PDA

View Full Version : Ο γάτος των Χριστουγέννων



notakos600
19/12/2010, 10:19
«Ο Σπύρος εμφανίστηκε ένα βροχερό βράδυ του Δεκέμβρη, πριν μερικά χρόνια, στη τζαμαρία ενός σπιτιού στο Βαρβάσι της Χίου. Ο χειμώνας ήταν βαρύς και έξω είχε παγωνιά. Κοιτούσε τη Σπίντυ και τον Τόμας, δυο υπέργηρους, καλοθρεμμένους Ολλανδούς γάτους να τρώνε και να χουζουρεύουν.
Εμφανίστηκε κι ένα δεύτερο βράδυ, κι ένα τρίτο μετά.
Ήταν πάλι μπροστά από τη τζαμαρία την παραμονή των Χριστουγέννων. Μικρός, άσπρος και βρεγμένος. Κι επειδή ήταν παραμονή Χριστουγέννων οι άνθρωποι αποφάσισαν να τον βάλουν μέσα, να φάει κάτι.

Ο Σπύρος δεν πίστευε στα μάτια του: τα είχε καταφέρει, είχε μπει. Τον τάισαν κονσέρβα, εκλεκτής ποιότητας. Ευχήθηκε να κρατούσε για πάντα και να μην χρειαζόταν να επιστρέψει στους κάδους σκουπιδιών.

Μετά τα Χριστούγεννα οι επισκέψεις έγιναν τακτικότερες. Σιγά-σιγά τον κοίμιζαν και στο σπίτι. Όταν πέθανε ο Τόμας, 18 χρονών περίπου, ο Σπύρος εγκαταστάθηκε μόνιμα στο σπίτι προς μεγάλη δυσαρέσκεια της εικοσάχρονης Σπίντυ.

Αργότερα, όταν πέθανε και εκείνη, ο Σπύρος αναδείχτηκε σε απόλυτο ηγεμόνα του σπιτιού. Σήμερα, έχει επιβληθεί ακόμα και στην μεγαλόσωμη Νόρα, το σκύλο της οικογένειας. Απολαμβάνει τα χάδια των αφεντικών του, χαρίζοντας τους πολύ χαρά και λίγα νεύρα, όταν πρέπει να μαζεύουν τις άσπρες τρίχες του από τους καναπέδες. Η ευχή των Χριστουγέννων είχε πραγματοποιηθεί.

Μη διστάσετε να βάλετε λίγο φαγητό και νερό σε ένα αδέσποτο ζώο. Μπορεί να γίνει ο καλύτερος φίλος σας. Το μοναδικό πλάσμα που θα χαίρεται τόσο κάθε φορά που σας βλέπει, σα να είχατε να συναντηθείτε χρόνια, που θα τρίβεται αδιάκοπα πάνω σας και θα αλλάξει, ποικιλοτρόπως, τη ζωή σας για πάντα».


219867

George_M.
19/12/2010, 10:27
ωραιος!!!:a013:

αν υπαρχει στις μερες μας αληθινη αγαπη τοτε σιγουρα αυτη ειναι των ζωων,γιατι των ανθρωπων χωραει αρκετη συζητηση...

o teos
19/12/2010, 10:41
+ 999:winka:

tifoso4ever
19/12/2010, 11:14
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Απλα, μπραβο...

GIXXERAKIAS
19/12/2010, 11:39
Τα αγαπώ, τα λατρεύω, τα ταΐζω (όπου και σε ότι κατάσταση τα βρω), παίζω μαζί τους σε σπίτια φίλων που έχουν κατοικίδια αλλά.....σιχαίνομαι τις τρίχες πού βλέπω σε όλο το σπίτι/αμάξια φίλων σε ότι ράτσα και να είναι ακόμη και αυτά που χάνουν πολύ λίγο τρίχωμα.
Δεν θα μπορούσα να έχω γάτα η σκύλο για κατοικίδιο όμως για τον πιο πάνω λόγο.:winka:
Κατα τά αλλά συγκινητικότατο το ποστ.μπράβο που το ανέβασες:beer:

dimdil
19/12/2010, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
«Ο Σπύρος εμφανίστηκε ένα βροχερό βράδυ του Δεκέμβρη, πριν μερικά χρόνια, στη τζαμαρία ενός σπιτιού στο Βαρβάσι της Χίου. Ο χειμώνας ήταν βαρύς και έξω είχε παγωνιά. Κοιτούσε τη Σπίντυ και τον Τόμας, δυο υπέργηρους, καλοθρεμμένους Ολλανδούς γάτους να τρώνε και να χουζουρεύουν.
Εμφανίστηκε κι ένα δεύτερο βράδυ, κι ένα τρίτο μετά.
Ήταν πάλι μπροστά από τη τζαμαρία την παραμονή των Χριστουγέννων. Μικρός, άσπρος και βρεγμένος. Κι επειδή ήταν παραμονή Χριστουγέννων οι άνθρωποι αποφάσισαν να τον βάλουν μέσα, να φάει κάτι.

Ο Σπύρος δεν πίστευε στα μάτια του: τα είχε καταφέρει, είχε μπει. Τον τάισαν κονσέρβα, εκλεκτής ποιότητας. Ευχήθηκε να κρατούσε για πάντα και να μην χρειαζόταν να επιστρέψει στους κάδους σκουπιδιών.

Μετά τα Χριστούγεννα οι επισκέψεις έγιναν τακτικότερες. Σιγά-σιγά τον κοίμιζαν και στο σπίτι. Όταν πέθανε ο Τόμας, 18 χρονών περίπου, ο Σπύρος εγκαταστάθηκε μόνιμα στο σπίτι προς μεγάλη δυσαρέσκεια της εικοσάχρονης Σπίντυ.

Αργότερα, όταν πέθανε και εκείνη, ο Σπύρος αναδείχτηκε σε απόλυτο ηγεμόνα του σπιτιού. Σήμερα, έχει επιβληθεί ακόμα και στην μεγαλόσωμη Νόρα, το σκύλο της οικογένειας. Απολαμβάνει τα χάδια των αφεντικών του, χαρίζοντας τους πολύ χαρά και λίγα νεύρα, όταν πρέπει να μαζεύουν τις άσπρες τρίχες του από τους καναπέδες. Η ευχή των Χριστουγέννων είχε πραγματοποιηθεί.

Μη διστάσετε να βάλετε λίγο φαγητό και νερό σε ένα αδέσποτο ζώο. Μπορεί να γίνει ο καλύτερος φίλος σας. Το μοναδικό πλάσμα που θα χαίρεται τόσο κάθε φορά που σας βλέπει, σα να είχατε να συναντηθείτε χρόνια, που θα τρίβεται αδιάκοπα πάνω σας και θα αλλάξει, ποικιλοτρόπως, τη ζωή σας για πάντα».


:a19:

SVX
19/12/2010, 12:55
Μπραβο ρε φιλε.... :beer:


εχουμε απομακρυνθει απο τα παντα και δε λεμε να το καταλαβουμε....

απο τη φυση ...απο τα ζωα....


παρτε ζωακι στο σπιτι σας.... σας σωζει απο τα εξοδα του ψυχιατρου... :wave2:

reinmeister
19/12/2010, 12:57
:beer: :beer: :beer:

PortisHead
19/12/2010, 13:26
H αγαπη των ζώων ειναι ανιδιοτελή.
Η μεγαλυτερη διαφορα τους απο τους ανθρωπους εγκειτε στο οτι ΟΛΕΣ τους οι ενεργειες ,καλές και "κακές" , και ειδικοτερα οι "κακες" , ποτε δεν υποκινούνται απο δόλο...κοινως....ΔΕΝ εχουν αμαρτιες.
Αυτο και μονο τα κανει καλυτερα απο εμας.

:beer: Notakos600

EVI
19/12/2010, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
H αγαπη των ζώων ειναι ανιδιοτελή.
Η μεγαλυτερη διαφορα τους απο τους ανθρωπους εγκειτε στο οτι ΟΛΕΣ τους οι ενεργειες ,καλές και "κακές" , και ειδικοτερα οι "κακες" , ποτε δεν υποκινούνται απο δόλο...κοινως....ΔΕΝ εχουν αμαρτιες.
Αυτο και μονο τα κανει καλυτερα απο εμας.

+636

:beer:

webassasin
19/12/2010, 21:21
σκυλος ρουλζζζ.
τα γατια ειναι κακα.

XJR_Billy
20/12/2010, 02:28
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

notakos600
20/12/2010, 02:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
σκυλος ρουλζζζ.
τα γατια ειναι κακα.


Οι σκύλοι είναι πιο πολύ ''παιδιά''.Οι γάτες είναι πιο ανεξάρτητες και δεν θέλουν πολλά-πολλά.
Τα αγαπάμε και τα δύο καθώς και όλα τα ζώα και τα πτηνά.

Όσο θυμάμαι τον εαυτό μου πάντα είχα κοντά μου κάποιο ζώο ή πτηνό. Είναι εκπληκτικό με πόσες υπάρξεις μπορείς να έρθεις πολύ κοντά. Με ορτύκι, με κουνέλι, με κόκορα, ακόμη και με περιστέρι. Το καθένα από αυτά θέλει τον τρόπο του και δεν μιλάμε να το έχεις κλεισμένο σε ένα κλουβί αλλά να το έχεις κοντά σου πολλές ώρες και να το βάζεις στο κλουβί του το βράδι, αποκλειστικά και μόνο για την δική του ασφάλεια.

Αυτό που κατάλαβα τόσα χρόνια τριβής με τα ζώα είναι πως δεν πρόκειται ποτέ να σε δούν με ιδιοτέλεια σε αντίθεση με την πλειοψηφία των συνανθρώπων μας.
Όλες οι γάτες μου και όλοι οι σκύλοι μου ήταν αδέσποτα που τα μάζεψα από το δρόμο σε κακή -συνήθως- κατάσταση και τα κράτησα κοντά μου μέχρι να πεθάνουν από φυσικά αίτια.
Μπορώ να γράψω σελίδες ολόκληρες αλλά δεν είναι της παρούσης.
Ακόμη και λίγα ψίχουλα στο μπαλκόνι για τα σπουργιτάκια δείχνει άνθρωπο που νοιάζεται. :beer: :beer:

el-Gatto
20/12/2010, 04:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Όλες οι γάτες μου και όλοι οι σκύλοι μου ήταν αδέσποτα που τα μάζεψα από το δρόμο σε κακή -συνήθως- κατάσταση και τα κράτησα κοντά μου μέχρι να πεθάνουν από φυσικά αίτια.
Μπορώ να γράψω σελίδες ολόκληρες αλλά δεν είναι της παρούσης.
Ακόμη και λίγα ψίχουλα στο μπαλκόνι για τα σπουργιτάκια δείχνει άνθρωπο που νοιάζεται. :beer: :beer:
+950 :beer:

Ο τελευταιος κολλητος μου -ΠΛΕΟΝ- φιλαρακος ,με βρηκε ασχημα χτυπημενος στο κεφαλι,κ σε αθλια κατασταση.
Λογω κρανιο-εγκεφαλικου αιματωματος ,εχει πλεον μονιμη επιλειψια ,η οποια αντιμετωπιζεται με καθημερινη φαρμακοληψια.
Ειναι ομως ο "αρχοντας" του σπιτιου ,και ΟΧΙ μόνον!!! :rotflmao:


219898

SVX
20/12/2010, 06:20
BeLa ... Ιταλίδα τουριστρια που πηρε την υπηκοοτητα μολις αρχισαν τα κρυα....

Διχασμενη προσωπικοτητα σαν εμενα :hypnotize

:D


219929

GABBER
20/12/2010, 06:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Μπραβο ρε φιλε.... :beer:


εχουμε απομακρυνθει απο τα παντα και δε λεμε να το καταλαβουμε....

απο τη φυση ...απο τα ζωα....


παρτε ζωακι στο σπιτι σας.... σας σωζει απο τα εξοδα του ψυχιατρου... :wave2:

Από τις πιο μεγάλες αλήθειες ...Μακράν...

Δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσω σπίτι και μην αλλάξει η διάθεση μου με το που δω τον σκυλακο μου να σαπίζει στο χαλάκι (και να ξεχειλίζει τα μάγουλα του από αυτό!!!).

Για να μην μιλήσω για τις χαρές που κάνει στην γυναίκα μου , με το που γυρίσει το βράδυ στο σπίτι...

Going back to my roots....

giuzer
20/12/2010, 07:44
@ notakos600:
είσαι ωραίος ...

:beer:

Jo.Da.
20/12/2010, 07:48
Νοτάκο καλά μας τα είπες, αλλά ο γάτος των Χριστουγέννων είναι άλλος... (http://news247.gr/kosmos/paraksena/ena_ksekardistiko_kynhghto.726970.html) :rotflmao: :lol: :bawl: :rotflmao:

ERRIKA
20/12/2010, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Η μεγαλυτερη διαφορα τους απο τους ανθρωπους εγκειτε στο οτι ΟΛΕΣ τους οι ενεργειες ,καλές και "κακές" , και ειδικοτερα οι "κακες" , ποτε δεν υποκινούνται απο δόλο...κοινως....ΔΕΝ εχουν αμαρτιες.
Αυτο και μονο τα κανει καλυτερα απο εμας.

:beer: Notakos600

E, χμ, ξέρεις, ο δόλος προϋποθέτει βασική νοημοσύνη. Και η αμαρτία μυαλό θέλει (γιαυτό τα νήπια, ας πούμε είναι ακαταλόγιστα).
Αυτή είναι η διαφορά, τώρα όποιος το θεωρεί καλύτερο, μάλλον θα πρέπει να μεταπηδήσει σε άλλη κατηγορία του ζωϊκου βασιλείου... :lol: :lol: :lol:

ERRIKA
20/12/2010, 08:55
Κατά τα άλλα πέθανα στα γέλια με το φοβερό γατούλη στο χριστουγεννιάτικο δέντρο (υπό Jo.Da.) :rotflmao: :rotflmao:

PortisHead
20/12/2010, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
E, χμ, ξέρεις, ο δόλος προϋποθέτει βασική νοημοσύνη. Και η αμαρτία μυαλό θέλει (γιαυτό τα νήπια, ας πούμε είναι ακαταλόγιστα).
Αυτή είναι η διαφορά, τώρα όποιος το θεωρεί καλύτερο, μάλλον θα πρέπει να μεταπηδήσει σε άλλη κατηγορία του ζωϊκου βασιλείου... :lol: :lol: :lol:

Δικηγορος ειπαμε ε ?

Απαπαπαπαπαπαπα....

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

devil's animal
20/12/2010, 09:31
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

manhunter
20/12/2010, 09:35
Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα, απο το να βλέπεις μια φατσούλα να γουργουρίζει χαρούμενη


219941

notakos600
20/12/2010, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Jo.Da.
Νοτάκο καλά μας τα είπες, αλλά ο γάτος των Χριστουγέννων είναι άλλος... (http://news247.gr/kosmos/paraksena/ena_ksekardistiko_kynhghto.726970.html) :rotflmao: :lol: :bawl: :rotflmao:


:rotflmao: :bawl: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :bawl:

blackrose
20/12/2010, 16:25
+1000.........................:beer: :sun:


http://www.youtube.com/watch?v=IytNBm8WA1c

anwrimos
21/12/2010, 04:04
πρίν απο 7 χρόνια έφυγε πλήρης ημερών το λυκόσκυλό μου. είπαμε όχι άλλο σκυλί απο τότε.. αμ δέ. το 2006 βρήκε μια φίλη μου 2 κουτάβια λίγων ημερών στα σκουπίδια απέναντι απο το σπίτι της. κράτησε το ένα και το άλλο το πήρα. το 2007 στη γειτονιά εμφανίστηκε ταλαιπωρημένη μποξερίνα. έφαγε ήπιε και γιατροπορέυτηκε καθώς τα σημάδια απο καυγάδες στους δρόμους ήταν εμφανή. έβαλα και αφίσες οτι τη βρήκα αλλά δεν εμφανίστηκε κανένας οπότε έμεινε και αυτή. το τελευταίο μέλος ήρθε πρίν ένα χρόνο περίπου και είναι ένα πόιντερ το οποίο παρατήσανε καθώς λόγο προβλήματος στον προσανατολισμό του (μάλλον απο ντουφεκιά έχει πειραχτεί ο λαβύρινθος και δεν προσανατολίζεται καλά) δεν είναι ικανό να κυνηγήσει. έμεινε και αυτό και είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα. ευτυχώς μένω σε μονοκατοικία με κήπο αλλιώς......
το να τα βλέπεις να παίζουνε όλα μαζί είναι τρέλα.
η μποξερίνα έχει γίνει η ουρά της μάνας μου όπου πάει την ακολουθεί απο πίσω. άσε που στη βόλτα -πάντα με λουρί- δεν αφήνει άγνωστο να την πλησιάσει.
δεν μετανιώνουμε που περιοριζόμαστε σε θέματα εξόδων-διακοπών και λοιπά. με καλή θέληση βρίσκεται πάντα λύση.