PDA

View Full Version : Περί δίσκων σασμαν



ksns
01/08/2005, 17:16
Γεια χαρά! Την άποψη σας θέλω για ένα πρόβλημα που απασχολεί εμένα και τη μοτοσυκλέτα μου (BMW DAKAR). Φαίνεται. οτι η βλακεία που με δέρνει και ξεχνάω πατημένο τον συμπλέκτη στο φανάρι, μου κόστισε τη φθορά των δισκών του σασμαν μου απο τα 49.000 χλμ. Το μηχανάκι βογγάει και έχει χάσει την ροπή του και τη δύναμη του. Το πήγα για σέρβις αλλά τέτοιες μέρες τέτοια λόγια αφού όλοι κλείνουν για διακοπές και δεν υπάρχει ελεύθερο ραντεβού ούτε για δείγμα. Μου ρύθμισαν απλά τον συμπλέκτη και το πρόβλημα μειώθηκε κάπως αλλά δεν εξαλείφθηκε. Πιστεύετε οτι αντέχει η μηχανή να κάνει άλλα 2000 χλμ. ή να την βάλω στο γκαράζ; Κι αν συνεχίσω να την οδηγώ έτσι υπάρχει κίνδυνος να μου τα "κουρέψει" όλα μέσα;

ksns
01/08/2005, 17:35
ευχαριστώ για την απάντηση αν και είχε μια διάθεση ειρωνείας! δυστηχώς φίλε μου δεν είμαστε όλοι μηχανικοί. Λέω οτι μου λένε οι μηχανικοί. Αυτοί μου είπαν οτι το πρόβλημα οφείλετε εκεί. Τώρα εάν έχουν δίκιο αυτοί ή εσύ θα το δείξει η ιστορία. Η μηχανή μου τέλος πάντων πατινάρει χωρίς να πατάω τον συμπλέκτη. Πατινάρει απο τις 5.000 στροφές και πάνω. Κάποιος φίλος μου είπε οτι αν το αφήσω έτσι τότε μπορεί να "κουρέψει" το γρανάζι. Αν ειναι να μην πάθει τίποτα, τότε καλύτερα να κρατήσω τα χρήματα για διακοπές και το φτιάχνουμε μετά.

free rider
01/08/2005, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από ksns
ευχαριστώ για την απάντηση αν και είχε μια διάθεση ειρωνείας! δυστηχώς φίλε μου δεν είμαστε όλοι μηχανικοί. Λέω οτι μου λένε οι μηχανικοί. Αυτοί μου είπαν οτι το πρόβλημα οφείλετε εκεί. Τώρα εάν έχουν δίκιο αυτοί ή εσύ θα το δείξει η ιστορία. Η μηχανή μου τέλος πάντων πατινάρει χωρίς να πατάω τον συμπλέκτη. Πατινάρει απο τις 5.000 στροφές και πάνω. Κάποιος φίλος μου είπε οτι αν το αφήσω έτσι τότε μπορεί να "κουρέψει" το γρανάζι. Αν ειναι να μην πάθει τίποτα, τότε καλύτερα να κρατήσω τα χρήματα για διακοπές και το φτιάχνουμε μετά.

αν ειναι τόσο έντονο φαινόμενο καλύτερα θα ήταν να αλάξεις δίσκους...

το υπερβολικό πατηνάρισμα μπορεί να ξεκινήσει απο υπερθέρμανση αλλα να καταλήξει στ πρόβλημα στη καμπανα...

καλύτερα αλαξέ τους...

sotpag
02/08/2005, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από ksns
ευχαριστώ για την απάντηση αν και είχε μια διάθεση ειρωνείας! δυστηχώς φίλε μου δεν είμαστε όλοι μηχανικοί. Λέω οτι μου λένε οι μηχανικοί. Αυτοί μου είπαν οτι το πρόβλημα οφείλετε εκεί. Τώρα εάν έχουν δίκιο αυτοί ή εσύ θα το δείξει η ιστορία. Η μηχανή μου τέλος πάντων πατινάρει χωρίς να πατάω τον συμπλέκτη. Πατινάρει απο τις 5.000 στροφές και πάνω. Κάποιος φίλος μου είπε οτι αν το αφήσω έτσι τότε μπορεί να "κουρέψει" το γρανάζι. Αν ειναι να μην πάθει τίποτα, τότε καλύτερα να κρατήσω τα χρήματα για διακοπές και το φτιάχνουμε μετά.




