PDA

View Full Version : Σκέψεις για αγορά Bandit



Monsttr
18/12/2010, 04:59
Καλημέρα σε όλους τους συμφορουμίστες.Καταρχάς ας ξεκινήσουμε από το ότι είμαι κάτοχος ενός ΤΤR 600 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.Απλά οι απαιτήσεις μου άλλαξαν και αποφάσισα να αλλάξω κατηγορία.Έτσι αποφάσισα να πάρω κάτι πιο ταξιδιάρικο το οποίο να μπορεί να πάρει 3 βαλίτσες(είναι και η γυναίκα βλέπετε) και το οποίο να κινείται άνετα και εντός και εκτός πόλης (αλλά πάντα με λογική τιμή λόγω κρίσης).Μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα σε 2 μηχανές:Yamaha XJ6 Diversion ή ER6F?Και πάνω που είχα καταλήξει στο ER6F πέφτω σε ένα άρθρο το οποίο ανέφερε τιμή για το Bandit 650S ABS 6095€!!!Ειλικρινά μου τράβηξε την προσοχή και διαβάζοντας όλα τα σχετικά άρθρα του φόρουμ κατέληξα ότι αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά του.Και παραθέτω τις απορίες μου.Αφού ρώτησα όλους τους γνωστούς μου που έχουν μηχανή,ενώ εγώ ρωτούσα για το Bandit, όλοι πλην ενός,μου πρότειναν να αγοράσω την μηχανή που είχαν οι ίδιοι.Και κάπου στράβωσα γιατί ρώτουσα και στην ουσία δεν έπαιρνα απάντηση.Οπότε θα ήθελα γνώμες για το BANDIT 650S ABS αλλά και να μου δείξετε και μια φωτο μιας και στο site της suzuki δεν βγάζω άκρη.Αν και έχω καταλάβει ότι είναι αυτό
Ευχαριστώ προκαταβολικά!


219792

ilias integra R
18/12/2010, 05:48
Ως κατοχος εχω να σου πω οτι θα σου κανει ολα τα γουστα,τελικη ταχυτητα πολυ καλη,δυναμη,οικονομικο,ανετο ειναι,καλα φρενα εχει,αξιοπιστο ειναι αλλα ειναι λιγο βαρυ λογω κατασκευης.Γενικα ειναι μια μηχανη GT και τα κανει ολα πολυ καλα.

η φωτογραφια ειναι για το μοντελο που συζηταμε αλλα εχει βγει και το νεο μοντελο σε αρκετα τσουχτερη τιμη......

ελπιζω να σε βοηθησα λιγο :wave2:

faraway
18/12/2010, 06:02
Χαλαρά bandit !!!!:wave2:

PortisHead
18/12/2010, 06:17
Εγω θα σου πω το αλλο.
Εχοντας στην κατοχή μου το μεγαλο bandit και χωρις να πεταω και τη σκουφια μου απο χαρα , μιας και το αγορασα με βαση τη λογικη και οχι το συναισθημα, τα 2 προαναφερθεντα μηχανακια , ουτε κατα διάνοια δεν μπορουν να σταθουν δίπλα ή να συγκριθουν με το bandit , απ' ολες τις αποψεις.

Σου τονισα το παραπανω για να μην νομιζεις οτι ειμαι τρελλαμενος με το bandit και το εκθειαζω , απλα επειδη το εχω.

Προχωρα αφοβα.Στο εξωτερικο πουλαει σαν ζεστο ψωμι.

mr_bandit
18/12/2010, 12:45
η αληθεια ειναι οτι για γυναικα που να νοιωθει χαλαρα και ασφαλης πισω απο σενα το bandit υπερνικα τα αλλα 2 που ανεφερες,

επισης δεν υστερει σε τιποτα απο τα αλλα 2,το 650 s που υπαρχει στη φωτο προσφερει δυναμη αναλογα με τις διαθεσεις σου και κανει τα παντα,ταξιδια δωστου!!!

σκεψου οτι ειναι η πιο value 4 money και ελα στη παρεα μας!

fotodimis
18/12/2010, 12:47
το μονο μείον είναι το βάρος του :bigcry: :bigcry:

κατά τα αλλα σκυλί χωρίς προβλήματα :beer: :rotflmao:

Africaptan
18/12/2010, 12:56
Μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα σε 2 μηχανές:Yamaha XJ6 Diversion ή ER6F?Και πάνω που είχα καταλήξει στο ER6F πέφτω σε ένα άρθρο το οποίο ανέφερε τιμή για το Bandit 650S ABS 6095€!!!
[/B][/QUOTE]

Εισαι πολυ τυχερος...

BLACKGAS
18/12/2010, 14:02
Καλό, τίμιο αλλά δεν θα το έπαιρνα. Τώρα αν εσένα σου κάνει κλικ - χωρίς να σκέφτεσαι την τιμή του - όλα ΟΚ!:wave2:

Monsttr
19/12/2010, 04:37
Παίδες από τα λεγόμενά σας επιβεβαιώνεται η φήμη και οι κριτικές που έχει το Bandit.Το να ακούω γνώμες από ιδιοκτήτες και μάλιστα θετικές είναι η καλύτερη ώθηση για να το αποκτήσω.
Και πάλι thankssssssssss:D :D :D

K5_N
19/12/2010, 07:41
εγω εχω το προηγουμενο μοντελο απο το 2005 εχω κανει 50000 χλμ και το μονο που εχω αλλαξει ειναι τακακια πισω αλυσιδα και γραναζια. αυτα απο βλαβες. τα υπολοιπα ειναι θεμα γουστου.:wave2:

banditv400limit
19/12/2010, 07:46
ανοιχτα!σκυλι μηχανακι που τα κανει ολα κ συμφαιρει:o

kyko
19/12/2010, 07:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από K5_N
το μονο που εχω αλλαξει ειναι τακακια πισω αλυσιδα και γραναζια. αυτα απο βλαβες.

επισης φανταζομαι θα εχεις αλλαξει κ λαδια-φιλτρο λαδιου-φιλτρο αερα-μπουζι....
κ επισης θα του εχεις βαλει κ βενζινη...σωστα?
αυτα δεν ειναι βλαβες αλλα αναλωσιμα φιλε μου....
φιλικα

:winka: :wave2:

K5_N
19/12/2010, 08:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
επισης φανταζομαι θα εχεις αλλαξει κ λαδια-φιλτρο λαδιου-φιλτρο αερα-μπουζι....
κ επισης θα του εχεις βαλει κ βενζινη...σωστα?
αυτα δεν ειναι βλαβες αλλα αναλωσιμα φιλε μου....
φιλικα

:winka: :wave2: τι ειναι ολα αυτα????

kyko
19/12/2010, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από K5_N
τι ειναι ολα αυτα????

τι...δεν εχεις αλλαξει ουτε λαδια ουτε μπουζι ουτε φιλτρα ουτε τπτ
στα 50000χλμ που το εχεις?

:look: :look:

K5_N
19/12/2010, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
τι...δεν εχεις αλλαξει ουτε λαδια ουτε μπουζι ουτε φιλτρα ουτε τπτ
στα 50000χλμ που το εχεις?

:look: :look: αυτα ειναι τα αναλωσιμα που τα αλλαζουμε καθε φορα που κανουμε σερβις. τα υπολοιπα ειναι εκτος προγραμματος οποτε ΕΓΩ τα θεωρω βλαβες. αν και στην ουσια ολα αναλωσιμα ειναι ακομη και τα ελατηρια στα πιστονια εφοσον το μηχανακι δουλευει:wave2:

kyko
19/12/2010, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από K5_N
αυτα ειναι τα αναλωσιμα που τα αλλαζουμε καθε φορα που κανουμε σερβις. τα υπολοιπα ειναι εκτος προγραμματος οποτε ΕΓΩ τα θεωρω βλαβες. αν και στην ουσια ολα αναλωσιμα ειναι ακομη και τα ελατηρια στα πιστονια εφοσον το μηχανακι δουλευει:wave2:

κατσε ρε συ...το να αλλαξεις αλυσιδα κ τακακια στα προκαθορισμενα απο την εταιρεια χλμ
τα θεωρεις βλαβες?

:look: :look:

K5_N
19/12/2010, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
κατσε ρε συ...το να αλλαξεις αλυσιδα κ τακακια στα προκαθορισμενα απο την εταιρεια χλμ
τα θεωρεις βλαβες?

:look: :look: δεν σου καθοριζει κανεις ποτε θα τα αλλαξεις αυτα. αναλογα τη χρηση που κανει ο καθενας υπαρχει και η αναλογη φθορα. ενω τα σερβις εχουν προκαθορισμενα χλμ η χρονο

dimdil
19/12/2010, 11:15
απλα προσεξε γιατι το μοντελο 2010 τσιμπαει πολυ στην τιμη---αυτη η τιμη που λες ειναι για στοκ μηχανακι (2009)
μη παθεις καμια πλακα:eyepop:
:rotflmao:

dimzan
19/12/2010, 13:23
μιλας για το 650 η το 1250??

αν μπορεις να παρεις το μεγαλο προτιμησε το.

εχω το 650 και παρολο που το γουσταρω πολυ μου τη δινει οταν θελω να κινηθω χαλαρα το πολυ κοντο κιβωτιο

φυσικα ολα τα μηχανακια μεσσαιου κυβισμου εχουν κοντα κιβωτια, αλλα απλα στο αναφερω.

επισης το bandit 650 εχει στα 120 περιπου 6100 στροφες με 6η και καποιοι ισως το θεωρησουν πολυ κοντο για ταξιδιαρικο μηχανακι


ΥΓ δεν το εχω πολυ καιρο αλλα ολοι το λενε οτι ειναι σκυλι, μαζι και ο μηχανικος μου.

Σε μεταχειρισμενα βρισκεις τρομερες τιμες σε Κ8 μοντελο με ABS. Σε καινουριο αλλαζουν αρδην οι τιμες..

yes-u
19/12/2010, 14:54
Το bandit είναι σαν τη γυναίκα που θα παντρευτείς... βάζεις κάτω τη λογική και το παίρνεις. Από κει και πέρα, θα χαζεύεις τα τσοντοπεριοδικά μηχανής για να φτιάχνεσαι.....:winka: :winka:

amyroukai
19/12/2010, 15:49
Εγώ πάλι θα το πω, αν δεν θέλεις αποκλειστικά καινούριο, ένα τουριστικό 1000άρι είναι σαφώς καλύτερο. CBF1000, Fazer1000...

Monsttr
19/12/2010, 17:43
Guys το Bandit το σκέφτομαι σαν επένδυση η οποία θα μείνει για αρκετά χρόνια.Τουλάχιστον με την τωρινή κατάσταση (βλέπε κρίση) αυτή είναι η σκέψη μου.Μετά σιγά σιγά θα μπουν άλλες προτεραιότητες οπότε θα μπορούσαμε να πούμε ότι θα το ''παντρευτώ''!!:p :p

banditv400limit
19/12/2010, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Monsttr
Guys το Bandit το σκέφτομαι σαν επένδυση η οποία θα μείνει για αρκετά χρόνια.Τουλάχιστον με την τωρινή κατάσταση (βλέπε κρίση) αυτή είναι η σκέψη μου.Μετά σιγά σιγά θα μπουν άλλες προτεραιότητες οπότε θα μπορούσαμε να πούμε ότι θα το ''παντρευτώ''!!:p :p ''με την ευκη μου'' :D :D

intruder
19/12/2010, 18:07
για μενα καινουριο(παρθενα) κ παντρεμα ειναι το πιο καταλληλο.να το παρεις το ''κοριτσι'' ειδικα στα 6000 μολις που προλαβενεις γιατι στο κ10 η τιμη ανεβαινει σε αλλη κλιμακα κ εκει οντως υπαρχει κ ανταγωνισμος.

amyroukai
20/12/2010, 04:33
Tο θέμα είναι, το μοντέλο των 6000, υπάρχει ακόμα; Από το καλοκαίρι διάβαζα από μέλη που το έψαχναν πως είχε μείνει μόνο το ασημί και πάλι δεν έβρισκαν εύκολα. Μήπως θα ήταν πριν συνεχίσεις τις ετοιμασίες, εκκλησία, νυφικά, catering κλπ, να βεβαιωθείς ότι υπάρχει ακόμα στο στοκ;

Monsttr
20/12/2010, 05:16
Η αλήθεια είναι ότι έχω ήδη ρωτήσει σε 3 καταστήματα και δεν μου είπαν κάτι για πρόβλημα
διαθεσιμότητας.Αλλά μιας και το αναφέρεις θα το ψάξω καλύτερα μην βρεθώ προ εκπλήξεων.
:beer:

dimzan
20/12/2010, 05:41
Ειναι πολυ απιθανο να πετυχεις το μοντελο της προσφορας!

Εχουν μεινει ελαχιστα κομματια!

Οταν ξαναανεβηκε η τιμη του ολοι ετρεξαν να αγορασουν το στοκ γιατι τοτε ειδαν οτι ηταν ευκαιρια.

Monsttr
20/12/2010, 05:49
Μιας και έχω λίγη ώρα στην διάθεσή μου θα πεταχτώ μια βόλτα να ρωτήσω.Και κάτι άλλο.
Ξέρει μήπως κάποιος αν υπάρχει σε κάποιο κατάστημα Βόλου ή Λάρισας εκθεσιακό να πάω να το ρίξω μια ματιά από κοντά?

bandit86
20/12/2010, 07:16
Πάντως το Κ10 που το είδα από κοντά δεν δικαιολογεί την αυξημένη τιμή του. Ίδιος κινητήρας ίδιο μπουρί για εξάτμιση, ίδιο σασί ίδια όλα.

dimzan
20/12/2010, 09:29
το Κ10 μονο πιο ωραιο καντραν εχει... σαφως και δεν δακαιολογει την τιμη του

ακομα χειροτερα το gsxf με το full fairing, τη στιγμη που μπορεις επισημα να ντυσεις το απλο bandit με τα κατω fairing.

DrEvil
20/12/2010, 10:51
Φίλε μονστρρ, μόνο μην πάρεις Βανδιτ!

Το χειτότερο μηχανάκι.
Όποιος έχει Βανδιτ, δεν ξέρει γιατί το αγόρασε.
Χάλια μηχανάκι, χωρίς φρένα.
Ψηλόβαρο (τώρα μας βγήκε αυτό. Τόσα χρόνια καλό ήταν :lol: )
Ψόφιο.
Και πάνω απ'όλα Σουζούκι.

Χάλια λένε... (οι άλλοι - εγώ όχι. το έχω, το στρίβω, το στίβω, το έχω για κάθε μέρα 160 χλμ το ελάχιστο και το φχαριστιέμαι κάθε φορά που το βάζω μπρος. γνώριζα βέβαια εκ των προτέρων ότι το μόνο που αγόρασα είναι ένα τίμιο μικρομεσαίο κομιούτερ.)

Από κει και πέρα:
Για πάρε σοβαρά την προτροπή του προδ... εεεε... αμυρουκαι στην περίπτωση που σκέφτεσαι μεταχειρισμένο (CBF1000, Fazer 1000s, κτλ)

Σε αναφορά με το '10άρι, προτείνω να διαβάσεις τα σχόλια στο κεντρικό (για τα Βανδιτ) θρεντ. Τα λέει όλα.

intruder
20/12/2010, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Monsttr
Μιας και έχω λίγη ώρα στην διάθεσή μου θα πεταχτώ μια βόλτα να ρωτήσω.Και κάτι άλλο.
Ξέρει μήπως κάποιος αν υπάρχει σε κάποιο κατάστημα Βόλου ή Λάρισας εκθεσιακό να πάω να το ρίξω μια ματιά από κοντά?

για στοκ δες εδω




www.car.gr/classifieds/bikes/view/1029365/ (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1029365/)



www.car.gr/classifieds/bikes/view/1034945/ (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1034945/)



www.car.gr/classifieds/bikes/view/796630/ (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/796630/)

intruder
20/12/2010, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
το Κ10 μονο πιο ωραιο καντραν εχει... σαφως και δεν δακαιολογει την τιμη του

ακομα χειροτερα το gsxf με το full fairing, τη στιγμη που μπορεις επισημα να ντυσεις το απλο bandit με τα κατω fairing.



υπαρχουν κατι ψιλοδιαφορες αναμεσα τους. ειδικα για το gsx650 η τιμη ηταν λουκουμι στα 6500.οχι οτι οι διαφορες αυτες δικαιολογουν την τιμη του κ 10, αλλα υπαρχουν:winka:

amyroukai
21/12/2010, 04:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από intruder
υπαρχουν κατι ψιλοδιαφορες αναμεσα τους... Όλα τα πλαστικά εμπρός και πίσω, τα φανάρια, τα φλας, τα όργανα, σέλα και κάτι ψιλολόγια στα μαρσπιέ, νομίζω νέο μοχλικό στο κιβώτιο... Ψιλοπράγματα...

Τα "σίδερα" πάντως είναι 100% ίδια εξωτερικά, δεν ανακοινώθηκε αν άλλαξαν ρυθμίσεις στην ανάρτηση. Και σαφώς και δεν δικαιολογούν την αύξηση τιμής.

Η οποία όπως έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας να λέμε, είναι ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Παντού αλλού, όσο πουλιόταν, τόσο πουλιέται.

Monsttr
22/12/2010, 18:14
Λοιπόν guys έχουμε και λέμε.Χωρίς να θέλω να θίξω κάποιο κατάστημα (γι'αυτό και δεν θα αναφέρω ονόματα) οι απαντήσεις 2 εξ αυτών ήταν οι ίδιες:καλή μηχανή αλλά δεν μπορώ να την φέρω γιατί κερδίζω ''μόνο'' 250 ευρώ μιας και η suzuki έριξε τις τιμές!!!!!!! :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:Έλεος!!!!!!!!!!!

dimr1
23/12/2010, 16:21
Είναι μια μηχανή που μπορεί να περνάει απαρατήρητη στην Ελλάδα λόγω των καθαρά λειτουργικών τεχνικών χαρακτηριστικών-εμφάνισης.
Ο βασικός της προορισμός τείνει προς το ταξίδι, ανάλογα με το σωματότυπο σου μπορεί να ζητήσει μια ψηλότερη ζελατίνα και μετά η πόλη. Εκεί θα σε απασχολήσει μόνο σε βαριά κυκλοφορία.
Εναλλακτικά ,σε χαλαρό στυλ οδήγησης, με τον αντίθετο προσανατολισμό, πόλη και μετά ταξίδι είναι το Honda cbf και φυσικά όχι σε αυτή την τιμή.

dimzan
23/12/2010, 16:31
εγω παντως το χρησιμοποιω 90% στην πολη και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. υποψην οτι πριν ειχα cb400 που ειναι υποτιθεται πιο καλο για την πολη.

Το bandit δεν εχει πολλα αλογα αλλα εχει πολυ ωραια ροπη χαμηλα. πολλες φορες κουμπωνω 6η απο τα 40-50 και δεν προβληματιζομαι οταν ειναι να επιταχυνω

το μονο μικρο μειον του bandit ειναι οτι δεν κοβει το τιμονι οσο θα ηθελα

το βαρος δεν ειναι προβλημα μιας και λιγο πολυ ολα τα 4κυλ 600κκ ειναι βαρια και θελουν καποια εξοικοιωση με το θεμα αυτο. Μετα το cb παντως δεν αντιμετωπισα προβλημα εκει.

amyroukai
27/12/2010, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Monsttr
...δεν μπορώ να την φέρω γιατί κερδίζω ''μόνο'' 250 ευρώ μιας και η suzuki έριξε τις τιμές... Δεν πάει καλά ο κόσμος.

ΟΚ και να ρωτήσω ο αφελής, αφού κατέληξες και το θέλεις, γιατί να μην πας στην αντιπροσωπεία να το πάρεις; ΟΚ οι έμποροι κάνουν "δωράκια", αλλά και στην αντιπροσωπεία αν πας με μετρητό παίρνεις ή καλύτερη τιμή η μερικά έξτρα από τον κατάλογο. Το έκανε μέλος... Αν θέλεις, όταν ανέβει το Moto.gr και δεις την απάντηση, να σε στείλουμε συστημένο στο ίδιο κατάστημα, δεν υπογράφω κιόλας, αλλά πιθανόν να σου κάνει το ίδιο.





Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
...δεν αντιμετωπισα προβλημα... Φάνηκε από τα βίντεο παλαβέ :lol: