PDA

View Full Version : Παραβιασμένος φάκελος-courier



Ktm.Prestige
14/12/2010, 12:29
Καλημέρα , αν και για εμένα δεν μπορώ να πω ότι είναι.
Ακούστε το περιστατικό.

Χθές το πρωί δίνω σε courier (δε λέω ποιά για ευνόητους λόγους , όποιος θέλει με πμ) ενα φάκελο με παράδοση σήμερα το πρωί στην Καλλιθέα και με χρέωση αποστολέα.
Σήμερα λοιπόν το πρωί , παρελήφθη ο φάκελος απο το οικογενειακό μου πρόσωπο και όλα καλά.

Τον βάζει πάνω στο γραφείο του γιατί είχε δουλειά και τον ανοίγει πιο μετά.

Καθώς τον άνοιξε , εκτός του ότι έλειπαν απο μέσα κάποια χαρτιά (είχε μείνει μόνο το χειρόγραφο σημείωμα μου) , την ίδια στιγμή άνοιξε και απο το κάτω μέρος ο φάκελος.
Διαπιστώνει λοιπόν ότι ο φάκελος ήταν παραβιασμένος με ξυράφι στο κάτω μέρος και ξανακολημένος με θερμό αέρα ή κάτι τέτοιο.

Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση???
Το ξέρω οτι δεν θα βγάλω άκρη απλά εαν έχει τύχει σε κάποιον απο εδω μεσα και έχει καταφέρει τίποτα , ας βοηθήσει την κατάσταση.

Τέλος μίλησα με την εταιρεία και μου είπαν οτι απο την στιγμή που πήγε το δέμα στο προορισμό του και παρελήφθη , δεν φέρουμε καμία ευθύνη!!!

Αυτά.

Cpt. Haddock
14/12/2010, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ktm.Prestige
Τέλος μίλησα με την εταιρεία και μου είπαν οτι απο την στιγμή που πήγε το δέμα στο προορισμό του και παρελήφθη , δεν φέρουμε καμία ευθύνη!!!



:winka:


"Mετα την απομακρυνση εκ του ταμείου..." κλπ

sv9cvk
14/12/2010, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:winka:


"Mετα την απομακρυνση εκ του ταμείου..." κλπ

Ετσι ειναι δυστυχως!!:mad:

Ktm.Prestige
14/12/2010, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Ετσι ειναι δυστυχως!!:mad:

Άρα είμαστε εντελώς εκτεθειμένη στις μεταφορικές.

Μα ρε παιδιά , η ιδιωτική μεταφορική είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ και για αυτό την πληρώνουμε , να μεταφέρει και να παραδόσει το δέμα ΑΚΕΡΑΙΟ στον παραλήπτη!!!

Πραγματικά δεν μπορώ να το χωνέψω οτι μας έχουν στο χέρι όλοι τους έτσι...
:evil:

sniper
14/12/2010, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ktm.Prestige
Άρα είμαστε εκτεθειμένη εντελώς στις μεταφορικές.

Μα ρε παιδιά , η ιδιωτική μεταφορική είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ και για αυτό την πληρώνουμε , να μεταφέρει και να παραδόσει το δέμα ΑΚΕΡΑΙΟ στον παραλήπτη!!!

Πραγματικά δεν μπορώ να το χωνέψω οτι μας έχουν στο χέρι όλοι τους έτσι...
:evil:

1. Είναι υποχρεωμένοι να παραδίδουν τα δεματα όπως τα παρέλαβαν
2. Είμαστε σαν παραλήπτες υποχρεωμένοι να ελέγχουμε τι παραλαμβάνουμε
3. Δεν είναι απαραίτητο ότι ο φίλος σου λέει όλη την αλήθεια, ώστε να κατηγορήσουμε την εταιρεία

DrEvil
14/12/2010, 12:57
Απ'ότι καταλαβαίνω, 'επρεπε να ελεγχθεί διεξοδικά κατά την παράδοση.
Το οποίο δεν είναι παράλογο.
Σκέψου έναν φάκελο με επιταγές. Παραδίδεται, υπογράφει ο παραλήπτης για το "καλώς έχει" και μετά από ώρα παραπονιέται ότι λείπει το περιεχόμενο.
Πως μπορεί να αποδειχθεί ότι δεν τις πήρε ο παραλήπτης και κάνει τον κινέζο;

εντιτ: Οπ! Με πρόλαβε ο σναϊπερ.

Cpt. Haddock
14/12/2010, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ktm.Prestige
Άρα είμαστε εντελώς εκτεθειμένη στις μεταφορικές.

Και στις καιρικες συνθηκες ειμαστε εκτεθειμενες αλλα κανουμε ο,τι μπορουμε για να προφυλαχτουμε.

Ετσι και με τις μεταφορικες

vaska
14/12/2010, 13:12
Λοιπόν άκου ένα ωραίο για να καταλάβεις.

Εγώ όπως πιθανά γνωρίζεις έχω μαγαζί με Η/Υ και κάνω και επισκευές. Πριν από περίπου 2 χρόνια ξεκίνησα συνεργασία με μια εταιρία που εμπορεύεται monitors από laptop σε πολύ καλές τιμές. Η εταιρία έχει έδρα στο εξωτερικό και συνεργάζεται με κάποια ντόπια curier. Σε μία αποστολή τους υπήρχαν μέσα στα 10 monitors και 2 σπασμένα. Ο προμηθευτής με είχε ενημερώσει από την αρχή της συνεργασίας μας ότι ασφαλίζει το εμπόρευμα και δεν υπάρχει θέμα. Ο curier μου είπε ότι έπρεπε να είχε ανοιχτεί το δέμα μπροστά του γιατί αλλιώς δεν υφίσταται η εγγύηση. Το θεώρησα λογικότατο και στην επόμενη παραλαβή (τα ποσά είναι αντικαταβολές και δεν αφήνουν δέμα αν δεν πληρωθούν) τον παρακάλεσα να περιμένει λίγο ν' αποσυσκευάσουμε τις οθόνες και να τις ελέγξουμε έτσι ώστε να μην παραλάβω το δέμα αν έχει σπασμένες οθόνες, μου είπε ότι αυτός δεν ξαναπαίρνει πίσω δέμα ανοιγμένο.

Άντε να βγάλεις άκρη τώρα εσύ. Να σημειώσω ότι και τις δύο φορές ήταν ο ίδιος μεταφορέας.

ΟΚ του λέω, καλώς βάλε τα μάτια τα Χ-RAYS που έχεις σε λειτουργία, κοίτα μέσα στο δέμα και πες μου να υπογράψω ή όχι την παραλαβή???


Ο κεφάλας πήρε τηλ. στα γραφεία τους κι έτσι μπορέσαμε να συνεννοηθούμε.

Στο δια ταύτα λοιπόν, παραλαμβάνεις ή όχι πάντα παρουσία του μεταφορέα.

Panoskl
14/12/2010, 13:25
Προτείνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Εκτός από Τηλεπικοινωνίες ασχολούνται και με Ταχυδρομικές εταιρείες.

Cpt. Haddock
14/12/2010, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panoskl
Προτείνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ.
Εκτός από Τηλεπικοινωνίες ασχολούνται και με Ταχυδρομικές εταιρείες.

Καταγγελία με βαση τί; :confused:

Panoskl
14/12/2010, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καταγγελία με βαση τί; :confused:

Με βάση την παραβίαση απορρήτου αλληλογραφίας που θα ισχυριστεί ο αποστολέας ή ο παραλήπτης.

Τώρα δεν είμαι στο CSI για να ξέρω τί θα δείξει η έρευνα και τί έρευνα θα γίνει.

Αφού υπάρχουν αρμόδιες αρχές, ας τις αξιοποιήσουμε.

Και εξάλλου είναι ίσως ο μόνος τρόπος να αντιμετωπίσουν σοβαρά τους πελάτες τους κάποιες εταιρείες.

Αν ο φάκελος δεν έφτανε ποτέ στον προορισμό του θα ήταν λογικό να το αφήσουμε έτσι γιατί δεν θα υπήρχαν στοιχεία για να αποδείξουμε κάτι;

sniper
14/12/2010, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panoskl
....

Αν ο φάκελος δεν έφτανε ποτέ στον προορισμό του θα ήταν λογικό να το αφήσουμε έτσι γιατί δεν θα υπήρχαν στοιχεία για να αποδείξουμε κάτι;

Εσύ κι ο Μαγκάρετ! :lol:

αν δεν φτάσει έχεις αποδείξεις....

Ktm.Prestige
14/12/2010, 13:58
Ρε παιδιά , μιλάμε για κλοπή!!!!
Παραβιασμένος φάκελος απο ιδιωτική μεταφορική!

Όσο για την αξιοπιστία του παραλήπτη ,μιλάμε για τον πατέρα μου , δε τα έστειλα στο πρωτο τυχόντα φίλο-γνωστό..

Ασχέτως τι περιέχει ο φάκελος , απο λεφτά , κοσμήματα , κινητό , χριστουγεννιάτικες ευχές κ.ο.κ , είναι κλοπή για εμένα!!

sniper
14/12/2010, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ktm.Prestige
Ρε παιδιά , μιλάμε για κλοπή!!!!
Παραβιασμένος φάκελος απο ιδιωτική μεταφορική!

Όσο για την αξιοπιστία του παραλήπτη ,μιλάμε για τον πατέρα μου , δε τα έστειλα στο πρωτο τυχόντα φίλο-γνωστό..

Ασχέτως τι περιέχει ο φάκελος , απο λεφτά , κοσμήματα , κινητό , χριστουγεννιάτικες ευχές κ.ο.κ , είναι κλοπή για εμένα!!

Τότε, αλλάζουν τα δεδομένα!

Εφόσον μάλλον πιστευεις τον πατέρα σου :lol: , τότε είναι σίγουρα κλοπή αλλά ΠΟΛΥ δύσκολο να το αποδείξεις εφόσον παρέλαβε κι υπέγραψε την παραλαβή...

ERRIKA
14/12/2010, 14:05
Μου έχει τύχει και εμένα. Να μου στείλουν φάκελο με χαρτιά και χαρτονομίσματα. Κάποιος υπάλληλος άνοιξε με ξυράφι το φάκελο, πήρε τα χρήματα, και σε μένα ήρθαν μόνο τα χαρτιά.
Στις περιπτώσεις αυτές για την κλοπή δεν ευθύνεται η μεταφορική αλλά μόνο ο συγκεκριμένος υπάλληλος που τη διέπραξε (και ποτέ κανείς δε θα μάθει ποιος ήταν, γιατί ο κάθε φάκελος περνά από 40 κύματα). Γι αυτό άλλωστε στα ψιλά γράμματα γράφουν ότι δεν ευθύνονται για το περιεχόμενο των αποστολών. Το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις, αν διαπίστωνες ότι ο φάκελος ήταν ανοιχτός, ήταν να διαμαρτυρηθείς επί τόπου όπως σου είπαν και παραπάνω. Η αποζημίωση είναι, νομίζω, ίση με την αξία της μεταφοράς (π.χ. τα 10 ευρώ).

georgio
14/12/2010, 14:07
Θα συμφωνήσω με την καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Δεν θεωρείς ότι έχεις δίκιο; Κυνήγησε το.

Στείλε και μια επιστολή στην εταιρεία, αναφέροντας στοιχεία.

Ισχύει το απόρρητο της αλληλογραφίας. Τι θα πει παραλαβή; Το απόρρητο ισχύει και για το απλό ταχυδρομείο που στα βάζει στο γραμματοκιβώτιο.

Υ.Γ.: Άκρη δε νομίζω να βγάλεις αλλά φαντάζομαι ότι αν πάνε δυο-τρεις επιστολές για συγκεκριμένο διανομέα θα το ψάξουν, καλό θα κάνεις στον επόμενο.

Gandalf dr685sm
14/12/2010, 14:07
Γενικά υπάρχει το απόρρητο της επικοινωνίας με ειδικό νόμο μάλιστα, αλλά σε τέτοια περίπτωση θα δυσκολευθείς πολύ να αποδείξεις το τι έγινε ακριβώς και γιατί λείπουν κάποια χαρτιά απο μέσα. Προσωπικά θα έκανα κάποια κίνηση μόνο με δικηγόρο και μόνο αν πραγματικά άξιζε τον κόπο κάτι τέτοιο (αν χάθηκαν χρήματα κτλ δηλαδή).

Αλλιώς μπορείς και πάλι να μιλήσεις με δικηγόρο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο σε συμφέρει οικονομικά κάτι τέτοιο.

ERRIKA
14/12/2010, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Αλλιώς μπορείς και πάλι να μιλήσεις με δικηγόρο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο σε συμφέρει οικονομικά κάτι τέτοιο.

Δε σε συμφέρει και δε θα βγάλεις άκρη.-

sniper
14/12/2010, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Θα συμφωνήσω με την καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Δεν θεωρείς ότι έχεις δίκιο; Κυνήγησε το.

Σωστά.

Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio


Στείλε και μια επιστολή στην εταιρεία, αναφέροντας στοιχεία.

Θα σου στείλουν μία πισω που μπορεί να γράφει και τίποτα "Εξωδικο" επάνω

Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio

Ισχύει το απόρρητο της αλληλογραφίας.

Εδώ και χρόνια

Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Τι θα πει παραλαβή;

θα πει ότι υπέγραψες ότι παρέλαβες κλειστό φάκελο

Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Το απόρρητο ισχύει και για το απλό ταχυδρομείο που στα βάζει στο γραμματοκιβώτιο.

Ναι

Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio

Υ.Γ.: Άκρη δε νομίζω να βγάλεις αλλά φαντάζομαι ότι αν πάνε δυο-τρεις επιστολές για συγκεκριμένο διανομέα θα το ψάξουν, καλό θα κάνεις στον επόμενο.
Τωρα μιλάς όμορφα

ares_tz
14/12/2010, 14:16
Πολυ ενδιαφέρουσα ιστορία! Να σκεφτείς οτι το δέμα πήγε σε παραλήπτη στο εσωτερικο άρα σε μικρή απόσταση..Η εταιρεία δεν φέρει καμιά ευθύνη αλλά μηπως τώρα με την ιστορία με τα δέματα-βόμβες, μπορούν να τα ανοίγουν?

:confused:

georgio
14/12/2010, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
[...]
Θα σου στείλουν μία πισω που μπορεί να γράφει και τίποτα "Εξωδικο" επάνω
[...]

Έλεος... κάνεις παράπονα σε μια εταιρεία και θα σου στείλει εξώδικο; Άμα είναι να μην μιλάμε τότε...

Εκτός του ότι ακόμα και η τελευταία εταιρεία δεν κάνει τέτοιο πράγμα... ωραία εικόνα θα βγάλει προς τα έξω...

Panoskl
14/12/2010, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εσύ κι ο Μαγκάρετ! :lol:

αν δεν φτάσει έχεις αποδείξεις....

Όχι πάντα. Φαντάσου την περίπτωση που τον φάκελο παραλαμβάνει άλλος από αυτόν που πρέπει. Και μην μου πεις ότι τα courier τσεκάρουν ταυτότητες.

Υπογράφει ένας τυχαίος ως "παραλήπτης", τσεπώνει τον φάκελο και ο πραγματικός παραλήπτης δεν παίρνει τίποτα και ποτέ.

Τί αποδείξεις έχεις για το τί έγινε; Ο πραγματικός παραλήπτης λέει ότι δεν παρέλαβε τίποτα και η εταιρεία λέει ότι του παρέδωσε κανονικά. Ποιόν από τους δύο θα πίστευες εσύ και γιατί;

ares_tz
14/12/2010, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Μου έχει τύχει και εμένα. Να μου στείλουν φάκελο με χαρτιά και χαρτονομίσματα. Κάποιος υπάλληλος άνοιξε με ξυράφι το φάκελο, πήρε τα χρήματα, και σε μένα ήρθαν μόνο τα χαρτιά.
Στις περιπτώσεις αυτές για την κλοπή δεν ευθύνεται η μεταφορική αλλά μόνο ο συγκεκριμένος υπάλληλος που τη διέπραξε (και ποτέ κανείς δε θα μάθει ποιος ήταν, γιατί ο κάθε φάκελος περνά από 40 κύματα). Γι αυτό άλλωστε στα ψιλά γράμματα γράφουν ότι δεν ευθύνονται για το περιεχόμενο των αποστολών. Το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις, αν διαπίστωνες ότι ο φάκελος ήταν ανοιχτός, ήταν να διαμαρτυρηθείς επί τόπου όπως σου είπαν και παραπάνω. Η αποζημίωση είναι, νομίζω, ίση με την αξία της μεταφοράς (π.χ. τα 10 ευρώ).

Παίδες είχα στείλει παλιά φάκελο στην Ρωσία και ο παραλήπτης επιβεβαίωσε οτι είχε ανοιχτεί και ξανακολληθεί..Αλλά απο μέσα έλειπαν τα λεφτά! Τώρα συμβαίνει και στην Ελλάδα..ανύκουστο!

sniper
14/12/2010, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panoskl
Όχι πάντα. Φαντάσου την περίπτωση που τον φάκελο παραλαμβάνει άλλος από αυτόν που πρέπει. Και μην μου πεις ότι τα courier τσεκάρουν ταυτότητες.

Υπογράφει ένας τυχαίος ως "παραλήπτης", τσεπώνει τον φάκελο και ο πραγματικός παραλήπτης δεν παίρνει τίποτα και ποτέ.

Τί αποδείξεις έχεις για το τί έγινε; Ο πραγματικός παραλήπτης λέει ότι δεν παρέλαβε τίποτα και η εταιρεία λέει ότι του παρέδωσε κανονικά. Ποιόν από τους δύο θα πίστευες εσύ και γιατί;

Αρχικά την εταιρεία που έχει χαρτί με απόδειξη.

Τωρα το τι θα πει ο εισαγγελέας είναι άλλο καπέλο.

Vagelis Gar
14/12/2010, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ktm.Prestige


Τον βάζει πάνω στο γραφείο του γιατί είχε δουλειά και τον ανοίγει πιο μετά.




"Παίζει" κάποιος από το γραφείο-επιχείρηση-κατάστημα να τον άνοιξε σε αυτό το κενό?

Lioulios
14/12/2010, 14:26
Νατουκοπούνταχέριατουκαριόλητουάντρα.Τοσπίτιτουμέσ ...

sniper
14/12/2010, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
"Παίζει" κάποιος από το γραφείο-επιχείρηση-κατάστημα να τον άνοιξε σε αυτό το κενό?

Σόρρυ ρε φιλε αλλά με αυτό το Username τι ερώτηση είναι αυτή; :lol: :lol: :lol: :bawl: :lol: :bawl: :lol:

SVX
14/12/2010, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Κάποιος υπάλληλος άνοιξε με ξυράφι το φάκελο, πήρε τα χρήματα, και σε μένα ήρθαν μόνο τα χαρτιά.
Στις περιπτώσεις αυτές για την κλοπή δεν ευθύνεται η μεταφορική αλλά μόνο ο συγκεκριμένος υπάλληλος που τη διέπραξε (και ποτέ κανείς δε θα μάθει ποιος ήταν, γιατί ο κάθε φάκελος περνά από 40 κύματα).

Εδω στην ALITALIA χανονται βαλιτσες και προικες ολοκληρες... για φακελους μιλατε ακομα?


Συνηθως δεν ειναι μονος ο "ελαφροχερης" ....ειναι πιο οργανωμενα τα πραματα και βγαινει παραπανω απο "χαρτζηλικι"....ΑΠΛΑ ειναι καλο να μαθαινονται για να τους αποφευγουμε αυτους...


(ΚΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΗΡΑΝ ΧΑΜΠΑΡΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΧΩΡΟΙ ΓΕΜΑΤΟΙ ΚΑΜΕΡΕΣ ΓΙ'ΑΥΤΟΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΝ ΛΟΓΟ?)! :wacko:

Ktm.Prestige
14/12/2010, 14:30
Είμαι πελάτης τους και η εταιρεία οφείλει να με προστατέψει.

Τώρα η απομάκρυνση του ταμείου κτλ , τα θεωρώ δικαιολογίες του κ@λου!

Το θέμα είναι υπηρεσιακό , το χέρι που το πήρε είναι απο μέσα απο την εταιρεία.

Νομικά θα κινηθώ διότι υπάρχει η παραβίαση με επαγγελματικό τρόπο ώστε να μη φαίνεται , παρά μόνο οταν ανοίξεις το φάκελο.

Να συμπληρώσω ότι ήταν φάκελος με φουσκάλες μέσα και οταν παρελήφθη ηταν στεγνός , λες και του είχαν βγάλει όλο τον αέρα με κάποιο τρόπο.
Οπότε μιλάμε για κύκλωμα επαγγελματιών courier.

Ktm.Prestige
14/12/2010, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
"Παίζει" κάποιος από το γραφείο-επιχείρηση-κατάστημα να τον άνοιξε σε αυτό το κενό?

Όχι.Είναι μόνος του στο μαγαζί , ιδιοκτήτης - υπάλληλος ο ίδιος.

Ktm.Prestige
14/12/2010, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
[B
(ΚΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΗΡΑΝ ΧΑΜΠΑΡΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΧΩΡΟΙ ΓΕΜΑΤΟΙ ΚΑΜΕΡΕΣ ΓΙ'ΑΥΤΟΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΝ ΛΟΓΟ?)! :wacko: [/B]

Για αυτό ακριβώς μιλάω!!Πως και δεν τον είδαν αφού τα γραφεία παραλαβής δεμάτων είναι γεμάτο κάμερες??

Cpt. Haddock
14/12/2010, 14:37
Το ενδιαφέρον ειναι οτι εν ετει 2010 καποιοι στέλνουν μετρητα σε φακέλους :rotflmao:

Ktm.Prestige
14/12/2010, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το ενδιαφέρον ειναι οτι εν ετει 2010 καποιοι στέλνουν μετρητα σε φακέλους :rotflmao:

Καλά οκ , δε χρειάζεται να ειρωνεύεσαι.

DrEvil
14/12/2010, 14:46
Έχω την αίσθηση ότι οι εταιρείες ταχυμεταφορών δεν δέχονται την μεταφορά χρημάτων (τραπεζογραμματίων).
Όπως και να έχει, δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη, καθώς όταν παρελήφθη ο φάκελος, έπεσε και η υπογραφή για την αρτιότητα της παράδοσης. Εαν ισχύει το προηγούμενο που είπα (δεν είμαι 100% σίγουρος), χρόνο, χρήμα και ενέργεια θα χάσεις μόνο, κυνηγόντας το.

Συμφωνώ με τον καπ10. Υπάρχουν πλέον πολλοί αξιόπιστοι (και φθηνότεροι) τρόποι αποστολής χρημάτων και αποφεύγεις τέτοιες κακοτοπιές.

Cpt. Haddock
14/12/2010, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ktm.Prestige
Καλά οκ , δε χρειάζεται να ειρωνεύεσαι.

Δεν ειρωνεύομαι καθόλου. Μου φαινεται πολυ αστείο (και ειναι και τελείως λαθος τροπος)

Μετα λέτε γιατι σας κλέβουν :rolleyes:

Ktm.Prestige
14/12/2010, 14:50
Evil το γνωρίζω οτι υπάρχουν δεκάδες τρόποι αποστολής απλά η ειρωνεία δε βοηθάει εν έτει 2010.

:beer:

Ktm.Prestige
14/12/2010, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν ειρωνεύομαι καθόλου. Μου φαινεται πολυ αστείο (και ειναι και τελείως λαθος τροπος)

Μετα λέτε γιατι σας κλέβουν :rolleyes:

Thnx for the tip.

toulis
14/12/2010, 14:56
Μάλλον δεν θα βγάλεις άκρη.

Καλό είναι πάντως να κάνεις παράπονα στην εταιρία.

Και εμένα μου έχει τύχει να παραλάβω δέμα από εξωτερικό το οποίο θα έπρεπε να έχει μέσα κινητό τηλέφωνο αλλά το τηλεφωνάκι είχε κάνει φτερά.

Η συσκευασία βέβαια δεν έδειχνε κάποιο σημάδι παραβίασης με την πρώτη ματιά.
:mad:

gianhs8
14/12/2010, 15:55
αν ειχες μςσα λεφτα πρεπει να ξερεις οτι οι εταρειες ταχυμεταφορων δεν αναλαμβανουν την μεταφορα τους (το αναγραφουν και στην αποδειξη παραλαβης) και ως εκ τουτου δεν φερουν ευθυνη για την απωλεια (αφου δεν το δηλωσες παραβιασες τους ορους χρησησς) καθως ωταν παρεδωσες τον φακελο και υπεγραψες την αποδειξη παραδωσης συναινεσες και στους παραπανω ορους, αρα μπωρεις μονο να διαμαρτυρηθεις για τυχων εγραφα που χαθηκαν - κλαπηκαν κατα την μεταφορα αλλα οχι για χρηματα

ares_tz
14/12/2010, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από gianhs8
αν ειχες μςσα λεφτα πρεπει να ξερεις οτι οι εταρειες ταχυμεταφορων δεν αναλαμβανουν την μεταφορα τους (το αναγραφουν και στην αποδειξη παραλαβης) και ως εκ τουτου δεν φερουν ευθυνη για την απωλεια (αφου δεν το δηλωσες παραβιασες τους ορους χρησησς) καθως ωταν παρεδωσες τον φακελο και υπεγραψες την αποδειξη παραδωσης συναινεσες και στους παραπανω ορους, αρα μπωρεις μονο να διαμαρτυρηθεις για τυχων εγραφα που χαθηκαν - κλαπηκαν κατα την μεταφορα αλλα οχι για χρηματα

+10000

Hornet_08
14/12/2010, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ktm.Prestige
Άρα είμαστε εντελώς εκτεθειμένη στις μεταφορικές.

Μα ρε παιδιά , η ιδιωτική μεταφορική είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ και για αυτό την πληρώνουμε , να μεταφέρει και να παραδόσει το δέμα ΑΚΕΡΑΙΟ στον παραλήπτη!!!

Πραγματικά δεν μπορώ να το χωνέψω οτι μας έχουν στο χέρι όλοι τους έτσι...
:evil:


Κοπελια δεν εισαι καθολου εκτεθειμενη, οφειλεις να ελεγξεις τι παραλαμβανεις, εφ οσον το παρελαβες, εβαλες την υπογραφη σου οτι ειναι ολα οκ.

dmf
14/12/2010, 17:46
Ρε παιδια τί λετε;;;;;;; :confused:
Τί παει να πει να ελεγξεις τί παραλαμβανεις;;
Αν εγω στειλω δωρο 2 κινητα καπου και ο παραληπτης δεν το ξερει τί ακριβως να ελεγξει;;;
Δηλ αμα φτασει το ενα πως θα καταλαβει οτι αρχικα υπηρχαν δυο;;;;
Θα υπογραψει κανονικα και μετα τρεχα γυρευε.


Εμενα γνωμη μου ειναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να προσπαθησεις να βρεις το δικιο σου. :evil:

Hornet_08
14/12/2010, 17:52
Αν το κουριερ ηταν για να στελνεις kinder εκπληξη θα ειχε κ τα φιογκακια προαιρετικα

dmf
14/12/2010, 17:56
δηλ αν αγορασω κατι απο το e-shop (λεμε τωρα) και το στειλω σε αλλη διευθυνση χωρις να το ξερει το κανω με δικια μου ευθυνη; :confused:

Ktm.Prestige
14/12/2010, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hornet_08
Κοπελια δεν εισαι καθολου εκτεθειμενη, οφειλεις να ελεγξεις τι παραλαμβανεις, εφ οσον το παρελαβες, εβαλες την υπογραφη σου οτι ειναι ολα οκ.

Δεν είμαι κοπελιά και ο φάκελος ήταν παραβιασμένος με χειρουργικό τρόπο.

Πές μου οτι κάθεσαι μισή ώρα και εξετάζεις την συσκευασία που σου έχουν στείλει?


Απλά , θα κινηθώ υπηρεσιακά στα κεντρικά και νομικά διότι όπως και μου είπε δικηγόρος αυτό είναι παραβίαση-κλοπή και όχι απώλεια.

Σημεία ελέγχου:
1:Τοπικό κατάστημα της περιοχής.
2:Έλεγχος X-rays στο αεροδρόμιο ενώπιο του οδηγού της courier και αστυνομικών οργάνων.Κατάσταση με υπογραφή οτι τα δέματα δεν περιέχουν μη αποδεκτά ταχυδρομικά αντικείμενα.
3:Παραλαβή απο τα κεντρικά γραφεία διανομής στην Αθήνα , αίθουσα με 10+ άτομα και γεμάτο κάμερες.
4:Παράδοση στο τοπικό κατάστημα του αποστολέα & διανομή αυτού.

Παραβίαση μπορεί να γίνει μόνο στα σημεία 1 & 4 όπως μου είπε υπάλληλος courier.

Η εταιρεία είναι υποχρεωμένη βάση κανονισμού εφόσον υπάρχει μερική απώλεια (Μερική Απώλεια νοείται η απώλεια μέρους της αρχικής αποστολής είτε λόγω ανοίγματος της συσκευασίας ή λόγω μη παράδοσης φακέλου/δέματος από σύνολο φακέλων/δεμάτων διαπιστούμενης αυτής πριν ή έως
και κατά την ώρα της παράδοσης), να διενεργήσει ΕΔΕ.
Αυτά μέχρι στιγμής.

Ichigo
14/12/2010, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panoskl
Προτείνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Εκτός από Τηλεπικοινωνίες ασχολούνται και με Ταχυδρομικές εταιρείες.

Ξέρεις τι δουλειά έχουν τώρα εκεί; Του Αγίου ... ανήμερα θα απαντήσουν :p

Και λογικό όταν έχουν να κάνουν με τον κάθε κομπλεξικό που του έπεσε η ταχύτητα στο Internet κατά 0.000001 kbps :wave2:

virus
14/12/2010, 18:50
επειδη παλια δουλευα ταχυδρομειο αν θυμαμαι καλα για ειδη αξιας οπως λεφτα η επιταγες υπαρχει η δηλωμενη αξια. οτι δηλαδη δειχνεις στον ταμια του ταχυδρομειου τι βαζεις στον φακελο και το δηλωνεις. βεβαια με το αναλογο αντιτιμο. ετσι το γραμα παει με δηλωμενη αξια που αναγραφετε στο εξω μερος του φακελου.

δεν ξερω αν ισχυει ακομα.

intruder
14/12/2010, 19:25
1.εαν λειπουν μετρητα να ξερεις οτι απαγορευεται η αποστολη τους μεσα σε φακελο.υπαρχουν αλλες υπηρεσιες για αποστολη μετρητων που φτανουν στον προορισμο τους(στο πλησιεστερο καταστημα) σε λιγα λεπτα της ωρας κ οχι την επομενη
2.''μετα απο την απομακρυνση απο το ταμειο'' μην το ψαχνεις ουτε καταγγελεια ουτε τιποτα.
3.εαν λειπει επιταγη (που θα επρεπε να τον ανοιξει ο παραληπτης τον φακελο ΑΜΕΣΑ ) μιλας αμεσως με την courier ακυρωνεις την επιταγη κ τα εξοδα για την εκδοση νεας σου τα καλυπτει η εταιρεια.
4.εαν ηταν κατι αξιας επρεπε να το ασφαλισεις.τις περισσοτερες φορες η αποζημειωση για εγγραφα που ΔΕΝ ειναι ασφαλισμενα ειναι περι τα 70 ευρω κ για δεματα 300 μονο εαν εχουν τιμολογιο κ εννοηται δελτιο αποστολης κ γινεται μονο για ΑΠΩΛΕΙΑ του φακελου η του δεματος δηλαδη δεν θα φτασει ποτε στον παραληπτη
6.ο φακελος σου για να φτασει στον πατερα σου περασε απο παρα πολλα χερια .ο μεταφορεας που τον παρεδωσε ειναι μονο ο τελευταιος απο ολους κ μπορει να μην εχει καμια σχεση με την παραβιαση(εαν εχει γινει αυτη παντα).
7.για ολα τα παραπανω αναλυτικα θα τα βρεις στην αποδειξη που σου εδωσαν με τον αριθμο αποστολης δεματος(ειναι γραμμενα απο πισω)
.8.καλα ξεμπερδεματα(δεν προκειτε να βγαλεις ακρη):bigcry: :bigcry: :bigcry:

John Steed
14/12/2010, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από intruder
1.εαν λειπουν μετρητα να ξερεις οτι απαγορευεται η αποστολη τους μεσα σε φακελο.υπαρχουν αλλες υπηρεσιες για αποστολη μετρητων που φτανουν στον προορισμο τους(στο πλησιεστερο καταστημα) σε λιγα λεπτα της ωρας κ οχι την επομενη
2.''μετα απο την απομακρυνση απο το ταμειο'' μην το ψαχνεις ουτε καταγγελεια ουτε τιποτα.
3.εαν λειπει επιταγη (που θα επρεπε να τον ανοιξει ο παραληπτης τον φακελο ΑΜΕΣΑ ) μιλας αμεσως με την courier ακυρωνεις την επιταγη κ τα εξοδα για την εκδοση νεας σου τα καλυπτει η εταιρεια.
4.εαν ηταν κατι αξιας επρεπε να το ασφαλισεις.τις περισσοτερες φορες η αποζημειωση για εγγραφα που ΔΕΝ ειναι ασφαλισμενα ειναι περι τα 70 ευρω κ για δεματα 300 μονο εαν εχουν τιμολογιο κ εννοηται δελτιο αποστολης κ γινεται μονο για ΑΠΩΛΕΙΑ του φακελου η του δεματος δηλαδη δεν θα φτασει ποτε στον παραληπτη
6.ο φακελος σου για να φτασει στον πατερα σου περασε απο παρα πολλα χερια .ο μεταφορεας που τον παρεδωσε ειναι μονο ο τελευταιος απο ολους κ μπορει να μην εχει καμια σχεση με την παραβιαση(εαν εχει γινει αυτη παντα).
7.για ολα τα παραπανω αναλυτικα θα τα βρεις στην αποδειξη που σου εδωσαν με τον αριθμο αποστολης δεματος(ειναι γραμμενα απο πισω)
.8.καλα ξεμπερδεματα(δεν προκειτε να βγαλεις ακρη):bigcry: :bigcry: :bigcry:



+1000

και: Νομικό πλαίσιο X Εταιρείας:


[...]ΑΡΘΡΟ 6: Σε περίπτωση απώλειας ή ζημίας του αποστελλομένου
αντικειμένου, εγγράφου ή δέματος, η ευθύνη της «X» περιορίζεται
στο μικρότερο των παρακάτω οριζόμενων ποσών:
Α) Μέχρι το ποσό των 60? για αποστολές εσωτερικού.
Β) Μέχρι το εκάστοτε αντίστοιχο σε Ευρώ ποσό των 100 δολαρίων ΗΠΑ για
αποστολές εξωτερικού.
Γ) Στο πραγματικό ποσό της απώλειας ή ζημίας το οποίο κατεβλήθη για το
έγγραφο ή το δέμα με ανώτατο όριο τα ως άνω οριζόμενα ποσά.
Τα ανωτέρω ισχύουν και για τις περιπτώσεις αποστολών με δηλωμένη αξία
χωρίς όμως να έχουν ασφαλιστεί στη «X».
6α) Εάν ο πελάτης επιθυμεί να έχει πλήρη κάλυψη πρέπει να ασφαλίσει την
αποστολή του δηλώνοντας τούτο και αναγράφοντας την αξία της αποστολής
η οποία πρέπει να προκύπτει από νόμιμα παραστατικά, επιβαρυνόμενος με
το ανάλογο κόστος της ασφάλισης.
6β) Για αποστολές αξίας άνω των 3.000? η διακίνηση και η ασφαλιστική
κάλυψη των αποστολών μπορεί να γίνει μόνον κατόπιν επικοινωνίας και
ειδικής συμφωνίας (γραπτής μέσω FAX) με την εταιρεία.

ΑΡΘΡΟ 7: Η «X» καταβάλλει κάθε προσπάθεια και θα προβεί σε
κάθε ενέργεια προκειμένου να παραδώσει κάθε αποστολή σύμφωνα με τα
συνήθη χρονοδιαγράμματα παράδοσης. Σε καμία όμως περίπτωση δεν φέρει
ευθύνη για καθυστέρηση παραλαβής, μεταφοράς ή παράδοσης αποστολής ή
για οποιαδήποτε απώλεια, ζημιά, βλάβη, κακή παράδοση ή μη παράδοση
οφειλόμενη σε απρόβλεπτες αιτίες, ιδίως: α) Λόγω απροόπτων γεγονότων
κείμενων πέρα των ανθρώπινων αντικειμενικά δυνατοτήτων (ατύχημα,
δυσμενείς καιρικές συνθήκες, αργοπορία μεταφορικών μέσων, εγκληματικές
ενέργειες κ.λ.π.). β) Λόγω πράξεως παραλείψεως ή λανθασμένων οδηγιών
του αποστολέα ή του παραλήπτη ή τρίτου προσώπου έχοντος συμφέρον από
τη συγκεκριμένη αποστολή είτε οποιουδήποτε εκπροσώπου Τελωνείου,
Δημόσιας ή Ταχυδρομικής Υπηρεσίας, μεταφορικής εταιρείας, ή άλλου
νομικού ή φυσικού προσώπου στο οποίο ανατίθεται η διεκπεραίωση της
αποστολής από την «X». γ) Λόγω της φύσης της αποστολής στην
οποία μπορεί να επέλθει ειδική βλάβη όπως ηλεκτρική, μαγνητική,
ηλεκτρονική, φωτογραφική, τυπογραφική κλπ.

ΑΡΘΡΟ 8: Σε περίπτωση καθυστέρησης παράδοσης της αποστολής -όταν
δεν οφείλεται σε ανωτέρα βία ή άλλη αιτία του άρθρου 7- η ευθύνη της
εταιρείας ανέρχεται έως του ποσού και μόνο του κομίστρου που καταβλήθηκε
για τη συγκεκριμένη αποστολή.

ΑΡΘΡΟ 9: Η «X» ευθύνεται μόνο για άμεση ζημία και μέχρι των
ποσών που ορίζονται ανωτέρω. Σε καμία περίπτωση δεν φέρει ευθύνη
για κάθε άλλο είδος απώλειας ή ζημίας -συμπεριλαμβανομένων ενδεικτικά
κάθε είδους θετικών ή αποθετικών ζημιών, διαφυγόντων κερδών, απώλεια
εισοδήματος κ.λ.π- από οποιονδήποτε λόγο και αν επέλθουν.

ΑΡΘΡΟ 10: Κάθε απαίτηση πρέπει να εγερθεί από τον αποστολέα και να
επιδοθεί εγγράφως στα κεντρικά γραφεία της «X» ή στον
πλησιέστερο πράκτορα ή αντιπρόσωπο της, σε διάστημα 20 ημερών από την
ημερομηνία αναλήψεως της αποστολής από την «X». Καμία
απαίτηση δεν γίνεται δεκτή μετά την παρέλευση της παραπάνω χρονικής
προθεσμίας.

ΑΡΘΡΟ 11: Η «X» δεν αναλαμβάνει την διεκπεραίωση και
μεταφορά των εξής εγγράφων και αντικειμένων: Χρήματα – Εύθραυστα
αντικείμενα μη επαρκώς συσκευασμένα – Ενεργοποιημένες τραπεζικές
κάρτες – Κάρτες Χρόνου Σταθερής και Κινητής Τηλεφωνίας – Χρυσό σε
οποιαδήποτε μορφή – Ωρολόγια Χρυσά – Κοσμήματα – Πολύτιμα μέταλλα –
Πολύτιμους λίθους – Αρχαιότητες – Έργα τέχνης – Μη Αναπαραγώγιμα
Έγγραφα ή Αντικείμενα – Προσωπική Αλληλογραφία – Αλλοιώσιμα Τρόφιμα
– Φάρμακα και λοιπά - Γραμματόσημα – Φυτά – Ναρκωτικά – Εκρηκτικά –
Είδη ή μέρη οπλισμού – Ζώα – Πορνογραφικό υλικό και γενικά είδη τα οποία
δεν δέχεται για διεκπεραίωση η ΙΑΤΑ. Η «Χ» δεν υποχρεούται να
ελέγξει το περιεχόμενο του υπό διακίνηση αντικειμένου και ο Αποστολέας
δηλώνει υπεύθυνα ότι η αποστολή δεν περιλαμβάνει κάποιο από τα
παραπάνω είδη.

5. ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΜΗ ΑΠΟΔΕΚΤΑ – ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ


Η «X» δεν αναλαμβάνει την διεκπεραίωση και μεταφορά των
παρακάτω εγγράφων και ταχυδρομικών αντικειμένων:
Χρήματα – Εύθραυστα αντικείμενα μη επαρκώς συσκευασμένα –
Ενεργοποιημένες τραπεζικές κάρτες – Κάρτες Χρόνου Σταθερής και Κινητής
Τηλεφωνίας – Χρυσό σε οποιαδήποτε μορφή – Ωρολόγια Χρυσά –
Κοσμήματα – Πολύτιμα μέταλλα – Πολύτιμους λίθους – Αρχαιότητες – Έργα
τέχνης – Μη Αναπαραγώγιμα Έγγραφα ή Αντικείμενα – Προσωπική
Αλληλογραφία – Αλλοιώσιμα Τρόφιμα – Φάρμακα και λοιπά - Γραμματόσημα
– Φυτά – Ναρκωτικά – Εκρηκτικά – Είδη ή μέρη οπλισμού – Ζώα –
Πορνογραφικό υλικό και γενικά είδη τα οποία:

· δεν δέχεται για διεκπεραίωση η ΙΑΤΑ, και

· δεν είναι σε συμφωνία με το εκάστοτε ισχύον Εθνικό και Ευρωπαϊκό
νομοθετικό και κανονιστικό πλαίσιο.


9. ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΠΙΛΥΣΗΣ ΔΙΑΦΟΡΩΝ

Η διαδικασία επίλυσης διαφορών περιλαμβάνει τα εξής διακριτά στάδια:

► Φιλικός Διακανονισμός: Έγγραφη επικοινωνία του χρήστη με τη
«X» προκειμένου να επιτευχθεί επίλυση της διαφοράς μεταξύ των
δύο μερών, εντός των προβλεπομένων στον ΧΥΚ ή και με την σύμφωνη
γνώμη των μερών.

► Επιτροπή Επίλυσης Διαφορών: Οι διαφορές που μπορεί να αναφύονται
ανάμεσα στους χρήστες και στην «X», μπορούν να επιλύονται σε
επόμενο στάδιο και από την Επιτροπή Επίλυσης Διαφορών. Έπειτα από
αίτημα του χρήστη η εταιρεία συγκροτεί την Επιτροπή Επίλυσης Διαφορών η
οποία αποτελείται από μέλη της επιχείρησης και εκπρόσωπο των
καταναλωτών ενώ στις συνεδριάσεις μπορεί να παρίσταται ή να
εκπροσωπείται από ειδικά εξουσιοδοτημένο πρόσωπο ο χρήστης. Η εταιρεία
ενημερώνει τον χρήστη για τον τόπο και το χρόνο των συνεδριάσεων της
Επιτροπής και για το δικαίωμά του να υποβάλει γραπτό υπόμνημά του σε
περίπτωση που κωλύεται να παραστεί. Οι χρήστες ταχυδρομικών
υπηρεσιών, εφόσον το επιθυμούν μπορούν να ασκήσουν τα δικαιώματά τους,
εντός χρονικής περιόδου 6 μηνών από την κατάθεση του αποστελλόμενου
αντικειμένου.


Αυτό το πλαίσιο ισχύει πάνω-κάτω για όλες τις εταιρείες. Μπορείς να το βρείς στις ιστοσελίδες τους
:wave2: :wave2: :wave2:

Lioulios
15/12/2010, 17:29
Πήγα στην ίδια εταιρία κούριερ με αυτή του Βαγγέλη σήμερα να παραλάβω ένα δέμα από κάποιον , ο οποίος μου είχε πει πόσα ακριβώς θα είναι τα μεταφορικά που θα πληρώσω.

Αφού το παρέλαβα και χωρίς να υπογράψω το κοίταζα ΠΑΝΤΟΥ μη μου τύχει τίποτα και τρέχω και εγω ...


...Μου λέει να υπογράψω .
Λέω Οκ
-Τα μεταφορικά είναι σε εσάς . Το γνωρίζετε ;
-Ναι .Τί σας ωφείλω ;

...Και μου λέει στην ήδη τσιμπημένη τιμή που ήξερα ...+ 9 Ευρώ .

-Δεν είναι αυτή η τιμή . Γνωρίζω πως είναι -9 ευρώ από αυτό που μου λέτε .
-Εδώ βλέπω πως δεν είναι όπως τα λέτε κύριε.
-Γνωρίζω από το υποκατάστημα του αποστολέα πως είναι το ποσό που σας λέω .

Μπλα μπλα .... Α ναι οκ , έχετε δίκιο .Τόσα που λέτε είναι κύριε .

Τί της λες ;;;


Εκει δεν ξαναπάω και τους το είπα κιόλας .

Μ@@@@να
9 ευρώ νταβατζιλίκι (χώρια τ΄άλλα)

sv9cvk
15/12/2010, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Πήγα στην ίδια εταιρία κούριερ με αυτή του Βαγγέλη σήμερα να παραλάβω ένα δέμα από κάποιον , ο οποίος μου είχε πει πόσα ακριβώς θα είναι τα μεταφορικά που θα πληρώσω.

Αφού το παρέλαβα και χωρίς να υπογράψω το κοίταζα ΠΑΝΤΟΥ μη μου τύχει τίποτα και τρέχω και εγω ...


...Μου λέει να υπογράψω .
Λέω Οκ
-Τα μεταφορικά είναι σε εσάς . Το γνωρίζετε ;
-Ναι .Τί σας ωφείλω ;

...Και μου λέει στην ήδη τσιμπημένη τιμή που ήξερα ...+ 9 Ευρώ .

-Δεν είναι αυτή η τιμή . Γνωρίζω πως είναι -9 ευρώ από αυτό που μου λέτε .
-Εδώ βλέπω πως δεν είναι όπως τα λέτε κύριε.
-Γνωρίζω από το υποκατάστημα του αποστολέα πως είναι το ποσό που σας λέω .

Μπλα μπλα .... Α ναι οκ , έχετε δίκιο .Τόσα που λέτε είναι κύριε .

Τί της λες ;;;


Εκει δεν ξαναπάω και τους το είπα κιόλας .

Μ@@@@να
9 ευρώ νταβατζιλίκι (χώρια τ΄άλλα)

Εμενα στην συγκεκριμενη μεταφορικη μου εχουν κανει αρκετα (σπασμενα πακετα ,χαμενα περιεχομενα,χρεωση περισσοτερων κιλων απο οτι ηταν ,υπερογκες χρεωσεις κλπ κλπ ) και εχω μαλωσει αρκετες φορες για πολλα πραγματα ,αλλα την τελευταια φορα ενας θρασυτατος απο την εξυπηρετηση πελατων, μεταξυ αλλων ,μου πεταξε το ωραιο οτι εινα η μερσεντες των courier :eyepop: :eyepop:
Φυσικα του απαντησα οτι εγω εχω μερσεντες και οταν παιρνω την εξυπηρετηση πελατων σκιζονται να με εξυπηρετησουν γιατι ΕΙΝΑΙ μερσεντες δεν νομιζουν οτι ειναι!!!!
(εστειλα και ενα μυνημα παραπονων στο email τους και με πηραν τηλεφωνο 2 με τρεις υπευθυνοι και ζητουσαν συγνωμη)
Ειναι η χειροτερη μεταφορικη και νομιζουν οτι ειναι οι καλυτεροι :a31:
Δεν θα βγαλεις ομως ακρη Βαγγελη αλλα κανε παραπονα στα κεντρικα ,παρε τηλ και στειλε ενα μνμ

Εγω περιμενω τωρα και 6 μηνες να αποζημιωθω για ενα σπασμενο πακετο που αποδεδειγμενα ηταν απο δικο τους λαθος και το εχουν παραδεχτει !!!Αλλα δεν τους αφηνω !!!

Morton
16/12/2010, 14:23
παρε την κατασταση στα χερια σου :lol:

http://news.cnet.com/8301-17852_3-20025745-71.html?tag=mncol

georgio
16/12/2010, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Morton
παρε την κατασταση στα χερια σου :lol:

http://news.cnet.com/8301-17852_3-20025745-71.html?tag=mncol

Όπως λένε και οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι:

"You crossed the wrong motherfucker" :a43:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ktm.Prestige
16/12/2010, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Morton
παρε την κατασταση στα χερια σου :lol:

http://news.cnet.com/8301-17852_3-20025745-71.html?tag=mncol

με βοηθάει κανείς να φτιάξουμε ενα τέτοιο?!

Απο ότι διαβάζω και σε άλλα φόρουμ , πολύς κόσμος έχει κάτι κακό να πει για την συγκεκριμένη μεταφορική.
Άκου εκεί , η mercedes των courier:eek: :eek:

Σίγουρα θα κάνω γραπτή καταγγελία στα κεντρικά ώστε τουλάχιστον να μην χάσουν κάποιο άλλοι κάτι απο τα δέματα τους.

Απο Δευτέρα θα έχω κάποια νέα αφου λείπει ο υπεύθυνος του καταστήματος.

John Steed
16/12/2010, 19:55
Διεκδίκησε όσα μπορείς βάσει του πλαισίου τους.

Αν έβαλες χρήματα μέσα, ξέχνα τα. Ακόμη και δικαστικά να πας, δεν θα δικαιωθείς.

Στην κούριερ που δουλεύω, έχουμε έναν αλαφροχέρη (νομίζουμε ότι είναι ένας) στη διαλογή. Δεν του ξεφεύγει χαρτονόμισμα, σκέτος χειρούργος...:bigcry: :bigcry:

Πάντως, η εταιρεία έχει δικαίωμα να ανοίξει ένα πακέτο ερήμην σου, αν το κρίνει απαραίτητο.

Αν λείπει τίποτα ή αν δεν σου αναφέρουν ότι το άνοιξαν για τον τάδε λόγο, δικαιούσαι την αναγραφόμενη αποζημίωση.