PDA

View Full Version : 2011:Προορισμοί???Για πέστε...



@ngelos
23/12/2010, 12:27
Τώρα που σιγά-σιγά έρχεται ο νέος χρόνος για πέστε που θα θέλατε να δείτε τον εαυτό σας φέτος(πάντα με μηχανή εννοείται)?Ξέρω είναι δύσκολα,αλλά επειδή χειμώνιασε και έχουν νεκρώσει τα "ταξιδιωτικά", ωραία θα ήταν να ταξιδέψουμε λίγο με το νου μας...

Αν τα πράγματα πάνε προσωπικά καλά θα ήθελα φέτος να είναι το πρώτο καλοκαίρι εκτός συνόρων,διαφορετικά και εκείνος ο γύρος της Πελοποννήσου που τόσο καιρό συζητώ δν θα με χαλάσει καθόλου.

Πάρτε σειρά και κανένας άλλος...:beer: :beer: :beer:

antsoar
23/12/2010, 13:57
Για φέτος χιλιόμετρα να γράφω στο KTM και όπου να 'ναι :lol: :a30: :a30:

LARISEOS
23/12/2010, 14:09
φετος σκεφτομαι να παω προς τα κατω αφρικη!

απο που δεν ξερω ακόμα......αλλα σκέφτομαι 'η απο ιταλια...και απέναντι....ή απο τουρκια και κάτω!

railDG
15/05/2011, 01:56
Τώρα που καλοκαιριάζει είναι ώρα για ταξίδια...Εγώ νησί θέλω...:cool: :cool:

Road67
15/05/2011, 02:30
Θέλω να πάω κάπου οδικά τελείως μόνος μου, το έχω ανάγκη. Δε με νοιάζει η διαδρομή. Βασικός όρος κάθε μέρα διαμονή και σε άλλο μέρος. Οπότε το σκέφτομαι κάπως έτσι αν όλα πάνε καλά κι αποκατασταθώ πλήρως απ' το χειρουργείο : Λίγο Αχαϊα με άρωμα Αργολίδας, να περάσω απένατι να γευτώ Αιτωλοακαρνανία, λίγες ημέρες χαζολόγημα στην Ήπειρο, μετά Ηγουμενίτσα να περάσω Αγκόνα και να φτάσω μέχρι Νίκαια. Ελπίζω να μου βγει :)

Όλοι όρθιοι :beer:

railDG
15/05/2011, 10:09
Πωπω,γαμάτο αυτό που λες!Αλλά θέλει και αρκετά λεφτά νομίζω.Συν αρκετό χρόνο...

Καλές διαδρομές πάντως εύχομαι!!!!:beer:

@ngelos
16/05/2011, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Θέλω να πάω κάπου οδικά τελείως μόνος μου, το έχω ανάγκη.λίγες ημέρες χαζολόγημα στην Ήπειρο, μετά Ηγουμενίτσα να περάσω Αγκόνα και να φτάσω μέχρι Νίκαια. Ελπίζω να μου βγει :)

Όλοι όρθιοι :beer:

Otan ertheis Igoumenitsa...kernaw Mpura!!!
:beer: :beer: :beer:

g.kounoupis
16/05/2011, 11:45
Ένας κάλος προορισμός που τον έκανα πριν 2 εβδομάδες είναι ο γύρος της Ανδαλουσίας με πάρα πολύ καλούς επαρχιακούς δρόμους και πολύ όμορφη φύση , παντού πράσινο και όμορφα μικρά καλοδιατηρημένα χωριουδάκια στην μέση του πουθενά .
Έχει φτηνή βενζίνη 1,37 αλλά ακριβά διόδια .

Cpt. Haddock
16/05/2011, 11:46
Αν καταφερω να δω κανενα πασο φετος, ευχαριστημένος θα ειμαι :look:

CBRIDHS
16/05/2011, 12:33
Πρώτη εβδομάδα του Αυγούστου στην Πάργα με την γυναίκα (και γύρα σ'όλα τα εκεί μέρη)και για 3μερο του Αγίου Πνεύματος λέμε Πλαστήρα αλλά μόνο αν το επιτρέψει ο καιρός....:rolleyes:

Road67
16/05/2011, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από mead5600
Otan ertheis Igoumenitsa...kernaw Mpura!!!
:beer: :beer: :beer:
σημειώθηκε και δεν ξεχνιέται :D

:beer: :beer: :beer:

intruder
16/05/2011, 23:06
εγω φετος παω για χειρουργειο χιαστου κ μηνισκου μετα απο τουμπα αλα σουπερμαν:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: καβαλημα μηχανη απο σεπτεμβρη κ μετα

zolotas
16/05/2011, 23:23
πορτογαλια θα λεει......... ΔΝΤ ,σκοτωμενοι θα ειναι κι εκει :bigcry:

@ngelos
18/05/2011, 01:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Οπότε το σκέφτομαι κάπως έτσι αν όλα πάνε καλά κι αποκατασταθώ πλήρως απ' το χειρουργείο

Αρχικά δημιουργήθηκε από intruder
εγω φετος παω για χειρουργειο χιαστου κ μηνισκου μετα απο τουμπα αλα σουπερμαν

Περαστικά στους χτυπημένους...

:beer: :beer: :beer:

Road67
18/05/2011, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από mead5600
Περαστικά στους χτυπημένους...

:beer: :beer: :beer:

:beer: :beer: ευχαριστώ :beer: :beer:

intruder
18/05/2011, 17:28
...κ μη χειροτερα:beer: :beer: :beer: :beer:

George_M.
18/05/2011, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αν καταφερω να δω κανενα πασο φετος, ευχαριστημένος θα ειμαι :look:

σε εναν μηνα περιπου θα περναω το Pordoi Pass...
τα υπολοιπα στις 7 μερες που θα γυριζουμε εκει πανω... :smokin:

ειχα κατα νου Μαυρο Δασος-Αλσατια
αλλα
τα εξοδα του γαμου/σπιτιου μας εκαναν ρεμπετες ...
κ θα την βγαλουμε δω γυρω...:cry:

KiNG-R!
18/05/2011, 19:29
Map: http://tinyurl.com/6bpbwhw


Ιταλία - Μονακό - Αυστρία, SS67 / Grossglockner (http://www.grossglockner.at/en/)

Όποια παρατήρηση-πρόταση ευπρόσδεκτη :)

dimitris777
18/05/2011, 20:01
Αν ολα πανε καλα θελω να την κανω τελη Ιουλιου Pis(s)a, Monaco, Barcelona, San Sebastian..Ισπανια Βορεια θα αλητεψω επαρχιακο δρομο, ειχα διαβασει ενα ταξιδι απο κατι παιδια εδω στο forum http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=89262 και τους ζηλεψα με την καλη την εννοια παντα, χωρις καποια σταθερη διαδρομη, χωρις ξενοδοχεια, θα προσπαθησω για camping μακρια απο κεντρικες πολεις, και υπολογιζω 10 μερες 6-7000χλμ. 1200 περιπου ευρωπουλα :sun: :beer:

g.kounoupis
18/05/2011, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris777
Αν ολα πανε καλα θελω να την κανω τελη Ιουλιου Pis(s)a, Monaco, Barcelona, San Sebastian..Ισπανια Βορεια θα αλητεψω επαρχιακο δρομο, ειχα διαβασει ενα ταξιδι απο κατι παιδια εδω στο forum http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=89262 και τους ζηλεψα με την καλη την εννοια παντα, χωρις καποια σταθερη διαδρομη, χωρις ξενοδοχεια, θα προσπαθησω για camping μακρια απο κεντρικες πολεις, και υπολογιζω 10 μερες 6-7000χλμ. 1200 περιπου ευρωπουλα :sun: :beer:



Ωραίο ακούγεται αλλά είναι λίγες οι μέρες

npat
18/05/2011, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris777
Αν ολα πανε καλα θελω να την κανω τελη Ιουλιου Pis(s)a, Monaco, Barcelona, San Sebastian..Ισπανια Βορεια θα αλητεψω επαρχιακο δρομο, ειχα διαβασει ενα ταξιδι απο κατι παιδια εδω στο forum http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=89262 και τους ζηλεψα με την καλη την εννοια παντα, χωρις καποια σταθερη διαδρομη, χωρις ξενοδοχεια, θα προσπαθησω για camping μακρια απο κεντρικες πολεις, και υπολογιζω 10 μερες 6-7000χλμ. 1200 περιπου ευρωπουλα :sun: :beer:

α. Τα 7000χλμ σε 10 μέρες (αν είναι απο επαρχιακό) είναι λίγο, έως πάρα πολύ, σκίσιμο. Αν είσαι μονοκάβαλος και μόνος σου (ή άντε με άλλο ένα φιλαράκι το πολύ) μπορεί και να βγαίνουν... Αλλά λέμε μετά, κώλος τιτάνιο κανονικά.

β. Για χαλαρά πράγματα, να σου μένει και λίγος χρόνος για ραχάτι, υπολόγιζε τα μισά.

γ. Το Μονακό (αν δεν έχεις τάμα να το δεις ντε και καλά και να αισθανθείς μέλος του διεθνούς τζετ-σετ) μπορείς να το παραλήψεις άνετα (έχει και τρελή κίνηση εκεί τριγύρω).

δ. Camping στην Ευρώπη είσαι βασιλιάς. Υπάρχουν πρακτικά ΠΑΝΤΟΥ, τιμές που δεν συγκρίνονται με ξενοδοχεία, και συνήθως αξιοπρεπέστατο επίπεδο. Αν δεν πετύχεις πολύ άσχημο καιρό προτίμησέ το με τα χίλια.

ε. 1200 ευρώπουλα είναι εντελώς αρχοντικά για 10 μέρες!

στ. Αν βλέπω καλά έχεις ένα GSX1400... οι Άλπεις και τα Πυρηναία με αυτό το μηχανάκι και αυτήν την καρα-ροπάκλα πρέπει να είναι ονείρωξη (λέμε: το κατάλληλο εργαλείο για την κατάλληλη δουλειά!)

Καλά να περάσεις...

:wave2:

g.kounoupis
18/05/2011, 21:29
Τώρα που το βλέπω και τα χρήματα είναι λίγα υπολόγισε βενζίνη Ισπανία 1,37 και Ιταλία 1,55 το καράβι Ηγουμενίτσα –Ανκόνα-Ηγουμενίτσα Κανά 200αρι ευρώ βαλε κάμπινγκ , φαγητό κ.τ.λ.

npat
18/05/2011, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.kounoupis
Τώρα που το βλέπω και τα χρήματα είναι λίγα υπολόγισε βενζίνη Ισπανία 1,37 και Ιταλία 1,55 το καράβι Ηγουμενίτσα –Ανκόνα-Ηγουμενίτσα Κανά 200αρι ευρώ βαλε κάμπινγκ , φαγητό κ.τ.λ.

Πράγματι, για 7000 χιλιόμετρα είναι ΠΟΛΥ λίγα...

Για 10 μέρες, όμως, με τα μισά χιλιόμετρα είναι (όπως είπα παραπάνω) σούπερ.

dimitris777
19/05/2011, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
α. Τα 7000χλμ σε 10 μέρες (αν είναι απο επαρχιακό) είναι λίγο, έως πάρα πολύ, σκίσιμο. Αν είσαι μονοκάβαλος και μόνος σου (ή άντε με άλλο ένα φιλαράκι το πολύ) μπορεί και να βγαίνουν... Αλλά λέμε μετά, κώλος τιτάνιο κανονικά.

β. Για χαλαρά πράγματα, να σου μένει και λίγος χρόνος για ραχάτι, υπολόγιζε τα μισά.

γ. Το Μονακό (αν δεν έχεις τάμα να το δεις ντε και καλά και να αισθανθείς μέλος του διεθνούς τζετ-σετ) μπορείς να το παραλήψεις άνετα (έχει και τρελή κίνηση εκεί τριγύρω).

δ. Camping στην Ευρώπη είσαι βασιλιάς. Υπάρχουν πρακτικά ΠΑΝΤΟΥ, τιμές που δεν συγκρίνονται με ξενοδοχεία, και συνήθως αξιοπρεπέστατο επίπεδο. Αν δεν πετύχεις πολύ άσχημο καιρό προτίμησέ το με τα χίλια.

ε. 1200 ευρώπουλα είναι εντελώς αρχοντικά για 10 μέρες!

στ. Αν βλέπω καλά έχεις ένα GSX1400... οι Άλπεις και τα Πυρηναία με αυτό το μηχανάκι και αυτήν την καρα-ροπάκλα πρέπει να είναι ονείρωξη (λέμε: το κατάλληλο εργαλείο για την κατάλληλη δουλειά!)

Καλά να περάσεις...

:wave2:

npat φιλε χθες το ξαναδιαβαζα το ταξιδιωτικο και ειδα οτι εισαι και εσυ μεσα στο group... το Monaco δε μου λεει κατι να σου πω την αληθεια προτιμω να αραξω σε κανενα χωριο και να πιω μια μπυριτσα παρα εκει ...αλλα απο την αλλη να μη περασω παλι κριμα ειναι :beer:
απο την αλλη θα ειμαστε δυο μηχανες δυο ατομα χαλαρα, ουτε πολλα μπαγαζια ουτε γκρινιες οι γυναικες σταματα ξεκινα και που παμε...ολη μερα απολαυση με τις μηχανες στα χαμενα σχεδον...200€ το καραβι και 100€ καθε μερα για εξοδα απο τα οποια τα 50 περιπου βενζινες νομιζω οτι βγαινει ....και αν οχι θα ειναι εκει κοντα :beer:

dimitris777
19/05/2011, 10:00
Το Σαβ/κο που περασε πηγα Αλεξανδρουπολη-Αμουλιανη ενα μικρο νησακι της Χαλκιδικης για ουζακι και το βραδυ ημουν Θασο για μπυριτσα :beer: προπονηση ενα ντεποζιτο 20 λιτρα (22παιρνει)μου βγαζει 300+ χιλιομετρα με ταχυτητες 110-130 ελπιζω να μου βγει :D


226570

dimitris777
19/05/2011, 10:09
Αμ(μ)ουλιανη!!!:sun:


226571

g.kounoupis
19/05/2011, 10:19
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά μόνο η βενζίνη που θα κάψεις για τα χλμ που λες είναι κοντά στα 600 ευρώ με τιμή ανά λίτρο 1,37 που έχει στην Ισπανία και όχι 1,55 που έχει στην Ιταλία .
Τώρα αν θέλεις να βγάζεις 700 χλμ επαρχιακό την μέρα θέλεις τουλάχιστον 10 ώρες πάνω στην μηχανή μαζί με τις στάσεις για βενζίνη .
Αν θέλεις να πας από αυτοκινητόδρομους τα διόδια είναι 1ευρω στα 10 χλμ .
Τον Απρίλιο που πήγα Βαρκελώνη- Ανδαλουσία έκανα 5000 χλμ επαρχιακό σε 15 μέρες και μου βγήκε κοντά στα 2500 ευρώ .
Μακάρι να το βγάλεις το ταξίδι με τα χρήματα που λες και να περάσεις καλά
:beer: :beer: :beer:

npat
19/05/2011, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris777
npat φιλε χθες το ξαναδιαβαζα το ταξιδιωτικο και ειδα οτι εισαι και εσυ μεσα στο group... το Monaco δε μου λεει κατι να σου πω την αληθεια προτιμω να αραξω σε κανενα χωριο και να πιω μια μπυριτσα παρα εκει ...αλλα απο την αλλη να μη περασω παλι κριμα ειναι :beer:

Ε μετά να πας! Πλάκα θα έχει. Κι άμα θες να νιώσεις χλιδή κι έτσι, άραξε την για καφέ στο απίστευτα κυριλέ μαγαζί ακριβώς δίπλα στην είσοδο του καζίνο. Αν πιείς μόνο καφέ θα σου κοστίσει λιγότερο απ' τα μισά απ' το αν έπινες καφέ στο Κολωνάκι! (Μου είχε κάνει εντύπωση, θυμάμαι)...



Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris777

το καραβι και 100€ καθε μερα για εξοδα απο τα οποια τα 50 περιπου βενζινες νομιζω οτι βγαινει ....και αν οχι θα ειναι εκει κοντα :beer:

Όπως σου είπα, 100 ευρώ τη μέρα είναι γενικώς πολύ αρχοντικά και άνετα.

Αλλά με 700 χιλιόμετρα την μέρα, κατανάλωση 8lt/100km και τιμή βενζίνης 1.5 αυτό βγαίνει 85 περίπου ευρώ για βενζίνες... Αυτό προσπαθώ να σου πω: Υπολογίζεις πολλά χιλιόμετρα την μέρα!

Κατά τα άλλα μια χαρά είναι το πλάνο σου, και αν υπάρχει καλό παρεάκι όπως λες θα περάσεις σούπερ.

:beer:

Cpt. Haddock
19/05/2011, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Ε μετά να πας! Πλάκα θα έχει. Κι άμα θες να νιώσεις χλιδή κι έτσι, άραξε την για καφέ στο απίστευτα κυριλέ μαγαζί ακριβώς δίπλα στην είσοδο του καζίνο. Αν πιείς μόνο καφέ θα σου κοστίσει λιγότερο απ' τα μισά απ' το αν έπινες καφέ στο Κολωνάκι! (Μου είχε κάνει εντύπωση, θυμάμαι)...

Παρομοιως, ειχα παει το 2007. Αφού περνας, αξιζει τον κόπο, αλλωστε ειναι ωραια και όλη η παραλιακη διαδρομή και η αναβαση του ραλι μοντε καρλο.

Επισης λεει να κανεις μεσα στην πολη και τη διαδρομή της Formula 1.

Ετσι, για να πεις οτι περασες κι ήπιες κι ενα καφε :beer:

npat
19/05/2011, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Αλλά με 700 χιλιόμετρα την μέρα, κατανάλωση 8lt/100km και τιμή βενζίνης 1.5 αυτό βγαίνει 85 περίπου ευρώ για βενζίνες... Αυτό προσπαθώ να σου πω: Υπολογίζεις πολλά χιλιόμετρα την μέρα!


Τώρα είδα το ποστάκι σου για τα 300χλμ με 20 λίτρα. Αυτό δίνει κατανάλωση 6.6lt/100km και για 700χλμ την μέρα χρειάζεσαι περίπου 70 ευρώ (με τιμή βενζίνης το 1.5)...

dimitris777
19/05/2011, 11:00
Γι' αυτο το χαιρομαι το moto παιρνεις τις πληροφοριες που θες και κανονιζεις την πορεια σου σας ευχαριστω ολους, να υπολογισω δλδ 500 χλμ τη μερα για να ειμαι μεσα απο απολαυση του δρομου και ρουβλια :)

npat
19/05/2011, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris777
Γι' αυτο το χαιρομαι το moto παιρνεις τις πληροφοριες που θες και κανονιζεις την πορεια σου σας ευχαριστω ολους, να υπολογισω δλδ 500 χλμ τη μερα για να ειμαι μεσα απο απολαυση του δρομου και ρουβλια :)

Με 500km τη μέρα και κατανάλωση 6.6lt/100km, σου μένει ένα 50άρι για φραμπαλά, φαΐ και ύπνο. Σε κάμπινγκ είναι μια χαρά.

Εγώ θα σου τη σπάσω ξανά, και σόρυ κιόλας, αλλά 100% επαρχιακό, 500km την ημέρα, κάθε μέρα, είναι μεν σαφώς λογικότερο από το 700 και εφικτό... αλλά μάλλον προς το "πολύ". Εγώ θα υπολόγιζα κατά μέσο-όρο 400χλμ ημερησίως. Το 500, όμως, είναι στην σφαίρα του ρεαλιστικού, οπότε βλέπεις και κάνεις.

dimitris777
19/05/2011, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Με 500km τη μέρα και κατανάλωση 6.6lt/100km, σου μένει ένα 50άρι για φραμπαλά, φαΐ και ύπνο. Σε κάμπινγκ είναι μια χαρά.

Εγώ θα σου τη σπάσω ξανά, και σόρυ κιόλας, αλλά 100% επαρχιακό, 500km την ημέρα, κάθε μέρα, είναι μεν σαφώς λογικότερο από το 700 και εφικτό... αλλά μάλλον προς το "πολύ". Εγώ θα υπολόγιζα κατά μέσο-όρο 400χλμ ημερησίως. Το 500, όμως, είναι στην σφαίρα του ρεαλιστικού, οπότε βλέπεις και κάνεις.



npaaaaaaaaaaaaaaat!!!!!!!!!!!!!!!
Αν η οδηγικη μου μερα αρχιζει 9 το πρωι δε νομιζω οτι ειναι δυσκολο να οδηγας σε αυτες τις τεμπελικες ταχυτητες για ωρες εφοσον εχεις καταληλη μηχανη σελα και κωλο , περυσι πηγαμε απο τις 10-11 το πρωι ankona μεσημερι ρωμη και βραδυ φλωρεντια αλλα ηταν autostrada γι' αυτο βγηκαν τα χλμ.

g.kounoupis
19/05/2011, 11:31
Μπορεί τα χλμ να είναι εφικτά αλλά εγώ θεωρώ ότι είναι παρά πολλά .
Στην Ισπανία μην σταματήσεις στην άκρη του δρόμου για φωτο , τσιγάρο κ.τ.λ. παρά μόνο σε παρκινγκ οι μπάτσοι καραδοκούν και το πρόστιμο είναι 100 ευρώ αν είσαι τουρίστας


226587

npat
19/05/2011, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris777
npaaaaaaaaaaaaaaat!!!!!!!!!!!!!!!
Αν η οδηγικη μου μερα αρχιζει 9 το πρωι δε νομιζω οτι ειναι δυσκολο να οδηγας σε αυτες τις τεμπελικες ταχυτητες για ωρες εφοσον εχεις καταληλη μηχανη σελα και κωλο , περυσι πηγαμε απο τις 10-11 το πρωι ankona μεσημερι ρωμη και βραδυ φλωρεντια αλλα ηταν autostrada γι' αυτο βγηκαν τα χλμ.

Οκ! Εσύ ξέρεις καλύτερα τους ρυθμούς και τις αντοχές σου. Σου είπα, είναι εφικτό!

Καλά να περάσεις!

:beer: :beer:

dimitris777
19/05/2011, 11:38
Τελικα ειναι αρκετα πραγματα που δεν υπολογισα, αν βρεθουμε πουθενα κερναω , αν κατσει για την Πανελληνια Σκιαθο, τσιπουρο στο Βολο!:beer:

npat
19/05/2011, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.kounoupis
Στην Ισπανία μην σταματήσεις στην άκρη του δρόμου για φωτο , τσιγάρο κ.τ.λ. παρά μόνο σε παρκινγκ

Προφανώς εννοείς σε αυτοκινητόδρομο... Εννοείται οτι δεν σταματάς όπου να 'ναι, καταρχάς για δική σου ασφάλεια.

npat
19/05/2011, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris777
Τελικα ειναι αρκετα πραγματα που δεν υπολογισα, αν βρεθουμε πουθενα κερναω , αν κατσει για την Πανελληνια Σκιαθο, τσιπουρο στο Βολο!:beer:

:beer: :beer:

LOUKILOUK
19/05/2011, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από KiNG-R!
Map: http://tinyurl.com/6bpbwhw


Ιταλία - Μονακό - Αυστρία, SS67 / Grossglockner (http://www.grossglockner.at/en/)

Όποια παρατήρηση-πρόταση ευπρόσδεκτη :)

To 2009 έκανα το ίδιο φτάνοντας Μασσαλία και περνώντας στον γυρισμό και από Βενετία. Γύρω στις 18 μέρες. 3 μέρες για Μασσαλία χαλαρά, μετά Κόμο και από εκεί Δολομίτες, Νας λεγόταν το χωριο που μείναμε, από εκεί Grossglockner μονοήμερη, μετά Βενετία, Ανκόνα και πίσω.
Όταν λες Μονακό ελπίζω να εννοείς Κυανή ακτή γενικώς, μιας και το Μονακό είναι πανάκριβο.
Μείνε σε κάμπινγκ εκεί γύρω, μπανάκι το πρωί και βόλτα το βράδυ. Μονακό πηγαινε βράδυ οπωσδήποτε... είναι πανέμορφο,το οργώνεις με την μηχανή, είναι άδειο, και βρίσκεις και την διαδρομή της F1... :winka: :evil: . Οι γύρω από το Μονακό δρόμοι είναι καταπληκτικοί και μόνο το βράδυ δεν πείζουν από κινηση...
Ότι θες ρώτα...:beer: :wave2:

LOUKILOUK
19/05/2011, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris777
Αν ολα πανε καλα θελω να την κανω τελη Ιουλιου Pis(s)a, Monaco, Barcelona, San Sebastian..Ισπανια Βορεια θα αλητεψω επαρχιακο δρομο, ειχα διαβασει ενα ταξιδι απο κατι παιδια εδω στο forum http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=89262 και τους ζηλεψα με την καλη την εννοια παντα, χωρις καποια σταθερη διαδρομη, χωρις ξενοδοχεια, θα προσπαθησω για camping μακρια απο κεντρικες πολεις, και υπολογιζω 10 μερες 6-7000χλμ. 1200 περιπου ευρωπουλα :sun: :beer:

Η ιδέα πολύ καλή, αλλά θα συμφωνήσω ότι τα νούμερα κάπου δεν βγαίνουν... ή τα χλμ θα κόψεις, ή τα ευρόπουλα θα αυξήσεις...τις μέρες κάντες 12-14 για να γυρίσεις "χορτάτος"...
Συνοπτικά 12 μέρες 5000χλμ 1500 ευρώπουλα νομίζω ότι είναι υπέροχα αν σε παίρνει.
Σκέψου ότι είναι λογικό κάποια μέρα να θέλετε κάτι διαφορετικό από δρόμους και σκέψου και την καθημερινή κούραση που συσωρεύετε... και λίγο χαλάρωμα είναι απαραίτητο... :winka: :beer: :wave2:

Cpt. Haddock
19/05/2011, 13:01
Παρε και μια γευση απο Μονακο - διαδρομη F1

(ατελείωτο αυτο το τούνελ :lol: )

http://www.youtube.com/watch?v=z39MV9CEc7c

:beer:

Ichigo
19/05/2011, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Παρε και μια γευση απο Μονακο - διαδρομη F1

(ατελείωτο αυτο το τούνελ :lol: )

http://www.youtube.com/watch?v=z39MV9CEc7c

:beer:

Εχμ με αιματηρές οικονομίες :bigcry: :bigcry: :bigcry: και κατανάλωση 5.5-6.5 λ/100 χμ πόσο θα κόστιζε το νταβαντούρι για να φτάσεις ως εκεί από Ιταλία; Έτσι για να πεις ότι πήγες ρε παιδί μου;

LOUKILOUK
19/05/2011, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Παρε και μια γευση απο Μονακο - διαδρομη F1

(ατελείωτο αυτο το τούνελ :lol: )

http://www.youtube.com/watch?v=z39MV9CEc7c

:beer:

Από το βίντεο ορμώμενος, να πω ότι ακριβώς στο 31ο sec, στο σημείο αυτό αριστερά σε ένα πεζόδρομο καμιά 300αριά μέτρα νομίζω, υπάρχει Ιρλανδέζικη μπυραρία με τιμές Ελλάδας κανονικά... :winka: :beer: :beer:

npat
19/05/2011, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
Εχμ με αιματηρές οικονομίες :bigcry: :bigcry: :bigcry: και κατανάλωση 5.5-6.5 λ/100 χμ πόσο θα κόστιζε το νταβαντούρι για να φτάσεις ως εκεί από Ιταλία; Έτσι για να πεις ότι πήγες ρε παιδί μου;

Για να πας και να' ρθεις μονο (1 διανυκτέρευση στο "πήγαινε", 1 στο "έλα", και μία εκει, έχουμε και λέμε):

Μόνο επαρχιακός γιατί αλλιώς τον ήπιες σε διόδια.

Πλοίο: κάνα 150άρι, εξαρτάται τη σεζόν. Μπορεί και 200.

To κόβω να 'ναι καμιά 750-800 χιλιόμετρα (κοίτα χάρτη). Βενζίνες (με 1.55euro/lt και 6.5lt/100km): 80 ευρώ x 2 = 160.

Ύπνος: Βάλε 20 ευρώ το camping x 3 = 60

Φαί / καφέδες? 25 ευρώ τη μέρα από σούπερ-μαρκετ x 4 = 100

Σούμα: 200 + 160 + 60 + 100 = 520

Με έξι κατοστάρικα είσαι μια χαρά (και έχεις και λίγη καβάτζα) για 3 μέρες.

To θέμα είναι ότι 3 μέρες μόνο ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ! Αναλογικά το πλοίο βγαίνει πανάκριβο... Άσε που είναι σκότωμα...

dimitris777
19/05/2011, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Η ιδέα πολύ καλή, αλλά θα συμφωνήσω ότι τα νούμερα κάπου δεν βγαίνουν... ή τα χλμ θα κόψεις, ή τα ευρόπουλα θα αυξήσεις...τις μέρες κάντες 12-14 για να γυρίσεις "χορτάτος"...
Συνοπτικά 12 μέρες 5000χλμ 1500 ευρώπουλα νομίζω ότι είναι υπέροχα αν σε παίρνει.
Σκέψου ότι είναι λογικό κάποια μέρα να θέλετε κάτι διαφορετικό από δρόμους και σκέψου και την καθημερινή κούραση που συσωρεύετε... και λίγο χαλάρωμα είναι απαραίτητο... :winka: :beer: :wave2:

Καλα θα ηταν φιλε LOUKILOUK αλλα οι 10 μερες ειναι ηδη τραβηγμενες αρκετα:) δε με χαλαει ας κανουμε ολοι την τρελα μας να βγουμε στο δρομο με την καλη μας , τα μπαγαζια, και τα ρουβλια και ας ειναι το ταξιδι οπουδηποτε!!!!! και μονο που αρχισαμε να συζηταμε για τους δρομους μας φτιαχνει!!!!! :sun:

Ichigo
19/05/2011, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Για να πας και να' ρθεις μονο (1 διανυκτέρευση στο "πήγαινε", 1 στο "έλα", και μία εκει, έχουμε και λέμε):

Μόνο επαρχιακός γιατί αλλιώς τον ήπιες σε διόδια.

Πλοίο: κάνα 150άρι, εξαρτάται τη σεζόν. Μπορεί και 200.

To κόβω να 'ναι καμιά 750-800 χιλιόμετρα (κοίτα χάρτη). Βενζίνες (με 1.55euro/lt και 6.5lt/100km): 80 ευρώ x 2 = 160.

Ύπνος: Βάλε 20 ευρώ το camping x 3 = 60

Φαί / καφέδες? 25 ευρώ τη μέρα από σούπερ-μαρκετ x 4 = 100

Σούμα: 200 + 160 + 60 + 100 = 520

Με έξι κατοστάρικα είσαι μια χαρά (και έχεις και λίγη καβάτζα) για 3 μέρες.

To θέμα είναι ότι 3 μέρες μόνο ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ! Αναλογικά το πλοίο βγαίνει πανάκριβο... Άσε που είναι σκότωμα...

ouch :bigcry:
Σκεφτόμουνα και μια περιηγηση στα πέριξ πάντως (Nice-Νίκαια) όχι αυστηρά Μονακό
Τεσπα :a35:

Cpt. Haddock
19/05/2011, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
ouch :bigcry:
Σκεφτόμουνα και μια περιηγηση στα πέριξ πάντως (Nice-Νίκαια) όχι αυστηρά Μονακό
Τεσπα :a35:

Βρε αγεωγράφητε, το Μονακό ειναι πριν τη Νικαια (πηγαινοντας).

Ασε που ειναι 25 χλμ αποσταση (απο το βουνο με τις ωραιες στροφες) και 21 απο την παραλια :wave2:

taisteal
19/05/2011, 15:56
εγω φετος λεω για νοτια ισπανια με την βεσπα μου και δικαβαλος.απο ιταλια λογικα.το bmw θα μεινει εντος των συνορων φετος

LOUKILOUK
19/05/2011, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris777
Καλα θα ηταν φιλε LOUKILOUK αλλα οι 10 μερες ειναι ηδη τραβηγμενες αρκετα:) δε με χαλαει ας κανουμε ολοι την τρελα μας να βγουμε στο δρομο με την καλη μας , τα μπαγαζια, και τα ρουβλια και ας ειναι το ταξιδι οπουδηποτε!!!!! και μονο που αρχισαμε να συζηταμε για τους δρομους μας φτιαχνει!!!!! :sun:

Αυτός είναι ο σωστός τρόπος σκέψης...καλούς δρόμους:beer: :beer: :wave2:

magelanos
19/05/2011, 22:35
Eγω σιγα σιγα οργανονομαι... για ολο τον Αυγουστο γι'αυτο:

Βουλγαρια-Ρουμανια-Ουκρανια-Ρωσια-Eσθονια-Λετονια-Λιθουανια-Καλινιγκραντ-Πολωνια-Γερμανια

Αυστρια-Ιταλια και απο Βενετια επιστρωφη με το καλο.... ;) ;)

Ichigo
20/05/2011, 02:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Βρε αγεωγράφητε, το Μονακό ειναι πριν τη Νικαια (πηγαινοντας).

Ασε που ειναι 25 χλμ αποσταση (απο το βουνο με τις ωραιες στροφες) και 21 απο την παραλια :wave2:

Είπα εγώ ρε πως είναι μετά :eek: ; Στη Γεωγραφία (Πατριδογνωσία δια τους παλαιότερους :D ) ήμουν πολύ καλός btw. Απλά σαν στόχο έχω αναχώρηση από Βενετία προς Μονακό με σκοπό και κάποιες βόλτες σε ιστορικές πόλεις εις τα πέριξ :wave2:
Κρίμα που το Grand Prix πέφτει πάντα τέλη Μαΐου Ιούνιο και δε θα μπορούσα να το συνδυάσω κάπως έτσι :sad: Διότι Ferrari και Monaco Πάνε μαζί! :D

taisteal
20/05/2011, 03:36
φιλε πολυ ωραια διαδρομη,την εκανα το 2009 γυρνοντας απο γαλλια προς βενετια.μην ξεχασεις το σεν τροπε....

akalokat
20/05/2011, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από KiNG-R!
Map: http://tinyurl.com/6bpbwhw


Ιταλία - Μονακό - Αυστρία, SS67 / Grossglockner (http://www.grossglockner.at/en/)

Όποια παρατήρηση-πρόταση ευπρόσδεκτη :)

Από φορλί που θα πιάσεις τον SS67 πριν μπείς φλορεντία θα στρήψεις δεξιά για φιέσολε και θα μπείς από εκει φλορεντία.
25κμ στροφιλίκι αν αυτό είναι το ζητούμενο σου.

Το ταξιδάκι που σχεδιάζεις μέσες άκρες το έκανα πέρσι.

Επίσης όπως έχεις σχεδιάσει την διαδρομή από autostrada χάνεις τον παράλληλο επαρχειακό δίπλα στην κυανή ακτη. Είναι ο δρόμος αριστερα της aytostrada από La spezia για Γένοβα.

Καλά να περάσεις και καλά στριψίματα.

Ichigo
20/05/2011, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από tommy dakar
φιλε πολυ ωραια διαδρομη,την εκανα το 2009 γυρνοντας απο γαλλια προς βενετια.μην ξεχασεις το σεν τροπε....

Έχω και το St Tropez όπως και τις Cannes στα υπ όψιν :winka:

KiNG-R!
21/05/2011, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από akalokat
Από φορλί που θα πιάσεις τον SS67 πριν μπείς φλορεντία θα στρήψεις δεξιά για φιέσολε και θα μπείς από εκει φλορεντία.
25κμ στροφιλίκι αν αυτό είναι το ζητούμενο σου.



Που ακριβώς πρέπει να στρίψω?

Cpt. Haddock
21/05/2011, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από KiNG-R!
Που ακριβώς πρέπει να στρίψω?



δεξιά για φιέσολε

dimitris777
29/06/2011, 20:43
160€ πανε ελα 1 Ατομο Μηχανη Ιγουμενιτσα Ανκονα καταστρωμα...λιγοτερα απο Αλεξανδρουπολη Σαμοθρακη που λεει ο λογος!!! :D

@ngelos
03/07/2011, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris777
160€ πανε ελα 1 Ατομο Μηχανη Ιγουμενιτσα Ανκονα καταστρωμα...λιγοτερα απο Αλεξανδρουπολη Σαμοθρακη που λεει ο λογος!!! :D

Άστα να πάνε...γιατί με αυτό το SAOS πέρσυ έμεινα να τρώω 4 μέρες φρυγανιές και κονσέρβες Σαμοθράκη...:lol: :lol: :lol:

dimitris777
04/07/2011, 09:22
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: ξερεις ποτε θα πας αλλα δε ξερεις ποτε θα γυρισεις !!!!! ολο εκπληξεις το νησι!!!!!

railDG
04/07/2011, 12:27
Να ρωτήσω κάτι σχετικοάσχετο μήπως γνωρίζει κανείς,γιατί έχω χάσει το μπούσουλα.Για να πας Σκιάθο,αν πάρεις Κτελ από Αθήνα για Άγιο Κωνσταντίνο πρέπει να πάρεις κι άλλο λεωφορείο να πας στο λιμάνι ή πάει απευθείας κοντά στο λιμάνι;:rolleyes:

latris mixanis
08/07/2011, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αν καταφερω να δω κανενα πασο φετος, ευχαριστημένος θα ειμαι :look:


Έλα ρε γκρίνια τόσα πάσα κουζίνας υπάρχουν όλο κ σε κάποιο σπίτι θα πας κ θα δεις :p

Χμ χμ δεν ξέρω ακόμα θα εξαρτηθεί από πολλούς παράγοντες.. αλλά θα ήθελα εξωτερικό :D