PDA

View Full Version : Ποιός έχει sidecar?



φατα μουτρα
10/01/2011, 13:11
Παιδιά ψάχνω κάποιον με μηχανη με καλάθι που να έχει διάθεση να μου πεί λίγα πράγματα για την οδήγησή του και ίσως να μου το δώσει να το οδηγήσω λίγο, γιατι σκέφτομαι να πάρω αλλα δέν έχω ιδέα πώς θα είναι και δεν θέλω να πετάξω τοσα λεφτά σε κάτι που δεν μου αρέσει..

Allst@rf
10/01/2011, 13:18
ωραίος και τολμηρός...


Πιστεύω ότι το θρέντ σου θα έχει μεγάλη επιτυχία απαντήσεων...






















...και σπαμ!:lol:

φατα μουτρα
10/01/2011, 13:31
χαχαχαχα θα φάω πλύ κράξιμο το ξέρω αλλά το εννοώ:rotflmao:

Allst@rf
10/01/2011, 13:58
όχι μωρέ μη το βλέπεις έτσι...

χαβαλές να γίνεται...

Εξ'αλλού καλόπροαιρετος φαίνεσαι...:beer:

jimmis5
10/01/2011, 15:02
Μην ψαχνεσαι εδω εισαι... θα παρεις τηλεφωνο στον κυρ βασιλη απο την πατρα
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=113827

και μετα χαζευεις και καμια φωτο εδω
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=105060&highlight=sidecar

φατα μουτρα
10/01/2011, 15:49
μιάς και μένω πάτρα λέω να τον πάρω :)

πάντως σοβαρά έχει προκύψει τέκνο και ψάχνω τρόπο να πηγαίνω διακοπές με όλη τη φαμίλια χωρίς να παίρνω το κουτι....

dimzan
10/01/2011, 15:53
μια μηχανη με sidecar ειναι το ιδιο χρηστικη με ενα αυτοκινητο, δηλαδη αχρηστη.

Νταξει για διακοπες πλακα θα χει, αλλα μονο αυτο. Ενα συνηθισμενο κουτι (πχ ΑΤΟΣ) σε καλυπτει μια χαρα σε νησακι , και μαλιστα πολυ καλυτερα απο μια μηχανη με sidecar.

φατα μουτρα
10/01/2011, 16:01
ναί τα αυτοκίνητα είναι πιο πρακτικά, δεν βρέχεσαι, δεν κρυώνεις, βάζεις μουσική, φορτώνεις οτι θές, τρώς κεφτεδάκια και άλλα πολλά...

ΑΛΛΑ ...

προτιμώ τις μοτοσυκλέτες ( έ όσο μπορεί να παραμείνει μοτοσυκλέτα όταν της κοτσάρεις ενα sidecar)

Allst@rf
10/01/2011, 16:18
χα,χα πλάκα θα χει...

Θα κοτσαρει και ο πιτσιρίκος σου το πλαστικό παιχνίδι πολυβόλο του μπροστά στο καλάθι και θα το παίζεται βερμαχτ...


:beer:

dimzan
10/01/2011, 16:36
εμενα παντως μου ακουγεται λιγο γραφικο και χωρις νοημα.. σορρυ


επισης για ποια μηχανη μιλας?? ποιο μοντελο εχεις βρει με sidecar?


το μονο + στις διακοπες με ενα τετοιο πραγμα ειναι οτι δεν εισαι κλεισμενος απο τα τζαμια και τα σιδερα του αμαξιου.

Λοιπον θα πρεπει να σε πληροφορησουμε πως ακριβως την ιδια δουλεια μπορεις να κανεις με ενα καμπριο 4θεσιο.

Κοστος αποκτησης λιγο μεγαλυτερο
Κοστος χρησης πανω κατω το ιδιο, γτι και οι μεγαλες μηχανες ακριβες ειναι
ΑΙσθηση ελευθεριας η ιδια
Εχεις κλιματισμο
Εχεις τον αερα να σε χτυπαει μονο οταν εχεις ορεξη. Κοινως κλεινεις την κουκουλα η τα παραθυρα.
Αποθηκευτικος χωρος πολυ μεγαλυτερος. Δε μπορω να φανταστω 3 μελη οικογενεια να κατεβαινει απ το φερυ-μποτ με μηχανη με sidecar και σαμαρια και πισω βαλιτσα και ενα μικρο να καθεται πανω σε 2 βαλιτσες χωμενες στο καλαδι και να κραταει και το νερομπιστολο του.
Καλα για ανεση δεν το συζητω... Σηκωνεσαι και στο καμπριο ορθιος να δεις τι παιζει μπροστα


Εκτος αν εχεις ηδη καμπριο, οποτε παω πασο..



Επισης ξεχνας την ευκολια να παρκαρεις οπου θες. Σε μια τετοια μηχανη παιζει και να θες περισσοτερες μανουβρες απο οτι με ενα σμαρτ

liakaros
10/01/2011, 16:51
Εγώ το κοπέλι μου πάντως σε sidecar δεν θα το έβαζα...

dmf
10/01/2011, 18:03
http://www.youtube.com/watch?v=7rbkvExhM0g

lef50
10/01/2011, 22:14
ωραιο το side car αλλα περασε η εποχη του εχει την δικια του οδηγηση με ενεργητικο ρολο στον συνεπιβατη
δεν πιστευω οτι εχει σχεση με τα αυτοκινητα εχει το δικο του χαι
απο οτι ξερω μονο κατι ρωσικες βγαινουνε μαμισιες
θα στο προτεινα αν ζεις επαρχια και αν εχεις καποια οικονομικη ανεση οχι για αυτο που το θελεις
αλλα για την εμπειρια
σιγουρα οι σολο ειναι πιο ασφαλεις

epp1640
10/01/2011, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
Εγώ το κοπέλι μου πάντως σε sidecar δεν θα το έβαζα...

+1 :sick: όσο ωραίο και "ρομαντικό" ακούγεται.. μόνο στη σκέψη ότι στο επόμενο stop, φανάρι κτλπ.. κακή ιδέα..

soter3gm
11/01/2011, 01:59
Παλικάρι μου το κουκούνι σου δεν το σκέπεσαι?
κυκλοφορούν ιώσεις, αρρώστιες,
Και στο τρικυκλο που θα βάλεις τα παμπερς τα μπιμπερό και διάφορα συμπράγκαλα του μωρού?
που είναι και μπόλικα

Το κουτάκι είναι μια χαρά για αυτές της διακοπές,
Άλλωστε τα πρώτα χρόνια (του μωρού) το ξεχνάς το μηχανάκι αν δεν έχεις κάποιον να στο κρατήσει για να πας τη βόλτα σου με τη κυρά

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
11/01/2011, 06:51
Παλια ειχα ενα bmw r51 με καλαθη.
θελει πρωσοχη γιατι
1)οταν φρεναρεισ το καλαθι δεν εχει φρενο και συνεχιζει την πορια του με αποτελεσμα να στρηβη τιν μοτο αριστερα. οποτε την ωρα του φρεναρισματος κανεις το τιμονι λιγο δεξια. και βεβαια δεν τρεχεις. και φροντιζεις το μεγαλιτερο βαρος να ειναι στην μοτο και οχι στο καλαθι.
2) στις δεξιες στροφες το καλαθι εχει ταση να συκοθη στον αερα με αποτελεσμα να ερθεισ καπακι αριστερο:rotflmao: και στις αριστερες στροφες εχει ταση να πιγενει ευθεια. στις αριστερες το κολπο ειναι να στιμπισεις λιγο το πισο φρενο και το καλαθη που οπος ειπαμε δεν φρεναρει θα σου δοσει ωθιση για αριστερι στοφη.
ειχα ταυτοχρονα με καλαθη και χωρεισ καλαθη μια που το εβγαζα για σολο βολτες.
οταν ειχα μπαγαζια εβαζα το καλαθη επερνα την γυναικα μου πισο... και βουρ ....
αν με ρωτησεις.......
θελει συνιθεια και συνεση στο οδηγημα και θα το απολαυσεις σε σχεση με το αυτοκινητο....
αλλη εσθηση.
εγω θα το επερνα με κλιστα ματια μια που εχω εμπιρια και δεν θα μετανιονα :beer:
βεβαια υπαρχει και αυτη η λυση :lol:


220610

φατα μουτρα
11/01/2011, 11:04
ρε παιδιά χαλαρώστε ... τα πιτσιρίκια δεν χαλάνε τόσο εύκολα:)
άλλωστε δεν θα το ανεβάζετε στη μηχανή να πάτε βόλτα όταν μεγαλώσει λίγο?
η σας πειράζει να σκοτωθεί στα 3 και όχι στα 13
η μηχανη έχει εγγενείς κινδύνους και το sidecar έχει τους δικούς του
σαφώς και το αυτοκίνητο είναι πιο ασφαλές αλλά είναι δική μας απόφαση με τι μέσο θα κινούμαστε
και το κάνουμε εν γνώσει των κινδύνων που υπάρχουν για την ασφάλεια μας και κυρίως για την ασφάλεια των συνεπιβατών μας.
Βέβαια με την/τον συνεπιβάτη υποτίθεται οτι υπαρχει συμφωνία στην αποδοχή του ρίσκου , ενω ένα παιδί δεν έχει ακριβώς την πολυτέλεια της αυτόνομης απόφασης, οπότε ακολουθεί τους γονείς χωρίς να τους κρίνει μεχρι κάποια ηλικία.
Αυτό όμως συμβαίνει με πολλές αποφάσεις των γονέων....

Operater
11/01/2011, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από φατα μουτρα
ρ....
η σας πειράζει να σκοτωθεί στα 3 και όχι στα 13
....

:confused: :confused: :confused:

sniper
11/01/2011, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από φατα μουτρα
ρε παιδιά χαλαρώστε ... τα πιτσιρίκια δεν χαλάνε τόσο εύκολα:)
άλλωστε δεν θα το ανεβάζετε στη μηχανή να πάτε βόλτα όταν μεγαλώσει λίγο?
η σας πειράζει να σκοτωθεί στα 3 και όχι στα 13
η μηχανη έχει εγγενείς κινδύνους και το sidecar έχει τους δικούς του
σαφώς και το αυτοκίνητο είναι πιο ασφαλές αλλά είναι δική μας απόφαση με τι μέσο θα κινούμαστε
και το κάνουμε εν γνώσει των κινδύνων που υπάρχουν για την ασφάλεια μας και κυρίως για την ασφάλεια των συνεπιβατών μας.
Βέβαια με την/τον συνεπιβάτη υποτίθεται οτι υπαρχει συμφωνία στην αποδοχή του ρίσκου , ενω ένα παιδί δεν έχει ακριβώς την πολυτέλεια της αυτόνομης απόφασης, οπότε ακολουθεί τους γονείς χωρίς να τους κρίνει μεχρι κάποια ηλικία.
Αυτό όμως συμβαίνει με πολλές αποφάσεις των γονέων....

Τα χεις εντελώς χαμένα ή δεν έχεις παιδιά... ελπίζω...

Cpt. Haddock
11/01/2011, 11:24
Αντε παλι...

φατα μουτρα
11/01/2011, 11:33
η ερώτηση ισχύει ... ανεβάζετε τα παιδιά στη μηχανη (όσοι έχετε) ή όχι?
και η κλασσική...
οταν μεγαλώσει και σας πεί οτι θέλει μηχανή πώς θα το πάρετε?

sniper
11/01/2011, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αντε παλι...


Silentium!

fidel_98_99
15/01/2011, 03:54
Το sidecar στη μηχανη ειναι για χαβαλε και εφε.
Δυσκολευει την οδηγηση,τραβαει συνεχεια,δεν φρεναρει,δεν στριβει και πας μεχρι 80 το πολυ.Χανεις την προσπεραση και την σφηνα,γινεσαι σαν 4τροχο και επιβαρυνεις και τον σκελετο της μηχανης σου αν το δουλευεις πολυ.Ασε που δεν βρισκεις παρκινκ.
Μετα απο 60-70 km ταξιδι νομιζεις οτι εχεις οδηγηση 2 μερες!εισαι συνεχως σε εγρηγορση.
αλλα κανεις χαβαλε!σε κοιτανε ολοι!δεν βαζεις ποδι κατω στο φαναρι!και δεν στηνεις τη μηχανη οταν παρκαρεις!
αυτα!:beer:

http://img502.imageshack.us/img502/7845/234yh.th.jpg (http://img502.imageshack.us/i/234yh.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

blackrose
15/01/2011, 04:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
Παλια ειχα ενα bmw r51 με καλαθη.
θελει πρωσοχη γιατι
1)οταν φρεναρεισ το καλαθι δεν εχει φρενο και συνεχιζει την πορια του με αποτελεσμα να στρηβη τιν μοτο αριστερα. οποτε την ωρα του φρεναρισματος κανεις το τιμονι λιγο δεξια. και βεβαια δεν τρεχεις. και φροντιζεις το μεγαλιτερο βαρος να ειναι στην μοτο και οχι στο καλαθι.
2) στις δεξιες στροφες το καλαθι εχει ταση να συκοθη στον αερα με αποτελεσμα να ερθεισ καπακι αριστερο:rotflmao: και στις αριστερες στροφες εχει ταση να πιγενει ευθεια. στις αριστερες το κολπο ειναι να στιμπισεις λιγο το πισο φρενο και το καλαθη που οπος ειπαμε δεν φρεναρει θα σου δοσει ωθιση για αριστερι στοφη.
ειχα ταυτοχρονα με καλαθη και χωρεισ καλαθη μια που το εβγαζα για σολο βολτες.
οταν ειχα μπαγαζια εβαζα το καλαθη επερνα την γυναικα μου πισο... και βουρ ....
αν με ρωτησεις.......
θελει συνιθεια και συνεση στο οδηγημα και θα το απολαυσεις σε σχεση με το αυτοκινητο....
αλλη εσθηση.
εγω θα το επερνα με κλιστα ματια μια που εχω εμπιρια και δεν θα μετανιονα :beer:
βεβαια υπαρχει και αυτη η λυση :lol:



+1000..................................:beer:

bulmont
03/06/2012, 18:11
Επειδή πολλές π@π@ριές ακούστηκαν (μαζί με κάποια σωστά) στην Πάτρα
βρίσκονται τα κατάληλα άτομα να σου πουν τα πάντα γιά μηχανές με καλάθι
(παράπλευρον κάνιστρον) καθώς και γιά πολύωρα ταξίδια (με παιδιά)

bulmont
03/06/2012, 18:15
Παλια ειχα ενα bmw r51 με καλαθη.
θελει πρωσοχη γιατι
1)οταν φρεναρεισ το καλαθι δεν εχει φρενο και συνεχιζει την πορια του με αποτελεσμα να στρηβη τιν μοτο αριστερα. οποτε την ωρα του φρεναρισματος κανεις το τιμονι λιγο δεξια. και βεβαια δεν τρεχεις. και φροντιζεις το μεγαλιτερο βαρος να ειναι στην μοτο και οχι στο καλαθι.
2) στις δεξιες στροφες το καλαθι εχει ταση να συκοθη στον αερα με αποτελεσμα να ερθεισ καπακι αριστερο:rotflmao: και στις αριστερες στροφες εχει ταση να πιγενει ευθεια. στις αριστερες το κολπο ειναι να στιμπισεις λιγο το πισο φρενο και το καλαθη που οπος ειπαμε δεν φρεναρει θα σου δοσει ωθιση για αριστερι στοφη.
ειχα ταυτοχρονα με καλαθη και χωρεισ καλαθη μια που το εβγαζα για σολο βολτες.
οταν ειχα μπαγαζια εβαζα το καλαθη επερνα την γυναικα μου πισο... και βουρ ....
αν με ρωτησεις.......
θελει συνιθεια και συνεση στο οδηγημα και θα το απολαυσεις σε σχεση με το αυτοκινητο....
αλλη εσθηση.
εγω θα το επερνα με κλιστα ματια μια που εχω εμπιρια και δεν θα μετανιονα :beer:
βεβαια υπαρχει και αυτη η λυση :lol:


220610


Γι' αυτό υπάρχει το ''τάμπερ'' στο τιμόνι γιά να το ρυθμίζεις
ανάλογα με το πως οδηγειται η μηχανή (σόλο ή με καλάθι).....

zisisx
03/06/2012, 19:21
προσφατως πατερας κ καταλαβαινω απολυτα πως νιωθεις αλλα......

ας παμε διακοπες κ με το κουτι δεν πειραζει.......

αγγαρεψε την πεθερα κανενα 2ημερο κ καπανα την με την κυρα για να γουσταρετε....

nicksior
03/06/2012, 21:52
Πιο καλά ..

Το μωρό στη μαμά σου και την πεθερά... Στο καλάθι!

MG-KTiNoS
03/06/2012, 22:17
μια μηχανη με sidecar ειναι το ιδιο χρηστικη με ενα αυτοκινητο, δηλαδη αχρηστη.

Νταξει για διακοπες πλακα θα χει, αλλα μονο αυτο. Ενα συνηθισμενο κουτι (πχ ΑΤΟΣ) σε καλυπτει μια χαρα σε νησακι , και μαλιστα πολυ καλυτερα απο μια μηχανη με sidecar.

κι εσύ που το ξέρεις?
Είχες ποτέ τέτοιο πράμα?


Έτσι απο περιέργεια…

MG-KTiNoS
03/06/2012, 22:28
Βασικά να πούμε ότι ένα σωστό σάιντ καρ θέλει πολλά λεφτά για να φτιαχτεί.
Και δε μιλάμε για ένα καλάθι που απλά βιδώνει στο πλάι.
Στις Σκανδιναβικές χώρες ας πούμε ασχολούνται πολύ σοβαρά με τέτοιες κατασκευές αλλά θα εκπλαγείς από το κόστος.
Βρες μια εταιρία από ιντερνέτ και ρώτα. Βλέπε (2χ3 στο χιόνι)

Σε κάθε άλλη περίπτωση η ούραλ έχει ένα καλό μοντέλο.

υγ
Elefantentreffen όσουν έχουν ατσάλινα... @@...

MG-KTiNoS
03/06/2012, 22:45
http://halflive.hostei.com/halflive/K75_EML/totaalplaatje.jpg

Πάρε και μια φωτογραφία για να καταλάβεις τι λέμε.
(κάπως έτσι λύνονται τα προβλήματα που περιγράφει ο γιαγιάς αρκούδας από πάνω)
Και να θυμάσαι το σάιντ καρ δεν είναι ούτε μοτοσυκλέτα, ούτε αυτοκίνητο.
Είναι ένα όχημα μοναδικό με πάρα πολλούς ανθρώπους να ασχολούνται

http://www.pashnit.com/forum/showthread.php?t=138

bulmont
04/06/2012, 05:21
Μιά πιό ελληνική φώτο (απάντηση σε όσους έγραψαν πως
ειναι δύσκολο να οδηγήσεις μοτοσυκλέττα με sidecar).........

260535

Coyote.V
09/04/2017, 15:48
Έχω αρχίσει και ψήνομαι για linear sidecar, με αυτά δεν αλλάζεις το στύλ οδήγησης. Να το κοτσάρω όταν θέλω να πάρω τον σκύλο μαζί μου και να δώσω το κωλοάμαξο που σαπίζει στο δρόμο γιατί δεν κυκλοφορεί.

380949

380950

Coyote.V
09/04/2017, 16:29
Το άλλο είναι το flexit sidecar που παίρνει και κλίσεις και είναι πιο μαζεμένο αλλά έχει πολύπλοκο μηχανισμό και θα είναι ακριβότερο και δυσκολότερο στην κατασκευή... γιατί μάλλον για κατασκευή πάω, αυτά τα πουλάνε 4.500-5.000€ στο εξωτερικό. Στην Ελλάδα βρίσκεις μόνο τα παλιά άκαμπτα.


380952

stefanos
09/04/2017, 18:29
Υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορείς νόμιμα στην Ελλάδα με αυτό:confused:

Coyote.V
09/04/2017, 18:33
Προχθές είδα ένα σταθερό στο δρόμο επάνω σε ένα magna. Πουλάνε και έτοιμες μοτο με καλάθι.

stefanos
09/04/2017, 19:00
Παλιά βγάζαν άδεια τρίκυκλη μοτοσυκλέτα και δεν επιτρεπόταν να την κυκλοφορείς χωρίς καλάθι
και αντίστοιχα δεν επιτρεπόταν σε μοτοσυκλέτα να
βάλεις καλάθι ακόμα και αν ήταν το εργοστασιακό της.
Δεν ξέρω τώρα τι παίζει.

Coyote.V
09/04/2017, 21:06
Παλιά βγάζαν άδεια τρίκυκλη μοτοσυκλέτα και δεν επιτρεπόταν να την κυκλοφορείς χωρίς καλάθι
και αντίστοιχα δεν επιτρεπόταν σε μοτοσυκλέτα να
βάλεις καλάθι ακόμα και αν ήταν το εργοστασιακό της.
Δεν ξέρω τώρα τι παίζει.

Σσσσσ μην το ψάχνεις και μην το κάνεις θέμα. Πάντως σε όσα sidecar έχω δει κανένα δεν είχε αριθμό ή κάτι αναγνωριστικό επάνω του όπως τα τρέιλερ για τα αυτοκίνητα.

buckley
09/04/2017, 21:50
Σσσσσ μην το ψάχνεις και μην το κάνεις θέμα. Πάντως σε όσα sidecar έχω δει κανένα δεν είχε αριθμό ή κάτι αναγνωριστικό επάνω του όπως τα τρέιλερ για τα αυτοκίνητα.

Δεν είναι κακό να μην ξέρεις κάτι στη ζωή γενικά ,το κακό είναι να γράφεις μόνο και μόνο για να γράψεις ...

Coyote.V
09/04/2017, 22:30
Δεν είναι κακό να μην ξέρεις κάτι στη ζωή γενικά ,το κακό είναι να γράφεις μόνο και μόνο για να γράψεις ...


381000 Και εγώ σάγαπώ.

sapila racing
10/04/2017, 10:29
Σσσσσ μην το ψάχνεις και μην το κάνεις θέμα. Πάντως σε όσα sidecar έχω δει κανένα δεν είχε αριθμό ή κάτι αναγνωριστικό επάνω του όπως τα τρέιλερ για τα αυτοκίνητα.

Τότε δεν κοίταξες καλά.
Ολα τα sidecar εχουν αριθμό πλαισίου.

Coyote.V
10/04/2017, 14:17
Τότε δεν κοίταξες καλά.
Ολα τα sidecar εχουν αριθμό πλαισίου.

Οχι δεν έχουν όλα, μόνο αυτά που πουλάει η Ural και δυό τρεις ακόμα εταιρίες εδώ στην Ελλάδα. Φυσικά θέλει άδεια για τρίκυκλο. Για τα sidecar που παίρνουν κλίσεις δεν υπάρχει τίποτα ακόμα στην Ελλάδα, προφανώς δεν θα αλλάζει κάτι εφόσον είναι και πάλι τρίκυκλα. Βέβαια εγώ δεν το σκέφτομαι για μόνιμη εγκατάσταση. Να μπορώ να το κοτσάρω γρήγορα και να το βγάζω θέλω, για ώρα ανάγκης. Και μάλλον προσανατολίζομαι προς ιδιοκατασκευή ενός linear sidecar που θεωρώ ότι είναι πιο εύκολη από τα flexit. Πχ να σου δώσω να καταλάβεις ένας στην Αγγλία χρησιμοποίησε μπροστινό από cbr σε ένα flexit για να στηρίξει τροχό με ανάρτηση και στο μπράτσο για να παίρνει κλίσεις δύο αλυσίδες 530 με μισά γρανάζια, ενώ στο linear χρειάζεσαι μόνο μια απλή ανάρτηση.

sapila racing
10/04/2017, 15:21
Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ σοβαρά με sidecars, αλλά αυτό που είναι βασικό και πασίγνωστο είναι οτι για σοβαρή χρήση χρειάζεσαι μπροστινό που να μην βυθίζεται, συνήθως χρησιμοποιούν earles.
Αλλιώς σε δυνατό φρενάρισμα μπορεί άνετα να έρθει όλο το σύστημα τούμπα.

Τα ural ειναι λίγο άθλια και ταυτόχρονα ειναι ακριβά και βαριά. Παλιά υπήρχαν και της MZ που ηταν φτηνά κι ελαφριά.

Coyote.V
10/04/2017, 23:52
Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ σοβαρά με sidecars, αλλά αυτό που είναι βασικό και πασίγνωστο είναι οτι για σοβαρή χρήση χρειάζεσαι μπροστινό που να μην βυθίζεται, συνήθως χρησιμοποιούν earles.
Αλλιώς σε δυνατό φρενάρισμα μπορεί άνετα να έρθει όλο το σύστημα τούμπα.

Τα ural ειναι λίγο άθλια και ταυτόχρονα ειναι ακριβά και βαριά. Παλιά υπήρχαν και της MZ που ηταν φτηνά κι ελαφριά.

Υπάρχει και η δυνατότητα τοποθέτησης φρένου, αλλά αυτό είναι για μόνιμη χρήση, όπως εάν είναι σταθερό πρέπει να αλλάξεις και λάστιχα ιδίως το μπροστινό με τετράγωνο για να έχεις καλύτερη πρόσφυση. Φυσικά κάτι τέτοιο δεν το σκέφτομαι καθόλου.

bulmont
11/04/2017, 11:08
Παλιά υπήρχαν και της MZ που ηταν φτηνά κι ελαφριά.



Kαι η JAWA είχε καλά κι' ελαφριά sidecar.....

stefanos
11/04/2017, 16:57
Kαι η JAWA είχε καλά κι' ελαφριά sidecar.....

Έβαζε velorex που μάλλον υπάρχουν ακόμα στην Αμερική , στην Ευρώπη πλέον http://www.velorexport.cz/sidecary.htm

Coyote.V
11/04/2017, 18:12
Μιλάτε για τα σταθερά βέβαια. Εγώ μιλάω για άλλο πράγμα. Κοιτάξτε:

Εδώ βλέπουμε ένα flexit sidecar με μπροστινό από fj1300 και δισκόφρενο.

381099

Πιάνει σε ένα κεντρικό σημείο όπου εδράζεται το στάντ και σε ένα βοηθητικό μπροστά.
Το κεντρικό είναι αυτό.

381100


Και κάποιες φωτογραφίες για να καταλάβετε πως λειτουργεί

381101

Coyote.V
11/04/2017, 18:14
381102


Το μπροστινό που έλεγα


381103

381104

Δεινόσαυρος
12/04/2017, 00:56
Coyote, τα flexit άφησαν εποχή!
Δυστυχώς, ο δημιουργός τους είναι άρρωστος, εικάζεται απο αναθυμιάσεις των υλικών στα 80ς όταν τα πρωτόφτιαχνε... μεγάλο κρίμα. Δεν έχει βρεθεί χρηματοδότης για νέα παραγωγή, έτσι φαίνεται οτι όσα φτιάχτηκαν, φτιάχτηκαν...
Καμμια 300αρια παγκοσμίως, ίσως λίγο παραπάνω, πάντως όχι > 500.

