PDA

View Full Version : GT-R Switzer P800 vs Hayabusa



ADVENTURAZ
20/12/2010, 10:33
http://www.youtube.com/watch?v=LTm8alJ4bFM&feature=related :sick: :eyepop: :uplate: :hypnotize :bawl:

Ζεύκας
20/12/2010, 10:36
έχει ξαναμπεί

pilotos_xtreme
20/12/2010, 10:41
τον πουλο πηρε η βαρκα :lol:

αυτο το skyline ονειρο ειναι ρε που...η:wacko:

imitrelos
20/12/2010, 10:42
Δυσκολα να περάσει το skyline ειδικα με 800 άλογα και ειδικά με τέτοιο οδηγό στής περισσότερες δέν μπορεί να το ξεκινήση το μηχανάκι

:beer: :beer: :beer:

manhunter
20/12/2010, 10:47
Επρεπε να οδηγούσα εγώ.....θα σου λεγα που θα ήταν το skyline (το αγαπημένο μου τετράτροχο κατα τα άλλα)



:smokin:

camen
20/12/2010, 10:56
Τα 800 αλογακια του skyline μετα τα 250 ,που η αντισταση του αερα αρχιζει να αυξανει δραματικα ,κανουν την διαφορα και δεν υπαρχει περιπτωση μαμα hayabusa να του ριξει σε καμια περιπτωση...

imitrelos
20/12/2010, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Επρεπε να οδηγούσα εγώ.....θα σου λεγα που θα ήταν το skyline (το αγαπημένο μου τετράτροχο κατα τα άλλα)



:smokin:

Να σου πώ αλλά με τέτοιο κράνάκη σάν τήν μάσκα του Manhunter :rotflmao: :rotflmao:

camen
20/12/2010, 11:01
Και τωρα που κοιταζω και τα αλλα βιντεακια απο τους ιδιους και βλεποντας τα αυτοκινητακια που παιζουν ,μαλλον για τιποτα βαρωνους της κοκκας και της πορνειας μιλαμε:eyepop: :eyepop: :eyepop:

imitrelos
20/12/2010, 11:09
Tς Τς γιατί το λές αυτο :look: :rotflmao:

trelf
20/12/2010, 20:11
η hayabusa μπορουσε να κανει καλυτερη εκκινηση λογικα...

αλλα και το skyline ειναι οντως πολυ δυνατο...και στις μεγαλες ταχυτητες εχει φανερα καλυτερη επιταχυνση...

banditv400limit
21/12/2010, 00:55
ναι αλλα ποσο κανει το ενα και ποσο κανει το αλλο ετσι:D γιατι ενα αμαξι πρεπει να κανει ποοολλααα λεφτα η πρεπει να του εχουν χωσει ποοολλααα λεφτα για να κοντραρει μια μηχανη στοκ:cool:

devil's animal
21/12/2010, 02:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditv400limit
ναι αλλα ποσο κανει το ενα και ποσο κανει το αλλο ετσι:D γιατι ενα αμαξι πρεπει να κανει ποοολλααα λεφτα η πρεπει να του εχουν χωσει ποοολλααα λεφτα για να κοντραρει μια μηχανη στοκ:cool:

μην το πατε ετσι ρε...:rolleyes:

οταν μιλαμε για κοντρες κια γκαζια ..μιλαμε για ΚΟΝΤΡΕΣ και ΓΚΑΖΙΑ!!

αμα σου πει ο αλλος τα παμε...και δεν ξερεις τι εχει και σκασει με ελικοπτερο, ε, καλα ας ειναι τα λεφτα του που το πηρε...

με αυτη την λογικη, και στο αυτοκινητο δεν βρεχεσαι, ακους μουσικη και πιανεις και το μ00νι της γκομενας....

με το ελικοπτερο, ολα τα παραπανω, και δεν κολας και στην κινηση...:lol: :lol:

reinmeister
21/12/2010, 04:00
μονο εγω βλεπω οτι την ωρα που ξεκολαει το αυτοκινητο το μπουσα εχει πιασει 6η κοφτη?

ERRIKA
21/12/2010, 04:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Και τωρα που κοιταζω και τα αλλα βιντεακια απο τους ιδιους και βλεποντας τα αυτοκινητακια που παιζουν ,μαλλον για τιποτα βαρωνους της κοκκας και της πορνειας μιλαμε:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Όχι ρε συ, για οδηγούς ΟΑΣΑ ΚΑΙ ΕΘΕΛ τους κόβω... :lol:

AKIS BUSA
21/12/2010, 05:03
Εγω αυτο που ειδα ειναι οτι το busa το 08 εχανε εκκινησεις (λογω οδηγου) οποτε με ενα τετοιο "αντιπαλο" (800hp turbo) λογικα δεν μπορεις να "κερδισεις!!"
μιας και η "κοντρα" τους ηταν 0-300 km. και σε συγκεκριμενη αποσταση (μεχρι καποια γεφυρα)
και αυτο φανηκε στο ανοιγμα με το busa του 2000!! που ο οδηγος ηταν καλυτερος του πρωτου!! οπου και το nissan οταν τον εφτασε ειχε τελειωσει και η κοντρα!!

Η "κοντρα" ομως γενικοτερα, ηταν και ειναι ολες, τετοιου ειδους ανισες!!
διοτι ουσιαστικα αυτος που μετραει την δυναμη του ειναι ενα αυτοκινητο (του οποιου) του εχουν δωσει πολλα λεφτα για την μηχανικη του δυναμη!! (turbo-twin turbo-super charger κλπ.κλπ)
με ενα "ταπεινο" "μαμα" μηχανακι παραγωγης!!

Mε λιγα λογια δεν μπορεις να "μετρησεις!!" ενα busa turbo με ενα 1000ss νορμαλ!! σε συνθηκες τετοιου ειδους!! διοτι μοιραια το 1000 δεν εχει τυχη!!, πρωτον και δευτερον η κοντρα ειναι απλα για επιβεβαιωση του busa!! και του οδηγου του!!

Οι παρακατω "κοντρες" ειναι επι ισοις οροις!! και εδω βεβαια τα "ζωα" αυτοκινητα δεν εχουν καμια!! τυχη!!

http://www.youtube.com/watch?v=rSJ2uFXVRXg

http://www.youtube.com/watch?v=TKYE8alKQsw

http://www.youtube.com/watch?v=XaxnKFcl8pg

κλπ.κλπ.κλπ.κλπ!!!

imitrelos
21/12/2010, 05:56
Γενικά τσάμπα τα συγκρινει κάποιος είναι άνισή μάχη

ειναι που είναι κουλομαρια ο οδηγός του busa να το τουρπιζε πώς θα το όδηγούσε :bigcry:

οχι ότι ο οδηγός του gt-r είναι καλήτερος ...έχει αμάξι 800 άλογα που μετα το mclaren f1 έχει το καλήτερο traction και 4κινηση

motomaniac
22/12/2010, 16:17
ανιση κοντρα.. ο αναβατης για τα μπαζα... εντελως.. οχι οτι εγω ξερω.. αλλα δεν τρεχω..
εδω στα μερη μου υπαρχει ενα φορντ εσκορτ με καμια 400 αλογα.. τα ετρεξε με gsxr600 μετα το 2000 μοντελο δεν θυμαμαι... του κανε μπαμ η μηχανη απο εκινηση και τερματισαν με την διαφορα που ειχαν απο αρχη.. 3-4 καροτσες νομιζω.. απο την αλλη τυπακι με Μ3 με νιτρα κοντραρε χαλιαμπουσα και επαθε ακριβως το ιδιο.. απο το στομα του ακουσα πως αμα δεν εχεις τουλαχιστον νιτρα ουτε 5000 κυβικα δεν φτανουν να κατσεις διπλα σε μπουσα... (οχι να περασεις κιολας ε?)
οχι να παινεψω τα μουσα.. αλλα υπαρχουν πολλα πιο γρηγορα μηχανκι που δεν ξεκινανε τοσο καλα.. οπως το ΖΧ10 του 2004 πχ.. που στην βεροια υπαρχει ενα αρκετα δυνατο.. που περναει και φορμαρισμενα μπουσα...

Εχετλαίος
22/12/2010, 16:24
Το σχόλιο στο βίντεο όλα τα λ7
:lol:

lagman
22/12/2010, 17:53
σε τετοιου ειδους ''κοντρες'' ξεκιναμε με επαγωγική λογική...η σχεση κιλα ανά ιππο... αποτελει σχεδον Αρχη, εμπερικο δεδομενο που δεν αλλαζει ως επί το πολύ... σιγουρα οι σχεσεις μεταδοσης θα παιξουν καποιο σημαντικο ρολο αλλα και πάλι ο ρολος τους θα αποδυναμωθει μετα απο καποια χιλιομετρα καθως μιλαμε για 0-100 ή 200 κ' οχι για ρεπριζ..