PDA

View Full Version : Ανασφαλιστη moto



korgiannis
17/12/2010, 10:28
Παιδία έκανα το τραγικό λάθος και κυκλοφόρησα μια ανασφάλιστη μηχανή,χτες το βράδυ με σταμάτησαν για έλεγχο και την πάτησα...Τους είπα ότι δεν την είχα πάνω μου και πρέπει να τους την παώ μέχρι σήμερα το βράδυ...Σήμερα το πρώι την ασφάλισα,αλλά τώρα δεν λέει κάτι...Ξέρετε τι παίζει τώρα με πρόστιμα κλπ?

typhoon
17/12/2010, 10:45
κατ αρχήν κάνε το σταυρό σου που σε σταμάτησαν για έλεγχο κι δεν είχες ατύχημα με την ανασφάλιστη μοτο.

Εκεί να δείς πουρτσάλα που θα τρωγες μετά.

Κάνε το λακαμα, πήγαινε στο τμήμα παραδέξου το λάθος σου και μπορεί, ΜΠΟΡΕΙ ξαναλέω ο δοίκας να στη χαρίσει.

Αμα αρχίσεις τα μα μου κλπ εξυπνάδες (γιατί την ασφάλισες σήμερα οπότε ασφαλιστήριο δεν έχεις, αλλά απόδειξη υποθέτω)θα στη καρφώσουν όπως και να έχει και θα έχουν και δίκιο.

Και να σου κάνω κ μια ερώτηση, εχθές λοιπόν ανασφάλιστος όπως ήσουν προκαλούσες ατύχημα. Εσύ δε χτύπαγες. Θα σταματούσες να δεχθείς τις συνέπειες των πράξεων σου έτσι ανασφάλιστος που ήσουν?

Αντιστρέφω την ερώτηση, σου την κοπανάει άλλος,φταίει και τελικά ανακαλύπτεις ότι είναι ανασφάλιστος κι εσύ θα πάρεις τ @ρχίδι@ μου μέχρι να βρείς το δίκιο σου.πως αισθάνεσαι?

Panos1313
17/12/2010, 10:50
Αρκετα παλια που το ειχα παθει αυτα, εκανα ασφαλεια την επομενη μερα με παλαιοτερη ημερομηνια... Νομιζω οτι γινεται απο τις μη-μεγαλες ασφαλιστικες

korgiannis
17/12/2010, 10:59
Φιλε typhoon εχεις απολυτο δικιο...Εκανα μαλακια και χοντρη μαλιστα...Δεν μου έκανε καμια ασφαλιστικη με παλαιοτερη ημερομηνια...Το προστιμο ξέρετε σε τι τιμές παίζει?

corleonne877
17/12/2010, 11:34
εχεις γνωστο ασφαλιστη??ενα φιλος μ επαθε το ιδιο κ εβγαλε μια ψευτικη κ την καθαρισε..

typhoon
17/12/2010, 12:28
ρε φίλε έριξα μια γρήγορη ματιά στον κοκ αλλά δε μπόρεσα να βρώ αρθρο που να λέει το πρόστιμο για οδήγηση ανασφάλιστου οχήματος.

Το μονο που λέει είναι ότι αν δεν την έχεις μαζί σου το προστιμο είναι 20 ?, αλλά αυτό δε λεει τίποτα,για να σου είπαν να περάσεις απο το τμήμα με την ασφάλεια σου γνωρίζουν τη μπινιά που θα παίζαμε όλοι (ώχ τα ξέσχασα στο σπίτι τα χαρτια!)

Πάντως χτύπα κοκ στο google και ρίξε μια ματιά στο κεφάλαιο των προστίμων μπας και μου ξέφυγε.

SVX
17/12/2010, 12:30
:a021: :a48: :smokin:

Zzz750
17/12/2010, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos1313
Αρκετα παλια που το ειχα παθει αυτα, εκανα ασφαλεια την επομενη μερα με παλαιοτερη ημερομηνια... Νομιζω οτι γινεται απο τις μη-μεγαλες ασφαλιστικες

Δεν παιζει με την καμια αυτο που λες..πλεον τουχαλιστον.
:beer:

Zzz750
17/12/2010, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από typhoon
ρε φίλε έριξα μια γρήγορη ματιά στον κοκ αλλά δε μπόρεσα να βρώ αρθρο που να λέει το πρόστιμο για οδήγηση ανασφάλιστου οχήματος.

Το μονο που λέει είναι ότι αν δεν την έχεις μαζί σου το προστιμο είναι 20 ?, αλλά αυτό δε λεει τίποτα,για να σου είπαν να περάσεις απο το τμήμα με την ασφάλεια σου γνωρίζουν τη μπινιά που θα παίζαμε όλοι (ώχ τα ξέσχασα στο σπίτι τα χαρτια!)

Πάντως χτύπα κοκ στο google και ρίξε μια ματιά στο κεφάλαιο των προστίμων μπας και μου ξέφυγε.

?500 ειναι ακατεβατα αν ειναι ανασφαλιστο το οχημα. Εγραψαν ενα γνωστο μου με αμαξι πριν 3 μηνες.
Ακατεβατα λεω γιατι δεν κατατασεται στα αστικα αδίκηματα (ΚΟΚ)....αλλα στα ποινικα οπου δεν ισχυουν τα εντος 10 ημερων -50%.
Λογικα επρεπε να σου ειχαν παρει διπλωμα και πινακιδα :eyepop: αφου ησουν ανασφαλιστος.

typhoon
17/12/2010, 12:39
?500 ειναι ακατεβατα

Ωχ...Βάλε τη πιο κλαμμένη σου φάτσα και προχώρει. Στο φινάλε παραδέξου το λάθος σου σαν άντρας και δέξου τις συνέπειες.

Όσο είμαστε όρθιοι όλα είναι καλα

webassasin
17/12/2010, 16:42
προστιμο και μηνυση ειναι νομιζω..

gianhs8
17/12/2010, 17:20
πηστευω οτι αν παραδεχτεις το λαθος σου χωρις ηλιθιες δικαιολογιες δυσκολα θα σε γραψουν, μιλαω απο προσωπικη εμπειρια

banditgr
17/12/2010, 17:34
...αν δεν σε εγραψαν οταν σε βρηκαν ανασφάλιστο πως θα γράψουν τώρα?
Αυτη την στιγμή είσαι ασφαλισμένος και προφανώς δεν μπορουν ουτε αυτοι να κόψουν κλήση με παλαιότερη ημερομηνία.

dmf
17/12/2010, 17:45
επιβεβαιωνω κι εγω οτι ειναι 500? :sick:

aakkuan
17/12/2010, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
...αν δεν σε εγραψαν οταν σε βρηκαν ανασφάλιστο πως θα γράψουν τώρα?
Αυτη την στιγμή είσαι ασφαλισμένος και προφανώς δεν μπορουν ουτε αυτοι να κόψουν κλήση με παλαιότερη ημερομηνία.



+1

και γω ξέρω ότι είναι μισο χιλιάρικο το πρόστιμο αλλά αφου δεν μπορούν να αποδείξουν ότι σε έγραψαν προχτες, δεν ξέρω αμα μπορούν να σε κάνουν κάτι...

Gandalf dr685sm
18/12/2010, 03:10
500 ευρώ + αφαίρεση πινακίδας και κάτι πόντους στο δίπλωμα σου.

Και ναι.. μπορούν να βεβαιώσουν την παράβαση ακόμα και τώρα, αν έχει σημειωθεί ανίστοιχα το συμβάν και οι λεπτομέρειες στο βιβλίο συμβάντων που συνήθως έχουν μαζί τους τα πληρώματα. Σε κάθε περίπτωση , πήγαινε στο Α.Τ. πες την αλήθεια και όντως... κλάψου λίγο .. δεν είχα χρήματα (δεν είναι και λίγα τα ποσά που ζητάνε οι ασφάλειες πλέον) και πεστου οτι δανείστηκες κτλ. και έβγαλες τελικά σήμερα την ασφάλεια... αν είναι άνθρωπος θα σε καταλάβει και θα στείλει σπίτι σου μιας και πλέον είσαι και νόμιμος.

Tigas
18/12/2010, 03:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
500 ευρώ + αφαίρεση πινακίδας και κάτι πόντους στο δίπλωμα σου.



όπως τα λέει ακριβώς είναι, η άδεια για 1 μήνα.

Η λύση είναι απλή δεν έχει σημασία πότε έκανες την ασφάλεια που κακώς δεν είχες, πάρε ένα προωσωρινό σήμα από τον ασφαλιστή σου με ημερομηνία 10 μέρες πρίν και πήγαινε να πάρεις την άδεια σου.

Έτσι θα γλυτώσεις και το πρόστιμο και θα πάρεις και την πινακίδα σου και την επόμενη φορά να είσαι ποιό προσεκτικός :wave2: