PDA

View Full Version : συναυλια σε ιερo ναο! Αρβανίτες καλόγεροι, Θιβετιανοί τελάληδες!



Σελίδες : [1] 2 3

gs 500 f
12/12/2010, 19:24
σημερα στις ειδησεις ειδα οτι πραγματοποιηθηκε μουσικη συναυλια στον ιερο ναο Αγιου Παντελεημων αχαρνων παρουσια και του αρχιεπισκοπου.
μια πρωτη εντυπωση μπορω να πω οτι δεν μου αρεσε αφου δεν εψαλθησαν τροπαρια η κατι απο ιερους κανονες και ψαλμους απο τα ευαγγελια η κατι σχετικο,αλλα ειδα μουσικα οργανα και τον νταλαρα να απαγγελει μικη θεοδωρακη!


ντροπη αισχος καταντια ,η μπραβο συγχαρητηρια και με κλαρινα και μπουζουκια στην συνεχεια???????

dimdil
12/12/2010, 19:37
μερικα πραγματα καλυτερα να μην....ανακατευονται!!:nono:
δεν νομιζω οτι ειναι καλο να προκαλειται το ....λαικο αισθημα!!!!
ισως ακουγεται συντηρητικη...αλλα αυτη ειναι η αποψη μου!! :rolleyes:

vangelis 64
12/12/2010, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
ειδα μουσικα οργανα και τον νταλαρα να απαγγελει μικη θεοδωρακη!
Νταξει μωρέ,ζήλεψε τη δόξα τής Γαϊτάνου και πα να κλείσει παραστάσεις για το Πάσχα.:lol:

Cpt. Haddock
12/12/2010, 19:46
ΕΛΕΟΣ !!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :rotflmao:

tifoso4ever
12/12/2010, 19:52
Εδω και εκατονταδες χρονια τελουνται συναυλιες κλασσικης μουσικης σε καθολικους και προτεσταντικους ναους, καθως και ηχογραφησεις τα τελευταια 50 χρονια. Αυτο δεν ειναι καθολου μα καθολου βλασφημο ή βεβηλο για το χωρο που θεωρειται ιερος για καποιους, (και αδιαφορος για καποιους που δεν ασχολουνται με τα θρησκευτικα...), και με τη συμβολη - και ενιοτε και με τη συμμετοχη - ιερωμενων καθε αξιωματος και βαθμου...
Αν παμε στο δικο μας παραδειγμα, αν κατι παρομοιο γινεται με τον απαιτουμενο σεβασμο στο χωρο, και φυσικα ΟΧΙ με μπουζουκια και ντιρινταχτα, ΓΙΑΤΙ να ειναι κακο??????
Απλα ειναι ισως διαφορετικο και εξω απο τα συνηθη...
Μην ξεχναμε και τα γκοσπελ των μαυρων, ετσι? Εκει χωρις μουσικη και χορο ΔΕΝ μπορουν να προσευχηθουν!
Αλλα ηθη, αλλα εθιμα, ναι, αλλα και παλι λεω χωρις να εχω γνωση ΤΙ και ΠΩΣ εγινε το αναφερομενο γεγονος, με τον δεοντα σεβασμο, η μουσικη με την θρησκεια και την πιστη μπορει να συνυπαρξει, να συμβαδισει και να αλληλοστηριχθει...

notakos600
12/12/2010, 20:02
Και μόνο που είδα τον Νταλάρα και το παπαδαριό από κάτω, άλλαξα κανάλι. :yuck: :yuck: :yuck: :yuck: :yuck: :yuck:

castor
12/12/2010, 20:06
Ο καινουργιος τραγοπαπας τα ξεπουλησε ολα!!!Ανηκει στην ιδια συμμορια(Νταλαρας και Σ.Ι.Α!!!):yuck: :yuck: :yuck: :yuck: :yuck:

Cpt. Haddock
12/12/2010, 20:07
:lol: :rotflmao: :lol: :bawl: :rotflmao:

Ως αυριο (αν εχει μεινει το θρεντ) θα ρίξουμε πολύ γέλιο :bigcry:

andgeo
12/12/2010, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
Εδω και εκατονταδες χρονια τελουνται συναυλιες κλασσικης μουσικης σε καθολικους και προτεσταντικους ναους, καθως και ηχογραφησεις τα τελευταια 50 χρονια. Αυτο δεν ειναι καθολου μα καθολου βλασφημο ή βεβηλο για το χωρο που θεωρειται ιερος για καποιους, (και αδιαφορος για καποιους που δεν ασχολουνται με τα θρησκευτικα...), και με τη συμβολη - και ενιοτε και με τη συμμετοχη - ιερωμενων καθε αξιωματος και βαθμου...
Αν παμε στο δικο μας παραδειγμα, αν κατι παρομοιο γινεται με τον απαιτουμενο σεβασμο στο χωρο, και φυσικα ΟΧΙ με μπουζουκια και ντιρινταχτα, ΓΙΑΤΙ να ειναι κακο??????
Απλα ειναι ισως διαφορετικο και εξω απο τα συνηθη...
Μην ξεχναμε και τα γκοσπελ των μαυρων, ετσι? Εκει χωρις μουσικη και χορο ΔΕΝ μπορουν να προσευχηθουν!
Αλλα ηθη, αλλα εθιμα, ναι, αλλα και παλι λεω χωρις να εχω γνωση ΤΙ και ΠΩΣ εγινε το αναφερομενο γεγονος, με τον δεοντα σεβασμο, η μουσικη με την θρησκεια και την πιστη μπορει να συνυπαρξει, να συμβαδισει και να αλληλοστηριχθει...
Το αυτό ...

Ιznogood
12/12/2010, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
Εδω και εκατονταδες χρονια τελουνται συναυλιες κλασσικης μουσικης σε καθολικους και προτεσταντικους ναους, καθως και ηχογραφησεις τα τελευταια 50 χρονια. Αυτο δεν ειναι καθολου μα καθολου βλασφημο ή βεβηλο για το χωρο που θεωρειται ιερος για καποιους, (και αδιαφορος για καποιους που δεν ασχολουνται με τα θρησκευτικα...), και με τη συμβολη - και ενιοτε και με τη συμμετοχη - ιερωμενων καθε αξιωματος και βαθμου...
Αν παμε στο δικο μας παραδειγμα, αν κατι παρομοιο γινεται με τον απαιτουμενο σεβασμο στο χωρο, και φυσικα ΟΧΙ με μπουζουκια και ντιρινταχτα, ΓΙΑΤΙ να ειναι κακο??????
Απλα ειναι ισως διαφορετικο και εξω απο τα συνηθη...
Μην ξεχναμε και τα γκοσπελ των μαυρων, ετσι? Εκει χωρις μουσικη και χορο ΔΕΝ μπορουν να προσευχηθουν!
Αλλα ηθη, αλλα εθιμα, ναι, αλλα και παλι λεω χωρις να εχω γνωση ΤΙ και ΠΩΣ εγινε το αναφερομενο γεγονος, με τον δεοντα σεβασμο, η μουσικη με την θρησκεια και την πιστη μπορει να συνυπαρξει, να συμβαδισει και να αλληλοστηριχθει...
:beer:

Stabak
12/12/2010, 20:43
ε καλα, δεν επαιξε και η γενια του χαους στον παντελεημονα... ο νταλαρας τραγουδησε, μπορει και να αποτελεσε προσωπικο του στοιχημα... και που δεν εχει τραγουδησει... ετσι και αλλιως... αιντε και στην αγια σοφια:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
12/12/2010, 20:53
Βασικα τελείωνε το 2010 και δεν είχε εμφανιστει ο Νταλαρας στο Μεγαρο. Κατι έπρεπε να γινει γι' αυτό... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ευδοκιμουν οι μαϊντανοι σ' αυτη τη χωρα ρε γαμωτο...

vaska
12/12/2010, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Νταξει μωρέ,ζήλεψε τη δόξα τής Γαϊτάνου και πα να κλείσει παραστάσεις για το Πάσχα.:lol:

Μ' αρέσεις φίλος.......


:rotflmao: :rotflmao:

vangelis 64
12/12/2010, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Βασικα τελείωνε το 2010 και δεν είχε εμφανιστει ο Νταλαρας στο Μεγαρο. Κατι έπρεπε να γινει γι' αυτό... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Πόσα τον κόβεις να πήρε;:D

ermiss
12/12/2010, 21:08
:rotflmao: :rotflmao:

Δεν την παλεύεται...

Είδατε 2 λεπτά ειδήσεις και βγάλατε συμπεράσματα ρε?

Αν ο παπάς δεν είναι ο Άνθιμος, δεν πιάνει μία ε? :rotflmao: :rotflmao:

granazi
12/12/2010, 21:18
...

ERRIKA
12/12/2010, 21:28
Τώρα ειλικρινά δεν κατάλαβα τι ζόρι τραβάτε... Πρώτον, σας θυμίζω ότι και οι ίδιοι οι Παπάδες παίζουν ροκ συναυλίες στα μοναστήρια τους...


219459

ERRIKA
12/12/2010, 21:30
Δεύτερον, πού ξέρεις? Μπορεί μετά να μοιράζουν δωρεάν DVD ως ευλογία ... :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:


219460

BLACKGAS
12/12/2010, 21:38
Η συναυλία ήταν για να τονιστεί η ειρηνική συνύπαρξη Ελλήνων και μεταναστών. Δεν ξέρω σε τι ακριβώς βοήθησε η συγκεκριμένη ενέργεια αλλά σε αυτόν τον τομέα. Νομίζω ότι μια καλή αρχή θα ήταν να κάνει ο Νταλάρας συναυλία παρουσία ανωτάτων αρχών και σε άλλους χώρους θρησκευτικής λατρείας. Ας πάει πχ στον Εχίνο να κάνει συναυλία στο τζαμί. Και να δούμε πόσες μέρες ζωής θα μετράει μετά!!!
Μια ακόμη καλύτερη συνέχεια είναι να νοικιάσει (τσάμπα είναι-στα πλαίσια περιστολής των δημοσίων δαπανών) η Βουλή σπίτια και γραφεία για τους βουλευτές σε Αγ. Παντελεήμωνα-Πλ. Αττικής-Μεταξουργείο. Να δω τους "προοδευτικούς" και τους "πολυπολιτισμικούς" τι θα ισχυρίζονται μετά! Ορισμένοι το παίζουν π@ύστ$δες με ξένο κ@λ@!!! :a14:

el_hymador
12/12/2010, 21:39
H αληθεια ειναι οτι ο συνδυασμος παπαδες + νταλαρας ειναι πολυ καλος σε περιπτωση τροφικων δηλτηριασεων...ξερνας και τα συκωτια σου!

Απο εκει και επειτα δεν μπορω να καταλαβω τι ενοχλησε; οι παπαδες; ο νταλαρας; το γεγονος οτι εγινε συναυλια σε ιερο ναο; Αν ειναι το τελευταιο, να εχετε υποψιν οτι παλαια επι Βυζαντιου, βαραγανε με τα κανονακια (τα μουσικα οργανα) και τα ουτια αβερτα μεσα στους ναους και στην τελικη ετσι ισως να ειχε και περισσοτερο ως αρκετο ενδιαφερον...

επισης, το 80% της μουσικης του 20ου αιωνα υπαρχει γιατι κατι νεγροι τραγουδαγανε gospels στις εκκλησιες (και χορευανε κιολας)

μακαρι να ηταν οι εκκλησιες της ελλαδας σαν και αυτες:

http://www.youtube.com/watch?v=etGrFu6dyAE

vaska
12/12/2010, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Πόσα τον κόβεις να πήρε;:D

Ο ακατονόμαστος ποτέ δεν αμείβεται, τα όποια έσοδα διατίθενται για την ενίσχυση της Κύπρου κλπ. Αλλά ο ίδιος σίγουρα δεν παίρνει τπτ.


:D :D :D

vangelis 64
12/12/2010, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
H αληθεια ειναι οτι ο συνδυασμος παπαδες + νταλαρας ειναι πολυ καλος σε περιπτωση τροφικων δηλτηριασεων...ξερνας και τα συκωτια σου!

Απο εκει και επειτα δεν μπορω να καταλαβω τι ενοχλησε; οι παπαδες; ο νταλαρας; το γεγονος οτι εγινε συναυλια σε ιερο ναο; Αν ειναι το τελευταιο, να εχετε υποψιν οτι παλαια επι Βυζαντιου, βαραγανε με τα κανονακια (τα μουσικα οργανα) και τα ουτια αβερτα μεσα στους ναους και στην τελικη ετσι ισως να ειχε και περισσοτερο ως αρκετο ενδιαφερον...

επισης, το 80% της μουσικης του 20ου αιωνα υπαρχει γιατι κατι νεγροι τραγουδαγανε gospels στις εκκλησιες (και χορευανε κιολας)

μακαρι να ηταν οι εκκλησιες της ελλαδας σαν και αυτες:

http://www.youtube.com/watch?v=etGrFu6dyAE Δεν ξέρω αν ο Νταλάρας τραγούδησε βυζάντιο ή απήγγειλε Θεοδωράκη(!) ,όπως είπε ο δημιουργός τού θρεντ,
πάντως δεν υπάρχει Ακαταλληλότερος τραγουδιστής γι' αυτό το είδος:cry:

Πολύ θα γούσταρα πάντως ν' ακούσω μια λειτουργία με κανονάκια,ούτια,σάζια και τα παρεμφερή που διαιρούν το ημιτόνιο σε τρία τουλάχιστον μέρη.
Μιλάμε για μεγάλη ζημιά,σε συνδυασμό με τίς απίστευτες φωνές που έχουν κάποιοι ψάλτες.:cool:

chr1s_86
12/12/2010, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Ο ακατονόμαστος ποτέ δεν αμείβεται, τα όποια έσοδα διατίθενται για την ενίσχυση της Κύπρου κλπ.


:D :D :D


Τζίμη ;;;





:lol:

vangelis 64
12/12/2010, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Ο ακατονόμαστος ποτέ δεν αμείβεται, τα όποια έσοδα διατίθενται για την ενίσχυση της Κύπρου κλπ. Αλλά ο ίδιος σίγουρα δεν παίρνει τπτ.


:D :D :D Ναι ρε συ,το είχα ξεχάσει αυτό.:rotflmao:

imitrelos
12/12/2010, 22:08
Εννοιτε ότι αμοίβεται και ότι είναι χορηγία του Υπ.Πολιτισμού , Με πιά κριτήρια εγινε όλο ? Ναι και οι Floyd έπαιξαν στήν πομπιοία αλλά ο νταλάρας δέν είναι Floyd:smokin:

vaska
12/12/2010, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
Εννοιτε ότι αμοίβεται και ότι είναι χορηγία του Υπ.Πολιτισμού , Με πιά κριτήρια εγινε όλο ? Ναι και οι Floyd έπαιξαν στήν πομπιοία αλλά ο νταλάρας δέν είναι Floyd:smokin:

Εσύ κι εμείς το ξέρουμε ότι ο Νταλάρας δεν είναι Φλόιντ, ο ίδιος το ξέρει?????

:confused: :confused: :confused:

vangelis 64
12/12/2010, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Εσύ κι εμείς το ξέρουμε ότι ο Νταλάρας δεν είναι Φλόιντ, ο ίδιος το ξέρει?????

:confused: :confused: :confused: Όχι και καλά θα κάνεις να μην τού το πεις γιατί θα αρχίζει να βλέπει τα μαύρα σύννεφα τής παρακμής.:bawl:

BLACKGAS
12/12/2010, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Εσύ κι εμείς το ξέρουμε ότι ο Νταλάρας δεν είναι Φλόιντ, ο ίδιος το ξέρει?????

:confused: :confused: :confused:

+1
Ορισμένοι όταν τους φτύνεις νομίζουν ότι βρέχει (ή τουλάχιστον αυτό ισχυρίζονται)!

BLiTzER
12/12/2010, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Δεύτερον, πού ξέρεις? Μπορεί μετά να μοιράζουν δωρεάν DVD ως ευλογία ... :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Πραγματικός θησαυρός. Μπαίνει wallpaper.

imitrelos
12/12/2010, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Όχι και καλά θα κάνεις να μην τού το πεις γιατί θα αρχίζει να βλέπει τα μαύρα σύννεφα τής παρακμής.:bawl:

H να σου έρθει μήνυση :bigcry:

daz
12/12/2010, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
Εννοιτε ότι αμοίβεται ...

:nono: :nono: :nono:

Όπως έχει πει και ο Τζίμης, δεν αμείβεται.. Όταν γίνονται τέτοιες συναυλίες καλύπτονται μόνο τα έξοδα. Μόνο που μέσα στα έξοδα είναι και ίδιος. :lol: :rotflmao:

super_toto
12/12/2010, 23:14
Για να βάλουμε λίγο τα πράγματα στη θέση τους.

Δεν έχει καμία σημασία, αν η καθολική εκκλησία διεξάγει συναυλίες κλασσικής μουσικής στους ναούς της ή αν οι μαύροι τραγουδάνε γκόσπελ στις δικές τους ή αν οι σατανιστές ακούνε death metal στις δικές τους και ταυτόχρονα ρίχνουν και ένα π@υτσο για να ξεδώσουν.

Σημασία έχει τι ορίζει το πλαίσιο της Ελληνορθόδοξης εκκλησίας για το τι επιτρέπεται και τι όχι στους δικούς της ναούς. Και φυσικά τι γνώμη έχει για αυτά τα ζητήματα το ποίμνιο. Και επειδή στο ποίμνιο δεν ανήκω, γνώμη δεν έχω.

Αυτοί που ανήκουν όμως και λένε ότι τους προσβάλει κάτι τέτοιο, προφανώς πρέπει τύχουν σεβασμού και όχι χλευασμού από τους υπόλοιπους. Η στη χειρότερη περίπτωση δεν χρειάζεται οι δε, να φέρνουν ανόητα επιχειρήματα και παραδείγματα.

vangelis 64
12/12/2010, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Για να βάλουμε λίγο τα πράγματα στη θέση τους.

Δεν έχει καμία σημασία, αν η καθολική εκκλησία διεξάγει συναυλίες κλασσικής μουσικής στους ναούς της ή αν οι μαύροι τραγουδάνε γκόσπελ στις δικές τους ή αν οι σατανιστές ακούνε death metal στις δικές τους και ταυτόχρονα ρίχνουν και ένα π@υτσο για να ξεδώσουν.

Σημασία έχει τι ορίζει το πλαίσιο της Ελληνορθόδοξης εκκλησίας για το τι επιτρέπεται και τι όχι στους δικούς της ναούς. Και φυσικά τι γνώμη έχει για αυτά τα ζητήματα το ποίμνιο. Και επειδή στο ποίμνιο δεν ανήκω, γνώμη δεν έχω.

Αυτοί που ανήκουν όμως και λένε ότι τους προσβάλει κάτι τέτοιο, προφανώς πρέπει τύχουν σεβασμού και όχι χλευασμού από τους υπόλοιπους. Η στη χειρότερη περίπτωση δεν χρειάζεται οι δε, να φέρνουν ανόητα επιχειρήματα και παραδείγματα. Σωστός ο παίχτης!Πρέπει όμως και το ποίμνιο να αρχίσει να βλέπει κάποια πράγματα που είναι πασιφανή,όπως η εμπορικότητα,η λύσσα για πλούτο και δύναμη.Πράγματα που δυστυχώς ορίζουν τούς τσομπάνηδες πια.

Και δεν μιλάω μόνο για τούς χριστιανούς άλλά και για όλους όσους ανέφερες ή και παρέλειψες:wave2:

el_hymador
12/12/2010, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Για να βάλουμε λίγο τα πράγματα στη θέση τους.

Δεν έχει καμία σημασία, αν η καθολική εκκλησία διεξάγει συναυλίες κλασσικής μουσικής στους ναούς της ή αν οι μαύροι τραγουδάνε γκόσπελ στις δικές τους ή αν οι σατανιστές ακούνε death metal στις δικές τους και ταυτόχρονα ρίχνουν και ένα π@υτσο για να ξεδώσουν.

Σημασία έχει τι ορίζει το πλαίσιο της Ελληνορθόδοξης εκκλησίας για το τι επιτρέπεται και τι όχι στους δικούς της ναούς. Και φυσικά τι γνώμη έχει για αυτά τα ζητήματα το ποίμνιο. Και επειδή στο ποίμνιο δεν ανήκω, γνώμη δεν έχω.

Αυτοί που ανήκουν όμως και λένε ότι τους προσβάλει κάτι τέτοιο, προφανώς πρέπει τύχουν σεβασμού και όχι χλευασμού από τους υπόλοιπους. Η στη χειρότερη περίπτωση δεν χρειάζεται οι δε, να φέρνουν ανόητα επιχειρήματα και παραδείγματα.


Μα δεν ειναι καθολου τυχαιο το οτι το ποιμνιο ονομαζεται ετσι...ακου ποιμνιο! Κοπαδι...προβατα...το λοιπον απο ενα κοπαδι προβατα δεν περιμενω αντιδρασεις, τουλαχιστον οχι αν ο τσοπανης -που στην προκειμενη περιπτωση ειναι το παπαδαριο συθεμελο- διαταξει το ποιμνιο να κανει μπε...

...εν ολιγοις, ακομα και τους Slayer να φερνανε οι παπαδες, θα βλεπαμε θειτσες να κανουν head banging και stage diving απο τον γυναικωνιτη

Απο εκει και επειτα, εξακολουθω να μην καταλαβιανω ποιο ακριβως ειναι το θεμα του thread...ο νταλαρας; οι παπαδες; η μηπως η μουσικη στην εκκλησια;

Το τελευταιο ειναι και το λιγοτερο μεπτο, απο εθυμοτυπικης αποψεως τουλαχιστον, καθως οπως αναφερεται στο ψαλμο 150 του Δαυιδ: "Αινειτε αυτον εν τυμπανω και χορω, αινειτε αυτον εν χορδαις και οργανω"...

Και μιλαμε για τον Δαυιδ ετσι; Hard core βιβλικη προσωπικοτητα, οχι παιξε-γελασε...
:wave2:

TROOPER
13/12/2010, 10:54
:lol: :lol: :lol:

ggs
13/12/2010, 11:01
Νταλάρας.... Ιερός Ναός .....Πρόεδρος.... Αρχιεπίσκοπος.....


ΠΟΙΟΣ ΑΚΟΥΕΙ ΤΟΝ ΠΑΝΟΥΣΗ !!!!

:lol: :lol: :lol:

aris_n
13/12/2010, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador


...εν ολιγοις, ακομα και τους Slayer να φερνανε οι παπαδες, θα βλεπαμε θειτσες να κανουν head banging και stage diving απο τον γυναικωνιτη



:bawl: :bawl: :bawl:

airpanos
13/12/2010, 11:36
Αμηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηην!:lol: :lol:

sniper
13/12/2010, 11:41
Παίδες,

το να πιστεύεις σε κάτι ή να μην πιστεύεις είναι δικαιώμα του καθενός.

Το να κοροιδεύεις τα πιστεύω του άλλου όμως είναι απρέπεια.

Cpt. Haddock
13/12/2010, 11:41
:wacko:

http://www.youtube.com/watch?v=IvVr2uks0C8

gs 500 f
13/12/2010, 12:05
αφου υπηρχαν αντιδρασεις και για να μην εχουμαι οργανο παιχτες εντος του ναου γιατι δεν εκαναν την συναυλια σε εναν αλλον χωρο οπως στο μεγαρο η εστω στο προαυλιο του ναου οπως γεινετε και στα πανηγυρια .......οχι τιποτε αλλο αλλα θα ζηλεψουν και αλλοι καλητεχνες και μην δεν τους δωθει αδεια και εχουμαι αθεμιτο ανταγωνισμο προσοπικοτητων!!!!!!!!!!!

Operater
13/12/2010, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Παίδες,

το να πιστεύεις σε κάτι ή να μην πιστεύεις είναι δικαιώμα του καθενός.

Το να κοροιδεύεις τα πιστεύω του άλλου όμως είναι απρέπεια.

+ απειρο

el_hymador
13/12/2010, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Παίδες,

το να πιστεύεις σε κάτι ή να μην πιστεύεις είναι δικαιώμα του καθενός.

Το να κοροιδεύεις τα πιστεύω του άλλου όμως είναι απρέπεια.

Μα δεν κοροϊδεψε χλευασε κανεις τα πιστευω καποιου αλλου!

Το θεμα μας απο οτι καταλαβα (επιτελους) ειναι "ο Νταλαρας τραγουδησε μεσα σε ναο"...δεν ειναι "υπαρχει αγ. τριαδα; - αναστηθηκε ο λαζαρος;" και τετοια...

sniper
13/12/2010, 12:17
Καλά, αν είναι να παίζουμε με τι λέξεις.....

Εγώ πάντως προειδοποίησα... άλλο ένα μαυρες φούστες κλπ ή φωτό (ασχετα με το τι πιστεώ εγώ), και μας χαιρέτησε το θρεντ.

Operater
13/12/2010, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Μα δεν κοροϊδεψε χλευασε κανεις τα πιστευω καποιου αλλου!

Το θεμα μας απο οτι καταλαβα (επιτελους) ειναι "ο Νταλαρας τραγουδησε μεσα σε ναο"...δεν ειναι "υπαρχει αγ. τριαδα; - αναστηθηκε ο λαζαρος;" και τετοια...

δεν διαβασες τίποτα από εδω?
δεν ειδες καμμία εικόνα περίεργη?
τίποτα το περίεργο?

gs 500 f
13/12/2010, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Παίδες,

το να πιστεύεις σε κάτι ή να μην πιστεύεις είναι δικαιώμα του καθενός.

Το να κοροιδεύεις τα πιστεύω του άλλου όμως είναι απρέπεια.



και σε κατι που συμφωνουμαι!!!!!

+ 1000

soter3gm
13/12/2010, 12:22
Έλα μωρέ τι και αν έπαιξε λίγο ο ακατονόμαστος.
Παλιά τα έπαιρνε από την επανάσταση του 74 μετά από την Κύπρο τώρα πάει να κάνει Greek gospel να τα πάρει από το παπαδαριό

Ρε μπας και έχει το σύνδρομο της κουρ@δ@ς και θέλει να επιπλέει ??

gcrook
13/12/2010, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Παίδες,

το να πιστεύεις σε κάτι ή να μην πιστεύεις είναι δικαιώμα του καθενός.

Το να κοροιδεύεις τα πιστεύω του άλλου όμως είναι απρέπεια.

Hail oh Jesus for Thy Holy Pentatonics and chromatic scales Rock.:lol:

sniper
13/12/2010, 12:35
soter3gm & gcrook κιτρινήσατε....

Ξαναβγαίνει καθαρό (το γιατί ούτε κι εγώ το ξέρω).

Τελευταίος ασπσμός (ή ευκαιρία).

I spoke :smokin:

gcrook
13/12/2010, 12:37
Μπουρδες φιλτατε.
Καναμε ταμπου το ασημαντο...
Ας οψεται που εγω δεν συγχωρω,αλλα συγχωρει η Χαρις του...

sniper
13/12/2010, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
.....


Ούτε εγώ συγχωρώ... :a021::lol:

OldMan
13/12/2010, 12:41
Εγώ με ποιους είμαι ...??? :confused:

sniper
13/12/2010, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εγώ με ποιους είμαι ...??? :confused:

Mαζί μου... :lol:

gcrook
13/12/2010, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ούτε εγώ συγχωρώ... :a021::lol:

Εχει ο Θεος ρε.
Εχω και γω βεβαια. :smokin:
Η συνεχεια στη "Ζωνη" σας...:smokin: :D :smokin:

OldMan
13/12/2010, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Εχει ο Θεος ρε.
Εχω και γω βεβαια. :smokin:
Η συνεχεια στη "Ζωνη" σας...:smokin: :D :smokin:
Γιατί σφιχτοκωλιάστηκες τώρα γλυκιά μου ..??? :confused:

gcrook
13/12/2010, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
+ απειρο

Το απειρο αδερφε ειναι μονο μια σταλια στα ματια του Υψιστου. :p

sniper
13/12/2010, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί σφιχτοκωλιάστηκες τώρα γλυκιά μου ..??? :confused:

Ναζάκια κάνει....

:smokin:

gcrook
13/12/2010, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί σφιχτοκωλιάστηκες τώρα γλυκιά μου ..??? :confused:

:confused:
Να του δωσω δουλεια καλε να μην σκουριαζει:p

Σοβαρα τωρα, σαφως και ΔΕΝ πειραχτηκα. :wave2:

granazi
13/12/2010, 12:45
το δικο ποσταρισμα το εσβησα. δεν ειχα-χω προθεση να θιξω τα πιστευω κανενος οποια και αν ειναι αυτα.
:wave2:

airpanos
13/12/2010, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από granazi
το δικο ποσταρισμα το εσβησα. δεν ειχα-χω προθεση να θιξω τα πιστευω κανενος οποια και αν ειναι αυτα.
:wave2:

Καλο ειναι ομως να μην χανουμε την αισθηση της πραγματικοτητας...

gcrook
13/12/2010, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Παίδες,

το να πιστεύεις σε κάτι ή να μην πιστεύεις είναι δικαιώμα του καθενός.

Το να κοροιδεύεις τα πιστεύω του άλλου όμως είναι απρέπεια.

Κατι τελευταιο απλα..
Το να γυρισεις να κατεβασεις καντηλια στον αλλο επειδη δεν πιστευεις σε αυτο που πιστευει αυτος σαφως και αποτελει προσβολη.
Το να χλευασεις τον ιδιο αποτελει κοροιδια.
Το να διακωμωδησεις/σατυρισεις κοκ μια εικονα,που αποτελει το συμβολο της Πιστης τους νομιζω οτι ειναι απλα αστειο να θιχτει καποιος απο αυτο διοτι ετσι ακυρωνεται το ολο νοημα της πιστης τους.

Νομιζω οτι αν ο Χριστος ζουσε στις μερες μας θα ανοιγε θρεντ με τιτλο "σταυρωνομαι αυριο omglol"
:lol: :bawl: :lol:

granazi
13/12/2010, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
Καλο ειναι ομως να μην χανουμε την αισθηση της πραγματικοτητας...



μεγαλη συζητηση ανοιγεις παλι εσυ, και παμε να μαζεψουμε την παλια τωρα :smokin:

sniper
13/12/2010, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Κατι τελευταιο απλα..
Το να γυρισεις να κατεβασεις καντηλια στον αλλο επειδη δεν πιστευεις σε αυτο που πιστευει αυτος σαφως και αποτελει προσβολη.
Το να χλευασεις τον ιδιο αποτελει κοροιδια.
Το να διακωμωδησεις/σατυρισεις κοκ μια εικονα,που αποτελει το συμβολο της Πιστης τους νομιζω οτι ειναι απλα αστειο να θιχτει καποιος απο αυτο διοτι ετσι ακυρωνεται το ολο νοημα της πιστης τους.

Νομιζω οτι αν ο Χριστος ζουσε στις μερες μας θα ανοιγε θρεντ με τιτλο "σταυρωνομαι αυριο omglol"
:lol: :bawl: :lol:

Επειδή όμως δεν ζούμε στην Ρωμαική επαρχία του 0 πχ αλλά κι επειδή κάποιοι ζούνε σ' εποχές που σε έκαιγαν στην πυρά επεδή κοίταξες ψηλά, ας είμαστε πιο προσεχτικοί. Άλλωστε με το να κοροιδεύεις/χλευάσεις κάτι δν το μεώνεις, δεν το εξαφανίζεις αλλά ξέρω ότι ξέρεις ότι στο συγκεκριμένο θέμα υπάρχει φανατισμός.

Ι spoke.

vangelis 64
13/12/2010, 13:07
Καλέ θα μού πείτε κι εμένα τι είν' αυτή η σάτΥρα;:blush:

VANDA
13/12/2010, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Καλέ θα μού πείτε κι εμένα τι είν' αυτή η σάτΥρα;:blush:



Ο γκέι σάτυρος.

sniper
13/12/2010, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Καλέ θα μού πείτε κι εμένα τι είν' αυτή η σάτΥρα;:blush:

o σάτυρος, η σάτυρα :lol:

Cpt. Haddock
13/12/2010, 13:11
Mεγαλειώδες θρεντ...

Ακομα κι ο Γιεχοσούα Μπεν Γιοσεφ θα το ζηλευε :lol:

sniper
13/12/2010, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Mεγαλειώδες θρεντ...

.....

Eσύ το έχεις κάνει σκοπό ζωής να το στείλεις το θρεντ; :lol:

orizontas
13/12/2010, 13:15
telika den εχω καταλαβει ....

τι εκανε ο νταλαρας ...

τραγουδισε μεσα η εξω απο τον ναο ... τα πηρε αυτος τα πηρε ο παπασ ??

δωσανε λεφτα οι πιστοι ???

η εκλησια κανει αγαθοεργιες δεν ξερω και πως λεγετε .... βοηθαει οποιον εχει αναγκη ???

υπαρχει περιπτωση να πληρωσει καμι δοση μου απο κατι που χροσταο ???

οι πιστοι βοηθουν την εκλησια ..... τουσ πιστους τους βοηθαει κανεις ???

και πολλα αλλα ερωτιματικα ερχονται καθε φορα που ανοιγεται τεοια συζητηση ....

θρυσκευτικη η πολιτικη ...

gcrook
13/12/2010, 13:16
Καναμε και μεις ενα ορθογραφικο και πεσανε τα ορνια...:look:

Βοηθεια μας (http://www.youtube.com/watch?v=2En3H10eRZc&feature=player_embedded#!)

Cpt. Haddock
13/12/2010, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Eσύ το έχεις κάνει σκοπό ζωής να το στείλεις το θρεντ; :lol:

Ναι!

:smokin:


219500

MikeG
13/12/2010, 13:27
Πάντα θα βρεθεί μια παπαριά να ασχολούμαστε εδώ μέσα...

stavrogin
13/12/2010, 13:28
απο το 1:15 αποκτα ενδιαφερον


http://www.youtube.com/watch?v=VC5-dKQWxR8

Τωρα αμα καποιοι προσβληθουν ας μην το δουν :p

FatJoe
13/12/2010, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
απο το 1:15 αποκτα ενδιαφερον


http://www.youtube.com/watch?v=VC5-dKQWxR8

Τωρα αμα καποιοι προσβληθουν ας μην το δουν :p

Το ειδα ολο το βιντεο.εκει που σταυρωνεται με την παρασταση ειναι ολο το νοημα για μενα.τα υπολοιπα τα βρηκα καπως υπερβολικα

Zid
13/12/2010, 13:55
Μάλλον εχει χαθεί η αίσθηση του χαβαλέ... στο forum.






:sad:

devil's animal
13/12/2010, 14:07
αμα δεν εχει μπουζουκακι (http://www.youtube.com/watch?v=lVSGQdmXiA4) το θεμα δεν λεει...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vaska
13/12/2010, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Μάλλον εχει χαθεί η αίσθηση του χαβαλέ... στο forum.






:sad:

Να συμφωνήσω μαζί σου φίλτατε. Τον Νταλάρα (Θου Κύριε...) ξεβρακώναμε και χαβαλέ κάναμε και κάποιοι πειράχτηκαν. Ή είναι στις δύσκολες μέρες τους (ξέρεις αυτές οι 5-6 το μήνα) ή πραγματικά χάθηκε η αίσθηση του χιούμορ από το μοτο. Αν ξαφνικά σοβαρέψαμε θα στεναχωρηθώ πολύ και δεν κάνω πλάκα. Περνάμε καλά εδώ μέσα.

:dizzy: :dizzy: :dizzy:

glargkatzis
13/12/2010, 18:32
τί δουλειά έχει ρε παιδιά ο εβραίος Νταλ'άρι μέσα στην εκκλησία να τραγουδά και τί σχέση έχει και ο Θεοδωράκης, ο "επαναστάτης" ?

ήμαρτον, έχουν ξεφύγει τα πάντα....το επόμενο που θα δούμε είναι η Μέρκελ να ψέλνει Μάρξ σε βαφτίσια...

mats8282
13/12/2010, 18:57
Απορίες,ερωτήσεις,κρίσεις,επικρίσεις,σχόλια στο archbishop@ecclesia.gr


Σε εμάς δεν πέφτει λόγος,είναι Παναγιότατος και δεν του πάμε κόντρα...


Αλλά θα συμφωνήσω με τον Devil,έπρεπε να παίξει κάτι τέτοιο και,όπως στο κλιπάκι,να το καλύψει ο 902 :D


http://www.youtube.com/watch?v=A7pi-Gf3uu4

el_hymador
13/12/2010, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από glargkatzis
τί δουλειά έχει ρε παιδιά ο εβραίος Νταλ'άρι μέσα στην εκκλησία να τραγουδά και τί σχέση έχει και ο Θεοδωράκης, ο "επαναστάτης" ?

ήμαρτον, έχουν ξεφύγει τα πάντα....το επόμενο που θα δούμε είναι η Μέρκελ να ψέλνει Μάρξ σε βαφτίσια...

Να ξερες τι κουμασια εκκλησιαζονται* στους ναους...ο Νταλαρας ο εβραιος :confused: και ο Θεοδωρακης ο επαναστατης ειναι αγνα παιδακια μπροστα τους...

*και αυτο ισχυει και για το ποιμνιο και για τους ποινιαδορες....:winka:

DrBig
13/12/2010, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Παίδες,

το να πιστεύεις σε κάτι ή να μην πιστεύεις είναι δικαιώμα του καθενός.

Το να κοροιδεύεις τα πιστεύω του άλλου όμως είναι απρέπεια.

Τα 'βαθια' πιστευω του καθενος δεν μπορει κανεις να τα κοροιδεψει.
Στην αντιθετη περιπτωση δεν ειναι 'βαθια' και αυτος που αισθανεται οτι του τα κοροιδευουν θα κανει μεγαλη χαρη στον εαυτο του αν κατσει και σκεφτει γιατι αισθανεται κοροιδεμενος.

Cpt. Haddock
13/12/2010, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από glargkatzis
τί δουλειά έχει ρε παιδιά ο εβραίος Νταλ'άρι μέσα στην εκκλησία να τραγουδά και τί σχέση έχει και ο Θεοδωράκης, ο "επαναστάτης" ?

ήμαρτον, έχουν ξεφύγει τα πάντα....το επόμενο που θα δούμε είναι η Μέρκελ να ψέλνει Μάρξ σε βαφτίσια...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ειπαμε, ειναι μεγαλειώδες το θρεντ

:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

BLACKGAS
13/12/2010, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από glargkatzis
τί δουλειά έχει ρε παιδιά ο εβραίος Νταλ'άρι μέσα στην εκκλησία να τραγουδά και τί σχέση έχει και ο Θεοδωράκης, ο "επαναστάτης" ?

ήμαρτον, έχουν ξεφύγει τα πάντα....το επόμενο που θα δούμε είναι η Μέρκελ να ψέλνει Μάρξ σε βαφτίσια...

Ο μόνος Μαρξ που ξέρει η frau είναι ο κολλητός του Spenser!:lol:

ERRIKA
13/12/2010, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ειπαμε, ειναι μεγαλειώδες το θρεντ

:bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

Και γίνεται όλο και καλύτερο...


Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Ο μόνος Μαρξ που ξέρει η frau είναι ο κολλητός του Spenser!:lol:
:rotflmao:

ERRIKA
13/12/2010, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εγώ με ποιους είμαι ...??? :confused:
Νομίζω η θέση σου είναι δικαιωματικά ανάμεσα στους "κακούς".... :lol:

africanos31
13/12/2010, 23:01
kαι κατι για τους ελληναρες στον Αγιο Παντελεημονα.........

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=219950&cid=4

zephyr1
14/12/2010, 00:32
ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΑΓΙΟΥ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΑ!!!


Kύριε Πρόεδρε της Ελληνικής Δημοκρατίας, Σεβασμιότατε Αρχιεπίσκοπε Αθηνών και Πάσης Ελλάδος: Σας υποδεχόμαστε με θλίψη, απογοήτευση, οργή, αγανάκτηση, ντροπή και αποτροπιασμό στην ψυχή μας αυτές τις άγιες ημέρες για την κατάσταση στην οποία έχει περιέλθει πρωτίστως η χώρα μας και κατ’ επέκταση η πόλη μας και η γειτονιά μας. Απάνθρωπη και άδικη η τιμωρία, η περιφρόνηση, η εγκατάλειψη των γειτόνων μας, των συνανθρώπων μας, των Ελλήνων. Αδικαιολογήτως απούσα η παρουσία σας, η στάση σας, ο λόγος σας για αυτήν την οικονομική, πνευματική, κοινωνική, ηθική εξαθλίωση που έχει επιβληθεί σε εμάς τους Έλληνες και τις Ελληνίδες (και όχι τους φιλους και τις φιλες κε Πρόεδρε) από όλους τους πολιτικούς, σαφώς παρά την θέλησή μας.

Άνισος αλλά διαρκής και άοκνος ο αγώνας μας να κρατήσουμε παρόντα, όρθιο, ζωντανό, τον Ελληνισμό όχι της διασποράς αλλά της Χώρας μας, όχι στα πέρατα της Γης αλλά στον τόπο μας, στην Πατρίδα μας.

Έλληνες που παλεύουμε σκληρά με εντιμότητα και ήθος την άγρια, σκληρή καθημερινότητα μας , ολομόναχοι , εγκαταλειμμένοι , έχοντας εχθρό απέναντι μας ένα κράτος και μια εκκλησία , που υπεραμύνονται με υπερβάλλοντα ζήλο τα δικαιώματα των παράνομων εισβολέων στην χώρα αλλά που εγκληματικά αδιαφορούν για τα αυτονόητα δικά μας δικαιώματα.

Έλληνες και εσείς και μάλιστα Πρόεδρος αυτής της αμφίβολης και κατ’ επίφαση ΄Ελληνικής Δημοκρατίας και Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος, στέκεστε σιωπηλοί μπροστά σε μια Αθήνα που βουλιάζει στο Ισλάμ της παρανομίας, της επαιτείας, της εγκληματικότητας, της ασέβειας , της βρώμας, της καταπάτησης κάθε ανθρώπινου δικαιώματος των Ελλήνων και άρθρου του Ελληνικού Συντάγματος, σε μια Αθήνα που μετετράπη σε τζαμί 2 φορές, σε μια Χώρα που είναι υπό κατοχή από παράνομους εποίκους που κατά τα άλλα, ναι είναι αξιολύπητοι, όπως όμως και εμείς.

Μπροστά σε μια κοινωνία χωρίς ηθικούς φραγμούς στο έγκλημα στη λεηλασία, χωρίς αρχές και αξίες, χωρίς ούτε ένα σημείο αναφοράς στο ορθό, το έντιμο, το νόμιμο, το ηθικό, το λογικό, το αξιοπρεπές.

Μα αξιότιμοι κύριοι, Άρχοντες της Πολιτείας και της Εκκλησίας, ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΕΡΙΣΣΕΨΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΕΡΙΣΣΕΥΕΙ για τους αξιολύπητους συμπατριώτες σας, για το ποίμνιο σας.

Για το ανελέητο μέχρι θανάτου ξύλο που τρώνε γέροντες και γερόντισσες, για την ληστεία μιας σύνταξης (που θέλουμε να πιστεύουμε ξέρετε τι σημαίνει), ενός σταυρού στο λαιμό, για την μάταιη προσπάθεια αγρυπνίας του παπά στην εκκλησία, που κανένας δεν μπορεί να παρακολουθήσει γιατί όλοι φυλακίζονται στα σπίτια τους με το που πέφτει η νύχτα.

Για τον κάθε αξιοθρήνητο καταστηματάρχη που με νύχια και δόντια προσπαθεί να επιβιώσει δίπλα στα παράνομα μαγαζιά των αλλοδαπών που χαίρουν της προστασίας των αρχών.

Για τον απελπισμένο γονιό που αναγκαστικά στέλνει το παιδί του στην τάξη των 28 αλλοδαπών παιδιών στο Δημόσιο Σχολείο, που ούτε την γλώσσα δεν ξέρουν.

Για αυτά τα καταδικασμένα ελληνόπουλα που δεν θα μάθουν ΠΟΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ, ήθη, έθιμα, παραδόσεις, αρχές και αξίες, αγωγή του πολίτη και που στο τέλος θα πάψουν να βλέπουν και την εικόνα του Χριστούλη (όπως λέγαμε μικρά παιδιά), γιατί τα παιδιά των ΠΑΡΑΝΟΜΩΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ δεν πρέπει να προσβάλλονται και που αντί για πρωινή προσευχή θα τους μαθαίνουν να σκύβουν στα τέσσερα για να μάθουν τι είναι το μπαϊράμι (όπως πρόσφατα συνέβη σε σχολείο των Σεπολίων).

Για τα καταδικασμένα ελληνόπουλα που θα καταλήξουν ευνουχισμένοι Έλληνες χωρις μνήμη και γνώση των μεγάλων αγώνων που δώσανε οι πρόγονοι μας για να κρατήσουν την Πατρίδα μας ελεύθερη και που αυτό το Υπουργείο, αυτό το κράτος, φροντίζει να τα ξεκόψει από κάθε τι που μας έκανε υπερήφανους στο παρελθόν και μας δυναμώνει για να οραματιστούμε και να διεκδικήσουμε το μέλλον.

Το μόνο που ζητάμε είναι να αρθείτε στο ύψος των περιστάσεων και έστω και τώρα να πράξετε το καθήκον σας, έναντι όλων αυτών που αντιπροσωπεύει το αξίωμα σας και η θέση σας και θέλουμε να πιστεύουμε και η συνείδηση σας, σαν άνθρωποι και κυρίως ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ.

Σας ευχαριστούμε για το χρόνο σας και σας ευχόμαστε Καλά Χριστούγεννα και ευτυχισμένο το νέο έτος για όλους τους Έλληνες, τις Ελληνίδες και την Πατρίδα μας.

ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΑ

Zid
14/12/2010, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από africanos31
kαι κατι για τους ελληναρες στον Αγιο Παντελεημονα.........

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=219950&cid=4 Οι ελληνάρες του Αγίου Παντελεήμονα ζουν εκτός κέντρου σε πολύ καλύτερες περιοχές.... τα διαμερισματά τους τα έχουν νοικιάσει προ ετών μέσω ενδιάμεσων τσεπώνουν νοίκια αρκετών χρημάτων.. λόγω των υπεράριθμων μεταναστών που ζουν μέσα σ αυτα...


Κάποια στιγμή πρέπει το κράτος να κυνηγήσει αυτούς!! γιατί αυτοί ουσιαστικά είναι που εκμεταλεύονται τους μετανάστες αλλα δημιουργούν και το πρόβλημα σε όλη τη περιοχή.. απο το 90 είχε μετανάστες οικογένειες στον Αγιο Παντελεήμονα τότε οι κάτοικοι δεν είχαν κανένα πρόβλημα... δεν είναι θέμα ρατσισμού ...(αλλοι εκμεταλεύονται τη κατάσταση βλεπε χρυσα αυγα κτλ..)

BLACKGAS
14/12/2010, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Οι ελληνάρες του Αγίου Παντελεήμονα ζουν εκτός κέντρου σε πολύ καλύτερες περιοχές.... τα διαμερισματά τους τα έχουν νοικιάσει προ ετών μέσω ενδιάμεσων τσεπώνουν νοίκια αρκετών χρημάτων.. λόγω των υπεράριθμων μεταναστών που ζουν μέσα σ αυτα...


Κάποια στιγμή πρέπει το κράτος να κυνηγήσει αυτούς!! γιατί αυτοί ουσιαστικά είναι που εκμεταλεύονται τους μετανάστες αλλα δημιουργούν και το πρόβλημα σε όλη τη περιοχή.. απο το 90 είχε μετανάστες οικογένειες στον Αγιο Παντελεήμονα τότε οι κάτοικοι δεν είχαν κανένα πρόβλημα... δεν είναι θέμα ρατσισμού ...(αλλοι εκμεταλεύονται τη κατάσταση βλεπε χρυσα αυγα κτλ..)

Φίλε μπορεί την κατάσταση να εκμεταλλεύονται και τα χρυσά αυγά (πάντα σε θολά νερά ψαρεύουν οι ακραίων απόψεων ομάδες) αλλά αυτό που περιγράφεις δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα. Μην έχεις ιδεολογικές παρωπίδες και βλέπε τα πράγματα σφαιρικά.

Zid
14/12/2010, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Φίλε μπορεί την κατάσταση να εκμεταλλεύονται και τα χρυσά αυγά (πάντα σε θολά νερά ψαρεύουν οι ακραίων απόψεων ομάδες) αλλά αυτό που περιγράφεις δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα. Μην έχεις ιδεολογικές παρωπίδες και βλέπε τα πράγματα σφαιρικά.

Για δωσε μου μια σφαιρική άποψη τότε!!Εφοσον έχεις ...

Cpt. Haddock
14/12/2010, 09:27
:a014:

BLACKGAS
14/12/2010, 09:39
Υπάρχουν πάρα πολλοί Έλληνες που ζουν στην ευρύτερη περιοχή του κέντρου (εκεί γεννήθηκα και ξέρω) οι οποίοι δεν μπορούν να μετακομίσουν κυρίως για οικονομικούς λόγους αλλά και γιατί στο κάτω κάτω είναι δικαίωμά τους να ζήσουν στα πατρικά τους σπίτια (ή μήπως όχι?). Ο Αγ. Παντελεήμονας είναι απλώς η πιο επιβαρυμένη πλατεία μιας πολύ ευρύτερης περιοχής (Πατήσια, Κυψέλη, πλατεία Αττικής, Ρουφ, Βοτανικός, Κολωνός κλπ) που έχουν ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ πρόβλημα σε υποδομές και κυρίως σε ασφάλεια. Και αν είναι παράλογη η απαίτησή μου να μπορεί να πηγαίνει στο μπακάλικο η 75χρονη μάνα μου χωρίς να κινδυνεύει να της την πέσουν ανά 50 μέτρα τότε μάλλον λάθος συζήτηση κάνουμε. Όσο για το από το 90 που είχε οικογένειες μεταναστών πρέπει να μάθεις ότι όντως υπήρχε πολύ μεγάλος αριθμός αλλά η πλειοψηφία τους ήταν βαλκανικής και κυρίως αφρικανικής καταγωγής και δεν δημιουργούσαν ιδιαίτερα προβλήματα. Υπήρχαν και περισσότεροι Έλληνες και το σύστημα ήταν εξισορροπημένο. Τώρα η συντριπτική πλειοψηφία είναι Πακιστανοί-Ινδοί-Ιρανοί κλπ και υπάρχει φοβερή διαφοροποίηση της κοινωνικής συμπεριφοράς τους. Ψάξε μάθε για περιπτώσεις που έχουν επιτεθεί σε κοπέλες γιατί τους φάνηκε ότι είναι προκλητικά ντυμένες! Και τις μαλακιούλες περί "ελληνάρων'' και ότι όσοι δεν ενστερνίζονται τις φοβερές "προοδευτικές" κλπ γλυκανάλατες μ@λ@κιούλες των συμπατριωτών μας, βολεμένων αριστεριστών τους προκαλώ να πάνε παρεούλα με Αλέξη και Αλέκο να ζήσουν κανά μηνάκι στη Μιχαήλ Βόδα και να το κουβεντιάσουμε μετά! Αλλά που θα παρκάρει το GS o Αλέξης και το Mercedes ο Αλέκος!!!
Έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέγονται. Και αυτές οι "ήρεμες", "αντικειμενικές" και "αποστασιοποιημένες" προσεγγίσεις που είτε εκ του πονηρού εντάσσουν στους φασίστες-ναζιστές όσους αντιδρούν, είτε τους προσεγγίζουν με συγκατάβαση είναι γιατί δεν μπορεί να δώσει η πολιτεία λύση και απλώς αφήνει το πρόβλημα να διαιωνιστεί. :mad:

Zid
14/12/2010, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Υπάρχουν πάρα πολλοί Έλληνες που ζουν στην ευρύτερη περιοχή του κέντρου (εκεί γεννήθηκα και ξέρω) οι οποίοι δεν μπορούν να μετακομίσουν κυρίως για οικονομικούς λόγους αλλά και γιατί στο κάτω κάτω είναι δικαίωμά τους να ζήσουν στα πατρικά τους σπίτια (ή μήπως όχι?). Ο Αγ. Παντελεήμονας είναι απλώς η πιο επιβαρυμένη πλατεία μιας πολύ ευρύτερης περιοχής (Πατήσια, Κυψέλη, πλατεία Αττικής, Ρουφ, Βοτανικός, Κολωνός κλπ) που έχουν ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ πρόβλημα σε υποδομές και κυρίως σε ασφάλεια. Και αν είναι παράλογη η απαίτησή μου να μπορεί να πηγαίνει στο μπακάλικο η 75χρονη μάνα μου χωρίς να κινδυνεύει να της την πέσουν ανά 50 μέτρα τότε μάλλον λάθος συζήτηση κάνουμε. Όσο για το από το 90 που είχε οικογένειες μεταναστών πρέπει να μάθεις ότι όντως υπήρχε πολύ μεγάλος αριθμός αλλά η πλειοψηφία τους ήταν βαλκανικής και κυρίως αφρικανικής καταγωγής και δεν δημιουργούσαν ιδιαίτερα προβλήματα. Υπήρχαν και περισσότεροι Έλληνες και το σύστημα ήταν εξισορροπημένο. Τώρα η συντριπτική πλειοψηφία είναι Πακιστανοί-Ινδοί-Ιρανοί κλπ και υπάρχει φοβερή διαφοροποίηση της κοινωνικής συμπεριφοράς τους. Ψάξε μάθε για περιπτώσεις που έχουν επιτεθεί σε κοπέλες γιατί τους φάνηκε ότι είναι προκλητικά ντυμένες! Και τις μαλακιούλες περί "ελληνάρων'' και ότι όσοι δεν ενστερνίζονται τις φοβερές "προοδευτικές" κλπ γλυκανάλατες μ@λ@κιούλες των συμπατριωτών μας, βολεμένων αριστεριστών τους προκαλώ να πάνε παρεούλα με Αλέξη και Αλέκο να ζήσουν κανά μηνάκι στη Μιχαήλ Βόδα και να το κουβεντιάσουμε μετά! Αλλά που θα παρκάρει το GS o Αλέξης και το Mercedes ο Αλέκος!!!
Έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέγονται. Και αυτές οι "ήρεμες", "αντικειμενικές" και "αποστασιοποιημένες" προσεγγίσεις που είτε εκ του πονηρού εντάσσουν στους φασίστες-ναζιστές όσους αντιδρούν, είτε τους προσεγγίζουν με συγκατάβαση είναι γιατί δεν μπορεί να δώσει η πολιτεία λύση και απλώς αφήνει το πρόβλημα να διαιωνιστεί. :mad:

Ναι οκ.. αλλα ουσιαστικά δεν σχολίασες τπτ οσον αφορά αυτό που ανέφερα ...

Αυτά που μας είπες τα ξέρει και η γιαγια μου και λιγο πολύ περιέγραψες το πρόβλημα .... οχι απο τι έχει δημιουργηθει .. πως ξεκίνησε...

BLACKGAS
14/12/2010, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Ναι οκ.. αλλα ουσιαστικά δεν σχολίασες τπτ οσον αφορά αυτό που ανέφερα ...

Αυτά που μας είπες τα ξέρει και η γιαγια μου και λιγο πολύ περιέγραψες το πρόβλημα .... οχι απο τι έχει δημιουργηθει .. πως ξεκίνησε...

Το πρόβλημα είναι το σημαντικό και φυσικά σχολίασα τα γραφόμενά σου χωρίς να θέλω να σε προσβάλω φυσικά.
Πως ξεκίνησε? Απλά υπό συγκεκριμένες συνθήκες που δεν πρέπει να αναφέρω, ευρέθηκαν να περνάνε τα σύνορα περί τους 300 έως 400 μετανάστες την ημέρα, σε άθλια κατάσταση. Μηνιαίως πάνω από 10.000, οι οποίοι μετά από σύντομη στάση σε κέντρα υποδοχής-αποκατάστασης βρίσκονται στην Αθήνα στις συγκεκριμένες περιοχές. Οι συνθήκες διαβίωσης των εν λόγο ανθρώπων τόσο στις χώρες καταγωγής τους, όσο και κατά τη διάρκεια της μεταφοράς τους (ταξίδι δεν μπορεί να χαρακτηριστεί) είναι ΑΠΑΝΘΡΩΠΕΣ. Ειλικρινά έχω γίνει κοινωνός καταστάσεων που μου γύρισαν τα άντερα. Το ελληνικό κράτος δεν έχει δυνατότητα αντιμετωπίσεως. Πως να τους χειριστεί? Να τους εξοντώσει? Ούτε ο Χίτλερ δεν θα το έκανε αν και νομίζω ότι δεν θα διαφωνούσαν μερικοί από τους εδώ νοσταλγούς του. :(
Οπότε ακολουθεί την πατροπαράδοτη ελληνική πολιτική : "βλέποντας και κάνοντας αρκεί να μην πολυεκτεθούμε οι εκάστοτε υπουργοί, ο εκάστοτε δημαρχος κλπ".
Το πρόβλημα όμως είναι υπαρκτό και όλοι αυτοί βρίσκονται γκετοποιημένοι χωρίς δυνατότητες βελτιώσεως της καταστάσεώς τους στο κέντρο της Αθήνας και χωρίς προοπτική αφομοίωσης. Η νοοτροπία τους είναι συγκεκριμένη και ο σεβασμός στην ανθρώπινη ζωή είναι έννοια κενή περιεχομένου, φροντίζοντας να το επιδεικνύουν σε κάθε περίσταση.
Ακόμη και όσοι υιοθετούν απόψεις περί "πολυπολιτισμικής" κοινωνίας δεν μπορούν να εκφέρουν μια συγκροτημένη-πρόταση λύση και απλώς υιοθετούν όμορφα συνθήματα χωρίς να λένε τίποτα για την ταμπακιέρα.
Που θα καταλήξει όλο αυτό ειλικρινά δεν θέλω να φανταστώ γιατί δεν μπορώ να βρω ούτε ένα αισιόδοξο σενάριο.
:( :(

ΥΓ Δες το σαν να έχει φτιαχτεί μια παγκόσμια "χωματερή" ψυχών. Και χωρίς τη δυνατότητα αναβαθμίσεως σε ΧΥΤΑ.

BELZEBOYLIS
14/12/2010, 10:56
:a014:










Πρόταση : Πρέπει να ανοίξει ειδική ενότητα με όνομα ''οι μεγάλες στιγμές του moto.gr '' !!!!!

Zid
14/12/2010, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Το πρόβλημα είναι το σημαντικό και φυσικά σχολίασα τα γραφόμενά σου χωρίς να θέλω να σε προσβάλω φυσικά.
Πως ξεκίνησε? Απλά υπό συγκεκριμένες συνθήκες που δεν πρέπει να αναφέρω, ευρέθηκαν να περνάνε τα σύνορα περί τους 300 έως 400 μετανάστες την ημέρα, σε άθλια κατάσταση. Μηνιαίως πάνω από 10.000, οι οποίοι μετά από σύντομη στάση σε κέντρα υποδοχής-αποκατάστασης βρίσκονται στην Αθήνα στις συγκεκριμένες περιοχές. Οι συνθήκες διαβίωσης των εν λόγο ανθρώπων τόσο στις χώρες καταγωγής τους, όσο και κατά τη διάρκεια της μεταφοράς τους (ταξίδι δεν μπορεί να χαρακτηριστεί) είναι ΑΠΑΝΘΡΩΠΕΣ. Ειλικρινά έχω γίνει κοινωνός καταστάσεων που μου γύρισαν τα άντερα. Το ελληνικό κράτος δεν έχει δυνατότητα αντιμετωπίσεως. Πως να τους χειριστεί? Να τους εξοντώσει? Ούτε ο Χίτλερ δεν θα το έκανε αν και νομίζω ότι δεν θα διαφωνούσαν μερικοί από τους εδώ νοσταλγούς του. :(
Οπότε ακολουθεί την πατροπαράδοτη ελληνική πολιτική : "βλέποντας και κάνοντας αρκεί να μην πολυεκτεθούμε οι εκάστοτε υπουργοί, ο εκάστοτε δημαρχος κλπ".
Το πρόβλημα όμως είναι υπαρκτό και όλοι αυτοί βρίσκονται γκετοποιημένοι χωρίς δυνατότητες βελτιώσεως της καταστάσεώς τους στο κέντρο της Αθήνας και χωρίς προοπτική αφομοίωσης. Η νοοτροπία τους είναι συγκεκριμένη και ο σεβασμός στην ανθρώπινη ζωή είναι έννοια κενή περιεχομένου, φροντίζοντας να το επιδεικνύουν σε κάθε περίσταση.
Ακόμη και όσοι υιοθετούν απόψεις περί "πολυπολιτισμικής" κοινωνίας δεν μπορούν να εκφέρουν μια συγκροτημένη-πρόταση λύση και απλώς υιοθετούν όμορφα συνθήματα χωρίς να λένε τίποτα για την ταμπακιέρα.
Που θα καταλήξει όλο αυτό ειλικρινά δεν θέλω να φανταστώ γιατί δεν μπορώ να βρω ούτε ένα αισιόδοξο σενάριο.
:( :(

ΥΓ Δες το σαν να έχει φτιαχτεί μια παγκόσμια "χωματερή" ψυχών. Και χωρίς τη δυνατότητα αναβαθμίσεως σε ΧΥΤΑ. 1ον .. Δε με πρόσβαλες... !!:wave2:

2ον Μιλάμε για το πρόβλημα στη συγκεκριμένη περιοχη .. .οχι το ευρυτερο πρόβλημα με τους μετανάστες...

3ον Διαφωνείς οτι τα διαμερίσματα που μένουν υπεράριθμοι μετανάστατες οι ιδιοκτήτες ειναι Ελληνες και εισπράτουν νοικια?

Cpt. Haddock
14/12/2010, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Πρόταση : Πρέπει να ανοίξει ειδική ενότητα με όνομα ''οι μεγάλες στιγμές του moto.gr '' !!!!!

+1100 :lol:

BLACKGAS
14/12/2010, 11:16
1ον ούτε εσύ εμένα. :beer:

2ον δεν μπορείς να προσεγγίσεις το πρόβλημα απομονώνοτας μια περιοχή. Είναι σα να βλέπουμε το δέντρο και να χάνουμε το δάσος.

3ον Η περιοχή είναι από τις πιο πυκνοκατοικημένες της Ελλάδας μακράν. Θυμάμαι τέλη του 90 η Κυψέλη ήταν η 3η πιο πυκνοκατοικημένη περιοχή στον κόσμο μετά το Χονγκ Κονγκ και το Μανχάταν! Φαντάσου τι γίνεται τώρα. Αν ένα σπίτι νοικιάζεται όπως λες μέσω μεσιτικού σε νταβατζή (γιατί περί τέτοιου πρόκειται) για 200? αφού τέτοιες τιμές παίζουν και αυτός το υπενοικιάζει σε 15 ανθρώπους για Χ? έκαστο, δε νομίζω ότι φταίει ο ιδιοκτήτης. Πηγαίνοντας το λίγο μακρύτερα υπάρχει καμιά πρόνοια να μπορεί ο Αφγανός να ζήσει σε κάποιο κατάλυμα και να μη δίνει τα Χ? στο νταβά? Απλά υφίστανται κυκλώματα που κονομάνε χοντρά και εκμεταλλεύονται την όλη κατάσταση (για δουλειά χωρίς αύριο, για να βγουν χαρτιά, για να στείλουν λεφτά σε οικογένειες στη μαμά-πατρίδα κλπ). Σε τι ακριβώς φταίει ο κάτοικος του Αγίου Παντελεήμονα σε αυτό??
:confused:

mats8282
14/12/2010, 11:21
Η σημαντική διαφορά είναι στην αντιμετώπιση του προβλήματος,όχι τόσο στην διάγνωσή του.Έχω ακούσει ατάκες από δεν με νοιάζει,να τους κόβουμε τα λαρύγγια και να τους πετάμε στη θάλασσα,σοβαρά αυτό,μέχρι να τους ναυλώνουμε αεροσκάφη/πλοία και να τους γυρνάμε πίσω την ώρα που ψάχνουμε το ευρώ με το τουφέκι...


Στο ότι υπάρχει πρόβλημα με τους μετανάστες στην Ελλάδα συμφωνούμε όλοι.Ειδικά εν μέσω παγκόσμιας κρίσης,όσο υπήρχε χρήμα στη χώρα δεν μας έκαιγε τόσο όσο τα τελευταία 2 χρόνια που πήραμε την κάτω βόλτα.


Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι δεν τρελάθηκαν οι άνθρωποι να αφήσουν τα σπίτια τους και τις οικογένειές τους,δεν ταξίδεψαν για την πλάκα τους χιλιάδες χιλιόμετρα με τα πόδια ή στιβαγμένοι σε δουλεμπορικά με τα παιδιά τους...Ούτε είναι ζώα...


Λύση;;οέο....



ΥΓ
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
:a014:

Πρόταση : Πρέπει να ανοίξει ειδική ενότητα με όνομα ''οι μεγάλες στιγμές του moto.gr '' !!!!!

Το οποίο θα δημοσιευτεί στα μεγαλύτερα επιστημονικά περιοδικά και εφημερίδες παγκοσμίως αυτούσιο :lol:

Cpt. Haddock
14/12/2010, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Λύση;;οέο....

Καμία άμεση και καμια ανώδυνη για όλους, διότι τώρα ειναι πολύ αργα και το ελληνικο κράτος και η ελληνικη κοινωνια απέτυχε να δει εγκαίρως το πρόβλημα.

Πρέπει όλοι να δεχτούμε το πρόβλημα και όλοι (αριστεροι και δεξιοι) να βάλουμε νερό στο κρασί μας και στις αποψεις που έχουμε.

Πχ ενα ζητημα που πρεπει να σκεφτούμε ειναι γιατί όλοι οι οικονομικοι μεταναστες (κυριως ασιατικων χωρών), συνωθουνται στο κεντρο της Αθηνας. Δουλειες εκει δεν υπαρχουν. Ναι, αλλα στην Αθηνα υπάρχει η μοναδικη υπηρεσια ασυλου (Π.Ραλλη) όπου γινονται απιστευτα πράγματα, μεχρι και δολοφονιες με τα πτώματα στο ρεμα....

Πώς φτάνουν εδω; Μα ειναι απλο. Συλλαμβάνονται στα συνορα, κρατουνται σε κρατητήρια γεματα ως τα παραθυρα και μετα με ενα προχειρο χαρτι απελευθερώνονται, ΚΤΕΛ, Αθηνα κλπ κλπ.

Ναι, αλλα όταν είχε προταθει τα πολλα εγκαταλελειμενα στρατόπεδα στη μεθόριο να γινουν κεντρα υποδοχής και διαβιωσης, όλος ο αριστερός κόσμος αρχισε να φωναζει για νεα νταχαου. Και ρωτώ: Ειναι καλυτερα τώρα που κοιμουνται στο δρομο ή πεφτουν θυματα εκμετάλλευσης απο τον καθενα που τους στοιβαζει με το κεφάλι σε αθλια διαμερίσματα;