PDA

View Full Version : Τρόμπα συμπλέκτη (πάνω) 990 Adv



Σελίδες : [1] 2 3

MultiS
22/12/2010, 13:11
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά με τα σωστά τα μηχανάκια. Μήπως ξέρει κανείς να μου πει για 990 Adv εκτός από τη μαμά αν υπάρχει τρόμπα συμπλέκτη που να ταιριάζει από άλλο μηχανάκι ?
Κατά προτίμηση ακτινική. Μου είπαν από Super Duke.

Ευχαριστώ.

Ravendark
23/12/2010, 02:32
τι εννοείς ακτινική;

Allst@rf
23/12/2010, 04:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από black mamba
Aσχετο αλλα μηπως ειναι too much?
Θα θελει ιδιαιτερη προσοχη οταν το βαλεις
γιατι θα ειναι πιο απολυτο το φρενο και για χωμα
δεν το συζηταμε...
Το εχεις ψαξει οτι μπορει να παιξει με αυτο το setup?

για συμπλεκτη μιλαει μαμπα...

απο οτι καταλαβα ρωταει αν μπορει να ταιριαξει η ακτινικη τρομπα συμπλεκτη του super duke σε ADV...

Black Mamba
23/12/2010, 04:21
AΑΑΑΑΑ....
Καλα...
Δεν παω καλα!
Sorry:smokin:

MultiS
05/01/2011, 11:10
Ναι για συμπλεκτη μιλαω.

Εμαθα τελικα οτι ταιριαζει απλα θελει και μια προεκταση στο σωλινακι υψηλης.
Ασε δε που και το κοστος ειναι "υψηλο" 550 για ολη την δουλεια.

Αλλα θεωρητικα ξενοιαζεις μια για παντα με τον πανω συμπλεκτη.

arxetypo
08/01/2011, 03:11
Καλησπέρα και καλή χρονιά,έχω το εξής πρόβλημα με την πάνω τρόμπα του συμπλέκτη στο Adv 990 '08 μου χάνει υγρά και μου λαδώνει την μανέτα, όταν είμαι μέσα στην πόλη ο συμπλέκτης δουλεύει κανονικά αλλά όταν βγαίνω εθνική δεν έχω καθόλου συμπλέκτη και οι ταχύτητες μπαίνουν σχεδόν καρφωτές,γιατί συμβαίνει αυτό?
θέλει αλλαγή το εμβολάκι του πάνω συμπλέκτη? ή πρέπει να αλλάξω και την κάτω τρόμπα,πάω για evollutione?

gefr
10/01/2011, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από MultiS
Μήπως ξέρει κανείς να μου πει για 990 Adv εκτός από τη μαμά αν υπάρχει τρόμπα συμπλέκτη που να ταιριάζει από άλλο μηχανάκι ?
Κατά προτίμηση ακτινική. Μου είπαν από Super Duke.

Ευχαριστώ.

????
Από ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα, είχα την εντύπωση οτι ακτινική είναι η δαγκάνα στα δισκόφρενα, τα εμπρός μονο;;; αλλά πάνω τρόμπα και ακτινική για συμπλέκτη;;;

Η επάνω τρόμπα μπορεί να διορθωθεί με αλλαγή ο-rings και αποφυγή χρήσης υγρών φρένων... από λάθος ή άγνοια. Τα orings είναι αυτά που πετυχαίνουν τη στεγάνωση ερχόμενα σε επαφή με τον κύλινδρο. Άν ο κύλινδρος έχει φθαρεί εσωτερικά, τότε χρειάζεται άλλαγμα γιατί θα χαλάει τα orings, αλλά σε 990 πότε πρόλαβε να φθαρεί;; Το δικό μου με 120χιλ χλμ δεν έχει φθαρεί.

MultiS
11/01/2011, 11:58
Ακτινική είτε τρόμπα συμπλέκτη είτε μανέτα φρένου ή ακτινικές δαγκάνες φρένων έχουν να κάνουν ως προς την διάταξη και το «δέσιμο» του εκάστοτε εξαρτήματος πάνω στο μηχανάκι. Δηλαδή η πίεση από την μανέτα του συμπλέκτη στο έμβολο αντί να το σπρώχνει παράλληλα με το τιμόνι στην ακτινική το σπρώχνει κάθετα. Θεωρητικά είναι καλύτερα από θέμα δυνάμενων όταν έχεις να κάνεις με ισχυρά φρένα όπως από ένα ducati 1098. Αν είχε απλή τρόμπα φρένου η αντίσταση στο υγρό των φρένων από τις monoblock δαγκάνες θα χάλαγε συνέχεια την τρόμπα. Νομίζω από τα superbike ξεκίνησε η ιστορία με τα ακτινικά φρένα και τις ακτινικές τρόμπες. Συνήθως οι ακτινικές τρόμπες έχουν και μεγαλύτερο έμβολο σε διάμετρο για περισσότερη δύναμη.

Τώρα στη δική μας περίπτωση με τα 990 έχουμε τα εξής :
Με 64000 χιλ έχω αλλάξει 2 τρόμπες επάνω σε εγγύηση και τώρα πάω για 3 εκτός εγγύησης. Ο ρυθμός ήταν 1 κάθε χρόνο. Γιατί όμως ? Γιατί στο μηχανάκι από τα 5000 φοράω evoluzione συμπλέκτη κάτω έτσι η αδυναμία που έχουν τα adventure με την κάτω τρόμπα εμένα μου την έβγαλε η επάνω. Σαν απόδειξη όλα τα adventure από το ’08 και μετά και στα SMT που φοράνε τον νέο κωδικό του βελτιωμένου συμπλέκτη της KTM χαλάνε μόνο οι πάνω τρόμπες.
Λύση ?
Υπάρχουν 2 τρόποι ή βρίσκεις παλαιό κωδικό συμπλέκτη κάτω και αγοράζεις 2. Τον έναν τον φοράς και τον άλλον τον έχεις σαν backup (πράγμα δύσκολο γιατί πλέον δεν υπάρχει ο παλαιός κωδικός) Αυτό συμφέρει και οικονομικά γιατί 2 κάτω τρόμπες έχουν από 130 ευρώ(σύνολο 260) και η πάνω 270.

Και η δεύτερη λύση (και μάλλον μόνιμη) να βάλεις ακτινική τρόμπα από super duke δηλαδή magura γιατί είναι η μονή μάρκα που δουλεύει με τα υγρά συμπλέκτη και όχι με υγρά φρενών όπως λέει και ο φίλος gefr
Και ένα πολύ ωραίο κόστος της τάξης των 550 ευρώ !!!!

Το «καλο» με την πάνω τρόμπα είναι πως δεν σε αφήνει στο τόπο. Αν έχεις υγρά μαζί συμπληρώνεις και συνεχίζεις σε αντίθεση με την κάτω που πας με καρφωτές μέχρι το συνεργείο.

Αυτά από μένα, αν κάποιος έχει κάνει καμιά πατέντα δεκτές όλες οι λύσεις.

Allst@rf
11/01/2011, 12:11
Gefr + MultiS,ωραίοι αμφότεροι...

Γιατί κάποιος να βάλει υγρα φρενών στο συμπλέκτη;:confused:

ο μάστορας μου είχε πει ότι αν δεν εχω υγρα συμπλέκτη ,μπορώ να βάλω ελαιόλαδο...:winka:

MultiS
11/01/2011, 12:28
νομίζω και baby-oil κάνει.

:beer:

Allst@rf
11/01/2011, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από MultiS
νομίζω και baby-oil κάνει.

:beer:

φροντίδα και προδερμ...

Θα μας πάρουν με τις πέτρες έτσι και το δουν οι άλλοι αυτό ρεεεε...:sick:

gefr
12/01/2011, 04:45
Αν βρείς τρόμπα για τη μανέτα να ταιριάζει μέ ότι πρέπει να ταιριάξει και είναι πιό οικονομική, βάλτη.

Έχω αλλάξει πέντε φορές την κάτω τρόμπα. Το έμβολο ράγιζε και έχανε τα υγρά. Το έλυσα με κατασκευή εμβόλου σε τορναδόρο.
Το βελτιωμένο όμως κάτω έμβολο που βάζει τώρα η ΚΤΜ έχει μεγαλύτερη διάμετρο στην κεντρική φωλιά με τη μπίλια, και τελικά αφήνει μικρότερη επιφάνεια όπου πιέζει το υγρό. Αυτό καταλήγει να θέλει περισσότερη δύναμη στη μανέτα, που ζορίζει το πιστόνι περισσότερο;;;
Για την άνω τρόμπα έχω τις εξής προτάσεις: χιτώνιο ατσάλινο σε συνδυασμό με νέο σέτ τσιμούχες.

Έχω διαβάσει στο advrider για βλάβη στην επάνω τρόμπα, αλλά είναι πολύ σπάνια. Το δικό σου ρεκόρ δεν μου αρέσει

MultiS
19/01/2011, 15:56
Η μονη πανω τρομπα που εχω βρει να ταιριαζει με καποια απο αυτα που πρεπει να ταιριαζει ειναι απο super duke. Πιο οικονομικη δεν ειναι σε καμια περιπτωση.

Λυση για την κατω τρομπα εχω για την πανω δεν εχω.

Το ξερω οτι υπαρχει σετ αλλαγης τσιμουχων για πανω ομως στην δικη μου περιπτωση εχει χαλασει το σωμα του συμπλεκτη δηλαδη μεσα στον συμπλεκτη εκει που μπαινει το εμβολο εχει ξεφτυσει το χρωμα εχει κανει πατουρα και φευγουν τα υγρα. Υγρα φρενων δεν μου εβαλε σιγουρα.

Μπα μη το λες για ρεκορ και στο ktmhellasclub.gr εχει κι αλλος κοσμος προβλημα με την πανω τρομπα.

Σκεφτομαι μολις βαλω καινουργια τρομπα θα προσπαθησω να κανω κανενα κολπο στην παλια. Το μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι να την γεμισω με καποιο υλικο και να της ξανακανω την τρυπα που μπαινει το εμβολο και μετα μια βαφη εσωτερικα. Λεω εγω τωρα δεν ξερω αν μπορει να γινει.

Allst@rf
19/01/2011, 16:15
δυστυχώς από ότι φαίνεται με άφησε και μενα ο συμπλέκτης...:(

δεν ξέρω τι ακριβώς φταίει ,αλλά υποθέτω ότι είναι η slave cylinder,γιατί όταν την άλλαξα το καλοκαίρι ,έβαλα μια μεταχειρισμένη από τον δημητρόπουλο ,λόγο του ότι δεν έπαιζαν φράγκα...

Το ζήτημα είναι τώρα,ότι δεν μου χάνει υγρα και εχω προβληματιστεί...αυτό που μου κάνει ,είναι,ότι όταν σύμπλεκταρω για να αλλάξω σχέση,η μανέτα πιάνει στο τέλος της διαδρομής και πολύ ελάχιστα ,με αποτέλεσμα η σχέση που επιλέγω να μπαίνει σχεδόν καρφώτη...βέβαια πίεση στη μανέτα αισθάνομαι σε όλη την διαδρομή ,απλά ο συμπλέκτης ενεργοποιείτα στο ελάχιστο της διαδρομής και σχεδόν καθόλου...

Οι μάστερ τρομπες των σούπερ ντιουκ βγάζουν προβλήματα,έχετε ακούσει κάτι;

MultiS
03/02/2011, 18:08
επανερχομαι με 2 φωτο


222926

MultiS
03/02/2011, 18:11
ακτινικη



ειτε φρενο ειτε συμπλεκτης


222927

gefr
04/02/2011, 09:13
Πολύ ενημερωτικό. Thnx.

okourkoulos
09/02/2011, 10:38
Εμπειρίες! (http://www.ktmhellasclub.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=65&t=2105)

Allst@rf
30/12/2011, 00:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
http://www.ktmtwins.com/ktm-950-990-...tch-cooler-kit

αν είναι τότε σωθήκαμε...

404 not found.

golden arian
30/12/2011, 01:42
Μάλλον για αυτό λέει ο φίλος...

http://www.ktmtwins.com/ktm-950-990-adventure-parts/controls/cj-designs-ktm-950-990-690-clutch-cooler-kit

Το οποίο είναι κομματάκι ακριβό αλλά πιστεύω πως είναι καλή μοντίφα...

Allst@rf
30/12/2011, 11:12
αλουμινιο...

για να μην βραζουν τα υγρα μαλλον...

χμ...

:rolleyes:

gefr
31/12/2011, 13:17
Δεν είναι και κυλινδράκι.:(
Κρίμα.

okourkoulos
17/01/2012, 10:11
Για άλλη μια φορά (η τρίτη) χάλασε η πάνω τρόμπα του συμπλέκτη από το 2008.
Για μια ακόμη φορά, θα αλλαχτεί μέσα στην εγγύηση!

Black Mamba
17/01/2012, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από okourkoulos
Για άλλη μια φορά (η τρίτη) χάλασε η πάνω τρόμπα του συμπλέκτη από το 2008.
Για μια ακόμη φορά, θα αλλαχτεί μέσα στην εγγύηση!

Aντε μετα να γκρινιαζουμε οτι μας εχει βγει το ονομα...:smokin:

gefr
17/01/2012, 11:33
Υπάρχει εταιρεία στην Αμερική που τοποθετεί ανοξείδωτο χιτώνιο και μοιάζει για την τελική λύση.

http://www.resleeve.com/sleeving.htm

Γιατί να μην γίνεται και εδώ σε κάποιο καλό τορναδόρο; Ο δικός μου δεν ήταν και πολύ πρόθυμος. Καλό είναι το κυλινδράκι που θα τοποθετηθεί να είναι φτιαγμενο από βιομηχανία, για να είναι λειασμένο σωστά στο εσωτερικό του.

Stabak
17/01/2012, 13:14
η τρομπα ειναι θεμα χαρακτήρα... :lol: :lol: :lol:

okourkoulos
17/01/2012, 16:07
Απ'ότι έμαθα, έχει μια επίστρωση, σα το Nicasil ένα πράμα!

Allst@rf
17/01/2012, 16:19
κάτω τρόμπα έχεις αλλάξει ποτέ;

okourkoulos
18/01/2012, 10:27
Όχι, ποτέ!
Δε χρειάστηκε!

gefr
26/01/2012, 21:55
δεν τρώγεται πιά

Mariner
30/01/2012, 11:26
Τα έφτυσε και εμένα η πάνω τρόμπα, έχει αρχίσει εδώ και μέρες να χάνει υγρά. Δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα αν δεν ξεμείνει εντελώς απλά κάθε 5-10 μέρες θέλει συμπλήρωμα. Απ'οτι είδα εχει γίνει σύνηθες φαινόμενο απο τότε που ενισχύσανε την κάτω τρόμπα ή σε όσους έχουν βάλει κάποιον aftermarket οπως evoluzione/oberon κλπ. Τρώγεται το housing που μπαίνει το εμβολάκι οπότε ακόμα και με κιτ επισκευής δεν γίνεται δουλειά καθώς μετά απο κάποιο καιρό τα ξαναφτύνει. Εγώ βρήκα και χτύπησα σε πολύ καλή τιμή μια ακτινική απο SD και θα την πετάξω πάνω μία απο αυτές τις μέρες.

gefr
13/02/2012, 10:52
Ο φίλος μου ο Trickster βρήκε τα εξής:

http://partsfinder.onlinemicrofiche.com/ktmworld/KTM_OEM/KTMDB.asp?Type=13&A=376&B=3

φαίνεται οτι η ΚΤΜ πουλάει τα τεμάχια #11 και #17 (αφού χαλάσει το #11 θα καταστρέψει και το #17) σε λογικές τιμές. Σύμφωνα με το versand.de που έχει αντίστοιχες τιμές με την Ελληνική αντιπροσωπία το κυλινδράκι κοστίζει 37,84ευρώ
και το πιστονάκι 32,01ευρώ.
Γιατί κανείς δεν δοκίμασε αυτή τη λύση;

okourkoulos
13/02/2012, 11:21
Συνήθως δε προλαβαίνεις να δεις ότι υπάρχει η διαρροή.
Ιδιαίτερα όταν έχει βροχερες μέρες και ξεπλένεται.
Έτσι, χαλάει όλο το σύστημα και δε μπορείς να το επισκευάσεις.

MultiS
13/02/2012, 15:18
George το έχουμε πει και παλία το # 11 ειναι το αξεσουάρ της Magura για τον καθρέπτη. Δεν είναι το σώμα του συμπλέκτη.

Μόνιμη λύση τρόμπα απο SuperDuke.







Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
Ο φίλος μου ο Trickster βρήκε τα εξής:

http://partsfinder.onlinemicrofiche.com/ktmworld/KTM_OEM/KTMDB.asp?Type=13&A=376&B=3

φαίνεται οτι η ΚΤΜ πουλάει τα τεμάχια #11 και #17 (αφού χαλάσει το #11 θα καταστρέψει και το #17) σε λογικές τιμές. Σύμφωνα με το versand.de που έχει αντίστοιχες τιμές με την Ελληνική αντιπροσωπία το κυλινδράκι κοστίζει 37,84ευρώ
και το πιστονάκι 32,01ευρώ.
Γιατί κανείς δεν δοκίμασε αυτή τη λύση;

gefr
14/02/2012, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από MultiS
George το έχουμε πει και παλία το # 11 ειναι το αξεσουάρ της Magura για τον καθρέπτη. Δεν είναι το σώμα του συμπλέκτη.

Μόνιμη λύση τρόμπα απο SuperDuke.

Εγώ και πάλι θα προτιμούσα το resleeving. Και επί τη ευκαιρία θα πήγαινα στο στενότερο πιστονάκι με 9χιλ διάμετρο της Magura για πιό ελαφρύ συμπλέκτη.
Γειά χαρά

okourkoulos
14/02/2012, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
Εγώ και πάλι θα προτιμούσα το resleeving. Και επί τη ευκαιρία θα πήγαινα στο στενότερο πιστονάκι με 9χιλ διάμετρο της Magura για πιό ελαφρύ συμπλέκτη.
Γειά χαρά

Αυτό ομολογώ ότι δε το γνωρίζω!
Για πες λεπτομέρειες, τιμή...

gefr
14/02/2012, 21:59
http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=756603&page=2 post#17

τρυπάς το κυλινδράκι με ένα τρυπάνι ένα κλίκ μεγαλύτερο από ότι είναι και τοποθετείς μέσα ένα σωληνάκι από μέταλλο όπως σκληρό μπρούντζο ή ανοξείδωτο. Του κάνεις μία τρύπα στο πλάι για να επικοινωνεί με τη δεξαμενή του υγρού και τοποθετείς μέσα ένα πιστονάκι της Magura των 9χιλ. Οι δυσκολίες είναι να κατασκευαστεί καλά λειασμένο σωληνάκι εσωτερικά στη σωστή διάσταση και να λειανθεί καλά το σημείο της πλευρικής τρύπας.

MultiS την έχεις αλλάξει την τρόμπα ή σε βγάζει ακόμα;

δέστε και εδώ

http://www.ebay.com/itm/Universal-Brombo-Forged-Radial-Front-Clutch-Master-Cylinder-19MM-Dimension-/320839188228?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&vxp=mtr&hash=item4ab3817f04

άραγε γίνεται να μπεί τρόμπα φρένου στη θέση του συμπλέκτη; τι να γίνεται με τις τσιμούχες; αντέχουν το υγρό της Magura;

Kαλή τύχη στους τολμηρούς.

MultiS
15/02/2012, 08:10
Με βγάζει με βγάζει.... μαγική τρόμπα μου έδωσες :beer:

DrBig
15/02/2012, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr

άραγε γίνεται να μπεί τρόμπα φρένου στη θέση του συμπλέκτη; τι να γίνεται με τις τσιμούχες; αντέχουν το υγρό της Magura;



Το προβλημα ειναι οτι το δοχειο υγρων θα ειναι αναποδα!

gefr
15/02/2012, 09:36
και θα μπορούσε να τοποθετηθεί αλοιώς. Αν γλιτώνει κανείς διακόπτες και άλλες πατέντες - μάλλον η βάση του καθρέφτη θα γίνει υποχρεωτικά πατέντα.

mpokis
22/02/2012, 01:03
σχετικά με την μόντα με το ενισχυμενο κυλινδράκι :

1. εχεις ρωτήσει σε τόρνο ο ίδιος κι αν ναι τι σου είπαν

2. επειδή τα αγγλικά μου είναι λίγο φτωχά θα μπορούσες να μου δώσεις τις ακριβείς διαστάσεις απο το κυλινδράκι που προτίνει ο φίλος απο το advrider να ρωτήσω κι εγω κάτι γνωστούς μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

gefr
23/02/2012, 13:08
Ο τορναδόρος μου είπε οτι είναι δύσολο κλπ κλπ αλλά θέλει λίγοπίεση αφού όλοι οι μαστόροιόταν φεύγουν από την πεπατημένη ζορίζονται.
Χρειάζεται να μεγαλώσει η τρύπα στο κυλινδράκι στο μέγεθος της εξωτερικής διαμέτρου του χιτωνίου. Λέγοντας χιτώνιο εννοούμε ένα σωληνάκι στο μήκος που δουλεύει το πιστονάκι με μία τρύπα στο επάνω μέρος για να επικοινωνεί με το δοχείο με τα υγρά, κολημένο στο μανήσιο κυλιδράκι.
Τα δύσκολα σημεία κατ'εμέ είναι:
1) η στήριξη της μανήσιας μανέτας για να τρυπηθεί κάπως ίσια
2) η καλή λειανση του εσωτερικού του "σωλήνα" αυτού ώστε να πετυχαίνει καλή και μακρόχρονη λειτουργία.
Από ότι διάβασα η εσωτερική διάμετρος "σωλήνα" ή πιό σωστά χιτωνίου πρέπει να είναι 10,5χιλ αλλά θα βάλεις τον μηχανουργό σου να το μετρήσει και ο ίδιος.
3) η τρυπίτσα στο σημείο επικοινωνίας με το δοχείο να γίνει στο σωστό σημείο και να καθαριστεί εσωτερικά ωστε να μη μείνουν γρέζα.
Ο τύπος μιλάει για δύο μικρές τρύπες. Δεν κατάλαβα γιατί. Δεν ξέρω αν έχει δύο τρύπες το μανήσιο.
Αυτά όσπου να βάλω στο χέρι ένα ελατωματικό.
Γειά χαρά.

Υ.Γ. για τιμές δεν έχω συζητήσει καθόλου.

MultiS
23/02/2012, 19:26
είχα ρωτήσει και εγω σε 2 τορναδόρους αλλα και οι 2 είπαν οτι είναι πολύ δύσκολο να πετύχουν την λείανση μέσα στο χιτώνιο για να μπορεί να δουλεύει το εμβολάκι σωστά.

Πάντως έχω τον παλαιό μου συμπλέκτη αν θές για πειράματα.

mpokis
23/02/2012, 20:36
Thnx gefr

Αλήθεια εσύ τί εχεις κάνει μέχρι στιγμής πάνω στο συμπλέκτη σου (αλλάγες τρόμπες κτλ) ;


Αν κατάλαβα καλά δηλ :

Για να κάνουμε μια ανακεφαλαίωση,
στην αρχή χαλάγανε οι κάτω τρόμπες (slave cylinder) και απο το μοντέλο του 2010 (αν δε κάνω λάθος) και μετά που αποφάσισαν-κατάφεραν να τις βελτιώσουν, αλλά και σε όσους αποφάσιζαν να βάλουν κάποια aftermarket, κλάνουνε οι πάνω τρόμπες(master cylinder)... λόγω του ότι αλλάζει το διαμέτρημα απο το έμβολο και αυξάνοντε οι πιέσεις που δέχεται η πάνω;;;

Εσένα gerf με την τορνευτή slave σου έχει κάνει τίποτα νερά η master (χτυπάω εγώ ξύλο) :smilea: :smilea: :smilea:

DrBig
24/02/2012, 06:18
Μηπως με επιχρωμιωση θα μπορουσε να διορθωθει το προβλημα της λειανσης?

george''italian
24/02/2012, 22:41
μαντεψτε....εχθες διαβαζα το ποστ αυτο και σημερα........ΕΜΕΙΝΑ ΑΠΟ ΑΝΤΛΙΑ ΠΑΝΩ!!!!! χαχαχαχαχαχα:bigcry: :bigcry:

taxydromos
28/02/2012, 15:32
μήπως είναι γρουσούζικο το θρέντ?:p

gefr
02/03/2012, 02:03
Κατ'αρχάς εγώ δεν έχω ακόμα βλαμμένη επάνω τρόμπα. Η μανήσια μου δουλεύει μιά χαρά. Στην κάτω το τροποποιημένο πιστονάκι δουλεύει μιά χαρά. Να σημειωθεί οτι εγώ δεν άλλαξα διάμετρο στο κεντρικό σημείο όπου φωλιάζει η μπίλια και άρα δεν έκανα την τρόμπα μου πιό σκληρή, όπως οι τελευταίες βελτιωμένες μανήσιες.
Ο δικός μου τορναδόρος μου βρήκε κομμάτι από κάνη που είναι έτοιμο λειασμένο εσωτερικά. Καλή περίπτωση. Επίσης υπάρχουν κάποια ειδικά εργαλεία για εσωτερική λείανση κυλίνδρου, όπως μου έδειξε.
Η περίπτωση της επιχρωμίωσης θα μπορούσε να είναι μία λύση, αν οι επιχρωμιωτές συμφωνούν;;; Ποιός θα κάνει καμμιά παλικαριά; να πάει να ρωτήσει; κανέναν καλό;

MultiS δεν μου τον στέλνεις;

gefr
19/03/2012, 19:03
Νέα από το μέτωπο:
Λοιπόν η ιστορία έχει ως εξής:
Ο τορναδόρος μου έκανε το sleeve στα 9χιλ από ανοξείδωτο, με εξωτερική διάμετρο 10,5χιλ και το έβαλε σφηνωτά και με κόλλα μέσα στον παλιό κύλινδρο. Μετά ξετρύπησε από επάνω την μεγαλύτερη από τις δύο τρύπες. Έχει εκεί και μία μικρότερη αλλά δεν μπορεί να την τρυπήσει γιατί θα του σπάσει το τρυπάνι. Δεν ξέρω τί ακριβώς κάνει αυτή. Κάποιος στο advrider έλεγε οτι είναι εκεί για την εξαέρωση. Η μόνη λύση θα ήταν να κάνουμε μία μεγαλύτερη τρύπα και στο αλουμίνιο και στο sleeve αλλά δεν το κάναμε. Βάλτε το λαδάκι πρώτα και μετά δούλεψέ την να μην δουλευτεί στεγνή. Και... στείλε κατά δώ το δικό σας κύλινδρο να του βάλουμε χέρι και αυτού.
Το resleeving 20ευρώ και το πιστονάκι των 9χιλ 33 από ΚΤΜ. Αποστολή από Θεσσαλονίκη 5ευρώ.

Είχα μία στιγμή έμπνευσης. Η αιτία πιστεύω της αστοχίας ξεκινάει από το ότι το ανθρώπινο χέρι δεν τραβάει το λεβιέ όπως ακριβώς θα ήθελε η Magura. Το αποτέλεσμα είναι να τραβάει έκκεντρα το λεβιέ, ο οποίος τρώγεται στην άρθρωσή του και στο σημείο που στηρίζεται το κόκκινο πλαστικό με τη βίδα. Αυτή η βίδα σπρώχνει το εμβολάκι έκκεντρα επάνω στο τοίχωμα και τελικά τρώγεται η σκληρή βαφή του αλουμινίου, λόγω τριβής μετάλλου με μέταλλο. Η πιό ανθεκτική κάτω τρόμπα που εισήγαγε η ΚΤΜ μεγάλωσε τις δυνάμεις στο λεβιέ, με αποτέλεσμα να επέρχεται γρηγορότερη φθορά στο κυλινδράκι. Ίσως όταν ζορίζεται το ανθρώπινο χέρι να τραβάει και πιό έκκεντρα το λεβιέ (ας μας το επιβεβαιώσει ένας βιο-μηχανικός, bioengeneering). Τελικά οδηγείται γρηγορότερα στην αστοχία από ότι στα 950.

Εμένα γιατί δεν μου έχει φαγωθεί η σκληρή εσωτερική επίστρωση:

Κατ'αρχήν δεν έχω βάλει την αναβαθμισμένη κάτω τρόμπα, ούτε aftermarket τρόμπα.
Έχω βάλει ρουλεμανάκια στο λεβιέ. Στις δύο αρθρώσεις. Έτσι αποφεύγω την φθορά στο λεβιέ που οδηγεί σε φθορά του εμβόλου και του κυλίνδρου.
Παραθέτω φωτορομάντζο250343250345250346
Τα ρουλεμάν είναι:
2 Χ 8χιλ. εξωτερική διά. και 5χιλ. εσωτερική διά. με μπίλιες, προσοχή όχι τα πανάκριβα για οδοντιατρικά εργαλεία (12 ευρώ το ένα), αλλά των 3ευρώ. Το πιό δύσκολο του εγχειρήματος είναι το τεμάχιο δεξιά. Είναι το κυλινδράκι όπου βιδώνει ο κόκκινος ρεγουλατόρος “κατεβασμένος” στον τόρνο στα 5χιλ και σε βάθος 3 χιλ. στις δύο άκρες του ώστε να μπούν τα δύο ρουλεμάν λίγο σφιχτά (βλ. επάνω φωτό όπου φαίνεται το ένα τοποθετημένο επάνω στη θέση όπου θα μπεί.
1 των 9χιλ. εξωτερική διά. και 6χιλ. εσωτερική βελονωτό (needle bearing) με ύψος περίπου 9 χιλ. για να μπεί στη θέση που είναι κάτω, στην πρώτη φωτό. Η βίδα η μανήσια μπαίνει μέσα εφαρμοστά. Σε καμμιά 30χιλ χλμ αλλάξτε τη βίδα γιατί φαγώνεται και κάνει σημάδια.
Η τρίτη φωτό είναι για την ενημέρωση των μαστόρων, ενα εργαλείο ρεκτιφιέ κυλίνδρων μικρής διαμέτρου (honing)
Προτείνω να μήν το αργήσετε πολύ γιατί η φθορά προχωράει.
Συνιστώ fork oil 2,5wt για να μην ζορίζεστε ούτε εσείς ούτε ο συμπλέκτης σας.
Για τα ρουλεμάν πήγα σε ένα γωνιακό μαγαζί, απέναντι από το Σταματιάδη με τις τσιμούχες-ορινγκ που είναι Σερρών 90, ένα γωνιακό μαγαζί με ρουλεμάν.
Το κατέβασμα στον τόρνο το έκανε ο Γιασσίν, Κωσταντινουπόλεως, λίγο κάτω από το Γκάζι. Μία κίτρινη πινακίδα. Άν θυμάμαι καλά μου πήρε 5ευρώ;
Το resleeving το έκανα σε τορναδόρο στη Θεσσαλονίκη με 20 ευρώ.
Αυτά με το συμπλέκτη τα αίτια αστοχίας και τις προληπτικές μοντίφες.
Καλά αν είναι να πάει καμμιά 50χιλ χλμ.
Γειά χαρά.

npat
19/03/2012, 21:08
Να ρωτήσω ρε παιδιά κάτι γιατί το είδα τυχαία στο θρεντ και με παραξένεψε: Ο τρόμπες συμπλέκτη, υγρά φρένων δεν παίρνουν, π.χ. DOT4 (συνήθως τουλάχιστον)? Γιατί είδα κάτι ποστ για ειδικά υγρά συμπλέκτη (τι είναι αυτά, υπάρχει τέτοιο πράγμα?) και για ελαιόλαδα και baby oil (πλάκα κάνετε φαντάζομαι?)

:confused:

daculas
19/03/2012, 21:19
Δεν είναι πλάκα, οι τρόμπες συμπλέκτη στα ktm θέλουν λάδι και όχι υγρό φρένων

npat
19/03/2012, 21:20
Δεν είναι πλάκα, οι τρόμπες συμπλέκτη στα ktm θέλουν λάδι και όχι υγρό φρένων

Γιατί?

:confused:

DrBig
19/03/2012, 21:20
Να ρωτήσω ρε παιδιά κάτι γιατί το είδα τυχαία στο θρεντ και με παραξένεψε: Ο τρόμπες συμπλέκτη, υγρά φρένων δεν παίρνουν, π.χ. DOT4 (συνήθως τουλάχιστον)? Γιατί είδα κάτι ποστ για ειδικά υγρά συμπλέκτη (τι είναι αυτά, υπάρχει τέτοιο πράγμα?) και για ελαιόλαδα και baby oil (πλάκα κάνετε φαντάζομαι?)

:confused:


Και ομως, οι μαγκουρες μας παιρνουν τα παντα απο ελαιολαδο μεχρι λαδι πηρουνιου....εκτος απο DOT. Εχει να κανει με το υλικο των o-ring τα οποια διαβρωνονται απο το πολυ επιθετικο DOT.

DrBig
19/03/2012, 21:23
Νέα από το μέτωπο:


Πολυ ωραια δουλεια Γιωργο!
Τα προβληματα θα πρεπει τελικα να ξεκινανε απο το mineral oil και να κλιμακωνονται λογω των μηχανικων τριβων.

npat
19/03/2012, 21:24
Και ομως, οι μαγκουρες μας παιρνουν τα παντα απο ελαιολαδο μεχρι λαδι πηρουνιου....εκτος απο DOT. Εχει να κανει με το υλικο των o-ring τα οποια διαβρωνονται απο το πολυ επιθετικο DOT.

Αυτό που εννοώ, είναι ότι ΟΛΑ τα μηχανάκια ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, απ' το τελευταίο παπί μέχρι το μεγαλύτερο Goldwing έχουν τρόμπες φρένων που μια χαρά τα πάνε τα o-ring τους με τα DOT4. Γιατί οι τύποι στη μαγκούρα αποφάσισαν να βάλουν o-ring που αυτοκαταστρέφονται με αυτά? Για να παίζουν με τα νεύρα σας?

george''italian
19/03/2012, 21:26
Αυτό που εννοώ, είναι ότι ΟΛΑ τα μηχανάκια ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, απ' το τελευταίο παπί μέχρι το μεγαλύτερο Goldwing έχουν τρόμπες φρένων που μια χαρά τα πάνε τα o-ring τους με τα DOT4. Γιατί οι τύποι στη μαγκούρα αποφάσισαν να βάλουν o-ring που αυτοκαταστρέφονται με αυτά? Για να παίζουν με τα νεύρα σας?
χαχαχαχαχαχ
εχεις ενα δικιο σε αυτο!!!!!!

DrBig
19/03/2012, 21:39
Αυτό που εννοώ, είναι ότι ΟΛΑ τα μηχανάκια ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, απ' το τελευταίο παπί μέχρι το μεγαλύτερο Goldwing έχουν τρόμπες φρένων που μια χαρά τα πάνε τα o-ring τους με τα DOT4. Γιατί οι τύποι στη μαγκούρα αποφάσισαν να βάλουν o-ring που αυτοκαταστρέφονται με αυτά? Για να παίζουν με τα νεύρα σας?

Μα ειναι χιλιες φορες καλλιτερα να μπορεις να βαλεις ελαιολαδο στη τρομπα σου, αντι να ψαχνεις για DOT....Μακαρι να ηταν ολες ετσι. Το οτι παρουσιαζονται προβληματα εχει να κανει αποκλειστικα και μονο με ποιοτητα κατασκευης.

Mariner
19/03/2012, 21:46
Ωραίος Γιώργο, ευχαριστούμε για την ενημέρωση και το φωτορομάντζο. Μάλλον κάποια στιγμή θα κάνω ενα resleeving στην παλιά τρόμπα να την έχω για ώρα ανάγκης..


Αυτό που εννοώ, είναι ότι ΟΛΑ τα μηχανάκια ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, απ' το τελευταίο παπί μέχρι το μεγαλύτερο Goldwing έχουν τρόμπες φρένων που μια χαρά τα πάνε τα o-ring τους με τα DOT4. Γιατί οι τύποι στη μαγκούρα αποφάσισαν να βάλουν o-ring που αυτοκαταστρέφονται με αυτά? Για να παίζουν με τα νεύρα σας?
Στην φρένων μια χαρά DOT μπαίνει, στου συμπλέκτη τώρα γιατί θέλει mineral oil είναι μεγάλο θέμα, μάλλον για να μπορείς εύκολα να συνεχίζεις όταν σε αφήνει στο βουνό προσθέτοντας λαδάκι απο το πιο κοντινό ξωκλήσι :lol:

spyro
20/03/2012, 09:04
Αυτό που απέδειξε ο gefr όμως δεν έχει να κάνει με τα o-rings αλλά το αλουμινένιο σώμα της τρόμπας. Πιθανών το κιτ επισκευής που περιέχει καινουργια orings να καλυτερεύει τη κατάσταση για λίγο στη διαρροή αλλά με τη πάροδο του χρόνου να επανέρχεται το πρόβλημα.

Μήπως τελικά και αυτός ο μύθος με τα orings πλέον να καταρρέει? :confused:

gefr
22/03/2012, 00:10
Άν κάποιος έχει πρόσφατα αλλάξει το έμβολο, ας βάλει το παλιό σε ένα γιάλινο δοχείο με υγρό φρένων, να μουλιάσει για καμμιά εβδομάδα και να μας πεί μετά σε τί κατάσταση είναι τα λαστιχάκια.

gefr
22/03/2012, 00:27
Το οτι παρουσιαζονται προβληματα εχει να κανει αποκλειστικα και μονο με ποιοτητα κατασκευης.

Είναι όμως έτσι;
Πρώτα από όλα και από ότι κατάλαβα, τρόμπες με διάμετρο 10,5χιλ μπαίνουν μόνο στα μεγάλα ΚΤΜ. Μήπως γι αυτό και ζορίζουν τον οδηγό, ο οποίος τραβώντας δυνατά τη μανέτα, την τραβάει λοξά, με αποτέλεσμα να φαγώνεται πρώτα ο λεβιές και μετά το έμβολο και ο κύλινδρος από μέσα; Μήπως δηλαδή φταίει η απόφαση της ΚΤΜ να βάλει τόσο μεγάλη διάμετρο στον κύλινδρο, προκαλώντας έτσι την πρόωρη φθορά του συμπλέκτη της Magura; Και η αναβάθμιση του κάτω εμβόλου, μεγάλωσε ακόμα περισσότερο τις δυνάμεις αυτές.

DrBig
22/03/2012, 06:30
Είναι όμως έτσι;
Πρώτα από όλα και από ότι κατάλαβα, τρόμπες με διάμετρο 10,5χιλ μπαίνουν μόνο στα μεγάλα ΚΤΜ. Μήπως γι αυτό και ζορίζουν τον οδηγό, ο οποίος τραβώντας δυνατά τη μανέτα, την τραβάει λοξά, με αποτέλεσμα να φαγώνεται πρώτα ο λεβιές και μετά το έμβολο και ο κύλινδρος από μέσα; Μήπως δηλαδή φταίει η απόφαση της ΚΤΜ να βάλει τόσο μεγάλη διάμετρο στον κύλινδρο, προκαλώντας έτσι την πρόωρη φθορά του συμπλέκτη της Magura; Και η αναβάθμιση του κάτω εμβόλου, μεγάλωσε ακόμα περισσότερο τις δυνάμεις αυτές.

Δεν ειναι και τοσο μεγαλη η διαμετρος, για παραδειγμα η τρομπα απο το yamaha που σου ελεγα εχει 16 χιλιοστα πιστονι. Εκει περιπου ειναι και αυτη απο το SD990 αν θυμαμαι καλα.
Νομιζω ειναι απλα φτηνιαρικη.
Επιπλεον, οι αφτερ-μαρκετ κατω τρομπες νομιζω ολες ανεξαιρετως εχουν μεγαλυτερα πιστονια απο τις μαγκουρα, οποτε λογικα οι δυναμεις πρεπει να ειναι μικροτερες στην πανω.

Mariner
25/03/2012, 11:29
Δεν ειναι και τοσο μεγαλη η διαμετρος, για παραδειγμα η τρομπα απο το yamaha που σου ελεγα εχει 16 χιλιοστα πιστονι. Εκει περιπου ειναι και αυτη απο το SD990 αν θυμαμαι καλα.

Του SD είναι όντως 16mm. Αυτήν έβαλα εγώ και υποτείθεται πως είναι bulletproof (τουλάχιστον απ'ο,τι έχει φανεί μέχρι τώρα), ίσως βοηθάει το οτι είναι ακτινική. Ο χρόνος θα δίξει.

gefr
26/03/2012, 09:33
Εννοείται οτι η ακτινική λειτουργεί σε άλλες γωνίες. Αλλά θέλει και όλες αυτές τις μετατροπές που δεν μου αρέσουν αισθητικά. Αλλά και δεν μπορώ να καταλάβω πώς έκαναν τέτοια πατάτα και έβαλαν βαμμένο αλουμίνιο να τρίβεται με άλλο μέταλλο. Νομίζω οτι την τριβή του κυλίνδρου με τις τσιμούχες θα άντεχε για πάρα πολύ καιρό, αλλά αυτό που χαλάει τη σούπα είναι η έκκεντρες δυνάμεις. Γι αυτό προσπαθώ να τις απαλείψω.

okourkoulos
28/03/2012, 13:56
Εννοείται οτι η ακτινική λειτουργεί σε άλλες γωνίες. Αλλά θέλει και όλες αυτές τις μετατροπές που δεν μου αρέσουν αισθητικά. Αλλά και δεν μπορώ να καταλάβω πώς έκαναν τέτοια πατάτα και έβαλαν βαμμένο αλουμίνιο να τρίβεται με άλλο μέταλλο. Νομίζω οτι την τριβή του κυλίνδρου με τις τσιμούχες θα άντεχε για πάρα πολύ καιρό, αλλά αυτό που χαλάει τη σούπα είναι η έκκεντρες δυνάμεις. Γι αυτό προσπαθώ να τις απαλείψω.

Γιατί, τα κέντρα των τροχών?
Μέταλο με μέταλο κι εκεί!
Γι'αυτό κάθε τρεις και λίγο θέλει δαχτυλίδι άλλαγμα!

mpokis
28/03/2012, 16:15
Φίλε gefr πραγματικά πολύ καλή η δουλειά που έκανες και μεγάλη βοήθεια για όλους μας, ελποίζω και να αποδώσει. Κάποιες μικρές έως μεγάλες απορίες:

1. τελικά η κάνη δε χρειάστηκε;
2. κάνοντας την κάθετη τρυπούλα, μετά το ρεκτιφιάρισμα του εσωτερικου μέρους του κυλίνδρου, δεν δημιουργεί αλλοιώσεις σε αυτόν.
3. αν κατάλαβα καλά δηλαδή με κανα 33 το εμβολάκι
9 τα ρουλεμάν
20 το πιστονάκι
5 ''το κατέβασμα''
+ 5 η αποστολή απο Θεσ/νίκη
= 72 Σύνολο Δεν είναι κι άσχημα
4. θα μπορούσα άραγε αν μου έστελνες μόνο το νέο πιστονάκι(resleeving) να το περάσω μόνος ή θέλει ''μαστοριά''. Ξερεις δεν έχει κλάσει ακόμα η πάνω και θα προτιμούσα να το έχω για καβάτζα παρα να το σκαλίζω απο τώρα.
5. τέλος μπορείς να μου πείς το ακριβές μήκος του resleeving, το σημείο που πρέπει να βρίσκονται οι δυο τρύπες ή έστω η μία καθώς και τη διατομή αυτών.

Υ.Γ. Μάλλον βρήκα άκρη καλή και τζάπα:cool::cool::cool: για τόρνο φιλαράκι απο ΤΕΙ μου ανέφερε ότι οι τόρνοι τους είναι πανακρίβοι υπερσύνχρονοι και πλήρως αυτοματοποιημένοι :D:D:D λέμε να το δοκιμάσουμε.

Πραγματικά μεγάλη η συνεισφορά σου, πιστεύω και ελπίζω πως θα λειτουργήσει.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

gefr
28/03/2012, 17:56
Φίλε gefr πραγματικά πολύ καλή η δουλειά που έκανες και μεγάλη βοήθεια για όλους μας, ελπίζω και να αποδώσει. Κάποιες μικρές έως μεγάλες απορίες:

1. τελικά η κάνη δε χρειάστηκε;Όχι γιατί πήγαμε σε διάμετρο 9χιλ.
2. κάνοντας την κάθετη τρυπούλα, μετά το ρεκτιφιάρισμα του εσωτερικου μέρους του κυλίνδρου, δεν δημιουργεί αλλοιώσεις σε αυτόν.Γρέζα εννοείς. Ναί. Γι αυτό και θέλει καλό "καθάρισμα" με το εργαλείο που έγινε αρχικά η διάτρηση ή με κάποιο λεπτό γιαλόχαρτο τυλιγμένο σε κύλινδρο ή Dremmel ή ότι άλλο σκεφτεί ο μάστορας(εσύ).
3. αν κατάλαβα καλά δηλαδή με κανα 33 το εμβολάκι
9 τα ρουλεμάν Το βελονωτό νομίζω κάνει 6€ οπότε 12€
20 το πιστονάκιεννοείς το χιτώνιο
5 ''το κατέβασμα''
+ 5 η αποστολή απο Θεσ/νίκη+ 5€ αποστολή από Αθήνα σε εμένα
= 72 Σύνολο 80€ Δεν είναι κι άσχημα
4. θα μπορούσα άραγε αν μου έστελνες μόνο το νέο χιτώνιο(resleeving) να το περάσω μόνος ή θέλει ''μαστοριά''. Ξερεις δεν έχει κλάσει ακόμα η πάνω και θα προτιμούσα να το έχω για καβάτζα παρα να το σκαλίζω απο τώρα.
5. τέλος μπορείς να μου πείς το ακριβές μήκος του resleeving, το σημείο που πρέπει να βρίσκονται οι δυο τρύπες ή έστω η μία καθώς και τη διατομή αυτών. Ο τεχνίτης μου το έκανε σφηνωτό και επίσης το κόλησε και δεν είχα τη δυνατότητα να το βγάλω να το μετρήσω. Ήθελα να το κάνω αλλά... Οι τρύπες έγιναν 3χιλ. η μεγάλη (μέτρησέ την καλύτερα) και 1,5 χιλ η μικρή (για να μην σπάσει το τρυπανάκι). Με τη μεγάλη μόνο δεν έμπαιναν τα υγρά στο κύκλωμα και χρειάστηκε και η μικρή.

Υ.Γ. Μάλλον βρήκα άκρη καλή και τζάπα:cool::cool::cool: για τόρνο φιλαράκι απο ΤΕΙ μου ανέφερε ότι οι τόρνοι τους είναι πανακρίβοι υπερσύνχρονοι και πλήρως αυτοματοποιημένοι :D:D:D λέμε να το δοκιμάσουμε.Ελπίζω να ξέρει και να τον δουλεύει, αν και δεν νομίζω οτι είναι περίπλοκη διαδικασία. Άν το κάνεις να βγαίνει και να μετριέται, κάντο μαζικά. Καμμιά δεκαριά κομμάτια θα μπορούσαν να φύγουν ακόμα και εντός Ελλάδας.

Πραγματικά μεγάλη η συνεισφορά σου, πιστεύω και ελπίζω πως θα λειτουργήσει.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Άντε να απαλλαχτούμε από τα χαζοπροβλήματα της ΚΤΜ.
Γειά χαρά.

mpokis
28/03/2012, 20:09
Ευχαριστώ gefr θα μετρήσω αυριο ακριβώς τις διαστασεις και θα τις στείλω στο φιλαράκι μου, αν μπορέσει να το κάνει γίναμε για τα καλά...

spyro
29/03/2012, 06:50
.......Άν το κάνεις να βγαίνει και να μετριέται, κάντο μαζικά. Καμμιά δεκαριά κομμάτια θα μπορούσαν να φύγουν ακόμα και εντός Ελλάδας.

+1 απο εμένα

πρώτος ενδιαφερόμενος ήδη

γιατι εγώ με αυτα τα "κινέζικα" και περίεργα που αναφέρεται για τη διαδικασία σας έχω χάσει. :p

MultiS
29/03/2012, 11:34
ενημερώστε γενικά αν θα γίνει κάτι εδώ Αθήνα μήπως κοιτάξω να αναβαθμίσω και την δικία μου τρόμπα.

okourkoulos
29/03/2012, 12:15
Μέσα κι εγώ από Αθήνα!

Mariner
30/03/2012, 18:37
Άν κάποιος έχει πρόσφατα αλλάξει το έμβολο, ας βάλει το παλιό σε ένα γιάλινο δοχείο με υγρό φρένων, να μουλιάσει για καμμιά εβδομάδα και να μας πεί μετά σε τί κατάσταση είναι τα λαστιχάκια.

To εμβολάκι της παλιάς τρόμπας κάνει μπάνιο σε υγρά φρένων.. Σε μερικές μέρες θα βγεί για να δούμε τα αποτελέσματα :)

DrBig
30/03/2012, 18:44
Μεσα κι εγω για κυλινδρακι.

Mariner
11/04/2012, 16:14
Άν κάποιος έχει πρόσφατα αλλάξει το έμβολο, ας βάλει το παλιό σε ένα γιάλινο δοχείο με υγρό φρένων, να μουλιάσει για καμμιά εβδομάδα και να μας πεί μετά σε τί κατάσταση είναι τα λαστιχάκια.

To εμβολάκι της παλιάς τρόμπας κάνει μπάνιο σε υγρά φρένων.. Σε μερικές μέρες θα βγεί για να δούμε τα αποτελέσματα :)

Έβγαλα σήμερα το εμβολάκι απο το μπάνιο του. Ήταν στην ίδια ακριβώς κατάσταση όπως την μέρα που το έβαλα. Τα λαστιχάκια επίσης αναλιώτα χωρίς να έχουν χάσει την ελαστικότητά τους ή να έχουν ξεραθεί..

Επίσης δοκίμασα τον reslieved συμπλέκτη με τo 9mm εμβολάκι και είναι πανάλαφρος, νομίζω πως πρέπει να ακολουθήσω άμεσα αυτή τη λύση μιας και η τενοντίτιδα δεν μου τα λέει κ πολύ καλα..

gefr
14/04/2012, 21:12
Ωραίος Mariner συλλογική δουλειά:beer:.
Πού τον δοκίμασες τον συμπλέκτη; του Trickster εννοείς; Γιά να δούμε θα πάει μακρυά;
Το πείραμα που έκανες δεν μας εξασφαλίζει για τις κάτω φλάντζες οπότε... δεν θα μάθουμε ποτέ. Αλλά μήπως μπορούμε να πούμε οτι θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε και μανέτα από άλλους συμπλέκτες στο ΚΤΜ με το ορυκτέλαιο;
Τί γίνεται mpokis με το πέιραμα από τα TEI; προχώρησε τίποτα;

DrBig
14/04/2012, 21:30
Σημερα παρατηρησα το εξης. Στον υδραυλικο μας συμπλεκτη (δε ξερω τι γινεται σε αλλους) η πανω τρομπα δεν λειτουργει αμφιδρομα. Δηλαδη αν πιεσεις το κατω εμβολο, δεν περναει υγρο απο κατω προς τα πανω ωστε να γεμισει το δοχειο πανω. Αυτο σημαινει πως ο συμπλεκτης δουλευει διαρκως με το ιδιο υγρο χωρις να υπαρχει δυνατοτητα κυκλοφοριας και ψυξης. Αν αυτο σημαινει κατι για την μακροζωια τοσο του κατω οσο και του πανω εμβολου, δεν το ξερω. Παντως εγω απο σημερα χρησιμοποιω baby oil σε μια προσπαθεια να προστατευσω τα o-ring απο τυχουσα διαβρωτικη επιδραση του mineral oil.

gefr
15/04/2012, 07:28
η πανω τρομπα δεν λειτουργει αμφιδρομα. Δηλαδη αν πιεσεις το κατω εμβολο, δεν περναει υγρο απο κατω προς τα πανω ωστε να γεμισει το δοχειο πανω.
Νομίζω οτι το σχήμα των λαστιχένιων φλαντζών στον master cylinder εξασφαλίζει την μονόδρομη πλήρωση του κυκλώματος. Αυτο σημαινει πως ο συμπλεκτης δουλευει διαρκως με το ιδιο υγρο χωρις να υπαρχει δυνατοτητα κυκλοφοριας και ψυξης. Αν αυτο σημαινει κατι για την μακροζωια τοσο του κατω οσο και του πανω εμβολου, δεν το ξερω. Παντως εγω απο σημερα χρησιμοποιω baby oil σε μια προσπαθεια να προστατευσω τα o-ring απο τυχουσα διαβρωτικη επιδραση του mineral oil.Από ότι λένε οι αμερικάνοι το baby oil είναι ένα είδος mineral oil. Εγώ προτείνω suspension fork oil

Γειά χαρά

Mariner
15/04/2012, 17:56
Ωραίος Mariner συλλογική δουλειά:beer:.
Πού τον δοκίμασες τον συμπλέκτη; του Trickster εννοείς; Γιά να δούμε θα πάει μακρυά;

Ναι, του trickster είδα και έπαθα πλάκα απο το πόσο μαλακός είναι. Ελπίζω να αντέξει :)

gefr
27/10/2012, 11:20
Τί γίνεται Mariner? Έχω και εγώ πρόβλημα τώρα. Ο Trickster λέει οτι δεν έχει επαρκή αποσύμπλεξη και το μηχανάκι τραβάει στα φανάρια. Σκέφτομαι να κάνω το resleeving αλλά με λίγο μεγαλύτερο έμβολο, κάποιο από αυτά που φέρνει η ΚΤΜ.

Mariner
27/10/2012, 12:06
Ωχ.. περαστικά.. Εμένα η ακτινική του SD κρατάει καλά.. κανένα πρόβλημα στην χρήση πέρα απο το οτι είναι πιο κάπως πιο σκληρή και στο χώμα είναι λίγο κουραστική. Κατα τ'αλλα μια χαρά. Τώρα πάω για τρόμπα πίσω φρένου, έχει αρχίσει να παραδίδει πνεύμα..

gefr
27/10/2012, 15:03
Το είχα και εγώ αυτό, το καλοκαίρι που πέρασε. Μου πούλησαν μία μεταχείρω στού Θαλασσούδη και δουλεύει. Δεν είδα να έχει καμμία βαφή το εσωτερικό του κυλίνδρου. Υπέθεσα οτι ήταν τα λαστιχάκια οπότε πήρα ένα σετάκι τσιμούχες από μαγαζί με ανταλλακτικά, εδώ στη Θεσσσαλονίκη. Την κρατάω για εφεδρική.

indianos950
28/10/2012, 13:36
Γνωρίζετε τι διάμετρο εμβολο έχει η τρόμπα του 990;

Mariner
28/10/2012, 17:47
10.5mm (part num: 50302032000 REP.SET PISTON MAGURA D=10.5)

indianos950
28/10/2012, 19:23
Πουλάνε στο εμπει οικονομικές τρόμπες συμπλεκτη απο husaberg δηλαδη με 150€ χοντρικα γιατι δίνουμε όλοι 270 στην αντιπροσωπεία ;

gefr
21/11/2013, 11:52
indianos950 οι τρόμπες που πουλιούνται είναι μεταχειρισμένες οπότε δεν ξέρω πόσο θα αντέξουν και τί υγρό χρειάζονται; mineral ή υγρό φρένων;
Να ενημερώσω γιατί υπήρξαν εξελίξεις:
Τα χιτώνια που έχω κάνει ώς τώρα δουλεύουν όλα άψογα. Το πρόβλημα στου Trickster προερχόταν από χαλαρό κεντρικό παξιμάδι στο κέντρο του συμπλέκτη. Το έσφιξε και όλα καλά.
Η δεύτερη μικρή τρυπίτσα επικοινωνίας του κυλίνδρου με το δοχείο υγρών, είναι απαραίτητη. Αυτές οι τρυπίτσες δυσκολεύουν την παραγωγή μαζικά χιτωνίων για να στέλνονται έτοιμα. Αυτά για την ώρα.
Γειά χαρά.

Mariner
25/11/2013, 11:23
To ΣΚ που μας πέρασε πήγα μια βόλτα Θεσ/νίκη και με την βοήθεια του gefr (Γιώργο σε ευχαριστώ και πάλι) φτιάξαμε χιτώνιο στην παλιά μου τρόμπα συμπλέκτη. Εντώς τον ημερών θα την φορέσω και θα γράψω update :)

gefr
25/11/2013, 17:43
Και πόσο πήγε το μαλί;

Mariner
27/11/2013, 10:41
20 ευρώ για το χιτώνιο. Το σετ επισκευής με το εμβολάκι των 9mm θα το πάρω σήμερα

gefr
27/11/2013, 18:35
Ο.Κ. για το χιτώνιο ρωτούσα. Τα υπόλοιπα είναι θέμα της ΚΤΜ.
Γειά χαρά

mpokis
09/12/2013, 13:29
Φίλε gefr απολογούμε για την μακροχρονιά απουσία αλλά όπως θα κατάλαβες η φάση με το ΤΕΙ ναυάγησε γρήγορα. Απ'ότι καταλαβαινω ενα χρονο μετα την αντικατάσταση της κάτω τρόμπας με oberon παω κι εγω για πάνω. Σκεφτομε να βγάλω την πάνω και να την στείλω Θεσ/νίκη σε ενα φιλαράκι να την πάει στον δικό σου για τα συναφί ή να βάλω ολόκληρη την 9mm φοράνε τα ξερά και να κάνω πατέντα για τον καθρέφτη. Επειδή εχει κανα χρονο που τα συζητάγαμε μπορεις να μου αναφερεις ξανα περίπου ποσο θα μου κοστίσει καθε μια απο τις παραπάνω μόντες , ποια προτείνεις προσωπικά καθως και τα στοιχεια του μαστορα που σου την έκανε αν αποφασίσω να την στείλω στο φιλαράκι. Ευχαριστώ και πάλι.

gefr
09/12/2013, 17:33
Το χιτώνιο γίνεται με ανοξείδωτο που είναι σκληρότερο από αλουμίνιο και άρα αντέχει περισσότερα χρόνια. Άρα η περίπτωση με καινούργια τρόμπα για ξερό και με λιγότερη αντοχή καί ακριβότερη καί πατέντα για καθρέπτη μου φαίνεται παράλογη. Μοναδικό πλεονέκτημα το πέσιμο που θα χτυπήσει καθρέπτης και θα έσπαζε τη δεξαμενή του υγρού του συμπλέκτη, θα γλυτώσει με το συμπλέκτη από το ξερό.
Το ανταλλακτικό της Magura είναι στα 34€ ή 37€ δεν θυμάμαι καλά. Νομίζω οτι είχε δύο τιμές για πιστονάκια διαμέτρου 9χιλ. Εγώ πήρα το φθηνότερο. Το άλλο πήγαινε στα 54€ αν θυμάμαι καλά.
Ο μάστορας είναι ο Νίκος Γοτουχίδης, οδός Μαβίλη 18, 2310-512-181, ο Mariner το έκανε τελευταία, βλέπε παραπάνω.
Γειά χαρά.

mpokis
09/12/2013, 17:43
Εισαι ωραίος σε ευχαριστό πολυ.

gefr
09/12/2013, 21:20
Όποιος μπορεί να ψάξει και έχει κάποια πείρα ας βρεί ένα μηχανουργό στην Αθήνα που να ξέρει και να είναι πρόθυμος να κάνει μικροδουλίτσες και να μην γδέρνει και να έχει χρόνο... ζητάω πολλα έ;

mpokis
09/12/2013, 22:40
Παραδόξως οχι...

Mariner
10/12/2013, 12:42
Εμένα έβαλα πριν κάποιες μέρες την reslieved και παίζει χαρούμενη. Η αίσθηση είναι φοβερή καθώς είναι πολύ πιο μαλακή απο την μάμά πόσο μάλλον απο την ακτινική των 13mm που φορούσα :D

mpokis
11/12/2013, 00:54
Φιλε Mariner το πιστονακι των 9mm απο που το αγορασες (και πόσο) ειναι απο καποιο συγκεκριμένο μοντελο της KTM; Λιγο προχειρα που είδα στο site της magura είχε διάφορα των 9mm με διαφορετικό μήκος απ'οτι καταλάβα. Εμενα σημερα ταξιδεψε για την συμπρωτευουσα κι απο αυριο περιμενω νεα.

gefr
11/12/2013, 08:15
Σε 9,0χιλ βρήκα το #0722027 στα νούμερα της Magura. Στον κατάλογο ανταλλακτικών της ΚΤΜ, στα ξερά βρήκα πιό συχνό το #54802032000. Δεν λέει διάμετρο, αλλά το κουτάκι του ανταλλακτικού έλεγε. Για σιγουριά πάρε και το μανήσιο στο χέρι, γιατί θυμάμαι οτι κάποιο ήταν πολύ μακρύτερο (και με μεγαλύτερη τιμή). Αυτό μπορεί να επιρρεάσει το σημείο που χρειάζονται οι τρύπες, οπότε ας μην επιρεάζουμε πράγματα που δεν καταλαβαίνουμε. Εγώ πήρα το φθηνότερο με διάμετρο 9,0χιλ. Πρέπει να είναι αυτό; #54802032000

Mariner, μπορείς να μας φωτίσεις;
Γειά χαρά

Mariner
11/12/2013, 18:53
Δυστυχώς δεν έχω το σακουλάκι για να τσεκάρω το PN, η παραγγελία έγινε τηλεφωνικά στο μηχανικό μου οπότε δεν χρειάστηκε να το ψάξω περισσότερο.

gefr
12/12/2013, 21:51
Μήπως βγάλουμε άκρη από την τιμή; ή αν τον ρωτούσες από ποιό μηχανάκι πήρε ανταλλακτικό;

Mariner
13/12/2013, 08:46
30κάτι ευρώ ήταν η τιμή κ νομίζω μου είχε πεί πως είναι απο μηχανάκι τέλη 90ς (ίσως lc4). Mόλις ξαναπεράσω θα τον ρωτήσω