PDA

View Full Version : Κολλημενη βιδα



vagmakr
14/12/2010, 13:00
Καλησπερα

Λοιπον εχω παρει ενα cb 400 πολυ φθηνα και γενικα αυτες τις μερες το περναω απο γενεες δεκατεσερεις. (αναλυτικοτατο σερβις κτλ)

Στο θεμα ,

Βαφω τις τιμονοπλακες και στην προσπαθεια να ξεμονταρω την κλειδαρια , η μια βιδα πηρε τον πουλο.

Ετσι της εφαγα το κεφαλι και η κλειδαρια απομακρυνθηκε.


Ομως το υπολειπο σπειρωμα που εμεινε μεσα δεν βγανει με τιποτα.

Εκανα και την εξυπναδα και το εφαγα καθετα με το ντρεμελ για να το βγαλω με κατσαβιδι αλλα τιποτα. (ισα που αδυνατισα το μεταλλο)


Θα ηθελα τις γνωμες σας , και αν αξιζει να παω σε μηχανουργειο.


Εργαλεια υπαρχουν.


Ευχαριστω.







:beer:

McGyver
14/12/2010, 13:03
Μούλιασμα σε WD40 και ανάποδο κολαούζο.

Tpap
14/12/2010, 13:05
Αν είχαν βάλει κόλλα σπειρωμάτων -που είναι πολύ πιθανό σε κλειδαριά- δεν θα βγεί εύκολα, αλλά θα σου βγάλει την μπαναγία όμως πολύ εύκολα.

κάντης ένα σταυρό για φίλιπς και χτύπα την με ένα σφυρί -σαν να θές να καρφώσεις πρόκα- και ξαναδιοκίμασε.

Υπάρχουν κατσαβίδια ειδικά για χτύπημα, που ενώ τα χτυπάς στίβουν αριστερόστροφα ή δεξιόστροφα.

sniper
14/12/2010, 13:06
Για τι μεγέθους βίδα μιλάμε;

vagmakr
14/12/2010, 13:18
Παιδες ευχαριστω για τις συμβουλες

Το μεγεθος ειναι νομιζω 8mm.

Αναποδο κολαουζω που βρισκω και περιπου ποσο κανει ? (δυσκολες εποχες).

Σφυροκατσαβιδο δεν εχω και νομιζω θα ειναι ακριβο οποτε μαλλον δεν.

McGyver
14/12/2010, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagmakr
Αναποδο κολαουζω που βρισκω και περιπου ποσο κανει ? (δυσκολες εποχες).

Κανά δυο Ευρώ σε κατάστημα σιδηρικών.

sniper
14/12/2010, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Κανά δυο Ευρώ σε κατάστημα σιδηρικών.


:hypnotize

banditgr
14/12/2010, 13:28
αναποδο κολαουζο και σφυροκατσάβιδο πάμθηνα (10-15ε το σφυροκατσαβιδο) στο παζαρι της κυριακης σε σχιστο ή πειραιά.

Αλλιως..απλα βίοδωσε την κλειδαριά με την μια βιδα,και στην αλλη τρυπα και βιδωσε μια πιο ψηλη με μαγαλο κεφαλι.
Επειδη εχω αφερέσει κλειδαρια απο honda με immo οι βιδες ηταν χωρις κεφαλι για ασφαλεια και απλα τις έκοψα το στρογκυλο κεφάλι,αφερεσα κλειδαρια και με μια πενσα ξεβιδωσα το σπειρωμα.

vagmakr
14/12/2010, 13:32
Μερσι θα δοκιμασω το απογευμα και θα ενημερωσω.

the who
14/12/2010, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
αναποδο κολαουζο και σφυροκατσάβιδο πάμθηνα (10-15ε το σφυροκατσαβιδο) στο παζαρι της κυριακης σε σχιστο ή πειραιά.

Αλλιως..απλα βίοδωσε την κλειδαριά με την μια βιδα,και στην αλλη τρυπα και βιδωσε μια πιο ψηλη με μαγαλο κεφαλι.
Επειδη εχω αφερέσει κλειδαρια απο honda με immo οι βιδες ηταν χωρις κεφαλι για ασφαλεια και απλα τις έκοψα το στρογκυλο κεφάλι,αφερεσα κλειδαρια και με μια πενσα ξεβιδωσα το σπειρωμα.