αν και λιγο πολυ ειναι οπως τα λενε τα παιδια το συγουρο ειναι πως δεν θα σου κουρεψει τιποτα,
ο sonic22 εχει δικιο δεν φταιει σε τιποτα ο πατημενος συμπλεκτης, η ζημια ειναι θεμα ρεγουλαρισματος
και τελος τα προβληματα που θα εχεις ειναι 1) η αυξηση της θερμοκρασιας 2)να μην πιγενει καθολου και 3) και ισως καποια ζημια στους μεταλλικους δισκους που δεν νομιζω.
καλο ειναι να μην το κυκλοφορεις μεχρι να το φτιαξεις και αν πρεπει να μην το φορτονεις και να μην το ζοριζεις γενικοτερα.

SaraMaritis
02/08/2005, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από ksns
...Φαίνεται. οτι η βλακεία που με δέρνει και ξεχνάω πατημένο τον συμπλέκτη στο φανάρι, μου κόστισε τη φθορά των δισκών του σασμαν μου απο τα 49.000 χλμ...
Χμμμ...φιλε ksns, δεν ξερω ποιος στο "εθεσε" κατ'αυτον τον
τροπο, αλλα στο δικο μου εχω 53.000 χλμ, (+ πατημενο συμπλεκτη
στο φαναρι) και ΔΕΝ εχει εμφανισει τετοια συμπτωματα :rolleyes:







Υγ.Φαινεται οτι δεν παμε στο ιδιο συνεργειο... :ninja: :wave2:

ksns
02/08/2005, 18:24
ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν φταίω εγώ για το σβήσιμο του ποστ. Ότι σας λέω μου τα είπε ο Αντωνόπουλος απο τον Γέρακα. Τώρα τι στην ευχή έχει συμβεί δεν το ξέρω. Πάντως ούτε αφήνω απότομα τον συμπλέκτη, ούτε τον κρατάω μισοπατημένο εκτός απο ελάχιστες περιπτώσεις που προσπαθώ να κάνω σφήνες ανάμεσα σε σταματημένα αυτοκίνητα στο φανάρι. Θέλω να κάνω ένα ταξίδι στο Πήλιο. Να το κάνω ή να πάρω το αυτοκίνητο (και να ξενερώσω);

sotpag
02/08/2005, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ksns
ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν φταίω εγώ για το σβήσιμο του ποστ. Ότι σας λέω μου τα είπε ο Αντωνόπουλος απο τον Γέρακα. Τώρα τι στην ευχή έχει συμβεί δεν το ξέρω. Πάντως ούτε αφήνω απότομα τον συμπλέκτη, ούτε τον κρατάω μισοπατημένο εκτός απο ελάχιστες περιπτώσεις που προσπαθώ να κάνω σφήνες ανάμεσα σε σταματημένα αυτοκίνητα στο φανάρι. Θέλω να κάνω ένα ταξίδι στο Πήλιο. Να το κάνω ή να πάρω το αυτοκίνητο (και να ξενερώσω);


να ξενερωσεις με το αυτοκινητο παρα με τη μηχανη

reinmeister
03/08/2005, 09:18
το να πατιναρουν οι δισκοι του συμπλεκτη σου,δεν δημιουργει ουσιαστικο προβλημα στο μοτερ...εφ οσον φυσικα το πατιναρισμα δεν ειναι πολυ εντονο....εξηγουμαι...εαν πατιναρει μονο στις αποτομες επιταχυνσεις η στις πολυ ψηλες στροφες...

αν το μηχανακι χρησιμοποιηθει σε ταξιδι και δεν εχεις απαιτησεις ιδιαιτερων επιταχυνσεων δεν θα εχεις προβλημα...μεσα στην πολη με το σταματα ξεκινα απλως θα επιδεινωσεις την κατασταση....

ολα τα παραπανω εφ οσον, οπως ειπα στην αρχη,το προβλημα δεν ειναι τραγικο...δηλαδη να ζοριζεται ακομη και να ξεκινησει....

θα βοηθηθει ιδιιαιτερα εαν ρεγουλαρεις την μανετα του συμπλεκτη να "πιανει" οσο το δυνατον χαμηλοτερα....δηλαδη οταν εχοντας ταχυτητα στο κιβωτιο και αρχιζεις να αφηνεις την μανετα να συμπλεκει περιπου στον ενα με δυο ποντους αποσταση απο το αριστερο γκριπ...