Ο σχεδιαστής είναι Νοτιο-Αφρικάνος και τα πρώτα μοντέλα ηταν με αριστερή οδήγηση. Τα βρίσκεις ακόμα Αουστράλια και Αγγλία. Μετά άρχισαν να τα βγάζουν και για την αγορά της Καλιφόρνια.

Το μοχλικό τους είναι έργο τέχνης. Τα φορούσαν πολλά BMW K100, και πλάγιαζαν άνετα με το 90% της μαξ ταχύτητάς τους.

Είναι πλέον αντικείμενο κάλτ, και υπάρχει παγκίσμια λέσχη στο Ιντερνετ, μια και οι ιδιοκτήτες γνωρίζονται λίγο-πολύ οι περισσότεροι μεταξύ τους.
Αν ενδιαφέρεσαι σοβαρά, εκεί πρέπει να απευθηνθείς. Οι τιμές, παραδόξως δεν είναι πολύ ακριβές (για αυτό που είναι) και με κανα 5χίλιαρο βρίσκεις, αλλά μετά θα υπάρχουν και κόστη εισαγωγής.

Προσωπικά, δεν το βλέπω εύκολο για Ελλάδα.

Bob_o_mastoras
12/04/2017, 01:27
Σκυλος και μοτοσυκλετα ειναι ενας συνδυασμος που δεν "τραβαει" δυστυχως..
Αντιθετως:

381121

Η καλυτερη συμβιβαστικη λυση πριν το αυτοκινητο, πιστευω. Και το σκυλο ολοκληρο και την πιτα χορτατη.. :D

bulmont
12/04/2017, 06:48
Σκυλος και μοτοσυκλετα ειναι ενας συνδυασμος που δεν "τραβαει" δυστυχως..
Αντιθετως:

381121

Η καλυτερη συμβιβαστικη λυση πριν το αυτοκινητο, πιστευω. Και το σκυλο ολοκληρο και την ΓΟΥΡΟΥΝΑ χορτατη.. :D


:bawl:

mia_zoi_kawa
20/02/2019, 22:05
Έχω μια απορία. Κυκλοφόρησαν καθόλου ural με sidecar στην Ελλάδα;

MAIK72
21/02/2019, 12:19
Έχω μια απορία. Κυκλοφόρησαν καθόλου ural με sidecar στην Ελλάδα;

Ναι αμέ έχω δει ένα πράσινο στην Αγία Παρασκευή. ¨Εκανα 3 βόλτες για να το χαζέψω!!:a2:
Επίσημα πάντως δεν νομίζω...

sapila racing
21/02/2019, 12:30
Έχω μια απορία. Κυκλοφόρησαν καθόλου ural με sidecar στην Ελλάδα;

Κάποια λίγα σίγουρα κυκλοφόρησαν.
Εγώ έχω δεί σίγουρα 2 αλλά όχι πρόσφατα.
Μάλιστα σε μια έκθεση μοτοσυκλέτας πριν χρόνια είχα ρωτήσει στο περίπτερο της Ural οπου τα ειχαν σε παράταξη, πόσο κοστίζει μόνο το καλάθι, αν ήταν πολύ φτηνό μπορεί τότε να έμπαινα στην πρίζα να παρω ενα να το βαλω για πλάκα στο R26 μου, αλλά δεν ηταν και φτηνό.
Το καλάθι των Ural ειναι βαρύ και λίγο ασουλούπωτο σε σχέση με τα παλιότερα κλασσικά sidecars.

Lioulios
21/02/2019, 18:52
Aυτο το bmw εχει αδεια 3κυκλου ας πουμε https://www.car.gr/20771173-bmw-r-51-3-1

kostasagk
22/02/2019, 10:48
Πολλα εχει ο ραπτοπουλοσ πανω από την ηλια ηλιου

raccoon
22/02/2019, 11:44
Πάρε 2CV Citroen. Θα ζήσεις όλο το ταξίδι!

Πάντως έχω δει σε ένα ορεινό πέρασμα στην βόρεια Ιταλία, έναν μπαμπά με 2 αγοράκια, ένα sidecar με το καλάθι να έχει δυο μικρά καθισματακια με ζώνες ασφαλείας και καβούκι διάφανο από πάνω. Όλοι με τα κράνη τους και την στολή τους, ήταν αξιοθαύμαστο.

Έτσι όπως το θυμάμαι, δεν είχε άλλο χώρο για αποσκευές, ούτε για 2ο ενήλικα.

viper1
22/02/2019, 12:04
404011

Για τους γρήγορους

MG-KTiNoS
22/02/2019, 13:07
Έχω μια απορία. Κυκλοφόρησαν καθόλου ural με sidecar στην Ελλάδα;

NAI

EURO MOTORS πχια....

panGS
29/04/2019, 00:26
381102


Το μπροστινό που έλεγα


381103

381104

Τι έκανες με αυτό τελικά ;

Coyote.V
29/04/2019, 13:08
Τι έκανες με αυτό τελικά ;

Τίποτα, σκέψεις έκανα για να μεταφέρω τον σκύλο μου αλλά έμειναν σκέψεις.

panGS
29/04/2019, 15:59
Εγώ έχω αρχίσει και ψήνομαι για κάτι τέτοιο...
Λέμε μήπως κάνουμε κάποιο ταξιδάκι τρεις μας πια...
Ο μικρός θέλει και αυτός ταξίδι με την μοτο και έλεγα να μην του χαλάσω το χατίρι...;)

Coyote.V
29/04/2019, 19:53
Για sidecar που παίρνουν κλίση θα πρέπει να δουλέψεις πατέντα, να το φτιάξεις μόνος σου. Εκτός και αν βρεις κανένα μεταχειρισμένο στο εξωτερικό. Εδώ Ελλάδα δουλεύει μόνο το σταθερό και θες και άδεια για τρίκυκλο..

raccoon
29/04/2019, 22:34
https://www.google.com/search?q=sidecar+eml&tbm=isch&ved=2ahUKEwjouZXijvbhAhWNxuAKHSCiDykQ2-cCegQIABAC&oq=sidecar+eml&gs_l=mobile-gws-wiz-img.3...925838.926910..927958...0.0..0.193.698.0j4......0....1.........35i39j0j0i30j0i19j0i5i30i19j0 i8i30i19.7SXSoBJ2Gzc&ei=_1rHXKi-H42NgwegxL7IAg&bih=559&biw=360&client=ms-android-xiaomi&prmd=imnv&hl=el#imgrc=-0Ddr8gnM_zcNM

sid1967
13/08/2019, 22:03
409167

gior-gos
13/08/2019, 22:52
:uplate:

Το βγάζει έτοιμο η BMW για το 1200gs ή το φτιάξες εσύ;

sid1967
13/08/2019, 23:24
:uplate:

Το βγάζει έτοιμο η BMW για το 1200gs ή το φτιάξες εσύ;

Ειναι απο αυτο το URAL.
409168

bmwr1100gs
13/08/2019, 23:30
Ειναι απο αυτο το URAL.
409168

Καλημέρα,

Με την άδεια τι έχεις κάνει; Την έχεις μετατρέψει σε 3κυκλή και εάν ναί με ποιον τρόπο;

Coyote.V
13/08/2019, 23:38
Δεν πιστεύω να δίνεις και κίνηση στη ρόδα... αυτό το ουραλ δεν είναι μηχανάκι, τρακτέρ είναι!

sid1967
13/08/2019, 23:41
Καλημέρα,

Με την άδεια τι έχεις κάνει; Την έχεις μετατρέψει σε 3κυκλή και εάν ναί με ποιον τρόπο;

Ειναι δυσκολο. Πρεπει η μοτο να παραγεται με προβλεψη για καλαθι.

sid1967
13/08/2019, 23:44
Δεν πιστεύω να δίνεις και κίνηση στη ρόδα... αυτό το ουραλ δεν είναι μηχανάκι, τρακτέρ είναι!

Στη ροδα του καλαθιου δινω ηλεκτρικη κινηση για οπισθεν.

bmwr1100gs
14/08/2019, 00:13
[QUOTE=sid1967;3005143]Ειναι δυσκολο. Πρεπει η μοτο να παραγεται με προβλεψη για καλαθι.[/QUOTE

Καλημέρα,

Γνωρίζεις εάν μια BMW R 51, που έχει υποδοχή για side car, μπορεί να γίνει 3 κυκλη;

sid1967
14/08/2019, 20:13
[QUOTE=sid1967;3005143]Ειναι δυσκολο. Πρεπει η μοτο να παραγεται με προβλεψη για καλαθι.[/QUOTE

Καλημέρα,

Γνωρίζεις εάν μια BMW R 51, που έχει υποδοχή για side car, μπορεί να γίνει 3 κυκλη;

Νομιζω πως ναι.