PDA

View Full Version : Προσοχή... για απατεωνιές μέσω Sms..



Gandalf dr685sm
22/12/2010, 17:23
Μας έστειλαν ειδοποίηση και στην δική μας εταιρία... και σας το μεταφέρω όπως μου έχει δοθεί..

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!---- εδώ και καιρό κυκλοφορούν SMS μηνύματα που πηγαίνουν σε όλα τα κινητά νούμερα και σας ειδοποιούν οτι ΔΗΘΕΝ έχετε κερδίσει σε διαγωνισμό για διάφορα ακριβά δώρα. Με το πρόσχημα αυτό σας ζητούν να καλέσετε σε νούμερα τύπου 231-2136***. Αποτέλεσμα είναι να χρεώνεστε με υπέρογκα ποσά στα κινητά σας τηλέφωνα!Μην καλείτε πίσω. Απλά σβύστε τα σχετικά μηνύματα και μην καλέσετε πίσω.

Τα μηνύματα είναι αρκετά πειστικά καθώς είναι στην Ελληνική γλώσσα αλλά το νούμερο είναι γνωστό πλέον καθώς έχει γίνει καταγγελία για αυτό σε διεθνές μάλιστα επίπεδο.


Spoofed Numbers: Caution, 231-213-6363 is a "spoofed" number, which means that whoever called you "tricked" your caller ID to display an incorrect phone number. Telemarketers do this so you cannot complain, but they failed... you can still file a complaint here to fight back against unethical telemarketers.

Προσοχή λοιπόν για να μην βρεθείτε με κανά τρελό ποσό στον λογαριασμό σας.

BLACKGAS
22/12/2010, 17:55
Δεν μπορεί να υπάρχουν τόσο πολύ ευκολόπιστοι!

Μου θυμίζει την παλιά διαφήμιση "Αν κάποιος σου χαρίσει ξαφνικά λουλούδια είναι γιατί τον άγγιξε το Impulse!".:lol:

byron
22/12/2010, 17:55
Αυτό δεν είναι τίποτα. Κυκλοφορεί sms που λεει
"Ασε Μαρία μου, έκανα τρελλό πήδημα με τον μικρό εχθές. Δυστυχώς έφυγε το πρωϊ, και είμαι μεσα στη κάβλα. Πρέπει να βρώ άντρα!!"

Και απαντά ο γαμίκος στο 213-09090980 για να βοηθήσει...:lol: :bawl: :lol: :bawl: :lol:

AUFGEBRACHT
22/12/2010, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αυτό δεν είναι τίποτα. Κυκλοφορεί sms που λεει
"Ασε Μαρία μου, έκανα τρελλό πήδημα με τον μικρό εχθές. Δυστυχώς έφυγε το πρωϊ, και είμαι μεσα στη κάβλα. Πρέπει να βρώ άντρα!!"

Και απαντά ο γαμίκος στο 213-09090980 για να βοηθήσει...:lol: :bawl: :lol: :bawl: :lol:

Ώχχχχ, βλέπω να παίρνεις κόσμο στο λαιμό σου...θα μπλοκάρει το τηλεφωνικό κέντρο :lol: :lol:

blackbusa
22/12/2010, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αυτό δεν είναι τίποτα. Κυκλοφορεί sms που λεει
"Ασε Μαρία μου, έκανα τρελλό πήδημα με τον μικρό εχθές. Δυστυχώς έφυγε το πρωϊ, και είμαι μεσα στη κάβλα. Πρέπει να βρώ άντρα!!"

Και απαντά ο γαμίκος στο 213-09090980 για να βοηθήσει...:lol: :bawl: :lol: :bawl: :lol:

δηλαδη θες να μας πεις οτι εισαι αντρας???

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

ermiss
22/12/2010, 18:16
Και γιατί δεν κλειδώνουν την κλήση προς το νούμερο οι ίδιες οι εταιρείες?

για να μην χάσουν κέρδη?

BLACKGAS
22/12/2010, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Και γιατί δεν κλειδώνουν την κλήση προς το νούμερο οι ίδιες οι εταιρείες?

για να μην χάσουν κέρδη?

Γιατί χρειάζεται δικαστική εντολή για αυτό. :wave2:

Acacius
22/12/2010, 21:03
Οι εταιρείες ψ@λάρουν κανονικά και πρέπει να βγάλεις εσύ το φίδι από την τρύπα. Εμένα μου είχε έρθει ένα κάπως πιο αθώο ότι είχα στείλει το νούμερό μου για να λαμβάνω ringtones με sms με το γνωστό υπερβολικό κόστος. Ο πάροχός μου έκανε την πάπια όταν πήγα να το καταγγείλω αλλά τουλάχιστον οι της smsοεταιρείας ήταν πολύ συνεργάσιμοι και ανέστρεψαν τις χρεώσεις χωρίς να χρειαστεί να τους ξεχέσω πολύ.

DimChios
23/12/2010, 02:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αυτό δεν είναι τίποτα. Κυκλοφορεί sms που λεει
"Ασε Μαρία μου, έκανα τρελλό πήδημα με τον μικρό εχθές. Δυστυχώς έφυγε το πρωϊ, και είμαι μεσα στη κάβλα. Πρέπει να βρώ άντρα!!"

Και απαντά ο γαμίκος στο 213-09090980 για να βοηθήσει...:lol: :bawl: :lol: :bawl: :lol:




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:





























την πατησα :bawl:

nikos_abel
23/12/2010, 03:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αυτό δεν είναι τίποτα. Κυκλοφορεί sms που λεει
"Ασε Μαρία μου, έκανα τρελλό πήδημα με τον μικρό εχθές. Δυστυχώς έφυγε το πρωϊ, και είμαι μεσα στη κάβλα. Πρέπει να βρώ άντρα!!"

Και απαντά ο γαμίκος στο 213-09090980 για να βοηθήσει...:lol: :bawl: :lol: :bawl: :lol:

Δε ξέρω τι λέτε, εγώ μόλις έκλεισα το τηλέφωνο και έχω ραντεβού για ... στις 3 το μεσημέρι με
με τη παρακάτω κυρία.




















Νάτη


220170

nikos_abel
23/12/2010, 03:10
Επειδή όμως υπάρχουν και ανόητοι

ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ, ΔΕΝ ΕΚΛΕΙΣΑ ΚΑΝΕΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ

Μη πάρω και κανένα στο λαιμό μου...

DimChios
23/12/2010, 03:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Επειδή όμως υπάρχουν και ανόητοι

ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ, ΔΕΝ ΕΚΛΕΙΣΑ ΚΑΝΕΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ

Μη πάρω και κανένα στο λαιμό μου...




:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

McRider
23/12/2010, 04:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Και απαντά ο γαμίκος στο 213-09090980 για να βοηθήσει...:lol: :bawl: :lol: :bawl: :lol:



χαχαχααχα :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: