PDA

View Full Version : Χαμηλωμα σε Adv. 950 s



Free Filip
19/12/2010, 14:36
Καλησπερα συμφορουμιτες

Θα ηθελα τα φωτα σας παρακαλω στο εξης θεμα.

Σε Adv 950 S καθως ειναι αρκετα ψηλο, υπαρχει τροπος χαμηλωματος?

Καποιοι μου ειπαν για χαμηλωμα κανοντας τις αναρτσεις τερμα μαλακες και επισης χαμηλωμα την τιμονοπλακα... ετσι θα χαμηλωσει 2-3 ποντους.

Οκ καλα για το μαλακομα, πες οτι το μηχανακι μπενει και χωμα και λιγο πιιο μαλακια αναρτιση δε μας χαλαει... αλλα το χαμηλωμα απο την τιμονοπλακα? ειναι ασφαλες? δεν αλλαζει η γεωμετρια?

Stabak
19/12/2010, 15:27
αν μια χαμηλοτερη σελα δεν σε βοηθησει, δεν νομιζω να μπορεις να κανεις πολλα... οι λυσεις που λες εχουν αντιτιμο σε γεωμετρια και συμπεριφορα που ακυρωνουν το μηχανακι... το να το μαλακωσεις τοσο ωστε να πατας καλυτερα θα το κανει βαρκα...

daz
19/12/2010, 15:53
Μην κατεβάσεις την τιμονόπλακα απ' τη στιγμή που δεν έχεις μοχλικό για να το κατεβάσεις και πίσω.

Εκτός του ότι με αυτόν τον τρόπο θα χαλάσεις την γεωμετρία (κάστερ και ίχνος), με ότι αυτό συνεπάγεται, αν κατεβάσεις την τιμονόπλακα και αφήσεις ίδια την διαδρομή της ανάρτησης, σε απότομα φρένα ή σε κάποιο σαμαράκι μπορεί να βρεί το εμπρός φτερό πάνω στα ψυγεία.

Την λύση στο πρόβλημά σου την έχει δώσει η ίδια ktm.
Τις διαδρομές που έχει το 950, 265 ή 270mm νομίζω, τις έχει και το καινούριο 990r ενώ το απλό 990 έχει 210mm αν δεν κάνω λάθος. 5cm χαμηλότερο δλδ.

Το τι έχει αλλάξει εκεί μέσα μπορούν να στο πουν σε κάποιο εξουσιοδοτημένο ή κάποιος ιδιοκτήτης που το έχει ψάξει.

Dr Big λαμβάνει?

Αν δεν βγάλεις άκρη ένα τηλ στα παιδιά στο K-shock (http://www.k-shock.gr/) ίσως σου λύσει κάποιες απορίες για τρόπο, κόστος κτλ. Επίσης μπορεί να σε βοηθήσει ο Τασούλης X. Αλλά εκεί η λύσεις δεν είναι φθηνές. Είναι όμως σωστές.

edit. Σε αυτή την περίπτωση μάλλον θα χρειαστείς κοντύτερα ελατήρια με αποστάτες για εμπρός και δεν ξέρω, για το πίσω.

daz
19/12/2010, 16:00
Κάποιος που είχε το ίδιο πρόβλημα με σένα, αντάλλαξε τις αναρτήσεις του, με άλλον που είχε το απλό 990. Ποτέ δεν ξέρεις!

Το να σκάψεις λίγο την σέλα, όπως σου είπε ο Stabak, είναι η πιο φθηνή λύση και αν γίνει σωστά δεν θα χάσεις σε άνεση. Δεν θα χαμηλώσει όμως αρκετά.

nikolas1709
19/12/2010, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Free Filip
Καλησπερα συμφορουμιτες

Θα ηθελα τα φωτα σας παρακαλω στο εξης θεμα.

Σε Adv 950 S καθως ειναι αρκετα ψηλο, υπαρχει τροπος χαμηλωματος?

Καποιοι μου ειπαν για χαμηλωμα κανοντας τις αναρτσεις τερμα μαλακες και επισης χαμηλωμα την τιμονοπλακα... ετσι θα χαμηλωσει 2-3 ποντους.

Οκ καλα για το μαλακομα, πες οτι το μηχανακι μπενει και χωμα και λιγο πιιο μαλακια αναρτιση δε μας χαλαει... αλλα το χαμηλωμα απο την τιμονοπλακα? ειναι ασφαλες? δεν αλλαζει η γεωμετρια?




το adv 950s το αγοραζει καποιοσ επειδη ειναι ψηλο γι αυτουσ που δε φτανουν υπαρχει το απλο 950

Vstrommer71
19/12/2010, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Free Filip
Καλησπερα συμφορουμιτες

Θα ηθελα τα φωτα σας παρακαλω στο εξης θεμα.

Σε Adv 950 S καθως ειναι αρκετα ψηλο, υπαρχει τροπος χαμηλωματος?

Καποιοι μου ειπαν για χαμηλωμα κανοντας τις αναρτσεις τερμα μαλακες και επισης χαμηλωμα την τιμονοπλακα... ετσι θα χαμηλωσει 2-3 ποντους.

Οκ καλα για το μαλακομα, πες οτι το μηχανακι μπενει και χωμα και λιγο πιιο μαλακια αναρτιση δε μας χαλαει... αλλα το χαμηλωμα απο την τιμονοπλακα? ειναι ασφαλες? δεν αλλαζει η γεωμετρια?
Επειδη τα πηρουνια και τα αμορτισερ στα ΚΤΜ ειναι παρομοια,μπορεις να παιξεις και με τα ανταλλακτικα του απλου 990

KOSTAS-ER6
19/12/2010, 17:06
υπαρχει ενδιαφερον απο συμφορουμιτη στο ktmhellasclub με απλο 990 να αλλαξει τις αναρτησεις μπρος-πισω κοπμλε με αυτες του S για να το ψηλωσει αν θελεις περισσοτερα στειλε πμ η μπες στις αγγελιες του φορουμ!

Free Filip
19/12/2010, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Κάποιος που είχε το ίδιο πρόβλημα με σένα, αντάλλαξε τις αναρτήσεις του, με άλλον που είχε το απλό 990. Ποτέ δεν ξέρεις!

Το να σκάψεις λίγο την σέλα, όπως σου είπε ο Stabak, είναι η πιο φθηνή λύση και αν γίνει σωστά δεν θα χάσεις σε άνεση. Δεν θα χαμηλώσει όμως αρκετά.

Γνωριζουμε εαν μπορει να τροποποιηθει μια σελα τυπου "τζελ"??? Αλιως θα πρεπει να βαλω την μαμισια... Παντως δεν θελω πολυ κατεβασμα... 2 ποντακια θα ειναι ΟΚ...

Εαν δεν γινεται δουλεια με την σελα θα κοιταξω μηπως τις ανταλαξω...

Ευχαριστω παιδες!!!

TOMASKTM
20/12/2010, 06:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Free Filip



έχεις π.μ

gefr
21/12/2010, 06:14
Δές και εδώ:

http://www.ktm950.info/how/Farkels/adventure/suspension/05_s_conv.html

Η καλύτερη περίπτωση είναι να κάνεις ανταλλαγή με κάποιον που έχει το 950 του 2003-2004 γιατί είναι λίγο ψηλότερο από τα μετέπειτα μοντέλα.
Καλή τύχη.

akamarinos
21/12/2010, 16:21
εχω 950 με 235mm
αμα θες ανταλλαγή μου λες

DrBig
22/12/2010, 02:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Free Filip
Καλησπερα συμφορουμιτες

Θα ηθελα τα φωτα σας παρακαλω στο εξης θεμα.

Σε Adv 950 S καθως ειναι αρκετα ψηλο, υπαρχει τροπος χαμηλωματος?

Καποιοι μου ειπαν για χαμηλωμα κανοντας τις αναρτσεις τερμα μαλακες και επισης χαμηλωμα την τιμονοπλακα... ετσι θα χαμηλωσει 2-3 ποντους.

Οκ καλα για το μαλακομα, πες οτι το μηχανακι μπενει και χωμα και λιγο πιιο μαλακια αναρτιση δε μας χαλαει... αλλα το χαμηλωμα απο την τιμονοπλακα? ειναι ασφαλες? δεν αλλαζει η γεωμετρια?


Υπαρχουν πολλα σεναρια.
Αν κρατησεις τις αναρτησεις σου χωρις να τις ανταταλλαξεις, τοτε
1) για το πισω
μπορεις να βαλεις ενα αποστατη στο εμβολο της πισω αναρτησης και ενδεχομενως κοντυτερο και σκληροτερο ελατηριο
2) για το μπροστα
να το χαμηλωσεις απο τις τιμονοπλακες η να βαλεις ποιο κοντα ελατηρια (και λιγο λιγοτερο λαδι)

Προβλημα με γεωμετρια δε θα εχεις αρκει να χαμηλωσεις απο πισω οσο και απο μπροστα.

Εγω στη θεση σου, θα εβαζα αποστατη πισω και το ελλατηριο του χαμηλου 950 και τα ελατηρια του χαμηλου 950 μπροστα και θα κρατουσα τις μαμα αναρτησεις. Κοστος με τοποθετησεις και αλλαγες γυρω στα 300 φανταζομαι. Πλεονεκτημα τα σκληροτερα ελλατηρια για καλλιτερο κρατημα στο δρομο. (Μπορει ο αποστατης πισω να μη χρειαζεται καν)

Vegeta
09/01/2011, 13:11
Έχεις π.μ. :wave2:

gefr
10/01/2011, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
εχω 950 με 235mm
αμα θες ανταλλαγή μου λες

Adventure Suspension Travel:
2003-04: 9.0" (230mm) - "S" 10.4" (265mm)
2005-06: 8.3" (210mm) - "S" 9.65" (245mm)
2007-08: 8.3" (210mm) - "S" 10.4" (265mm)

Δεν υπάρχει 235χιλ διαδρομή.

Γειά χαρά.