PDA

View Full Version : έχει συμπτώματα ο ανορθωτής;;



aakkuan
13/12/2010, 15:12
έχω το σιμπί το τετρακοσάρι
και μόλις γύρισα από τον μάστορα λόγω καμμένου ανορθωτή. μου έβαλε μεταχειρισμένο και μου βγήκε μαζί με τα εργατικά μόνο 150 ευρώ (???? :eyepop: ) γιατι αν μου έβαζε καινούργιο θα ταν 250 + 50 τα εργατικά.....

πρώτον:

μήπως με κωλόπιασε;; :rotflmao:

δεύτερον:

του πα ότι τις τελευταίες δυο μέρες στα φανάρια είχε παράξενες αρρυθμίες και μου πε ναι αυτό είναι σύμπτωμα από οσο όμως έχω ψάξει εδώ λένε πολλοί ότι δεν υπάρχουν συμπτώματα και άμα είναι να σου τύχει θα σου τύχει...

επίσης με πληροφόρησε ότι θα μπορούσε να μου κάψει και ηλεκτρονική!! :eyepop: :eyepop:

τι γίνεται ρε γαμώτο, θα μου αχρηστευόταν η μηχανή από έναν ...ανορθωτούλη;;;:lol: :lol:

GIXXERAKIAS
13/12/2010, 15:23
Ε?:sick:

hidefnick
13/12/2010, 15:48
Μην το ψάξεις στον ebay πάντως. Θα ΚΛΑΨΕΙΣ (http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=honda+cb+400+rectifier&_sacat=See-All-Categories) :wave2:

spyro
13/12/2010, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Μην το ψάξεις στον ebay πάντως. Θα ΚΛΑΨΕΙΣ (http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=honda+cb+400+rectifier&_sacat=See-All-Categories) :wave2:

όχι ρε φιλε

:eek:


πίκρα

Zzz750
13/12/2010, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan

πρώτον:

μήπως με κωλόπιασε;; :rotflmao:



Μπορεις να το πεις και ετσι....αλλα πιστευω οτι το χοντρο-κωλοπιασε:eyepop: ..ειναι πιο ευστοχο.

Δυο ελαφρυντικα δινω στον μηχανικο σου.
1)Μπορει να ειναι δυσκολο να βγαλει τον ανορθωτη (ποσο πια δυσκολο να ειναι σε ενα γυμνο μηχανακι?)
2)Μπορει επειδη για το συγκεκριμενο μηχανακι δεν βρισκεις ευκολα ανταλλακτικα...να ειχε λιγο τσιμπημενη τιμη ο ανορθωτης (ποσο πια να κανει ενας μεταχειρισμενος ανορθωτης?)

...αλλα ?150? omg που λεει και η νεολαια στα internet καφε...και λες και μονο. Δεν ειναι και επιστημη. Με φυσακια ειναι συνδεμενος. Βγαζεις...βαζεις. Ελεος.
:sad:

Εμενα παντως που μου εχει καψει ανορθωτη 2 φορες (gsxr k6 600) απλα δυσκολευοταν να παρει μπρος...ειδικα μετα απο 5-6 μερες...επειδη η μπαταρια δεν επερνε σωστο ρευμα απο τον ανορθωτη και ηταν ψιλο-ξεψυχισμενη. Αυτο εγινε τη δευτερη φορα που δεν ειχε καει ολοσχερος ο ανορθωτης (απλα ενα μερος του).
Την πρωτη φορα...απλα μου εσβησε εν κινησει και...το μπουλο. Επερνε μπροστα μετα απο 5 λεπτα και ξανα-σβηνε μετα απο 2-3 λεπτα.

camen
13/12/2010, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zzz750
Μπορεις να το πεις και ετσι....αλλα πιστευω οτι το χοντρο-κωλοπιασε:eyepop: ..ειναι πιο ευστοχο.

Δυο ελαφρυντικα δινω στον μηχανικο σου.
1)Μπορει να ειναι δυσκολο να βγαλει τον ανορθωτη (ποσο πια δυσκολο να ειναι σε ενα γυμνο μηχανακι?)
2)Μπορει επειδη για το συγκεκριμενο μηχανακι δεν βρισκεις ευκολα ανταλλακτικα...να ειχε λιγο τσιμπημενη τιμη ο ανορθωτης (ποσο πια να κανει ενας μεταχειρισμενος ανορθωτης?)

...αλλα ?150? omg που λεει και η νεολαια στα internet καφε...και λες και μονο. Δεν ειναι και επιστημη. Με συφακια ειναι συνδεμενος. Βγαζεις...βαζεις. Ελεος.
:sad:

2 βιδες θελει ο ανορθωτης να βγει συνηθως και ειναι και σε εμφανες σημειο γτ πρεπει να παιρνει αερα.Δεν πανε και τον καταχωνιαζουν...:winka:

Τα 150 μου φαινονται ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ για μεταχειρο ανορθωτη,κριμα που δεν το εψαξες πριν τα σκασεις...Ελπιζω τουλαχιστον αν ειναι κομπλε το μηχανακι τωρα και να εκανες την δουλεια σου σωστα και ας πληρωσες λιγο τσουχτερα...:beer: :wave2:

Zzz750
13/12/2010, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
2 βιδες θελει ο ανορθωτης να βγει συνηθως και ειναι και σε εμφανες σημειο γτ πρεπει να παιρνει αερα.Δεν πανε και τον καταχωνιαζουν...:winka:


+1000
Σε 2 βιδες στηριζεται...αλλα για τον αποσυνδεσει μπορει να χρειαστει να βγαλει ντεποζιτα, φιλτροκουτια (ετσι πρεπει στο gsxr πχ)...και ξερω γω τι αλλο στο CB.
Anyway...οντως πολλα τα λεφτα...αλλα και εγω ελπιζω να ειναι ολα ok τωρα.

klab
13/12/2010, 16:46
’λλαξα πριν περίπου κανένα μήνα τον ανορθωτή του δικού μου CB.
Καινούργιος-aftermarket καλύτερος με μεγάλη ψύκτρα (ο γνήσιος δεν έχει ψύκτρα στα παλιά μοντέλα) κάτι παραπάνω από 100€ με τα έξοδα αποστολής-αντικαταβολής από Αθήνα.
Ξεβίδωσα το πλαϊνό καπάκι ξεκούμπωσα τον παλιό και κούμπωσα τον νέο στην φύσα, και είμαι και άσχετος με μαστορέματα.
Σόρρυ αλλά ο μάστορας σου σε έγδαρε ολίγον.

ΥΓ αυτός που είχε το δικό μου ήταν αλλαγμένος-μεταχειρισμένος (πάλι χωρίς ψύκτρα) και έγραφε πάνω ότι ταίριαζε σε VFR 750 - CBR 900 - XLV 1000

aakkuan
13/12/2010, 17:59
έχω μείνει λίγο μαλάκας τώρα πρέπει να ομολογήσω....

τον τύπο τον έχω εδώ και δυο χρόνια και γενικά και από άλλες φορές επιβεβαιωμένα είναι εντάξει...

αυτή τη συγκεκριμένη φορά λόγω υποχρεώσεων μου την πήγε ο αδερφός μου και απλά του είπε φτιάξτηνα...

τι να πω...

50 είναι τα εργατικά υποθέτω με τη δικαιολογία ότι του πήρε χρόνο να καταλάβει τι παίζει και μετά να επιβεβαιώσει ότι όντως ήταν ο ανορθωτής και όχι κάτι άλλο στο κύκλωμα.

αλλά τα 100 ευρώ για μεταχειρισμένο ανορθωτή και μένα δεν μου ακούστηκαν καλά...

:bawl:

με τις υγείες μου...

sakisvolos
13/12/2010, 18:31
Μεταχειρισμένος 150? με τα εργατικά? Άντε τα εργατικά να πω 20? και είναι πάρα πολλά.....
Εδώ στο Βόλο βρίσκω σε μαγαζί ανορθωτή της SUN Made in japan μέχρι 40Α ρεύμα και τον πουλάει
68?....

150? δεν είναι χούφτα απλά είναι κάτι πολύ ανώτερο!!!

Δηλαδή αν ήταν πηνία πόσο θα ζήταγε καμιά χιλιάδα γιούργια? Έλεος μωρέ!!!!

Ότι να 'ναι ζητάνε μερικοί και σε καιρό κρίσης.... :mad: :mad: :mad:

george1100xx
14/12/2010, 08:08
ειχα ενα xx του 98 φιλε..οταν ετυχε να αλλαξω ανορθωτη-μπαταρια(μου τα εκαψε και τα δυο)140€ εδωσα..μονο για ανορθωτη 150 φαινονται πολλα..μηπως να την ψαχνεις λιγο καλυτερα;;ειναι δυσκολοι οι καιροι...

okourkoulos
14/12/2010, 11:50
Αν σου δίνει στη νεκρά 14+Volt ρελαντί και στις 2500 στροφές 13+V, είναι σωστό ή έπρεπε να γίνετε το ανάποδο? Στο ρελαντί 13+ και στις 2500 14+. Στο συνεργείο μου είπαν πως στο ρελαντί βγάζει τη φουλ φόρτιση!!
Ισχύει?

OldMan
14/12/2010, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από okourkoulos
Στο συνεργείο μου είπαν πως στο ρελαντί βγάζει τη φουλ φόρτιση!!
Πήγαινέ τους την μηχανή με άδεια μπαταρία, βάλτε την μπροστά και αφήστε την στο ρελαντί και βάλε στοίχημα ότι αν (και όποτε) φορτίσει, η βενζίνη δικιά σου ... :winka:

sniper
14/12/2010, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από okourkoulos
..... Στο συνεργείο μου είπαν πως στο ρελαντί βγάζει τη φουλ φόρτιση!!
Ισχύει?

Αν το παλικάρι που το έχει τον λενε Babis ilektrologos, ισχύει.

McGyver
14/12/2010, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από okourkoulos
Αν σου δίνει στη νεκρά 14+Volt ρελαντί και στις 2500 στροφές 13+V, είναι σωστό ή έπρεπε να γίνετε το ανάποδο? Στο ρελαντί 13+ και στις 2500 14+. Στο συνεργείο μου είπαν πως στο ρελαντί βγάζει τη φουλ φόρτιση!!
Ισχύει?

Σε τι μηχανάκι;

okourkoulos
14/12/2010, 13:55
KTM 990 Αdventure, έχει σημασία?

okourkoulos
17/12/2010, 09:12
Πάλι έμεινα σήμερα!!!
Θα πάω να αγοράσω μπαταρία επειγόντως!
Κάθε βδομάδα φόρτιση δε πάει.
Ρε παιδιά μήπως παίζει να μη φορτίζει σωστά?
Μήπως ο φορτιστής στον ανορθωτή έχει πρόβλημα και μισοφορτίζει?
Αντί να ανορθώνει το εναλλασσόμενο ευθεία το κάνει σα μαίανδρους (σα πολεμίστρες κάστρου), δηλαδή σαν "Π" & "U" συνεχόμενα!
Πως τσεκάρω το φορτιστή? Αμπερόμετρο ανάμεσα σε ανορθωτή και μπαταρία και όταν φορτίζει να δώ τι βγάζει? Πόσα Amperes πρέπει όμως να βγάζει?

super_toto
17/12/2010, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από okourkoulos
Πάλι έμεινα σήμερα!!!
Θα πάω να αγοράσω μπαταρία επειγόντως!
Κάθε βδομάδα φόρτιση δε πάει.
Ρε παιδιά μήπως παίζει να μη φορτίζει σωστά?
Μήπως ο φορτιστής στον ανορθωτή έχει πρόβλημα και μισοφορτίζει?
Αντί να ανορθώνει το εναλλασσόμενο ευθεία το κάνει σα μαίανδρους (σα πολεμίστρες κάστρου), δηλαδή σαν "Π" & "U" συνεχόμενα!
Πως τσεκάρω το φορτιστή? Αμπερόμετρο ανάμεσα σε ανορθωτή και μπαταρία και όταν φορτίζει να δώ τι βγάζει? Πόσα Amperes πρέπει όμως να βγάζει?

Συναγερμό έχεις?

McGyver
17/12/2010, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από okourkoulos
Πάλι έμεινα σήμερα!!!
Θα πάω να αγοράσω μπαταρία επειγόντως!
Κάθε βδομάδα φόρτιση δε πάει.
Ρε παιδιά μήπως παίζει να μη φορτίζει σωστά?
Μήπως ο φορτιστής στον ανορθωτή έχει πρόβλημα και μισοφορτίζει?
Αντί να ανορθώνει το εναλλασσόμενο ευθεία το κάνει σα μαίανδρους (σα πολεμίστρες κάστρου), δηλαδή σαν "Π" & "U" συνεχόμενα!
Πως τσεκάρω το φορτιστή? Αμπερόμετρο ανάμεσα σε ανορθωτή και μπαταρία και όταν φορτίζει να δώ τι βγάζει? Πόσα Amperes πρέπει όμως να βγάζει?

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=17006

OldMan
17/12/2010, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από okourkoulos
Πάλι έμεινα σήμερα!!!
Θα πάω να αγοράσω μπαταρία επειγόντως!
Κάθε βδομάδα φόρτιση δε πάει.
Ρε παιδιά μήπως παίζει να μη φορτίζει σωστά?
Το πιο πιθανό...


Αρχικά δημιουργήθηκε από okourkoulos
Αντί να ανορθώνει το εναλλασσόμενο ευθεία το κάνει σα μαίανδρους (σα πολεμίστρες κάστρου), δηλαδή σαν "Π" & "U" συνεχόμενα!
Αυτό κάνει αλλά δεν αποτελεί πρόβλημα στη φόρτιση...
(κανένα σύστημα φόρτισης μπαταρίας οχήματος δεν κάνει "ιδανική" ανόρθωση, της εξομάλυνσης συμπεριλαμβανομένης, γιατί και ακριβό βγαίνει και δύσκολα τακτοποιείται χωροταξικά - μόνο ο πυκνωτής που θα χρειαζόταν έχει το μέγεθος μικρού φιλτροκουτιού)

Αν ο λόγος Vrms / Vpp είναι ίσος ή μικρότερος από το αποδεκτό Vripple (στην περίπτωσή μας γύρω στο 12-15%) η μπαταρία θα φορτίσει μια χαρά και χωρίς προβλήματα...

Υ.Γ.
Ο ανορθωτής που είναι έτοιμος να τα παίξει βγάζει κυματομορφή "Λ", που ουσιαστικά είναι μια αψαλίδιστη "Π", είτε γιατί το crest voltage των διόδων έχει πάει περίπατο μαζί με τους κεραμικούς είτε γιατί τα Thyristors υποφέρουν από οστεοφυτική δυσκαμψία... :wave2:

McGyver
17/12/2010, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν ο λόγος Vrms / Vpp είναι ίσος ή μικρότερος από το αποδεκτό Vripple (στην περίπτωσή μας γύρω στο 12-15%) η μπαταρία θα φορτίσει μια χαρά και χωρίς προβλήματα...

Υ.Γ.
Ο ανορθωτής που είναι έτοιμος να τα παίξει βγάζει κυματομορφή "Λ", που ουσιαστικά είναι μια αψαλίδιστη "Π", είτε γιατί το crest voltage των διόδων έχει πάει περίπατο μαζί με τους κεραμικούς είτε γιατί τα Thyristors υποφέρουν από οστεοφυτική δυσκαμψία... :wave2:

Έχυσα :blush: ...

notakos600
17/12/2010, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Υ.Γ.
Ο ανορθωτής που είναι έτοιμος να τα παίξει βγάζει κυματομορφή "Λ", που ουσιαστικά είναι μια αψαλίδιστη "Π", είτε γιατί το crest voltage των διόδων έχει πάει περίπατο μαζί με τους κεραμικούς είτε γιατί τα Thyristors υποφέρουν από οστεοφυτική δυσκαμψία... :wave2:


Ώρες-ώρες σκέφτομαι πόσο τυχεροί είμαστε που σε έχουμε ανάμεσά μας. :smokin:

okourkoulos
17/12/2010, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το πιο πιθανό...
Γιατί

Αυτό κάνει αλλά δεν αποτελεί πρόβλημα στη φόρτιση...
(κανένα σύστημα φόρτισης μπαταρίας οχήματος δεν κάνει "ιδανική" ανόρθωση, της εξομάλυνσης συμπεριλαμβανομένης, γιατί και ακριβό βγαίνει και δύσκολα τακτοποιείται χωροταξικά - μόνο ο πυκνωτής που θα χρειαζόταν έχει το μέγεθος μικρού φιλτροκουτιού)

Αν ο λόγος Vrms / Vpp είναι ίσος ή μικρότερος από το αποδεκτό Vripple (στην περίπτωσή μας γύρω στο 12-15%) η μπαταρία θα φορτίσει μια χαρά και χωρίς προβλήματα...
Πρακτικά τι σημαίνει αυτό?
Υ.Γ.
Ο ανορθωτής που είναι έτοιμος να τα παίξει βγάζει κυματομορφή "Λ", που ουσιαστικά είναι μια αψαλίδιστη "Π", είτε γιατί το crest voltage των διόδων έχει πάει περίπατο μαζί με τους κεραμικούς είτε γιατί τα Thyristors υποφέρουν από οστεοφυτική δυσκαμψία... :wave2:
Και πως το καταλαβαίνεις αυτό?

ernti
17/12/2010, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Έχυσα :blush: ...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Να'σαι καλά βραδυάτικο..

sapila racing
17/12/2010, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από okourkoulos
Και πως το καταλαβαίνεις αυτό?

Κληρονομικό χάρισμα! :lol: :lol:

Αντώνη έγραψες πάλι. :uplate:

okourkoulos
18/12/2010, 10:12
Λίγο πιο πρακτικά ή, έστω, επιστημονικά χαμηλότερου επιπέδου!

airpanos
18/12/2010, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από okourkoulos
Αν σου δίνει στη νεκρά 14+Volt ρελαντί και στις 2500 στροφές 13+V, είναι σωστό ή έπρεπε να γίνετε το ανάποδο? Στο ρελαντί 13+ και στις 2500 14+. Στο συνεργείο μου είπαν πως στο ρελαντί βγάζει τη φουλ φόρτιση!!
Ισχύει?

Iσχυει το οτι βγαζει παραπανω ταση στο ρελαντι.
Για να φορτισει ομως πρεπει να το πας βολτα.

Οταν ανοιγεις το γκαζι παραπανω υπαρχουν μικροαπωλειες,αν μιλαμε για μισο βολτ
λιγο ο πολλαπλασιαστης λιγο η ηλεκτρονικη καταλαβαινεις.
Αν τα μετρησες εσυ εννοειται και οχι οτι σου ειπανε, τοτε αλλαξε μπαταρια-αφου λες οτι δε φορτιζει.

aakkuan
18/12/2010, 11:47
άσχετο-σχετικό:


ένας πρόχειρος τρόπος να δεις αμά πάει καλά η φόρτιση, δεν είναι να βλέπεις αν στο ρελαντί με γκάζι δυναμώνουν ελάχιστα τα φώτα;;;

hornet
18/12/2010, 11:56
είχα καιρο να μπω στο μοτο και ....παλι χαρηκα με αυτα που διαβαζω.


ρε αντωνάκη μου ..που να βρει ο χριστιανος παλμογραφο για να δει την κυματομορφη!

το συστημα παραγωγης ηλεκτρικης ενεργειας στη μηχανη ειναι το δυναμο η αλλιως πηνια κινησης και φωτων η alternator στο ελληνικοτερον.

Κατα πάσα πιθανότητα ο ανορθωτης γεια σας, επισης το μηχανακι σου ειναι παγκοσμιως γνωστον ως ανορθωτοκαταστροφεας.

Μια γρηγορη ενδειξη ειναι βολτομετρο στην μπαταρια εν λειτουργια ο κινητηρας στο ρελαντι 13 βολτ ανοιγουμε γκαζι εως τις 5000 στροφες δεν πρεπει να ξεπερασουμε το 14 βολτ αντε 14,5 οριακα οτιδηποτε παραπανω αλλαζεις ανορθωτη.

Επισης ναι ο ανορθωτης μπορει να ξεσκισει την μπαταρια όταν ειναι χαλασμενος να καψει λαμπες εως και ηλεκτρονικη!!

μην αλλαξεις μπαταρια ακομα πριν τσεκαρεις τον ανορθωτη με την παραπανω μεθοδο διοτι εαν εστιαζεται το προβλημα εκει θα αρπαξεις και την νεα...απο την αλλη μπορει ο ανορθωτης να εργαζεται μια χαρα και απλα ο παλαιος ανορθωτης πηδηξε την παλια σου μπαταρια.

okourkoulos
19/12/2010, 14:35
Δεν υπάρχει παλιός ανορθωτής!
Ένας ειναι και ποιά είναι η παραπάνω μέθοδος?
Ο καθένας λέει τη δικιά του άποπψη, δυστυχώς.
Οι γνώμες συγκρούονται και αποτέλεσμα δε βγάλαμε.

airpanos
19/12/2010, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από okourkoulos
Δεν υπάρχει παλιός ανορθωτής!
Ένας ειναι και ποιά είναι η παραπάνω μέθοδος?
Ο καθένας λέει τη δικιά του άποπψη, δυστυχώς.
Οι γνώμες συγκρούονται και αποτέλεσμα δε βγάλαμε.


Ελεγχος του ανορθωτη - με τη φισα επανω και το μοτερ σε λειτουργια
ελεγξε κιτρινο-κοκκινο μεταξυ γειωσης - καφε η μαυρο καλωδιο - αν φερνει μεχρι 14 βολτ

Ελεγχος μπαταριας - συνδεεις το πολυμετρο παραλληλα στους πολους


Μετρηση των αμπερ-τι να την κανεις αλλα για περιεργους-συνδεεις το πολυμετρο σε σειρα
εφοσον εχεις βγαλει τη φισα και λειτουργεις το πολυμετρο ως γεφυρα.π.χ. για να δεις ποσο
τραβανε τα φωτα.

Απλα πραγματα:wacko:

ego_o_idios
19/12/2010, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
έχω το σιμπί το τετρακοσάρι
και μόλις γύρισα από τον μάστορα λόγω καμμένου ανορθωτή. μου έβαλε μεταχειρισμένο και μου βγήκε μαζί με τα εργατικά μόνο 150 ευρώ (???? :eyepop: ) γιατι αν μου έβαζε καινούργιο θα ταν 250 + 50 τα εργατικά.....

πρώτον:

μήπως με κωλόπιασε;; :rotflmao:

δεύτερον:

του πα ότι τις τελευταίες δυο μέρες στα φανάρια είχε παράξενες αρρυθμίες και μου πε ναι αυτό είναι σύμπτωμα από οσο όμως έχω ψάξει εδώ λένε πολλοί ότι δεν υπάρχουν συμπτώματα και άμα είναι να σου τύχει θα σου τύχει...

επίσης με πληροφόρησε ότι θα μπορούσε να μου κάψει και ηλεκτρονική!! :eyepop: :eyepop:

τι γίνεται ρε γαμώτο, θα μου αχρηστευόταν η μηχανή από έναν ...ανορθωτούλη;;;:lol: :lol:

kita 50 euro ergatika kala ine
na sou pire dio evro tin vida sto kapaki an exi 4 ine 8 euro i vides ke meta menoun 42 euro diladi 21 euro to ksekoumpoma tis fisas ke ala 21 to koumpoma tis kenouria fisas logiko mou fenete:rotflmao: :rotflmao:

meta o metaxirismeno anor8otis exi 50 euro vale ton frape mexri na er8i an exese o mastoras travikse kazanaki xalase xarti stin toualeta anevike to kostos ama milise k me to katinaki sto kinito afta pios 8a ta plirosi? e?:mad:
ke tis 8ermides pou ekapse na metakinisi mixanaki na skefti
ke liga sou pire :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


an otan pigenete stous mastores ke sas lene teties times ke den tous travate mpounies stin mapa iste malakes min anarotieste...:rotflmao:



stin sx electronics
anor8otis kenourios tis sx electronics me egkioisi eforou zois topo8etimenos 105 euro

OldMan
20/12/2010, 05:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από okourkoulos
Λίγο πιο πρακτικά ή, έστω, επιστημονικά χαμηλότερου επιπέδου!
Βρε μάστορα, εσύ άρχισες να μιλάς πρόστυχα περί ανόρθωσης και τετραγωνικών παλμών ... :blush:

(εγώ, λόγω αυξημένων αντοχών και μειωμένων αντιστάσεων, απλά τσίμπησα...) :winka:

takis-kk
20/12/2010, 06:07
Οι κάπως ηλικιωμένοι.
Καλό είναι να προσέχουμε τους παλμούς μας και κυρίως την ανόρθωση.:rolleyes:

OldMan
20/12/2010, 06:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Ώρες-ώρες σκέφτομαι πόσο τυχεροί είμαστε που σε έχουμε ανάμεσά μας. :smokin:
Γιατί με δουλεύετε ρε τομάρια ...??? :smokin:

sniper
20/12/2010, 06:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί με δουλεύετε ρε τομάρια ...??? :smokin:

Γιατί μπορούν...

:smokin:

okourkoulos
20/12/2010, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Βρε μάστορα, εσύ άρχισες να μιλάς πρόστυχα περί ανόρθωσης και τεραγωνικών παλμών ... :blush:


Που να ήξερα πως μιλάω με τέτοιο επίπεδο.
Ξεπεράσατε τις γνώσεις μου και ψάρωσα!