PDA

View Full Version : Περι βαλιτσών



kles
09/01/2011, 14:56
Γειά χαρα παιδιά και καλή χρονιά.
Θέλω να πάρω βαλίτσες, (γύρω στα 40 λίτρα) και κοιτάζω τις Hepco & becker Journey- 42 λίτρων.
http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=1135
Τις ξέρει κανένας να μου πεί καμμιά εντύπωση ?
Πάντως για 42 λίτρα δεν μου φαίνονται, σύμφωνα με τις διαστάσεις.
Καμμιά γνώμη κανένας ?

Thanks. :)

kles
09/01/2011, 15:02
Επίσης αυτές που βλέπω είναι και οι KRAUSER K5 (47L) .
Καμμιά άποψη ?

:sick:

kles
09/01/2011, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kles
Επίσης αυτές που βλέπω είναι και οι KRAUSER K5 (47L) .
http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=1343
Καμμιά άποψη ?

:sick:

Να σημειώσω οτι η μηχανή είναι BMW R1150gs

MikeG
10/01/2011, 11:26
Έχω τις Hepco εδώ και 4 χρόνια. Τι ακριβώς θες να μάθεις.
Είναι αρκετά ευρύχωρες, άσχετα με το πως δείχνουν στο μάτι. Τις έχω χρησιμοποιήσει για αρκετές χιλιάδες χιλιόμετρα δίχως κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.

:wave2:

faraway
10/01/2011, 11:42
Πως και δε κοιτάς τις αλουμινένιες ??

Πάνω κάτω στα ίδια λεφτά είναι αλλά πιο τετραγωνισμένες και πιθανόν πιο εύχρηστες στη φόρτωση τους με περισσότερα αντικείμενα .

Επίσης στα χρήματα που αγοράζεις τις βαλίτσες μη ξεχάσεις να συνυπολογίσεις και το κόστος για τις βάσεις που θα χρειαστείς . :wave2:

kles
10/01/2011, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Έχω τις Hepco εδώ και 4 χρόνια. Τι ακριβώς θες να μάθεις.
Είναι αρκετά ευρύχωρες, άσχετα με το πως δείχνουν στο μάτι. Τις έχω χρησιμοποιήσει για αρκετές χιλιάδες χιλιόμετρα δίχως κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.

:wave2:

Αυτό που' θάθελα να μάθω Μάϊκ, είναι αν παραείναι φαρδιές πλάϊ στη μηχανή.

Τις βάσεις, ξέρω οτι είναι ένα κόστος κι αυτές. ( + - 200? ).

Όσο για τις μεταλλικές, όσο παράξενο κι αν ακούγεται, πιό πολύ μ' αρέσουν οι πλαστικές και πρέπει να είναι πιό πρακτικές. (Λίγο μπόξ και ρόμποτ στύλ τις βλέπω τις μεταλλικές και σαν να με χαλάνε λίγο).
Λέω πρέπει, γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μεταλλικές, αλλά πιστεύω οτι τα ρούχα, μπαίνουν πιό τακτοποιημένα στις πλαστικές που ανοίγουν σαν στρείδια και έχουν μεγάλες επιφάνειες ανοίγματος.
(Ταξιδεύουμε με τη σύζυγο και πρέπει να τα προσέχουμε και αυτά, τι να κάνουμε).

MikeG
10/01/2011, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από kles
Αυτό που' θάθελα να μάθω Μάϊκ, είναι αν παραείναι φαρδιές πλάϊ στη μηχανή.

Τις βάσεις, ξέρω οτι είναι ένα κόστος κι αυτές. ( + - 200? ).

Όσο για τις μεταλλικές, όσο παράξενο κι αν ακούγεται, πιό πολύ μ' αρέσουν οι πλαστικές και πρέπει να είναι πιό πρακτικές. (Λίγο μπόξ και ρόμποτ στύλ τις βλέπω τις μεταλλικές και σαν να με χαλάνε λίγο).
Λέω πρέπει, γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μεταλλικές, αλλά πιστεύω οτι τα ρούχα, μπαίνουν πιό τακτοποιημένα στις πλαστικές που ανοίγουν σαν στρείδια και έχουν μεγάλες επιφάνειες ανοίγματος.
(Ταξιδεύουμε με τη σύζυγο και πρέπει να τα προσέχουμε και αυτά, τι να κάνουμε).


Σίγουρα είναι πιο φαρδιές από το να έχεις μεταλλικές. Όμως αυτό που λες για τα ρούχα είναι απόλυτα σωστό. Ότι μπει στο πάτο της μεταλλικής, πρέπει να την αδειάσεις για να το βγάλεις. Γενικά είναι αρκετά πρακτικές οι συγκεκριμένες.
Η βαλίτσα χωρίζεται σε 2 μέρη με τα άγκιστρα της και έτσι ανοίγοντας την, έχεις εύκολη πρόσβαση σε ότι ψάχνεις.

:wave2:

Gallos
10/01/2011, 12:54
Όσο οι βαλίτσες είναι πάνω στην μηχανη και εσύ χρειάζεσαι να πάρεις κάτι, το στυλ ανοίγματος ''στρείδι'' δεν είναι καθόλου βολικό. Κατά τα άλλα, λέμε ναι στις Βαλίτσες και στα ταξίδια :beer: :beer:

g.kounoupis
10/01/2011, 13:21
Κάτι άσχετο δεν σου αρέσουν οι μανίσεις ?
Το κακό με τις βαλίτσες αυτές είναι ότι η βαλίτσα από την μεριά της εξάτμισης βγαίνει πιο έξω από ότι στην άλλη πλευρά .

kles
11/01/2011, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.kounoupis
Κάτι άσχετο δεν σου αρέσουν οι μανίσεις ?
Το κακό με τις βαλίτσες αυτές είναι ότι η βαλίτσα από την μεριά της εξάτμισης βγαίνει πιο έξω από ότι στην άλλη πλευρά .

