PDA

View Full Version : Algida Truck



955i
30/07/2005, 22:36
το πρωι πηγα σαν καλο παιδι να πλυνω την μοτο μου στην Δοιρανης σε ενα πλυντηριο αλλα ειχε 3 μηχανακια που περιμεναν για πλυσιμο και αποφασισα να παω στο moto discovery 400 μετρα πιο κατω για να δω κατι αξεσουαρ.
παρκαρω, μπαινω μεσα, βγαζω κρανος και ρωταω " ποσο εχει το undertail για την μηχανη μου?" και εκεινη την στιγμη βλεπω ενα φορτηγο ALGIDA να κανει οπισθεν πανω στο μωρακι μου!!!
το μονο που ειπα ειναι " ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ "
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 2550 ευρω ζημια, σπασμενα τα πλαστικα απο την δεξια πλευρα, εξατμιση καθρεπτες και μανετα φρενου.
ελπιζω να μου κανει την δηλωση την δευτερα το παιδι, αν και ηρθε και η αστυνομια.
τωρα πανε και οι διακοπες παει και το undertail.
H ΤRIUMPH αγγλιας μαλλον δεν θα προλαβει να μου στειλει τα πλαστικα διοτι κλεινει για διακοπες, αρα το μηχανακι μαλλον απο σεπτεμβρη τωρα.
αυτα καλοι μου φιλοι καλο καλοκαιρι να εχετε και μακρια απο τα ALGIDA !!! ( τα φορτηγα οχι τα παγωτα!!!} :beer:

n1k3man
30/07/2005, 22:56
ωρε φιλε.. καλα ρε ετσι παει στη οπισθεν αυτος?? ντουγρου, φορτηγο εχω και ολα τα ισοπεδωνω?? καλα ξεμπερδεματα.. και υπομονη.. :wave2:

adam_tsouk
31/07/2005, 22:05
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι και καλά δεν βλέπει πίσω από το θηρίο, ένας μλκας δεν υπάρχει να τους καθοδηγεί;

Συνέχεια γίνονται τέτοια γελοία ατυχήματα που έχουν ως αποτέλεσμα τη χρονοβόρα και πολυέξοδη ταλαιπωρία....



:mad: :mad: :mad:




Υπομονή......



:wave2:

idi
01/08/2005, 01:40
τι να πεις...

δε λες καλα που δε σε πηρε και εσενα απο κατω...

Ζουγκλα :alien:

McGyver
01/08/2005, 07:46
Όπως ήδη ειπώθηκε... υπομονή :( !

AFTER
01/08/2005, 08:38
Κρεμασμα και στην πυρα!

Να γλυτωσουμε μια και καλη!

Αι στο διαολο πια :mad:

skorpios1
01/08/2005, 10:26
Καλημερα και καλο μηνα..!
Ιδιο σκηνικο με ιχ οδηγουσε μια κυριουλα χαζη....!η μηχανη παρκαρισμενη κανονικα εγω σε δειγματισμο και η τηλεειδοποιηση να χτυπαει σαν τρελη.
τρεξιμο τρελο μεχρι να φτασω και να την δω ξαπλωμενη κατω..ξερεις φωνες μπινελικια αστραπες βροντες κι αυτη αφωνη να με κοιταει και να ειναι ετοιμη να βαλη τα κλαματα.
τηλεφονο σε αστυνομια η κυρια πηρε τηλεφονο την ασφαλεια της ,και σε ενα τεταρτο ειχανε στειλη υπαληλο τους φοτογραφησε την μηχανη και η δηλωση εγινε επι τοπου.δεν μου εχει ξασυμβη κατι τετοιο μα ειμαι ειλικρινης.
Η ζημια φτανει τα 2000 ευρω τα ανταλακτικα ερχονται μεσα στην εβδομαδα και ολα καλα..!

Το ευτηχημα ειναι οτι μας χτυπησαν χωρις να ειμαστε επανω ολα τα αλλα φτιαχνονται..!

955i
02/08/2005, 22:53
Λογω του οτι η ζημια ειναι κατω απο 6000 ευρω η ασφαλιστικη του παιδιου με στελνει στη δικια μου (Εγνατια) οπου και ηρθε ο εμπιρογνωμονας σημερα να δει την ζημια. Ηταν και πολυ λακαμας, δεν δεχοταν να αλλαξει τα πλαστικα με καινουργια, παρα ηθελα να τα βαψουμε (9 μηνων μηχανακι). με ταλαιπωρει δηλαδη η δικια μου ασφαλιστικη!!!Παντως μολις εχασε ενα πελατη η Εγνατια. Μωλις με πληρωσουν, αν με πληρωσουν, θα παω σε καμια Εθνικη να εχω το κεφαλι μου ησυχο!Προσοχη παιδια με τις ασφαλιστικες :beer:

Innersense
06/08/2005, 21:59
Είναι πολύ λεπτό θέμα αυτό γαμώτο

Έχω εδώ και χρόνια μηχανάκι στην Εθνική όπου έχω διαπιστώσει σοκαρισμένος ότι πληρώνω επιπλέον έως και 40% παραπάνω ασφάλιστρα σε σχέση με άλλες εταιρίες (και μιλάμε τώρα για Bonus Malus 3!).

Τόσα χρόνια (φτού φτου) δεν μου έχει συμβεί ποτέ τίποτα και γι αυτό το λόγο σκεφτόμουνα να πάω το καινούργιο σε κάποια άλλη ασφαλιστική όπου θα μου έρχεται ίδια τιμή, ίσως και φτηνώτερα να έχω ασφαλησμένα και τα δυο!

Θα μου πείς την ασφαλιστική μπορεί να την χρειαστεία και μόνο μια φορά και αυτή να κάνει την διαφορά αλλά... όπως και να το δεί κανείς... είναι πολλά τα λεφτά Άρη...

AFTER
06/08/2005, 22:05
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ

955i
06/08/2005, 22:31
Λοιπον, ηρθε και δευτερος εμπιρογνωμονας και ειπε οτι η ζημια του φαινετε λογικη:confused: και εγκρινετε η πληρωμη :hypnotize :eek: και εγω εχω τρελαθει!! να δουμε τωρα, η παιζουν με τα νευρα μου η οντως τελιωσαν τα βασανα, θα δειξει......:beer:

ronin1
06/08/2005, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από 955i
Λογω του οτι η ζημια ειναι κατω απο 6000 ευρω η ασφαλιστικη του παιδιου με στελνει στη δικια μου (Εγνατια) οπου και ηρθε ο εμπιρογνωμονας σημερα να δει την ζημια. Ηταν και πολυ λακαμας, δεν δεχοταν να αλλαξει τα πλαστικα με καινουργια, παρα ηθελα να τα βαψουμε (9 μηνων μηχανακι). με ταλαιπωρει δηλαδη η δικια μου ασφαλιστικη!!!Παντως μολις εχασε ενα πελατη η Εγνατια. Μωλις με πληρωσουν, αν με πληρωσουν, θα παω σε καμια Εθνικη να εχω το κεφαλι μου ησυχο!Προσοχη παιδια με τις ασφαλιστικες :beer:

Αδερφέ δε θα βρεις ούτε εκεί κατανόηση,
εγω πέρσυ παραλίγο μακαρίτης..(ακράνοτος... ήταν η δεύτερη φορά στη ζωή μου που δεν το είχα φορέσει...)έχω ένα σημάδι φυλακόβιου στο κεφάλι , τεσπα...φταιξιμο 100% του ΙΧ, και επειδή η΄ζημια του ΙΧ ηταν ελάχιστη ,η Εθνική αυτή που λες, ήθελε να μου ρίξει εμένα το φταίξιμο να πληρώσει αυτη το φτερο τουΙΧ και να τσεπώσει την επιβάρυνση από μένα γιατι θα είχε κέρδος και πλήρωνα σαν μαλάκας 300 ευρα περιπου ασφαλεια!!!
Δε γαμιούνται λέω εγω!!!

gmakris
07/08/2005, 07:28
Πολυ ασχημη φαση - και το εχω αγχος οταν παρκαρω πισω απο κουτι μηπως καποιο σταβαδι μου αλφαδιασει το μηχανακι προσπαθωντας να ξε-παρκαρει....

Περαστικα στο μηχανακι, σε λιγο καιρο θα εισαι παλι βολτες.......

:wave2: :wave2:

Alx 84
11/08/2005, 13:56
Κρίμα. Μακάρι να πάρεις τα χρήματα σου και να ξεμπερδεύεις. Τελικά είναι καλύτερα να δίνεις κάτι παραπάνω στα ασφάλιστρα σε μια καλή ασφαλιστική από το να τραβιέσαι με την κάθε no name mitsos trademark και τα ρέστα... Υπομονή.:(

Innersense
12/08/2005, 09:41
Φιλε Alx 84 στην πραξη δυστηχως ειναι πολυ διαφορετικα τα πραγματα...

Αν και ξεφευγει απο τα πλαισια του συγκεκριμενου post νομιζω οτι θα ηταν πολυ ενδιαφερον να ανοιγαμε μια συζητηση για ασφαλειες - ασφαλιστικες με αξονα παντα τις μηχανες μας. Ποσο δινουμε, ποιες εχουν αποδειχτει ξηγημενες και δεν αρχισαν να το παιζουν τρελιτσα μετα το τρακαρισμα, ποιες προσφερουν υπηρεσιες οπως ισως αυτοκινητο να στην μαζεψει αμα μεινει (εχει ακουστει οτι το κανει η interamerican με μια μικρη επιπλεον επιβαρυνση γι αυτο το λεω, ισως να υπαρχει και καποια αλλη).

Το προβλημα εδω μεσα ειναι οτι οταν καποια δηλωση γινεται επωνημα μπορει αυτοματα να θεωρηθει διαφημηση η δυσφημηση με οτι επακολουθα μπορει να εχει αυτο.

Το θεμα παντως ειναι εξαιρετικα ενδιαφερον και νομιζω οτι μας απασχολει ολους...

Offtopic: Φιλε gmakris το avatar σου ειναι ολα τα λεφτα!!! Ζαλιζει, υπνωτιζει... πονοκεφαλος εντελως!

ironbum2
12/08/2005, 09:59
Δυστυχώς είναι μεγάλο το θέμα με τις ασφάλειες. Πάντως ο γενικός κανόνας είναι "κι ο άγιος φοβέρα θέλει"

Πριν κανα χρόνο ίδιο περιστατικό. Ι.Χ. προσπαθεί να παρκάρει. επειδή ο δρόμος ήταν ψιλο στενός την έχω παρκάρει φε την φορά των ι.χ. Ακουμπάει τον πίσω τροχό μου και φεύγει από το σταντ. Απότέλεσμα όλη η αριστερή πλευρά χάλια. Το παλικάρι είχε μια περίεργη ασφάλεια (δεν την θυμάμαι), τον ρωτάω αν είναι στον φιλικό διακανονισμό και μου απαντάει ναι. κάνουμε την δήλωση, πάω τα χαρτιά στην αγροτική μου λένε δεν είναι η εταιρεία στον φιλικό. τον παίρνω τηλ. και πάει κάνει κανονική δήλωση. Έρχεται ο εκτιμητής τα αποδέχεται όλα (13 μηνών η μηχανή τότε) αλλά από την εταιρεία κάνουν νερά γιατί το αυτοκίνητο δεν είχε ούτε γρατζουνιά και δεν έιχαμε καλέσει αστυνομία. καθυστέρηση σε καθυστέρηση τελικά μετά από 1.5 μήνα βάζω ένα γνωστό δικηγόρο και τους παίρνει τηλ οτι ετοιμάζει εξώδικο ΄(ο νόμος λέει σε 1 μήνα να έχεις αποζημιωθεί) σε 3 μέρες είχα την επιταγή στα΄χέρια μου.

cityfly
12/08/2005, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από ironbum2
Δυστυχώς είναι μεγάλο το θέμα με τις ασφάλειες. Πάντως ο γενικός κανόνας είναι "κι ο άγιος φοβέρα θέλει"

.... τελικά μετά από 1.5 μήνα βάζω ένα γνωστό δικηγόρο και τους παίρνει τηλ οτι ετοιμάζει εξώδικο ΄(ο νόμος λέει σε 1 μήνα να έχεις αποζημιωθεί) σε 3 μέρες είχα την επιταγή στα΄χέρια μου.


ακριβώς έτσι

σε ατύχημα αυτοκίνητο με αυτοκίνητο έπεσε ο άλλος από πίσω μας με πολύ μικρή ταχύητητα γιατί είχαμε σταματήσει στη μέση του δρόμου λόγο πεζού (παρεπιμπτόντως ο πεζός που πραγματικά έφταιγε δεν κατηγορήθηκε καν από κανένα κι η αστυνομία που ήρθε δεν είπε τίποτα) η ασφαλιστική μας πλήρωσε αμέσως μόλις συνειδητοποίησε ότι επειδή ο αδερφός μου είναι δικηγόρος απλά δεν την έπαιρνε να πει μαλακίες γιατί αν το θέμα πηγαινε δικαστικά θα πλήρωνε μεν 2 χρόνια μετά, τα τουλάχιστον διπλά δε...

πρέπει να τους δείξεις ότι ξέρεις τα δικαιώματά σου και ότι θα τα διεκδικήσεις, αλλιώς κοιτάνε να σε εκμεταλευτούν

ironbum2
12/08/2005, 11:38
Τώρα που το θυμήθηκα... Μεγάλη προσοχή στις παγίδες που στήνουν οι ασφαλιστικές. Εμένα π.χ. για την παραπάνω περίπτωση ενώ είχαν φωτογραφίες με τα παλιά και τα καινούργια αναλώσιμα που αλλαχτηκαν μετά το τρακάρισμα, για να μου στέίλουν λέει την επιταγή (δεν είχε υποκατάστημα στην Πάτρα) ήθελαν να τους στείλω τα παλιά ανταλακτικά. Έτσι όμως δεν θα είχα αποδεικτικά στοιχεία!!!! Τους είπα λοιπόν να στείλουν υπάλληλο με ΜΕΤΡΗΤΑ να τα πάρει. ¨Οταν μου είπαν αν μπορώ να τα πάω εγώ τους ζήτησα + 300 ευρώ (βενζίνες,φθορές αυτοκινήτου, χάσιμο μέρας κλπ) είδαν οτι δεν βγάζουν άκρη και μετά και το τηλ. του δικηγόρου με πλήρωσαν. Προσοχή λοιπόν με τα αποδεικτικά στοιχεία!!!!

Alx 84
12/08/2005, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
Φιλε Alx 84 στην πραξη δυστηχως ειναι πολυ διαφορετικα τα πραγματα...

Αν και ξεφευγει απο τα πλαισια του συγκεκριμενου post νομιζω οτι θα ηταν πολυ ενδιαφερον να ανοιγαμε μια συζητηση για ασφαλειες - ασφαλιστικες με αξονα παντα τις μηχανες μας. Ποσο δινουμε, ποιες εχουν αποδειχτει ξηγημενες και δεν αρχισαν να το παιζουν τρελιτσα μετα το τρακαρισμα, ποιες προσφερουν υπηρεσιες οπως ισως αυτοκινητο να στην μαζεψει αμα μεινει (εχει ακουστει οτι το κανει η interamerican με μια μικρη επιπλεον επιβαρυνση γι αυτο το λεω, ισως να υπαρχει και καποια αλλη).

Το προβλημα εδω μεσα ειναι οτι οταν καποια δηλωση γινεται επωνημα μπορει αυτοματα να θεωρηθει διαφημηση η δυσφημηση με οτι επακολουθα μπορει να εχει αυτο.

Το θεμα παντως ειναι εξαιρετικα ενδιαφερον και νομιζω οτι μας απασχολει ολους...

Offtopic: Φιλε gmakris το avatar σου ειναι ολα τα λεφτα!!! Ζαλιζει, υπνωτιζει... πονοκεφαλος εντελως!

Δε λέω. Έχω όμως ένα φίλο ασφαλιστή στην Allianz. Είναι μεν απο τις πιο ακριβές,αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να μη σε πληρώσει. Τώρα βέβαια αν τρακάρει κανείς σε δέντρο και ισχυρίζεται ότι τον απήγαγαν εξωγήινοι την ώρα που οδηγούσε, εκεί μάλλον θα πάρει το μακρύτερο. Βλάκες δεν είναι. Έχω ακούσει περιστατικά απο τον ίδιο για ασφάλειες της πλάκας που τον έχουν βασανίσει για καιρό. Επειδή λόγω του forum δεν είναι δυνατό να βγεί βρώμα για τις σκάρτες ασφαλιστικές, αυτό μπορεί να γίνει εκτός. Είναι όντως μεγάλο κεφάλαιο.
Αν όμως λέγαμε τις εταιρίες με τις οποίες είμαστε ευχαριστημένοι; Διαφήμιση δεν κάνουμε.Μπορεί να γλιτώσει κανείς από πολλά με αυτόν τον τρόπο.

tai
12/08/2005, 16:07
Κοίτα να κόψεις φουσκωμένα τιμολόγια, έτσι ώστε και γκρίνια να σου κάνουν (έκπτωση, κλπ) αν δεν βγάλεις και κέρδος, να πάρεις τουλάχιστον τα λεφτά σου.