PDA

View Full Version : Τελικά, όλοι χρωστάμε!!



menos
10/01/2011, 13:22
Δείτε και μόνοι σας...

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt

vaska
10/01/2011, 13:25
Των αλλονώνε δεν μετράνε, τα δικά μας μόνο είναι τοξικά.


:beer: :beer:

stavrogin
10/01/2011, 14:19
Πω πω! ευτηχως που δεν ειμαι κρατος

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

nic mor
10/01/2011, 15:07
τα 350? που μου χρωσταει ο φιλος μου ο μπαμπης δεν τα λεει:mad: :mad:
για να ενημερωσεις τη λιστα σου:o :o

kalogeros
10/01/2011, 20:14
57 τρισεκατομμύρια δολλάρια παγκόσμιο χρέος;;;;; Σε ποιον κερατά τα χρωστάνε τόσα λεφτά; Ρε μπας και χρωστάμε σε τίποτα εξωγήινους;;;

Πάντως αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση με μια πρωτη γρήγορη ματιά είναι αυτό


Luxembourg 1,994,000,000,000 30 June 2009 4,028,283 3854%


2 τρις δολλάρια χρέος μια χώρα 500.000 κατοίκων, της οποία το κατα καφαλή ονομαστικό ΑΕΠ είναι 100.000 δολλάρια.

byron
11/01/2011, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalogeros
Πάντως αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση με μια πρωτη γρήγορη ματιά είναι αυτό



2 τρις δολλάρια χρέος μια χώρα 500.000 κατοίκων, της οποία το κατα καφαλή ονομαστικό ΑΕΠ είναι 100.000 δολλάρια.


Αυτό είναι το κακό με τους πίνακες τέτοιου είδους....

Το Λουξεμβούργο η Ελβετία και λοιπές πάμπλουτες χώρες δεν χρωστάνε το σύμπαν όπως φαινεται παραπάνω με την έννοια του δανεισμού.
Η εξήγηση είναι απλή. Οι καταθέσεις στο τραπεζικό τους σύστημα φαίνονται ως απαιτήσεις (των καταθετών) και υπολογίζονται στο "ιδιωτικό χρέος" της χώρας (επιχειρηματικά αλλά και δάνεια ιδιωτων). Προσθέτοντας και το δημόσιο χρέος εχεις τον παραπάνω πίνακα.

:wave2:

zephyr1
11/01/2011, 03:02
http://www.youtube.com/watch?v=AG0zL1ZIw08&feature=player_embedded

kalogeros
11/01/2011, 06:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αυτό είναι το κακό με τους πίνακες τέτοιου είδους....

Το Λουξεμβούργο η Ελβετία και λοιπές πάμπλουτες χώρες δεν χρωστάνε το σύμπαν όπως φαινεται παραπάνω με την έννοια του δανεισμού.
Η εξήγηση είναι απλή. Οι καταθέσεις στο τραπεζικό τους σύστημα φαίνονται ως απαιτήσεις (των καταθετών) και υπολογίζονται στο "ιδιωτικό χρέος" της χώρας (επιχειρηματικά αλλά και δάνεια ιδιωτων). Προσθέτοντας και το δημόσιο χρέος εχεις τον παραπάνω πίνακα.

:wave2:

Byron εχεις απολυτο δίκιο σε αυτό που λες. Δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Δες ομως και τον παρακάτω συνδεσμο που δείχνει μόνο το δημόσιο χρέος της κάθε χώρας.

http://www.economist.com/content/global_debt_clock

Βλέπεις ότι και πάλι η Ελβετία είναι στο κόκκινο. Βέβαια καμία σχέση το χρέος της Ελβετίας με το ελληνικό, αλλά όταν βλέπεις χώρες όπως η Ελβετία με 40% του ΑΕΠ έλειμμα, καταλαβαίνεις ότι εμείς δεν έχουμε στον ήλιο μοίρα.

Cpt. Haddock
11/01/2011, 06:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalogeros
[...]Βλέπεις ότι και πάλι η Ελβετία είναι στο κόκκινο. Βέβαια καμία σχέση το χρέος της Ελβετίας με το ελληνικό, αλλά όταν βλέπεις χώρες όπως η Ελβετία με 40% του ΑΕΠ έλειμμα, καταλαβαίνεις ότι εμείς δεν έχουμε στον ήλιο μοίρα.

Ασε που άλλο 40% και άλλο 140%

sniper
11/01/2011, 06:46
Τι ακριβώς είναι το ΑΕΠ τις Ελλάδας και πως προκύπτει;

Παρακαλώ η απάντηση να μην είναι θεωρητική τους 1ου έτους της ΑΣΟΕ

:smokin:

Xrider
11/01/2011, 06:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Δείτε και μόνοι σας...

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt
Se poion xrostame omos...
pantos an to dei kaneis analogika me ply8ismo einai protoi oi Irlandoi kai meta emeis :p

byron
11/01/2011, 07:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalogeros
Byron εχεις απολυτο δίκιο σε αυτό που λες. Δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Δες ομως και τον παρακάτω συνδεσμο που δείχνει μόνο το δημόσιο χρέος της κάθε χώρας.

http://www.economist.com/content/global_debt_clock

Βλέπεις ότι και πάλι η Ελβετία είναι στο κόκκινο. Βέβαια καμία σχέση το χρέος της Ελβετίας με το ελληνικό, αλλά όταν βλέπεις χώρες όπως η Ελβετία με 40% του ΑΕΠ έλειμμα, καταλαβαίνεις ότι εμείς δεν έχουμε στον ήλιο μοίρα.

'Ελειμμα 40% δεν υπάρχει περίπτωση να έχει. Δημόσιο χρέος 40% ναι είναι πιθανόν, αποδεκτό και σε καμμία περίπτωση δεν αποτελεί πρόβλημα, απο τη στιγμή που μπορεί να αποπληρώνεται κανονικά απ΄αυτό που παράγει η χώρα (ΑΕΠ). Τα κριτήρια του Μάαστριχ όριζαν δημόσιο χρέος 60% του ΑΕΠ και έλλειμα 3% για να ενταχθεί μια χώρα στο ? πχ.
Για να πάρεις μια ιδέα των μεγεθών, η Γερμανία που είναι ο στηλοβάτης της ευρωζώνης έχει (πλέον) δημόσιο χρεός πάνω από 70% σε ένα ΑΕΠ της τάξης των 2.5 τρις ?. :wave2:

byron
11/01/2011, 07:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Se poion xrostame omos...
pantos an to dei kaneis analogika me ply8ismo einai protoi oi Irlandoi kai meta emeis :p

Το τι χρωστάμε και που το χρωστάμε, είναι μια μεγάλη πονεμένη ιστορία που έχει πάρει τρελές διαστάσεις που απλά φουντώνουν μια φωτιά που λέγεται ?.
Οι Ιρλανδοί έχουν μεγαλύτερο δημόσιο χρέος από εμάς, αλλά και η πλειονότητα των κρατών έχει μεγαλύτερο ΣΥΝΟΛΙΚΟ δανεισμό από εμάς, μιας και οι πολίτες τους είναι υπερδανεισμένοι σε αντίθεση με μας που είναι περίπου 1 στους 2.

Το κακό με την Ελλάδα είναι οτι το δημόσιο χρέος μας είναι στη στρατόσφαιρα με μια οικονομία που δεν παράγει πλούτο για να το κατεβάσει.

Παρόλα αυτά, δεν αναφέρεται (αναφέρεται, αλλά σκοπίμως δεν λαμβάνεται υπ΄όψη) ότι ένα μεγάλο μέρος του δανεισμού μας δεν είναι άμεσα απαιτητό απ΄τους δανειστές μας, μιας και αφορά είτε την μορφή εγγυήσεων, είτε δάνεια για την άμυνα, είτε ακόμα και αυτά που χρωστάμε στην ECB που έχει αγοράσει απ΄την αγορά ένα σκασμό ελληνικά (και ιρλανδικα-πορτογαλικά) ομόλογα.

sniper
11/01/2011, 07:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
....

Aυτό που ρώτησα για το ΑΕΠ θα το απαντήσεις ή να το αφήσω στον κάπτεν;;

Cpt. Haddock
11/01/2011, 07:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Aυτό που ρώτησα για το ΑΕΠ θα το απαντήσεις ή να το αφήσω στον κάπτεν;;

Εγώ είμαι ηλεκτρολόγος φιλαι™

Xrider
11/01/2011, 07:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εγώ είμαι ηλεκτρολόγος φιλαι™
νηπιαγωγος που λεει και ο ...δεν θυμαμαι το ονομα του :lol: :lol: :lol:
Παντως στην Ιταλια που υποτιθεται την εχουν γλυτωσει να μπουν σε καταστασεις ΔΝΤ ειναι οπως η Ελλαδα ακριβως τα ιδια απλα δεν το λενε...απολυσεις και ακριβεια και συζητανε να ανεβασουν και το ΦΠΑ ηταν 20 να το πανε στο 21 η 22....
Πιστευω οτι ολοι στο ιδιο ζουμε βραζουμε αλλα ειναι οπως λεει και ενα ελληνικο ρητο για το αγγουρι...αλλος το τρωει και ζοριζεται αλλος το τρωει και δροσιζεται.... το κοινο στοιχειο ειναι οτι οπως και να χει το τρωμε

byron
11/01/2011, 07:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Aυτό που ρώτησα για το ΑΕΠ θα το απαντήσεις ή να το αφήσω στον κάπτεν;;

Αστο για τον κάπτεν να ψάξει τις σημειώσεις του. :lol:

sniper
11/01/2011, 07:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αστο για τον κάπτεν να ψάξει τις σημειώσεις του. :lol:

Καλώς αλλά το θέμα είναι πως προκύπτει το ΑΕΠ.... και το προϊόν απο τι παραγωγή προκύπτει...

:smokin:

Εχετλαίος
11/01/2011, 07:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Καλώς αλλά το θέμα είναι πως προκύπτει το ΑΕΠ.... και το προϊόν απο τι παραγωγή προκύπτει...


Είναι της αυτής λογικής με το ακόλουθο:
Ένα κιλό πορτακάλια (μισή σακούλα, 8 τεμάχια λχ) πωλείται από τον παραγωγό στο διαλογιστήριο 10 λεπτά. 10 λεπτά!
Για τον χυμό στην καφετέρια (1-2 πορτακάλια + νεράκι + παγάκια) δίδετε 2-2,5 ευρά.
Τι ψάχνεις...
:alien:

zephyr1
11/01/2011, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Είναι της αυτής λογικής με το ακόλουθο:
Ένα κιλό πορτακάλια (μισή σακούλα, 8 τεμάχια λχ) πωλείται από τον παραγωγό στο διαλογιστήριο 10 λεπτά. 10 λεπτά!
Για τον χυμό στην καφετέρια (1-2 πορτακάλια + νεράκι + παγάκια) δίδετε 2-2,5 ευρά.
Τι ψάχνεις...
:alien:

Κοιτα Στελιο ,ειναι κατι σαν τα καταστηματα αυτη τη στιγμη που ξενοικιαζονται συνεχως,εχουν ολοι απαιτηση αναγκαστικα να πεσουν τα νοικια για να μπορεσουν να νοικιαστουν.Απο την στιγμη ομως που το κρατος σε φορολογει με το 40% του ενοικιου ,ο ιδιωτης παλι δεν μπορει να κανει τιποτα,γιατι αν ριξει πολυ την τιμη ,μετα δεν θα του μενει τιποτα.

Αντιστοιχα και ο καφετεριακιας εχει τοσα πολλα εξοδα που αναγκαστικα τρεχει αυτη την τιμη,δεν δικαιολογω κανεναν ,απλα ''ολοι'' πρπει να ριξουν νερο ή πορτοκαλι στο κρασι τους.

Με την τελευταια αυξηση του φπα απο 11 σε 13 και απ οτι ακουω στους επομενους 2 μηνες θα διαχωριστουν τα τροφιμα σε 13 και σε 23 % ,μεχρι το το πρωτο εξαμηνο του 11 ,δεν θα χει μεινει τιποτα ανοιχτο,εκτος απο της μεγαλοεθνικες και τον καπταιν.

Cpt. Haddock
11/01/2011, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
[...]και τον καπταιν.

Καλα θα ήταν...

zephyr1
11/01/2011, 08:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καλα θα ήταν...

Ασε με ρε κουλαδι να τελειωσω την προταση.:mad: :smokin:

Εχετλαίος
11/01/2011, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Με την τελευταια αυξηση του φπα απο 11 σε 13 και απ οτι ακουω στους επομενους 2 μηνες θα διαχωριστουν τα τροφιμα σε 13 και σε 23 % ,μεχρι το το πρωτο εξαμηνο του 11 ,δεν θα χει μεινει τιποτα ανοιχτο,

Με λυπεί, καλέ μου Ζέφυρε, να θωρώ χιλιάδες τόνους πορτακάλια να πέφτουν και να σαπίζουν επειδή δεν αξίζει για τον παραγωγό να τα μαζέψει!
Ένας εργάτης (έστω σκούρος, παράνομος, ανασφάλιστος, η νόρμα εδώ τριγύρω! ) θέλει 25-30€ μεροκάματο 8-10 ώρες να μαζεύει. Μα μονάχα για να βγάλει το μισθό του πρέπει να μαζώξει 300 κιλά πορτακάλια! Οπότε οι περισσότεροι λένε "ρε δε γ. και το πορτακάλι, και το ελαιόλαδο και το σταφύλλι, και το καρύδι και όλα"
Ναι, έχεις δίκιο. Σε ολίγο δε θα έχει μείνει ΤΙΠΟΤΕ ανοικτό ή να λειτουργεί...
Είναι πια μόδα. Ε, να μην ακολουθήσουν όλοι;
:sad:
μα προπάντων
:mad:

nikonian
11/01/2011, 08:19
Καλά όλα αυτά, αλλά αφού στο ΑΕΠ δεν υπολογίζεται η παραοικονομία, τι νόημα έχει να εκφράζουμε το χρέος μας ως ποσοστό επί του ΑΕΠ;

Αν δηλαδή τα ελληνικά νοικοκυριά χρωστάνε 10% επί του ΑΕΠ και αν μπορούσε να υπολογιστεί το προϊον της παραοικονομίας και να συνυπολογιστεί στο ΑΕΠ, τότε θα μιλούσαμε για 5% επί του ΑΕΠ, ή και λιγότερο;

Αν μπορούσε το ελληνικό κράτος να περιορίσει την παραοικονομία, αυτομάτως το δημ. χρέος από 140% , θα γινόταν 100% του ΑΕΠ;

Μου διαφεύγει κάτι;

byron
11/01/2011, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Καλά όλα αυτά, αλλά αφού στο ΑΕΠ δεν υπολογίζεται η παραοικονομία, τι νόημα έχει να εκφράζουμε το χρέος μας ως ποσοστό επί του ΑΕΠ;

Αν δηλαδή τα ελληνικά νοικοκυριά χρωστάνε 10% επί του ΑΕΠ και αν μπορούσε να υπολογιστεί το προϊον της παραοικονομίας και να συνυπολογιστεί στο ΑΕΠ, τότε θα μιλούσαμε για 5% επί του ΑΕΠ, ή και λιγότερο;

Αν μπορούσε το ελληνικό κράτος να περιορίσει την παραοικονομία, αυτομάτως το δημ. χρέος από 140% , θα γινόταν 100% του ΑΕΠ;

Μου διαφεύγει κάτι;

Δεν σου διαφεύγει κάτι, αλλά όλα αυτά είναι θεωρητικά μιας και το μόνο που λαμβάνεται υπ΄όψη είναι ότι περνάει κάτω από επίσημα στατιστικά μεγέθη.

Είναι σαν να πηγαίνει κάποιος σε μια τράπεζα και να ζητάει δάνειο 500.000 με εκκαθαριστικό 10.000 και να λέει ότι μπορεί να πληρώνει γιατί βγάζει 100.000 το χρόνο μαύρα. Ότι είναι μαύρο, δεν υπάρχει όμως.

schumifer
11/01/2011, 09:00
Έχω κι εγώ την απορία που εμφανίστηκε παραπάνω. Άντε κι εμείς χρωστάμε σε όλους. Ο κόσμος σε ποιον χρωστάει?

Εχετλαίος
11/01/2011, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
Έχω κι εγώ την απορία που εμφανίστηκε παραπάνω. Άντε κι εμείς χρωστάμε σε όλους. Ο κόσμος σε ποιον χρωστάει?

Στην stargate στον κόλπο του Aden
:alien:

idomeneas
11/01/2011, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Καλώς αλλά το θέμα είναι πως προκύπτει το ΑΕΠ.... και το προϊόν απο τι παραγωγή προκύπτει...

:smokin:

Το Ακαθάριστο Εγχώριο Προϊόν εκφράζεται μαθηματικά ως εξής:
GDP = C + I + G + NX

όπου : (C) κατανάλωση, (Ι) επένδυση, (G) δημόσιες δαπάνες για την αγορά αγαθών και υπηρεσιών και (ΝΧ) καθαρές εξαγωγές.

Κατανάλωση (consumption) ειναι η δαπάνη που πραγματοποιούν τα νοικοκυριά για την αγορά αγαθών και υπηρεσιών.

Επένδυση (investment) είναι η δαπάνη για την αγορά κεφαλαιουχικού εξοπλισμού, αποθεμάτων και κτιρίων, συμπεριλαμβανόμενης και της δαπάνης για την αγορά νέων κατοικιών.

Δημόσιες δαπάνες (goverment purchase) είναι οι δαπάνες για την αγορά αγαθών και υπηρεσιών τις οποίες πραγματοποιούν η τοπική αυτοδιοίκηση, οι κυβερνήσεις των πολιτειών και η ομοσπονδιακή κυβέρνηση. π.χ αγορά υποβρυχίου για το ναυτικό.

Καθαρές εξαγωγές (net exports) είναι η δαπάνη για την αγορά αγαθών και υπηρεσιών που παράγονται στην εγχώρια οικονομία και αγοράζονται από αλλοδαπούς (εξαγωγές) μείον τη δαπάνη για την αγορά ξένων αγαθών και υπηρεσιών που πωλούνται στην εγχώρια οικονομία (εισαγωγές).

από wikipedia

όπως καταλαβαίνεις όπως και ότι θέλει το βγάζει ο καθένας...

aris_n
11/01/2011, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas


όπως καταλαβαίνεις όπως και ότι θέλει το βγάζει ο καθένας...

Εδώ ο Αλογοσκούφης αύξησε το ΑΕΠ κατά 25.7% συμπεριλαμβάνοντας μέσα και την συνεισφορά απο την πορνεία, τη διακίνηση ναρκωτικών κτλ κτλ...

ΥΓ.

Μετά μας φταίει το ΔΝΤ......