Τις μαμίσιες τις έχω ήδη και μ' αυτές κάναμε τις βόλτες μας μέχρι τώρα.
Αλλά, δεν παίρνουν τίποτα μέσα ρε γμτ.
Ο χώρος τους είναι πολύ μικρός και γι' αυτό κοιτάζω για κάτι μεγαλύτερο, εξ ου και κοιτάζω για τις 47λιτρες.

Sapadak
11/01/2011, 14:47
2 κατοσταρικα η μια??!!!!

και επιπλεον τα καγκελα?

Εχω hepco πισω και ειναι σουπερ αλλα τη τσιμπησα μεταχειρο δεν ηξερα οτι κοστιζουν τοσο πολυ εδωπερα

g.kounoupis
11/01/2011, 15:36
Γιατί δεν βλέπεις και αυτές είναι λίγο πιο μικρές αλλά και στην μισή τιμή

http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=1862

kles
11/01/2011, 15:46
Υποτίθεται οτι οι KRAUSER είναι ποιοτικά καλύτερες, συν του οτι είναι 7 λίτρα μεγαλύτερη η κάθε μία απο τις ΚΑΡΡΑ.
Πάντως το ψάχνω και για τίποτα μεταχειρισμένο παιδιά.
Δεν βιάζομαι.
:beer:

kles
11/01/2011, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από kles
Υποτίθεται οτι οι KRAUSER είναι ποιοτικά καλύτερες, συν του οτι είναι 7 λίτρα μεγαλύτερη η κάθε μία απο τις ΚΑΡΡΑ.
Πάντως το ψάχνω και για τίποτα μεταχειρισμένο παιδιά.
Δεν βιάζομαι.

:beer:

Sapadak
11/01/2011, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από kles
Υποτίθεται οτι οι KRAUSER είναι ποιοτικά καλύτερες, συν του οτι είναι 7 λίτρα μεγαλύτερη η κάθε μία απο τις ΚΑΡΡΑ.
Πάντως το ψάχνω και για τίποτα μεταχειρισμένο παιδιά.
Δεν βιάζομαι.
:beer:

Να ριχνεις ματιες στο γερμανικο ebay

Πχ εδω το σετ βγαινει 337 αντι για 400 που εβαλες παραπανω, και παιρνει και παζαρι ;)

http://cgi.ebay.de/KRAUSER-Koffer-Motorradkoffer-Topcase-K5-K-5-sw-sil-47-/360314919450?pt=Motorrad_Kraftradteile&hash=item53e4715a1a


και καγκελα

http://cgi.ebay.de/Krauser-Kwing-Seitentrager-BMW-R-850-100-1150-GS-/390077144889?pt=Motorrad_Kraftradteile&hash=item5ad268df39

daz
11/01/2011, 18:21
Στις αλουμινίου δεν βάζεις μέσα πράγματα χύμα γιατί μαυρίζουν. Το πιο βολικό είναι είναι να έχεις εσωτερικές βαλίτσες στις οποίες μπορείς να έχεις τα πράγματά σου τακτοποιημένα. Κατά την διάρκεια του ταξιδιού, σε ξενοδοχεία κτλ, δεν βγάζεις και μεταφέρεις όλη την βαλίτσα απ' τη μηχανή, μαζί με την βρώμα απ' τον δρόμο, αλλά μόνο το εσωτερικό το οποίο είναι κανονικό βολικότατο βαλιτσάκι.

Δεν ξέρω αν υπάρχουν εσωτερικοί σάκοι για πλαστικές βαλίτσες.

πχ.. (http://www.makan.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1862&category_id=68&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=el)

Ένα καλό των αλουμινένιων είναι ότι σε καμία περίπτωση δεν θα χρειαστεί να μαζεύεις τα πράγματά σου απ' το δρόμο.

Το πρόβλημα με την εξάτμιση λύνεται με μια 35άρα και μια 40άρα. :wave2:

kles
12/01/2011, 11:14
Υπάρχουν τα + και τα - σε κάθε περίπτωση.

Πάντως, μάλλον μου έκατσε κάτι καλό.
Εν αναμονή εξελίξεων.
Θα αναφέρω αποτελέσματα . :a55:


Sapadak , εσύ που τα καταφέρνεις με το ιμπάϊ , μπορείς να μου πείς που θα βρώ κάγκελα sw-motech, αυτά που κουμπώνουν επάνω αντάπτωρες για όλες τις βαλίτσες ?
(quik lock νομίζω λέγονται).
:smilea:

kles
16/01/2011, 12:23
Αποστολή, έλαβε τέλος.
Τελικά βρήκα και πήρα 2 πλαϊνες KRAUSER Κ5 47L σε πολύ καλή κατάσταση, 150?.
Τις βλέπω πολύ καλές, με επαρκή χώρο.

:beer:

Sapadak
16/01/2011, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από kles
Sapadak , εσύ που τα καταφέρνεις με το ιμπάϊ , μπορείς να μου πείς που θα βρώ κάγκελα sw-motech, αυτά που κουμπώνουν επάνω αντάπτωρες για όλες τις βαλίτσες ?
(quik lock νομίζω λέγονται).
:smilea: [/B]

Τωρα το ειδα


Θες να ψαχτώ ή τελος τελικα οπως διαβασα απουπαν??