PDA

View Full Version : Πατεντες για το κινητο κ αλλες χρησιμοτητες του..



webassasin
11/12/2010, 02:04
Αυτο με τη μπαταρια το γνωριζουμε καιρο..
τα αλλα ισχυουν ομως??
http://www.lavriaki.gr/apopseis/20100104/kinhto%20se%20periptwsh%20anagkhs.html

dmf
11/12/2010, 02:12
αυτο με το αυτοκινητο καταριφθηκε απο τους mythbusters.

webassasin
11/12/2010, 02:17
Κριμα,αυτο ηταν το πιο ενδιαφερον..

Gandalf dr685sm
11/12/2010, 08:56
1) Ο αριθμός ανάγκης 112.

Αν βρεθείτε σε περιοχή χωρίς σήμα του δικτύου σας και είναι ανάγκη να τηλεφωνήσετε, καλέστε 112 και το κινητό σας, θα ψάξει να βρει οποιοδήποτε δίκτυο που υπάρχει για να αποκτήσετε επικοινωνία.
Μπορεί να κληθεί και με το πληκτρολόγιο κλειδωμένο! Δοκιμάστε το!

2) Κλειδώσατε τα κλειδιά του αυτοκινήτου σας μέσα σ' αυτό και το αυτοκίνητό σας κλειδώνει και ξεκλειδώνει με τηλεκοντρόλ;

Μπορεί να σας συμβεί κάποια μέρα! Έχετε εφεδρικά κλειδιά στο σπίτι ή κάπου αλλού;
Καλέστε με το κινητό σας κάποιον που είναι εκεί στο κινητό του.
Κρατήστε το κινητό σας περίπου 30 εκατοστά από το σημείο λήψεως του αυτοκινήτου σας.
Συνήθως είναι το σημείο που βρίσκεται η κεραία λήψεως του συναγερμού.
Αν δεν υπάρχει συναγερμός και είναι μόνο τηλεκοντρόλ κλειδώματος, τότε το σημείο είναι η πόρτα του οδηγού.
Πείτε το άτομο που είναι στο σπίτι σας να πατήσει το τηλεκοντρόλ κοντά στο κινητό του.
Το αυτοκίνητό σας θ' ανοίξει.
Σας απαλλάσσει από το να ζητήσετε από κάποιον να διανύσει πολλά χιλιόμετρα για να σας τα φέρει, ιδιαίτερα αν βρίσκεστε πολύ μακριά από το σπίτι σας.

3) Εξαντλημένη μπαταρία.

Έστω ότι η μπαταρία σας είναι πολύ χαμηλή και περιμένετε ή θέλετε να κάνετε κάποιο επείγον ή σημαντικό τηλεφώνημα και δεν έχετε φορτιστή ή πρίζα κοντά σας.
Τα κινητά ΝΟΚΙΑ έχουν εφεδρική μπαταρία!
Για να την ενεργοποιήσετε πιέστε *3370#
Το κινητό σας θα λειτουργήσει με την εφεδρική ισχύ και θα δείξει αύξηση στην ισχύ του 50 %.
Η εφεδρική αυτή ισχύς θα φορτισθεί όταν φορτίσετε το κινητό σας την επόμενη φορά.

4) Πώς να αχρηστέψετε το κινητό που τυχόν σας κλέψανε;

Ανακαλύψτε τον αύξοντα αριθμό του κινητού σας, πατώντας τα πλήκτρα: * # 0 6 #
Ένας κώδικας 15 ψηφίων θα εμφανισθεί στην οθόνη. Ο αριθμός αυτός είναι μοναδικός για το κινητό σας.
Γράψτε τον κάπου σε ασφαλές μέρος. Αν ό μη γένοιτο, σας κλέψουν το κινητό σας, καλέστε στην εταιρία σας και δώστε τους τον κώδικα αυτόν.
Αυτοί μπορούν να αχρηστέψουν το κλεμμένο κινητό σας.
Ακόμα κι αν οι κλέφτες αλλάξουν την κάρτα SIM, το κινητό σας θα τους είναι εντελώς άχρηστο.
Είναι μάλλον βέβαιο ότι δεν θα πάρετε το κινητό σας πίσω, αλλά τουλάχιστον θα ξέρετε ότι όποιος και να σας το έκλεψε, δεν μπορεί ούτε να το χρησιμοποιήσει, ούτε να το πουλήσει.
Αν αυτό το κάνουμε Όλοι, τότε δεν θα υπάρχει λόγος για κανέναν να κλέβει κινητά τηλέφωνα!

5) Έλεγχος του φούρνου μικροκυμάτων σας!

Βάλτε ένα κινητό τηλέφωνο μέσα στο φούρνο μικροκυμάτων και κλείστε την πόρτα του.
Τώρα καλέστε το κινητό που είναι μέσα στο φούρνο.
Αν το κινητό χτυπήσει, πετάξτε το φούρνο μικροκυμάτων!
Μέσα στο φούρνο μικροκυμάτων τα κινητά πρέπει να χάνουν εντελώς τη λήψη τους, και αυτό σημαίνει ότι ο φούρνος σας δεν είναι καλά μονωμένος για τα μικροκύματα.

1) Ισχύει κατά περίπτωση... τα νέα κινητά μπορούν να κλειδώσουν το πληκτρολόγιο και σε τέτοιες προσπάθειες. πχ..Blackberry.

2) Δεν ισχύει... αυτό που ισχύει και το έχω δεί στο δικό μου αυτοκίνητο και κινητό , είναι πως σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις ο συναγερμός ενός Ι.Χ. που "δένει" με την κεντρική κλειδαριά του οχήματος μπορεί να ενεργοποιηθεί/απενεργοποιηθεί απο την συχνότητα που δουλεύει το κινητό. Παρόλα αυτά δεν μπορεί να γίνει προγραμματισμένα απο άνθρωπο. Καλό είναι να έχετε το κινητό σε θήκη.

3) Δεν παίζει.. δεν ισχύει...Τα κινητά δεν έχουν εφεδρική ισχύ. Ο κωδικός αυτός ανά συσκευή απο όσο θυμάμαι σε ενα άρθρο που είχα διαβάσει, απλά ξεκινάει μια δοκιμή στοιχείων του μενού λειτουργίας του.

4) Αυτό ισχύει αλλά οχι στην Ελλάδα.. φυσικά μιλάει για το ΙΜΕΙ και το κλείδωμα συσκευής απο τους παρόχους που θα το τοποθετήσουν σε "μαύρη λίστα". Στην Ελλάδα βέβαια για αδιευκρίνηστους λόγους ακόμα , δεν ισχύει αυτό. Το ΙΜΕΙ βέβαια ουκ ολίγες φορές έχει βοηθήσει στον εντοπισμό ανθρώπων σε διασώσεις αλλά και όταν καταζητούνται.. το γνωρίζουμε όλοι.

5)Βλακείες... ο φούρνος μικροκυμμάτων παίζει στα 2,4Ghz και έχει εκπομπή μικροκυμάτων. Τα κινητά παίζουν σε 900-1800Mhz GSM δικτύου που σημαίνει , τουλάχιστον απο τα ελάχιστα που γνωρίζω (αν έχουμε κάποιον μηχανικό RF εδώ βοηθάει) έχει πολύ καλύτερη ικανότητα διύσδησης για ευνόητους λόγους κάλυψης. Εκτός λοιπόν και αν ο φούρνος μικροκυμμάτων ακόμα και στην πόρτα του είναι καλυμμένος με μόλυβδο αντί για τζάμι, το κινητό θα χτυπήσει μια χαρά.

webassasin
11/12/2010, 09:50
Αυτο με τη μπαταρια ισχυει, απλα στην ουσια κοβει λιγη απο την ισχυ της μπαταριας για το σημα και τη χρησιμοποιει για την κληση.
Με λιγα λογια το σημα πεφτει στο μισο και ανεβαινει λιγο η μπαταρια.

Gandalf dr685sm
11/12/2010, 10:08
ωπ... συγνώμη.. τώρα το είδα οτι είναι μόνο για ΝΟΚΙΑ. Δεν είμαι 100% σίγουρος για τα ΝΟΚΙΑ.

webassasin
11/12/2010, 10:17
πριν χρονια που το δοκιμασα,αυτο το αποτελεσμα ειχα.
αμα βρεις κανενα νοκια προχειρο τσεκαρε το κ ποσταρε το..

sergiosm
11/12/2010, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
5)Βλακείες... ο φούρνος μικροκυμμάτων παίζει στα 2,4Ghz και έχει εκπομπή μικροκυμάτων. Τα κινητά παίζουν σε 900-1800Mhz GSM δικτύου που σημαίνει , τουλάχιστον απο τα ελάχιστα που γνωρίζω (αν έχουμε κάποιον μηχανικό RF εδώ βοηθάει) έχει πολύ καλύτερη ικανότητα διύσδησης για ευνόητους λόγους κάλυψης. Εκτός λοιπόν και αν ο φούρνος μικροκυμμάτων ακόμα και στην πόρτα του είναι καλυμμένος με μόλυβδο αντί για τζάμι, το κινητό θα χτυπήσει μια χαρά.


Αυτό με τους φούρνους ισχύει.

Έχω δοκιμάσει με το ίδιο κινητό στο δικό μου φούρνο μικροκυμάτων (έναν miele περίπου 3 ετών, καλό όμως μοντέλο) και δεν είχε σήμα, και σε ένα παλιό φούρνο μικροκυμάτων και είχε κανονικότατα.

Άρα προφανώς ο πρώτος έχει καλύτερη μόνωση από το δεύτερο.

Τώρα τί ακριβώς σημαίνει αυτό για τις συνέπειες από τη χρήση του φούρνου δεν ξέρω.


:wave2:

sv9cvk
11/12/2010, 10:40
[i]
5)Βλακείες... ο φούρνος μικροκυμμάτων παίζει στα 2,4Ghz και έχει εκπομπή μικροκυμάτων. Τα κινητά παίζουν σε 900-1800Mhz GSM δικτύου που σημαίνει , τουλάχιστον απο τα ελάχιστα που γνωρίζω (αν έχουμε κάποιον μηχανικό RF εδώ βοηθάει) έχει πολύ καλύτερη ικανότητα διύσδησης για ευνόητους λόγους κάλυψης. Εκτός λοιπόν και αν ο φούρνος μικροκυμμάτων ακόμα και στην πόρτα του είναι καλυμμένος με μόλυβδο αντί για τζάμι, το κινητό θα χτυπήσει μια χαρά. [/B]

Δεν ειναι ετσι!!
Οταν κατι ειναι θωρακισμενο για μια συχνοτητα πχ των 2.4Ghz τοτε ειναι και για ολες τις μικροτερες συχνοτητες (η μεγαλυτερα μηκη κυμματος)
Ικανοτητα διυσδησης εχουν οι μεγαλυτερες συχνοτητες (και οχι οι μικροτερες) γιατι εχουν μικροτερο μηκος κυματος
απλα οσο μεγαλωνει η συχνοτητα τοσο η διαδοση τους γινεται περισσοτερο απευθειας και λιγοτερο με ανακλασεις μιας και αποροφουνται ευκολοτερα απο τα εμποδια!!

Το τζαμι του φουρνου εχει ενα πλεγμα το οποιο (αν ειναι σωστα σχεδιασμενο) δεν αφηνει να περασει μεσα απο αυτο η ακτινοβολια των 2,4Ghz και οι αρμονικες της.....
Στο τζαμι και στο πως και κατα ποσο κλεινει -γειωνει πορτακι του φουρνου ωστε να σχηματισει σωστο κλωβο ειναι και τα αδυναμα σημεια του φουρνου μικροκυμματων.
Αυτα!!!:beer:

Shaolin Monk
11/12/2010, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm


Τώρα τί ακριβώς σημαίνει αυτό για τις συνέπειες από τη χρήση του φούρνου δεν ξέρω.


Ξερει κανεις; Ασχετο αλλα ισως χρησιμο...

webassasin
11/12/2010, 11:14
θα ηθελα να το μαθουμε αυτο,γιατι ειχα μια συζητηση για αυτο το θεμα χτες κ εψαχνα να βρω τι συνεπειες εχει η χρηση κινητου/φουρνου μικροκυματων και ποιο ειναι χειροτερο σε θεμα ακτινοβολιας..

sv9cvk
11/12/2010, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Ξερει κανεις; Ασχετο αλλα ισως χρησιμο...

Χμμμ!!! Εδω http://www.vita.gr/html/ent/178/ent.6178.asp

Εγω παντως δεν εχω ουτε θα παρω !!
Ειναι πολυ μεγαλη ισχυς 800 W σε αυτην την συχνοτητα !!!!

Καποια στιγμη ενας φιλος (πατεντας) ειχε σαρακι σε ενα επιπλο αντικα ....
και αφου δοκιμασε ανεπιτυχως τα παντα για να το σκοτωσει τι εκανε ο αθεοφοβος ????
Εκοψε εναν φουρνο μικροκυματων εβαλε αλουμινοχαρτα και σκεπασε το ξυλο πηγε στο αλλο δωματιο και με μια μπαλαντεζα τον εβαλε μπροστα!!!
Παραλιγο να παρει φωτια το ξυλο αλλα το σαρακι τελος.....
ΤΡΟΜΕΡΑ επικυνδινο γιατι αν ηταν καποιος κοντα με αυτην την ισχυ σε ανοιχτο χωρο ζεσταινει οτι εχει νερο
και το πρωτο πραγμα που θα παθει καποιος ειναι να τυφλωθει!!!

Εδω σε κεραιες ασυρματου εγκατεστημενες σε αυτοκινητα οι οδηγειες ασφαλειας λενε να μην βρισκεται καποιος κοντα οταν ειναι σε εκπομπη (που ειναι σε χαμηλοτερη συχνοτητα και με μικροτερη ισχυ) οχι σε τετοιες πατεντες!!!:look:

Africaptan
11/12/2010, 11:54
Εγω μολις το δοκιμασα το τηλ στο φουρνο. Μονο χτυπησε; Εδω παρα λιγο να το απαντησω κιολας...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Hornet_08
11/12/2010, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
ωπ... συγνώμη.. τώρα το είδα οτι είναι μόνο για ΝΟΚΙΑ. Δεν είμαι 100% σίγουρος για τα ΝΟΚΙΑ.

Για τα υπολοιπα εισαι 100% σιγουρος δηλαδη... :look:

dmf
11/12/2010, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hornet_08
Για τα υπολοιπα εισαι 100% σιγουρος δηλαδη... :look:

δεν φαινεται;; Ειδικα το τελευταιο ηταν και βλακεια :p

Hornet_08
11/12/2010, 12:42
Το LG η το sony ericsson λες.

konsttanttinos
11/12/2010, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
... τι εκανε ο αθεοφοβος ????
Εκοψε εναν φουρνο μικροκυματων εβαλε αλουμινοχαρτα και σκεπασε το ξυλο πηγε στο αλλο δωματιο και με μια μπαλαντεζα τον εβαλε μπροστα!!!
Παραλιγο να παρει φωτια το ξυλο αλλα το σαρακι τελος.....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Τουλαχιστον δεν προκειται να πληξεις ποτε αν εχεις τετοιο φιλο!!

notakos600
11/12/2010, 12:49
Οι Σέρβοι δεν ήταν που έβαζαν σε διάφορα σημεία φούρνους μικροκυμάτων για να μπερδεύουν τους αμερικάνικους πυραύλους; :alien:

sv9cvk
11/12/2010, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Τουλαχιστον δεν προκειται να πληξεις ποτε αν εχεις τετοιο φιλο!!


Δεν μπορεις να φανταστεις!!!:D

antonis_fr4-4
11/12/2010, 14:14
αυτο με το αυτοκινητο το εχουμε κανει με nokia κινητο σε αμαξι Peuguot 308 και δουλεψε μια χαρα

dmf
11/12/2010, 14:26
Το κινητο δεχεται ηχητικα κυματα (διαμηκη και χαμηλης συχνοτητας) τα μετατρεπει σε ραδιοκυματα και τα στελνει σε αλλο κινητο οπου γινεται η αντιστροφη διαδικασια.
Για να μπορεσει να στειλει τον "κωδικο" απο το remote του αυτοκινητου πρεπει το μικροφωνο να πιασει ενα εγκαρσιο (οχι διαμηκες) κυμα συχνοτητας καπου 5-6 ταξεις μεγεθους μεγαλυτερης απο την ανθρωπινη φωνη.

Και ακομα και να γινει αυτο, πρεπει το ακουστικο του αλλου κινητου να αναπαραγαγει εγκαρσιο κυμα ηλετρομαγνητικης φυσης!! Τα ηχεια ομως παραγουν διαμηκη κυματα (πυκνωματα-αραιωματα αερα) !!


Μου φαινεται λοιπον οτι μπλοφαρεις, οποτε κανω reraise
:evil:

Gandalf dr685sm
11/12/2010, 17:38
Για τα υπολοιπα εισαι 100% σιγουρος δηλαδη..

Όσα κινητά δοκίμασα το κόλπο με την μπαταρία δεν έπιασε... blackberry, samsung, ericsson, sharp μερικά απο αυτά.. ΝΟΚΙΑ.. δεν έχω!

Για τον Φούρνο... επιμένω καθώς το έχω δοκιμάσει και όπως είπε και φίλος πιο πάνω.. θα το απαντούσα κιόλας.

Για την ικανότητα τώρα RF.. δεν κατέχει.. δεν λέει... τόσο απλό είναι.

webassasin
11/12/2010, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Όσα κινητά δοκίμασα το κόλπο με την μπαταρία δεν έπιασε... blackberry, samsung, ericsson, sharp μερικά απο αυτά.. ΝΟΚΙΑ.. δεν έχω!

Για τον Φούρνο... επιμένω καθώς το έχω δοκιμάσει και όπως είπε και φίλος πιο πάνω.. θα το απαντούσα κιόλας.

Για την ικανότητα τώρα RF.. δεν κατέχει.. δεν λέει... τόσο απλό είναι.
μονο ΝΟΚΙΑΑΑΑ

sergiosm
11/12/2010, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Για τον Φούρνο... επιμένω καθώς το έχω δοκιμάσει και όπως είπε και φίλος πιο πάνω.. θα το απαντούσα κιόλας.

Σε εμένα όχι μόνο δεν χτύπησε αλλά το εμφάνιζε ως κλειστό.

Αυτό πώς το εξηγείς;

Cpt. Haddock
11/12/2010, 19:49
:wacko:


219373

sergiosm
11/12/2010, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:wacko:

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

sv9cvk
11/12/2010, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Σε εμένα όχι μόνο δεν χτύπησε αλλά το εμφάνιζε ως κλειστό.

Αυτό πώς το εξηγείς;


Ο φουρνος σου ειναι σωστα θωρακισμενος ,τοσο απλα!!!
:winka:

dmf
11/12/2010, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Ο φουρνος σου ειναι σωστα θωρακισμενος ,τοσο απλα!!!
:winka:


..για τα κινητα :lol:
γιατι για τα μικροκυματα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος :D
εκτος αν βαλεις μεσα κανα ρανταρ :p

sv9cvk
11/12/2010, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
..για τα κινητα :lol:
γιατι για τα μικροκυματα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος :D
εκτος αν βαλεις μεσα κανα ρανταρ :p

Ρανταρ οχι!!δεν χρειαζεται να βαλεις μεσα !!!μην εισαι υπερβολικος (δεν χωραει):rotflmao:
Τα κινητα δουλευουν 900 και 1800 Mhz οποτε στα 2400Μhz που ειναι ο φουρνος μικροκυματων ειναι μια ενδειξη οτι ειναι θωρακισμενος σωστα (μπακαλιστικος μεν αλλα ειναι)
Για να εισαι σιγουρος υπαρχουν ειδικα οργανα !!!!:beer: :beer:

dmf
11/12/2010, 22:21
καποια στιγμη θελω να σε ρωτησω κατι, μιας και εισαι εξπερ στα ηλεκτρονικα (παρακολουθω ανελλιπως τις ανακατασκευες σου και ξερω :D ).

ΗΟΡΝΕΤακιας
12/12/2010, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Οι Σέρβοι δεν ήταν που έβαζαν σε διάφορα σημεία φούρνους μικροκυμάτων για να μπερδεύουν τους αμερικάνικους πυραύλους; :alien:
βασικα τοποθετουσαν φουσκωτα ειδωλα απο αρματα ,ερπυστριοφορα κλπ κλπ και σομπες διπλα τους ωστε ο ψευτικος στοχος να παραπλανει και εξ οψεως (τη μερα) αλλα και θερμικα (μερα +βραδυ)
ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΟΤΙ ''ΞΕΡΕΤΕ ΤΣΑΜΠΑ ΡΙΧΝΑΜΕ ΤΟΣΑ ΠΥΡΟΜΑΧΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΧΤΥΠΟΥΣΑΜΕ ΚΑΤΙ ΦΟΥΣΚΩΤΑ'' :eyepop:
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

sergiosm
12/12/2010, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Ο φουρνος σου ειναι σωστα θωρακισμενος ,τοσο απλα!!!
:winka:

είδατε τα καλά του .... γάμου ...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Δωράκι της ξαδέρφης ήταν ο φούρνος

:beer: :beer: :beer: :beer:

sv9cvk
12/12/2010, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
είδατε τα καλά του .... γάμου ...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Δωράκι της ξαδέρφης ήταν ο φούρνος

:beer: :beer: :beer: :beer:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

orizontas
13/12/2010, 12:28
παιζει κανενας κωδικοσ ετσι ωστε ξαφνικα να καταργιθουν ολα τα κινητα μπας και βρουμε την υσηχια μασ ???

να κανουμε κακα μασ ρε παιδι μου χωρις εκεινη την στιγμη να μας καλει ο καποιοσ ενω ολη μερα

δεν χτυπησε καθολου ..η να μην εχουμε ποια σε επερνα και το ειχες κλειστο γιατι ???

και να ξαναβρουμε τους ομορφους ρυθμουσ μας με τον πολυ πρακτικο τηλεφωνητη ....

και το κυριοτερο να οδηγουμε και οχι να μιλαμε στο κινητο οδηγοντας

Gandalf dr685sm
13/12/2010, 13:35
:a22: .............. με EMP μόνο!!!...:lol: :lol: :lol: :lol: