PDA

View Full Version : Cb 400 και ρελαντί



mitsakos_1985
14/12/2010, 18:37
Καλησπερα σε ολους,

προσφατα οικονομισα ενα cb του 1997, τουλαχιστον ετσι λεει η αδεια,

το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι το εξης..

Δεν κραταει το ρελαντι. Οταν εχω ταχυτητα μεσα ειναι μια χαρα. Αν για καποιο λογο πατησω συμπλεκτη και οι στροφες πεσουν πολυ χαμηλα απλα σβηνει. Εχει καταντησει λιγο κουραστικο να ειμαι σε ενα φαναρι κ να δινω συνεχεια γκαζι για να μην κλεισει, δινω και την εντυπωση πως ειμαι και κανενας τρελαμενος πως περιμενω το πρασινο για να φυγω οργωνοντας την ασφαλτο, ήδη οι αλλοι οδηγοι κρατουν αποστασεις..

Να τονισω πως το cb το ειχαν σε μια σχολη οδηγων, και το δουλευαν συνεχεια σε χαμηλες στροφες. Μου ειπαν πως θελει απλα ξεμπουκωμα, να αλλαζω ταχυτητα σε υψηλες στροφες αλλα δεν ειδα κατι να αλλαζει. Δεν γνωριζω απο μηχανες κ πολλα, λετε να φταιει η βενζινη? Να χρησιμοποιω 100αρα για ενα διαστημα? Υπαρχουν και καποια καθαριστικα μπεκ για τα αυτοκινητα που τα χρησιμοποιουν για καθαρισμα. Να αρχισω πειραματα μονος μου ή θα κανω τιποτα ανεπανορθωτο??

Αν καποιος γνωριζει κατι.... Θα περιμενω την αποψη του...

Ευχαριστω

toyar
14/12/2010, 19:20
Εφόσον δούλευε σχολή οδηγών μάλλον έχουν καιρό να ρυθμιστούν βαλβίδες γιατί είναι δουλειά χρονοβόρα και ακριβή στο συγκεκριμένο οπότε ξεκίνα από εκεί. Ενα γενικότερο κοίταγμα με καθάρισμα-ρύθμιση καρμπ και αλλαγή μπουζί μόνο καλό θα του κάνουν

mitsakos_1985
14/12/2010, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
Εφόσον δούλευε σχολή οδηγών μάλλον έχουν καιρό να ρυθμιστούν βαλβίδες γιατί είναι δουλειά χρονοβόρα και ακριβή στο συγκεκριμένο οπότε ξεκίνα από εκεί. Ενα γενικότερο κοίταγμα με καθάρισμα-ρύθμιση καρμπ και αλλαγή μπουζί μόνο καλό θα του κάνουν


Ευχαριστω.. Θα το κοιταξω, αν εξακολουθει να το κανει ομως? τι μπορει να φταιει?

toyar
14/12/2010, 19:59
πολλά μπορεί να φταίνε.
όμως δεν έχει νόημα να ψάχνεις βλάβη ενώ δεν έχεις κάνει τη βασική συντήρηση (φίλτρο αέρα-βενζίνης, καρμπυρατερ, βαλβίδες, μπουζί):winka:

pissaman
14/12/2010, 20:32
Δοκίμασες να ρυθμίσεις το ρελαντί;
η βίδα "ακούει";

mitsakos_1985
15/12/2010, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
Δοκίμασες να ρυθμίσεις το ρελαντί;
η βίδα "ακούει";

Πως το ρυθμιζω δηλαδη μονος μου? Οταν λες πως η βιδα ακουει τι εννοεις?

mitsakos_1985
15/12/2010, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
πολλά μπορεί να φταίνε.
όμως δεν έχει νόημα να ψάχνεις βλάβη ενώ δεν έχεις κάνει τη βασική συντήρηση (φίλτρο αέρα-βενζίνης, καρμπυρατερ, βαλβίδες, μπουζί):winka:


Μου ειπαν πως τα ειχαν κανει προσφατα.

Bowleno
15/12/2010, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από mitsakos_1985
Μου ειπαν πως τα ειχαν κανει προσφατα.


και τους πιστεύεις;:rolleyes:

ζήτα τους βιβλίο σέρβις (ξέρω πολλά ζητάω)

έτσι κι αλλιώς όμως το 1ο πράγμα που κάνει κανείς όταν αγοράζει μετέχειρο, είναι κατευθείαν σε μάστορα για τα τουλάχιστον βασικά: μπουζί, λάδια, γενικός έλεγχος.
δεν μπορείς να ξέρεις τι χρήση του είχαν κάνει, οπότε δεν είναι δυνατόν να ρισκάρεις το κεφάλι σου
σωστά; :winka:

sniper
15/12/2010, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
και τους πιστεύεις;:rolleyes:

ζήτα τους βιβλίο σέρβις (ξέρω πολλά ζητάω)

....


Που θα βρεις τον Ιάπωνα που το είχε πρώτος; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

cafe110cc
15/12/2010, 13:10
Είναι προφανές ότι ο φίλος δεν ξέρει ούτε που βρίσκεται η βίδα ρελαντί.
Μπορεί να θέλει μόνο ρύθμιση αφού τα μοτέρ αυτά ειναι αλεξισφαιρα.
Ας τον διαφωτίσει κάποιος κάτοχος για τα βασικά.

universalgr1
20/12/2010, 07:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Που θα βρεις τον Ιάπωνα που το είχε πρώτος; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


+1000

:rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao:

reinmeister
20/12/2010, 07:46
αν ξερεις να οδηγεις και δεν κινδυνευεις να σκοτωσεις η να σκοτωθεις ,πατα το στον λαιμο....δουλεψε το τερμα...αν δεν συνελθει καθαρισμα καρμπς και θα σαι κομπλε...τσεκαρε και κανα μπουζι...

universalgr1
20/12/2010, 08:47
Ας παει να κανει ενα καθαρισμα τα carbs αυτο θα ειναι το θεμα.. ενα servisaki
και σιγα σιγα οταν θα γινει πιλοτακι θα βααραει και τα κοκκινα του..

ολα με μετρο στην αρχη.. Στην τελικη το ειπε κι ο ιδιος οτι δεν ξερει και πολλα απο μηχανες.
Κανεις μας δεν γεννηθηκε γνωριζοντας..

Καλοταξιδη και καλα χιλιομετρα φιλαρακι και προσοχη για να σαι παντα ορθιος!!!

:beer:

GiannisBlessed
20/12/2010, 08:57
Ας ξεκινήσει με το πιο απλό από όλα.το βιδακι του ρελαντί.:wave2:

universalgr1
20/12/2010, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
Ας ξεκινήσει με το πιο απλό από όλα.το βιδακι του ρελαντί.:wave2:


Σωστοτατος!!

:beer:

devil's animal
20/12/2010, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
έτσι κι αλλιώς όμως το 1ο πράγμα που κάνει κανείς όταν αγοράζει μετέχειρο, είναι κατευθείαν σε μάστορα για τα τουλάχιστον βασικά: μπουζί, λάδια, γενικός έλεγχος.


+399
:beer: :beer:


προς τον mitsakos_1985:
το πας σε ενα μαστορι που εμπιστευεσαι, και του αλλαζεις λαδακια, φιλτρο λαδιου, νερακι και μπουζι.
καθαριζει φιλτρο αερα και τσεκαρει βαλβιδες και λαστιχα.

ετσι θα εισαι ασφαλης, οσον αφορα το μηχανημα παντα.

αν παρ'ολα αυτα συνεχισουν τα "συμπτωματα"...παμε σε καθαρισμα καρμπς και αλλαγη βενζιναδικου...

:beer: :beer: