PDA

View Full Version : Ρελεδακι μιζας...



camen
12/12/2010, 18:15
Επειδη μαλλον την "ακουσε στερεωφονικα" το ρελε της μιζας απο το ιταλικο μου και παω για αλλαγμα ξερουμε αν μπορω να βρω καποιο aftermarket στο εμποριο ή αν ταιριαζει μονο απο την Ducati?!:look:

devil's animal
12/12/2010, 18:19
εχεις προβλημα με τα ηλεκτρικα ρε camen?? σε ιταλικο??:confused:



πολυ περιεργο μου κανει...

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

camen
12/12/2010, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
εχεις προβλημα με τα ηλεκτρικα ρε camen?? σε ιταλικο??:confused:



πολυ περιεργο μου κανει...

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Και εμενα ρε φιλε:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

Αντε πειτε τωρα τι πρεπει να παρω για να ταιριαζει...:smokin:

polymoto
12/12/2010, 20:32
Γεια σας

Αμα πας σε ηλεκτρολογο θα σου ταιριαξει κατι σε φθηνο
Βεβαια θα πληρωσεις

Αμα ξερεις απο ηλεκτρικα μπορεις να ταιριαξεις απο Χτ που υπαρχει ημιτασιον
βεβαια η ζωη του θα ειναι λιγοτερη απο του γνησιου

toyar
12/12/2010, 20:40
Ενα αντίστοιχο ρελέ από ηλεκτρικά αυτοκινήτων θα σου λύσει το πρόβλημα πάμφθηνα αλλά θέλουν μετατροπές οι ακροδέκτες. Αξίζει να κανιβαλίσεις τέτοιο μηχανακι;
Άλλη λύση είναι να δεις τι μαρκα είναι το δικό σου (magneti-mareli;) και να το πάρεις εκεί
Μετά μεταχειρισμένο και τέλος e-bay

camen
12/12/2010, 20:58
Μωρε το προβλημα μου ειναι οτι τωρα η ducati δεν εκτελει παραγγελιες ανταλλακτικων λογω γιορτων.Ισα και προλαβα και πηρα προχθες καποια πραγματα που ηθελα. Κ απλα θελω ενα για να κανω την δουλεια μου και βλεπω μετα... Ενταξει πιστευω θα βρω σε καποιο μαγαζι ιμιτασιον σε πρωτη φαση μεχρι να μου ερθει το κανονικο...

Αλλιως θα κυκλοφορω με το κατσαβιδι στην κωλοτσεπη για να βαζω μπροστα...:lol: :lol: :lol:

camen
12/12/2010, 21:05
Kαλα απο οτι βλεπω το ΟΕΜ κανει καμια 80αρια οποτε τα @ρχιδια μου θα παρουν...Καλυτερα να παρω 3-4 ιμιτασιον να υπαρχουν... Magneti marelli ξερω που εχει αντιπροσωπια εδω Πατρα αλλα χλωμο μου φαινεται να μπορουν να μου βρουν...:look:

Θα δω τι θα μου πει ο μαστορας μου αυριο... Αυτα τα ρελε εχει το καθενα συγκεκριμενες προδιαγραφες,πχ πρεπει να ειναι για συγκεκριμενα Αμπερ?!

p@nos
12/12/2010, 21:10
τι λες μωρε μιναρα...


3? εχει ο καθενας ρελες...σιγα μην εχει και 800:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




αμα δε τους εχει ο σαρελας εχω να σου δωσω να κανεις τη δουλεια σου

notakos600
12/12/2010, 21:13
http://www.moto-rider.com/search-results.aspx?term=57-00-30011&x=45&y=13 ;)

p@nos
12/12/2010, 21:13
oi reledes einai tyco oxi magneti marelli de vgazoun reledes auti kai molis tsekara oti exo dio...

vepr-12
12/12/2010, 21:14
Αντιμετώπισα και εγώ το ίδιο πρόβλημα σε γιαπωνέζικο βέβαια και παρά τις διαβεβαιώσεις των πωλητών με τα imitation δεν έβγαλα ακρη, δεν δούλεψαν ποτέ. Τελικά παρήγγειλα απο ebay ενα μεταχειρισμένο το οποίο θα φτάσει στα χέρια μου αύριο!

notakos600
12/12/2010, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
oi reledes einai tyco oxi magneti marelli de vgazoun reledes auti kai molis tsekara oti exo dio...


Διαθέσιμους ή στο μηχανάκι ;

p@nos
12/12/2010, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Διαθέσιμους ή στο μηχανάκι ;



διαθεσιμους φυσικα


:smokin: :smokin: :smokin:

notakos600
12/12/2010, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
διαθεσιμους φυσικα


:smokin: :smokin: :smokin:


Respect man.... :smokin: :cool:

motori2009
12/12/2010, 21:16
logika prepei na ine sigekrimeni i entasi pou pernaei apo mesa...

notakos600
12/12/2010, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από motori2009
logika prepei na ine sigekrimeni i entasi pou pernaei apo mesa...



80-100 amperes είναι οι ρελέδες στις μοτό.

motori2009
12/12/2010, 21:18
πιστευω οτι ειναι αναλογα με την μιζα ποσα amper - watt ειναι η μιζα.. τωρα δεν ειμαι κ σιγουρος.. (sorry για τα greeklish πριν ξεχαστικα..)

BLACKGAS
12/12/2010, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από polymoto
Αμα ξερεις απο ηλεκτρικα μπορεις να ταιριαξεις απο Χτ που υπαρχει ημιτασιον
βεβαια η ζωη του θα ειναι λιγοτερη απο του γνησιου [/B]

Καλό!:lol: :lol: :lol:

ΥΓ. Το "ρελεδάκι μίζας" το διάβασα σαν "Μεζεδάκι ρίζας". Αφεντικό Μάλλον χρειάζομαι άδεια επειγόντως! :smokin:

camen
12/12/2010, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
τι λες μωρε μιναρα...


3? εχει ο καθενας ρελες...σιγα μην εχει και 800:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




αμα δε τους εχει ο σαρελας εχω να σου δωσω να κανεις τη δουλεια σου

Mαλλον δεν εχεις καταλαβει αδερφε...Θελω το παρακατω και εχει περιπου 80Ε...


219458

camen
12/12/2010, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
διαθεσιμους φυσικα


:smokin: :smokin: :smokin:

Βαλτους εκει που ξερεις ρε:smokin: :smokin: :smokin:

Δεν εγραψα πουθενα οτι θελω ignition relay αλλα starter relay.Eσυ λες αυτους που ειναι διπλα στην ασφαλειοθηκη και μου ειναι αχρηστοι...:mad:

p@nos
12/12/2010, 21:29
nai den exw malakia soy pa oi alloi einai psekasmoy kai genikis xrisis...


sto 20riko mtx paizei autos pou 8es kai de 8a ton vris...mono ducati i sinergio ducati...

p@nos
12/12/2010, 21:30
kai den ine dipla stin asfalio8iki ine sti bataria aristera oi reledes pou les

:wacko:

camen
12/12/2010, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
kai den ine dipla stin asfalio8iki ine sti bataria aristera oi reledes pou les

:wacko:


Eμενα εκει ειναι και η ασφαλειοθηκη ρεεεεεεεεεεεεε:wacko: :wacko: :wacko:

p@nos
12/12/2010, 21:35
kala to diko sou mixanaki ine to diko sou kai de ksero ti tou xeis kanei kai sigoura diaferei apo ta ipoloipa:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


rele mono metaxeiro se sinergio ama vreis...tora vevea de ksero kai kata poso ksereis ki esi oti 8elei rele to mixanaki kai oxi kati allo...

antenere
12/12/2010, 21:36
80-100 αμπερ????μηπως ειναι πολλα???παντως το ρελλε μοιαζει με του χτ

p@nos
12/12/2010, 21:36
i patra exei dio sinergia opote kali tixi stin anazitisi...an ontos auto ine to provlima

camen
12/12/2010, 21:40
Αν δεν βρω ,ειπαμε,κατσαβιδι στην κωλοτσεπη...:lol: :lol: :lol:

Σωπατε ωρε,που δεν θα βρω ενα κωλο ρελε να ουμε...:look: Τωρα για τα Αμπερ δεν ξερω τι παιζει...
Πως μπορω να το σιγουρεψω,για να ξερω τι να ζητησω?!

camen
12/12/2010, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
i patra exei dio sinergia opote kali tixi stin anazitisi...

Eγω με ενα γρηγορο ψαξιμο παντως βλεπω οτι και απο yamaha ειναι ιδιο. Το πουλανε και στο cycleworks(τα αμερικανακια ξερεις...) αντι του ducati και εχει κανενα 30αρικο καινουργιο...
Φυσικα δεν εχει τους ιδιους ακροδεκτες αλλα θα βρω και θα φτιαξω καινουργιο φισακι και θα ειναι κομπλε...:D

motori2009
12/12/2010, 22:03
μπορει να λεει πανω για amper για τσεκαρετο...

vaska
12/12/2010, 22:08
Θωμάκο αρχίζει να σκορπίζει η Ιταλίδα καλλονή????


Ρελεδάκια, σουμαδάκια, πασουμάκια, κατσαβιδάκια, ότι και να έχεις μαζί σου σίγουρα θα ξεμείνεις από κάτι που δεν έχεις φανταστεί. Οδική φίλε μου, αυτή είναι και η μόνη ενδεδειγμένη λύση. Πάψε πια να σκορπάς τα λεφτά σου δεξιά κι αριστερά και κάνε μια οδική της προκοπής.

Φιλικά πάντα εε??



:D :D :D

vaska
12/12/2010, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Καλό!:lol: :lol: :lol:

ΥΓ. Το "ρελεδάκι μίζας" το διάβασα σαν "Μεζεδάκι ρίζας". Αφεντικό Μάλλον χρειάζομαι άδεια επειγόντως! :smokin:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Απίστευτος λέμεεε

camen
12/12/2010, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Θωμάκο αρχίζει να σκορπίζει η Ιταλίδα καλλονή????


Ρελεδάκια, σουμαδάκια, πασουμάκια, κατσαβιδάκια, ότι και να έχεις μαζί σου σίγουρα θα ξεμείνεις από κάτι που δεν έχεις φανταστεί. Οδική φίλε μου, αυτή είναι και η μόνη ενδεδειγμένη λύση. Πάψε πια να σκορπάς τα λεφτά σου δεξιά κι αριστερά και κάνε μια οδική της προκοπής.

Φιλικά πάντα εε??



:D :D :D

Eχω οδικη ρε...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Πολυ καλη μαλιστα,θα στα πω απο κοντα μολις βρεθουμε...:winka:

camen
13/12/2010, 01:10
Λοιπον,μετα απο αρκετο ψαξιμο σε ξενα φορουμ το ρελε που βαζουν ειναι απο yamaha/honda.
Ο κωδικος για yamaha ειναι 4KD-81940-00(μαλλον το φοραει καποιο r1) και για Honda ειναι 35850-ΗΑ8-771 .

Ο κωδικος που γραφει πανω το ρελε σε κιτρινο αυτοκολλητο ειναι MS5D-611.
Το ιδιο προτεινουν και τα αμερακΛανακια απο το cycleworks για τα Ducatia...
Και η τιμη του πρεπει να ειναι αρκετα χαμηλοτερη απο το 80αρι της Ducati ...:bigcry:


Θα επανελθω οταν θα εχω νεοτερα... :beer: :beer: :beer: :wave2:

camen
13/12/2010, 10:10
Λεπον,με 48Ε παραγγειλα απο yamaha Αθηνας που ηταν ετοιμοπαραδοτο και θα μου αποσταλει με courier...:winka:

Θα βρω και ενα φισακι 2 ακροδεκτων να το ταιραξω και ειμαστε κομπλε θελω να πιστευω...:beer: :beer: :beer:

motori2009
13/12/2010, 10:17
και ετοιμο το ducatoni! :beer:

camen
13/12/2010, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από motori2009
και ετοιμο το ducatoni! :beer:

Λογικααα...:look: :look: :look:

airpanos
13/12/2010, 10:23
Εγω γιατι εχω την εντυπωση οτι αμα βαλεις απο κτμ 640 θα κανεις τη δουλεια σου με 15
ευρω?:winka:
τεσπα απο οτι ειδα το παρηγγειλες, την επομενη φορα πιο προσεκτικος:beer:

camen
13/12/2010, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
Εγω γιατι εχω την εντυπωση οτι αμα βαλεις απο κτμ 640 θα κανεις τη δουλεια σου με 15
ευρω?:winka:
τεσπα απο οτι ειδα το παρηγγειλες, την επομενη φορα πιο προσεκτικος:beer:

Θυμισε μου λιγο που εχει το ΚΤΜ το ρελε για να θυμηθω αν ειναι ιδιο...:look:

airpanos
13/12/2010, 10:28
Απο οτι θυμαμαι απο φιλου μαλλον στο αριστερο καπακι

camen
13/12/2010, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
Απο οτι θυμαμαι απο φιλου μαλλον στο αριστερο καπακι

Nαι θυμηθηκα. Στο δεξι καπακι οπως καθεσε στο μηχανακι... Μπορει και να εκανε δεν ξερω.
Δεν ρωτησα καθολου αντιπροσωπια γτ προχθες που πηρα κατι πραγματακια που ειπε το παιδι οτι ηταν η τελευταια μερα που εκτελουσαν παραγγελιες λογω Χριστουγεννων. Ξανα μετα τις γιορτες.

ΚΤΜ-Ντουκ νομιζω ειναι το ιδιο οποτε δεν ειχα την πολυτελεια του χρονου...:winka:

Για την τιμη του ΚΤΜ-ρελε εισαι σιγουρος?!Μονο 15 καπως χλωμο μου φαινεται. Τοσο εχει το ιμιτασιον...:sick:

airpanos
13/12/2010, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Nαι θυμηθηκα. Στο δεξι καπακι οπως καθεσε στο μηχανακι... Μπορει και να εκανε δεν ξερω.
Δεν ρωτησα καθολου αντιπροσωπια γτ προχθες που πηρα κατι πραγματακια που ειπε το παιδι οτι ηταν η τελευταια μερα που εκτελουσαν παραγγελιες λογω Χριστουγεννων. Ξανα μετα τις γιορτες.

ΚΤΜ-Ντουκ νομιζω ειναι το ιδιο οποτε δεν ειχα την πολυτελεια του χρονου...:winka:

Για την τιμη του ΚΤΜ-ρελε εισαι σιγουρος?!Μονο 15 καπως χλωμο μου φαινεται. Τοσο εχει το ιμιτασιον...:sick:

Ε τοτε ιμιτασιον εχει βαλει και ο κολλητος μου...παντως δουλευει μια χαρα το εχει ενα χρονο επανω

camen
13/12/2010, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
Ε τοτε ιμιτασιον εχει βαλει και ο κολλητος μου...παντως δουλευει μια χαρα το εχει ενα χρονο επανω

Ειπα να μην βαλω ιμιτασιον μιας και στα ντουκατια αυτο το yamaha βαζουν... Οχι οτι πιστευω πως εχει καμια διαφορα. Αλλα αφου βρηκα κωδικο κλπ και το βρηκα και ετοιμοπαραδοτο το πηρα...

Αλλιως και εγω ιμιτασιον θα εβαζα...:winka: :winka: :winka:

sakisvolos
13/12/2010, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
διαθεσιμους φυσικα


:smokin: :smokin: :smokin:

Δυο διαθέσιμα ως ανταλλακτικά???:confused: :confused:

:evil: :evil: :evil:

camen
13/12/2010, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Δυο διαθέσιμα ως ανταλλακτικά???:confused: :confused:

:evil: :evil: :evil:

Δε λεει μωρε το ρελε της μιζας... Λεει τα αλλα τα μικρα τα ρελεδακια...

sakisvolos
13/12/2010, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δε λεει μωρε το ρελε της μιζας... Λεει τα αλλα τα μικρα τα ρελεδακια...


Εεεεε είπα κι εγώ....:D :D :D

camen
13/12/2010, 23:04
Mια εερωτηση... Οι ακροδεκτες του ρελε που ειναι βιδες εχουν συγκεκριμενη θεση?! Δλδ το καλωδιο που ερχεται απο την μπαταρια μπαινει σε συγκεκριμενο ακροδεκτη και στον αλλο μπαινει της μιζας ή τα βαζω οπως να ειναι(αυτο μαλλον αλλα να το σιγουρεψω...)?!:look: Δεν γραφει τιποτα πανω το παλιο ρελε...

Η φισα της ηλεκτρονικης το ξερω οτι εχει πολικοτητα οκ...:D


Για τα χρυσα με τα παξιμαδια μιλαω...:wacko:


219526

toyar
14/12/2010, 13:41
δεν έχει πολικότητα.
όπως και να το βάλεις θα δουλέψει αφού όταν οπλίζει απλώς βραχυκυκλώνει τις δυο επαφες μεταξύ τους
:wave2:

cafe110cc
14/12/2010, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
δεν έχει πολικότητα.
όπως και να το βάλεις θα δουλέψει αφού όταν οπλίζει απλώς βραχυκυκλώνει τις δυο επαφες μεταξύ τους
:wave2:

+1000

vaska
14/12/2010, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Mια εερωτηση... Οι ακροδεκτες του ρελε που ειναι βιδες εχουν συγκεκριμενη θεση?! Δλδ το καλωδιο που ερχεται απο την μπαταρια μπαινει σε συγκεκριμενο ακροδεκτη και στον αλλο μπαινει της μιζας ή τα βαζω οπως να ειναι(αυτο μαλλον αλλα να το σιγουρεψω...)?!:look: Δεν γραφει τιποτα πανω το παλιο ρελε...

Η φισα της ηλεκτρονικης το ξερω οτι εχει πολικοτητα οκ...:D


Για τα χρυσα με τα παξιμαδια μιλαω...:wacko:


κρίμα στην ομορφιά σου και στις σπουδές σου λεβεντάκο, κρίμα.

Η Ιωάννα μου ξέρει περισσότερα από σένα μηχανόβιε του Σαββατοκύριακου, ελαιοχρωματιστή της δεκάρας.

:yuck: :yuck: :yuck:

daz
14/12/2010, 17:30
Ότι σας χαλάει να το αλλάζετε με Ιαπωνικό ανταλλακτικό και μετά να λέτε πως έχετε Ευρωπαϊκό μηχανάκι. :smokin: :lol: :wave2:

airpanos
14/12/2010, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
δεν έχει πολικότητα.
όπως και να το βάλεις θα δουλέψει αφού όταν οπλίζει απλώς βραχυκυκλώνει τις δυο επαφες μεταξύ τους
:wave2:



Λαθος.
Το ενεργο καλωδιο που ερχεται απο τη μπαταρια συνδεεται παντα στην επαφη
που μενει ακινητη(εσωτερικα)αν υπαρχει σχεδιακι πανω στο ρελε θα το δεις.
συνηθως οι επαφες ειναι αριθμημενες 1-2:winka:

camen
14/12/2010, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
Λαθος.
Το ενεργο καλωδιο που ερχεται απο τη μπαταρια συνδεεται παντα στην επαφη
που μενει ακινητη(εσωτερικα)αν υπαρχει σχεδιακι πανω στο ρελε θα το δεις.
συνηθως οι επαφες ειναι αριθμημενες 1-2:winka:

Ουτε το παλιο ουτε το καινουργιο ρελε εγραφαν το οτιδηποτε πανω... Ουτε 1-2 ουτε Α-Β οπως γραφουν μερικα... Και απο οτι ρωτησα και ηλετρολογο τα βαζεις οπως να ΄ναι στο συγκεκρινο.Εγω δοκιμασα και τους 2 πιθανους συνδιασμους και δουλευε κανονικα...

Αλλα εχεις δικιο,καποια γραφουν πανω την συνδεσμολογια...:winka:

daz
14/12/2010, 23:26
Τα Ιαπωνικά ανταλλακτικά όπως και να τα βάλεις δουλεύουν. :winka:

camen
14/12/2010, 23:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Τα Ιαπωνικά ανταλλακτικά όπως και να τα βάλεις δουλεύουν. :winka:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

airpanos
14/12/2010, 23:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Τα Ιαπωνικά ανταλλακτικά όπως και να τα βάλεις δουλεύουν. :winka:

Και αμα βαλεις αναποδα τους ακροδεκτες καιγονται πιο γρηγορα:rotflmao:

toyar
15/12/2010, 08:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
Λαθος.
Το ενεργο καλωδιο που ερχεται απο τη μπαταρια συνδεεται παντα στην επαφη
που μενει ακινητη(εσωτερικα)αν υπαρχει σχεδιακι πανω στο ρελε θα το δεις.
συνηθως οι επαφες ειναι αριθμημενες 1-2:winka:

Στο συγκεκριμένο ρελέ και οι 2 επαφές είναι σταθερές. Όταν οπλίζει σηκώνεται εσωτερικά ένα χοντρό χάλκινο λαμάκι που είναι περασμένο στον πυρήνα του πηνίου και τις βραχυκυκλώνει

cafe110cc
15/12/2010, 08:37
Μα νομίζω πως με τον τρόπο που μπαίνει,λόγω μήκους καλωδίων μίζας και μπαταρίας, μόνο με έναν τρόπο συνδέεται. :smokin:
Έτσι κι αλλιώς αυτά τα καλώδια μπαίνουν όπως να είναι, ρόλο διακόπτη παίζει το ρελέ.
Σημασία έχει ο κονέκτορας που έρχεται από τη πλεξούδα να συνδεθεί σωστά.

camen
15/12/2010, 08:56
Oλοι καλα τα λετε παιδες...Υπαρχουν ρελε που εχουν εισοδο-εξοδο και υπαρχουν ρελε(οπως το δικο μου) που δεν εχει σημασια η συνδεσμολογια... Η φισα του ρελε ομως(που συνδεεται με την πλεξουδα) ΕΧΕΙ πολικοτητα και συνηθως την αναγραφει πανω... Αλλα και αναποδα να συνδεθει κατα λαθος δεν θα γινει τιποτα. Η δεν θα περνει σημα το ρελε ή το πολυ να καψει καμια ασφαλεια...:winka: Οποτε την αντιστρεφεται και ειστε κομπλε...

Εμενα η μαμισια φισα εγραφε πολικοτητα αλλα η φισα του καινουργιου ρελε δεν ειχε...Και επειδη προφανως επρεπε να κοψω την φισα του καινουργιου που ηταν διαφοετικη και να βαλω την δικη μου ,στην τυχη συνδεσα θετικο πολο στο κοκκινο/ασπρο και αρνητικο στο μπλε/ασπρο και δουλεψε.


Ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας και ελπιζω να ΜΗΝ ΣΑΣ ΞΑΝΑΧΡΕΙΑΣΤΩ κΙουφαλες...:lol: :beer: :beer: :beer:

camen
15/12/2010, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από cafe110cc
Μα νομίζω πως με τον τρόπο που μπαίνει,λόγω μήκους καλωδίων μίζας και μπαταρίας, μόνο με έναν τρόπο συνδέεται.

Οχι απαραιτητα...Σε εμενα φτανουν να συνδεθουν οπως αγαπας...:smokin: Αλλα ειπαμε,το ιδιο ειναι...:smilea:

airpanos
15/12/2010, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
Στο συγκεκριμένο ρελέ και οι 2 επαφές είναι σταθερές. Όταν οπλίζει σηκώνεται εσωτερικά ένα χοντρό χάλκινο λαμάκι που είναι περασμένο στον πυρήνα του πηνίου και τις βραχυκυκλώνει


ok το υποψιαστηκα αλλα ειπα κ εγω τη μλκια μου.:beer: :beer:

toyar
15/12/2010, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
ok το υποψιαστηκα αλλα ειπα κ εγω τη μλκια μου.:beer: :beer:


:beer: :beer: :lol: :lol:

camen
15/12/2010, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
ok το υποψιαστηκα αλλα ειπα κ εγω τη μλκια μου.:beer: :beer:

Ρε δεν ειπες μαλακια...Υπαρχουν ρελε που δουλευουν με εισοδο-εξοδο...:winka:
ΑΠλα το συγκεκριμενο δεν ειναι ετσι.Θα μπορουσε και να ηταν...