PDA

View Full Version : Triumph 800cc Test Driven :)



argy_kap
17/12/2010, 13:48
Χτες ήρθε, σήμερα το έκανα βόλτα.....λοιπόν....έχουμε και λέμε....

Το πρώτο πράγμα που καταλαβαίνεις μόλις ανέβεις είναι ο μικρότερος όκγος....έχει μεγάλο όγκο ανάμεσα στα πόδια σου αλλά γενικά η αίσθηση που έχεις είναι οτι είναι μικρότερο....πολύ ωραία τα όργανα, πολύ άσχημο το κενό ανάμεσα στο ντεπόζιτο και τα όργανα.....

Ο ήχος είναι λίγο ήρεμος, αλλά η μεγάλη διαφορά είναι το κιβώτιο.....δεν νομίζω οτι έχει καμία σχέση μα ΚΑΜΙΑ σχέση με του 1050....ήσυχο κούμπωμα, μαλακές αλλαγές.....χάρμα!

Στην κίνηση μέσα στην πόλη είναι παπί.....κόβει πολύ, μπαίνει άνετα σφήνες και τραβάει απο πολύ χαμηλά.....είναι λίγο ήρεμο αν έχεις συνηθίσει το 1050 και πολύ πιο ήσυχο....

Το βασικότερο αρνητικό στοιχείο του είναι τα φρένα.....τολμώ να πω οτι είναι και χειρότερα του V-strom.....νομίζω οτι η έλλειψη ακτινικής τρόμπας καταστρέφει το σύστημα των φρένων....στην αρχή νόμιζα οτι κάτι δεν πάει καλά αλλά μετά κατάλαβα....

Επίσης μου πήρε και λίγη ώρα να πατήσω καλά στο λεβιέ του πίσω φρένου.... μου φάνηκε να είναι μακριά απο την φυσική του θέση αλλά είναι μάλλον απο την συνήθεια μου απο το 1050...

Αν το μηχανάκι εμφανιζόταν στην αγορά πριν απο 2-3 χρόνια θα ήταν σε πωλήσεις στο επίπεδο του V-strom. Τώρα με την οικονομική κατάσταση δεν ξέρω πως θα πάει....πάντως για τα 9000 χιλιάρικα που ζητάει παίρνεις ένα καλό μηχανάκι...και στα δικά μου τα μάτια και πολύ όμορφο...

Αυτά προς το παρόν.... :beer:

Ζεύκας
17/12/2010, 17:24
οδήγησες αυτό με τις ακτίνες?

akamarinos
17/12/2010, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Χτες ήρθε, σήμερα το έκανα βόλτα.....λοιπόν....έχουμε και λέμε....


Το βασικότερο αρνητικό στοιχείο του είναι τα φρένα.....τολμώ να πω οτι είναι και χειρότερα του V-strom.....νομίζω οτι η έλλειψη ακτινικής τρόμπας καταστρέφει το σύστημα των φρένων....στην αρχή νόμιζα οτι κάτι δεν πάει καλά αλλά μετά κατάλαβα....


σε μια μέρα χλωμό να πρόλαβαν να τα στρώσουν

μάλλον τα πλάκωσες και συ......ίσως να ψιλο-αρπαξαν

argy_kap
18/12/2010, 04:25
όχι, ζυτή ζάντα.....

Το μηχανάκι είχε 3 ΧΛΜ στο κοντέρ, δεν νομίζω να φταίει αυτό για τα φρένα.... απλά η δαγκάνα και το πως είναι στημένα τα φρένα δεν νομίζω οτι κάνουν για το μηχανάκι....εκτός αν είμαι καλομαθημένος.....:wave2:

Panoskl
18/12/2010, 04:35
Να σε ρωτήσω πού το οδήγησες;

Τί δεν σε ικανοποίησε από τα φρένα; Δύναμη; Αίσθηση;

DrIoannis
18/12/2010, 04:38
Με 3 χλμ στο κοντέρ τα φρένα είναι απολύτως λογικό να μην έχουν την σωστή αίσθηση και δύναμη.Θέλουν 60-80χλμ να στρώσουν.Στο δικό μου (S1000RR) άρχισα να έχω αίσθηση μετά τα 40-50 χλμ.

SVX
18/12/2010, 05:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
όχι, ζυτή ζάντα.....

Το μηχανάκι είχε 3 ΧΛΜ στο κοντέρ, δεν νομίζω να φταίει αυτό για τα φρένα.... απλά η δαγκάνα και το πως είναι στημένα τα φρένα δεν νομίζω οτι κάνουν για το μηχανάκι....εκτός αν είμαι καλομαθημένος.....:wave2:


ειναι απλο....εσεις οι χιλιοπενηνταρηδες θελετε να κρατησετε την μεταπωληση ψηλα... :lol:

εσενα μπορει να σ'εβαλε και ο Captain Iglo... :wacko:



Περα απο την πλακα....το μηχανακι ΑΝ δεν το δουμε σαν "ξεπατικωμα" του GS (Που δεν ειναι τιμητικο γιατι αυτο καναν οι κινεζοι με τα αυτοκινητα και τους τη λεγαν ολοι) ,
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ηρθε να γεμισει την κατηγορια μια χαρα....αυτα που δεν μπορεις να φορτωσεις σε ενα Versys Π.χ. και εκει που δεν μπορεις να "περπατησεις" ενα Vstrom αυτο θα τα κανει....



ΓΙΑ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ και ΤΟ φαναρι που ειπες , η βαση τους ειναι μια διπλη μασιφ μπαρα , πολυ πιο δυνατη και σταθερη απο καγκελακια και αλλες βασης....


το γμτ ειναι οτι τελη κυκλοφοριας πληρωνει τα ιδια με ενα 1200αρι και οτι ΑΚΟΜΑ και 1 /1 να ηταν η στερλινα δε θα το βλεπαμε σε χαμηλη τιμη (το πολυ να ερχοταν 8700)

Lioulios
18/12/2010, 06:04
Για τους Πατρινούς .


Τη Τεταρτη (22/12) ο Αργυρόπουλος θα κανει παρουσιαση στο νεο Tiger 800 .

http://www.forumtriumph.gr/post36114.html#p36114

:wave2:

argy_kap
18/12/2010, 06:17
Το οδήγησα στον Φτούλη στον Βόλο.

Για τα φρένα νομίζω ότι η 2πίστονη δαγκάνα είναι λίγη για αυτό το μηχανάκι....η αίσθηση ήταν οτι ήθελα αρκετή δύναμη για να πιάσουν και όταν έπιαναν ήταν "μαλακά".

Μπορεί να έχεις δίκιο και μετά από 100 χλμ να είναι καλύτερα....αλλά πόσο καλύτερα....άσε που σίγουρα έχει γίνει για θέμα κόστους.....

@SVX στις φώτο δείχνει σαν ξεπατίκωμα του BMW αλλά από κοντά εμένα δεν μου μοιάζει καθόλου....για την βάση που λες είναι σίγουρα σταθερή και καλή, όπως και πολύ στιβαρό μοιάζει και το σύστημα με τα φώτα μπροστά αλλά αυτό που με χαλάει κάπως είναι η απόσταση και το κενό που έχει ανάμεσα στο ντεπόζιτο και τα φώτα....απλά δεν μου κάθετε καλά στο μάτι....οχι οτι έχει κάποιο λειτουργικό πρόβλημα.....άσε που νομίζω οτι λειτουργικά βοηθάει γιατί η κεντρική κλειδαριά είναι κολλητά με το ντεπόζιτο και δεν πάει η καλωδίωση μέχρι τα φώτα....

:wave2:

Vstrommer71
18/12/2010, 11:36
Εγω παντως νομιζω οτι αν εχει μια τιμη 9000? εχοντας και καποια πραγματα επανω(ΑΒS?) θα πουλησει καλα.Αρκει να μην κανει κι αυτο πολιτικη BMW:9000? το μηχανακι σκετο χωρις τιποτα επανω και να σου ζηταει ενα καρο λεφτα για αξεσουαρ.
Εαν κοιταζα αυτην την κατηγορια το Triumph θα ηταν μια πολυ καλη επιλογη,ειδικα αν-δεν το ξερω-η εκδοση με τον 21'' τροχο(το ''χωματινο'' ας πουμε) κινειται σε αυτα τα πλαισια τιμης

lagman
18/12/2010, 12:09
θα ορκιζομουν οτι διαβασα σ' ενα απ' τα τελευταια τευχη moto ή bikes ότι εχει πολυ καλα φρενα, καλη αποδοση, με δαγκανες της nissin κλπ κλπ... ξενερωσα :( :(

Lioulios
18/12/2010, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από lagman
θα ορκιζομουν οτι διαβασα σ' ενα απ' τα τελευταια τευχη moto ή bikes ότι εχει πολυ καλα φρενα, καλη αποδοση, με δαγκανες της nissin κλπ κλπ... ξενερωσα :( :( Τα μοτοπεριοδικά είναι διαφημιστες των εταιριών τις περισσότερες φορές .

Cpt. Haddock
18/12/2010, 12:50
Το τελευταιο μοτο εχει τεστ.

Το ανοιγεις και καπακι 3φυλλη ενθετη διαφημιση της Triumph :lol:

SVX
18/12/2010, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Εγω παντως νομιζω οτι αν εχει μια τιμη 9000? εχοντας και καποια πραγματα επανω(ΑΒS?)

OXI abs



Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
.Αρκει να μην κανει κι αυτο πολιτικη BMW:9000? το μηχανακι σκετο χωρις τιποτα επανω και να σου ζηταει ενα καρο λεφτα για αξεσουαρ.


AYTO ακριβως βλεπω να κανειι



Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Εαν κοιταζα αυτην την κατηγορια το Triumph θα ηταν μια πολυ καλη επιλογη,ειδικα αν-δεν το ξερω-η εκδοση με τον 21'' τροχο(το ''χωματινο'' ας πουμε) κινειται σε αυτα τα πλαισια τιμης

10500-11000 ευρω... :sick:

lagman
18/12/2010, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το τελευταιο μοτο εχει τεστ.

Το ανοιγεις και καπακι 3φυλλη ενθετη διαφημιση της Triumph :lol:




δηλαδη σημερα που πηρα το τελευταιο moto που εχει παρουσιαση-τεστ το νεο speed triple κ' κυριολεκτικα του 'χουν πλεξει (τριπλο-βελονιά!!) ''τα'' εγκώμια, λες να διατηρω φρουδες ελπιδες..??? τς τς τς..... :rolleyes:

costas81
18/12/2010, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Χτες ήρθε, σήμερα το έκανα βόλτα.....λοιπόν....έχουμε και λέμε....

Το πρώτο πράγμα που καταλαβαίνεις μόλις ανέβεις είναι ο μικρότερος όκγος....έχει μεγάλο όγκο

Αυτά προς το παρόν.... :beer:


Ωραίος ο Αργυράκος!!

:beer: :beer: :beer: ορίστε φίλος

Vstrommer71
18/12/2010, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX

10500-11000 ευρω... :sick:
Aν ειναι ετσι να πληροφορησω τους επιδοξους αγοραστες Triumph οτι σε αυτα τα λεφτα βρισκεις αριστο 2ο χερι 990 Adventure... :D

Lioulios
18/12/2010, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
σε αυτα τα λεφτα βρισκεις αριστο 2ο χερι 990 Adventure... :D ...Πολύ λιγότερα έχω την εντύπωση .

http://www.car.gr/classifieds/bikes/?engine_size-to=&significant_damage=&registration-from=&make=288&category=&engine_power-to=&engine_size-from=&mileage-from=&fuel_type=&rg=&price-to=&registration-to=&exterior_color=&price-from=&variant=990adv&engine_power-from=&hi=&offer_type=sale&mileage-to=&created=&so=pr&or=a
:winka:

gixxerpap
18/12/2010, 14:51
γιατί ψάχνεστε τόσο με την τιμή, ενω΄έχει ανακοινωθεί?

χωρίς abs ( τα μοντέλα με abs θα αρχίσουν να παράγονται τον φεβρουάριο) έχει ?9000 το 800 και ?9600 το 800xc.

δεν το έχω οδηγήσει ακόμα, αλλά βάζω στοίχημα ότι θα τα καταφέρνει καλύτερα απο το bmw εντός και εκτός δρόμου.

όσον αφορά την απόδοση των φρένων, ίσως σας ξεγέλασε η αίσθηση που μεταφέρει το αρκετά σφιχτό μπροστινό (σε σχέση με το 1050 τουλάχιστον).


νομίζω ότι ένα 800XC με abs θα είναι ιδανική αγορά για την Ελλάδα:)

Lioulios
18/12/2010, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap


νομίζω ότι ένα 800XC με abs θα είναι ιδανική αγορά για την Ελλάδα:)

Eγώ πιστεύω πως η έκδοση δρόμου θα έχει μεγαλύτερη ανταπόκριση από το αγοραστικό κοινό .

QSpec
18/12/2010, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
δεν το έχω οδηγήσει ακόμα, αλλά βάζω στοίχημα ότι θα τα καταφέρνει καλύτερα απο το bmw εντός και εκτός δρόμου.

Εντός ναι, εκτός γιατί;

gixxerpap
18/12/2010, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από QSpec
Εντός ναι, εκτός γιατί;

εντός γιατί?

QSpec
18/12/2010, 17:16
Τρικύλινδρο, παραπάνω άλογα, χαμηλότερο. :)

Σειρά σου. :p

PANANGEL
19/12/2010, 14:26
Νομιζω οτι ειναι αξιολογη μηχανη την οδηγησα για 10 χλμ μονο αλλα καταλαβα τηνδυναμη του 3κυλινδρου την χαμηλη ροπη και τα φρενα μου φανηκαν αξιολογα σε σχεση με τα δικα μου tdm 850 μαλλον θα προχωρησω στην αγορα της παρολο που η yamaha ειναι μια αξιολογη και αθραυστη μηχανη αλλα αναμενω να οδηγησω και την xc

Panoskl
30/12/2010, 17:20
Το οδήγησα σήμερα (το "street" όχι το XC).

Η γενική εντύπωση είναι ότι πρόκειται για άνετη, φιλική μηχανή.

Δεν μπόρεσα να βρω κάποιο σοβαρό ψεγάδι αν και δεν είμαι ειδικός ούτε τόσο έμπειρος.

Δεν με προβλημάτισε κάτι. Απλά μου άρεσε.

Καλό ζύγισμα, καλή απόκριση στο γκάζι χωρίς σκορτσαρίσματα και δισταγμούς.

Τα φρένα καλά μου φάνηκαν σε απλή χρήση τουλάχιστον.

Το ABS αναμένεται να κοστίζει μεταξύ 700-1000 ευρώ...

akispoulis
07/01/2011, 13:22
εκανα περηπου δυο ωρες test drive το χαμηλο μοντελο! το μιχανακι ειναι εκπληκτικο!!!! μονο λιγο σκληρες αναρτισεις. και που δεν το πηγα . σε στοφιλικια .. αψωγο. σε χωμα .μια χαρα. χριση σκουτερ.... απιθανο. ο αντιπροσωπος. θελει 1800 ευρω .προκαταβολη. και τα αλλα σε 84 μηνες, 125 ευρω καθε μηνα. δλδμε τον τοκο λιγο περησωτερα απο οσο περνει κανεις το f800gs μετριτης..... εγω εκανα τα χαρτια , αν εγκριθει το πηρα!

Cpt. Haddock
07/01/2011, 13:42
Ρε φιλε, σορυ που ανακατεύομαι, αλλα θα πληρωνεις ενα μηχανακι για 7 χρονια; :confused:

Panoskl
07/01/2011, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από akispoulis
εκανα περηπου δυο ωρες test drive το χαμηλο μοντελο! το μιχανακι ειναι εκπληκτικο!!!! μονο λιγο σκληρες αναρτισεις. και που δεν το πηγα . σε στοφιλικια .. αψωγο. σε χωμα .μια χαρα. χριση σκουτερ.... απιθανο. ο αντιπροσωπος. θελει 1800 ευρω .προκαταβολη. και τα αλλα σε 84 μηνες, 125 ευρω καθε μηνα. δλδμε τον τοκο λιγο περησωτερα απο οσο περνει κανεις το f800gs μετριτης..... εγω εκανα τα χαρτια , αν εγκριθει το πηρα!

Δεν θα περιμένεις 2-3 μήνες για την έκδοση με ABS;

Panoskl
16/01/2011, 12:22
Επειδή ψήνομαι άσχημα για το Tiger 800, θα ήθελα την γνώμη σας για ένα θέμα που αφορά στο πλαίσιο και τα μαρσπιέ του συνεπιβάτη.

Όπως βλέπετε και στις φωτό, οι βάσεις είναι κολλημένες στο υποπλαίσιο που και αυτό είναι ένα σώμα με το πλαίσιο (ουσιαστικά δεν υπάρχει υποπλαίσιο).

Ερώτηση: Τι γίνεται σε περίπτωση πτώσης που θα ζοριστούν οι βάσεις των μαρσπιέ; Δεν μιλώ για πτώση με πολλά γιατί τότε δεν θα με ενδιαφέρει και πολύ η κατάσταση του πλαισίου. Μιλώ για τις κλασσικές πτώσεις με λίγα...

Αν μπουν κάγκελα ή μανιτάρια μειώνεται το ρίσκο;

http://img4.imageshack.us/img4/7941/triumphtiger800right.jpg

http://img524.imageshack.us/img524/4271/triumphtiger800back.jpg

Cpt. Haddock
16/01/2011, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panoskl
Ερώτηση: Τι γίνεται σε περίπτωση πτώσης που θα ζοριστούν οι βάσεις των μαρσπιέ;

Που να ξέρουμε;

Panoskl
16/01/2011, 12:35
Οκ.

Κανείς δεν θα ξέρει σίγουρα.

Τεκμηριωμένες (ή και όχι) υποθέσεις θα ήθελα να έχω.

Arael
16/01/2011, 12:41
Όταν πάς για test ride πέτα το κάτω και πες μας και μας :D :D

road spirit
16/01/2011, 12:44
στο υποπλαίσιο που και αυτό είναι ένα σώμα με το πλαίσιο

χα! να γιατί 650/800 GS :a01:

serious fail για ένα μηχανάκι που, ως adventure, υποτίθεται θα πρέπει να είναι σχεδιασμένο να αντέχει σε πτώσεις

:a22:

Cpt. Haddock
16/01/2011, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
serious fail για ένα μηχανάκι που, ως adventure, υποτίθεται θα πρέπει να είναι σχεδιασμένο να αντέχει σε πτώσεις :a22:

Οι οδηγοι των τράιουμφ δεν ειναι κουλοι bmwδακηδες να πεφτουν με τη μια :p

Arael
16/01/2011, 12:51
Πέρα από την πλάκα τώρα που το παρατηρώ...μονοκόμματο το κάνανε όλο πλαίσιο-υποπλάισιο-μαρσπιε;

Πάνε καλά; Ανατριχιάζω στην ιδέα της πτώσης τι μπορεί να πάθει... :a53: :a53:


-Έλα Μήτσο κράτα γερά από κεί να το φέρω εγώ από δω!!!Κρατάς;
-Κρατάω άντε τράβα να το ισιώσουμε

road spirit
16/01/2011, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Οι οδηγοι των τράιουμφ δεν ειναι κουλοι bmwδακηδες να πεφτουν με τη μια :p

σωστοοοός, οι οδηγοί των τράιουμφ είναι μπιλντέρια (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1957620#post1957620) :smokin:

Cpt. Haddock
16/01/2011, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
σωστοοοός, οι οδηγοί των τράιουμφ είναι μπιλντέρια (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1957620#post1957620) :smokin:


Ηλιθιε :smokin:

Panoskl
16/01/2011, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arael
Όταν πάς για test ride πέτα το κάτω και πες μας και μας :D :D

:nono: Δεν το συνηθίζω...

Άσε που το έχω κάνει ήδη το test ride και δεν το σκέφτηκα! Δεν το έλεγες κι εσύ νωρίτερα;

Cpt. Haddock
16/01/2011, 13:35
Περαν πλακας (και κακιας των Βαυαρων συναδελφων), το θεμα εχει προβληματισει.

Πανο, δες τη συζητηση κι εδω

http://www.forumtriumph.gr/triumph-tiger-800-t3026.html

road spirit
16/01/2011, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
[B]...(και κακιας των Βαυαρων συναδελφων), ... ποιός ξέρει τι άλλες κακές επιλογές έχουν κάνει που δεν ειναι ορατές αλλά θα βγούν στην επιφάνεια σγα σγα, προκειμένου να κάνουν την τιμή ανταγωνιστικότερη του GS :smokin:

Panoskl
16/01/2011, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Περαν πλακας (και κακιας των Βαυαρων συναδελφων), το θεμα εχει προβληματισει.

Πανο, δες τη συζητηση κι εδω

http://www.forumtriumph.gr/triumph-tiger-800-t3026.html


Ναι το ξέρω... Έχω βάλει κι εκεί το χεράκι μου... :winka:

Για τα μέλη αυτού εδώ του φόρουμ, δείτε αυτό και περιμένω τα σχόλιά σας.

http://www.visordown.com/the-grapevine/how-well-does-a-triumph-tiger-800-crash/15492.html

Κάντε κλικ στις φωτό στο κάτω μέρος για περισσότερες λεπτομέρειες.

daz
16/01/2011, 14:44
Ρε παιδιά για να στραβώσει αυτό το υποπλαίσιο που έχει πρέπει να το πετάξεις απ' τον 7ο.
Να στραβώσει από χτύπημα στα μαρσπιέ του συνεπιβάτη το θεωρώ απίθανο. Αυτά μπορεί να γίνουν σαν "ς" αλλά το υπολαίσιο δεν θα καταλάβει τίποτα. Προσέξτε πόσο λεπτά είναι και σε ποιο σημείο έχει γίνει η κόλληση.
Τόσες τούμπες με βαλίτσες (που πιάνουν και πιο πίσω) φορτωμένες και με βάρος στην ουρά το και το υποπλαίσιο δεν νιώθει. Θα στραβώσει απ' αυτά τα δύο @?

Σε απλές τούμπες "ρουτίνας" ούτε αυτά θα στραβώσουν. (Μάλλον)

Σε πιο ενισχυμένες τούμπες, λίγο θα μας απασχολεί αν στράβωσαν τα σίδερα αφού αυτό θα έχει και το μικρότερο κόστος.

Πάω τώρα κάτω να δω αν είναι κολλημένα και στο δικό μου. :lol: