PDA

View Full Version : Ερχονται και χειροτερα...



Σελίδες : [1] 2

el_hymador
09/12/2010, 22:29
Μια προγευση...

Ριζικές ανατροπές στο υφιστάμενο εργασιακό καθεστώς, με βασικότερη την χωρίς αποζημίωση απόλυση των νεοπροσληφθέντων εργαζομένων, μετά από ένα έτος δοκιμαστικής εργασίας, επέρχονται με το νομοσχέδιο για την ελαστικοποίηση της αγοράς εργασίας, που ενέκρινε το υπουργικό συμβούλιο και κατατέθηκε στη Βουλή την Πέμπτη (09/12).

εχει πολυ πραμα το link:

http://www.cosmo.gr/Finance/Hellas/300779.html

the who
10/12/2010, 07:34
ΑΝ οι εργαζομενοι αντισταθουν και παζαρεψουν σκληρα θα χασουν λιγοτερα.Μια απλοικη μεταφραση των οσων ειπε η Κατσελα.Τωρα ποιος θα αντισταθει και με τι αμυνες δεν ξερω.Ξερω οτι ειμαι πανω απο ενα μηνα ανεργος κι οτι δεν υπαρχει ΤΙΠΟΤΑ και πουθενα.Ξερω οτι το Σεπτεμβρη οι απολυσεις ηταν 170.000 κι οτι ολοι η σχεδον ολοι οσοι ειμαστε ανεργοι θα καναμε οποιαδηποτε δουλεια για 800 ευρω.Ξερω οτι στη φυλακη περνας ωραια αν εχεις και καλη παρεα.Ξερω οτι το μηχανακι μου βαρεσε και δεν εχω τροπο να μετακινηθω και χρηματα να το φτιαξω.
Ολα αυτα που λενε και κανουν οι σοσιαλΗστες ηταν αναμενομενα και τιποτα πια δεν με σοκαρει.Περιμενω την ωρα και τη στιγμη που θα βγουμε στους δρομους και θα κανουμε πλατεια τα ανακτορα.:evil: :evil: :evil:

idomeneas
10/12/2010, 08:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Περιμενω την ωρα και τη στιγμη που θα βγουμε στους δρομους και θα κανουμε πλατεια τα ανακτορα.:evil: :evil: :evil:

έτσι έτσι... :smokin: + ένας

Cpt. Haddock
10/12/2010, 08:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
[i][...] την χωρίς αποζημίωση απόλυση των νεοπροσληφθέντων εργαζομένων, μετά από ένα έτος δοκιμαστικής εργασίας[...]

Aυτό ισχύει εδώ και χρονια :wave2:

mplah
10/12/2010, 08:11
κανεις λαθος. :wave2:

Cpt. Haddock
10/12/2010, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από mplah
κανεις λαθος. :wave2:

Τεκμηρίωσέ το μου αν θες :)

idomeneas
10/12/2010, 08:26
κοίτα τι βρήκα σήμερα...

http://www.youtube.com/watch?v=QHk-LuMyJmE

και σε αντιλογισμό...




Πως πέθαναν οι Μεγάλοι Έλληνες

Πυθαγόρας 500 π.Χ. ετών 80: εξορία ....... από πείνα.
Μιλτιάδης 489 π.Χ. ετών 65: φυλακή.
Αριστείδης 468 π.Χ. ετών 72: εξορία ........από πείνα.
Θεμιστοκλής 461 π.Χ. ετών 66: εξορία.
Αισχύλος 456 π.Χ. ετών 69: εξορία.
Περικλής 429 π.Χ. ετών 66: παραιτήθηκε κατηγορούμενος.
Φειδίας 429 π.Χ. ετών 66:...φυλακή.
Αναξαγόρας 428 π.Χ. ετών 72: εξορία.
Ηρόδοτος 429 π.Χ. ετών 59: εξορία.
Ικτίνος 420 π.Χ. ετών: εξορία.
Σοφοκλής 406 π.Χ. ετών 90: εξορία ........ από πείνα.
Ευριπίδης 406 π.Χ. ετών 74: εξορία.
Αλκιβιάδης 404 π.Χ. ετών 48: εξορία.
Σωκράτης 399 π.Χ. ετών 71: ήπιε το κώνειο.
Θουκυδίδης 396 π.Χ. ετών 64: εξορία.
Αριστοφάνης 385 π.Χ. ετών 61: εξορία από πείνα.
Πλάτων 347 π.Χ. ετών 80: εξορία..
Ισοκράτης 338 π.Χ. ετών 99: εξορία.
Δημοσθένης 322 π.Χ. ετών 62: ήπιε δηλητήριο.

idomeneas
10/12/2010, 08:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θεόδωρος Κολοκοτρώνης
Όταν αποφασήσαμε να κάμομε την Επανάσταση, δεν εσυλογισθήκαμε, ούτε πόσοι είμεθα, ούτε πως δεν έχομε άρματα, ούτε ότι οι Τούρκοι εβαστούσαν τα κάστρα και τας πόλεις, ούτε κανένας φρόνιμος μας είπε: «Που πάτε εδώ να πολεμήσετε με σιταροκάραβα βατσέλα;», αλλά , ως μία βροχή, έπεσε σε όλους μας η επιθυμία της ελευθερίας μας, και όλοι, και οι κληρικοί, και οι προεστοί, και οι καπεταναίοι, και οι πεπαιδευμένοι, και οι έμποροι, μικροί και μεγάλοι, όλοι εσυμφωνήσαμε εις αυτό το σκοπό και εκάμαμε την Επανάσταση..

Cpt. Haddock
10/12/2010, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
και σε αντιλογισμό...

Δεν ξέρω πού τη βρηκες τη λιστα, παντως εχει αρκετές ανακρίβειες, ψαξτο λιγο :wave2:

idomeneas
10/12/2010, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν ξέρω πού τη βρηκες τη λιστα, παντως εχει αρκετές ανακρίβειες, ψαξτο λιγο :wave2:

το ξέρω ότι έχει λάθη, αλλά μπήκε για το νόημα...
όλοι οι "μεγάλοι" είχαν κακό τέλος
και αυτό γτ σαν έθνος δεν τολμάμε!

http://www.youtube.com/watch?v=GzwwPkDH-vk

yes-u
10/12/2010, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν ξέρω πού τη βρηκες τη λιστα, παντως εχει αρκετές ανακρίβειες, ψαξτο λιγο :wave2:
πχ Αλκιβιάδης 404 π.Χ. ετών 48: εξορία...

el_hymador
10/12/2010, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Aυτό ισχύει εδώ και χρονια :wave2:

Η "μαθητεια" ως μορφη εργασιακης σχεσης ισχυε εδω και χρονια...

αυτο ειναι καινουργιο φρουτο.
:wave2:

idomeneas
10/12/2010, 08:43
http://www.youtube.com/watch?v=qUKn2n7q8e8

Cpt. Haddock
10/12/2010, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Η "μαθητεια" ως μορφη εργασιακης σχεσης ισχυε εδω και χρονια...
αυτο ειναι καινουργιο φρουτο. :wave2:

Το 2002 που υπεγραψα συμβαση αορίστου χρονου με prοbation ενος έτους ίσχυε ήδη, τουλάχιστον όπως μου είχαν πει και επιβεβαίωσα μεσω της επιθεώρησης εργασίας.

Τεσπα, μπορει και να μη θυμαμαι καλά :wave2:

aris_n
10/12/2010, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Μια προγευση...

Ριζικές ανατροπές στο υφιστάμενο εργασιακό καθεστώς, με βασικότερη την χωρίς αποζημίωση απόλυση των νεοπροσληφθέντων εργαζομένων, μετά από ένα έτος δοκιμαστικής εργασίας, επέρχονται με το νομοσχέδιο για την ελαστικοποίηση της αγοράς εργασίας, που ενέκρινε το υπουργικό συμβούλιο και κατατέθηκε στη Βουλή την Πέμπτη (09/12).

εχει πολυ πραμα το link:

http://www.cosmo.gr/Finance/Hellas/300779.html

Να ρωτήσω εγώ κάτι αφελές; Αφορά τίποτα απο αυτά τον δημόσιο τομέα;
(Το λίνκ δεν το διάβασα...:blush: )

ktmakis
10/12/2010, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το 2002 που υπεγραψα συμβαση αορίστου χρονου με prοbation ενος έτους ίσχυε ήδη, τουλάχιστον όπως μου είχαν πει και επιβεβαίωσα μεσω της επιθεώρησης εργασίας.

Τεσπα, μπορει και να μη θυμαμαι καλά :wave2:

Καλά θυμάσαι. Ισχύει :beer:

notakos600
10/12/2010, 09:46
Γιατί ξαφνιάζεστε;
Τα χειρότερα είναι μπροστά μας αλλά ο καναπές μας φαίνεται πως έχει ισχυρότερα κίνητρα...:wave2:

PortisHead
10/12/2010, 09:49
Να ρωτησω κατι αλλο εγω ?

Οι περικοπες στο δημοσιο τομεα...ΟΚ...θα φερουν/αφησουν λεφτα στο κρατος.

Οι περικοπες στον ιδιωτικο τομεα , που θα αφησουν λεφτα στις τσεπες των εργοδοτων , τι σχεση εχει με το δημοσιο χρεος ?

Εκτος κιαν γινονται (οι περικοπες στον ιδιωτικο τομεα εννοω) για να προσελκυσουμε ξενες εταιρειες (πολυεθνικες) μιας και θα εχουν πλεον εργατικο δυναμικο "κινεζικης" αξιας.

Μπορει να με διαφωτισει καποιος ?

Allst@rf
10/12/2010, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Να ρωτησω κατι αλλο εγω ?

Οι περικοπες στο δημοσιο τομεα...ΟΚ...θα φερουν/αφησουν λεφτα στο κρατος.

Οι περικοπες στον ιδιωτικο τομεα , που θα αφησουν λεφτα στις τσεπες των εργοδοτων , τι σχεση εχει με το δημοσιο χρεος ?

Εκτος κιαν γινονται (οι περικοπες στον ιδιωτικο τομεα εννοω) για να προσελκυσουμε ξενες εταιρειες (πολυεθνικες) μιας και θα εχουν πλεον εργατικο δυναμικο "κινεζικης" αξιας.

Μπορει να με διαφωτισει καποιος ?

κοντα εισαι...

το holy grail της επιχειρηματικοτητας...

ανταγωνισμος (στις πλατες του εργατη)

notakos600
10/12/2010, 09:58
Να τους πάρουμε με τις πέτρες.
Οτιδήποτε άλλο αποτελεί πλέον προσβολή του ανδρισμού και της αξιοπρέπειάς μας.

LsKostas
10/12/2010, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Να τους πάρουμε με τις πέτρες.
Οτιδήποτε άλλο αποτελεί πλέον προσβολή του ανδρισμού και της αξιοπρέπειάς μας.


Εγω πιστευω οτι υπερβαλετε και δεν πρεπει να σκεφτομαστε τροπους αντιδρασης
αλλα να αρχισουμε να αναλογιζομαστε οτι ισως τα φαγαμε "μαζι."


Eπισης να σκεφτουμε ποσο ευκολα και με χαμηλα επιτοκια μπορουμε να παρουμε πλεον
δανειο απο τις τραπεζες (κατι που δεν ισχυε παλια)


Επισης η Ισπανια ειναι σε πολυ χειροτερη θεση αρα εμεις ειμαστε μια χαρα.

Κατσε να βαλω και το σπαστικο το emoticon ... :wave2:

Εχετλαίος
10/12/2010, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Να τους πάρουμε με τις πέτρες.

Δώσε μου ένα λόγο να μην ξεκινήσω από το γείτονά μου που από -2 μέτρα κάτω από το ύψος της γης μου το οικόπεδό του το μπάζωσε και βγήκε +3 μέτρα πάνω από το δικό μου (και μου έθαψε το σπίτι καθότι σήκωσε και μαντρότοιχο +2,5 μέτρα επιπλέον !!! ) λαδώνοντας την πολεοδομία, το μηχανικό, το δικηγόρο, το συμβολαιογράφο και την υποθηκοφύλακα.

Αυτό που συζητούσαμε και αλλού:
από ποιόν να πρωτοαρχίσει κανείς;
Έχω, λχ, και συγγενή που έχει ξενοδοχείο και πισίνα και bar μέσα στον αιγιαλό! Εγώ που κόπτομαι υπερ της δικαιοσύνης, να μην του πάρω το κεφάλι πρωτού "ανέβω" στους αποπάνω;
:mad:

super_toto
10/12/2010, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Να ρωτησω κατι αλλο εγω ?

Οι περικοπες στο δημοσιο τομεα...ΟΚ...θα φερουν/αφησουν λεφτα στο κρατος.

Οι περικοπες στον ιδιωτικο τομεα , που θα αφησουν λεφτα στις τσεπες των εργοδοτων , τι σχεση εχει με το δημοσιο χρεος ?

Εκτος κιαν γινονται (οι περικοπες στον ιδιωτικο τομεα εννοω) για να προσελκυσουμε ξενες εταιρειες (πολυεθνικες) μιας και θα εχουν πλεον εργατικο δυναμικο "κινεζικης" αξιας.

Μπορει να με διαφωτισει καποιος ?

Θα σε διαφωτίσω εγώ :D

Λοιπόν, τα νέα μέτρα που προβλέπουν στεγνό γδάρσιμο των ιδιωτικών υπαλλήλων δεν έχουν ως σκοπό την αποπληρωμή του δημόσιου χρέους. Δεν είναι παραγγελίες της τρόικας. Είναι παραγγελίες των εγχώριων νταβατζήδων.

Όταν ο μπουχέσας είχε μιλήσει για 5 νταβατζήδες ίσως για μία και μοναδική φορά να είπε την αλήθεια. Μερικώς όμως καθώς οι νταβατζήδες δεν είναι 5, είναι περισσότεροι.
Οι νταβάδες λοιπόν έχουν αρχίσει και κλάνουν μέντες καθώς βλέπουν ότι με την σμίκρυνση της οικονομίας, παίρνουν κι αυτοί τ αρχίδια τους. Συνεπώς θα πρέπει να μετακυλήσουν την χασούρα σε κάποιον άλλο. Σε ποιόν? Στους εργαζόμενους φυσικά.

Στέλνουν λοιπόν ραβασακι στην ΓΑΠ και τη συμμορία του και του λένε, "Μάγκα δεν βγαίνουμε να πληρώνουμε τόσο φράγκα στους εργαζόμενους, κάνε κάτι να μειωθεί το κόστος εργασίας γιατί ούτε μια κονσέρβα χαβιάρι δεν έχουμε να ταίσουμε τις γάτες μας".

Συγκλωνισμένος ο ΓΑΠ, από αυτή την αποκάληψη, και με την εικόνα της γάτας να τρώει καραβιδόψιχα (μπλιαχ) αντί για χαβιάρι μπελούγκα, ένα δάκρυ κυλάει στο μάγουλό του και αποφασίζει να δόσει ένα τέλος στο δράμα αυτό.

Και έτσι την πληρώνουν οι ιδιωτικοί. :D

el_hymador
10/12/2010, 10:39
Τωρα ακομη ο κοσμος ειναι σε φαση "θα με περασει ξοφαλτσα", τον εχουν μουδιασει και οι εντεταλμενοι ιλουστρασιον τρομοκρατες των ΜΜΕ...

Οταν τα αγγουρια θα αρχισουν να μπαινουν στον κολο μας τοτε τα ξαναλεμε...

και αυτα τα αγγουρια ξερετε εχουν διατρητικες ιδοτητες ικανες να τρυπησουν τον πιο παχυλο καναπε!

Οταν θα δουλευουμε (αν θα δουλευουμε) για 600 ευρω και ο καθε εργοδοτης θα εχει δικαιωμα να μας πεταει κλωτσηδον εξω χωρις να μας δινει μια, τα ξεναλεμε...

και αφου θα υπαρχει τεραστια ζητηση για δουλεια και μονιμος φοβος σουταρισματος, φανταστειτε τι αυθαιρεσια θα υπαρχει απο τους εργοδοτες και τι θα μας ζητανε...

Κυριακη κοντη γιορτη!


Παρτε και ενα απο εμενα :wave2:

PortisHead
10/12/2010, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Θα σε διαφωτίσω εγώ :D

Λοιπόν, τα νέα μέτρα που προβλέπουν στεγνό γδάρσιμο των ιδιωτικών υπαλλήλων δεν έχουν ως σκοπό την αποπληρωμή του δημόσιου χρέους. Δεν είναι παραγγελίες της τρόικας. Είναι παραγγελίες των εγχώριων νταβατζήδων.

Όταν ο μπουχέσας είχε μιλήσει για 5 νταβατζήδες ίσως για μία και μοναδική φορά να είπε την αλήθεια. Μερικώς όμως καθώς οι νταβατζήδες δεν είναι 5, είναι περισσότεροι.
Οι νταβάδες λοιπόν έχουν αρχίσει και κλάνουν μέντες καθώς βλέπουν ότι με την σμίκρυνση της οικονομίας, παίρνουν κι αυτοί τ αρχίδια τους. Συνεπώς θα πρέπει να μετακυλήσουν την χασούρα σε κάποιον άλλο. Σε ποιόν? Στους εργαζόμενους φυσικά.

Στέλνουν λοιπόν ραβασακι στην ΓΑΠ και τη συμμορία του και του λένε, "Μάγκα δεν βγαίνουμε να πληρώνουμε τόσο φράγκα στους εργαζόμενους, κάνε κάτι να μειωθεί το κόστος εργασίας γιατί ούτε μια κονσέρβα χαβιάρι δεν έχουμε να ταίσουμε τις γάτες μας".

Συγκλωνισμένος ο ΓΑΠ, από αυτή την αποκάληψη, και με την εικόνα της γάτας να τρώει καραβιδόψιχα (μπλιαχ) αντί για χαβιάρι μπελούγκα, ένα δάκρυ κυλάει στο μάγουλό του και αποφασίζει να δόσει ένα τέλος στο δράμα αυτό.

Και έτσι την πληρώνουν οι ιδιωτικοί. :D

Ωραιο και με γλαφυρο τροπο επεξηγηση.
Αλλα αν ειναι ετσι , τοτε αυτο ειναι ενα "εσωτερικο" ζητημα να το πω ετσι.(Κυβερνηση - Νταβαντζηδες)

Γιατι ανακατευεται η τροϊκα ? ή μηπως μας λενε ψεματα και ουδεποτε ζητησε μειωσεις στον ιδιωτικο τομεα η τροϊκα ? ή απλα ειναι κιαυτοι στο κολπο , προασπιζωντας τα συμφεροντα των νταβατζηδων ?

Tigas
10/12/2010, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Να ρωτησω κατι αλλο εγω ?

Οι περικοπες στο δημοσιο τομεα...ΟΚ...θα φερουν/αφησουν λεφτα στο κρατος.

Οι περικοπες στον ιδιωτικο τομεα , που θα αφησουν λεφτα στις τσεπες των εργοδοτων , τι σχεση εχει με το δημοσιο χρεος ?

Εκτος κιαν γινονται (οι περικοπες στον ιδιωτικο τομεα εννοω) για να προσελκυσουμε ξενες εταιρειες (πολυεθνικες) μιας και θα εχουν πλεον εργατικο δυναμικο "κινεζικης" αξιας.

Μπορει να με διαφωτισει καποιος ?

Μειώνοντας το κόστος παραγωγής και μεγαλώνοντας την παραγωγή κάνει τα προιόντα κάθε επιχειρηματία/επιχείρησης ελκυστικότερα/φθηνότερα στον καταναλωτή οπότε μειώνεται η πιθανότητα να χαθούν θέσεις εργασίας.

Βέβαια στο όνομα της κρίσης πολλοί είναι αυτοί που θα το εκμεταλευτούν για να πολλαπλασιάσουν τα κέρδη τους.

Άντε να δούμε πόσο ακόμα θα αντέξει ο Έλληνας και δεν θα βγεί να τα κάψει όλα :rolleyes:

super_toto
10/12/2010, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ωραιο και με γλαφυρο τροπο επεξηγηση.
Αλλα αν ειναι ετσι , τοτε αυτο ειναι ενα "εσωτερικο" ζητημα να το πω ετσι.(Κυβερνηση - Νταβαντζηδες)

Γιατι ανακατευεται η τροϊκα ? ή μηπως μας λενε ψεματα και ουδεποτε ζητησε μειωσεις στον ιδιωτικο τομεα η τροϊκα ? ή απλα ειναι κιαυτοι στο κολπο , προασπιζωντας τα συμφεροντα των νταβατζηδων ?

H τρόικα στην παρούσα φάση δεν έχει ζητήσει τίποτα σχετικό με τον ιδιωτικό τομέα. Αν κάνω λάθος ας ποστάρει καποιος ένα άρθρο που να λέει το αντίθετο.

VANDA
10/12/2010, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Συγκλωνισμένος ο ΓΑΠ, από αυτή την αποκάλυψη, και με την εικόνα της γάτας να τρώει καραβιδόψιχα (μπλιαχ) αντί για χαβιάρι μπελούγκα...



Τι δράμα ρπμ.. πέστα.. :( :sad: :lol:

ΥΓ. Btw μας βλέπω να κουνιόμαστε τη στιγμή που θα χάσουμε το χιούμορ μας.. :sick:

PortisHead
10/12/2010, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Τι δράμα ρπμ.. πέστα.. :( :sad: :lol:

ΥΓ. Btw μας βλέπω να κουνιόμαστε τη στιγμή που θα χάσουμε το χιούμορ μας.. :sick:

Δυστυχως , για να χασουμε το χιουμορ μας και να κουνηθουμε οπως λες , θα πρεπει το 95% απο εμας να πεινασει κυριολεκτικα.
Οσο παραμενουμε σε μια νεκροζωντανη κατασταση ,λεμε "παλι καλα" και υπομένουμε. (Δυστυχως αλλα ετσι ειναι)

notakos600
10/12/2010, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Δώσε μου ένα λόγο να μην ξεκινήσω από το γείτονά μου που από -2 μέτρα κάτω από το ύψος της γης μου το οικόπεδό του το μπάζωσε και βγήκε +3 μέτρα πάνω από το δικό μου (και μου έθαψε το σπίτι καθότι σήκωσε και μαντρότοιχο +2,5 μέτρα επιπλέον !!! ) λαδώνοντας την πολεοδομία, το μηχανικό, το δικηγόρο, το συμβολαιογράφο και την υποθηκοφύλακα.

Αυτό που συζητούσαμε και αλλού:
από ποιόν να πρωτοαρχίσει κανείς;
Έχω, λχ, και συγγενή που έχει ξενοδοχείο και πισίνα και bar μέσα στον αιγιαλό! Εγώ που κόπτομαι υπερ της δικαιοσύνης, να μην του πάρω το κεφάλι πρωτού "ανέβω" στους αποπάνω;
:mad:


Είναι κι αυτή μια άποψη, απλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε κι εγώ λέω καλύτερα από ψηλά και μετά να κατεβαίνουμε χαμηλότερα.

LsKostas
10/12/2010, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Τι δράμα ρπμ.. πέστα.. :( :sad: :lol:

ΥΓ. Btw μας βλέπω να κουνιόμαστε τη στιγμή που θα χάσουμε το χιούμορ μας.. :sick:


Παρα πολυ σωστο...δυστυχως κανουμε χιουμορ με πραγματα που μας εχουν γονατισει...

Ας συμβαλουμε στο να παψει το χιουμορ λοιπον.


* Η Ελλάδα πρώτη στον πληθωρισμό με 5,2%, όταν ο μέσος όρος της Ε.Ε. είναι 1,9%.
* Η Ελλάδα πρώτη στην ένδυση με αύξηση 2,6%, όταν ο μέσος όρος της Ε.Ε. είναι 0,2%.
* Η Ελλάδα πρώτη στα καύσιμα με αύξηση 37,9% , όταν ο μέσος όρος της Ε.Ε. είναι 11,9%.
* Η Ελλάδα πρώτη στα αυτοκίνητα με αύξηση 10,3% ,όταν ο μέσος όρος της Ε.Ε. είναι 0,7%.
* Η Ελλάδα πρώτη στις οδικές μεταφορές επιβατών με αύξηση 17,3%, όταν ο μέσος όρος της Ε.Ε. είναι 3,3%.
* Η Ελλάδα πρώτη στις καφετέριες και ξενοδοχεία με αύξηση 3,3%, όταν ο μέσος όρος της Ε.Ε. είναι 1,5%.
* Η Ελλάδα πρώτη στο καπνό με αύξηση 18,7%, όταν ο μέσος όρος της Ε.Ε. είναι 4,9%.
* Η Ελλάδα πρώτη στη ζάχαρη, μέλι, ζαχαρώδη με αύξηση 2,8 %, όταν ο μέσος όρος της Ε.Ε. είναι -0,2%.
* Η Ελλάδα πρώτη στις ηλεκτρικές συσκευές με αύξηση 2,7 %, όταν ο μέσος όρος της Ε.Ε. είναι 0,5%.
* Η Ελλάδα πρώτη στην μπίρα με αύξηση 13,7 %, όταν ο μέσος όρος της Ε.Ε. είναι 0,9%.
* Η Ελλάδα πρώτη στις ασφάλειες μεταφορών με αύξηση 12,4 %, όταν ο μέσος όρος της Ε.Ε. είναι 3,7%.

Cpt. Haddock
10/12/2010, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
H τρόικα στην παρούσα φάση δεν έχει ζητήσει τίποτα σχετικό με τον ιδιωτικό τομέα. Αν κάνω λάθος ας ποστάρει καποιος ένα άρθρο που να λέει το αντίθετο.

Οχι άμεσα.

Η τρόικα, σαν πιστωτής, ενδιαφέρεται πρωτίστως για την αποπληρωμή του δανείου της. για να γίνει αυτό χρειάζεται και αναπτυξη. Ενας τροπος αναπτυξης ειναι η αυξηση της ανταγωνιστικότητας της οικονομιας. Ενας τροπος αυξησης της ανταγωνιστηκότας ειναι η μείωση του εργατικου κόστους (= μισθοι, παροχές).

Το τελευταίο φυσικα εχει σαν παρενέργειες α) τη μείωση της αγοραστικής δυνατότητας, άρα και την ύφεση της εσωτερικής αγοράς και β) τη μείωση των εσόδων του κρατους (μικρότερος μισθος = μικρότερες κρατήσεις φόρων).

Τα βαζεις κατω και βλέπεις τι συμφέρει μακροοικονομικά.

Πάντως, αυτό που πρωτίστως τους ενδιαφέρει ειναι η μείωση του κόστους του κράτους και εκεί γίνεται το μεγάλο σφάξιμο. Ειδικα στα επιδόματα, τα οποία και δε μετρούσαν στο ονομαστικό κόστος (βασικος μισθός) και είχαν και αυτοτελή φορολόγηση....

Πχ στην Αγροτική Τράπεζα υπάρχει επιδομα περιποίησης πελατείας (!)

super_toto
10/12/2010, 11:21
Ας αφήσουμε το χιούμορ στην άκρη και να μην το κατηγορούμε για την αδράνειά μας. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Αναζητήστε αλλού της αιτίες του λήθαργού μας.


Πάρτε κι ένα πραγματικό διάλογο για να καταλάβετε τι εννοώ

-Έλα, να σου δώσω χωράφια, γρόσια, δύναμη, ό,τι θες. Έλα στη δούλεψή μου

- Ρώτησα τον μπούτσο μου και μου είπε ΟΧΙ!!!


Όποιος βρεί τον δεύτερο εκ των συνδιαλεγομένων κερδίζει πλαστικό λουκούμι.:D

Cpt. Haddock
10/12/2010, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Όποιος βρεί τον δεύτερο εκ των συνδιαλεγομένων κερδίζει πλαστικό λουκούμι.:D

Καραϊσκάκης

super_toto
10/12/2010, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Οχι άμεσα.

Η τρόικα, σαν πιστωτής, ενδιαφέρεται πρωτίστως για την αποπληρωμή του δανείου της. για να γίνει αυτό χρειάζεται και αναπτυξη. Ενας τροπος αναπτυξης ειναι η αυξηση της ανταγωνιστικότητας της οικονομιας. Ενας τροπος αυξησης της ανταγωνιστηκότας ειναι η μείωση του εργατικου κόστους (= μισθοι, παροχές).

Το τελευταίο φυσικα εχει σαν παρενέργειες α) τη μείωση της αγοραστικής δυνατότητας, άρα και την ύφεση της εσωτερικής αγοράς και β) τη μείωση των εσόδων του κρατους (μικρότερος μισθος = μικρότερες κρατήσεις φόρων).

Τα βαζεις κατω και βλέπεις τι συμφέρει μακροοικονομικά.

Πάντως, αυτό που πρωτίστως τους ενδιαφέρει ειναι η μείωση του κόστους του κράτους και εκεί γίνεται το μεγάλο σφάξιμο. Ειδικα στα επιδόματα, τα οποία και δε μετρούσαν στο ονομαστικό κόστος (βασικος μισθός) και είχαν και αυτοτελή φορολόγηση....

Πχ στην Αγροτική Τράπεζα υπάρχει επιδομα περιποίησης πελατείας (!)

Αυτό που συμφέρει μακροοικονομικά είναι η ατάκα του προήγουμενου ποστ.

OldMan
10/12/2010, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από yes-u
πχ Αλκιβιάδης 404 π.Χ. ετών 48: εξορία...
OldMan 2010 μ.Χ. ετών 50: Από thread σχετικά με το αν πρέπει να σβήνουμε την μηχανή από τον διακόπτη ή το kill-swith...

super_toto
10/12/2010, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καραϊσκάκης

Να περάσει ο κύριος στο ταμείο.

Εχετλαίος
10/12/2010, 11:25
1,74 η απλή αμόλυβδη σήμερα στον Αποκόρωνα
:mad:

gianhs8
10/12/2010, 11:29
σε μια αλλη χωρα με τοσα σκανδαλα και τετοια διαφθορα θα στελναν και κανα πολιτικο στην ψυρου αλλα εδω πετανε ενα αναλαμβανω την πολιτικη ευθυνη ριχνουν και κανα γαμοσταυριδι μεσα στην βουλη για κανα δυμηνο για να εχουμε να κουβεντιαζουμε στο καφενειο να εχουμε να βλεπουμε και καμια ειδηση [που να βγαλουνε μια ωρα] και αντε ξανα κατι καινουργιο,

απο την αλλη ο κοσμος χρωσταει σε ολες της τραπεζες, βλεπει οτι η ανεργια καλπαζει, , ελπιζει σε διορισμο η καποιο ρουσφετι και σου λεει καρσε καλα και μη μιλας γιατι υπαρχουν και χειροτερα......

Gia
10/12/2010, 11:32
Ουσιαστικά το πρόβλημα είναι οι λεγόμενες εργοδοτικές εισφορές. Το κράτος παίρνει απο τον εργοδότη μεγάλο χαράτσι για κάθε εργαζόμενο που απασχολεί. Με αυτές τις εργοδοτικές εισφορές ταίζει μισθούς δημοσίου και συντάξεις.

Θα μπορούσε λοιπόν να πεί οτι συμμαζεύω το δημόσιο (αναίμακτα δεν γίνεται) και προκειμένου να βοηθήσω την ανταγωνιστικότητα μειώνω τις εργοδοτικές εισφορές να ανασάνει ο εργοδότης και να συνεχίσει να δίνει δουλειά στον κόσμο.

Επειδή όμως το να συμμαζέψει το δημόσιο είναι πολύ μεγάλο μανίκι μια και αυτοί το κάνανε ετσι χρειάζεται οπωσδήποτε τις εισφορές του εργοδότη. Συνεπώς την πληρώνει ο ιδιωτικός για να συνεχίσει να ζεί το δημόσιο.



:beer: :winka:

TROOPER
10/12/2010, 11:32
"Τα αποτελέσματα θα εξαρτηθούν από τη μαχητικότητα των εργαζομένων", δήλωσε η υπουργός Εργασίας, ξεκαθαρίζοντας ότι όλα τα όρια και οι περιορισμοί τίθενται στο τραπέζι της διαπραγμάτευσης, σε κάθε επιχείρηση.

μας το λενε!!!

το ακουμε???

ERRIKA
10/12/2010, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
OldMan 2010 μ.Χ. ετών 50: Από thread σχετικά με το αν πρέπει να σβήνουμε την μηχανή από τον διακόπτη ή το kill-swith...
:lol: :a19:

When all else has failed.... το χιούμορ θα μας μείνει, μη το απεμπολείτε!

ego_o_idios
10/12/2010, 11:44
i xora mas ine enas ftoxompines xreomenos pou zi me danika pou ta psaxni stin gira.

mipos den to exete katalavi akomi?
anarotieme:rolleyes:

Amplified
10/12/2010, 12:01
15 Δεκέμβρη έχει γενική ΑΔΕΔΥ και ΓΕΣΕΕ. Αν κατέβουν 1 μύριο κόσμος, ανάλογα θα προσαρμοστούν/καθυστερήσουν τα μέτρα. Αν κατέβουν 50 χιλιάδες πάλι, το πολιτικό κόστος κρίνεται αμελητέο και το αγγούρι πλησιάζει απειλητικά τον ποπό μας και με το νέο έτος θα επιχειρήσει διείσδυση.
Όλοι στην απεργία ρεμάλια.

el_hymador
10/12/2010, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Amplified
15 Δεκέμβρη έχει γενική ΑΔΕΔΥ και ΓΕΣΕΕ. Αν κατέβουν 1 μύριο κόσμος, ανάλογα θα προσαρμοστούν/καθυστερήσουν τα μέτρα. Αν κατέβουν 50 χιλιάδες πάλι, το πολιτικό κόστος κρίνεται αμελητέο και το αγγούρι πλησιάζει απειλητικά τον ποπό μας και με το νέο έτος θα επιχειρήσει διείσδυση.
Όλοι στην απεργία ρεμάλια.

Ναι την ΑΔΕΔΥ και τη ΓΣΕΕ περιμενουμε φιλε μου, να δωσουν το εναυσμα για τον αγωνα...

δε γ@μιουντ@ι πατοκορφα και αυτοι λεω εγω...εχουν δολοφονησει το συνδικαλισμο εδω και κατι χρονια...ασε που ειναι 100% σιγουρο οτι τα παιρνουν απο τον "εχθρο"...

οπως και να χει, αν δεν κατεβει αυθορμητα ο κοσμος στους δρομους χωρις καμμια ταμπελα και ιδεολογικο προσδιορισμο, δουλεια δεν γινεται!

Maggellanos
10/12/2010, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

οπως και να χει, αν δεν κατεβει αυθορμητα ο κοσμος στους δρομους χωρις καμμια ταμπελα και ιδεολογικο προσδιορισμο, δουλεια δεν γινεται!


+Απειρα

:beer: :beer: :beer: :beer:

argg
10/12/2010, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
OldMan 2010 μ.Χ. ετών 50: Από thread σχετικά με το αν πρέπει να σβήνουμε την μηχανή από τον διακόπτη ή το kill-swith...

μιας και το ανέφερες, ποιό είναι πιο σωστό; :confused:























:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:beer:

PortisHead
10/12/2010, 12:23
Αυτες τις απεργιες , τυπου "24ωρη" , μονο το πατσατζιδικο στη Συγγρου μου θυμιζουν.
Τι γελοιοτητα κιαυτη.
Σιγα τα ωα.
Οχι 1 μυριο...ολη η Ελλαδα να βγει στους δρομους για μια μερα ,τι σημαινει ?
24 ωρες πονοκεφαλος , και μετα τιποτα.

Οι αγωνες δεν γινονται με 24ωρα ,48 ωρα και 3ωρες στασεις εργασιας.

Το θεμα ειναι να υπαρξει αλυσιδωτη αντιδραση.
Να βγεις στο μπαλκονι και να δεις ολη τη γειτονια σου να κατεβαινει στο κεντρο.
Να τα παραταει ολα , και να οδευει προς τη μαχη.

Εκει πονταρουν οι εκαστοτε κυβερνησεις.
Στο οτι ο οχλος-λαος ΔΕΝ μπορει να συσπειρωθεί.

Το εχω ξαναπει.....η τελευταια επανασταση στην Ευρωπη , ηταν το '89 στη Ρουμανια.
ΟΛΟΙ στο δρομο.Τουφεκισαν τους ηγετες τους και τελος.
Αλλα μαλλον πρεπει να γινουμε πρωτα Ρουμανια για να φτασουμε εκει.
Να τρωει το σκυλι του προθυπουργου μπον φιλε , κιεμεις να περιμενουμε 2 βδομαδες ουρα για 1 κιλο σαπιο κρεας....μονο τοτε.

Big Brother τι ωρα εχει ?
:lol:

Εχετλαίος
10/12/2010, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Amplified
Όλοι στην απεργία ρεμάλια.

Βγάλτε τις "ταμπέλες" και τα κόκκινα πανώ και έρχομαι.

:mad:

takis-kk
10/12/2010, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από argg
μιας και το ανέφερες, ποιό είναι πιο σωστό; :confused:



φιρί φιρί το πας..

Να τον οδηγήσεις σε νευρική κρίση !



















:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:beer:

argg
10/12/2010, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
φιρί φιρί το πας..

Να τον οδηγήσεις σε νευρική κρίση !

ελπίζω να είδε τα γελάκια και τις μπύρες στο τέλος και να τον προλάβαμε :lol:

vaska
10/12/2010, 12:54
Εδώ κι ένα χρόνο λέω ότι θένε να μας κάνουνε την Κινεζία της Ευρώπης και δεν με πιστεύουνε. Και πρώτοι απ' όλους οι Γερμανοί που μετακίνησαν όλες τις βιομηχανίες τους στην Κινεζία για να είναι ανταγωνιστικοί και πήραν τ' απαυτάρια μου στο κομμάτι αξιοπιστία ποιότητα. Γιατί ο κίτρινος μέχρι να μάθει να παράγει ποιοτικά θα περάσει μια δεκαετία (βλέπε Ιαπωνία). Ενώ εμείς το έχουμε, μαθαίνουμε γρήγορα βρε αδερφέ.

Όπως ειπώθηκε ήδη, Κυριακή κοντή γιορτή.

:wave2: :wave2:

the who
10/12/2010, 13:03
Oταν γραφαμε εδω μεσα οτι οι δημοτικες εκλογες ειναι ΑΜΙΓΩΣ πολιτικες καποιοι μιλαγαν για τοπικους αρχοντες κλπ.Παρτε τ @@ μου τωρα για τοπικους αρχοντες κι εχουμε και συνεχεια το Μαρτη(οσοι επιβιωσουμε).Σορυ για την εκφραση,δεν εχει να κανει με κανενος ειδους αντιπαραθεση και με κανεναν συγκεκριμενα.Ουτε καν με οσους ψηφισαν πασοκ.

LsKostas
10/12/2010, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Βγάλτε τις "ταμπέλες" και τα κόκκινα πανώ και έρχομαι.

:mad:


Καλα κρασια ...

Να η μεγαλη παγιδα ακομα μια φορα,KAI την πατησες Εχετλαίος οπως και πολλοι αλλοι
που πιθανως συμφωνουν


Οταν απο την μια εχεις ΓΣΕΕ , ΑΔΕΔΥ , μεγαλοεπιχειρηματιες , ΣΕΒ ,ΔΝΤ και ολη την αστυνομια

και απ την αλλη καλεσμα για μεγαλη συγκεντρωση ο λογος που δεν κατεβαινει ο κοσμος

ειναι οτι υπαρχει ΚΑΠΗΛΕΥΣΗ απο τα κομματα της αριστερας.???


Το οτι υπαρχουν αρκετοι μαλακες με φουσκωμενο λογαριασμο και "αριστερες θεσεις"
πχ Παναγοπουλος δεν σημαινει οτι ο κοσμος πρεπει να βουλιαξει τον καναπε αλλα
να βγει στον δρομο και να τους βρει. Δυστυχως στον δρομο λυνονται ολα ... Δυσκολη λυση αλλα μοναδικη

Xrider
10/12/2010, 13:04
Το περιεργο της ΟΛΗΣ υποθεσης ειναι οτι κανενας μα κανενας δεν λεει να πει το αυτονοητο οτι εχουμε πτωχευση και οτι ολα αυτα τα ηλιθια μετρα που οι ιδιοι που επιτασουν ομολογουν οτι ειναι φαυλος κυκλος και οτι μολις βγουμε απο την 3ετη διαιτα θα ειμαστε χειροτερα απο πριν εκ των πραγματων!!!
εφεραν τον Ρουμπινι χτες και ο ανθρωπος αυτα ειπε οτι πτωχευση ΔΕΝ την γλυτωνετε ειναι θεμα χρονου!Διαβαστε τα χτεσινα ΝΕΑ.

Η κατασταση που εχει δημιουργησει η Γερμανια ειναι ο καθενας για την παρτι του.
Τις προαλλες ελεγαν οτι η Πορτογαλια δεν εχει προβλημα...την αλλη μερα η στανταρτ κ πουρς την υποβαθμισε...εδω στην Ιταλια τα πραγματα ειναι αλλα Ελληνικα εχουν ακριβινει τα παντα μεχρι και 150%,απολυουν απο παντου,κλεινουν μαγαζια κ επιχειρησεις...και υποτιθεται δεν υπαρχει κριση εδω..ειναι θεμα χρονου ποτε θα "σκασει" η Πορτογαλια κ Ισπανια και καπακι Ιταλια...συνολο Ευρωπαικου πλυθησμου +130εκ.

konsttanttinos
10/12/2010, 13:04
Οσο υπαρχει συνδικαλισμος, συνδικατα, εργατοπατερες σαν τον εμμετικο παναγοπουλο -που ειναι και διπλοθεσιτης, κομμουνιστες που σηκωνουν σε καθε πορεια κοκκινες ταμπελες δειχνοντας οτι αυτοι ειναι οι πρωτοστατες και χρωματισμενα προβατα, ποτε δεν θα μπορεσουμε να διεκδικησουμε τα κεκτημενα.
Ο εμμετικος παναγοπουλος παρεβρεθηκε σε συναντηση με τον ΣΕΒ, δεν το παραδεχτηκε, και προχωρησε στις γνωστες συμφωνιες πηδωντας καθε εργαζομενο.

Δεν ειναι θεμα ΔΝΤ η ολη κατασταση.Το ειπε ο ιδιος ο στρος καν.
Η κυβερνηση του πασοκ ειναι υπευθυνη για ολο το χαλι.Αυτο ηθελαν απλως τα λεφτα τους.Δεν τους νοιαζει ο τροπος.Γι'αυτο και επαθαν πλακα που στις αυτοδιοικητικες το πασοκ βγηκε παλι πρωτο....ειμαστε μαζοχες σιγουρα.

Οταν υπαρχουν ζωα που ψηφισαν ΠΑΛΙ πασοκ στις αυτοδιοικητικες, τοτε μην κατηγορατε τον γαπ.
Αυτους τους %^&##@$ που τον εβγαλαν να βρουμε.
Και αμα τους βρουμε, τι θα τους κανουμε?τιποτα...
Εδω ολοκληρη κρητη πρασινισε:winka: και κανενας δεν σχολιασε..
Μαλλον πρεπει να παραδεχτουμε οτι ειμαστε κοτες, και οτι περιμενουμε τον κοκκορα(που εγινε κρασατος την κυριακη των εκλογων).
:wave2:

the who
10/12/2010, 13:13
Οσοι εχετε προβλημα με το καπελωμα των διαδηλωσεων(βαζω και τον εαυτο μου μεσα) μαζευομαστε με ενα λευκο πανο που να γραφει ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ πχ και παμε πορεια μονοι μας.:smokin:

el_hymador
10/12/2010, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Εδώ κι ένα χρόνο λέω ότι θένε να μας κάνουνε την Κινεζία της Ευρώπης και δεν με πιστεύουνε. Και πρώτοι απ' όλους οι Γερμανοί που μετακίνησαν όλες τις βιομηχανίες τους στην Κινεζία για να είναι ανταγωνιστικοί και πήραν τ' απαυτάρια μου στο κομμάτι αξιοπιστία ποιότητα. Γιατί ο κίτρινος μέχρι να μάθει να παράγει ποιοτικά θα περάσει μια δεκαετία (βλέπε Ιαπωνία). Ενώ εμείς το έχουμε, μαθαίνουμε γρήγορα βρε αδερφέ.



Α γεια σου!!! + οσα θες!!!

Αυτο ακριβως ειναι το σχεδιο και το πλανο!

Φιλετακι η Ελλαδα...απο βιομηχανια εχουμε 0 αρα υπαρχει προσφορο εδαφος να φτιαχτουν κολοσσοι οπου γουσταρει ο καθενας και απο τουρισμο τραβαμε κοσμο οπως τα σκατα τις μυγες, αρα υπαρχει προσφορο εδαφος να χτιστουν ξενοδοχειαρες...

Τι λειπει; Μα το εργατικο / υπαλληλικο δυναμικο...

Ναι αλλα με τα ισχυοντα προ κρισης εργασιακα δεδομενα ειμασταν ακριβοι και δεν συμφεραμε, οποτε κατσε σου λεει να δημιουργησουμε τον καταλληλο εργασιακο μεσαιωνα για να δουλευουν οι ελληνες για ψιχουλα...

και τσακ...βαλανε εμπρος στο πλανο.

konsttanttinos
10/12/2010, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider

....πτωχευση ΔΕΝ την γλυτωνετε ειναι θεμα χρονου!Διαβαστε τα χτεσινα ΝΕΑ....



Δεν νομιζω οτι χρειαζεται ο ρουμπινι για να μας το πει αυτο, ουτε τις καμματοφυλλαδες.
Το φανταζομαστε, το ξερουμε, το περιμενουμε εναγωνιως.

Οταν εχεις τον κωμματωδη ασθενη στην ΜΕΘ με μηχανικη υποστηριξη, και καθεσαι πανω απο το κεφαλι του, νομιζεις οτι ειναι ζωντανος... παπαρια ζωντανος ειναι, αφου μολις του βγαλεις την πριζα ..τελος.

Ετσι και η ελλαδα.
Ειναι στο κρεβατι του πονου, βυθισμενη σε κωμα, και μονο τα φαρμακα και το ρευμα την κρατανε στην ζωη.
Ειναι ομως και ατυχη.Εχει τους χειροτερους γιατρους που μαλωνουν πανω απο το κρεβατι για την θεραπεια... αλλο κοβει ο ενας, αλλο προσθετει ο αλλος..η ελλαδα προσπαθει να συνελθει και οι γιατροι την βυθιζουν με μυικατασταλτικα..δεν θελουν να αντιδραει.. μεχρι το τελος, που ολα κοβονται.

Τι περιμενετε δηλαδη?
Ακομη και να συνελθει ο ασθενης, θα ειναι οπως πριν?
Δηλαδη πριν ηταν καλυτερα?

konsttanttinos
10/12/2010, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Οσοι εχετε προβλημα με το καπελωμα των διαδηλωσεων(βαζω και τον εαυτο μου μεσα) μαζευομαστε με ενα λευκο πανο που να γραφει ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ πχ και παμε πορεια μονοι μας.:smokin:

Μεσα.

idomeneas
10/12/2010, 13:21
Λεφτά υπάρχουν!
Δεν θα αυξήσουμε το ΦΠΑ!
Δεν θα παγώσουμε τους μισθούς!
Αυξήσεις μισθών και συντάξεων!
Μείωση των φόρων!


http://www.youtube.com/watch?v=vb3WiQ809bM

super_toto
10/12/2010, 13:23
Αν δεν χυθεί αίμα, δουλειά δεν γίνεται.

Εχετλαίος
10/12/2010, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Οσοι εχετε προβλημα με το καπελωμα των διαδηλωσεων(βαζω και τον εαυτο μου μεσα) μαζευομαστε με ενα λευκο πανο που να γραφει ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ πχ και παμε πορεια μονοι μας.:smokin:

+1
:mad:

Allst@rf
10/12/2010, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Α γεια σου!!! + οσα θες!!!

Αυτο ακριβως ειναι το σχεδιο και το πλανο!

Φιλετακι η Ελλαδα...απο βιομηχανια εχουμε 0 αρα υπαρχει προσφορο εδαφος να φτιαχτουν κολοσσοι οπου γουσταρει ο καθενας και απο τουρισμο τραβαμε κοσμο οπως τα σκατα τις μυγες, αρα υπαρχει προσφορο εδαφος να χτιστουν ξενοδοχειαρες...

Τι λειπει; Μα το εργατικο / υπαλληλικο δυναμικο...

Ναι αλλα με τα ισχυοντα προ κρισης εργασιακα δεδομενα ειμασταν ακριβοι και δεν συμφεραμε, οποτε κατσε σου λεει να δημιουργησουμε τον καταλληλο εργασιακο μεσαιωνα για να δουλευουν οι ελληνες για ψιχουλα...

και τσακ...βαλανε εμπρος στο πλανο.

+:beer: :beer:

και εχει και συνεχεια το πραγμα...

τους ελευθερους επαγγελματιες/μικρομεσαιες επιχειρησεις θελουν να τους εξαφανισουν ,για να μπορουν ,συμφωνα με τα παραπανω ,να μπορουν να ιδρυθουν εταιρειες κολλοσοι που θα αποροφησει ολους τους μικρομεσαιους επαγγελματιες και να τους κανει εργατες με τα νεα δεδομενα(καταργηση συλλογικων συμβασεων,ανεξελεκτη δυναμη στους εργοδοτες να αποφασιζουν κατα το δοκουν κτλ) ,αυτα για τα οποια διαβαζετε /ζουμε ολη μερα σημερα...

idomeneas
10/12/2010, 13:29
τι είπαν και τι έκαναν...
μέσα σε ένα χρόνο κατάστρεψαν τη χώρα...
και κάποιοι επιμένουν να τους ψηφίζουν...

http://www.youtube.com/watch?v=GrP8Xh2IYvs

http://www.youtube.com/watch?v=LBa5KkT5qbM

http://www.youtube.com/watch?v=CVuDfMc9AxQ

δείτε τα όλα γτ είναι το ρεζουμέ από Σημίτη μέχρι σήμερα...

Allst@rf
10/12/2010, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Δεν νομιζω οτι χρειαζεται ο ρουμπινι για να μας το πει αυτο, ουτε τις καμματοφυλλαδες.
Το φανταζομαστε, το ξερουμε, το περιμενουμε εναγωνιως.

Οταν εχεις τον κωμματωδη ασθενη στην ΜΕΘ με μηχανικη υποστηριξη, και καθεσαι πανω απο το κεφαλι του, νομιζεις οτι ειναι ζωντανος... παπαρια ζωντανος ειναι, αφου μολις του βγαλεις την πριζα ..τελος.

Ετσι και η ελλαδα.
Ειναι στο κρεβατι του πονου, βυθισμενη σε κωμα, και μονο τα φαρμακα και το ρευμα την κρατανε στην ζωη.
Ειναι ομως και ατυχη.Εχει τους χειροτερους γιατρους που μαλωνουν πανω απο το κρεβατι για την θεραπεια... αλλο κοβει ο ενας, αλλο προσθετει ο αλλος..η ελλαδα προσπαθει να συνελθει και οι γιατροι την βυθιζουν με μυικατασταλτικα..δεν θελουν να αντιδραει.. μεχρι το τελος, που ολα κοβονται.

Τι περιμενετε δηλαδη?
Ακομη και να συνελθει ο ασθενης, θα ειναι οπως πριν?
Δηλαδη πριν ηταν καλυτερα?


καποτε ενας "λεβεντης" ειχε πει αυτο (http://www.youtube.com/watch?v=fWuzaapQB4s) ...
:yuck: :yuck:

ειναι ατυχες το παραδειγμα σου ,κατα την αποψη μου...:yuck: :yuck:

the who
10/12/2010, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Μεσα.

Δεν βλεπω συμμετοχη ομως.Μονο λογια.:wave2:

konsttanttinos
10/12/2010, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
καποτε ενας "λεβεντης" ειχε πει αυτο (http://www.youtube.com/watch?v=fWuzaapQB4s) ...
:yuck: :yuck:

ειναι ατυχες το παραδειγμα σου ,κατα την αποψη μου...:yuck: :yuck:


Ο μοναδικος λογος που εδωσα αυτο το παραδειγμα ειναι λογω της δουλειας μου.
Απο'κει και περα, εδω και 40 χρονια δεν εχουμε καταληξει στο αν αυτος ο ''λεβεντης'' ηταν κακος ή καλος για την χωρα...τωρα τελευταια ομως μνημονευεται συχνα σε πολλους κοινωνικους χωρους, και δεν ξερω αν αυτο ειναι καλο ή κακο..:winka:

konsttanttinos
10/12/2010, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Δεν βλεπω συμμετοχη ομως.Μονο λογια.:wave2:

Γιατι το λες αυτο?
Δεν σε πετυχα στη προηγουμενη πορεια διαμαρτυριας.:winka:

Xrider
10/12/2010, 13:41
Δεν νομιζω...απλα οι περισοτεροι Ελληνες εχουν χοντρες καταθεσεις και απο συνηθεια το παιζουν θυματα.
Οταν δεν εχεις τιποτα να χασεις ειναι οτι χειροτερο για ον "αντιπαλο σου" γιατι η απογνωση ειναι μεγαλο ντοπαρισμα.
Εδω λοιπον η εχουμε να χασουμε -καταθετες,μετοχοι,εισοδηματιες,Δ.Υ,συναξιουχοι- η να μην χασουμε-αστεγοι,αποροι,ισοβιτες-
Αυτη ειναι η διαφορα,οτι 2 διαφορετικα συμφερωντα συγκρουονται στο ιδιο επιπεδο.
Το πιο απλο να σκεφτει κανεις οτι κοματα της δεξιας συνηθως ειναι υπερ του κεφαλαιου και την ιδια στιγμη κοσμος που δεν εχει στον ηλιο μοιρα τα ψηφιζει.
Αυτα τα σκεπτικα ειναι που καταστρεφουν + οτι ολοι ειναι μονο στο κραξιμο και ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΠΡΟΤΥΝΕΙ ΛΥΣΗ...

Παραβολη>
Εισαι στον δρομο σου πεφτουν τα τσιγαρα,σκυβεις να τα πιασεις και ερχεται ενας που του γυαλισε η ©ωλαρα σου (γνωστος με το νικ ©ωλομπαρας )και στον καρφωνει...δεν μιλας...στον καρφωνει δις..τρεις,τετρακις..αμα δεν μιλας πιστευει οτι σου αρεσει και συνεχιζει επι ν+1 φορες,οι περαστικοι κοιτανε και περνουν σειρα προτεραιοτητας αντι να βοηθησουν γιατι αφου και αυτοι μην ακουωντας διαμαρτυρια εκ μερους σου πιστευουν οτι το απολαμβανεις και λιγο το ωραιο ©ωλαρακι λιγο το ομαδικο εξιταρει τους νεοΕλληνες,συνηθησμενοι στην Που-στια και δεν σκεφτοναι οτι καποια στιγμη μπορει να σκυψουν και αυτοι να "μαζεψουν" το πακετο τα τσιγαρα...γιατι απλα αυτα συμβαινουν μονο στους αλλους!!!

the who
10/12/2010, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Α γεια σου!!! + οσα θες!!!

Αυτο ακριβως ειναι το σχεδιο και το πλανο!

Φιλετακι η Ελλαδα...απο βιομηχανια εχουμε 0 αρα υπαρχει προσφορο εδαφος να φτιαχτουν κολοσσοι οπου γουσταρει ο καθενας και απο τουρισμο τραβαμε κοσμο οπως τα σκατα τις μυγες, αρα υπαρχει προσφορο εδαφος να χτιστουν ξενοδοχειαρες...

Τι λειπει; Μα το εργατικο / υπαλληλικο δυναμικο...

Ναι αλλα με τα ισχυοντα προ κρισης εργασιακα δεδομενα ειμασταν ακριβοι και δεν συμφεραμε, οποτε κατσε σου λεει να δημιουργησουμε τον καταλληλο εργασιακο μεσαιωνα για να δουλευουν οι ελληνες για ψιχουλα...

και τσακ...βαλανε εμπρος στο πλανο.

To πλανο το ειχε ξεκινησει ο πατερας του Γιωργακη.Επι των ημερων του εκλεισαν ολα τα εργοστασια,οι αγροτες ζουσαν απο τα σκανδαλα με τα καλαμποκια και οι γλυφτες μπαινανε στο δημοσιο.:winka:
Τωρα ηρθε ο γιος να βαλει την ταφοπλακα.

Allst@rf
10/12/2010, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Ο μοναδικος λογος που εδωσα αυτο το παραδειγμα ειναι λογω της δουλειας μου.
Απο'κει και περα, εδω και 40 χρονια δεν εχουμε καταληξει στο αν αυτος ο ''λεβεντης'' ηταν κακος ή καλος για την χωρα...τωρα τελευταια ομως μνημονευεται συχνα σε πολλους κοινωνικους χωρους, και δεν ξερω αν αυτο ειναι καλο ή κακο..:winka:


:wacko: :wacko:

με συγχωρεις αλλα εγω πιστευω οτι ο περισσοτερος κοσμος εχει καταληξει...
εσυ εχεις καταληξει ή το σκεφτεσαι σαν μια δειξοδο απο την κριση ,να ξαναμπουμε στο γυψο?

το οτι μνημομευεται ,ναι ειναι αληθεια...αλλα δε μου κανει εντυπωση στον επαγγελματικο χωρο που κινουμαι...

the who
10/12/2010, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
:wacko: :wacko:

με συγχωρεις αλλα εγω πιστευω οτι ο περισσοτερος κοσμος εχει καταληξει...
εσυ εχεις καταληξει ή το σκεφτεσαι σαν μια δειξοδο απο την κριση ,να ξαναμπουμε στο γυψο?

το οτι μνημομευεται ,ναι ειναι αληθεια...αλλα δε μου κανει εντυπωση στον επαγγελματικο χωρο που κινουμαι...

Επαγγελματικο στελεχος στο ΠΑΣΟΚ?:rotflmao: :rotflmao: Σορυ αλλα μουχει μεινει μονο το χιουμορ πια κι αυτο οπως βλεπεις ειναι κακης ποιοτητας.

konsttanttinos
10/12/2010, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
:wacko: :wacko:

με συγχωρεις αλλα εγω πιστευω οτι ο περισσοτερος κοσμος εχει καταληξει...
εσυ εχεις καταληξει ή το σκεφτεσαι σαν μια δειξοδο απο την κριση ,να ξαναμπουμε στο γυψο?

το οτι μνημομευεται ,ναι ειναι αληθεια...αλλα δε μου κανει εντυπωση στον επαγγελματικο χωρο που κινουμαι...

Εσυ εχεις καταληξει..κι εγω το ιδιο..
Αλλα ο λαος αλλα εχει στο στομα του..:sick:

vaska
10/12/2010, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider


Παραβολη>
Εισαι στον δρομο σου πεφτουν τα τσιγαρα,σκυβεις να τα πιασεις και ερχεται ενας που του γυαλισε η ©ωλαρα σου (γνωστος με το νικ ©ωλομπαρας )και στον καρφωνει...δεν μιλας...στον καρφωνει δις..τρεις,τετρακις..αμα δεν μιλας πιστευει οτι σου αρεσει και συνεχιζει επι ν+1 φορες,οι περαστικοι κοιτανε και περνουν σειρα προτεραιοτητας αντι να βοηθησουν γιατι αφου και αυτοι μην ακουωντας διαμαρτυρια εκ μερους σου πιστευουν οτι το απολαμβανεις και λιγο το ωραιο ©ωλαρακι λιγο το ομαδικο εξιταρει τους νεοΕλληνες,συνηθησμενοι στην Που-στια και δεν σκεφτοναι οτι καποια στιγμη μπορει να σκυψουν και αυτοι να "μαζεψουν" το πακετο τα τσιγαρα...γιατι απλα αυτα συμβαινουν μονο στους αλλους!!!


Γαμάτη η παραβολή :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: που το πάτε που το φέρνεται πάλι τσόντα, και κώλο έχει και ομαδικό έχει θα σπάσει ταμεία.


Γενικά συμφωνώ με όσα λές πάντως πέραν της πλάκας.

konsttanttinos
10/12/2010, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
To πλανο το ειχε ξεκινησει ο πατερας του Γιωργακη.Επι των ημερων του εκλεισαν ολα τα εργοστασια,οι αγροτες ζουσαν απο τα σκανδαλα με τα καλαμποκια και οι γλυφτες μπαινανε στο δημοσιο.:winka:
Τωρα ηρθε ο γιος να βαλει την ταφοπλακα.

Τοτε γιατι τον ξαναψηφισε ο λαος?
Γιατι πρασινισε η ελλαδα?

the who
10/12/2010, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Τοτε γιατι τον ξαναψηφισε ο λαος?
Γιατι πρασινισε η ελλαδα?


Γιατι πιο μαλακας λαος απ τον ελληνικο δεν υπαρχει.Μνημη χρυσοψαρου,ενσωματωμενο μαξιλαρακι στον κωλο και να ψοφησει η κατσικα του γειτονα.

ggs
10/12/2010, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Δεν βλεπω συμμετοχη ομως.Μονο λογια.:wave2:

Φίλε μου , συμμετοχή ΜΗΝ ψάχνεις να βρεις …

Άνεργοι …

οι περισσότεροι τρέχουν όλη μέρα για κανένα μεροκάματο… όσοι είναι «βολεμένοι» άνεργοι , δεν ενδιαφέρονται για «κινητοποιήσεις»

Αυτοαπασχολούμενοι – Μικρομαγαζατορες

Που να κλείσεις το μαγαζί τέτοιες εποχές ….ήρθε και η περαίωση…

Εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα…

Αισθάνονται ευγνωμοσύνη προς τα αφεντικά τους που τους δίνουν δουλειά.
Ζουν υπό την συνεχή απειλή της απόλυσης – μείωσης – μετάθεσης , οπότε…. μουγκα

Εργαζόμενοι στον Δημόσιο τομέα…

Οι μόνοι που μπορούν να βγαίνουν στους δρόμους (λόγο της μονιμότητας).
ΟΛΗ η κοινή γνώμη είναι εναντίον τους (με την βοήθεια των ΜΜΕ) κι έτσι κάθε διαμαρτυρία τους πάει άκλαυτη…

Φοιτητές - μαθητές …

Όσοι δεν είναι διαβρωμένοι από τις κομματικές νεολαίες , χαρακτηρίζονται ως αναρχικοί και μπαχαλακιδες … δείχνουμε και δυο πλάνα από τις μολοτωφ… πάνε και αυτοί…

Μας μένουν ΜΟΝΟ οι συνταξιούχοι ….

Εγώ , μόνο σε αυτούς ελπίζω … μπορεί να ζει και κανένας παλιός καπετάνιος του ΕΛΑΣ…

super_toto
10/12/2010, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Τοτε γιατι τον ξαναψηφισε ο λαος?
Γιατι πρασινισε η ελλαδα?

Ούτε το 1/5 του λαού δεν τον ψήφησε. Βάλε και οι άλλους τόσους στα υπόλοιπα κόμματα. Τι μένει? 3/5 που απήχαν και νόμιζαν ότι κάτι έκαναν. Όργια.

vaska
10/12/2010, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
To πλανο το ειχε ξεκινησει ο πατερας του Γιωργακη.Επι των ημερων του εκλεισαν ολα τα εργοστασια,οι αγροτες ζουσαν απο τα σκανδαλα με τα καλαμποκια και οι γλυφτες μπαινανε στο δημοσιο.:winka:
Τωρα ηρθε ο γιος να βαλει την ταφοπλακα.


Μη το βλέπετε έτσι δεν βγάζει πουθενά. Για μένα φταίνε και οι 300 ανεξαρτήτως χρώματος και κόμματος. Το ζητούμενο δεν είναι ποιός φταίει αλλά τι κάνουμε για να το αλλάξουμε και παρ' όλο που δεν είμαι των άκρων, σε αυτή την περίπτωση δεν αρκούν διαδηλώσεις διαμαρτυρίας. Να είστε πάντως σίγουροι ότι όταν ξεκινήσει η όποια διαδικασία θα είμαι κι εγώ μέσα όπως και ο κάθε ένας από μας που δεν είναι οσφυοκάμπτης. Επίσης για ένα πράγμα είμαι περήφανος, δεν έγλυψα - παρακάλεσα ποτέ κανέναν και προσπάθησα πάντα να είμαι εν τάξη με τον εαυτόν μου, οπότε και μόνον για τον λόγο αυτό είμαι παααααρα πολύ θυμωμένος και όσο περνάει ο καιρός θυμώνω ακόμα περισσότερο.

Και είναι πολλοί σε τούτη τη γωνιά της γης που είναι σαν κι εμένα. Άλλοι βέβαια από μικροί έδειχναν τι λαμόγια θα γίνουν και τώρα διαπρέπουν στον πολιτικό βίο της χώρας (έχω στο μυαλό μου 2 συμμαθητές μου) αλλά τελικά πιστεύω ότι είναι λίγα τα ψωμιά τους ακόμα.

Allst@rf
10/12/2010, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Επαγγελματικο στελεχος στο ΠΑΣΟΚ?:rotflmao: :rotflmao: Σορυ αλλα μουχει μεινει μονο το χιουμορ πια κι αυτο οπως βλεπεις ειναι κακης ποιοτητας.

ταξιτζης...:look: :look:

el_hymador
10/12/2010, 14:12
Ο μπαμπας του ΓΑΠ δημιουργησε το κλασσικο νεοελληνα μ@λ@κ@, αυτον που νομιζει οτι ειναι το επικεντρο του κοσμου, που πιστευει οτι ολοι του χρωστανε, που θεωρει μαγκια το να κλεβει και να κανει ρεμουλες και που τον χαρακτηριζει η αμετροεπεια και το κιτς...αυτο εκανε ο μπαμπας του ΓΑΠ.

Τωρα γιατι τον ξαναψηφισαν ειναι πολυ απλο, γιατι ηδη μερικοι τρωγανε με χρυσα κουταλια και πεταγαν ψιχουλα και στου wannabeδες νεοελληνες κλασσικους μαλακες.

Συγνωμη αλλα εχετε ξανακουσει σε σοβαρη χωρα/κρατος πολιτικο να λεει "Υπουργε Οικονομικων (Τσοβολα) δωστα ολα" (χωρις κανεις να νοιαζεται ποια ειναι τα ολα και αν φθανουν) και το πληθος απο κατω να αλλαλαζει; Αυτη η αποθεωση του λαϊκισμου μονο σε κατι τριτοσκομικα κρατιδια γινεται!

Cpt. Haddock
10/12/2010, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
ταξιτζης...:look: :look:

Μπαν :evil:

Cpt. Haddock
10/12/2010, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Συγνωμη αλλα εχετε ξανακουσει σε σοβαρη χωρα/κρατος πολιτικο να λεει "Υπουργε Οικονομικων (Τσοβολα) δωστα ολα" (χωρις κανεις να νοιαζεται ποια ειναι τα ολα και αν φθανουν) και το πληθος απο κατω να αλλαλαζει; Αυτη η αποθεωση του λαϊκισμου μονο σε κατι τριτοσκομικα κρατιδια γινεται!

Δεκτό με τα 1000 (και τα προηγουμενα), αλλα τώρα που άλλαξε το βιολί και τέρμα το "δώστα όλα", πάλι φωναζουμε

Allst@rf
10/12/2010, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μπαν :evil:

:a22: :a22: :a22:

ares_tz
10/12/2010, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Aυτό ισχύει εδώ και χρονια :wave2:


Eιχα απολυθεί μετά απο 4μηνες δουλειά ως νεοπροσλαμβανόμενος αλλά αποζημιώθηκα απο την εταιρεία..:smilea:

Cpt. Haddock
10/12/2010, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από ares_tz
Eιχα απολυθεί μετά απο 4μηνες δουλειά ως νεοπροσλαμβανόμενος αλλά αποζημιώθηκα απο την εταιρεία..:smilea:

Τί σύμβαση είχες;

idomeneas
10/12/2010, 14:31
και γτ δεν κάνουμε μαζώξεις με τα μοτόρια να γίνει και μπούγιο?

el_hymador
10/12/2010, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεκτό με τα 1000 (και τα προηγουμενα), αλλα τώρα που άλλαξε το βιολί και τέρμα το "δώστα όλα", πάλι φωναζουμε

Γιατι να μην φωναζω - ουμε καπετανιε; Βουτηξες το χερι σου στο κιουπι με το μελι; Εγω και η οικογενεια μου ΟΧΙ. Και νομιζω οτι αντιθετως με τα οσα πιστευει ο Παγκαλος, ο περισσοτερος κοσμος δεν εφαγε, πληρωνε και πληρωνει κατι μ@λ@κες αυτου του ειδους!

Αν μας κατηγορω για κατι ειναι για αδρανεια, γιατι γνωριζαμε αλλα δεν μιλουσαμε...

sniper
10/12/2010, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
ταξιτζης...:look: :look:

Πες το ντε....


Τώρα εξηγούνται πολλά....

Cpt. Haddock
10/12/2010, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Αν μας κατηγορω για κατι ειναι για αδρανεια, γιατι γνωριζαμε αλλα δεν μιλουσαμε...

Σωστό, αλλα τα λεφτά του Τσοβόλα δόθηκαν στον κοσμο, αυτό δεν αλλαζει. Επισης δεν αλλαζει το γεγονός οτι πρέπει να τα δώσουμε πισω μια και ήταν δανεικα.

Επισης η αδράνεια (τότε) μας κανει συνυπεύθυνους δυστυχως

PortisHead
10/12/2010, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Α γεια σου!!! + οσα θες!!!

Αυτο ακριβως ειναι το σχεδιο και το πλανο!

Φιλετακι η Ελλαδα...απο βιομηχανια εχουμε 0 αρα υπαρχει προσφορο εδαφος να φτιαχτουν κολοσσοι οπου γουσταρει ο καθενας και απο τουρισμο τραβαμε κοσμο οπως τα σκατα τις μυγες, αρα υπαρχει προσφορο εδαφος να χτιστουν ξενοδοχειαρες...

Τι λειπει; Μα το εργατικο / υπαλληλικο δυναμικο...

Ναι αλλα με τα ισχυοντα προ κρισης εργασιακα δεδομενα ειμασταν ακριβοι και δεν συμφεραμε, οποτε κατσε σου λεει να δημιουργησουμε τον καταλληλο εργασιακο μεσαιωνα για να δουλευουν οι ελληνες για ψιχουλα...

και τσακ...βαλανε εμπρος στο πλανο.

Στο σημειο που φτασαμε δεν ξερω αν ειναι και "τοσο" κακο το σεναριο αυτο.
Καπως ετσι ξεκινησαν και καποιες χωρες που σημερα ειναι κολοσσοί.

Εξαλου , η ευμερια που ειχαμε μεχρι σημερα ηταν πλαστη.

super_toto
10/12/2010, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead

Καπως ετσι ξεκινησαν και καποιες χωρες που σημερα ειναι κολοσσοί.



Όπως;

alex14
10/12/2010, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Μη το βλέπετε έτσι δεν βγάζει πουθενά. Για μένα φταίνε και οι 300 ανεξαρτήτως χρώματος και κόμματος. Το ζητούμενο δεν είναι ποιός φταίει αλλά τι κάνουμε για να το αλλάξουμε και παρ' όλο που δεν είμαι των άκρων, σε αυτή την περίπτωση δεν αρκούν διαδηλώσεις διαμαρτυρίας. Να είστε πάντως σίγουροι ότι όταν ξεκινήσει η όποια διαδικασία θα είμαι κι εγώ μέσα όπως και ο κάθε ένας από μας που δεν είναι οσφυοκάμπτης. Επίσης για ένα πράγμα είμαι περήφανος, δεν έγλυψα - παρακάλεσα ποτέ κανέναν και προσπάθησα πάντα να είμαι εν τάξη με τον εαυτόν μου, οπότε και μόνον για τον λόγο αυτό είμαι παααααρα πολύ θυμωμένος και όσο περνάει ο καιρός θυμώνω ακόμα περισσότερο.

Και είναι πολλοί σε τούτη τη γωνιά της γης που είναι σαν κι εμένα. Άλλοι βέβαια από μικροί έδειχναν τι λαμόγια θα γίνουν και τώρα διαπρέπουν στον πολιτικό βίο της χώρας (έχω στο μυαλό μου 2 συμμαθητές μου) αλλά τελικά πιστεύω ότι είναι λίγα τα ψωμιά τους ακόμα.

+ οσα θες ρε φιλε

:mad:

THEOD
10/12/2010, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gia
ΟΣυνεπώς την πληρώνει ο ιδιωτικός για να συνεχίσει να ζεί το δημόσιο.
:beer: :winka:

Aυτή είναι η αλήθεια...Αντί να μπεί χοντρό κωλοδάχτυλο στο σπάταλο κράτος γίνονται μόνο "χαιδολογήματα" με αποτέλεσμα να την πληρώνει και ο ήδη έτσι κι αλλιώς αδικημένος ιδιωτικός τομέας
Πάρτε παράδειγμα τα χθεσινά μέτρα για τις ΔΕΚΟ που ανακοινώθηκαν ταυτόχρονα...
Μείωση κατά 10% ΜΟΝΟ όσων είναι πάνω από 1800 τον μήνα (και που είναι το 90%), και πλαφόν στα 4+ χιλιάρικα.
Δηλαδή το 90% των εργαζομένων σε αυτές θα συνεχίσει χωρίς πρόβλημα να αμείβεται με 1800-4000 μηνιαίως την ίδια στιγμή που επιτρέπει μειώσεις έως τα 740 ευρώ σε εργαζόμενους στον ιδιωτικό τομέα που με το ζόρι φθάναν το 1000κο και που στο κάτω-κάτω δεν επιβάρυναν το δημόσιο χρέος και σίγουρα τα δουλεύαν πολλαπλάσια σε σχέση με τους δημόσιους "συναδέλφους" τους...Και ταυτόχρονα σφάζει τις αποζημιώσεις στους μεν την στιγμή που θεωρείται αδιανότητο να γίνουν απολύσεις στους δε...

Να χαρώ εγώ κοινωνική δικαισύνη :evil:

PortisHead
10/12/2010, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Όπως;

Αμερικη , Κορεα , Ιαπωνια

super_toto
10/12/2010, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Αμερικη , Κορεα , Ιαπωνια

Με συγχωρείς αλλά που βλέπεις την ομοιότητα ανάμεσα στην Ελλάδα του σήμερα και των χωρών που ανέφερες σε οποιοδήποτε στάδιο της ιστορίας τους?

PortisHead
10/12/2010, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Με συγχωρείς αλλά που βλέπεις την ομοιότητα ανάμεσα στην Ελλάδα του σήμερα και των χωρών που ανέφερες σε οποιοδήποτε στάδιο της ιστορίας τους?

Δεν τις συγκρινω με το σημερα.
Καποτε (1950-60) οι κορεατες περπαταγαν ξυπολυτοι στους ριζωνες....τωρα εχουν αυτοκινητοβιομηχανιες.Τα ιδια και οι ιαπωνες.
Οι Αμερικανοι , απλα τα ζησαν 100 χρονια πριν.

Xrider
10/12/2010, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ο μπαμπας του ΓΑΠ δημιουργησε το κλασσικο νεοελληνα μ@λ@κ@, αυτον που νομιζει οτι ειναι το επικεντρο του κοσμου, που πιστευει οτι ολοι του χρωστανε, που θεωρει μαγκια το να κλεβει και να κανει ρεμουλες και που τον χαρακτηριζει η αμετροεπεια και το κιτς...αυτο εκανε ο μπαμπας του ΓΑΠ.

Τωρα γιατι τον ξαναψηφισαν ειναι πολυ απλο, γιατι ηδη μερικοι τρωγανε με χρυσα κουταλια και πεταγαν ψιχουλα και στου wannabeδες νεοελληνες κλασσικους μαλακες.

Συγνωμη αλλα εχετε ξανακουσει σε σοβαρη χωρα/κρατος πολιτικο να λεει "Υπουργε Οικονομικων (Τσοβολα) δωστα ολα" (χωρις κανεις να νοιαζεται ποια ειναι τα ολα και αν φθανουν) και το πληθος απο κατω να αλλαλαζει; Αυτη η αποθεωση του λαϊκισμου μονο σε κατι τριτοσκομικα κρατιδια γινεται!

Ενω ο μπαμπας του Καραμανλη πηρε και αυτος συνταξη με επαγγελμα βουλευτη.
Ο δε ιυος απο κλητηρας εγινε προθυπουργος και καταφερε οτι δεν καταφεραν Οθωμανοι και βαρβαροι οχι μονο στην Ελλαδα αλλα σε ολη την Ευρωπη.
Και οι 2 Καραμαληδες ανδεν ειχαν συγγενη τον αλλο που στην Χουντα αυτοεξοριστηκε στο Παρισι -και εγω θα ηθελα να με εξωρισουν στο Παρισι- τον γυρησαν πισω καποιοι...ποιοι δεν εχω καταλαβει...για να τσιμεντωσει την καποτε πανεμορφη Αθηνα με αναθεσεις εργων στον αδερφο του -αυτον που πηρε και συνταξη βουλευτη-και να ερημωσει την ομορφη ελληνικη επαρχια.
Για τον Α.Σαμαρα οι ΝΔιτες ξεχασν που του πεταγαν βιδες σις ομιλιες οταν ελεγε τα ιδια πραγματα σαν ΠΟΛΑ που λεει και σαν ΝΔ.
Για το ΚΚΕ δεν λεω...ειναι γνωστη η θεση τους κυβερνηση να γινουν θα απεργουν για να την ρηξουν.
για Τον μιστερ Κολοτουμπα τι να πει κανεις...δεν ξερει σε ποια "πολυκατοικια" μενει.

Οσο για τον Τσοβολα...μεγα λαθος εχετε οσοι σκεφτεστε οτι ηταν λαμογιο.
Με την κορη του ημουν συμαθητης,στο γκαραζ που εβαζα εγω το μηχανακι ειχε αυτος το αυτοκινητο ενα παλιο φορντ εσκορτ μαυρο μικρου κυβισμου,ουτε σωματοφυλακες ουτε φαμφαρες.
Το Τσοβολα δωστα ολα το φωναζαμε και εμεις στο σχολειο οταν καναμε σχολικη γιορτη παρουσια του ιδιου οταν ηταν υπουργος και ο ανθρωπος γελαγε...
Ηταν πολυ απλος και ειναι και μεχρι τελευταια φορα που τον ειδα με το ιδιο αυτοκινητο
Το συνθημα ηταν δωστα ολα αλλα το αυτονοητο ηταν και η συνεχεια του συνθηματος...μ@λ@κες φτιαξτε κατι μην α φατε στα μπουζουκια "82"...οπως και οι αγροτες που οσο παιρνουν τα κοινωτικα κονδυλια νομιζουν οτι ειναι ? που δεν εχουν τι να τα κανουν στις Βρυξελες και οχι οτι ειναι για να κανουν κατι και σε λιγο καιρο κλεινει η "κανουλα".

super_toto
10/12/2010, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Δεν τις συγκρινω με το σημερα.
Καποτε (1950-60) οι κορεατες περπαταγαν ξυπολυτοι στους ριζωνες....τωρα εχουν αυτοκινητοβιομηχανιες.Τα ιδια και οι ιαπωνες.
Οι Αμερικανοι , απλα τα ζησαν 100 χρονια πριν.

Συγγνώμη αλλά αδυνατώ να κατανοήσω το σκεπτικό σου.