PDA

View Full Version : bandit vs strom



mes
12/12/2010, 18:44
Καλησπερα ειμαι κατοχος ενος strom650 ευχαριστημενος θα ελεγα και σκεφτομαι να το αλλαξω με ενα bandit 650.Ταξιδια κανω λιγα κινουμαι πολυ εθνικη ειμαι 1.90cm και οπωσδηποτε θελω μπαγκαζιερα.Ο λογος της αλλαγης ειναι λογω κινητηρα του bandit που πιστευω θα με βολεψει καλυτερα.

Ευχαριστω για το χρονο σας

dimdil
12/12/2010, 20:44
πολυ διαφορετικα...στυλ συγκρινεις φιλε μου!! αλλη φιλοσοφια!!
βεβαια τα κριτηρια ειναι δικα σου ομως επειδη εισαι και αρκετα ψηλος...ο ληστης μηπως σου ειναι.....χαμηλος και σε ταλαιπωρησει!!
αν θες πες μου και πως σου...ταιριαζει περισσοτερο ο τετρακιλυνδρος κινητηρας!! αφου οπως λες δεν κανεις ταξιδια!!

mes
12/12/2010, 21:17
μενω Ωρωπο και ειμαι συνεχεια εθνικη κανω και πολλα χιλιομετρα

lagman
12/12/2010, 22:23
αν πουλησεις το στρωμα κ αγορασεις τον ληστη τοτε..τον παντρευτηκες για τα καλα.. :nono: :nono:

sahara
12/12/2010, 22:27
Τι εννοείς λόγω κινητήρα ; :look:
Φοβάσαι για την αξιοπιστία του κινητήρα του στρομ;
Πάντως το μπάντιτ κάνει για διαδρομές στην εθνική με υψηλές σχετικά ταχύτητες αλλα και ταξίδια ενώ φορτώνεται πολύ και εύκολα.
Τώρα βέβαια δεν ξέρω αν θα έχεις πρόβλημα με την κάλυψη απο τον αέρα λόγω του ύψους σου.
:wave2:

amyroukai
12/12/2010, 23:37
Το Bandit δεν θα σε καλύψει στο ύψος σου, θέλει μιά μεγάαααλη ζελατίνα. Την οποία φορούσε ο δικός μου... Δεν είναι όμορφο, αλλά είναι πρακτικό.

Βαλίτσα παίρνει και το Vstrom φυσικά. Και κινείται στις ίδιες ταχύτητες, με την ίδια ποσότητα βενζίνης.

Δεν βρίσκω κάποιο πλεονέκτημα στην αλλαγή, εκτός αν σκοπεύεις να είσαι 200+ στην ΕΟ, οπότε το Bandit το έχει το άθλημα καλύτερα.

mes
13/12/2010, 08:20
amyroukai μενω Ωρωπο και δουλευω Αγιο Στεφανο και ειμαι συνεχεια εθνικη και σκεφτομαι οτι 4 κυλινδροι καλυτερα απο 2 γι'αυτο και η σκεψη για αλλαγη

valantis8
13/12/2010, 13:02
φιλος εγω ειχα στρομα, πηρα gsr, και τωρα βρηκα την ιθακη μου στον μεγαλο τον ληστη.
Το στρομα ειναι ενα καλο μηχανακι, μετριο, που τα κανει ολα αξιοπρεπως αλλα μεχρι εκει.
Του ληστη δωστου εθνικη, και παρτου την ψυχη. λογο υψους βεβαια πρεπει να παρεις μια ζελατινα αφτερ μαρκετ, και να αλλαξεις το κανονι με μια εξατμιση, γιατι ο πισω το εχει για πλακα το εγκαυμα.
ξεχνα κραδασμους, αλλοκοτο βαρος (το 90% των κατοχον στροματος οπως και ο υποφαινομενος εχουν πεσει στατικα).
Καλυτερη ροπη, καλυτερες τελικες,καλυτερο και ξεκουραστο μουαγιεν ταξιδιου. 2 φιλοι μου εχουν τον μικρο τον ληστακο και τον εχουν αγαπησει.
Ελπιζω να βοηθησα.

DrEvil
13/12/2010, 14:46
Μένω στην Χαλκίδα, δουλεύω στο Μαρούσι, οπότε είμαι πέρα-δώθε (σχεδόν) καθημερινά.
Έχω το Bandit 650 S, είμαι 1.93, είμαι μια χαρά από απόδοση και κατανάλωση. Από κάλυψη όμως δεν είμαι.
Και εκεί είναι που κατά την δική μου άποψη το στρώμα είναι πολύυυυυ καλύτερο από τον ληστή.

amyroukai
13/12/2010, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από mes
amyroukai μενω Ωρωπο και δουλευω Αγιο Στεφανο και ειμαι συνεχεια εθνικη και σκεφτομαι οτι 4 κυλινδροι καλυτερα απο 2 γι'αυτο και η σκεψη για αλλαγη
Καλά όλα, αλλά κάνεις 40-50 χιλιόμετρα ΕΟ την ημέρα πήγαινε-έλα, δεν κάνεις 200... Μέχρι να βγεις Εθνική έχεις ήδη φτάσει στα μέρη μου :)

Από πλευράς άνεσης, προσωπικά δεν το βλέπω να αξίζει τον κόπο. Εννοείται πως με την όρεξη του καθ' ενός δεν μπλέκομαι, αν σε "τρώει" να το αλλάξεις και θέλεις να δοκιμάσεις κάτι άλλο, γιατί όχι;

Βαλάντη θέλεις να πεις ότι μετά το GSR δεν σου φαίνεται "αλλόκοτο" το ζύγισμα του Bandit? Δεν έχω οδηγήσει πιο ψηλόβαρο μηχανάκι!

nickald
13/12/2010, 15:38
Επειδη μετα το GSR κι εγω το μεγαλο ληστη πηρα να πω την μ@λακια μου.....


Το ενα μηχανακι με το αλλο δεν εχει καμια σχεση....

Ο μονος λογος που σκοτωσα τον ληστη πριν κλεισει χρονο στα χερια μου ειναι αυτο ακριβως που λεει ο
amyroukai.

Ειναι τοσο ψηλοβαρο που σε κλειστα διαδοχικα εσακια απλα δεν μπαινει το μηχανακι

Αν προσθεσεις το εξτρα βαρος, την τουρισταδικη γωνια του και το μεγαλυτερο μεταξονιο ειναι ακαταλληλο για οποιον εχει ορεξη για πιο κοφτερες αντιδρασεις στις στροφες.....


Δεν το θαβω το μηχανακι σε καμια περιπτωση. Ειναι εξαιρετικο, αξιοπιστο, ξεκουραστο, ομορφο και πολλα ακομα.

Αλλα το ζυγισμα του στρομ μου φαινεται ακομα πιο αλλοκοτο απο αυτο του bandit.


Αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα να εχω εναν μεγαλο ληστη συν ενα μηχανακι πολης συν ενα για τα περιεργα γουστα μου (πιστα και κλειστα ορεινα στροφιλικια) τοτε δεν θα τον εδινα σε καμια περιπτωση.

Στο μελλον (αν πανε καλα τα πραγματα) σιγουρα θα χτυπησω παλι εναν ληστη του 08

amyroukai
13/12/2010, 16:01
Το παιδί συζητάει για ΕΟ, οπότε αυτό με τα εσάκια δεν τον αφορά. Αλλά έχεις απόλυτο δίκιο.

Πιο σημαντικό είναι αυτό που γράφεις, ότι Ειναι εξαιρετικο, αξιοπιστο, ξεκουραστο, ομορφο και πολλα ακομα.

nickald
13/12/2010, 16:15
Το ειπα απλα περιγραφοντας το ψηλοβαρο χαρακτηρα της μηχανης....

κατα τα αλλα τσακω μια

:beer:

mes
13/12/2010, 17:43
παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις ενα τελευταιο με το strom στις 7000 στροφες εχω 140 περιπου το με το bandit ποσα εχεις??που θα ειναι και πιο ξεκουραστα οι 7000 πιστευω λογω 4κυλινδρου

amyroukai
13/12/2010, 19:13
Ακριβώς τις ίδιες στροφές έχεις.

glargkatzis
13/12/2010, 19:28
Θα σε φάει ο αέρας φίλε...
είμαι 1.96 και για να με καλύψει το στρόμ έχω βάλει την κάπα τέρμα πάνω(βέβαια,φαίνεται σαν του παππού μου τη βέσπα!)....φαντάσου στο bandit...δεν μιλάμε για την μέση σου που θα αρχίσει σιγα-σιγά να διαμαρτυρεται...

DrEvil
13/12/2010, 19:46
To Bandit σε κλειστά εσάκια μια χαρά μπαίνει.
Θέλει το τράβηγμά του, θα σε κουράσει αν αυτό κάνεις συνεχώς, αλλά commuter είναι δεν είναι για να ξύνεις σκουλαρίκια σε εσάκια, οπότε δεν *είναι στον χαρακτήρα του*.
Επίσης ο ληστής δεν είναι ςς να σου "σπάσει" την μέση. Αντίθετα, έχει μια πολύ φυσική θέση οδήγησης.
Στις ίδιες στροφές κινητήρα έχει την ίδια απόδοση με το στρώμα, το μοτεράκι του στρώματος είναι τέρας αξιοπιστίας (όπως και του ληστή) και δεν μασάει από 20,50,200 χλμ καθημερινής χρήσης σε Ε.Ο., οπότε αυτό για εμένα δεν αποτελεί λόγο να το αλλάξει κάποιος.
Αν το βαρέθηκες και θες να πας σε κάτι άλλο, αντίστοιχα με το στρώμα αξιόπιστο, χωρίς μεγάλο κόστος, άλλη συζήτηση.

εντιτ: Επίσης το Bandit έχει συγκεκριμένη τελική, του στρώματος αγγίζει το άπειρο...:lol: :lol:

Ληστης
13/12/2010, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από mes
παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις ενα τελευταιο με το strom στις 7000 στροφες εχω 140 περιπου το με το bandit ποσα εχεις??που θα ειναι και πιο ξεκουραστα οι 7000 πιστευω λογω 4κυλινδρου

Παρε τον μεγαλο να εχεις 4600 στα 140. Απο αυτα που λες ο μεγαλος σου ταιριαζει καλυτερα.

amyroukai
13/12/2010, 21:19
Ρε παιδιά, μιλάμε για 20 χιλιόμετρα πήγαινε και άλλα τόσα έλα. Στα 140 χιλιόμετρα την ώρα, μιλάμε για το 1/7 της ώρας, μιλάμε για 9 λεπτά; Πόσο να ζοριστεί σε 9 λεπτά και το μηχανάκι και ο αναβάτης; Ο mes απλά ψάχνει δικαιολογία να αλλάξει μηχανάκι. Ισως βαρέθηκε, ίσως θέλει να δοκιμάσει και κάτι ακόμα, ίσως κάποιος του πιπίλησε τα αυτιά για το "ταξίδι" και τις δήθεν ζημιές που θα πάθει λόγω φθοράς, πάντως 1250άρι για να κάνει αυτή τη διαδρομή, είναι τρελλό Overkill. Γενικά είναι υπερβολή το να μπει σε έξοδα για τόσο μικρή διαδρομή, αν δεν έχει και άλλο λόγο. Το Vstrom είναι υπεραρκετό και υπεράνετο...

mes
14/12/2010, 02:16
ευχαριστω παιδια μενω οπου ειμαι.

valantis8
14/12/2010, 02:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Καλά όλα, αλλά κάνεις 40-50 χιλιόμετρα ΕΟ την ημέρα πήγαινε-έλα, δεν κάνεις 200... Μέχρι να βγεις Εθνική έχεις ήδη φτάσει στα μέρη μου :)

Από πλευράς άνεσης, προσωπικά δεν το βλέπω να αξίζει τον κόπο. Εννοείται πως με την όρεξη του καθ' ενός δεν μπλέκομαι, αν σε "τρώει" να το αλλάξεις και θέλεις να δοκιμάσεις κάτι άλλο, γιατί όχι;

Βαλάντη θέλεις να πεις ότι μετά το GSR δεν σου φαίνεται "αλλόκοτο" το ζύγισμα του Bandit? Δεν έχω οδηγήσει πιο ψηλόβαρο μηχανάκι!
το bandit λογο χαμηλου κεντρου βαρους τον ελεγχεις καλυτερα στατικα, για μενα που ειμαι 1.80.
φυσικα το gsr ειναι παιχνιδι μπροστα στα αλλα.