Ιταλικο σφυροκατσαβιδο 12 ευρω σε μαγαζι με εργαλεια.

ares_tz
14/12/2010, 13:36
Εισαι ερασιτέχνης ή το έχεις ξανακάνει? Το δοκίμασες έτσι για να πεις οτι το έκανες?:nono:

Tpap
14/12/2010, 13:37
Και με κανονικό, αν κοπανήσεις κοφτά και σωστά κανά δυό φορές, είναι πιθανό να σου βγεί.

Δεν χάνεις να δοκιμάσεις...:wave2:

the who
14/12/2010, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ares_tz
Εισαι ερασιτέχνης ή το έχεις ξανακάνει? Το δοκίμασες έτσι για να πεις οτι το έκανες?:nono:

Ποσες βιδες πρεπει ναχεις βιδωσει-ξεβιδωσει για να το κανεις?

vagmakr
14/12/2010, 13:40
Ερασιτεχνης ειμαι , καποια στιγμη ειχα ξαναβγαλει κλειδαρια , αλλα τοτε ειχε απλα ξεβιδωσει με τα αστερακια.

Αυτη ηταν τρελα στουμπωμενη και δεν κουνιοταν.

Οταν λες να μην το ξανακανω, τι ενοεις να μην ξαναξεβιδωσω την κλειδαρια απο το cb που πηρα 650 ευρω , και να το πηγαινω στο μαστορα?

sniper
14/12/2010, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagmakr
Ερασιτεχνης ειμαι , καποια στιγμη ειχα ξαναβγαλει κλειδαρια , αλλα τοτε ειχε απλα ξεβιδωσει με τα αστερακια.

Αυτη ηταν τρελα στουμπωμενη και δεν κουνιοταν.

Οταν λες να μην το ξανακανω, τι ενοεις να μην ξαναξεβιδωσω την κλειδαρια απο το cb που πηρα 650 ευρω , και να το πηγαινω στο μαστορα?

αν σου κάψει πηνία θα τα φτιάξεις μόνος σου; :lol:

vagmakr
14/12/2010, 13:51
Λοιπον μια γνωμη και τελος.

Πιστευω οτι αυτη η υποκατηγορια του φορουμ αναφερεται σε τεχνικα θεματα και συντηρηση μοτο , με εμφαση στα πραγματα που κανει καποιος μονος του , με τις συμβουλες των υπολειπων.

Δυστυχως εχω εδω και καιρο παρατηρησει οτι ολες οι κουβεντες καταληγουν στο συμπερασμα , τι τα κανεις μονος σου πηγαινε στο μαστορα.

Αυτα για προβληματισμο και ευχαριστω για το ενδιαφερον.
:beer:

Tpap
14/12/2010, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagmakr
Λοιπον μια γνωμη και τελος.

Πιστευω οτι αυτη η υποκατηγορια του φορουμ αναφερεται σε τεχνικα θεματα και συντηρηση μοτο , με εμφαση στα πραγματα που κανει καποιος μονος του , με τις συμβουλες των υπολειπων.

Δυστυχως εχω εδω και καιρο παρατηρησει οτι ολες οι κουβεντες καταληγουν στο συμπερασμα , τι τα κανεις μονος σου πηγαινε στο μαστορα.

Αυτα για προβληματισμο και ευχαριστω για το ενδιαφερον.
:beer:

Φιλαράκι, δεν είναι ανάγκη να μετράς, όλα τα σχόλια.

Κράτα εκείνα που σε αφορούν/ενδιαφέρουν κ απέρριψε/μηνδινεισημασια ό,τι σε ενοχλεί.

Απλά πράμματα για να μην αγχώνεσαι... ;) :wave2:

sniper
14/12/2010, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagmakr
Λοιπον μια γνωμη και τελος.

Πιστευω οτι αυτη η υποκατηγορια του φορουμ αναφερεται σε τεχνικα θεματα και συντηρηση μοτο , με εμφαση στα πραγματα που κανει καποιος μονος του , με τις συμβουλες των υπολειπων.

Δυστυχως εχω εδω και καιρο παρατηρησει οτι ολες οι κουβεντες καταληγουν στο συμπερασμα , τι τα κανεις μονος σου πηγαινε στο μαστορα.

Αυτα για προβληματισμο και ευχαριστω για το ενδιαφερον.
:beer:


Φίλε μου, κάτι που είναι απλό για έναν μάστορα που είναι η ΔΟΥΛΕΙΑ του, για σένα μπορεί να είναι κόλαση ή να σε βάλει σε περιπέτειες.....

Edit : ΠΧ δεν ήξερες τι είναι το ανάποδο κολαούζο. Εϊσαι σιγουρος ότι ξέρεις να το χρησιμοποιείς κι ότι δεν θα σκίσεις τελείως την κλειδαριά σου;

binzis
14/12/2010, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Φιλαράκι, δεν είναι ανάγκη να μετράς, όλα τα σχόλια.

Κράτα εκείνα που σε αφορούν/ενδιαφέρουν κ απέρριψε/μηνδινεισημασια ό,τι σε ενοχλεί.

Απλά πράμματα για να μην αγχώνεσαι... ;) :wave2:

Έτσι είναι όπως τα λέει ο Tpap... :winka:
Και εγώ στην αρχή στεναχωριόμουν…τώρα το διασκεδάζω.
:beer:

binzis
14/12/2010, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Φίλε μου, κάτι που είναι απλό για έναν μάστορα που είναι η ΔΟΥΛΕΙΑ του, για σένα μπορεί να είναι κόλαση ή να σε βάλει σε περιπέτειες.....

Edit : ΠΧ δεν ήξερες τι είναι το ανάποδο κολαούζο. Εϊσαι σιγουρος ότι ξέρεις να το χρησιμοποιείς κι ότι δεν θα σκίσεις τελείως την κλειδαριά σου;

Σωστοοοοοοοοός.:winka:
:beer:

vagmakr
14/12/2010, 14:06
Οκ σορρυ για την παρεξειγηση.

Η κλειδαρια εχει βγει απο την τιμονοπλακα.

Εχει μεινει στην τιμονοπλακα ενα κομματι απο την πρωην βιδα , (ενα "ελευθερο σπειρωμα") που ειναι φρακαρισμενο.

Για τους μαστορες , σιγουρα υπαρχουν ανθρωποι που ξερουν πολλα και κανουν σωστες δουλειες , αλλα να πω την αληθεια με εκνευριζουν τα ψεματα τους (σου αλλαξα και μπουζι και λαδια και και φιλτρο και ρυθμισα βαλβιδες και στην πραξη εχουν απλα αλαξει λαδι) και οι τιμες τους.


Οταν εχεις ενα παλιο φθηνο μηχανακι το να αποφευγεις τους μαστορες ειναι νομος.

:beer:

sniper
14/12/2010, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagmakr
Οκ σορρυ για την παρεξειγηση.

Η κλειδαρια εχει βγει απο την τιμονοπλακα.

Εχει μεινει στην τιμονοπλακα ενα κομματι απο την πρωην βιδα , (ενα "ελευθερο σπειρωμα") που ειναι φρακαρισμενο.

Για τους μαστορες , σιγουρα υπαρχουν ανθρωποι που ξερουν πολλα και κανουν σωστες δουλειες , αλλα να πω την αληθεια με εκνευριζουν τα ψεματα τους (σου αλλαξα και μπουζι και λαδια και και φιλτρο και ρυθμισα βαλβιδες και στην πραξη εχουν απλα αλαξει λαδι) και οι τιμες τους.


Οταν εχεις ενα παλιο φθηνο μηχανακι το να αποφευγεις τους μαστορες ειναι νομος.

:beer:

Ε πες το ντε.... Στην τιμονόπλακα θες να κάνεις κάτι για πρώτη φορά στη ζωή σου.....

Do you feel lucky today?

georgio
14/12/2010, 14:15
Περισσεύει ένα σεβαστό κομμάτι από τη βίδα; Μπορείς να πιάσεις την τιμονόπλακα -προσεκτικά μην την γδάρεις- σε μέγγενη και με μια σκύλα να δοκιμάσεις να γυρίσεις τη βίδα;

toyar
14/12/2010, 14:22
Ποτέ κανείς δεν έμαθε χωρίς να δοκιμάσει. Η προσπάθεια και κυρίως η ζημιά προσθέτει γνώση:beer:

binzis
14/12/2010, 14:22
Να σας περιγράψω και έναν άλλο τρόπο, με τον οποίο μπορείτε να βγάλετε σπασμένη βίδα…με κόστος -0-.
Σίγουρος και αποτελεσματικός, μπας και σταματήσουμε να έχουμε τέτοιου είδους απορίες.

Παίρνουμε ένα σπασμένο κολαούζο, το οποίο συνήθως είναι HSS Co8, υλικό που αντέχει στη κρούση, δεν σπάει και συγχρόνως είναι πιο σκληρό υλικό από τις βίδες.
Τροχίζουμε την άκρη του, μυτερή, σε αρκετό μήκος σαν πυραμίδα.
Ποντάρουμε με μία πόντα, στο κέντρο της σπασμένης βίδας.
Κάνουμε μία τρυπούλα σε βάθος 3-4mm.
Στη συνέχεια παίρνουμε το εργαλείο που τροχίσαμε και αποφασιστικά το καρφώνουμε ΜΙΑ φορά για να μην αποκτήσει τζόγο η τετράπλευρη διατομή που ανοίξαμε.
Μετά παίρνουμε την μανέλα και ξεβιδώνουμε, πιέζοντας ελαφριά προς τη βίδα.

Καλό είναι να έχουμε μια σειρά από πυραμίδες, διαφορετικών διαστάσεων, που να αντιστοιχεί στη διαφορετική διάμετρο της σπασμένης βίδας που πρόκειται να βγάλουμε.
Άλλη διάμετρο, άλλη δύναμη, άλλη διατομή. :winka:

Good luck!!! μαστόρια.

sniper
14/12/2010, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
Ποτέ κανείς δεν έμαθε χωρίς να δοκιμάσει. Η προσπάθεια και κυρίως η ζημιά προσθέτει γνώση:beer:

Μπορείς να μου δώσεις την τιμονόπλακά σου να δοκιμάσω να το κάνω; :lol:

toyar
14/12/2010, 14:33
στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για τιμονόπλακα από μοτό των 650 ευρώ και μάλιστα για το ένα σπείρωμα της κλειδαριάς. Νομίζω ότι στην χειρότερη περίπτωση κινδυνεύει να γρατζουνιστεί σε σημείο που δεν φαίνεται.
Εκτός αν ο φίλος σκοπεύει να χρησιμοποιήσει σφυροκάλεμο ή τροχό :beer: :beer: :lol: :lol:
:wave2:

sniper
14/12/2010, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για τιμονόπλακα από μοτό των 650 ευρώ και μάλιστα για το ένα σπείρωμα της κλειδαριάς. Νομίζω ότι στην χειρότερη περίπτωση κινδυνεύει να γρατζουνιστεί σε σημείο που δεν φαίνεται.
Εκτός αν ο φίλος σκοπεύει να χρησιμοποιήσει σφυροκάλεμο ή τροχό :beer: :beer: :lol: :lol:
:wave2:

ο φίλος έσπασε μία απο τις βίδες που κρατάει την κλειδαριά του στην τιμονόπλακα... αν γ@μήσει με το κολαούζο την τιμονόπλακα, είμαι σίγουρος ότι θα βρει εύκολα μία άλλη....

georgio
14/12/2010, 14:37
Το χειρότερο είναι να σου σπάσει το κολαούζο μέσα... :D

Μετά ή ανοίγεις μεγαλύτερη τρύπα και κόβεις πάλι σπείρωμα ή παίρνεις άλλη τιμονόπλακα.

sniper
14/12/2010, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
.... ή παίρνεις άλλη τιμονόπλακα.

Ετσι έλεγα κι εγώ όταν μου φαγανε τα όργανα απο το cb μου..... όταν εδωσα 800Ε για καινουργια απο Ιαπωνία όμως (γιατί μεταχειρισμένα δεν έβρισκα - γι αυτό μου τα φαγανε άλλωστε) με πόνεσε.

p@nos
14/12/2010, 14:46
kala auto de simenei pos oti metaxirismeno uparxei ine apo klemeno kiolas

sniper
14/12/2010, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
kala auto de simenei pos oti metaxirismeno uparxei ine apo klemeno kiolas

Όχι βεβαια

georgio
14/12/2010, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ετσι έλεγα κι εγώ όταν μου φαγανε τα όργανα απο το cb μου..... όταν εδωσα 800Ε για καινουργια απο Ιαπωνία όμως (γιατί μεταχειρισμένα δεν έβρισκα - γι αυτό μου τα φαγανε άλλωστε) με πόνεσε.

Τα όργανα είναι μια πονεμένη ιστορία για αυτά τα μηχανάκια. Bros έχω, ξέρω...

Η τιμονόπλακα όμως είναι άλλη φάση, βρίσκεις.

p@nos
14/12/2010, 14:57
loipon vagmakr


min asxoli8eis alo me tin timonoplaka, mono zimia 8a kanis

pigene ti se mastora na sti ftiaksi



mi fovi8eis mikres metatropes, i pano timonoplaka de pernei dinameis, arkei na mi ksefigei to prama


ama vreis metaxeiro, akoma kalitera...8a ti vreis tsabe ole...



ayta ta oliga, sorry gia ta greeklish de girnaei i malakia se elinika

banditgr
14/12/2010, 15:03
eleos...apla kane mia trypa 3.5mm panw sto kolhmeno spyrvma kai vidwse mia lamarinovida me mia rodela...mia xara tha einai.
Ti tou lete na parei kainouria timonoplaka kai malakies gia mia kolovida kleidarias.
Kai sto finale asto me mia vida re file...den einai kai toso tragiko.

NAYAGOS
14/12/2010, 15:31
μεσα στις τοσες γνωμες ας πω και εγω την δικη μου ...... παρε μια αναποδη αριδα σιδηρου 3,5 ,βαλε τον δραπανο στις αναποδες στροφες ,κεντραρισε καλα την βιδα και τρυπα.....λογικα οπως τρυπας θα ξεβιδοθει και το σπιρωμα (βαλε πιο πριν wd 40 οπως ειπε καποιος φιλος προτητερα)

gianhs8
14/12/2010, 15:41
τελικα θα μαθουμε ποιως ειχε δικιο? σιριαλ καταντησε :lol:

NAYAGOS
14/12/2010, 15:55
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
14/12/2010, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από gianhs8
τελικα θα μαθουμε ποιως ειχε δικιο? σιριαλ καταντησε :lol:

Η βίδα

zefos1100xx
14/12/2010, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ιταλικο σφυροκατσαβιδο 12 ευρω σε μαγαζι με εργαλεια.

που ρε γειτονα?...το θελω!

NAYAGOS
14/12/2010, 16:15
με 3 σελιδες απαντησεις ΜΟΝΟ.....δεν το λες σιριαλ

περισσοτερο για ταινια μικρου μηκους μου κανει:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

zefos1100xx
14/12/2010, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagmakr
Το μεγεθος ειναι νομιζω 8mm.

...αν δεν κανω λαθος οι βιδες απο κλειδαρια honda 400cc ειναι Μ6 με τορκ (κλειδι με τρυπα στο κεντρο Τ10)


...αν καποιος ξερει καλυτερα ας με διορθωσει......

gasto
14/12/2010, 16:46
Δοκιμασε μονος σου
http://www.youtube.com/watch?v=uhuwyGYd75g

the who
14/12/2010, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
που ρε γειτονα?...το θελω!

Λεωφορος Καραμανλη,οπως ανεβαινουμε για Παρνηθα δεξια,μετα το Νικολακακη εχει ενα μεγαλο μαγαζι με εργαλεια.

gianhs8
14/12/2010, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
τελικα θα μαθουμε ποιως ειχε δικιο? σιριαλ καταντησε

Η βίδα

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

jimmis5
14/12/2010, 21:47
Ολα σωστα οσα ειπαν τα παιδια και τα κολαουζα και οι ποντες και οι τρυπες ολα αλλα μιας και το θεμα τα εχει ολα να συμπληρωσω και την πατεντα του ελληνα σιδερα.
Αν εχεις ηλεκτροκοληση και ξερεις να την δουλευεις βρες ενα κομματι ντιζας ή μια μακρια προκα και κολατην πανω στην βιδα κανοντας ενα Γ σαν μοχλο με την θερμοκρασια που θα αναπτυχθει αν δεν εχει ξεβαψει το σημειο σε συνδυασμο με το μοχλο θα λυσει το ρημαδι καλη επιτυχια και στο μαστορα ποτε..ειναι μαζι με τους αλλους τυπους που πρεπει να εχουμε μακρυα (παπα,γιατρο,δικηγορο):beer: :wave2:

virus
15/12/2010, 01:14
παλια και δοκομασμενη με επιτυχια τεχνικη δημητρη.

στην περιπτωση μας ομως το περισευουμενο σπειρωμα το εκοψε με ντρεμελ και ηρθε προσωπο οποτε δεν εχει χωρο να κολησει. μονο αναποδο κολαουζο παιζει τωρα.

παντως καλα κανεις και αναφερεις την τεχνικη αυτη.

:beer:

binzis
15/12/2010, 07:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
Να σας περιγράψω και έναν άλλο τρόπο, με τον οποίο μπορείτε να βγάλετε σπασμένη βίδα…με κόστος -0-.
Σίγουρος και αποτελεσματικός, μπας και σταματήσουμε να έχουμε τέτοιου είδους απορίες.

Παίρνουμε ένα σπασμένο κολαούζο, το οποίο συνήθως είναι HSS Co8, υλικό που αντέχει στη κρούση, δεν σπάει και συγχρόνως είναι πιο σκληρό υλικό από τις βίδες.
Τροχίζουμε την άκρη του, μυτερή, σε αρκετό μήκος σαν πυραμίδα.
Ποντάρουμε με μία πόντα, στο κέντρο της σπασμένης βίδας.
Κάνουμε μία τρυπούλα σε βάθος 3-4mm.
Στη συνέχεια παίρνουμε το εργαλείο που τροχίσαμε και αποφασιστικά το καρφώνουμε ΜΙΑ φορά για να μην αποκτήσει τζόγο η τετράπλευρη διατομή που ανοίξαμε.
Μετά παίρνουμε την μανέλα και ξεβιδώνουμε, πιέζοντας ελαφριά προς τη βίδα.

Καλό είναι να έχουμε μια σειρά από πυραμίδες, διαφορετικών διαστάσεων, που να αντιστοιχεί στη διαφορετική διάμετρο της σπασμένης βίδας που πρόκειται να βγάλουμε.
Άλλη διάμετρο, άλλη δύναμη, άλλη διατομή. :winka:

Good luck!!! μαστόρια.


Δεν θα κάνω παράθεση με κάποιον, γιατί δεν έχει και νόημα.
Πρόσφατα έβγαλα σπασμένη βίδα από τιμονόπλακα φίλου, του οποίου δεν είπα και τον τρόπο…ας το διαβάσει λοιπόν να μάθει και εκείνος, μιας και το μοιράζομαι με σας.

Πολλοί το διάβασαν και λίγοι το κατάλαβαν…
Ας προσπαθήσω όμως άλλη μία φορά, μήπως και βοηθήσω κάποιους.
Η λύση αυτή είναι κατάλληλη, όταν η σπασμένη βίδα είναι πρόσωπο στο εξάρτημα, δεν έχουμε ή δεν θέλουμε να ξοδέψουμε χρήματα και επιθυμούμε αποτέλεσμα με εργαλεία χειρός.
Εδώ να τονίσω ότι με το ανάποδο κολαούζο, όσο βιδώνουμε, τόσο το τοίχωμα της σπασμένης βίδας εκτονώνεται προς τα έξω, με αποτέλεσμα να σφηνώνει.
Αυτή η λύση (ανάποδο κολαούζο), είναι ιδανική από Μ10 και πάνω.

Σπασμένο κολαούζο.


219596

binzis
15/12/2010, 07:13
Διαμόρφωσή του στον τροχό σαν μαχαίρι.


219597

binzis
15/12/2010, 07:13
Η αρχή λειτουργίας του, είναι παρόμοια με το βίντεο που ακολουθεί.
http://www.youtube.com/watch?v=_DNNCf5Avew&feature=fvw

vagmakr
15/12/2010, 09:03
Παιδες το σιριαλ ελαβε τελος.


Τιμονοπλακα βαμμενη μαυρη και κλειδαρια με μια βιδα!!!

Αν δω και κουναει η κλειδαρια θα την ξαναβγαλω και θα την παω σε κανα μηχανουργειο.

:smilea:

takis-kk
15/12/2010, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagmakr
Παιδες το σιριαλ ελαβε τελος.


Τιμονοπλακα βαμμενη μαυρη και κλειδαρια με μια βιδα!!!

Αν δω και κουναει η κλειδαρια θα την ξαναβγαλω και θα την παω σε κανα μηχανουργειο.

:smilea:

Οχι ρε γαμώτο....
Μισή ώρα διάβασμα....


Χωρίς Hapy END.

"Η εκδίκηση μιας βίδας" :wacko:

OldMan
15/12/2010, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
Πολλοί το διάβασαν και λίγοι το κατάλαβαν…
Ρε συ bintzi, δίκιο έχεις αλλά συμβαίνουν και πολλά "φαιδρά" σ'αυτές τις περιπτώσεις..

Όπως π.χ. η κομμένη βίδα να έχει "βαφτεί" από το τρόχισμα και είτε να σου χαλάει τα τρυπανάκια είτε να μην καταφέρνει το κολαούζο να καρφωθεί επιτυχώς (χωρίς να πάρει "μπόσικα") ...

airpanos
15/12/2010, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
eleos...apla kane mia trypa 3.5mm panw sto kolhmeno spyrvma kai vidwse mia lamarinovida me mia rodela...mia xara tha einai.
Ti tou lete na parei kainouria timonoplaka kai malakies gia mia kolovida kleidarias.
Kai sto finale asto me mia vida re file...den einai kai toso tragiko.




