PDA

View Full Version : Περιοδικο Bike - η ποιο "στριφτερη" μοτοσυκλετα ολων των εποχων.....



gmakris
01/08/2005, 15:17
Στο τρεχον τευχος του Αγγλικου περιοδικου ΒΙΚΕ ψηφισαν το.....Buell ως το "the best handling bike ever" μεταξυ ολων των μοτοσυκλετων naked και SS που εχουν δοκιμασει......

Ακουγεται αστειο αλλα το εννουν - εχω δει μονο ενα τετοιο σε ενα συνεργειο φιλου και μου φανηκε αθλια κατασκευη ποσο μαλιστα οδηγικα (ισως εφταιγαν και οι μετατροπες που ειχε κανει ο ιδιοκτητης :D)


:hypnotize :hypnotize :hypnotize


20846

vassilis88
01/08/2005, 15:20
2o-3o klp poia itan?

gmakris
01/08/2005, 15:26
Closer look.....


20849

Runner Ducati
01/08/2005, 15:46
Γιαυτο λεμε (και φωναζω) για τα αεροψυκτα διβαλβιδα V2, τα πιο στριφτερα μοτερια, (γιατι το μοτερ παιζει σχεδον τον βασικοτερο ρολο στην ικανοτητα μιας σπορ μοτοσυκλετας), βαλε τωρα μια τρελη καστερ που εχει το Buell, 21 μοιρες νομιζω, κατανομες βαρων εξαιρετικες... κλπ.......
αντε και κατι εχω ακουσει και για Monster αεροψυκτο διβαλβιδο με 1200cc...........

εεεε ρε γλεντια...............
ροπες με 9-10 κιλα απο τις 3.000rpm μεχρι τις 8000... και supersport γεωμετριες.....
βαστατε τουρκοι τ'αλογα...........
Megara-Serres rulezzzzzzz...................

(υγ: μετα τα Ντουκατι μου αρεσαν παντα τα 2 αυτα Buell, ΧΒ9 ΧΒ12 ..... μετα ομως... πολυ μετα, και λογο κουλτουρας και ιστοριας, Ιταλια ever)

Valentino_Ptossi
01/08/2005, 16:02
Τι να πω τωρα εγω;......Απλα οι αγγλοι ειναι γκέυ....

Καλα που δεν επιρεασαν και τον Paladin να του αρεσουν τα αλμυρα και να παρει και V-2...........

Γιωργο δεν με εκπλησει καθολου που θεωρουν καλυτερο στριφτερο το BUEL! Μπες στο site της Harley να δεις τι λενε για το νεο sporster........."εξελιγμενο μεσα απο της πιστες.....ετοιμο για αγωνα....απολυτη racing αισθηση........τωρα και softtail!(δηλαδη με αναρτηση πισω :lol: :rotflmao: :lol: )!"

Ε αφου ετσι ειναι το sporster γιατι να μην ειναι το Buel racing replica!:hypnotize :hypnotize :hypnotize :uplate: :yuck: :lol: :rotflmao:

Krokodilos001
01/08/2005, 16:20
Min to gelate katholou oti to Buel einai poli kalo mixanima,
to exo dei polles fores ke to exo meletisi.
Einai foberi kataskebi!
Distixos xrisimopoiei kiniters tis harleys, ke o typos o Buell pethane prin prolabei oloklirosi tin sxediasi ke tin anaptiksi tou.

gmakris
01/08/2005, 16:22
Για να καταλαβετε πως σκεφτονται οι Αγγλοι, :rolleyes: το ιδιο περιοδικο τον Ιουνιο επελεξε τα καλυτερα μηχανακια για το 2005 :

Eπιλεκτικα, αναφερω τα εξης :



1.
2. Τriumph Sprint ST 2nd
3. Triumph Speed Triple 3rd
4.
5.
6.
7.
8. Triumph Daytona 650 8th
9.
10.
11. Triumph Rocket III




Eιδικα το Daytona, ψηφιστηκε πανω απο ολα τα Ιαπωνικα 600-αρια.......:look:

Toσο πολυ χαρηκε η Triumph που εβγαλε και επισημη ανακοινωση :
http://www.triumph.co.uk/uk/135_2132.aspx

:beer: :beer:

AFTER
01/08/2005, 16:34
Για το χρημα γινονται ολα!

Τελος

adam_tsouk
01/08/2005, 16:37
Και στην περίπτωση της Triumph...


αν δεν παινέψεις το σπίτι σου.......
.
.
.
.
ΜΠΑΜΜΜ!!!!!!

free rider
01/08/2005, 16:39
tora ayto.....

einai gia gelia h gia klamata???



:smokin: :smokin:

Runner Ducati
01/08/2005, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Για να καταλαβετε πως σκεφτονται οι Αγγλοι, :rolleyes: το ιδιο περιοδικο τον Ιουνιο επελεξε τα καλυτερα μηχανακια για το 2005 :

Eπιλεκτικα, αναφερω τα εξης :



1.
2. Τriumph Sprint ST 2nd
3. Triumph Speed Triple 3rd
4.
5.
6.
7.
8. Triumph Daytona 650 8th
9.
10.
11. Triumph Rocket III




Eιδικα το Daytona, ψηφιστηκε πανω απο ολα τα Ιαπωνικα 600-αρια.......:look:

Toσο πολυ χαρηκε η Triumph που εβγαλε και επισημη ανακοινωση :
http://www.triumph.co.uk/uk/135_2132.aspx

:beer: :beer:

Αλλο ΚΑΛΥΤΕΡΟ, και αλλο ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΟ, (ειδικα στα χερια ενος εμπειρου αγωνιζομενου-δημοσιογραφου πχ)... μπορει ενα cbr600rrrrrrrr να ειναι λιγο γρηγοροτερο στην πιστα στα χερια του υπερειδικου που εκμεταλευεται την δυναμη που μπορει να βγαινει η περισσοτερη μεταξυ 14.925rpm και 14.995rpm, οχι ομως και κατα αναγκη καλυτερο στα χερια του μεσου καθημερινου, και για all around supersport........... οκ, ισως λιγο υπερβολικοι, αλλα................ αλλα.......

:) :beer: ;)

gmakris
01/08/2005, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
Αλλο ΚΑΛΥΤΕΡΟ, και αλλο ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΟ, (ειδικα στα χερια ενος εμπειρου αγωνιζομενου-δημοσιογραφου πχ)... μπορει ενα cbr600rrrrrrrr να ειναι λιγο γρηγοροτερο στην πιστα στα χερια του υπερειδικου που εκμεταλευεται την δυναμη που μπορει να βγαινει η περισσοτερη μεταξυ 14.925rpm και 14.995rpm, οχι ομως και κατα αναγκη καλυτερο στα χερια του μεσου καθημερινου, και για all around supersport........... οκ, ισως λιγο υπερβολικοι, αλλα................ αλλα.......



Δυσκολα μπορω να πιστεψω οτι το νεο Suzuki GSXR 1000 K5 πηρε σχεδον τους ΙΔΙΟΥΣ βαθμους απο τους Αγγλους κριτές με το "νεο" Τriumph Sprint ST.....(παραλιγο μαλιστα να βγει δευτερο..... :D )

Σχετικα με το ποσο καλο ή γρηγορο συμφωνω - εχω ακουσει οτι το Daytona ειναι καλο αλλα οχι τοσο που θα το ψηφιζα καλυτερο απο τα συγχρονα Ιαπωνικα 600-αρια....

Για το Buell κατι Αμερικανακια φιλοι συμφωνουν οτι οδηγικα ειναι εξαιρετικο (βλ.γεωμετρικα χαρακτηριστικα) παρα το γεγονος οτι ειναι νευρικό, ενω αναφερουν οτι ο κινητηρας (βλ.κραδασμοι) και τα φρενα του (βλ.σφουγγάρι) ειναι αθλια.....για μενα ολα εχουν σημασια....

:alien: :alien: :alien:

free rider
01/08/2005, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Δυσκολα μπορω να πιστεψω οτι το νεο Suzuki GSXR 1000 K5 πηρε σχεδον τους ΙΔΙΟΥΣ βαθμους απο τους Αγγλους κριτές με το "νεο" Τriumph Sprint ST.....(παραλιγο μαλιστα να βγει δευτερο..... :D )

Σχετικα με το ποσο καλο ή γρηγορο συμφωνω - εχω ακουσει οτι το Daytona ειναι καλο αλλα οχι τοσο που θα το ψηφιζα καλυτερο απο τα συγχρονα Ιαπωνικα 600-αρια....

Για το Buell κατι Αμερικανακια φιλοι συμφωνουν οτι οδηγικα ειναι εξαιρετικο (βλ.γεωμετρικα χαρακτηριστικα) παρα το γεγονος οτι ειναι νευρικό, ενω μου εχουν πει οτι ο κινητηρας (βλ.κραδασμοι) και τα φρενα του (βλ.σφουγγάρι) ειναι αθλια.....για μενα ολα εχουν σημασια....

:alien: :alien: :alien:

εμ τωρα αν περιμένεις ρε Γιώργο στην Αμερική να ψηφίσουν άλλη μηχανή ή στην Αγγλία ...

νταξ μωρε καλά είναι ολα..
και οποιος πιστεύει τα περιοδικά ακόμα καλύτερα...

το εχω ξαναγράψει..
καλύτερα οι γνώμες που μαθαίνουμε απο τα φόρουμ αναμεταξύ μας..

Runner Ducati
01/08/2005, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris


Για το Buell κατι Αμερικανακια φιλοι συμφωνουν οτι οδηγικα ειναι εξαιρετικο παρα το γεγονος οτι ειναι νευρικό, ενω μου εχουν πει οτι ο κινητηρας και τα φρενα του ειναι αθλια.....για μενα ολα εχουν σημασια....

:alien: :alien: :alien:

To Buell παντως δεν με παραξενευει οτι μπορει να ειναι απο τα στριφτεροτερα, τωρα για πρωτο δεν ξερω, αλλα πραγματικα ικανο, μην ξεχνας οτι εχει 21 μοιρες καστερ... :eyepop: ...... 83mm ιχνος :eyepop: και 1320mm μεταξονιο... και καγκουροθεση, λογικο ειναι εαν το συνδιασει κανεις με διβαλβιδο ροπατο μοτερ να στριβει του θανατα... αλλα και ταυτοχρονα μαλλον πολυ νευρικο, 21 μοιρες μου φαινεται υπερβολη σε τετοιο μοτερ... λεω, δεν ειμαι και σιγουρος, ειδικα σε 1200cc, ακομα και αεροψυκτο, ειχα το Monster 600 (οχι 620) με 23 μοιρες και τα μισα αλογα και εστριβε απιστευτα, αλλα ηταν λιγο νευρικο, στα 50 αλογα και 180 χλμ τελικη ομως ειναι ενταξει, καλο ειναι... τωρα για 100+ αλογα και σχεδον 10 κιλα ροπης απο τις 3000rpm (Buell xb12r) με 21 μοιρες..... για πολυ καγκουρες μιλαμε ειναι το πραμα....
οσο για το μοτερ του, ναι αποδοτικο, αλλα οχι και τοσο σπορ μαλλον μιας και προερχεται απο harley... δεν ξερω......
πιστευω ομως οτι πρεπει να στριβει πολυ καλα.........

:) :beer:

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
01/08/2005, 17:19
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΓΕΩΡΓΟΟΟΟΟ ..... ΚΑΛΑ ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ Μ@Λ@ΚΕΣ ΟΙ ΠΑΛΙΟΑΔΕΡΦΑΡΕΣ ΟΙ ΑΓΓΛΟΙ ????????? ΒΕΛΤΙΩΣΑΝΕ ΕΝΑ ....ΜΠΙΟΥΕΛ.... ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ .... ΣΩΣΤΑ ???? ΤΑ ΝΤΟΥΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ ΣΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΑ ???? Η ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΠΗΡΑΝ ΜΕΡΟΣ ΤΑ ΙΤΑΛΙΚΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΑΓΓΛΟΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ???? ΚΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΑ 600 ???? ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΣΥΓΧΩΡΑΜΕ ΑΛΛΑ .... ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΥΝ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΣΥΓΓΕΝΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΟΜΠΑ ΤΗΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ...... :cool:

gmakris
01/08/2005, 17:22
Πριν 4-5 χρονια ειχα κατεβει στο κεντρο για μια συναντηση του V2 club. Στο φαναρι με πλησιαζει ενας τυπος με ενα παπι και με ρωταει πως το βλεπω το CBR κλπ. (μολις ειχα παρει το F4is) του απανταω, και μου αναφερει οτι ειχε ενα CBR 900-κατι και τελικα το αλλαξε με ενα Buell και το πρωτο που του "εκατσε" ηταν ο τροπος που στριβει..... :uplate: :uplate:

Παντως η ολη ιστορια μου κεντρισε την περιεργεια....
Μολις επιστρεψω, λεω να παρω τηλ. στην ELMEC να δω εαν παιζει test ride......:D

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
01/08/2005, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Πριν 4-5 χρονια ειχα κατεβει στο κεντρο για μια συναντηση του V2 club. Στο φαναρι με πλησιαζει ενας τυπος με ενα παπι και με ρωταει πως το βλεπω το CBR κλπ. (μολις ειχα παρει το F4is) του απανταω, και μου αναφερει οτι ειχε ενα CBR 900-κατι και τελικα το αλλαξε με ενα Buell και το πρωτο που του "εκατσε" ηταν ο τροπος που στριβει..... :uplate: :uplate:

Παντως η ολη ιστορια μου κεντρισε την περιεργεια....
Μολις επιστρεψω, λεω να παρω τηλ. στην ELMEC να δω εαν παιζει test ride......:D

ΕΛΑ ΧΡΗΣΤΕ ΚΑΙ ΠΑΝΑΓΙΑ .... ΜΙΛΑΜΕ ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ... ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΚΑΤΑΡΡΕΟΥΝ ......ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΘΑΙΝΑΜΕ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ .... ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ .....

Runner Ducati
01/08/2005, 17:33
οπως ειπα, για να μην τα ξαναλεω και λεμε, δεν διαφωνω οτι πρεπει να στριβει πολυ καλα, και να ειναι απο τα κορυφαια σε αυτο το θεμα, αλλα το καλυτερο και το πρωτο και τα τελευταια 100 χρονια.... κλπ... εδω οπως ξαναεγραψα πιο πανω και για τα Triumph, μαλλον υπερβολικοι εμφανιζονται οι κοκκινοκωλοι...............

;) :) :cool: :beer:

gmakris
01/08/2005, 17:50
Γαμωτ - τοσοι ειμαστε - δεν υπαρχει κανενας που να το εχει οδηγησει, να μας πει την αποψη του???

:D :D :D :D


20856

AFTER
01/08/2005, 17:52
Ρε Γιωργο,αυτο ξυνει γονατο και στο μαρμαρο :eyepop: :eek:

Και μαμω τα μηχανακια

Πωλειται z750s χρωματο κοκκινο......

free rider
01/08/2005, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Ρε Γιωργο,αυτο ξυνει γονατο και στο μαρμαρο :eyepop: :eek:

Και μαμω τα μηχανακια

Πωλειται z750s χρωματο κοκκινο......

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Runner Ducati
01/08/2005, 17:56
εχει καλα λαστιχα ρε, γιαυτο, δεν τα προσεχεις ολα...

(δηλαδη τωρα αμα πετυχω κανα Βιουελ με το Μονστερ σε καμια Β.Εβοια να το φοβηθω??? .... Buell... make my day)

:p :lol: :) :beer:

ΟΚΤΑΝΙΟ
01/08/2005, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Ρε Γιωργο,αυτο ξυνει γονατο και στο μαρμαρο :eyepop: :eek:

Και μαμω τα μηχανακια



:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:



Τα αντερα μου ρεεεε

m1ke
01/08/2005, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Eιδικα το Daytona, ψηφιστηκε πανω απο ολα τα Ιαπωνικα 600-αρια.......:look:

Toσο πολυ χαρηκε η Triumph που εβγαλε και επισημη ανακοινωση :
http://www.triumph.co.uk/uk/135_2132.aspx

:beer: :beer: [/B]

Έτσι έτσι .... :evil: φέρτε μου ένα γιαπωνέζο να τον πατήσω στο κεφάλι :lol: :rotflmao: :lol: .:smokin:

vassilis88
01/08/2005, 21:34
re paidia orea ola afta alla afou den einai to buell poio einai?
peite basi oson exete odigisei poio einai gia sas to kalytero.
na mathainoume ki emeis oi mellontikoi anabates (ss).

an ki apo oti exo katalabei ta ducati prepei na einai ta prota sto stripsimo.sto periodiko moto elege gia to 749 (o erota) "to pio efkolo stin pista,se kanei na odigas sosta,stasi somatos klp"

kai gia to periodiko afou einai aggliko logiko einai na leei oti ta kalytera mixanakia einai ta aggloamerikanika.

:wave2:

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
01/08/2005, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
Έτσι έτσι .... :evil: φέρτε μου ένα γιαπωνέζο να τον πατήσω στο κεφάλι :lol: :rotflmao: :lol: .:smokin:


ΣΙΓΑ ΕΣΥ ....΄ΜΗ ΤΟ ΛΕΣ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΣΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΝΑΣ ΓΙΑΠΟΣ ....:alien:

Tigas
02/08/2005, 07:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Γαμωτ - τοσοι ειμαστε - δεν υπαρχει κανενας που να το εχει οδηγησει, να μας πει την αποψη του???

:D :D :D :D

ΣΕ ΠΑΛΙΟΤΕΡΟ ΤΕΥΧΟΣ ΤΟΥ 0-300 ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΡΑΦΑΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ, ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΤΟΥ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ ΦΩΤΙΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
02/08/2005, 07:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΣΕ ΠΑΛΙΟΤΕΡΟ ΤΕΥΧΟΣ ΤΟΥ 0-300 ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΡΑΦΑΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ, ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΤΟΥ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ ΦΩΤΙΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ

ΧΜ..... ΓΕΛΑΣΑΜΕ ΠΑΛΙ .....:bigcry:

stokos
02/08/2005, 08:03
Και αναρωτιόμουν πάντα, τι έχουν αυτά τα Buell και πουλάνε σαν τρελλά.