PDA

View Full Version : Πτυχίο μέσω πλατφόρμας εξ' αποστάσεως μάθησης



konsttanttinos
11/12/2010, 20:27
http://www.sigmalive.com/news/local/334618

Μηπως ξερει καποιος να εξηγησει περι τινος προκειται?

nobody
11/12/2010, 21:27
θα ηθελα πααααααααααααααρα πολυ να μαθω πως τελειωνει καποιος ιατρικη (αν οντως γινεται κατι τετοιο) εξ'αποστασεως και μαλιστα σε 4 χρονια και οχι σε 6 που θελανε απο εμας...

dmf
11/12/2010, 21:34
δεν ειναι κατι καινουριο.. Αλλα εφοσον το πανεπιστημιο εχει διδακτρα κανονικα, θα εχει και για το online πτυχειο (λιγοτερα προφανως).

http://academicearth.org/subjects/online-bachelors-degrees

Στα καλα κολεγια της Αμερικης ενα πτυχειο κοστιζει γυρω στις 200.000$ (περιπου 50K το χρονο).
Ενα online στο ιδιο κολλεγιο παιζει κοντα στα 50.000 συνολο..



Και αν δεν κανω λαθος και στο Harvard 4 χρονια ειναι η Ιατρικη.

nobody
11/12/2010, 21:36
αυτο που λες οτι δεν ειναι καινοργιο,δεν το γνωριζω,δεν εχω λογο ομως και να σε αμφισβητησω

βεβαια,τις κλινικες και τα εργαστηρια πως τις κανουν ακριβως?

οσο για το harvard,μηπως ομως ειναι και τα 2 χρονια pre-med,οποτε παλι πας στα 6 χρονια συνολικα?

dmf
11/12/2010, 21:42
για την πρακτικη αναφερει το link σου οτι θα γινει σε ενα νοσοκομειο του Ισραηλ. Αυτο που δεν αναφερει ειναι αν θα γινουν σε εξτρα ετος ή στα υπαρχοντα 4.

Οταν λες 2 χρονια pred med τί εννοεις; Απο το λυκειο η στο πανεπιστημιο; Γιατι το 2ο δεν ισχυει. 4 συνολο



Και τωρα που το βλεπω εχουν ακριβυνει παρα πολυ.. Απο εκει που ηταν 50.000-60.0000 μαζι τα εξοδα διαμονης, στο Harvard εχει φτασει πανω απο 70.000...
Δηλ αμα παρεις φοιτητικο δανειο θα βγεις απο κει χρωστωντας 300.000$. Omg :sick:

nobody
11/12/2010, 21:45
http://www.thestudentroom.co.uk/wiki/Studying_Medicine_in_the_USA

dmf
11/12/2010, 21:48
προφανως το αρθρο εννοει οτι εχοντας στη κατοχη σου ενα πτυχειο που δεν ειναι τελειως ασχετο με την ιατρικη (φυσικη, χημεια, βιολογια, ανθρωπιστικες επιστημες κλπ) "χτιζεις" καλυτερο βιογραφικο και εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να σε παρουν εναντι καποιου αλλου που δεν εχει. Αλλα δεν ειναι υποχρεωτικο.


Btw για να σου ληθουν ολες οι αποριες google Fulbright Foundation. Παρ'τους ενα τηλεφωνο και κλεισε ενα ραντεβου. Θα σε βοηθησουν πολυ :winka:

Cpt. Haddock
12/12/2010, 09:10
Παιδες, οι σπουδές δι' αλληλογραφίας υπαρχουν στο εξωτερικο δεκαετίες τωρα. :wave2:

Επίσης ατο εξωτερικο πολλοι κυκλοι σπουδών ειναι μικρότεροι απο τους αντιστοιχους ελληνικους. Νομική στη Γερμανία ειναι 3 χρονια.

Gandalf dr685sm
12/12/2010, 09:21
Βρίσκομαι ήδη σε διαδικασία πτυχίου μέσω internet. To κόστος για το δικό μου πτυχίο αν το έκανα στην Σκωτία που είναι το πανεπιστήμιο θα κόστιζε περίπου 7.000 λίρες. Χώρια τα έξοδα παρουσίας μου εκεί. Μέσω web κοστίζει περίπου 4.500 λίρες που "σπάει" κιόλας σε modules (16 εβδομάδες στο σύνολο... σε 4 κομμάτια δηλαδή επί 4 εβδομάδες) και αντίστοιχα το κόστος τους.

Panos1313
12/12/2010, 09:44
Ιδιο με το ελληνικο ανοιχτο πανεπιστημιο δεν ειναι? Αν ναι, να σου πω, μιας και κανω το μεταπτυχιακο μου εκει


Τωρα επειδη το θεμα ειναι Ιατρικη, οντως μου ακουγεται καπως περιεργο να παρεις πτυχιο με την πρακτιη εμπειρια στο...Ισραηλ.Δηλαδη ποσες φορες θα πας εκει, και για ποσες μερες θα κατσεις? Ισως το μεγαλυτερο πλεονεκτημα της εξαποστασεως εκπαιδευσης ειναι οτι μπορεις να συνεχισεις κανονικα τη ζωη σου, αμα εχεις δουλεια κτλπ.

Cpt. Haddock
12/12/2010, 09:46
Εξαρτάται πού στο Ισραήλ...

Καμια δυτική οχθη ας πουμε μια χαρα πρακτική ειναι :rotflmao:

nobody
12/12/2010, 09:50
παιδια η απορια μου δεν ηταν αν υπαρχουν η οχι πτυχια δι'αλληλογραφιας

αυτα το ξερω οτι υπαρχουν εδω και χρονια σε αρκετες χωρες γενικα

μιλουσα ειδικα για το πτυχιο ιατρικης,που ολοι γνωριζουμε οτι εχει ιδιαιτεροτητες,μιας και εχει υποχρεωτικες παρακολουθησεις σε εργαστηρια και κλινικες

Cpt. Haddock
12/12/2010, 10:01
Αφου αναφέρει οτι το κλινικο κομματι θα γινεται στο Ισραήλ.

Εαν κατάλαβα καλα απο το άρθρο, η Κυπρος ως τωρα δεν ειχε ιατρική σχολή.

nobody
12/12/2010, 10:05
Καπετανιο,καλα καταλαβες,ουτε ιατρικη ουτε πολλες αλλες σχολες δεν εχει

οσο για το Ισραηλ,ειναι ενα θεμα αυτο.δηλαδη θα πρεπεπει να μενεις κανονικα στο ισραηλ για 3 χρονια περιπου ουτως ωστε να παρακολουθεις καθημερινα το προγραμμα της σχολης?διοτι εδω στο ελλαδισταν τα τελευταια 3 χρονια περιπου ειναι γεματα κλινικες και εργαστηρια

αυτο ομως δεν καταργει ουσιαστικα την εννοια της εξ'αποστασεως σπουδης που θελουνε να περασουνε??

τελοσπαντων,πολυ το κουρασαμε

:beer: