PDA

View Full Version : css or 0-300



Ichigo
14/12/2010, 22:04
Ίσως να ναι χιλιοαπαντημένη ερώτηση. Αλλά για δώστε σε κάποιον τα φώτα σας που σκεφτεται να φαει το χριστουγεννιάτικο δώρο του εκεί και μετά να τσαγιώνει το Πάκταιν σε όλες τι εκδρομές που όλη την ώρα μας κουνιέται και μας κάνει το γΛήγορο :lol: :lol: :p !! Ημερομηνίες μαθημάτων υπάρχουν αυτό τον καιρό; :wave2:

Allst@rf
14/12/2010, 22:09
εννοείς με τι να ξεκινήσεις,riding school ή CSS;

Ichigo
14/12/2010, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
εννοείς με τι να ξεκινήσεις,riding school ή CSS;

yeap :winka: :wave2:

Allst@rf
14/12/2010, 22:28
επειδή ξεκίνησα με riding school,και είδα θεαματικά αποτελέσματα με αυτό θα σου έλεγα να κανείς αυτό ότι και αν έχεις υπ'όψιν σου...

Είτε δηλαδή θες να ανοίξεις τα στραβά σου για να καταλάβεις πέντε πράγματα για την καθημερινότητα σου με το μηχανάκι,είτε αν θες να συνεχίσεις για να εμβαθύνεις στην οδήγηση για πίστα για να αρχίσεις να ξύνεις γόνατα...:smokin:

Metzgermeister
14/12/2010, 22:29
CSS.

Εκανα το 1ο lvl.Ειναι στα 300 εουρος,σχετικα λιγο ακριβα για μια μερα,αλλα αξιζε τα λεφτα με το παραπανω.

Αλλα ανα καθε 3 αναβατες υπαρχει ενας δασκαλος,δεν σε χανει στιγμη απο τα ματια του.Σου εξηγει τα παντα με πολυ απλο τροπο.Θα δεις μετα ποσο ευκολα θα οδηγας την μηχανη σου.Χωρις κοπο και χωρις να παλαυεις και να σφιγγεις κλπ κλπ

Εφυγες!

Cpt. Haddock
14/12/2010, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
Αλλά για δώστε σε κάποιον τα φώτα σας που σκεφτεται να φαει το χριστουγεννιάτικο δώρο του εκεί και μετά να τσαγιώνει το Πάκταιν σε όλες τι εκδρομές

Δεν ειναι κακο να εχει ονειρα κανείς :lol:

blackbusa
14/12/2010, 23:38
το riding school ειναι (ας πουμε) μια περιληψη των 3 level του Css...τα λεφτα εχουν μεγαλη διαφορα αν αναλογιστεις οτι το πρωτο κανει κατω απο 200 ? ενω τα αλλα 3 συνολικα 900?...βεβαια μειλαμε για μερα με την νυχτα...θα σου προτεινα ανεπυφυλακτα (για μια πρωτη καλη επαφη με την μηχανη σου) το rs αλλα η μεταφορα του απο την πιστα των Μεγαρων (:lol: :lol: :lol: ) στο autofestival εμενα θα με χαλαγε...αλλα σου μαθαινουν τοσο καλα την θεωρεια που αν τα ποιανεις ευκολα ειναι μια χαρα...μετα απο εκει και περα θελει εξασκηση στην πιστα των Μεγατρων (:lol: :lol: :lol: ) ωστε στο δρομο να κινησε πολυ πιο ανετα...

:wave2:

Allst@rf
15/12/2010, 01:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Μεγατρων


:nono: :nono:





















Ντισεπτικον...:lol:

Cpt. Haddock
15/12/2010, 08:21
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

byron
15/12/2010, 08:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
Αλλά για δώστε σε κάποιον τα φώτα σας που σκεφτεται να φαει το χριστουγεννιάτικο δώρο του εκεί

Είμαι περίεργος το πως θα κρατήσεις το δώρο των Χριστουγέννων μέχρι την άνοιξη που ξεκινάνε τα μαθήματα. :D

anwrimos
15/12/2010, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
[ Ημερομηνίες μαθημάτων υπάρχουν αυτό τον καιρό; :wave2: [/B]

Δυστυχώς για εσένα τα μαθήματα τελειώσανε αν δεν κάνω λάθος τον Νοέμβρη. Ξεκινάνε Μάρτη πάλι οπότε θέλει προγραμματισμό για να μην φάς το δώρο μέχρι τότε αν και νομίζω πως αξίζει η αναμονή. Όσο για το riding school ή το css αυτό καλύτερα να στο πεί κάποιος που έχει κάνει και τα 2 και μπορεί να συγκρίνει. Εγώ προτίμησα το δεύτερο (css). 'Oποιο και να κάνεις πάντως θα ανοίξουν τα ματάκια σου.....

TROOPER
15/12/2010, 10:01
rs

golis
15/12/2010, 10:01
ks

z_armagedon
15/12/2010, 10:25
Και εγω rs θα σου προτεινα αλλα εχουν αλλαξει λιγο τα δεδομενα απο τοτε που το εκανα και τωρα γινεται στο auto festival στις Αφιδνες οπου κατα τη γνωμη μου δε λεει...
Οπότε πήγαινε κατευθείαν στο css L1 και δε θα το μετανιώσεις.
Ασε που θα κολήσεις και θα τα πας με τη σειρα μετά...

Ελπίζω να συνεχίσουν τα δωρα χριστουγέννων, πασχα, αδείας... κλπ. Θα σου χρειαστούν έντονα!!!


:beer: :beer: :beer:

zephyr1
15/12/2010, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
:nono: :nono:
Ντισεπτικον...:lol:

:bigcry: :bawl: :bigcry:


Rs, για τα λεφτα του πιο ολοκληρωμενο πακετο.:)

harris_x
15/12/2010, 10:58
Αν νομίζεις ότι θα θελήσεις να ψάξεις παραπάνω το θέμα αργότερα, κάνε το CSS, αν όχι, κάνε το RS!

:beer:

road spirit
15/12/2010, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
Αν νομίζεις ότι θα θελήσεις να ψάξεις παραπάνω το θέμα αργότερα, κάνε το CSS, αν όχι, κάνε το RS!

:beer: +1

SVX
15/12/2010, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
Αν νομίζεις ότι θα θελήσεις να ψάξεις παραπάνω το θέμα αργότερα, κάνε το CSS, αν όχι, κάνε το RS!

:beer:

Ποιο απο τα 2 εχει αποφυγη ΠΑΚΙστανου σε σκοτεινο δρομακι οταν το φαναρι ειναι πορτοκαλί ?

sniper
15/12/2010, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Ποιο απο τα 2 εχει αποφυγη ΠΑΚΙστανου σε σκοτεινο δρομακι οταν το φαναρι ειναι πορτοκαλί ?

Και τα δύο

harris_x
15/12/2010, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Ποιο απο τα 2 εχει αποφυγη ΠΑΚΙστανου σε σκοτεινο δρομακι οταν το φαναρι ειναι πορτοκαλί ?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
15/12/2010, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Δεν έκανα καθόλου πλάκα πιο πάνω.

Και τα 2

harris_x
15/12/2010, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν έκανα καθόλου πλάκα πιο πάνω.

Και τα 2
I know!

με την ερώτηση γέλασα!

Giorgos19
15/12/2010, 13:00
Εκανα περισυ το RS στο AutoFestival.

Η πιστα μην σε απασχολει.. Για τις αναγκες του σχολειου ειναι μια χαρα. Μικρη και "σφιχτη" (πολυ προστυχο ακουγεται αυτο :lol: ) που σημαινει οτι δεν θα αναπτυξεις μεγαλες ταχυτητες, αλλα και οτι κανεις πολλους γυρους σε καθε εικοσαλεπτο και κατα συνεπεια "προπονησαι" περισσοτερο στην καθε στροφη. Απλα ξεχνας απο την αρχη ξυσιματα κλπ! Εγω με το Street Triple το καταευχαριστηθηκα! Εαν εχεις μεγαλυτερο μηχανακι, ισως να σε κουρασει.

Για την υλη, επειδη δεν εχω κανει CSS δεν μπορω να σου πω μια ολοκληρωμενη αποψη, αλλα απο αυτα που γνωριζω, ειναι οτι κανεις επιγραμματικα ο,τι θα δεις στις 3 ενοτητες του CSS.


Θα σου προτεινα να ξεκινησεις απο το RS. Σημαντικο ατου οτι ειναι πιο φτηνο, χωρις ομως αυτο να μειωνει την χρηστικοτητα των γνωσεων που αποκομιζεις. Εαν δεις οτι γουσταρεις ( που στανταρ θα γουσταρεις!) τοτε προχωρας και στα ενδοτερα (βλεπε CSS)

:beer: :beer:

road spirit
15/12/2010, 13:25
δεν έχω κάνει το RS και δεν γνωρίζω ακριβώς την ύλη του αλλά αυτό που γράφετε μερικοί ότι
περιλαμβάνει επιγραμματικα ο,τι θα δεις στις 3 ενοτητες του CSS, δεν πρέπει να ισχύει ακριβώς.

Δεν νομίζω να περιλαμβάνει πχ την ύλη του λέβελ 3. Κάνουν hook turn, pivot steering, knee-to-knee στο RS ??

Cpt. Haddock
15/12/2010, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
δεν έχω κάνει το RS και δεν γνωρίζω ακριβώς την ύλη του αλλά αυτό που γράφετε μερικοί ότι
περιλαμβάνει επιγραμματικα ο,τι θα δεις στις 3 ενοτητες του CSS, δεν πρέπει να ισχύει ακριβώς.

Δεν νομίζω να περιλαμβάνει πχ την ύλη του λέβελ 3. Κάνουν hook turn, pivot steering, knee-to-knee στο RS ??

Το RS ειναι ενα "ρεζουμε" των CSS αλλα των 1 & 2.

Το λέω αυτό έχοντας κανει και RS και CSS lv1, όπου στο δεύτερο, η ύλη ηταν μεχρι τα μισα (και λιγο πιο περα) του RS, αλλα φυσικα πιο "αναλυτική"

Για τον Ingenious και οποιονδηποτε ειναι σε τετοιο στάδιο (= κουλος :p ) θα έλεγα οπωσδηποτε RS ΕΑΝ γινοταν ακομα στα Μεγαρα. Το οτι γινεται σε αυτο το πιστάκι, με προβληματιζει, χωρις ομως να εχω μπει εκει.

Giorgos19
15/12/2010, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
δεν έχω κάνει το RS και δεν γνωρίζω ακριβώς την ύλη του αλλά αυτό που γράφετε μερικοί ότι
περιλαμβάνει επιγραμματικα ο,τι θα δεις στις 3 ενοτητες του CSS, δεν πρέπει να ισχύει ακριβώς.

Δεν νομίζω να περιλαμβάνει πχ την ύλη του λέβελ 3. Κάνουν hook turn, pivot steering, knee-to-knee στο RS ??

Οχι road, αυτο που αναφερεις δεν το διδασκουν. Ισως σωστοτερη λεξη τοτε να ειναι "επιδερμικα"
Δεν μπαινουν σε λεπτομερειες. Στο σωμα πχ, σου λενε οτι κανεις αυτο. Δεν θα σου δειξουν πιο εξειδικευμενες τεχνικες.

road spirit
15/12/2010, 13:35
οοk :smilea:

TROOPER
15/12/2010, 13:51
+1 σε γιωργο19
και +1 αι γαμησου σε γκολι :lol: :lol:

ERRIKA
15/12/2010, 13:54
Εμένα το RS στις Αφίδνες και με ήρεσε και με "προχώρησε" πραγματικά. Πολλές συχνές στροφές και πολλές επαναλήψεις, 1 δάσκαλος ανά 3 άτομα και θεωρία ενδιάμεσα από τα 20λεπτα στην πίστα. Εννοείται, φυσικά, πως σου ανοίγει η όρεξη και μετά θες να προχωρήσεις περαιτέρω... Συνειδητά είπα πως θα κάνω τα CSS ένα χρόνο μετά (δηλ. από Μάρτιο/Απρίλιο 2011). Νομίζω όμως πως το RS είναι ό,τι καλύτερο για την αρχή.

blackbusa
15/12/2010, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
:nono: :nono:























Ντισεπτικον...:lol:

:lol: :lol: :lol: :lol:

γαμω το λαπτοπ λεμε...κολλαει το ''τ' καποιες φορες...

:lol: :lol: :lol:

Allst@rf
15/12/2010, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Είμαι περίεργος το πως θα κρατήσεις το δώρο των Χριστουγέννων μέχρι την άνοιξη που ξεκινάνε τα μαθήματα. :D


:rotflmao: :rotflmao:

να μην αγιασει ανθρωπος ρεεεεεεεεε...

Bladerunner
15/12/2010, 17:16
Υπάρχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ του Riding School (RS) και του California Superbike School (CSS)

Το κόστος:

Το RS είναι αρκετά πιο φθηνό λόγω μειωμένου λειτουργικού κόστους (ενοίκιο πίστας, δικαιώματα ονόματος, κλπ).

Στην ύλη:

Το CSS προϋποθέτει κάποιες βασικές γνώσεις, με σημαντικότερη την εξοικείωση με το γυροσκοπικό φαινόμενο. Στην Αμερική, Αγγλία και αλλού όπου γίνονται τα σχολεία, σπάνια υπάρχει μαθητής που δεν γνωρίζει με ποιο τρόπο στρίβει αποτελεσματικά το μηχανάκι.
Έτσι ασχολείται ελάχιστα με το θέμα αυτό.

Στο RS, υπάρχει ενότητα θεωρίας και πράξης ειδικά για το γυροσκοπικό.

To CSS δεν ασχολείται καθόλου με τα φρένα, αντίθετα με το RS που έχει επίσης ειδική ενότητα θεωρίας και πράξης για το φρενάρισμα.

Στο RS υπάρχει ενότητα που ασχολείται με τη θέση οδήγησης. Εξηγείται και διδάσκεται σε μία ενότητα η σωστή στάση σώματος κατά την οδήγηση.
Αντίθετα, στο CSS υπάρχει ολόκληρο επίπεδο (level) με πέντε ενότητες αφιερωμένες σ΄αυτό το θέμα.

Εν κατακλείδι:

Το RS είναι ένα ολοκληρωμένο σχολείο πέντε ενοτήτων που διαρκεί μία ημέρα, και απευθύνεται σε όλους τους αναβάτες. Επίσης, είναι ο καλύτερος τρόπος προετοιμασίας για το CSS.

To CSS αποτελείται από τρία κύρια επίπεδα, που εμβαθύνει και αναλύει διεξοδικά δεκαπέντε συνολικές ενότητες.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Ichigo
15/12/2010, 23:09
Πάντως εφ όσον δε γίνεται στα Μέγαρα αλλά στο auto festival τι να το κάνω το rs? :confused:
Είναι που είναι το bandit δεινόσαυρος... σε συνδυασμό σε κλειστή πίστα. Έγω θέλω και μια πρώτη επαφή με κάτι που να μοιάζει με πίστα (δλδ Μέγαρα). :sick:

τέσπα θα δούμε. Thanx for the info :wave2: :beer:

jarv
16/12/2010, 12:39
Καλημέρα, αν θέλεις μου απαντάς και ίσως σε βοηθήσω να αποφασίσεις.
Τι μοτοσυκλέτα έχεις;
Πόσα χρόνια οδηγείς συνολικά;
Πόσα χρόνια οδηγείς πάνω από 400-500cc;
Αν έχεις μπει ποτέ σε πίστα;
Ιωάννα

Ichigo
16/12/2010, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από jarv
Καλημέρα, αν θέλεις μου απαντάς και ίσως σε βοηθήσω να αποφασίσεις.
Τι μοτοσυκλέτα έχεις;
Πόσα χρόνια οδηγείς συνολικά;
Πόσα χρόνια οδηγείς πάνω από 400-500cc;
Αν έχεις μπει ποτέ σε πίστα;
Ιωάννα

No prob

α)Bandit 650cc
β)1 1/3 χρόνια
γ)1 1/3 (δεν είμαι οπαδός του περνάω μια μια τις βαθμίδες σε κυβικά)
δ) όχι

Από τις φωτό στις οποίες έπεσα επάνω ψάχνωντας στο ΝΕΤ όσον αφορά τον τόπο διεξαγωγής του RS δε μου άρεσε καθόλου ο χώρος. Είδα αρκετά καθαρά σε φωτό τη διαρρύθμιση του χώρου ενώ γινόταν το μάθημα. Πολύ στενό το πιστάκι. Γιατί όχι Μέγαρα; Έστω και αν μοιάζει με πίστα είναι ότι πρέπει για αρχή. Ελέω του κόστους; :confused:

Allst@rf
16/12/2010, 17:38
ποιος στη χάρη σου ρε Ιngenius...

Έχει πέσει όλο το team του CSS από πάνω σου για να σε βοηθήσει...



:wave2:

Ζεύκας
16/12/2010, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
ποιος στη χάρη σου ρε Ιngenius...

Έχει πέσει όλο το team του CSS από πάνω σου για να σε βοηθήσει...



:wave2:

:lol:

μα να σου πω....

μόνο ο Χούντρας δεν του έχει απαντήσει

jarv
20/12/2010, 04:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
No prob

α)Bandit 650cc
β)1 1/3 χρόνια
γ)1 1/3 (δεν είμαι οπαδός του περνάω μια μια τις βαθμίδες σε κυβικά)
δ) όχι

Από τις φωτό στις οποίες έπεσα επάνω ψάχνωντας στο ΝΕΤ όσον αφορά τον τόπο διεξαγωγής του RS δε μου άρεσε καθόλου ο χώρος. Είδα αρκετά καθαρά σε φωτό τη διαρρύθμιση του χώρου ενώ γινόταν το μάθημα. Πολύ στενό το πιστάκι. Γιατί όχι Μέγαρα; Έστω και αν μοιάζει με πίστα είναι ότι πρέπει για αρχή. Ελέω του κόστους; :confused:

Το RS απευθυνέται κυρίως σε νέους οδηγούς με μικρή εμπειρία, ακριβώς επειδή δεν είναι πίστα το μάθημα γίνεται πολύ καλύτερα, πρώτον γιατί η λέξη πίστα "τρομάζει" τον νέο και δεύτερον οι ταχύτητες είναι μικρές με αποτέλεσμα να γίνονται πιο καλά οι ασκήσεις, ο δεύτερος λόγος είναι το κόστος, στο AF μπορεί να παραμείνει χαμηλό.
Η γνώμη μου είναι πως πρέπει να ξεκινήσεις από το RS και μετά εφόσον θέλεις να προχωρήσεις στο CSS. Επίσης στο RS θα ακούσεις για λάστιχα, αναρτήσεις, γυροσκοπικό φαινόμενο κλπ που το CSS τα θεωρεί δεδομένα και δεν ασχολείται.
Ιωάννα

fanfan
20/12/2010, 04:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από jarv
Επίσης στο RS θα ακούσεις για λάστιχα, αναρτήσεις, γυροσκοπικό φαινόμενο κλπ που το CSS τα θεωρεί δεδομένα και δεν ασχολείται.
Ιωάννα

Μμμ κάνεις λάθος :)
Ξεκινώντας από το Level 1 του CSS και έχωντας παρακολουθήσει το Σεπτέμβριο το level 1, σου λέω ότι είναι ακριβώς ότι χρειάζεσαι. Χαμηλές ταχύτητες, μηδενικά φρένα, και ορολογία από το 0 για να καταλάβει και ο πιο άσχετος. Για παράδειγμα, στις Σέρρες στο level 1, πήρα και μαζί μου την κοπελιά μου η οποία πριν από 5-6 μέρες μόλις είχε πάρει το δίπλωμα ανεξαρτήτων κυβικών. Να φανταστείς ότι η πρώτη της ουσιαστική εμπειρία με μοτοσυκλέτα (ένα KLE 500 :P:P:P) ήταν στα μαθήματα οδήγησεις και μετά στην πίστα των Σερρών στο CSS.

Μην φοβάσαι καθόλου, τράβα CSS. Δεν έχει τίποτα δεδομένο, όλα ξεκινάνε από το μηδέν, και μαθαίνεις πράγματα που θα σε κάνουν καλύτερο οδηγό υπό όλες τις συνθήκες. Ρώτα τη Μαρία (την κοπέλα μου), πλέον και μετά το CSS οδηγάει ένα CBR 600rr ;) χωρίς κανένα πρόβλημα.
:beer: :beer:

sniper
20/12/2010, 05:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από fanfan
Μμμ κάνεις λάθος :)
.....

Xμμμμμμ

Την γνωρίζεις την Jarv;

:smokin:

fanfan
20/12/2010, 05:05
Χμμ είναι από το team του CSS από ότι καταλαβαίνω....

Καλά, εγώ σε άλλο level 1 ήμουν.. Σκίστικε ο Mike να προσπαθεί να μας εξηγήσει το γυροσκοπικό...

Τι να πω, γράψτε λάθος.. :P

Xigo
20/12/2010, 05:20
Sorry για το σπαμ.
Fanfan check τα πμ σου λιγο.

jarv
20/12/2010, 05:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από fanfan
Μμμ κάνεις λάθος :)
Ξεκινώντας από το Level 1 του CSS και έχωντας παρακολουθήσει το Σεπτέμβριο το level 1, σου λέω ότι είναι ακριβώς ότι χρειάζεσαι. Χαμηλές ταχύτητες, μηδενικά φρένα, και ορολογία από το 0 για να καταλάβει και ο πιο άσχετος. Για παράδειγμα, στις Σέρρες στο level 1, πήρα και μαζί μου την κοπελιά μου η οποία πριν από 5-6 μέρες μόλις είχε πάρει το δίπλωμα ανεξαρτήτων κυβικών. Να φανταστείς ότι η πρώτη της ουσιαστική εμπειρία με μοτοσυκλέτα (ένα KLE 500 :P:P:P) ήταν στα μαθήματα οδήγησεις και μετά στην πίστα των Σερρών στο CSS.

Μην φοβάσαι καθόλου, τράβα CSS. Δεν έχει τίποτα δεδομένο, όλα ξεκινάνε από το μηδέν, και μαθαίνεις πράγματα που θα σε κάνουν καλύτερο οδηγό υπό όλες τις συνθήκες. Ρώτα τη Μαρία (την κοπέλα μου), πλέον και μετά το CSS οδηγάει ένα CBR 600rr ;) χωρίς κανένα πρόβλημα.
:beer: :beer:

Θυμάσαι τον τρόμο της στην πρώτη της επαφή με πίστα, θυμάσαι πόσες φορές έπεσε μέσα σε μία ημέρα; πιστεύεις πως έκανε καλά που ξεκίνησε με Σέρρες;

fanfan
20/12/2010, 05:52
Δεν πιστεύω να ήταν περισσότερο τρομοκρατημένη από κάποιον που έμπαινε για πρώτη φορά. Ναι έπεσε 3-4 φορές στον προαύλιο χώρο, αφού με το ζόρι πατούσε στις μύτες :)
Και να σου πω τη γνώμη μου, ναι πιστεύω ότι πολύ καλά έκανε, και όπως το συζητήσαμε με τους καθηγητές μας, καλύτερα για κάποιον αρχάριο να μάθει το βασικό χειρισμό της μοτοσυκλετας σε ασφαλές περιβάλλον παρά να μου έπεφτε σε μία εγνατία π.χ για κάποιο λόγο. Καλύτερα να μάθει από την αρχή πράγματα που όλοι μας τα κάναμε από ένστικτο ή ακόμα και τα κάναμε λάθος και έπρεπε να τα διορθώσουμε στην πορεία.

Τέσπα αυτή είναι η γνώμη μου, και με το δικό μου τρόπο σκέψης μου βγήκε. Αυτό που ξέρω είναι ότι μάθαμε και πάνω από όλα το χαρήκαμε. Θα το διαπιστώσεις και η ίδια το Μάρτιο που θα μας δεις στο Level 2 και τους δυο μας.

:)

jarv
20/12/2010, 06:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από fanfan
Δεν πιστεύω να ήταν περισσότερο τρομοκρατημένη από κάποιον που έμπαινε για πρώτη φορά. Ναι έπεσε 3-4 φορές στον προαύλιο χώρο, αφού με το ζόρι πατούσε στις μύτες :)
Και να σου πω τη γνώμη μου, ναι πιστεύω ότι πολύ καλά έκανε, και όπως το συζητήσαμε με τους καθηγητές μας, καλύτερα για κάποιον αρχάριο να μάθει το βασικό χειρισμό της μοτοσυκλετας σε ασφαλές περιβάλλον παρά να μου έπεφτε σε μία εγνατία π.χ για κάποιο λόγο. Καλύτερα να μάθει από την αρχή πράγματα που όλοι μας τα κάναμε από ένστικτο ή ακόμα και τα κάναμε λάθος και έπρεπε να τα διορθώσουμε στην πορεία.

Τέσπα αυτή είναι η γνώμη μου, και με το δικό μου τρόπο σκέψης μου βγήκε. Αυτό που ξέρω είναι ότι μάθαμε και πάνω από όλα το χαρήκαμε. Θα το διαπιστώσεις και η ίδια το Μάρτιο που θα μας δεις στο Level 2 και τους δυο μας.

:)
Μην παίρνεις σαν δεδομένο τo κορίτσι γιατί το "είχε" αν δούμε τις στατιστικές όμως θα καταλάβεις πως το πιθανότερο είναι οι πρωτάρηδες να έχουν πρόβλημα. θα τα πούμε από κοντά την επόμενη φορά.

Allst@rf
20/12/2010, 14:23
προσωπικα,αυτό που παρατηρώ στα σχολεία ,είναι ,ότι ο περισσότερος κόσμος δεν ξέρει τι ακριβώς ζητάει από το σχολείο...

:rolleyes:

dim40
20/12/2010, 15:05
εγω εκανα το rs στο festival μαζι με την errika..
περιμενα πολυ περισοτερα. ενταξει με το γυροσκοπικο ειναι μικρη η πιστα και μπορεις να κανεις εξασκηση. ομως η ασκηση για τα φρενα δε απεδωσε γιατι απλα λογω μικρης ταχυτητας δε πατουσα καν φρενο .αρκουσε ενα κλεισιμο γκαζιου. αυτο που ειπε ο svx και για μενα ηταν πολυ σημαντικο δε εγινε . η αποφυγη εμποδιου ξαφνικου η ενος ιχ που ενω εισαι στο δρομο κανει πχ μια στραβοτιμονια. αλλο να στο λενε στη θεωρια και αλλο στη πραξη. εμαθα καποια πραγματα θεωριτηκα για τα λαστιχα αλλα νομιζω ολοι ξερουμε ποτε πρεπει να τα αλλαξουμε. οπως και για τις αναρτησεις. δε σημαινει τι κανω και ρυθμισεις ομως. δε ηταν ποτε το ζητουμενο για μενα.

δε μετανοιωσα που το εκανα.

δε θα το προτεινα με τοσο ενθουσιασμο που το κανουν καποιοι αλλοι.
αν ξερεις τι θελεις και τι περιμενεις να κερδισεις απο αυτο αποφασιζεις αν το κανεις η οχι .

εν κατακλειδι θελει εξασκηση οπως σε ολα τα πραγματα.

ERRIKA
21/12/2010, 03:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
εγω εκανα το rs στο festival μαζι με την errika..


Μπα;;;

TROOPER
21/12/2010, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
προσωπικα,αυτό που παρατηρώ στα σχολεία ,είναι ,ότι ο περισσότερος κόσμος δεν ξέρει τι ακριβώς ζητάει από το σχολείο...

:rolleyes:


+1000

Ichigo
24/12/2010, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από jarv
Το RS απευθυνέται κυρίως σε νέους οδηγούς με μικρή εμπειρία, ακριβώς επειδή δεν είναι πίστα το μάθημα γίνεται πολύ καλύτερα, πρώτον γιατί η λέξη πίστα "τρομάζει" τον νέο και δεύτερον οι ταχύτητες είναι μικρές με αποτέλεσμα να γίνονται πιο καλά οι ασκήσεις, ο δεύτερος λόγος είναι το κόστος, στο AF μπορεί να παραμείνει χαμηλό.
Η γνώμη μου είναι πως πρέπει να ξεκινήσεις από το RS και μετά εφόσον θέλεις να προχωρήσεις στο CSS. Επίσης στο RS θα ακούσεις για λάστιχα, αναρτήσεις, γυροσκοπικό φαινόμενο κλπ που το CSS τα θεωρεί δεδομένα και δεν ασχολείται.
Ιωάννα

Πάντως διαβάζοντας το βιβλίο και βλέποντας το DVD του Keith (twist of the wrist 2) εξηγεί αναλυτικότατα τα όσα λες. Και στο DVD και στο βιβλίο εξηγεί αναλυτικότατα τι παίζει με τις αναρτήσεις, φρένα, λάστιχα γυροσκοπικό. Κάτι που σημαίνει ότι λογικά όλα αυτά διδάσκονται και σε όλα τα CSS depts που γίνονται ανά τον κόσμο. Γιατί να μην εξηγούνται στο ελληνικό CSS; :confused:

Πάντως για CSS με κόβω και όχι RS :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
προσωπικα,αυτό που παρατηρώ στα σχολεία ,είναι ,ότι ο περισσότερος κόσμος δεν ξέρει τι ακριβώς ζητάει από το σχολείο...

:rolleyes:

Εύκολο! Να μάθω να στρίβω γρήγορα και με ασφάλεια. :winka:

Allst@rf
07/01/2011, 11:38
για μπερδεμένο σε βλέπω...

Καλύτερα να ξεκινήσεις με RS!


:wave2:

Ichigo
07/01/2011, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
για μπερδεμένο σε βλέπω...

Καλύτερα να ξεκινήσεις με RS!


:wave2:

Μπαααα ο κύβος ερρίφθη :beer: :winka:

Allst@rf
07/01/2011, 16:10
δικα σου τα "μαρούλια" και όπου θες τα δίνεις...


:wave2:

Ichigo
07/01/2011, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
δικα σου τα "μαρούλια" και όπου θες τα δίνεις...


:wave2:

Σωστός και το θέμα είναι να μη μας τα τσιμπάνε ενώ δε χρειάζεται ;) ! Άλλωστε και ο Keith στην Αμερική δεν είδα πουθενά να λέει ότι πρέπει να κάνει κανείς "Pre-level session" για να πάει στο Level1 CSS. ;)

Allst@rf
07/01/2011, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
Σωστός και το θέμα είναι να μη μας τα τσιμπάνε ενώ δε χρειάζεται ;) ! Άλλωστε και ο Keith στην Αμερική δεν είδα πουθενά να λέει ότι πρέπει να κάνει κανείς "Pre-level session" για να πάει στο Level1 CSS. ;)

Ελπίζω να έχεις την ίδια άποψη και όταν τελειώσεις το 1ο λεβελ ,και να μην γυρίσεις σπίτι σου με απορίες ,τις οποίες δεν θα είχες αν έκανες το RS... ;)

Ichigo
07/01/2011, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
Ελπίζω να έχεις την ίδια άποψη και όταν τελειώσεις το 1ο λεβελ ,και να μην γυρίσεις σπίτι σου με απορίες ,τις οποίες δεν θα είχες αν έκανες το RS... ;)

Αν διδάξουν όσα γράφει ο Keith στο βιβλίο του γιατί να έχω απορίες; :confused:

Allst@rf
07/01/2011, 18:09
νομίζω το έχουμε εξαντλήσει...

χοντρικα να σου πω ότι έννοιες σαν το γύροσκόπικο ,σε θεωρητικό αλλά κύριος σε πρακτικό επίπεδο,δεν αναλύονται στο λεβελ 1...

Τα έχουν πει και άλλοι σε αυτό το θρέντ,πολύ καλύτερα από εμένα...

Allst@rf
07/01/2011, 18:18
α και κάτι άλλο...

Προσωπικα εχω ξεχωρίσει στο μυαλό μου τις έννοιες twist of the wrist και california superbike school...

Τα σχολεία πλέον έχουν κλιμάκια και παραρτήματα ,και έχουν εξελιχθεί με γνώμονα τις σκέψεις και τις παρατηρήσεις του εκάστοτε διευθυντή τους.ο Code τα ξεκίνησε ,αλλά ο θεσμός μεγάλωσε και πλέον υπάρχουν και αλλά αξιόλογα άτομα που έχουν ηγετικό ρόλο,βλέπε Andy Ibbot...wave2:
δε ξέρω αν έχεις ψάξει να δεις ποιος είναι διευθυντής του ελληνικού CSS...;)

rastakias
23/08/2011, 01:55
απο ότι κατάλαβα πάντως καλύτερα όποιος έχει μηδαμινή εμπειρία (οπως εγω που οδηγάω τους τελευταίους 5μήνες) καλύτερα ειναι να ξεκινήσει με το rs.
οπότε μιας και εγω αυτό αποφάσισα αρχικά να κάνω τις εξής 3 ερωτήσεις:
1.έχω μια kawasaki ninja 250r ειναι μικρή για να πάω για το rs??
2.επιλέγεις το αν θα πας στα μέγαρα ή σε κάποιο αλλο μέρος που αναφέρετε??αν ναί ποιο ειναι καλύτερο να επιλέξει κάποιος?
3.που μπορούμε να δηλώσουμε συμμετοχή για το rs?υπάρχει κάποιο site?απο το internet κλείνουμε??

ευχαριστώ..

sovaros_user
23/08/2011, 02:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από rastakias
απο ότι κατάλαβα πάντως καλύτερα όποιος έχει μηδαμινή εμπειρία (οπως εγω που οδηγάω τους τελευταίους 5μήνες) καλύτερα ειναι να ξεκινήσει με το rs.
οπότε μιας και εγω αυτό αποφάσισα αρχικά να κάνω τις εξής 3 ερωτήσεις:
1.έχω μια kawasaki ninja 250r ειναι μικρή για να πάω για το rs??
2.επιλέγεις το αν θα πας στα μέγαρα ή σε κάποιο αλλο μέρος που αναφέρετε??αν ναί ποιο ειναι καλύτερο να επιλέξει κάποιος?
3.που μπορούμε να δηλώσουμε συμμετοχή για το rs?υπάρχει κάποιο site?απο το internet κλείνουμε??

ευχαριστώ..

παιζει κ να κλεισανε αυτες οι ιστοριες, ενδιαφερομαι κ εγω για το θεμα :)

Joyrider
23/08/2011, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από rastakias
3.που μπορούμε να δηλώσουμε συμμετοχή για το rs?υπάρχει κάποιο site?απο το internet κλείνουμε??

ευχαριστώ..

Εδώ έχει όλες τις πληροφορίες για το riding school

www.motorcycleridingacademy.com

και εδώ για το css

http://www.superbikeschool.co.gr/#

rastakias
25/08/2011, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
παιζει κ να κλεισανε αυτες οι ιστοριες, ενδιαφερομαι κ εγω για το θεμα :)

όχι δεν κλείσανε.αν δείς το site που έδωσε το παιδί απο πάνω λέει ποιες ημερομηνίες γίνεται.
επικοινώνησα με mail και μου είπε οτι προς το παρόν υπάρχει διαθεσιμότητα για όλες τις ημερομηνίες.
εγω έκλεισα μια θέση για AUTO FESTIVAL στις 11 Σεπτεμβρίου.
αν θέλεις στείλε mail για να κλείσεις και εσυ.;)

DAYMAN
25/08/2011, 14:58
Ο χουντρας ειναι ακομα εκει;Γνωριζει καποιος;

rastakias
04/09/2011, 14:17
θα πάει κανείς στο rs (auto festival) στις 11 Σεπτεμβρίου?

Warlord13
04/09/2011, 16:18
εγω εκλεισα για css 17 του μηνος το πρωτο μερος και βλεπουμε καθοτι οι αποψεις εδω μεσα ειναι μοιρασμενες ειπα να το κανω το css το πρωτο μερος και βλεπουμε

rastakias
04/09/2011, 17:22
εγω ρατάω να θα πάει κανείς για να μην πηγαίνω μόνος μου αν ειναι.
εγω είπα να ξεκινήσω με το rs και βλέπουμε..

SoulGR
29/10/2011, 23:22
με το α1 μπορεις να κανεις rs η μπα?:confused:

chr1s_86
30/10/2011, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
με το α1 μπορεις να κανεις rs η μπα?:confused:

αν πας με μοτο που την καλύπτει γιατί όχι;

SoulGR
28/11/2011, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
αν πας με μοτο που την καλύπτει γιατί όχι;
αν και τελειωσε για φετος....το bros το καλυπτει η οχι??:o

TROOPER
28/11/2011, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
αν και τελειωσε για φετος....το bros το καλυπτει η οχι??:o

το καλυπτει.

SoulGR
28/11/2011, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
το καλυπτει.
πριν το παρω το μπροσακι εψαχνα να βρω ποσα κιλα το εχουν δηλωμενο,μισο χρονο τ'εχω και ακομα δεν βρηκα..
ξερω οτι εχει πανω απο 33 αλογα αλλα καλυπτεται απ την αναλογια,οταν ειναι γεματο υγρα ομως..