PDA

View Full Version : Στραβωμένο δισκόφρενο στο CBF-250



oulas
31/07/2005, 14:29
Δισκοφρενο CBF 250.

Τα εκανα μουνι παιδια. Πηγα και ξεκινησα με το dislock πανω στο δισκοφρενο. Αποτελεσμα,, σταβωσε!

Με το που ξεκιναω, και κανει η ροδα μερικες περιστροφες δεν ακουγετε τιποτα, οταν παταω λιγακι φρενο, ακουγετε περιοδικα σε καθε στροφη της ροδας ενα τακ -τακ -τακ. Δισκοφρενο δεν ειναι; Παιζει να επαθε τιποτα αλλο;


Το εβαλα στις γενικες γιατι αυριο θα εφευγα για διακοπες και χρειαζομαι επιγοντος απαντησεις;

1) Εχει κανεις ιδεα ποσο κοστιζει;

2) Η αντιπροσωπεια μηπως κλεινει απο 1η Αυγουστου;

3) Παιζει να εχει παθει τιποτα αλλο;


Το φρενο μπροστα ειναι:

Type Front 276 x 4mm hydraulic disc with dual-piston calliper and sintered metal pads






:bigcry: :bigcry: :bigcry:

ΙΠΠΕΑΣ
31/07/2005, 14:42
Αν θυμάμαι καλά από ένα φίλο που είχε αλλάξει σε dominator NX 250 είναι πανάκριβες οι γνήσιες δισκόπλακες. Τελικά ο φίλος έβαλε ιμιτασιον σε ποιότητα γνήσιας γύρω στα 100 Ε, αν θυμαμαι καλά :rolleyes:

oulas
31/07/2005, 14:44
Γαμωτο καινουργια δισκοπλακα με 3000 χλμ ειναι!

Τι παπαρας που ειμαι!

Εχω ξενερωσει τοσο ασχημα που θα φυγω για διακοπες, με το κτελ, και με τα ποδια!:bigcry:

ΙΠΠΕΑΣ
31/07/2005, 14:48
Συμβαίνουν αυτά. Το μεγάλο κακό θα ήταν να είχες δημιουργήσει κάποια βλάβη στο μοτέρ. Αυτά φτιάχνονται πολύ εύκολα. Το μεγάλο όμως άσχημο είναι ότι θα πας διακοπές χωρίς μέσο :rolleyes:

sonic22
31/07/2005, 16:38
ρε ουλας τι ειναι αυτα που λεσ????

θα αφησεις το μοτορι αθηνα επιδει κανει θοριβο ο δισκος????

αν φοβασε για εθνικη καντο φορτοτικη... (προσεξε μην στο γρατζουνησουνε...)

ετσι και αλλιος κατω δεν χρειαζεσε δυνατα φρενα... :D :D :D γλυστραει τοσο μα τοσο πολυ...

rc31
31/07/2005, 16:56
αφου κανει φασαρια μονο οταν πατας φρενο , το ποιο πιθανο ειναι να εχει στραβοσει η δισκοπλακα

επιδει κοστιζει αρκετα καινουρια γιατι δεν δοκιμαζεις καμια μεταχειρισμενη ,

οταν την εκανα και γω την ιδια πατατια ο Σαρακακης μου ζηταγε 180.000 δρχ επιδει λεει οτι ειναι πλευστος και γιαυτο ειναι τοσο ακριβως ,
βρηκα στο Μοτο Καρα 3 ισιες με 45 € η καθε μια ακομα εχω μια ρεζερβα.

Αν ψαξεις βρισκεις.

Rezeguet
31/07/2005, 17:06
τι να σου πω τωρα.. οι μαλακιες ξεπληρωνονται :D
Το εμαθα και γω με το δυσκολο τροπο οπως εσυ :D
Αυτο που σου προτεινω ειναι να αφησεις την μηχανη και οταν γυρισεις να πας με την ησυχια σου να βρεις ενα δισκοφρενακι η να το ισωσεις σε ενα μηχανουργο, μιας και μαλον δεν εχει παθει μεγαλη ζημια.
Αμα θες, με δικη σου ευθυνη, παρτο μαζι και πηγαινε ομως πολυ σιγα και οσο το δυνατων πιο λιγες αποστασεις, εχοντας υποψην οτι μπορει να μην φρεναρεις οπως το φανταστηκες η ακομα και να διπλωσει το μπροστινο... :sick: Και οταν γυρισεις κανε το ιδιο που ειπα παραπανω.
Αυτες τις δυο λυσεις εχεις, με την πρωτη να ειναι προτιμοτερη πιστευω... Απο κει και περα πραττεις οπως νομιζεις.
:wave2:

oulas
31/07/2005, 17:46
Παιδια δεν υπαρχει περιπτωση να ταξιδεψω ετσι, και να γινει κατι να μην εχω να φρεναρω με 100% ασφαλεια,ουτε σε φορτωτικη να βαλω την μηχανη μου καθως γνωριζω απο ενα scooter που ειχα, ποσα γδασιρματα ειχε παθει!


1) Αν βαλω ιμιτασιον θα εχω ιδια αποδοση στα φρενα μου ή θα ειναι χειροτερο; Πειτε μου που να παω να ψαξω τοτε.


βρηκα στο Μοτο Καρα 3 ισιες με 45 € η καθε μια ακομα εχω μια ρεζερβα.

Που βρισκεται αυτο; Εχει ανταλακτικα ιμιτασιον;

oulas
31/07/2005, 17:48
Εχει δοκιμασει κανεις να ισιωσει δισκοπλακα σε μειχανουργειο;
Αποτελεσματα;

n1k3man
31/07/2005, 18:12
Ουλας βρισκομαι στην ιδια θεση με σενα. Ο προηγουμενος ιδιοκτητης εχει ψιλοστραβωσει την δισκοπλακα με τον ιδιο ακριβως τροπο οπως εσυ.. Μην αγχωνεσαι ρε συ. Δεν ειναι τπτ. Η ικανοτητα φρεναρισματος της μηχανης ελλατωνεται ελαχιστα εως καθολου και το μονο που αλλαζει ειναι ο περιοδικος ενοχλητικος ηχος. Τα παραπανω διαπιστωσα μονος μου και τα εχουν επιβεβαιωσει και 2-3 φρεναδες που εχω ρωτησει. Ο ενας μαλιστα μου προτεινε εφ'οσον η μανετα δεν παιζει πολυ μπρος-πισω κατα τη διαρκεια του φρεναρισματος να το αφησω ετσι οπως ειναι και οτι δεν τρεχει τπτ. Αυτο που θα σου προτεινα εγω εφ'οσον η δισκοπλακα σου ειναι καινουρια στα 3000χλμ να την ισιωσεις σε καποιον που εχει πρεσσα. Εγω θα το παω αυριο-μεθαυριο πρωι και θα το εχω το απογευματακι σ'εναν λαστιχα στο Γαλατσι [moto racer] και το κοστος ειναι 30ε. Αν μενεις κοντα τα παμε μαζι. :winka:

Σε περιπτωση που δεν εχεις χρονο μη διστασεις να την παρεις για ταξιδι αν το ειχες προγραμματισει. Εγω εχω βγει εθνικη, εχω παει ευβοια, σχοινια, σουνιο, ψαθα χωρις κανενα προβλημα. Και σε δυσκολα φρεναρισματα η δισκοπλακα ανταποκριθηκε μια χαρα

:wave2:

oulas
31/07/2005, 19:10
Αν και δεν το δοκιμασα πολυ η μανετα μου κανει λες και ειναι ABS.
Κλωτσαει αρκετα, αν και τωρα θα το ξανακανω μια βολτα να δω πως ειναι.


Εξαλου με στραβω δισκο θα αλλαζω λογικα ποιο συχνα τακακια. Δυστηχως οτι γινει μεχρι αυριο, θα ρωτησω τι τιμη εχει η γνησια δισκοπλακα, και αν ειναι πολυ ακριβη, η δεν υπαρχει διαθεσιμη, θα σκεφτω λυσεις ιματασιον, ισιωμα κλπ οταν γυρισω ποιο ψυχραιμα!

n1k3man
31/07/2005, 19:13
η γνησια δισκοπλακα θα κοστιζει πανω απο 200ευρα σταντε :rolleyes:

αν θες οπωσδηποτε να την αντικαταστησεις κοιτα στον αλεξοπουλο για x-gear..

oulas
31/07/2005, 19:25
το χ-gear τι ειναι; Μαρκα απο ιμιτασιον;

n1k3man
31/07/2005, 19:27
η x-gear ειναι μαρκα απο aftermarket δισκοπλακες

oulas
31/07/2005, 19:37
Στο site, o Αλεξοπουλος απο δισκοπλακες εχει τις PFX. Καλες ειναι αυτες;

Επισης παιδια, πειτε οσοι απο εσας εχετε αλλαξει, δισκοπλακες και εχετε βαλει after market, μαρκα και εντυπωσεις!


Γαμωτο μου, για μια μαλιακια τσαμπα τοσο λεφτα....:(

AFTER
31/07/2005, 19:56
Βαλε αφοβα after market!
Εχω βαλει σε 3 μηχανακια και δεν ειχα κανενα προβλημα!

Δες ομως αν μπορει να φτιαχτει αυτος πρωτα!
Μπορει απλως να εχει στραβωσει κανενα κομματι και να ακουμπαει στα τακακια οταν φρεναρεις!
Ασε που μπορει να φαγωθει και να φτιαξει μονο του!

Οπως και να'χει,επειδη δεν παιζουμε με αυτα,ας το κοιταξει μηχανικος πρωτα

athandim
31/07/2005, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Παιδια δεν υπαρχει περιπτωση να ταξιδεψω ετσι....... Πειτε μου που να παω να ψαξω τοτε......................Που βρισκεται αυτο; Εχει ανταλακτικα ιμιτασιον;

Έχει γνήσια μεταχειρισμένα... Πάρε πρώτα τιμή της καινούριας δισκόπλακας να "στανιάρεις", και μέτά πάρε τηλ. στο Μότο Καρρά να ρωτήσεις (αν έχει και) πόσο έχει η μεταχειρισμένη....

Εμένα με είχε σώσει σε τρακάρισμα με δανεική μηχανή (NX 250) το 1999....
Είναι λίγο "ασήκωτοι" οι υπάλληλοι αλλά αν δεις την ουσία
το παίρνεις τελείως χαλαρά...

Μότο Καρράς: Καλλιρόης & Ηρακλέους 10, Ν.Κόσμος (Στάση Μετρό)
τηλ. 210-9230688

ΥΓ: Μόλις πάρεις την τιμή της καινούριας δισκόπλακας θα καταλάβεις γιατί τα Ηοnda "δε σπάνε, δε χαλάνε"....
γιατί είναι από χρυσάφι......:lol:
ενώ εμείς με τα Suzuki τα παίρνουμε φτηνά τα ανταλακτικά από το Σφακιανάκ.....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

adam_tsouk
31/07/2005, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
τι να σου πω τωρα.. οι μαλακιες ξεπληρωνονται :D




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:





Στο θέμα μας.....



ιμιτασιόν για να σου μείνουν και για διακοπές.....

AFTER
01/08/2005, 01:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Είναι λίγο "ασήκωτοι" οι υπάλληλοι αλλά αν δεις την ουσία
το παίρνεις τελείως χαλαρά...



Εαν ειναι δυνατον,να παρακαλας για να αγορασεις κατι που κοστιζει ακριβα!

Ρε παιδια γιατι ειστε ΜΑΛΑΚΕΣ(Χωρις ''λακαμες'' και @@ αυτην την φορα),και πατε και τα σκατε σε τετοια ατομα?
Δεν λυπαστε τον κοπο σας,τα λεφτα σας?

Ποτε των ποτων!
Εαν ολοι οι πελατες ηταν σαν και μενα,θα ειχαν κλεισει ΠΟΛΛΑ μαγαζια!

Ψαξε και θα βρεις σε πολλα μερη δισκοπλακες!

ασχετο:athandim,θα ηθελα να μου πεις εντυπωσεις για το καταστημα ''εξουσιοδοτημενο'' ανταλακτικων suzuki που βρισκεται στην Λιοσιων(στην γωνια)

Σε αλλο thread θα σας πω την τελευταια εμπειρια μου στον ''κλεφτη'' mc motor import,για να καταλαβετε.

sonic22
01/08/2005, 09:05
genika AFTER kala ta les...

stin pragmatikotita omws distixos ta pragmata einai alios...

apo tos igekrimeno katastima metaxirismenwn exw psonisei 3-4 fores (antalaktika apo 30-300E) kai panta tsantizome...

einai akrivos auto... asikotoi kai poli xalia stin ejipiretisi (trws kamia wra sto perimene )...

to provlima einai pws opou allou kai an epsaxa i pu itan xeirotera i pou itan poli makria gia na paw (guruni sto saki tha parw??)...

(gia na psaxnw antalaktika simenei pws den exw mixanaki...)

gia pite lipon simforites kanena kalo katastima me metaxirismena...

:sun: :beer: :sun:

oulas
01/08/2005, 11:49
Λοιπον πηγα σημερα σε διαφορα φρεναδικα, καμποσα ηταν κλειστα, ηδαν το μηχανακι στο Brakeshop, και στο Motoroda, και μου ειπαν πωε δεν αξιζει να το βαλω στο τορνο, ειναι απειροελαχοστο το στραβωμα....κλπ

Η αληθεια ειναι οτι στο φρεναρισμα σημερα που το δοκιμασα δεν εχει κανενα προβλημα ,αλλο που ακουγετε ενας θορυβος κυριος οταν πας σε κανα πολυ υσηχο δρομο.

Ειπα και στους δυο να μου το βαλουν η τα στειλουν για τορνο να γινει τελειο, και μου λεγανε δεν χρειαζεται και ολα αυτα!:uplate:
Δηλαδη επρεπε να τους παρακαλεσω για να το φτιαξουνε;
Τοσο πολυ βαριουντε;

Τελος παντον, θα φυγω τωρα για ταξιδι μιας και παει καλα και μολις γυρισω, θα βρω εναν να μου το βαλει στον τορνο να γινει τελειο!

Λοιπον την κανω παιδεια απο αυριο για Ζακυνθο!

oulas
01/08/2005, 11:54
Προς n1k3man




Δεν ειναι τπτ. Η ικανοτητα φρεναρισματος της μηχανης ελλατωνεται ελαχιστα εως καθολου και το μονο που αλλαζει ειναι ο περιοδικος ενοχλητικος ηχος. Τα παραπανω διαπιστωσα μονος μου και τα εχουν επιβεβαιωσει και 2-3 φρεναδες που εχω ρωτησει. Ο ενας μαλιστα μου προτεινε εφ'οσον η μανετα δεν παιζει πολυ μπρος-πισω κατα τη διαρκεια του φρεναρισματος να το αφησω ετσι οπως ειναι και οτι δεν τρεχει τπτ. Αυτο που θα σου προτεινα εγω εφ'οσον η δισκοπλακα σου ειναι καινουρια στα 3000χλμ να την ισιωσεις σε καποιον που εχει πρεσσα. Εγω θα το παω αυριο-μεθαυριο πρωι και θα το εχω το απογευματακι σ'εναν λαστιχα στο Γαλατσι [moto racer] και το κοστος ειναι 30ε. Αν μενεις κοντα τα παμε μαζι.

Λοιπον οπως βλεπεις και περαπανω οι κουβεντες σου αποδειχθεικαν προφητηκες!:wave2: :wave2: :wave2:


Για πες μου που ακριβως στο Γαλατσι θα το πας, καιοταν το φτιαξεις στειλε μου σε πμ εντυπωσεις, και στις 16 Αυγουστου που γυρναω και εγω, θα τον παω στον δικο σου να τγο τελειοποιησω!

Τι μηχανη ειπαμε οτι εχεις;

n1k3man
01/08/2005, 12:04
μολις πριν λιγο το αφησα στο moto racer εδω στο Γαλατσι. Βρισκεται στην Αγ.Γλυκεριας λιγο πιο κατω απο την εκκλησια. Τα παιδια εκει ειναι πολυ εξυπηρετικα και αλλα μελη του φορουμ λενε το ιδιο. Μαλιστα επειδη ειχε πολυ δουλεια σημερα μου προτεινε να του το πηγαινα αυριο για να το εχει ετοιμο σε 2ωριτσες. Προτιμησα να του το δωσω σημερα ομως για να τελειωνω. :winka:
Στις 6 θα παω να το παρω με τα ποδια. 10' ειναι απο το σπιτι μου.

Για περισσοτερες πληροφοριες στειλε μου πμ να σου δωσω το κιν μου να τα πουμε
Εχω ενα CB1.

:wave2:

oulas
24/08/2005, 15:34
Τελικα παιδια θα το αφησω ετσι το δισκοφρενο. Φαγωθηκε η ανομαλια, μαλλον στα τακακια, δεν κανει πλεον θορυβο, σταματαει και μια χαρα, αρα κανεις λογος να παδευομαι!