PDA

View Full Version : Πεσμένη μπαταρία



kalogeros
13/12/2010, 18:57
Παιδιά η ιστορία έχει ως εξής. Το πρωί πάω να βάλω μπρος την μηχανή, αλλά τζάμπα κόπος. Η μίζα μετά βίας γύριζε και δεν έλεγε να πάρει μπρος. Αφού έριξα τα καντήλια μου, πήρα τελικά το κουτί να κάνω την δουλειά μου. Η μηχανή ήταν ακίνητη από την Πέμπτη ή την Παρασκευή (δεν θυμάμαι ακριβώς), δηλαδή 3 ή 4 μέρες. Αυτό που με ξενερώνει είναι ότι η μπαταρία αλλαχτηκε πέρισυ τον Ιανουάριο. Δεν έχει ούτε χρόνο δηλαδή και είναι η YUASA που φοράνε τα V-Strom από την μαμά.
Τι σκατά να κάνω για να την σώσω και να γλιτώσω τα μαμισιάτικα για καινούρια μπαταρία; Και πως μπορώ να αποφύγω παρόμοιες καταστάσεις στο μέλλον;

Gandalf dr685sm
13/12/2010, 19:10
Μάλλον κάπου έχεις διαρροή αν είναι ενός χρόνου μόνο η μπαταρία σου.

δες και το παρακάτω νήμα.. μπορεί να πάρεις καμιά ιδέα.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1942447#post1942447

Allst@rf
13/12/2010, 19:22
2 βδομάδες είχα να πατησω μίζα στον υπέρδούκα μου και πριν 3 μέρες πήρε με μισή...

Z750 '08 του ξαδέρφου μου το ίδιο πρόβλημα με το παιδί...

Και εγώ και ο ξαδέρφος φοράμε YUΑSΑ ιμιτασιόν από κίνα...

Μπούρδελα ευρωπαϊκα που μένουν στο δρόμο...

Παντος ,για να μην είμαι και συνέχεια αχωνευτος,αυτό που μπορείς να κανείς για αρχή ,είναι να το πας σε ένα ηλεκτρολόγο να σου την φορτίσει...
Βέβαια όπως λέει και ο" γκρι προσκυνητής" μπορεί να έχεις διαρροή ,ή κάποιο άλλο ζήτημα και να σε αφήσει πάλι...

Δε σπάνε δε χαλάνε είπαμε...

OldMan
14/12/2010, 10:23
Δεν έχει χαλάσει (λογικά) η μπαταρία σου...

Πιθανόν να έσβησες με εκφορτισμένη μπαταρία και λίγο το κρύο, λίγο η αυτοεκφόρτιση ήρθε και ψόφησε το πράγμα...


Υ.Γ.
ΜΗΝ την αφήνεις εκφορτισμένη γιατί τότε θα τα φτύσει ανεπανόρθωτα...
(επανορθούμενα για την ακρίβεια αλλά με ασύμφορο κόστος..):winka:

ares_tz
14/12/2010, 10:45
Παλιά στο XT600, μπαταρία Yuasa κράτησε σχεδόν 6χρόνια..τι λέτε τώρα! Δεν φταίει η μπαταρία είναι επώνυμη μάρκα..τσέκαρε τους πόλους..

kalogeros
14/12/2010, 11:37
Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μια τελευταία ερώτηση. Λέτε να την βγάλω και να την πάω για φόρτιση ή να την βάλω μπρος με καλώδια και να της κάνω μια καλή βόλτα;

OldMan
14/12/2010, 11:43
Το πρώτο είναι πιο σίγουρο για να βεβαιωθείς ότι είναι Ο.Κ. η μπαταρία σου ..

(ουδείς εγγυάται ότι το σύστημα φόρτισης της μηχανής σου είναι άψογο..) :winka:

okourkoulos
14/12/2010, 11:45
Βάλτη να φορτίσει κανα 12ωρο και (αν έχεις φορτιστή) βάζε τη μια φορά κάθε μήνα ή δίμηνο.
Οι πιο πολλοί έτσι τη πατάνε, με το κρύο. Οι YUASA παίζουν και κινέζικες. Είναι που θα κάτσεις.
Παίζει βέβαια να έχεις και διαρροή.
Βάζεις βολτόμετρο και μετράς τι δίνει και αν και πόσο φορτίζει ο ανορθωτής στο ρελαντί και στο 1/4 γκάζι.
Αν θες βάζεις σε σειρά και αμπερόμετρο να δεις τι τραβάει σε φορτίο. Εκεί θα δεις αν έχεις διαρροή.
Αυτά αν δε μπορείς να τα κάνεις εσύ, πήγαινε σε ηλεκτρολογίο.

okourkoulos
20/12/2010, 09:54
Για δείτε κι αυτή:
Μπαταρία που βρήκα από AdvRider όπου θάβουν τις μαμίσιες YUASA!
Είναι Λιθίου, νέας τεχνολογίας και δεν έχει δοκιμαστεί αρκετά ακόμα, αλλά έχει δυο χρόνια εγγύηση!

OldMan
21/12/2010, 06:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από okourkoulos
Είναι Λιθίου
Μπράβο της και τιμή της και καμάρι της, αλλά έχει ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικό τρόπο φόρτισης από τις Μολύβδου ...


Αρχικά δημιουργήθηκε από okourkoulos
νέας τεχνολογίας
Όλα είναι σχετικά...


Αρχικά δημιουργήθηκε από okourkoulos
δεν έχει δοκιμαστεί αρκετά ακόμα
Εννοείς προφανώς ότι δεν έχουν σκάσει αρκετές ...


Αρχικά δημιουργήθηκε από okourkoulos
έχει δυο χρόνια εγγύηση!
Για @@ σου που θα βρίσκονται από πάνω της όταν σκάσει, τι εγγύηση δίνει ..??

Hornet_08
21/12/2010, 08:12
Ερωτηση, οι καινουργιες μηχανες με το ιμομπιλαιζερ γινεται να παρουν μπρος με την φορα ?

Γυρισμενο το κλειδι κανονικα

dimitrioskosmas
22/12/2010, 05:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hornet_08
Ερωτηση, οι καινουργιες μηχανες με το ιμομπιλαιζερ γινεται να παρουν μπρος με την φορα ?

Γυρισμενο το κλειδι κανονικα
ναι

Gandalf dr685sm
22/12/2010, 06:15
εξαρτάται την συμπίεση... μπορεί ναι , μπορέι και οχι... σε βαθμό δυσκολίας εννοώ έτσι; Τώρα κάπου είχα διαβάσει οτι κάνει ζημιά σε ηλεκτρικά και καταλύτη αν το βάζεις έτσι μπροστά. Δεν ξέρω αν αληθεύει και γενικά μου κάνει λίγο "παπάτζα"... αλλά όποιος ενδιαφέρεται ας ρωτήσει.

kostaspetrou
22/12/2010, 06:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για @@ σου που θα βρίσκονται από πάνω της όταν σκάσει, τι εγγύηση δίνει ..??
Φιλε μπορεις να εξηγησεις τι εννοεις;Για μπαταριες λιθιου που σκανε εχω ακουστα για κινητα,οτι δηλ αν μιλας και φορτιζει υπαρχει ενδεχομενο να εκραγει.Δε το κατεχω ομως το γιατι...αν θες πες μας καποια πραγματα :beer:

okourkoulos
22/12/2010, 07:07
Δε σκάνε καλέ!
Δεν ελευθερώνουν αέρια, όπως οι αντίστοιχες μολύβδου.
Δεν είπα πως θα τη πάρω κι όλας.
Προς το παρόν είμαι σε αλληλογραφία μαζί τους για τις λεπτομέρειες.
Πιθανότατα να μην αγοράσω, αφού με τα μεταφορικά (Πολύ βάρος) θα είναι το κόστος απαγορευτικό.

OldMan
22/12/2010, 07:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostaspetrou
Φιλε μπορεις να εξηγησεις τι εννοεις;Για μπαταριες λιθιου που σκανε εχω ακουστα για κινητα,οτι δηλ αν μιλας και φορτιζει υπαρχει ενδεχομενο να εκραγει.Δε το κατεχω ομως το γιατι...αν θες πες μας καποια πραγματα :beer:
Ιn breef...

Ο αλγόριθμος φόρτισης των μπαταριών Λιθίου είναι εντελώς διαφορετικός από αυτόν των Μολύβδου στην φάση 3 (Topping charge) με 2 αποτελέσματα:

1. Μη σωστή πλήρη φόρτιση της μπαταρίας (με σταδιακή ελάττωση της χωρητικότητάς της..)

2. Κίνδυνο έκρηξης από στρέβλωση και διόγκωση των πλακών ανόδου, λόγω αδυναμίας αυτορύθμισης του τελικού ρεύματος φόρτισης (και όχι από (υπερ)παραγωγή αερίων, όπως είπε ο "καλέ" παραπάνω)

:wave2:

kalogeros
08/01/2011, 20:42
Παιδιά επανέρχομαι με νέα. Τελικά την μπαταρία την φόρτισα για 24 ώρες και στην αρχή όλα καλά. Για 1-2 εβδομάδες δεν είχα κανένα πρόβλημα, φρόντιζα όμως να της κάνω καλή βόλτα κάθε φορά που έβαζα μπρος. Εχθές πήγα να την βάλω μπρος μετά από 4 μέρες ακινησίας. Τα φώτα άναψαν, η αντλία βενζίνης ακουγόταν, αλλά η μίζα τίποτα. Άρα πάμε για άλλα. Τα πιο πιθανά σενάρια κατά την γνώμη μου είναι διαρροή ή χαλασμάνος ανορθωτής. Την Δευτέρα θα πάω στον ηλεκτρολόγο και θα επανέλθω με νέα.

Υ.Γ.: Η YUASA είναι made in USA (έτσι λέει).