Αλουμινας εισαι;




Αυτη ειναι η καλυτερη ''ερασιτεχνικη'' λυση - τα υπολοιπα που γραφετε πως θα τα κανει ρε παιδια
δεν ειναι μηχανουργος

PortisHead
15/12/2010, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
Να σας περιγράψω και έναν άλλο τρόπο, με τον οποίο μπορείτε να βγάλετε σπασμένη βίδα…με κόστος -0-.
Σίγουρος και αποτελεσματικός, μπας και σταματήσουμε να έχουμε τέτοιου είδους απορίες.

Παίρνουμε ένα σπασμένο κολαούζο, το οποίο συνήθως είναι HSS Co8, υλικό που αντέχει στη κρούση, δεν σπάει και συγχρόνως είναι πιο σκληρό υλικό από τις βίδες.
Τροχίζουμε την άκρη του, μυτερή, σε αρκετό μήκος σαν πυραμίδα.
Ποντάρουμε με μία πόντα, στο κέντρο της σπασμένης βίδας.
Κάνουμε μία τρυπούλα σε βάθος 3-4mm.
Στη συνέχεια παίρνουμε το εργαλείο που τροχίσαμε και αποφασιστικά το καρφώνουμε ΜΙΑ φορά για να μην αποκτήσει τζόγο η τετράπλευρη διατομή που ανοίξαμε.
Μετά παίρνουμε την μανέλα και ξεβιδώνουμε, πιέζοντας ελαφριά προς τη βίδα.

Καλό είναι να έχουμε μια σειρά από πυραμίδες, διαφορετικών διαστάσεων, που να αντιστοιχεί στη διαφορετική διάμετρο της σπασμένης βίδας που πρόκειται να βγάλουμε.
Άλλη διάμετρο, άλλη δύναμη, άλλη διατομή. :winka:

Good luck!!! μαστόρια.

Ρε συ Γιαννη. :lol:
Κατω απο το σπιτι φανταζομαι πως μαστορευει ο φιλος μας.
Ετσι οπως τα λες.....πρεπει να εχει μηχανουργειο στο Σκαραμαγκα.....

(Φιλικα ετσι ? :beer: )
:lol:

binzis
15/12/2010, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε συ bintzi, δίκιο έχεις αλλά συμβαίνουν και πολλά "φαιδρά" σ'αυτές τις περιπτώσεις..

Όπως π.χ. η κομμένη βίδα να έχει "βαφτεί" από το τρόχισμα και είτε να σου χαλάει τα τρυπανάκια είτε να μην καταφέρνει το κολαούζο να καρφωθεί επιτυχώς (χωρίς να πάρει "μπόσικα") ...

Γιατί να την τροχίσεις ώστε να βαφτεί;
Όσο αφορά το αν θα καρφωθεί σωστά, εξαρτάται από το προτρύπημα και το μέγεθος του "εργαλείου".
Ναι, αν δεν πιάνουν τα χεράκια σου, καλύτερα να απευθυνθείς σε ειδικό και να αποφύγεις τα
"φαιδρά":D


Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ρε συ Γιαννη. :lol:
Κατω απο το σπιτι φανταζομαι πως μαστορευει ο φιλος μας.
Ετσι οπως τα λες.....πρεπει να εχει μηχανουργειο στο Σκαραμαγκα.....

(Φιλικα ετσι ? :beer: )
:lol:

Όχι ρε φίλε:lol:
Μικρή προετοιμασία χρειάζεται, αφού όπως όλοι ξέρουμε...
Των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν μαγειρεύουν.:lol:

OldMan
16/12/2010, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
Γιατί να την τροχίσεις ώστε να βαφτεί;
Για να την φέρεις "πρόσωπο" και να έχει ίσια και κάθετη επιφάνεια για το τρύπημα... :winka:


Υ.Γ.
Το "φαιδρά" δεν το έγραψα με καμιά ειρωνική διάθεση, αλλά είναι standard καταστάσεις που προκύπτουν όταν δεν είσαι εξοικειωμένος απόλυτα με αυτό που πας να κάνεις ... :wave2:

binzis
16/12/2010, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για να την φέρεις "πρόσωπο" και να έχει ίσια και κάθετη επιφάνεια για το τρύπημα... :winka:


Υ.Γ.
Το "φαιδρά" δεν το έγραψα με καμιά ειρωνική διάθεση, αλλά είναι standard καταστάσεις που προκύπτουν όταν δεν είσαι εξοικειωμένος απόλυτα με αυτό που πας να κάνεις ... :wave2:

Σωστά τα λες, εδώ τώρα μάλλον θα χρειαστούμε TiCN κεντραδόρο ή Carbide, για το προτρύπημα... που εγώ έχω, οι άλλοι; :lol:

Και να το έγραφες με ειρωνική διάθεση, εσένα, δεν θα σε παρεξηγούσα:D

OldMan
16/12/2010, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
Ναι, αν δεν πιάνουν τα χεράκια σου, καλύτερα να απευθυνθείς σε ειδικό και να αποφύγεις τα
"φαιδρά":D

Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
Και να το έγραφες με ειρωνική διάθεση, εσένα, δεν θα σε παρεξηγούσα:D
Ναι αλλά τα δόντια σου μΕ τα δείχνεις συνέχεια ... :D

binzis
16/12/2010, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ναι αλλά τα δόντια σου μΕ τα δείχνεις συνέχεια ... :D

Είναι επειδή τις τελευταίες δύο εβδομάδες μέρα-παρά μέρα, πήγαινα στον οδοντίατρο και μου έφτιαξε την "μόστρα" σαν καινούρια.
Να μην σε την δείξω;:lol:

banditgr
16/12/2010, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
Αλουμινας εισαι;




Αυτη ειναι η καλυτερη ''ερασιτεχνικη'' λυση - τα υπολοιπα που γραφετε πως θα τα κανει ρε παιδια
δεν ειναι μηχανουργος

ΧΑΧΑΧΑ μεσα επεσες:wave2:

airpanos
16/12/2010, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
ΧΑΧΑΧΑ μεσα επεσες:wave2:


3μισαρι αλουμινιου και βιδα κοντη φρεζατη με τετραγωνη μυτη:wacko:

banditgr
16/12/2010, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
3μισαρι αλουμινιου και βιδα κοντη φρεζατη με τετραγωνη μυτη:wacko:

χαχαχα να υποθέσω συνάδελφος δηλαδη..:beer:

zefos1100xx
18/12/2010, 06:34
Φιλτατοι εγω τσιμπησα προχτες αυτο!

Σφυροκατσαβιδο με σετ 12 μυτες και αν βγαλεις την κεφαλή παιρνει καρυδακια.


Απο μαγαζι με εργαλεια στην δραπετσωνα στα 10,50?


....μολις το πηρα το δοκιμασα σε κατι κολλημενες βιδες που ειχα ''σταμπαρει'' με κεφαλι σταυρό, (που δεν εβγαιναν με κατσαβιδι με τιποτα) και τις εβγαλε ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ! :sun:


219805

airpanos
18/12/2010, 06:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
χαχαχα να υποθέσω συνάδελφος δηλαδη..:beer:



Μεταξυ των αλλων εχω δουλεψει και 2 χρονια σε αλουμιναδικο.












[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
[B]Φιλτατοι εγω τσιμπησα προχτες αυτο!

Σφυροκατσαβιδο με σετ 12 μυτες και αν βγαλεις την κεφαλή παιρνει καρυδακια.


Απο μαγαζι με εργαλεια στην δραπετσωνα στα 10,50?


....μολις το πηρα το δοκιμασα σε κατι κολλημενες βιδες που ειχα ''σταμπαρει'' με κεφαλι σταυρό, (που δεν εβγαιναν με κατσαβιδι με τιποτα) και τις εβγαλε ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ!



Ωραιο!βεβεαια με 10,50 οι μυτες αμα ζοριστουνε θα σπασουνε αλλα δεν παυει να ειναι μια καλη τιμη για σφυροκατσαβιδο μονο κι εσυ πηρες σετακι







:beer:

zefos1100xx
18/12/2010, 07:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
Ωραιο!βεβαια με 10,50 οι μυτες αμα ζοριστουνε θα σπασουνε αλλα δεν παυει να ειναι μια καλη τιμη για σφυροκατσαβιδο μονο κι εσυ πηρες σετακι:beer:

...το σκεφτηκα , αλλα εχω σετ μυτες της hitachi οι οποιες ειναι αρκετα καλες (-και ταιριαζουν!-)...

Φιλε εβρισκα σφυροκατσαβιδα ''noname-china mothafacka'' με 30-35? , οποτε αυτο μου φανηκε καλη φαση και το τσιμπησα μολις το ειδα!:beer: :beer: