PDA

View Full Version : Ενεργητική ασφάλεια της μοτοσυκλέτας μας - Components που μας φαίνονται χρήσιμα



Ichigo
12/12/2010, 23:45
Σκοπός του thread είναι να καταγράψουμε τι components χρησιμοποιούμε ή έχουμε σκοπό να χρησιμοποιήσουμε για την ενεργητική ασφάλειά μας πέρα από το οτιδήποτε υπάρχει εκ του εργοστασίου στη μοτοσυκλέτα μας. Θα βοηθήσει στο να πάρουμε ιδέες σε κάτι που ίσως μέχρι σήμερα δεν έχει πάει το μυαλό μας. Από ότι βλέπω δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε κάποιο thread. Ας μην ξεχνάμε πως ως μοτοσυκλετιστές δεν έχουμε και πολλές επιλογές οπότε κάθε ιδέα είναι χρήσιμη.

Μια ιδέα του τι ορίζεται ως ενεργητική ασφάλεια από τη Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Automobile_safety)

Δηλαδή επιγραμματικα:

Φρένα (πχ ABS)
Αναρτήσεις (δλδ στήσιμο)
Καθρέπτες
Κινητήρας (πχ βελτιώσεις που οδήγησαν σε αύξηση επιτάχυνσης)
Φώτα κλπ

Γράψτε για ότι θέλετε για οποιοδήποτε component θέλετε, αρκεί βέβαια το όλο εγχείρημα/μόντα που κάνατε να μη θέτει εντελώς εκτός προδιαγραφών το όχημα για χρήση δρόμου. Επίσης καλό θα ήταν να αναφέρετε και το μοντέλο σας ώστε αν σε κάποιον αρέσει ή μόντα σας να μπορεί να κάνει το ίδιο. Ακόμα καλύτερα να βάλετε και μια φωτό ώστε να φαίνεται αναλυτικα το αποτέλεσμα σε περίπτωση όπου έχει οπτικές επιπτώσεις, ή να περιγράφετε σύντομα την αλλαγή που κάνατε και τα αποτελέσματα που πετύχατε αν η μόντα σας δεν επέφερε οπτικές επιπτώσεις στη μοτοσυκλέτα :winka

Και ξεκινώ:

Έχω ξεκινήσει αναζήτηση για reflectors στο bandit 650 μου όπως ακριβώς συμβαίνει στο αντίστοιχο αμερικάνικο μοντέλο όπου από το νόμο εκεί είναι υποχρεωτικά τα reflectors μπρος πίσω. Είναι μια καλή αρχή πιστεύω όπου σε συνδυασμό με rim reflectors θα γίνομαι καλύτερα αντιληπτός τη νύχτα. :wave2:

Το θέλω δηλαδή κάπως έτσι:


219461

GiannisBlessed
13/12/2010, 01:14
εξατμηση που κανει λιγο παραπανω θορυβο...οχι παρα πολυ αλλα "εξεχει" απο ολους τους αλλους δρομοθορυβους και με κανει αντιληπτο κυριως απο πεζους που περπατανε και περνανε αμεριμνοι τους δρομος.
εχω σωθει πολλακις.:wave2:

Ichigo
13/12/2010, 08:20
?????? ????????????? ??? giannisblest
???????? ??? ????? ???? ???????? ??????...??? ???? ???? ???? "??????" ??? ????? ???? ?????? ????????????? ??? ?? ????? ????????? ?????? ??? ?????? ??? ????????? ??? ??????? ????????? ???? ??????.
??? ????? ????????.:wave2:

Be more specific please :wave2:

SVX
13/12/2010, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
εξατμηση που κανει λιγο παραπανω θορυβο...οχι παρα πολυ αλλα "εξεχει" απο ολους τους αλλους δρομοθορυβους και με κανει αντιληπτο κυριως απο πεζους που περπατανε και περνανε αμεριμνοι τους δρομος.
εχω σωθει πολλακις.:wave2:

:a10:


219471

GiannisBlessed
13/12/2010, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
Be more specific please :wave2:

wtf:confused:

copy paste

εξατμηση που κανει λιγο παραπανω θορυβο...οχι παρα πολυ αλλα "εξεχει" απο ολους τους αλλους δρομοθορυβους και με κανει αντιληπτο κυριως απο πεζους που περπατανε και περνανε αμεριμνοι τους δρομος.
εχω σωθει πολλακις.

Tpap
13/12/2010, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
... τι components χρησιμοποιούμε ή έχουμε σκοπό να χρησιμοποιήσουμε για την ενεργητική ασφάλειά μας πέρα από το οτιδήποτε υπάρχει εκ του εργοστασίου....

To καλλίτερο έβερ, είναι αυτό, δοκιμάστε άφοβα...:


219510

Ichigo
13/12/2010, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
wtf:confused:

copy paste

εξατμηση που κανει λιγο παραπανω θορυβο...οχι παρα πολυ αλλα "εξεχει" απο ολους τους αλλους δρομοθορυβους και με κανει αντιληπτο κυριως απο πεζους που περπατανε και περνανε αμεριμνοι τους δρομος.
εχω σωθει πολλακις.

Πες μας και το μοντελο σου, τι εξάτμηση έβαλες πως σου ταίριαξε, επιδόσεις. Ότι λέει το 1ο ποστ. Τωρα για το θέμα θορύβου... :sick:

Ichigo
13/12/2010, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
To καλλίτερο έβερ, είναι αυτό, δοκιμάστε άφοβα...:

Αυτό είναι ήδη στο στάνταρ εξοπλισμό για ένα συνειδητοποιημένο οδηγό και εννοείται, δε χρειάζεται καν να αναφερθεί. :beer: :beer:
Ας παραμείνουμε στο τεχνικό κομμάτι. :wave2:

Gandalf dr685sm
13/12/2010, 22:06
και όμως για την ενεργητική ασφάλεια τα ξέρουμε όλοι πάνω κάτω και είναι μετρημένα κουκιά ειδικά στην μηχανή. Το θέμα παθητικής ασφάλειας είναι κάτι που δεν υπάρχει παρά για ελάχιστα πράγματα ... π.χ. το air-jacket που έχει βγάλει η Colori ας πούμε , που δημιουργεί τον αερόσακο για περίπτωση πρόσκρουσης. Η παθητική ασφάλεια σε μια μηχανή γενικά δεν υπάρχει... περισσότερο προσαρμόζεται πάνω στον αναβάτη με προστασία σε jacket, μπότες, μπουφάν, κράνος, γάντια ...

Για την μηχανή όμως το θέμα παθητικής ασφάλειας είναι μεγάλο και μάλιστα με το σκεπτικό οτι η μηχανή δεν έχει καμπίνα προστασίας όπως το Ι.Χ...

Έχει σκεφτεί ποτέ κανείς για αυτό το θέμα;...

Συγνώμη που κάνω hijack στο thread , απλά πιστεύω πως το παθητικό και το ενεργητικό μέρος της ασφάλειας μας πάνω στην μηχανή , δεν είναι δύο μέρη αλλά ενα θέμα που πρέπει να τηρεί ισορροπίες καθώς μια αδυναμία στο ένα ή στο άλλο ίσως να αποβεί και μοιραίο.

GiannisBlessed
13/12/2010, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
Πες μας και το μοντελο σου, τι εξάτμηση έβαλες πως σου ταίριαξε, επιδόσεις. Ότι λέει το 1ο ποστ. Τωρα για το θέμα θορύβου... :sick:

αν και δεν καταλαβαινω τι σημασια εχει...
εχω ενα μπροσακι με μια χειροποιητη εξατμιση (no name.βσκ την λεω μητσο..χαχα)...
δεν ριχνει σπιτια κανει λιγο πιο μπασο ηχο και λιγο πιο δυνατο απο την μαμα...
επιδοσεις δεν ξερω...παντως ποτε δεν περιμενα οι επιδοσεις που θα σου δωσει μια εξατμηση να επιρρεασει την ενεργητικη ασφαλεια...στην θεωρια μπορει...
παντως οταν βλεπω καποιον πεζο οδηγο κτλ να μην με εχει αντιληφθει και κοινως "την βλεπω την δουλεια" δεν κορναρω,αλλα μαρσαρω.
εχω την αισθηση οτι η κορνα δεν τραβαει την προσοχη τοσο πολυ καθως ειναι συνηθησμενος ηχος πχ στο κεντρο με κινηση η στην βουλιαγμενης εξω απο το μαλ με 1000 πεζους κτλ κτλ...που οι κορνες πεφτουν συννεφο για το πιο απλο (φαναρι πχ)μεχρι το πιο σημαντικο.
τα βραδια πολλες φορες οταν προσεγγιζω απο πισω ενα αυτοκινητο παιζω 1-2 φορες τα φωτα για ν ειμαι σιγουρος οτι με ειδε πριν περασω.
:smilea:

webassasin
21/12/2010, 10:20
To θεμα με την εξατμιση που τραβαει την προσοχη ειναι σωστο τοσο στη θεωρια,οσο κ στην πραξη.
Οσο καιρο κυκλοφορουσα με τη σιμπι με μια ελευθερη μοτορσπορτ,δεν ειχα θεμα με τους πεζους.
τωρα που κυκλοφορω με το παπι με μαμα εξατμιση,πεταγονται συνεχεια..