PDA

View Full Version : new site



borbos
22/12/2010, 07:47
εψαχνα το νετ και επεσα πανω σε αυτο

http://www.i-test.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=35:carvsbike&catid=92:articlesdirect&Itemid=8

πλακα εχει το xls.

sniper
22/12/2010, 07:49
ναι σούπερ..... :mad: :sad:


Στους δύσκολους καιρούς που διανύουμε, πάρα πολλοί από εμάς, σκεφτόμαστε την αγορά μιας μοτοσυκλέτας καθώς θεωρούμε οτι με αυτόν τον τρόπο μπορούμε να κινηθούμε πιο οικονομικά.


:rolleyes:

borbos
22/12/2010, 08:01
δεν λει ομως αν πεσεις με την μηχανη φτου φτου φτου φτου φτου φτου φτου
μακρια απο μας....

daha
23/12/2010, 10:58
Η μηχανες γενικα, θελουν λαδια ανα 6.000χλμ (120?)

Τι λάδια βάζει;; :dizzy:

imitrelos
23/12/2010, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από daha
Η μηχανες γενικα, θελουν λαδια ανα 6.000χλμ (120?)

Τι λάδια βάζει;; :dizzy:

Μάλλον με χρυσούς κόκους :rotflmao: ή έβαζε λάδια με ανοικτή τήν τάπα :rotflmao: .....ακου 120 ευρώ λάδια

Lioulios
23/12/2010, 11:55
Σε καμία περίπτωση μία μοτοσυκλέτα δεν είναι οικοινομικότερος τρόπος μετακίνησης-συντήρησης από ένα αυτοκίνητο.

Τις κ@@λες τις πληρώνεις και όσοι δεν το ήξεραν (υπάρχουν τέτοιοι ; )....Ας το μάθουν .



...Δεν μιλάμε για ατοκίνητα που το κόστος απόκτησης και συντήρησης είναι τέτοιο που δεν απασχολεί τον ιδιοκτήτη του .

LARISEOS
23/12/2010, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Σε καμία περίπτωση μία μοτοσυκλέτα δεν είναι οικοινομικότερος τρόπος μετακίνησης-συντήρησης από ένα αυτοκίνητο.

Τις κ@@λες τις πληρώνεις και όσοι δεν το ήξεραν (υπάρχουν τέτοιοι ; )....Ας το μάθουν .



...Δεν μιλάμε για ατοκίνητα που το κόστος απόκτησης και συντήρησης είναι τέτοιο που δεν απασχολεί τον ιδιοκτήτη του .

εγω διαφωνω......σε σχεση με μηχανή και αμάξι θεωρό οτι με το αφρικα σώθηκα.....!

να μην βαλουμε κ το κοστος μετακίνησης !

LiakosVstrom
23/12/2010, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Σε καμία περίπτωση μία μοτοσυκλέτα δεν είναι οικοινομικότερος τρόπος μετακίνησης-συντήρησης από ένα αυτοκίνητο.

Τις κ@@λες τις πληρώνεις και όσοι δεν το ήξεραν (υπάρχουν τέτοιοι ; )....Ας το μάθουν .

...Δεν μιλάμε για ατοκίνητα που το κόστος απόκτησης και συντήρησης είναι τέτοιο που δεν απασχολεί τον ιδιοκτήτη του .


όχι και πιο ακριβή η μηχανή...
τις ίδιες μπενζίνες πλερώνεις σε μια μοτό και σε ένα κουτί;
Σε ένα v-strom ας πούμε και σε ένα C3 1400;
Δεν μπορώ να δω το xls αλλά δε νομίζω να λέει ο μακάκας για γλήγορες μηχανές ή "ζημιάρηδες" οδηγούς...

Γι αυτό πάντως έχει γεμίσει ο τόπος με ανθρώπους που κάνουν μπαμ πως ούτε ποδήλατο δεν ήξεραν να καβαλάνε πριν. :rolleyes: :rolleyes:

Lioulios
23/12/2010, 12:32
...Μου πιάσατε τώρα τα βστρωμ και τα άφρικα...

Επιμένω πως σε μία μοτο που ο ιδικτήτης δεν θα βάλει χέρι μόνος του , θα δώσει περισσότερα από ότι σε ένα αμάξι .

Και δεν αναφέρομαι μόνο στις βενζίνες .

imitrelos
23/12/2010, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Σε καμία περίπτωση μία μοτοσυκλέτα δεν είναι οικοινομικότερος τρόπος μετακίνησης-συντήρησης από ένα αυτοκίνητο.

Τις κ@@λες τις πληρώνεις και όσοι δεν το ήξεραν (υπάρχουν τέτοιοι ; )....Ας το μάθουν .



...Δεν μιλάμε για ατοκίνητα που το κόστος απόκτησης και συντήρησης είναι τέτοιο που δεν απασχολεί τον ιδιοκτήτη του .

Καιει πολύ το triple ε ? βρε μήν πηγαινεις όλο στα κόκκινα :D
να σου κάνουμε δώρο ένα στροφόμετρο για το triple αλλά να ξεκινάει απο τις 5χιλ :D :wave2:

LARISEOS
23/12/2010, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
...Μου πιάσατε τώρα τα βστρωμ και τα άφρικα...

Επιμένω πως σε μία μοτο που ο ιδικτήτης δεν θα βάλει χέρι μόνος του , θα δώσει περισσότερα από ότι σε ένα αμάξι .

Και δεν αναφέρομαι μόνο στις βενζίνες .


καλα...ειναι να εχεις τοτε αυτο που σου αρμοζει.....

γιατι αμα εχεις το busa και δεν σε φτανουν τα λαστιχα ειναι σαν να εχεις το subaru impreza.....
αρα περνεις αυτο που σου φτανει η τσεπη σου κ εισαι μαγκας......

γιατι το αφρικα και το στρομ δεν ειναι μηχανές??? ισα ισα το στρομ ....θα ελεγα σε αντηχητικά με τα αυτοκίνητα πιάνει το 70-80% απο τα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν.......

ας μην πάρουμε το αφρικα ........:rotflmao: που τα κάνεις ολα μόνος σου !

Lioulios
23/12/2010, 12:46
Ξέχνα το τρίπλ , ξέχνα και το βστρωμ που είχα .

Έχουμε μια μηχανή και κυκλοφορούμε με αυτήν και μόνο για 15οοοχλμ . ...Έξοδα ;;;

Τακάκια , λαστιχα (τα 2 της μοτο κανουν παραπανω απο τα 4 του αυτο) , αλυσιδα , λαδια-φύλτρα ξύδια ,
...και περίπου 4 αλλαγές(ανάλογα).

Το ίδιο σε αυτοκόνητο ;;

...Έχω την εντύπωση πως το σύνολο θα είναι λιγότερο από τα παραπάνω και με ένα σέρβις .



...Χώρια τα έξτρα ...:sad:

LiakosVstrom
23/12/2010, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
...Μου πιάσατε τώρα τα βστρωμ και τα άφρικα...

Επιμένω πως σε μία μοτο που ο ιδικτήτης δεν θα βάλει χέρι μόνος του , θα δώσει περισσότερα από ότι σε ένα αμάξι .

Και δεν αναφέρομαι μόνο στις βενζίνες .

να σου πω με δικά μου παραδείγματα

v-strom -> 30 ευρό βενζίνη/βδομάδα αν πηγαινοέρχεσαι μόνο στη δουλειά ας πούμε σε νορμάλ ρυθμούς.
Octavia 1600 -> 60 ευρό βενζίνη/βδομάδα για την ίδια δουλειά.

30x4 = 120 το μήνα x12 = 1440 το χρόνο
60x4 = 240 το μήνα x 12 = 2880 το χρόνο

πες ότι θες λάστιχα, τακάκια και 2 service με τη μηχανή αν δεν σου βγάλει τίποτα άλλο.
χοντρικά (και στη χειρότερη) 250 τα λάστιχα + 250 service + 200 τακάκια = 700.
άρα το κόστος βγαίνει περίπου στα 2000 γιούρια το χρόνο για μηχανή...

χωρίς άλλες ζημιές όπως πεσίματα, τρακαρίσματα κλπ...
απλά με τη μηχανή αν πέσεις πρέπει να τη φτιάξεις για να είσαι ασφαλής...
ενώ το κουτί αν δε σε πολυνοιάζει το αφήνεις και ψιλοτρακαρισμένο (κάνα φτερό κλπ)

εμένα από τότε που μου φάγανε το στρομ και αναγκάστηκα να κυκλοφορώ με αυτοκίνητο έχουν αυξηθεί κατά πολύ τα έξοδά μου για μετακινήσεις πάντως.. :sad:

EDIT: και αλυσιδογράναζα να βάλεις πάλι δε βγαίνει το ίδιο με το κουτί... και στο κουτί είναι μόνο οι μπενζίνες ;)

LARISEOS
23/12/2010, 13:03
4 χρονια.....με ταξιδια εξωτερικο και παπαριες.....

2 ζευγαρια λαστιχα 500ε
μια τρομπα και εναν ανορθωτη... 300
μπαταρια 45
1 service το μεγαλο 120...
τακακια,,, κανα 50-60
δισκους 120
χουφτες 110
σελα 80
δισκακια και service μεγαλο 170
αλυσηδογραναζια μια φωρα 200....


σε 4 χρόνια άντε να έβαλα 2000μαζι με της ασφάλειες!

γιαυτό και μου μενει ενα χιλιαρικακι να πάω αλπεις για snowboardaki τον φεβρουαριο!


:rotflmao: