PDA

View Full Version : μια βοηθεια οποιος ξερει



dimitris22
22/12/2010, 13:02
παιδια εχω ενα σκουτερ HD 125 και εχει παθει προβλημα στο καρμπυρατερ του και ρουφαει βενζινη σαν πουστης...σχεδον 5 λιτρα στα 100 χμ

πηγα στην SYM και οι μαλ...κες δεν καθονται να ασχοληθουν και μου ζητανε 250 ευρα για καινουριο (του μηχανακι ειναι του 03 και δεν αξιζει να δωσω τοσα)

ξερει κανενας καποιον που να τα επισκευαζει-καθαριζει καπου στην Αθηνα (εγω απο γαλατσι ειμαι καπου κοντα αν γινεται) και ποσο παει το μαλλι??

επισκευαζεται αυτο η ειναι για πεταμα το καρμπυρατερ?? ευχαριστω εκ των προτερων.....

FRAGISCOS
22/12/2010, 14:44
Φιλε μου εχω το orbit 125, καινουριο το πηρα τον ιουλιο ,εχει 1800 χιλιομετρα και μου καιει περιπου 5 λιτρα στα 100.
Πιστευω νορμαλ ειναι η καταναλωση ,απλα επειδη η βενζινη ακριβυνε δινουμε πολλα λεφτα και μας κακοφαινεται.
:smilea:

dimitris22
22/12/2010, 18:53
στο συγκεκριμενο δεν ειναι νορμαλ...τα προηγουμενα χρονια μου εκαιγε το πολυ 3,5 λιτρα.....
εχει προβλημα μαλλον στην εισαγωγη του αερα,δεν μου κραταει ρελαντι καθολου....

airpanos
22/12/2010, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris22
στο συγκεκριμενο δεν ειναι νορμαλ...τα προηγουμενα χρονια μου εκαιγε το πολυ 3,5 λιτρα.....
εχει προβλημα μαλλον στην εισαγωγη του αερα,δεν μου κραταει ρελαντι καθολου....


Καθαρισμα και αλλαγη ζιγκλερ.

dimitris22
23/12/2010, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
Καθαρισμα και αλλαγη ζιγκλερ.

που ρε αδερφε να το κανω αυτο?? δεν ξερει κανενας???

KIMONAS
23/12/2010, 10:45
Σε πολλα σκουτερακια χαλαει το αυτοματο τσοκ με αποτελεσμα να σου καιει παραπανω λογω πλουσιου μιγματος.
Το αυτοματο τσοκ θα το καταλαβεις απο ενα μαυρο πλαστικο σαν καπελλο που ειναι στο πανω μερος του καρμπυρατερ σου.Θα εχει και 2 καλωδια πανω του.Βγαλτο και βουλωσε την τρυπα που μπαινει η βελονα του με κατι προχειρο.Βαλτο μπρος και δες αν σου κραταει πια ρελαντι.
Αν παλι σου σβηνει τοτε δεν ειναι αυτο.Βιδωσε το παλι πισω.
Αν σου κραταει ρελαντι,βουλωσε την τρυπα με κατι πιο μονιμο,αλλα να μπορεις να το βγαλεις αν το μετανιωσεις,και βιδωνεις το αυτοματο τσοκ πισω.
Το εχω κανει στο σκουτερακι μου που ειχα τα ιδια συμπτωματα με εσενα.
Αν δεν εχεις καταλαβει τι σου εξηγω,δεν ακουμπας τιποτα και πας σε ενα μηχανικο για παπακια-σκουτερακια και θα στο φτιαξει.
Επισης οτι κανεις,φροντισε να ειναι αναστρεψιμο ετσι ωστε και εσυ να πειραματιστεις αλλα και αν κανεις καμμια βλακειουλα να μην χρειαστεις καποιο ανταλακτικο.

Tigas
23/12/2010, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris22
παιδια εχω ενα σκουτερ HD 125 και εχει παθει προβλημα στο καρμπυρατερ του και ρουφαει βενζινη σαν πουστης...σχεδον 5 λιτρα στα 100 χμ

πηγα στην SYM και οι μαλ...κες δεν καθονται να ασχοληθουν και μου ζητανε 250 ευρα για καινουριο (του μηχανακι ειναι του 03 και δεν αξιζει να δωσω τοσα)

ξερει κανενας καποιον που να τα επισκευαζει-καθαριζει καπου στην Αθηνα (εγω απο γαλατσι ειμαι καπου κοντα αν γινεται) και ποσο παει το μαλλι??

επισκευαζεται αυτο η ειναι για πεταμα το καρμπυρατερ?? ευχαριστω εκ των προτερων.....

Λεωφόρο Ηρακλείου & Ορφανίδου έχει αντικρυστά συνεργείο μοτοσυκλετών(Σουλτάτης) και Επισκευές-Καθαρισμός καρμπυρατέρ(Ο Γιαννάκης) ελπίζω να τους ξέρεις τους δρόμους αφού είσαι γαλατσίώτης :wave2:

dimitris22
23/12/2010, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από KIMONAS
Σε πολλα σκουτερακια χαλαει το αυτοματο τσοκ με αποτελεσμα να σου καιει παραπανω λογω πλουσιου μιγματος.
Το αυτοματο τσοκ θα το καταλαβεις απο ενα μαυρο πλαστικο σαν καπελλο που ειναι στο πανω μερος του καρμπυρατερ σου.Θα εχει και 2 καλωδια πανω του.Βγαλτο και βουλωσε την τρυπα που μπαινει η βελονα του με κατι προχειρο.Βαλτο μπρος και δες αν σου κραταει πια ρελαντι.
Αν παλι σου σβηνει τοτε δεν ειναι αυτο.Βιδωσε το παλι πισω.
Αν σου κραταει ρελαντι,βουλωσε την τρυπα με κατι πιο μονιμο,αλλα να μπορεις να το βγαλεις αν το μετανιωσεις,και βιδωνεις το αυτοματο τσοκ πισω.
Το εχω κανει στο σκουτερακι μου που ειχα τα ιδια συμπτωματα με εσενα.
Αν δεν εχεις καταλαβει τι σου εξηγω,δεν ακουμπας τιποτα και πας σε ενα μηχανικο για παπακια-σκουτερακια και θα στο φτιαξει.
Επισης οτι κανεις,φροντισε να ειναι αναστρεψιμο ετσι ωστε και εσυ να πειραματιστεις αλλα και αν κανεις καμμια βλακειουλα να μην χρειαστεις καποιο ανταλακτικο.

ευχαριστω πολυ φιλε μου..καταλαβα ποιο μου ειπες!!! αλλα χερι δεν βαζω γιατι δεν το κατεχω καθολου το αντικειμενο....θα το ανοιξω ομως να το δω απο περιεργεια.....

dimitris22
23/12/2010, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Λεωφόρο Ηρακλείου & Ορφανίδου έχει αντικρυστά συνεργείο μοτοσυκλετών(Σουλτάτης) και Επισκευές-Καθαρισμός καρμπυρατέρ(Ο Γιαννάκης) ελπίζω να τους ξέρεις τους δρόμους αφού είσαι γαλατσίώτης :wave2:

να σαι καλα αδερφε!!! απο βδομαδα θα παω απο κει μαλλον γιατι αυτες τις μερες το χρειαζομαι το σκουτερ....ξερω που ειναι,περναω απο κει κοντα συχνα!!! :beer: