PDA

View Full Version : και ομως ειναι εγκημα.....



sotpag
30/07/2005, 21:27
........με βαση ενα αλλο ποστ για φολες κτλ σε σκυλια
σημερα εχασα το σκυλο μου απο εναν κᤦ§λη που με την δευτερη προσπαθεια (η πρωτη πριν 10 μερες) καταφερε να σβησει μια ψυχη.
και νε ειναι τοσο σοβαρο οσο ενας ανθρωπος γιατι τα ζωα ειναι τα μονα που δεν φτενε για οτι συμβαινει σε αυτον τον σκατοκοσμο που ζουμε, εχουν τα ιδια δικαιοματα με εμας αν και τους τα εχουμε αφερεσει με τον τσαμπουκα, γι αυτον και για πολλους αλλους λογους αυτοι που μπορουν και σκοτωνουν τα ζωα ειναι πολυ κατωτεροι απο αυτα ακομα και σε νοημοσυνη.
και το μονο που τους αξιζει ειναι κρεμασμα για παραδειγματισμο

GTZ750
30/07/2005, 21:39
εχω χασει και εγω παιδια τον σκυλο μου με φολα και τον ειχα σωσει και αλλη μια φορα απο φολα!!:sad:
ειλικρινα σας λεω οτι αμα δω ατομο να ριχνει φολα σε σκυλο ειλικρινα δεν ξερω τι θα κανω!!!ενα μονο εχω να πω ειναι τελειως απανθρωπο!!!!ολα εχουν ψυχες και δεν ειναι κανενας απο εμας αξιος να τις αφαιρει!!!!!:sad: :sad: :sad:

kapeos
30/07/2005, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
........με βαση ενα αλλο ποστ για φολες κτλ σε σκυλια
σημερα εχασα το σκυλο μου απο εναν κᤦ§λη που με την δευτερη προσπαθεια (η πρωτη πριν 10 μερες) καταφερε να σβησει μια ψυχη.
και νε ειναι τοσο σοβαρο οσο ενας ανθρωπος γιατι τα ζωα ειναι τα μονα που δεν φτενε για οτι συμβαινει σε αυτον τον σκατοκοσμο που ζουμε, εχουν τα ιδια δικαιοματα με εμας αν και τους τα εχουμε αφερεσει με τον τσαμπουκα, γι αυτον και για πολλους αλλους λογους αυτοι που μπορουν και σκοτωνουν τα ζωα ειναι πολυ κατωτεροι απο αυτα ακομα και σε νοημοσυνη.
και το μονο που τους αξιζει ειναι κρεμασμα για παραδειγματισμο


Φίλε Σωτηρρη λυπάμαι πολύ. Εχω χάσει και εγώ σκύλο από φόλα. Το μόνο που ευχήθηκα είναι ο μαλάκας που την έριξε και όλοι εκείνοι που τα βάζουν με τα ζώα να πάνε από φόλα και άν είναι δυνατόν να την έχουν φτιάξει οι ίδιοι :( :mad:

oulas
30/07/2005, 23:02
Εχεις βρει τον δραστη; Συνηθως οι γειτονες την κανουν που δεν αντεχουν την φασαρια ή κλεφτρονια που θελουν να μπουν μεσα.

Συληπητηρια...

katsai
30/07/2005, 23:45
τι ειπες ρε φιλε τωρα γιατι Γ@μ... ετσι,ρε πουστη μου.
κουραγιο φιλε τι αλλο να πω.
ξερω πως ειναι να χανεις σκυλο, και σε καταλαβαινω.
:sad: :sad: :sad:

LanosXR125
31/07/2005, 00:57
file mou silipitiria sou euxomai exoun perasei apo ta xeria mou 3 skilia kai 3erw kala pws niwtheis twra gia ti mou exoun foliasei kai mena ena :( :bigcry:
an breis to pousti pou to ekane pes mou kai mena na ton plakwsoume mazi sto 3ilo an oxi pali tou euxomai na faei metopiki me treno to @

AFTER
31/07/2005, 02:46
Φιλε μου συλυπητηρια,και αν βρεις τον δραστη(συνηθως ξερεις ηδη ποιος το εκανε).......pm me.

:mad:

gmakris
31/07/2005, 09:08
Παντα το φοβαμαι και για τον δικο μου σκυλο.....στην περιοχη μου ειναι ο μοναδικος σκυλος σε ακτινα 300m αλλα ευτυχως δεν ειναι ο τυπος "γαβγιζω απο το πρωι μεχρι το βραδυ" και οπως φαινεται δεν εχει δημιουργησει αντιπαθειες.

Παρα το γεγονος αυτο, ειναι μερικοι που αντιπαθουν τα σκυλια και δεν χρειαζονται "αφορμες" απλα τα σκοτωνουν απο ευχαριστηση....
(λιγες να ειναι οι ωρες τους :mad: )

oulas
31/07/2005, 10:55
Δεν μπορω να πιστεψω οτι υπαρχουν ανθρωποι που τα σκοτωνουν για ευχαριστηση. Και εγω πχ αντιπαθω τα σκυλια, επειδη στα 18 μου, μοιραζα διαφημηστικα φυλαδια (3 ωρες περπατημα την μερα) και ειχα δεχθει απειρες επιθεσεις, και δαγκωματα, απο σκυλια, ειτεσ το δρομο ειτε στις αυλες των σπιτιων που εμπαινα, αλλα οχι να θελω να τα σκοτωσω η να τα βαρεσω. Ασε απο αυτα που εχω παθει μικρο σκυλι να δω μπροστα μου 2 μηνων, γινομαι καπνος!

afrotwin
31/07/2005, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
........με βαση ενα αλλο ποστ για φολες κτλ σε σκυλια
σημερα εχασα το σκυλο μου απο εναν κᤦ§λη που με την δευτερη προσπαθεια (η πρωτη πριν 10 μερες) καταφερε να σβησει μια ψυχη.
και νε ειναι τοσο σοβαρο οσο ενας ανθρωπος γιατι τα ζωα ειναι τα μονα που δεν φτενε για οτι συμβαινει σε αυτον τον σκατοκοσμο που ζουμε, εχουν τα ιδια δικαιοματα με εμας αν και τους τα εχουμε αφερεσει με τον τσαμπουκα, γι αυτον και για πολλους αλλους λογους αυτοι που μπορουν και σκοτωνουν τα ζωα ειναι πολυ κατωτεροι απο αυτα ακομα και σε νοημοσυνη.
και το μονο που τους αξιζει ειναι κρεμασμα για παραδειγματισμο

to na skotosis ena skili ine piniko adikima pia prepi na pas na kanis minisi kat agnostou na katagrafi to simvan
ke na pas na afisis to skili sou ekso apo to dimarxio me ena simioma gia tous polites aftou tou dimou pou kanoun teties praksis ke esi ke opios dipote alos ke an mazepsis ke kosmo na parapone8i o dimos 8a kinitopioi8i ke 8a treksi porta porta na enimerosi gia to la8os aftis tis praksis ke tis sinepies
logo psifo8irias...
ekmetalefsou meria gegonota gia na stamatisi afto

ektos ke an 8es na vrisis na ektono8is ke na arxisis ta siga min endiaferonte ke ala tetia

ego stin 8esi sou 8a eperna dio skilia meta apo afto ke to ena kapos megalo ke 8a ta ekpedeva na min trone tipota apo tous alous malon 8a ta ma8ena otan erxete kapios na tous dosi kati na epiti8onte

Polifer
31/07/2005, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
to na skotosis ena skili ine piniko adikima pia prepi na pas na kanis minisi kat agnostou na katagrafi to simvan
ke na pas na afisis to skili sou ekso apo to dimarxio me ena simioma gia tous polites aftou tou dimou pou kanoun teties praksis ke esi ke opios dipote alos ke an mazepsis ke kosmo na parapone8i o dimos 8a kinitopioi8i ke 8a treksi porta porta na enimerosi gia to la8os aftis tis praksis ke tis sinepies
logo psifo8irias...
ekmetalefsou meria gegonota gia na stamatisi afto

ektos ke an 8es na vrisis na ektono8is ke na arxisis ta siga min endiaferonte ke ala tetia

ego stin 8esi sou 8a eperna dio skilia meta apo afto ke to ena kapos megalo ke 8a ta ekpedeva na min trone tipota apo tous alous malon 8a ta ma8ena otan erxete kapios na tous dosi kati na epiti8onte


Είναι ντροπη ρε γμτ να ενδιαφέρονται για τα καιμένα τα ζωακια με σκοπο την ψηφοθυρία αλλα εδώ ειναι κωλοελλαδα ρε γμτ! :(

Αυτό που λέει ο αφρο στο τελος ισχύει! Ο σκυλος μπορει να εκπαιδευτει να τρώει μόνο συγκεκριμένες ώρες και ποτέ απο αγνώστους!!!!!!!!!!

afrotwin
31/07/2005, 11:28
pantos an exis kani minisi ke kapios piasti kapia stigmi an den iparxi proigoumeno 8a afe8i elef8eros

episis an exis gitona me alergia sta zoa malon aftos stin exi kani
akoma ke alergiko asma an exis se pirazoun ta zoa perisotero i gates ala genika exis provliima

an kapiou to pedi exi pa8i alergiko sok apo kana skilo ke kindinepse na pe8ani sigoura aftos ine o ipetios

pou exi fovi8i gia tin zoi tou pedou tou ke ka8arizi tin gitonia apo zoa

ama psaksis me mpla mpla 8a ton vris

nimbus
31/07/2005, 11:28
:sad:

sotpag
31/07/2005, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
to na skotosis ena skili ine piniko adikima pia prepi na pas na kanis minisi kat agnostou na katagrafi to simvan
ke na pas na afisis to skili sou ekso apo to dimarxio me ena simioma gia tous polites aftou tou dimou pou kanoun teties praksis ke esi ke opios dipote alos ke an mazepsis ke kosmo na parapone8i o dimos 8a kinitopioi8i ke 8a treksi porta porta na enimerosi gia to la8os aftis tis praksis ke tis sinepies
logo psifo8irias...
ekmetalefsou meria gegonota gia na stamatisi afto

ektos ke an 8es na vrisis na ektono8is ke na arxisis ta siga min endiaferonte ke ala tetia

ego stin 8esi sou 8a eperna dio skilia meta apo afto ke to ena kapos megalo ke 8a ta ekpedeva na min trone tipota apo tous alous malon 8a ta ma8ena otan erxete kapios na tous dosi kati na epiti8onte


το ξερω πως ειναι αδικημα αλλα το θεμα ειναι πως κατα 90% ξερω τον πουστη αλλα δεν ειμαι σιγουρος, αν ειχα και το 10% θα του γα춤 το κερατο.

αλλα εστω πως του φταιω εγω γιατι να την πληρωσει το σκυλι

το ασχημο ειναι πως εχω χασει και ενα λυκοσκυλο πριν 3 χρονια
αλλα τωρα ηταν ασχημο, να το βλεπεις να χανετε στα χερια σου και να μην μπορεις να κανει τιποτα, ειναι κριμα


20789

Gema22
01/08/2005, 12:50
[i]Αυτό που λέει ο αφρο στο τελος ισχύει! Ο σκυλος μπορει να εκπαιδευτει να τρώει μόνο συγκεκριμένες ώρες και ποτέ απο αγνώστους!!!!!!!!!! [/B]


Το να μάθει το σκυλί να τρώει συγκεκριμένες ώρες γίνεται.
Το να μάθει όμως να μην τρώει από άλλους, είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο. Και από άλλους θα φάει και από τον δρόμο όταν πάει βόλτα.
Απλά πρέπει όταν βγάζουμε τα σκυλιά μας έξω, να έχουμε τα μάτια μας 14...

Στην Κυψέλη, υπάρχουν παντού ανακοινώσεις, που προειδοποιούν, ότι κάποιοι που θέλουν να λέγονται άνθρωποι, έχουν γεμίσει τους δρόμους με φόλες όχι για τα αδέσποτα (αυτά έχουν εξαφανιστεί πριν τους Ολυμπιακούς), αλλά για τα «σπιτικά»....

free rider
01/08/2005, 12:56
γμτττ

δεν μπορώ να απαντήσω καν σε αυτο...
τι να πω...
μονο η λέξη έγκλημα ταιριάζει...

τι ανθρωποι υπάρχουν λάθος ..
υποόντα..

:sad: :sad:
πολύ θα ήθελα να "ταίσω" κάποιον που κάνει κάτι τέτοιο...

:sad: :sad: :sad: :sad: :sad:

Alx 84
01/08/2005, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
........με βαση ενα αλλο ποστ για φολες κτλ σε σκυλια
σημερα εχασα το σκυλο μου απο εναν κᤦ§λη που με την δευτερη προσπαθεια (η πρωτη πριν 10 μερες) καταφερε να σβησει μια ψυχη.
και νε ειναι τοσο σοβαρο οσο ενας ανθρωπος γιατι τα ζωα ειναι τα μονα που δεν φτενε για οτι συμβαινει σε αυτον τον σκατοκοσμο που ζουμε, εχουν τα ιδια δικαιοματα με εμας αν και τους τα εχουμε αφερεσει με τον τσαμπουκα, γι αυτον και για πολλους αλλους λογους αυτοι που μπορουν και σκοτωνουν τα ζωα ειναι πολυ κατωτεροι απο αυτα ακομα και σε νοημοσυνη.
και το μονο που τους αξιζει ειναι κρεμασμα για παραδειγματισμο


Λυπάμαι πολύ... Δε μπορώ να κάταλάβω τι διάολο σκέφτονται αυτοί που κάνουν κάτι τέτοιο. Έχω δεί γατάκι να ξεψυχά από φόλα. Είναι πράγματι φρικιαστικό θέαμα...:sad: :sad: :sad:

free rider
01/08/2005, 18:47
οτι και να πει κανεις φίλε αλχ84 ειναι λίγο...

:sad: :sad: :sad:

Alx 84
01/08/2005, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
οτι και να πει κανεις φίλε αλχ84 ειναι λίγο...

:sad: :sad: :sad:


:sad: :sad: :sad: :sad: :sad:

bugsbunny
02/08/2005, 11:06
Λυπάμαι πολύ sotpag, είναι πραγματικά μια φρικαλέα πράξη και ότι χειρότερο να χάνεις κάτι που αγαπάς και μάλιστα μέσα στα χέρια σου ανήμπορος να βοηθήσεις. Όπως και άλλοι από το forum έτσι και εγώ δυστυχώς έχω ανάλογες εμπειρίες και σε καταλαβαίνω και συμπονώ. :( :( :( Μην τον αφήσεις έτσι τον π@@στη από την στιγμή που θα σιγουρευτείς για το ποιος είναι.

Και μια ιστορία που και εγώ την έχω ακούσει από άλλον αλλά είναι αληθινή. Ενός του φολάρανε το σκυλί και πάει ο τύπος και τον κάνει τον άλλο μαύρο στο ξύλο. Γίνεται δικαστήριο και του επιβάλλεται κάποιο πρόστιμο το οποίο ο τύπος το βρίσκει “λίγο”, οπότε μόλις βγαίνει από το δικαστήριο λέει στον αντίδικο του, “Με τέτοιο πρόστιμο θα σε δέρνω κάθε μήνα !!!”

EarthDog
02/08/2005, 11:10
Κράτα από το σκύλαρό σου το βλέμμα του , τη στοργή του και την ανιδιοτέλεια του και άσε όλα τα άλλα στην άκρη..

Εχεις μία ευκαιρία τώρα να σώσεις μια ακόμα ψυχούλα από το δρόμο και να του δώσεις την αγάπη σου...

tsoukas77
02/08/2005, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από EarthDog
Κράτα από το σκύλαρό σου το βλέμμα του , τη στοργή του και την ανιδιοτέλεια του και άσε όλα τα άλλα στην άκρη..

Εχεις μία ευκαιρία τώρα να σώσεις μια ακόμα ψυχούλα από το δρόμο και να του δώσεις την αγάπη σου...

Σοφη τοποθετηση.Συμφωνω και επαυξανω...

free rider
03/08/2005, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από bugsbunny

Και μια ιστορία που και εγώ την έχω ακούσει από άλλον αλλά είναι αληθινή. Ενός του φολάρανε το σκυλί και πάει ο τύπος και τον κάνει τον άλλο μαύρο στο ξύλο. Γίνεται δικαστήριο και του επιβάλλεται κάποιο πρόστιμο το οποίο ο τύπος το βρίσκει “λίγο”, οπότε μόλις βγαίνει από το δικαστήριο λέει στον αντίδικο του, “Με τέτοιο πρόστιμο θα σε δέρνω κάθε μήνα !!!”

+1 ...εγω.
και με ιδιέτερη ευχαρίστηση θα το έκανα...

Alx 84
03/08/2005, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
+1 ...εγω.
και με ιδιέτερη ευχαρίστηση θα το έκανα...

'Ανετα όμως... καλά του έκανε πάντως!!!

sotpag
04/08/2005, 01:38
να ειστε καλα ρε παιδια αλλα το θεμα ειναι πως οτι και να κανω ο Μητσος δεν ερχετε πισω, σιγουρα ειναι μια εκτονωση αλλα μεχρι εκει και οταν δεν εισαι σιγουρος για το ποιος το εχει κανει τι γινετε;;;;

BadCluster
04/08/2005, 10:56
Φίλε μου στη θέση σου θα έβαζα φωτογραφίες με τον Μήτσο και απο κάτω θα έγραφα την ιστορία με λίγα λόγια και ένα warning για αυτόν που το έκανε.
Θα τις κολλούσα σε όλη τη γειτονιά ώστε να ξέρουν και οι ίδιοι που ζούνε και να βλέπουν κάθε μέρα ότι η γειτονιά δεν είναι των αγγέλων.


Τι κρίμα όμως,
με πονάει η καρδιά μου όποτε διαβάζω τέτοιες ιστορίες...

gollum
04/08/2005, 11:02
Ευχομαι ο τυπος που σου πηρε τον Μητσο, να χασει οτι αγαπαει στην ζωη του...

(αν μπορει να αγαπησει ενας τετοιος "ανθρωπος"...)

:mad:

WWW
04/08/2005, 12:23
ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΥΤΑΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΦΤΙΑΞΑΜΕ


Βρέστον τον παλιόπουστα κανα βράδυ έξω και κάνε τον τόπι στο ξύλο να μην ξέρει απο που τις τρώει.

Αμάν ρε όλοι με το σπαθί στο χέρι πάμε και τίποτα δεν γίνεται ....


Με το που παίρνουν κεφάλι οι ΑΛΗΤΕΣ να τους το κόβεται. Πλέον μόνο μια λέξη ταιριάζει εδώ ...



ΞΥΛΟ ΑΝΕΛΕΪΤΟ

Ποιός σας είπε πως όλα λύνονται με τους νόμους. Δεν γίνεται πάντα και μερικές φορές αργούν. Άλλωστε ό,τι είναι νόμιμο είναι και δίκαιο ? Το θεσμικό καθεστός τί λέει για ζωοκτονία ? ΤΡΙΧΕΣ ΛΕΕΙ.

Γι' αυτό ξέσκισέ τον στα κατακέφαλα. Ρε παλιά οι πατεράδες μας και οι παππούδες μας έτσι έκαναν και είχαν ισσοροπία. Αν τους πείραζες σε έσκιζαν στο ξύλο.

ΝΤΙΝΤΙΔΕΣ ΡΕ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ. ΝΑ ΜΑΣ ΠΗΔΑΝΕ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΙΕΣ ΟΙ ΑΝΩΜΑΛΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΜΠΑΤΣΟΥΣ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΟΥΝ ?


ΣΚΙΣΤΟΥ ΤΑ ΡΑΜΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΛΗΤΗ.

Είδα το ζωάκι στην φωτογραφία και στεναχωρήθηκα πολύ. Λυπάμαι φίλε. Καθάρισε μόνος σου τώρα και μην περιμένεις απο άλλους. Επίσης ο Afro έχει δίκιο. Είναι απο τις λίγες φορές που συμφωνώ μαζί του, αν και ανατρεπτικό στοιχείο.
Όμως δεν φτάνει αυτό. Άνοιξε και κανα κεφάλι να σφίγκουν τα κωλαράκια λίγο.

Boxer
04/08/2005, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gema22
Το να μάθει το σκυλί να τρώει συγκεκριμένες ώρες γίνεται.
Το να μάθει όμως να μην τρώει από άλλους, είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο. Και από άλλους θα φάει και από τον δρόμο όταν πάει βόλτα.
Απλά πρέπει όταν βγάζουμε τα σκυλιά μας έξω, να έχουμε τα μάτια μας 14...

Στην Κυψέλη, υπάρχουν παντού ανακοινώσεις, που προειδοποιούν, ότι κάποιοι που θέλουν να λέγονται άνθρωποι, έχουν γεμίσει τους δρόμους με φόλες όχι για τα αδέσποτα (αυτά έχουν εξαφανιστεί πριν τους Ολυμπιακούς), αλλά για τα «σπιτικά»....

Γινεται
Το σκυλι μπορει να εκπαιδευτει να μην τρωει απο κανεναν αλλο εκτος απο το αφεντικο του.
Του βαζει τη μπριζολα με ενα ηλεκτροδιο ενας αλλος και του λες μη.
Μετα οταν παει να τη φαει τον χτυπαει ο ηλεκτρισμος.
Μια δυο μετα ο σκυλος θα προτιμησει να πεθανει της πεινας παρα να φαει την αδεσποτη μπριζολα.

Sorry για τον σκυλακο.:( :mad:

EarthDog
04/08/2005, 13:21
Σε αυτή την περίποτωση, καλύτερα κάτι καινούργιο να φύγει το βάρος από μέσα σου....

Μετά από πολλά χρόνια ακόμα θυμάμαι πως ένιωσα όταν μου φωλιάσανε 2 σκυλιά..

Οταν πήγα τη σκυλίτσα της γυναίκας μου για ευθανασία και την ώρα που έσβηνε της έλεγα ..εδώ είμαι πριγκήπισσά μου..,λέξη την οποία καταλάβαινε σε όλη της τη ζωή, ήταν μια στιγμή που δεν θα ξεχάσω ποτέ....

Μη τα κάνουμε όλα ίσιωμα...κανένα ξύλο και τίποτα άλλο δεν θα μου βγάλει αυτό από το μυαλό μου για όσο ζω..απλά με έκανε καλύτερο άνθρωπο...




21172

WWW
04/08/2005, 14:02
Ναι ρε φίλε. Κανείς δεν θα φέρει πίσω ό,τι αγαπάμε. Όμως και κανείς δεν θα τους κόψει τον τσαμπουκά και θα το ξανακάνουν αν δεν τους πλακώσουμε στο ξύλο.

Έκεί καταντήσαμε. Αν σκότωναν τον σκύλο του παππού μου πχ σήμερα δεν θα είχαν τρύπα να κρυφτούν οι φυγόπονοι.

Σε κάποιες περιπτώσεις όπως σε αυτές μόνο με ανελέητο ξύλο θα βάλουν κάποιοι μυαλό. Όπου δεν πίπτει ο λόγος πίπτει η ΡΑΒΔΟΣ.

ΡΑΒΔΟΣ επομένως στους:
-Φωνιάδες αυτών που αγαπάμε,
-Στους ληστές των ονείρων μας,
-Στους πολιτικούς που κατεβαίνουν στην επαρχία για να μας μοιράσουν ψέμματα,
-Στους ρεμπεσκέδες και τους ξετσίπωτους που το παίζουν εξουσία,

Κάποια στιγμή η λύπη :bawl: γίνεται οργή :evil: και τότε αλλοίμονό τους. Τέρμα τα ψέμματα. Ας με πειράξουν κάποια στιγμή, εμένα ή το ζώο μου και θα με δείτε στις ειδήσεις.

Gema22
04/08/2005, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Γινεται
Το σκυλι μπορει να εκπαιδευτει να μην τρωει απο κανεναν αλλο εκτος απο το αφεντικο του.
Του βαζει τη μπριζολα με ενα ηλεκτροδιο ενας αλλος και του λες μη.
Μετα οταν παει να τη φαει τον χτυπαει ο ηλεκτρισμος.
Μια δυο μετα ο σκυλος θα προτιμησει να πεθανει της πεινας παρα να φαει την αδεσποτη μπριζολα.

Sorry για τον σκυλακο.:( :mad:

Μπορεί και να κάνω λάθος, αλλά ο εκπαιδευτής του δικού μου αυτό μου είπε.
Και να το σαπίσεις στο ξύλο, και να του βάλει πιπέρι κάποιος στο φαγητό, αυτό θα το φάει.

lammadin
04/08/2005, 16:24
οταν παιρνεις ενα ζωο το παιρνεις γιατι το αγαπας οχι για να το εκπαιδευσεις κ μαλακιες...το προσεχεις σαν κολλητο σου και αυτο ανταποδιδει την αγαπη που παιρνει τι ηλεκτροδια και χαζα ειναι αυτα που ακουω...εγω εχω 2 μεσα σε διαμερισμα στο κεντρο της αθηναςοταν τα εβγαζα βολτα και ερβησκαν κατι στον δρομο τα επιανα μαλακα απο τα μαγουλα τα κοιταγα στα ματια κ τους ζητουσα να μου δωσουν οτι ειχαν στο στομα τουςστην αρχη βεβαια δεν ειχα αποτελεσμα.τωρα εχω φτασει σε σημειο να τους λεω μη κ να αγνοουν(σχεδον παντα)οτιδηποτε βρησκουν στο διαβα τους.το παν ειναι να πηστεψεις οτι ο σκυλος σε καταλαβαινει 100%....ακου εκπεδευση....φιλος ειναι οχι σκλαβος....

LanosXR125
04/08/2005, 21:29
oi ekpedeusi einai xrisimi einai opos o anthropos to sxoleio legete ekpaideusi arkei na ginete me swsto tropo kai apo swsta atoma

sotpag
05/08/2005, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από lammadin
οταν παιρνεις ενα ζωο το παιρνεις γιατι το αγαπας οχι για να το εκπαιδευσεις κ μαλακιες...το προσεχεις σαν κολλητο σου και αυτο ανταποδιδει την αγαπη που παιρνει τι ηλεκτροδια και χαζα ειναι αυτα που ακουω...εγω εχω 2 μεσα σε διαμερισμα στο κεντρο της αθηναςοταν τα εβγαζα βολτα και ερβησκαν κατι στον δρομο τα επιανα μαλακα απο τα μαγουλα τα κοιταγα στα ματια κ τους ζητουσα να μου δωσουν οτι ειχαν στο στομα τουςστην αρχη βεβαια δεν ειχα αποτελεσμα.τωρα εχω φτασει σε σημειο να τους λεω μη κ να αγνοουν(σχεδον παντα)οτιδηποτε βρησκουν στο διαβα τους.το παν ειναι να πηστεψεις οτι ο σκυλος σε καταλαβαινει 100%....ακου εκπεδευση....φιλος ειναι οχι σκλαβος....


ετσι ακριβως ειναι.
ο Μητσος ειχαι την απολυτη ελευθερια, δεν πηραζε κανενα (μονο παπαδες μπατσους και γρηγορα αυτοκινητα), ακουγε παντα (τουλαχιστον τον τελευταιο καιρο) αλλα δεν αντεχε το λουρι, την δευσμεση , το παρατσουκλι του ηταν "πεταλουδας" απο τις αποδρασεις, με αυτα και μ' αυτα ειχε αυτα που πρεπει και μας εδινε την χαρα το γελιο και την παρεα
καλυτερα που πιγε ετσι παρα δεμενος στην αυλη και να μην τρωει οτι κι' οτι.
ποτε δεν καταλαβα τη λογικη του να κανουμε ενα σκυλο δολοφονο , δεν λεω καποια βασικα οπως το να σε ακουει ναι αλλα μεχρι εκει.

Gema22
05/08/2005, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
ποτε δεν καταλαβα τη λογικη του να κανουμε ενα σκυλο δολοφονο , δεν λεω καποια βασικα οπως το να σε ακουει ναι αλλα μεχρι εκει.

Ούτε εγώ το καταλαβαίνω.
Τι θα πει σκύλος δολοφόνος? Χαίρετε το αφεντικό όταν τον βλέπει να ορμάει σε άλλα σκυλιά, γάτες, αυτοκίνητα, πεζούς? Δεν είναι για αυτό τα σκυλιά.
Εγώ έχω ένα ροτβάιλερ και το εκπαιδεύω για υπακοή και κοινωνικότητα. Έχει το ένστικτο του φύλακα από μόνο του (δεν τολμάει κανείς να μπει στο σπίτι χωρίς εμένα και φυσικά να με πειράξει), δεν χρειάζεται παραπάνω εκπαίδευση.

Tigas
05/08/2005, 08:58
ΕΠΕΙΔΗ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟ ΣΚΥΛΑΚΙ, ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο BOXER ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΕΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΚΟΛΑΡΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΗΛΕΚΤΡΟΣΟΚ ΜΕ ΤΗΛΕΧΕΙΡΙΣΜΟ .

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΑ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΙ Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ, ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΕ ΤΟΝ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΑΝ ΛΕΜΕ ΤΟΝ ΕΒΡΗΣΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΚΑΚΟ ΘΑ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ, ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ, ΞΥΛΟ ΘΑ ΕΤΡΩΓΕ ΖΗΜΙΑ ΘΑ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ , ΚΑΤΙ ΘΑ ΠΑΘΑΙΝΕ Ο ΑΡ@@@@@

free rider
05/08/2005, 09:05
ο χαμός ενος δικού σου δεν αντικαθίσταται με τίποτα...
λυπάμαι αλλά η μοναξιά και η θλίψη ειναι ανθρώπινα συναισθήματα και ειναι υγιές να τα ζήσει κάποιος που περνάει τέτοιο σοκ...
ολα κάνουν το κύκλο τους και τα πράγματα στη ζωη προχωράνε...
ειναι ο κύκλος της ζωής..
και εχουμε χρέος να προχωράμε..
ομως οι αναμνήσεις μας γεμίζουν...
ειμαι τυχερός που δεν εχω χάσει ετσι ενα "φιλο" αν ομως γινόταν θα περνούσε μεγάλο διάστημα μέχρι να ξαναπάρω ...

lammadin
05/08/2005, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΕΠΕΙΔΗ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟ ΣΚΥΛΑΚΙ, ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο BOXER ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΕΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΚΟΛΑΡΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΗΛΕΚΤΡΟΣΟΚ ΜΕ ΤΗΛΕΧΕΙΡΙΣΜΟ .
λοιπον μην ξανακουσω για για λουρια ηλεκτροσοκ κ αλλες τετοιες βαρβαροτητες.ειναι σα να σου εχει περασει ο κολλητος ενα λουρι κ οταν κανεις κατι που δεν του αρεσει να παταει το κουμπακι κ να σε τιναζει στον αερα.θα σου αρεσε;ΟΧΙ!
δωσε στο σκυλο να καταλαβει-(ναι τα σκυλια καταλαβαινουν σχεδον τα παντα)-οτι αυτο που κανει ειναι λαθος.το πιο ακραιο που μπορω να δηκαιολογισω ειναι μια ξυλια με το λουρι στα καπουλια κ αυτη οχι δυνατη ισα-ισα να καταλαβει οτι κανει κατι λαθος.το τι θα το καταλαβει σιγα σιγα.τα ζωα οπως κ τα παιδια θελουν υπομονη κ κουβεντα.

Tigas
05/08/2005, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από lammadin
λοιπον μην ξανακουσω για για λουρια ηλεκτροσοκ κ αλλες τετοιες βαρβαροτητες.ειναι σα να σου εχει περασει ο κολλητος ενα λουρι κ οταν κανεις κατι που δεν του αρεσει να παταει το κουμπακι κ να σε τιναζει στον αερα.θα σου αρεσε;ΟΧΙ!
δωσε στο σκυλο να καταλαβει-(ναι τα σκυλια καταλαβαινουν σχεδον τα παντα)-οτι αυτο που κανει ειναι λαθος.το πιο ακραιο που μπορω να δηκαιολογισω ειναι μια ξυλια με το λουρι στα καπουλια κ αυτη οχι δυνατη ισα-ισα να καταλαβει οτι κανει κατι λαθος.το τι θα το καταλαβει σιγα σιγα.τα ζωα οπως κ τα παιδια θελουν υπομονη κ κουβεντα.

ΕΠΕΙΔΗ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΛΙΓΟ ΑΣΧΕΤΟΣ, ΠΗΓΑΙΝΕ ΧΤΥΠΑ ΕΣΥ ΕΝΑ ΝΤΟΠΕΡΜΑΝ 42kg ME TO ΛΟΥΡΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΠΕΣ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΤΙ ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ.
ΤΟ ΠΕΡΙΛΑΙΜΙΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΗΛΕΚΤΡΟΣΟΚ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΚΑΡΕΚΛΑ, ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ, ΕΧΕΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΑΝ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΤΟ ΝΙΩΘΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.
ΠΡΙΝ ΤΟ ΒΑΛΟΥΝ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΕΒΑΛΑΝ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΟΠΩΣ ΕΣΥ.
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΙΕΖΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΤΙΘΑΣΑ ΣΚΥΛΙΑ(ΛΥΚΟΣΚΥΛΑ-ΝΤΟΠΕΡΜΑΝ-ΠΙΤΜΠΟΥΛ).
ΕΑΝ ΔΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΚΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΙΛΙΚΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ, ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ.
ΕΑΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΟΤΙ ΠΑΣ ΝΑ ΤΟΝ ΧΤΥΠΗΣΕΙΣ Η ΠΡΩΤΗ ΚΙΝΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΔΟΝΤΙΑ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΕ ΑΡΠΑΖΕΙ.
ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΜΑΘΑΙΝΕ Ο ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΚΑΤΩ, ΤΟ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΤΩ ΤΟΝ ΠΙΕΣΕ ΛΙΓΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΡΠΑΞΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΕΙ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ.

Gema22
05/08/2005, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΙΕΖΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΤΙΘΑΣΑ ΣΚΥΛΙΑ(ΛΥΚΟΣΚΥΛΑ-ΝΤΟΠΕΡΜΑΝ-ΠΙΤΜΠΟΥΛ).

Από ότι μου είπε ο εκπαιδευτής για τον δικό μου και κατ' επέκταση για όλα τα σκυλιά, πρέπει να τα πιέζεις για να κάνουν κάτι που θέλεις ή να μην κάνουν κάτι που σε ενοχλεί.
Από ευχαρίστηση μόνο παιχνίδια θέλουν.
Κι εγώ είναι κατά αυτού του ηλεκτροφόρου κολάρου. Ακόμα και κατά του πνίχτη, που αναγκαστικά έπρεπε να του φορέσω.
Αλλά κακά τα ψέματα, αν δεν πονέσει λίγο το σκυλί, δεν καταλαβαίνει ή κάνει ότι δεν καταλαβαίνει.

Tigas
05/08/2005, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gema22
Από ότι μου είπε ο εκπαιδευτής για τον δικό μου και κατ' επέκταση για όλα τα σκυλιά, πρέπει να τα πιέζεις για να κάνουν κάτι που θέλεις ή να μην κάνουν κάτι που σε ενοχλεί.
Από ευχαρίστηση μόνο παιχνίδια θέλουν.
Κι εγώ είναι κατά αυτού του ηλεκτροφόρου κολάρου. Ακόμα και κατά του πνίχτη, που αναγκαστικά έπρεπε να του φορέσω.
Αλλά κακά τα ψέματα, αν δεν πονέσει λίγο το σκυλί, δεν καταλαβαίνει ή κάνει ότι δεν καταλαβαίνει.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΝΑ ΠΟΝΕΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΝΙΧΤΗΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΞΑΦΝΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΟ.
ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΛΕΞΕΙΣ-ΗΧΟΥΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ.
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑΣ Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.
Ο ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ ΣΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΣΟΥ, ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΑΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΑΣ ΜΕ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΠΟΔΙ ΚΤΛ.
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΄΄ΚΟΛΠΑ΄΄ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΣΚΥΛΟΙ, ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟΥΣ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΥΠΑΚΟΥΕΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ.
ΕΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΝΑ ΠΟΝΕΣΕΙ Η ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ(ΠΧ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΒΡΕΓΜΕΝΑ ΚΑΤΩ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΠΟΤΕ) ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΣΟΥ ΕΠΙΤΕΘΕΙ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟΤΕ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΝΑ ΠΟΝΕΣΕΙ ΛΙΓΟ(ΑΝ ΔΕΝ ΣΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΙ Ο ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ, ΣΗΚΩΝΕΙΣ ΚΑΘΕΤΑ ΤΟ ΛΟΥΡΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΙΜΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΕΡΝΕΙΣ ΣΒΟΥΡΕΣ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ. ΟΤΑΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΧΑΝΟΥΝ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΕΜΟΥΝ:winka: )

Boxer
05/08/2005, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από lammadin
λοιπον μην ξανακουσω για για λουρια ηλεκτροσοκ κ αλλες τετοιες βαρβαροτητες.ειναι σα να σου εχει περασει ο κολλητος ενα λουρι κ οταν κανεις κατι που δεν του αρεσει να παταει το κουμπακι κ να σε τιναζει στον αερα.θα σου αρεσε;ΟΧΙ!
δωσε στο σκυλο να καταλαβει-(ναι τα σκυλια καταλαβαινουν σχεδον τα παντα)-οτι αυτο που κανει ειναι λαθος.το πιο ακραιο που μπορω να δηκαιολογισω ειναι μια ξυλια με το λουρι στα καπουλια κ αυτη οχι δυνατη ισα-ισα να καταλαβει οτι κανει κατι λαθος.το τι θα το καταλαβει σιγα σιγα.τα ζωα οπως κ τα παιδια θελουν υπομονη κ κουβεντα.

Κοιταξε να δεις φιλε μου
Το σκυλι καταλαβαινει οταν του μιλας , και οταν του ζητας το φαγητο που αρπαξε στο δρομο στο δινει. Το θεμα ομως ειναι να μην το αρπαξει καθολου. Γιατι οταν εσυ δεν θα εισαι μπροστα θα τη φαει τη φολα αμασητη.
Η παραπανω εκπαιδευση εχει το νοημα να μην αρπαζει φαγητο που δεν του δινεις εσυ , οχι γιατι του το λες εσυ η επειδη θα το τιμωρησεις αλλα γιατι θα του κανει κακο. Αναλογως την περιπτωση αυτο ειναι απο θεμα ζωης και θανατου εως ασημαντο.
Οταν το σκυλι ειναι σε αυλη που ευκολα του πετας φαγητο απ εξω τοτε το θεμα ειναι κρισιμο.
Εγω τον δικο μου που τον εχω στον 4ο οροφο και τον παω βολτα παντα με λουρι δεν του εχω κανει τετοια εκπαιδευση.
Οσον αφορα τα παιδια θα σου πω το εξης: Τα σκυλια εχουν την νοημοσυνη στην καλυτερη ενος τριχρονου παιδιου. Του λες λοιπον του παιδιου μην κανεις αυτο γιατι ειναι επικινδυνο. Του το λες 10-20 φορες. Εισαι σιγουρος οτι δεν θα το κανει;Τις πιο πολλες φορες το κανει , χτυπαει , μαθαινει και δεν το ξανακανει.
π.χ. Κωστακη μην πιανεις την κατσαρολα οταν ειναι στο ματι γιατι θα καεις.
Ναι μαμα
2 μερες μετα ο Κωστακης το ξεχναει και παει και πιανει την κατσαρολα και καιγεται.
Ε απο δω και στο εξης θα προσεχει ειναι σιγουρο.

Το θεμα της εκπαιδευσης ειναι πολυ σημαντικο ειδικα οταν εχεις πιτμπουλ (οπως εγω) η ροντβαιλερ κλπ τα οποια οταν τα βγαζεις βολτα σε κοιτανε λες και εισαι ο Πασσαρης και πρεπει το σκυλι να σε ακουει και να στεκεται σουζα. Ναι το σκυλι ειναι φιλος (εγω θα ελεγα παιδι) αλλα επισης ειναι κατωτερος και πρεπει να το ξερει διοτι αν δεν το ξερει θα προσπαθησει να σου παρει την αρχηγια.
Το ηλεκτροσοκ δεν το χρησιμοποιεις για να σπας πλακα οποτε γουσταρεις εσυ - οπως αναφερεις στο παραδειγμα σου με τον φιλο σε πραγματα που δεν γουσταρεις εσυ - αλλα ειναι τμημα της εκπαιδευσης μερος της οποιας ειναι η ανταμοιβη , το παιχνιδι , η τιμωρια κλπ.
Το θεμα της ξυλιας ειναι εντελως ηλιθιο και αχρηστο διοτι αν δειρεις το σκυλι εστω και πεντε δευτερολρπτα μετα την αταξια δεν θα ξερει γιατι το βαρας. Η τιμωρια πρεπει να γινεται την ωρα της πραξης.

Αυτα και αλλα πολλα που βαριεμαι τωρα να γραψω και τελος παντων δεν ειμαι ουτε βασανιστης ουτε βαρβαρος και α παρατα μας.

:wave2:

Gema22
05/08/2005, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΄΄ΚΟΛΠΑ΄΄ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΣΚΥΛΟΙ, ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟΥΣ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΥΠΑΚΟΥΕΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ.
ΕΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΝΑ ΠΟΝΕΣΕΙ Η ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ(ΠΧ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΒΡΕΓΜΕΝΑ ΚΑΤΩ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΠΟΤΕ) ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΣΟΥ ΕΠΙΤΕΘΕΙ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟΤΕ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΝΑ ΠΟΝΕΣΕΙ ΛΙΓΟ(ΑΝ ΔΕΝ ΣΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΙ Ο ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ, ΣΗΚΩΝΕΙΣ ΚΑΘΕΤΑ ΤΟ ΛΟΥΡΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΙΜΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΕΡΝΕΙΣ ΣΒΟΥΡΕΣ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ. ΟΤΑΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΧΑΝΟΥΝ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΕΜΟΥΝ:winka: )

Σίγουρα υπάρχουν «κόλπα» που μαθαίνουν τα σκυλιά. Αριστερά το «δίπλα», δεξιά το «έφυγες».
Όταν εκπαιδεύεις τον σκύλο σου σε υπακοή, θα πρέπει να κάνει ότι του πεις. Ακόμη και να ξαπλώσει στο νερό. Αυτό σημαίνει υπακοή. Δεν ξέρω τι σκυλί έχεις, αλλά ο δικός μου αν και μικρός, θα κάνει ότι του πω, γιατί διαφορετικά, ξέρει ότι θα τον μαλώσω, και σίγουρα, δεν του αρέσει καθόλου. Και δεν μιλάμε για ξύλο, ένα τράβηγμα τον πνίχτη μόνο να του κάνω, θίγεται. Οπότε, υπακούει, γιατί έτσι πρέπει να κάνει.

Boxer
05/08/2005, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΝΑ ΠΟΝΕΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΝΙΧΤΗΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΞΑΦΝΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΟ.
ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΛΕΞΕΙΣ-ΗΧΟΥΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ.
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑΣ Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.
Ο ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ ΣΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΣΟΥ, ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΑΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΑΣ ΜΕ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΠΟΔΙ ΚΤΛ.
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΄΄ΚΟΛΠΑ΄΄ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΣΚΥΛΟΙ, ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟΥΣ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΥΠΑΚΟΥΕΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ.
ΕΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΝΑ ΠΟΝΕΣΕΙ Η ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ(ΠΧ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΒΡΕΓΜΕΝΑ ΚΑΤΩ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΠΟΤΕ) ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΣΟΥ ΕΠΙΤΕΘΕΙ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟΤΕ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΝΑ ΠΟΝΕΣΕΙ ΛΙΓΟ(ΑΝ ΔΕΝ ΣΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΙ Ο ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ, ΣΗΚΩΝΕΙΣ ΚΑΘΕΤΑ ΤΟ ΛΟΥΡΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΙΜΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΕΡΝΕΙΣ ΣΒΟΥΡΕΣ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ. ΟΤΑΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΧΑΝΟΥΝ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΕΜΟΥΝ:winka: )

Οταν το δικο μου αρπαζει το λουρι και το φερνω σβουρες γυρω γυρω παντως δν τρεμει. "Σκυλιαζει".:rotflmao: :lol: :lol: :lol:

EarthDog
05/08/2005, 15:09
Ρε σεις δεν κάνουμε ένα DOG Meeting?

Σοβαρά το λέω.....:smilea:

lammadin
06/08/2005, 00:32
Ωπα ρε παιδια γιατι το εχουμε παει μακρια...

εγω δεν αμφισβητω την αποτελεσματικοτητα των διαφορων μεθωδων που χρησημοποιουν οι διαφοροι εκπαιδευτες κ ιδιοτες. εγω απλα ειπα οτι τα δικα μου μωρα δεν υπαρχει περιπτωση να τα υποβαλω σε εποδυνες διαδικασιες τυπου ηλεκτροσοκ αφου εχω καλυτερο τροπο να τα μαθω τι δεν πρεπει να κανουν.μπορει να παιρνει περισοτερο χρονο αλλα δουλευει.εχω αναθρεψει 4 σκυλια ολα με τον ιδιο τροπο.Ισως η πειρα μου να ειναι μηδαμηνη σε σχεση με αλλους ομως δεν υποχρεωσα κανεναν να την ακολουθησει απλα ειπα τη γνωμη μου.παντως θα προτιμουσα τα μωρα μου να με ακουνε λιγοτερο παρα να τα πνηγω να τα χτυπαω ή να τα υποβαλω σε ηλεκτροσοκ.Δειτε το σαν διαφορετικη προσεγγιση ή φιλοσοφια.:smilea:

παντως το θεμα ειναι αλλο,ο φιλος sotpag εχασε απο χερι εναν πιστο συντροφο,εναν ανιδιοτελη φιλο.:sad:
φιλε sotpag ο φιλαρακος σου εχει κερδισει για παντα μια ξεχοριστη θεση στην καρδια σου κ κανενας δεν τον βγαζει απο 'κει.
πονας κ σε νιωθω...αλλα ο χρονος ειναι γιατρος κ μολις ο πονος περασει σιγουρα καποιος αλλος φιλαρακος θα μπει στη ζωη σου κουνοντας την ουρα του:smilea:


για το dog-meeting μεσα ειμαι,πειτε μερα κ ωρα.


21242

Tigas
07/08/2005, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από EarthDog
Ρε σεις δεν κάνουμε ένα DOG Meeting?

Σοβαρά το λέω.....:smilea:

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΗ ΙΔΕΑ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ, ΚΑΤΙ ΑΚΟΥΩ ΓΙΑ ΡΟΤΒΑΊΛΕΡ, ΠΙΤΜΠΟΥΛ ΑΜΑ ΦΕΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΡΣΕΝΙΚΑ, ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΤΗΣ ...............


ΠΑΡΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΡΑΤΑΚΙ ΜΟΥ


21361

katsai
07/08/2005, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΕΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΝΑ ΠΟΝΕΣΕΙ Η ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ(ΠΧ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΒΡΕΓΜΕΝΑ ΚΑΤΩ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΠΟΤΕ) ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΣΟΥ ΕΠΙΤΕΘΕΙ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΣΙΓΟΥΡΑ

Ο δικος μου παντος ( μεγαλος) οταν δει νερο κανει και κολοτουμπες απ`την χαρα του. καθε μεσημερι χειμωνα, καλοκαιρι με περιμενει να του βρεξω την αυλή του.
το κουταβι παλι μολις δει νερο εξαφανιζεται.
επισης πιστευω πως ο πνιχτης ειναι απαραίτητος λιγο στην αρχη μετα το σκυλι μαθαίνει, αρκει βεβαια να του αφιερωνεις χρόνο
(Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ) και να του δινεις να καταλαβαινει με μια χειρονομια και με το υφος, ακομα οτι εκανα μαλακια.
φυσικα μιλαμε για απλη εκπαιδευση και οχι για αγωνες γιατι εκει δεν επιτρεπεται κανενα λαθος και η εκπεδευση ειναι λιγο πιο δυσαρεστη για το ζωο, πιο αυστηρη, πιο απαιτητική

παντως μεσα για την συναντηση
ο μεγαλος --> Λυκοσκυλο αρσενικο 4 χρονων 45 kgr.
το κουταβι --> Λυκοσκυλο αρσενικο 7 μηνων 30 kgr.

Gema22
08/08/2005, 09:04
[i]παντως μεσα για την συναντηση
ο μεγαλος --> Λυκοσκυλο αρσενικο 4 χρονων 45 kgr.
το κουταβι --> Λυκοσκυλο αρσενικο 7 μηνων 30 kgr. [/B]

Αν το κανονίσετε θα φέρω και τον δικό μου, Ροτβάιλερ 5 μηνών, 25 kgr


21397

Meni0s
08/08/2005, 12:25
Απο εδώ ο Ερωτας....

Οχι Οχι το ονομα του ειναι αυτο :p

Ειναι ενα Fila Brasileiro και ειναι 8 χρονων.

Ειχα και ενα θυληκο αλλα το εχασα με πολυ αδοξο τροπο(φολα)

Ειναι μελος της οικογενειας και το νιωθω σαν αδερφο μου ,σαν φιλο μου. .. . ειναι η ζωη μου


21422

lammadin
08/08/2005, 15:11
γουσταρω να βλεπω κουκλια...!

οι δικες μου ειναι μανα κ κορη 6 κ 2,5 χρονων

παντως ρε παιδια πολυ πουστικος τροπος να σκοτωσεις η φολα...

κ που εισαι φιλε sotpag το εχουν πει κ αλλοι αλλα θα στο πω κ εγω.
αν χρειαστεις βοηθεια για να ριξεις ενα μπερντακι σε αυτον που φολιασε το κουκλι σου ειμαι μεσα all the way που λενε...


τα λεμε....:wave2: