PDA

View Full Version : Τα αγαθά κόποις κτώνται



idomeneas
12/12/2010, 20:56
Καλησπέρες,
κακός καιρός και τρώγομαι με τα ρούχα μου.
Στο θέμα λοιπόν,
Επειδή τον τελευταίο μήνα ασχολούμε πολύ με το Ebay (αγοράζω-πουλάω)
παρατήρησα ότι όταν πας να κάνεις μια πώληση στην λίστα με τις χώρες
που ενδεχομένως δεν θέλεις να στείλεις είναι και η Ελλάδα!:evil:
Εκτός του πρακτικού του θέματος, (ουσιαστικά είμαστε αποκλεισμένοι από μια μεγάλη αγορά και πάμε παρακαλετά)
είναι ότι και σαν Έλληνας δεν δέχομαι η χώρα μου να είναι σε μια λίστα
παρείτσα με την Νιγηρία, Λιθουανία και κακό συναπάντημα λες και εχτές βγήκαμε
από το κλουβί μας και πετάμε πέτρες...
Έψαξα και βρήκα που μπορείς να διαμαρτηρηθείς κατά κάποιο τρόπο στο ebay
για το θέμα αυτό και η διεύθυνση είναι αυτή --> http://contact.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ContactUs&wftype=2004&rcode=GS%3DCU0757&subject=Other+suggestions&bcrumb=Help%3EContact%20us
Έστειλα λοιπόν το μυνημά μου αγανακτησμένος και επειδή είμαι μάλλον ένας και μοναδικός
κατά πάσα πιθανότητα θα με γράψουν εκεί που δεν πιάνει μελάνη....
Επειδή τα αγαθά κόποις κτώνται κύριοι, όσοι φιλοπάτρις παρακαλώ ρίξτε τον οβολό σας...
το μύνημα που έστειλα είναι αυτό

"Why did you put Greece in the default list with unwanted countries for shipping?
What does Greece have to do with countries like Nigeria and other third world?
Its a shame you did that,
please remove my country from that list.
Sellers by default advise that list and don't know that
we are a developed country with respected buyers.
I don't think there is even one case with fraud or something else with Greeks involved in Ebay.
Please consider my message as your action has caused to us (Greeks) a lot of problems and we are excluded from many listings without any logical reason.
Thank you in advance"

σε περίπτωση που βαριέστε να γράφετε στείλτε το ίδιο...

:beer:

Αμφίσημος
12/12/2010, 21:12
..αλλά το΄κανα.

Αν και εδω που τα λέμε κάπου θα έχουνε και τα επιχειρηματά τους οι άνθρωποι.

ermiss
12/12/2010, 21:24
Πριν 6 μήνες για αγορά 2 κράνη απο UK δεν δέχτηκαν την Ελλάδα σαν παραλήπτη...

Αναγκαστήκαμε και κάναμε πατέντα, βάζωντας σαν παραλήπτη έναν φοιτητή βρετανίας και μας τα έστειλε το παιδί μετά...

Ότι νάναι, αλλά τι να κάνεις???

Και του είπαμε (μέσω ebay) ότι αφου θα πληρωθεί με PP που κολλάει και επέμενε ότι το κάνουν πολλοί.. Και όντως και σε μαγαζί το ίδιο, στο shiping εξαιρούσε Ελλάδα...

rockobok
12/12/2010, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αμφίσημος


Αν και εδω που τα λέμε κάπου θα έχουνε και τα επιχειρηματά τους οι άνθρωποι.
+1 δε νομίζω να είναι χαζοί κ να χάνουν πελάτες για κάποιο λόγο το κάνουν

SVX
12/12/2010, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas

Στο θέμα λοιπόν,
Επειδή τον τελευταίο μήνα ασχολούμε πολύ με το Ebay (αγοράζω-πουλάω)
παρατήρησα ότι όταν πας να κάνεις μια πώληση στην λίστα με τις χώρες
που ενδεχομένως δεν θέλεις να στείλεις είναι και η Ελλάδα!:evil:
Εκτός του πρακτικού του θέματος, (ουσιαστικά είμαστε αποκλεισμένοι από μια μεγάλη αγορά και πάμε παρακαλετά)


εχει πολυ καιρο αυτο ...κοιτα εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=101014&highlight=%E3%E5%F1%EC%E1%ED%EF%F2)


8μηνες πριν δεν εστελνε Ελλαδα γιατι η πτωχευση ηταν "αμεση" :cry:

chr1s_86
12/12/2010, 21:37
Γι'αυτό μου βγάζει συχνά πυκνά "Not available to Greece" ??? :mad: :mad:

el_hymador
12/12/2010, 21:43
Αν τους προ-πληρωνεις μεσω pay- pal και πιστωτικων τι ζορι τραβανε δηλαδη;

:confused:

SVX
12/12/2010, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Αν τους προ-πληρωνεις μεσω pay- pal και πιστωτικων τι ζορι τραβανε δηλαδη;


μαλλον εχει να κανει με τις αφερεγγυες τραπεζες (που συνδεονται με το paypal...

το θεμα ειναι πως εχω δει ΚΑΙ την Ιταλια στη λιστα γιατι λενε ΠΟΛΛΑ δεματα "χανονται μυστηριωδως" οποτε ο πωλητης χανει το εμπορευμα και πρεπει να επιστρεψει και την πληρωμη...

gcrook
12/12/2010, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Αν τους προ-πληρωνεις μεσω pay- pal και πιστωτικων τι ζορι τραβανε δηλαδη;

:confused:

Το ζορι τους ενδεχεται να ειναι και τα ταχυδρομεια μιας και πολυς κοσμος "μαυριζει" αδικως τον πωλητη για καθυστερησεις των ΕΛΤΑ...

panos-ohli
12/12/2010, 22:42
οπως ειπε και ο svx χανονται δεματα.δεν θα ξεχασω πριν λιγο καιρο οταν πηρα λαστιχα απο γνωστο site της αγγλιας ηρθε κανονικα στο αεροδρομιο μεσω της parcelforce και οταν το ανελαβε γνωστη εταιρια κουριερ στην ελλαδα τοτε εγραφε στο ελληνικο site αγνωστο παραληπτη.τελικα τους πηρα τηλεφωνο και μου τα εστειλαν.οταν τα παρελαβα υπηρχε δελτιο αποστολης με τα πληρη στοιχεια μου γραμμενο απο τον αγγλο.........

Shaolin Monk
12/12/2010, 23:22
Πολλοι Ελληνες δινουν και αρνητικους ποντους για την καθυστερηση χωρις να φταινε οι πωλητες. Και οποιος ξερει απο ebay, ξερει οτι καθε αρνητικος ψηφος κοστιζει... Καλο θα ηταν κ εμεις να εξαντλουσαμε τα περιθωρια πριν θαψουμε εναν πωλητη.

Allst@rf
12/12/2010, 23:51
σκατα στις ΔΕΚΟ...

:bigcry: :bigcry:

Hornet_08
13/12/2010, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas


είναι ότι και σαν Έλληνας δεν δέχομαι η χώρα μου να είναι σε μια λίστα
παρείτσα με την Νιγηρία, Λιθουανία και κακό συναπάντημα λες και εχτές βγήκαμε
από το κλουβί μας και πετάμε πέτρες...



Κ γιατι δεν το δεχεσαι αν ειναι η αληθεια. Κατι θα ξερουν κ αυτοι.

idomeneas
13/12/2010, 06:37
Παλικάρια τα ΕΛΤΑ είναι πολύ καλά ταχυδρομία όσον αφορά την ταχύτητα. Ειδικά στις αποστολές.
Ένας λόγος που έχω καλό feedback σαν πωλητής είναι η ταχυτητα παραδοσής τους.
Οι καθυστερίσεις γίνονται συνήθως λόγω τελωνίου και σε κάτι κούριερ της πλάκας.
Εγώ πιστεύω ότι όλη η ιστορία είναι επειδή έχει βγει η βρώμα ότι σαν χώρα θα πτωχεύσουμε...
Ηλίθιοι υπάρχουν παντού, και εμένα ένα κακό σχόλιο που έχω ένα βλακόμουτρο χανιώτης μου το έριξε...
Νταξ δεν είμαστε οι καλύτεροι αλλά δεν είμαστε και του πεταμάτου...
Το σίγουρο είναι πως μερικά μέιλ που θα δείχνουν ότι είμαστε παρόν
κακό δεν κάνουν...

idomeneas
13/12/2010, 06:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hornet_08
Κ γιατι δεν το δεχεσαι αν ειναι η αληθεια. Κατι θα ξερουν κ αυτοι.

ρε συ θες να με τρελάνεις?

Amplified
13/12/2010, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Το ζορι τους ενδεχεται να ειναι και τα ταχυδρομεια μιας και πολυς κοσμος "μαυριζει" αδικως τον πωλητη για καθυστερησεις των ΕΛΤΑ...

Αυτός είναι ο μόνος λόγος βασικά.

PortisHead
13/12/2010, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Το ζορι τους ενδεχεται να ειναι και τα ταχυδρομεια μιας και πολυς κοσμος "μαυριζει" αδικως τον πωλητη για καθυστερησεις των ΕΛΤΑ...

Το αυτο !

hidefnick
13/12/2010, 12:14
Και επειδή θέλουμε κάτι αμορτισεράκια απο Γερμανία, παίζει κανένας καλός συμφορουμίτης εκεί να κάνει κανένα ψυχικό? Γιατι ήδη μου απάντησε ό ένας γερμανός:

Dear hidefnick68,

ist leider nicht möglich! bikemike

- bikemike09

nickald
13/12/2010, 12:33
Καλα κανουν και μαυριζουν την Ελλαδα

Οταν ο αλλος εχει στησει μια επιχειρηση στο Ebay και του την πηδας με αρνητικες επειδη κολλησε το δεμα σου 2 μηνες στο τελωνείο τοτε θα σταματησει να στελνει Ελλαδα για να προστατευτει

Και χέστηκα αν βλεπω την χωρα μου αναμεσα στην Νιγηρια και την Ουγαντα στο ebay

Το θεμα ειναι να μην την βλεπεις αναμεσα σε αυτες τις χωρες σε πιο σημαντικες λιστες που εχουν να κανουν με διαφθορα, ποιοτητα εκπαιδευτικου συστηματος, ερευνα-τεχνολογια κλπ κλπ

Οσο για την ποιοτητα των ΕΛΤΑ ασε......

Γερμανια-Ελλαδα 15ε με DHL και παραδοση την ιδια βδομαδα της παραγγελιας.

Ελλαδα-Γερμανια 29ε στο μισο βαρος δεματος και κοντεψα να πιασω κολλητιλικια με την τσουπρα του Louis.de για το αν εφτασε ή χαθηκε το δεμα......

soter3gm
13/12/2010, 12:50
Το καλοκαίρι μετά μια μικρή στούκα αγόρασα από Γερμανία ένα bold join έκανε για να έρθει ΕΝΑ ΜΗΝΑ.
Ο φίλος που το παρήγγειλε για μένα βλαστήμησε την ώρα και τη στιγμή (μέχρι που το πήρε από τα ταχυδρομεία πριν του έρθει το ραβασάκι Φάνη Thanks :D)

Η όλη καθυστέρηση οφείλονταν στα ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ τα Ελληνικά τα είχαν σε μιάμιση μέρα από τη στιγμή που πάτησαν στην Ελλάδα με το φορτηγό

Τόρα σε ποιον να βάλω αρνητική στον πωλητή ? στο E-bay ? στα ταχυδρομεία ? που
Αν ήταν για το παραμικρό να βάζαμε αρνητική, θα είχαν κλείσει όλα τα μαγαζιά

PortisHead
13/12/2010, 13:05
Το οτι το ebay σου δινει την "δυναμη" να μαυριζεις καποιον πωλητη , μονο ο υποαναπτυκτος νεοέλληνας καραγκιόζης θα μπορουσε να χρησιμοποιήσει , επειδη αργησε το παιχνιδακι του να ερθει στα χερια του.

Συμφωνω απόλυτα με nickald

Αλλα ειπαμε , ο κομπλεξισμος βασιλευει , ποσο μαλλον τωρα που του δινεται και η δυνατοτητα να "τιμωρησει" εστω και ηλεκτρονικα καποιον αλλον.

Gandalf dr685sm
13/12/2010, 13:19
Λοιπόν κάθε φορά που κάνετε συναλλαγή με πωλητή απο ebay και αυτός δέχεται να τα στείλει εδώ να ζητάτε στο note του paypal όταν πληρώνετε να σας στείλει οπωσδήποτε tracking number. Ο λόγος είναι οτι με το track & trace τόσο στο royalmail.co.uk όσο και στο elta.gr μπορείτε να δείτε που στο διάτανο έχει κολήσει το πακέτο (90% στα ΕΛΤΑ και είναι αποδεδειγμένο) και δεν το έχετε παραλάβει ακόμα.

Σε παρόμοια συναλλαγή με ρολόι στο ebay, είχα ζητήσει εκ των προτέρων το royal mail track ID. Μου το είχε στείλει ο Άγγλος και όταν χάθηκε κάποια στιγμή είχα βάλει το ID και είχε εμφανώς χαθεί στην διαδρομή κάπου μεταξύ του τοπικού του γραφείο και του αεροδρομίου.. ποτέ δεν είχε γίνει δηλαδή παραλαβή στο Βρεττανικό αεροδρόμιο... οπότε με αυτό και με ενα mail σε αυτόν βρήκα το δίκιο μου και αυτός πήρε μια θετική αξιολόγηση .. φαντάζομαι και αποζημίωση απο εκεί για το χαμένο αντικείμενο του.

Χωρίς tracking id... άστα βράστα....

spiridaus
13/12/2010, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald

Οσο για την ποιοτητα των ΕΛΤΑ ασε......

Γερμανια-Ελλαδα 15ε με DHL και παραδοση την ιδια βδομαδα της παραγγελιας.

Ελλαδα-Γερμανια 29ε στο μισο βαρος δεματος και κοντεψα να πιασω κολλητιλικια με την τσουπρα του Louis.de για το αν εφτασε ή χαθηκε το δεμα......

Εγώ πήρα κράνος από Γερμανία μου ήρθε με ups+speedex σε μια εβδομάδα με 7 ευρω μεταφορικά (τιμή τόσο χαμηλή προφανώς λόγω συμφωνίας των εταιρειών).
Όταν αναγκάστηκα να το στείλω πίσω, στην speedex μου είπαν για το ίδιο ακριβώς δέμα μέχρι Αθήνα speedex κ μετά ups, 150 ευρω και μιά εβδομάδα.
Τελικά το έστειλα με ελτά , 17 ευρώ και σε 3 μέρες ήταν εκεί.. Έμεινα μαλ@κας!

nickald
13/12/2010, 14:45
Οπως καταλαβαινεις λοιπον επειδη πολλοι εχουν διαφορες και διαφορετικες εμπειριες καλες και κακες (εγω απο τα ΕΛΤΑ μονο κακες εχω παντως) αυτα ολα εκφραζονται ισως στον λαθος ανθρωπο (τον πωλητη στο ebay)

Αυτον τον ψυχανεμισμο ομως δεν ειναι υποχρεωμενοι να τον ανεχτουν οι πωλητες οποτε και για δικια τους προστασια σου βαζουν ενα Χ σαν χωρα και δεν ασχολουνται μαζι σου.

Κι εμενα με ενοχλει αλλα καταλαβαινω και αποδεχομαι τον λογο που το κανουν.

kalogeros
13/12/2010, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
Καλα κανουν και μαυριζουν την Ελλαδα

Οταν ο αλλος εχει στησει μια επιχειρηση στο Ebay και του την πηδας με αρνητικες επειδη κολλησε το δεμα σου 2 μηνες στο τελωνείο τοτε θα σταματησει να στελνει Ελλαδα για να προστατευτει

Και χέστηκα αν βλεπω την χωρα μου αναμεσα στην Νιγηρια και την Ουγαντα στο ebay

Το θεμα ειναι να μην την βλεπεις αναμεσα σε αυτες τις χωρες σε πιο σημαντικες λιστες που εχουν να κανουν με διαφθορα, ποιοτητα εκπαιδευτικου συστηματος, ερευνα-τεχνολογια κλπ κλπ


+650 άπειρα ρε φίλε. Τα είπες όλα.

:beer:

idomeneas
13/12/2010, 20:13
πολύ χολή, μα πολύ όμως...
Πάρτε το χαμπάρι, δεν ξέρω πως και γτ αλλά τα Ελτα
είναι γαμώ τα ταχυδρομεία!
Οποιοσδήποτε έχει ασχοληθεί το ξέρει...
αντί να δούμε τι θα κάνουμε να βγούμε από την μαύρη λίστα
αρχινάμε τις θεωρίες...
δικαιωμά σας, και μαγκιά σας...
ΕΓΩ ΠΟΥ ΖΩ ΕΔΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΤΙ ΦΤΑΙΩ ΟΜΩΣ?

gianhs8
13/12/2010, 20:30
επειδη και εγω πουλαω και αγοραζω πολλα πραγματα απο το ebay οντως μας υποτημουν και μας συμπερυφερωνται σαν να ειμαστε απατεωνες

gianhs8
13/12/2010, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
πολύ χολή, μα πολύ όμως...
Πάρτε το χαμπάρι, δεν ξέρω πως και γτ αλλά τα Ελτα
είναι γαμώ τα ταχυδρομεία!
Οποιοσδήποτε έχει ασχοληθεί το ξέρει...


εγω στο ebay εχω 100% στην ταχυτητα εξυπηρετισης στελνω δεματα σε ολο τον κοσμο και το πολυ να κανουν 7 εργασιμες μερες

Ktm.Prestige
13/12/2010, 22:54
+1 mail και απο εμένα..

schumifer
14/12/2010, 01:48
Αγοράζω συχνά από το ebay. Κι επειδή διαβάζω τους πωλητές δε νομίζω ότι μαυρίζουμε περισσότερο από άλλους. Βλέπω συχνά πυκνά αρνητικές σε τεράστιους πωλητές που δείχνουν ξεκάθαρα ότι ο αγοραστής νόμιζε πως το ΗΚ-Αθήνα είναι Κολωνάκι Χαλάνδρι...
Κι όντως έχω φάει 2 φρές ως τώρα πόρτα λόγω εξαίρεσης της Ελλάδας. ΕΠειδή όμως τιμώ την Κίνα κυρίως, δεν μπορώ να πω ότι μου συμβαίνει συχνά.
Αυτοί στέλνουν άνετα

ΥΓ το έστειλα κι εγώ

menos
14/12/2010, 06:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
"Why did you put Greece in the default list with unwanted countries for shipping?
What does Greece have to do with countries like Nigeria and other third world?
Its a shame you did that,
please remove my country from that list.
Sellers by default advise that list and don't know that
we are a developed country with respected buyers.
I don't think there is even one case with fraud or something else with Greeks involved in Ebay.
Please consider my message as your action has caused to us (Greeks) a lot of problems and we are excluded from many listings without any logical reason.
Thank you in advance"
Message copied and sent...!! :mad: