PDA

View Full Version : καλώς μας ήρθε...



Allst@rf
11/01/2011, 10:01
Ανοίγω τοπική εφημερίδα ,κορινθιακή ,να διαβάσω .και βλέπω σε μια σελίδα...
"ΈΛΕΓΧΟΣ ΜΟΤΟ ΜΌΝΟ ΣΤΗΝ ΚΟΡΙΝΘΊΑ"
"Προσκαλούνται για τεχνικό έλεγχο οι δίκυκλες μοτ/τες με διεύθυνση ή έδρα επιχείρησης το Ν.Κορινθίας"...
Και από κάτω έχει πινακίδες κυκλοφορίας ,από-έως, και ημερομηνία ελέγχου.

τι έγινε ρε παιδιά;

sniper
11/01/2011, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
Ανοίγω τοπική εφημερίδα ,κορινθιακή ,να διαβάσω .και βλέπω σε μια σελίδα...
"ΈΛΕΓΧΟΣ ΜΟΤΟ ΜΌΝΟ ΣΤΗΝ ΚΟΡΙΝΘΊΑ"
"Προσκαλούνται για τεχνικό έλεγχο οι δίκυκλες μοτ/τες με διεύθυνση ή έδρα επιχείρησης το Ν.Κορινθίας"...
Και από κάτω έχει πινακίδες κυκλοφορίας ,από-έως, και ημερομηνία ελέγχου.

τι έγινε ρε παιδιά;


Τι να γίνει.... ΚΤΕΟ, κάρτα θορύβου... ΚΤΜ έχεις ε; :rotflmao: :rotflmao:

Allst@rf
11/01/2011, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τι να γίνει.... ΚΤΕΟ, κάρτα θορύβου... ΚΤΜ έχεις ε; :rotflmao: :rotflmao:


μου ρθε κάπως γιατί είχα την εντύπωση ότι δεν είναι σίγουρο...

Ναι ktm εχω...αλλά ΘΑ είμαι προβλεπόμενος...:p

p@nos
11/01/2011, 10:42
καιιιι...ποσο κοστιζει η ''νομιμοτητα''???


:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

camen
11/01/2011, 11:17
:sick: :sick: :sick: :sick:

notakos600
11/01/2011, 11:26
Μαθάνε ότι γ@μιόμαστε πλάκωσαν κι οι γύφτοι με τα ΚΤΕΟ μοτο....

sniper
11/01/2011, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Μαθάνε ότι γ@μιόμαστε πλάκωσαν κι οι γύφτοι με τα ΚΤΕΟ μοτο....

Ρομά ή από τοις άλλοι τοις γύφτοι;

Allst@rf
11/01/2011, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
καιιιι...ποσο κοστιζει η ''νομιμοτητα''???


:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

ακόμα δε ξέρω...

Με φαντάζεσαι να σκασω μύτη με τα ημισλικ φαγωμένα μέχρι το προφίλ,χωρίς πινακίδα και φλας και τις ακρα ξεταπωτες;

θα γελάσει ο κάθε πικραμένος λέμε(γενικά μιλάω όχι μόνο για πάρτι μου)!

Allst@rf
11/01/2011, 11:56
κανονικά έπρεπε να είχα βάλει τίτλο

"κακώς μας ήρθε"...:rolleyes:

Metzgermeister
11/01/2011, 12:00
Ποσο το μαλλι;

Allst@rf
11/01/2011, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Metzgermeister
Ποσο το μαλλι;

διάβασε το θρέντ από την αρχή και (δεν) θα μάθεις...:wave2:

notakos600
11/01/2011, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ρομά ή από τοις άλλοι τοις γύφτοι;


Τουρκόγυφτοι Νίκομ, τουρκόγυφτοι.

p@nos
11/01/2011, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
ακόμα δε ξέρω...

Με φαντάζεσαι να σκασω μύτη με τα ημισλικ φαγωμένα μέχρι το προφίλ,χωρίς πινακίδα και φλας και τις ακρα ξεταπωτες;

θα γελάσει ο κάθε πικραμένος λέμε(γενικά μιλάω όχι μόνο για πάρτι μου)!


h moni διαφορα ειναι πως μερικοι δε θα πανε με ξεταπωτες...


με ελευθερες θα πανε :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry:

Metzgermeister
11/01/2011, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
διάβασε το θρέντ από την αρχή και (δεν) θα μάθεις...:wave2:

Σορρυ αλλα μπερδευτικα.Νομιζα οτι το ειχες ανοιξει παλιοτερα και ξανα απαντησες σημερα.
Και παλι σορρυ ε:beer:

Allst@rf
11/01/2011, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Metzgermeister
Σορρυ αλλα μπερδευτικα.Νομιζα οτι το ειχες ανοιξει παλιοτερα και ξανα απαντησες σημερα.
Και παλι σορρυ ε:beer:

σνάιπερ ,"καρατόμησε" τον τώρα...






















:lol:

Allst@rf
11/01/2011, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
h moni διαφορα ειναι πως μερικοι δε θα πανε με ξεταπωτες...


με ελευθερες θα πανε :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry:

πανούλη,τι λες αγόρι μου;

οι άκραποβιτς του σούπερ δούκα ,χωρίς silencers,ελεύθερες είναι...

dmf
11/01/2011, 12:19
Τί χρονιας ειναι το ΚΤΜ σου; Δεν ισχυει οτι και με τα αυτοκινητα; Οτι δηλ αν ειναι καινουριο δεν περναει κτεο για 4 χρονια κλπ :confused:

Allst@rf
11/01/2011, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Τί χρονιας ειναι το ΚΤΜ σου; Δεν ισχυει οτι και με τα αυτοκινητα; Οτι δηλ αν ειναι καινουριο δεν περναει κτεο για 4 χρονια κλπ :confused:

08/06

dmf
11/01/2011, 12:22
τυχερος εισαι :a9:

αλλα παλι μονο κορινθο; :sick:

Allst@rf
11/01/2011, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
τυχερος εισαι :a9:

αλλα παλι μονο κορινθο; :sick:

τι τυχερός;

:confused:

έχει κλείσει τετραετία κανονικά...06 λέμε.

Ναι και εμένα με παράξενεψε;μήπως το ξεκίνησαν από μας πιλοτικα;

p@nos
11/01/2011, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
πανούλη,τι λες αγόρι μου;

οι άκραποβιτς του σούπερ δούκα ,χωρίς silencers,ελεύθερες είναι...


ναι αλλα μερικοι ουτε την επιλογη σιγαστηρα εχουν:winka: :lol:


τεσπα, οπως και να χει...θα σκεφτω σοβαρα να ΜΗΝ παω...στην ΕΕ εχουν κτεο?και αν ναι ποιο ειναι το παραβολο?

Allst@rf
11/01/2011, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ναι αλλα μερικοι ουτε την επιλογη σιγαστηρα εχουν:winka: :lol:


τεσπα, οπως και να χει...θα σκεφτω σοβαρα να ΜΗΝ παω...στην ΕΕ εχουν κτεο?και αν ναι ποιο ειναι το παραβολο?

σε ορισμένες χώρες υπάρχουν κτεο μοτο...αλλά όχι σαν εδώ βέβαια...σε πολύ υψηλό επίπεδο.

Έχει γράψει κάποια κατατοπιστικά και ωραία άρθρα-editorial ο καραχάλιος στο ΜΟΤΟ,για το ζήτημα...

devil's animal
11/01/2011, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
ακόμα δε ξέρω...

Με φαντάζεσαι να σκασω μύτη με τα ημισλικ φαγωμένα μέχρι το προφίλ,χωρίς πινακίδα και φλας και τις ακρα ξεταπωτες;

θα γελάσει ο κάθε πικραμένος λέμε(γενικά μιλάω όχι μόνο για πάρτι μου)!



υπαρχουν και ΠΟΛΥ χειροτερα...πιστεψε με...:rolleyes: :a018: :a4:

Allst@rf
11/01/2011, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
υπαρχουν και ΠΟΛΥ χειροτερα...πιστεψε με...:rolleyes: :a018: :a4:

εννοείς κακόσυντηρημενα;

σαφώς και έχεις δίκιο.

Το ktm μου είναι καλά συντηρημένο...

Απλά με την πολιτικός ορθή νοοτροπία των κτεο και του νόμου (σωστά κατά την γνώμη μου),δεν περνάει...

Το ζήτημα είναι αλλού.τα έχουμε ξανάσυζητήσει όλοι μαζί και σε αλλά θρέντ...

7gibernau
11/01/2011, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
υπαρχουν και ΠΟΛΥ χειροτερα...πιστεψε με...:rolleyes: :a018: :a4:
ποσο χειροτερα...??
εχουμε και λεμε για να περασω πρεπει..
να βαλω το μακρι γραναζι
να βαλω μαμα φιλτρο
μαμα εξατμησεις
να το γυρiσω στο map1
και να φτιαξω πισω φρενο


πονος...

devil's animal
11/01/2011, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
εννοείς κακόσυντηρημενα;

σαφώς και έχεις δίκιο.

Το ktm μου είναι καλά συντηρημένο...

Απλά με την πολιτικός ορθή νοοτροπία των κτεο και του νόμου (σωστά κατά την γνώμη μου),δεν περνάει...

Το ζήτημα είναι αλλού.τα έχουμε ξανάσυζητήσει όλοι μαζί και σε αλλά θρέντ...



οχι ρε φιλε δεν εννοω κακοσυντηρημενα...
εννοω τουμπανιασμενα!!

εσυ μπορει να μην εχεις καθρευτες επανω...αλλα μπορεις να βαλεις...εγω δεν μπορω γιατι δεν εχω!

μπορει να εχεις ξεταπωτη επανω..αλλα μπορεις να την ταπωσεις...εγω δεν μπορω!

εσυ εχεις λιωμενα λαστιχα..αλλα μπορεις να τα αλλαξεις..εγω το εχω motard με αλλες διαστασεις ζαντων και ελαστικων, και φυσικα ΔΕΝ μπορω να τα αλλαξω..

επισης εχεις και φλας...εγω εχω κοψει ακομα και τις καλωδιωσεις για τα φλας και εχω πεταξει και το μαραφετακι που τα εκανε να αναβοσβηνουν...:cry:

αυτα ειναι μονο αυτα που ξερω οτι θα ειμαι παρανομος για το XR...μπορει να ειναι και αλλα που θα μου βγαλουν εκει...:bawl:

βασικα προβλεπω οτι με το που θα το δουν, θα καλεσουν κατευθειαν τα στρουμφ για κατασχεση!!
:rotflmao: :rotflmao:

devil's animal
11/01/2011, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
ποσο χειροτερα...??
εχουμε και λεμε για να περασω πρεπει..
να βαλω το μακρι γραναζι
να βαλω μαμα φιλτρο
μαμα εξατμησεις
να το γυρiσω στο map1
και να φτιαξω πισω φρενο


πονος...


α,παιζουν και γραναζια και φιλτρα???
λεω να παω να παραδοθω απο τωρα...
:rotflmao: :bawl: :rotflmao: :bawl: :rotflmao:

Allst@rf
11/01/2011, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
οχι ρε φιλε δεν εννοω κακοσυντηρημενα...
εννοω τουμπανιασμενα!!

εσυ μπορει να μην εχεις καθρευτες επανω...αλλα μπορεις να βαλεις...εγω δεν μπορω γιατι δεν εχω!

μπορει να εχεις ξεταπωτη επανω..αλλα μπορεις να την ταπωσεις...εγω δεν μπορω!

εσυ εχεις λιωμενα λαστιχα..αλλα μπορεις να τα αλλαξεις..εγω το εχω motard με αλλες διαστασεις ζαντων και ελαστικων, και φυσικα ΔΕΝ μπορω να τα αλλαξω..

επισης εχεις και φλας...εγω εχω κοψει ακομα και τις καλωδιωσεις για τα φλας και εχω πεταξει και το μαραφετακι που τα εκανε να αναβοσβηνουν...:cry:

αυτα ειναι μονο αυτα που ξερω οτι θα ειμαι παρανομος για το XR...μπορει να ειναι και αλλα που θα μου βγαλουν εκει...:bawl:

βασικα προβλεπω οτι με το που θα το δουν, θα καλεσουν κατευθειαν τα στρουμφ για κατασχεση!!
:rotflmao: :rotflmao:

για αρχή πρόσθεσε κάτω από την υπογραφή σου "ζητούνται ζαντες μαμα για ΧR650"...

devil's animal
11/01/2011, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
για αρχή πρόσθεσε κάτω από την υπογραφή σου "ζητούνται ζαντες μαμα για ΧR650"...


καλα κρασσια αδερφε...
δεν με συμφερει ουτε χρονικα, ουτε οικονομικα να μαζεψω τα "μαμα" πραγματα...

ή δεν θα το περασω καθολου, ή που θα παω και θα κραταω κανα "χοντρο" πανω μου για τα παιδια...:winka:

p@nos
11/01/2011, 13:15
ρε ντεβιιλσ...


τι να πουν αυτοι με τα χτ600?


για να μην πω καν για καγκουροπαπιες :lol: :rotflmao: :lol:

devil's animal
11/01/2011, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ρε ντεβιιλσ...


τι να πουν αυτοι με τα χτ600?


για να μην πω καν για καγκουροπαπιες :lol: :rotflmao: :lol:


τα χτ600 δεν εχουν πολλες μοντιφες επανω...αντε να το εχουν κανει μοταρντ και να εχει και κανα τελικο. με τις ζαντες θα παιδευτουν, αλλα τελικο για χτ βρισκουν και στα περιπτερα...

για τα παπια δεν ξερω αν ισχυει το μετρο γιατι ανηκουν στα μοτοποδηλατα...;)

αν ισχυσει παντως, θα υπαρξει σοβαρο προβλημα με τα χρεπια των απανταχου παππουδων και τα καγκουρικα των απανταχου νεολαιων...:lol: :lol: :lol:

Allst@rf
11/01/2011, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
καλα κρασσια αδερφε...
δεν με συμφερει ουτε χρονικα, ουτε οικονομικα να μαζεψω τα "μαμα" πραγματα...

ή δεν θα το περασω καθολου, ή που θα παω και θα κραταω κανα "χοντρο" πανω μου για τα παιδια...:winka:


πλάκα έκανα για την αγγελία...

Για μενα το δεύτερο μην το κάνεις είναι μαλακία...καλύτερα μην το πας καθόλου...όπως και γω βέβαια γιατί δε πιστεύω να νόμιζες ότι μόνο η πινακίδα και τα φαγωμένα ημισλίκ είναι το ζήτημα...:winka:

p@nos
11/01/2011, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
τα χτ600 δεν εχουν πολλες μοντιφες επανω...αντε να το εχουν κανει μοταρντ και να εχει και κανα τελικο. με τις ζαντες θα παιδευτουν, αλλα τελικο για χτ βρισκουν και στα περιπτερα...

για τα παπια δεν ξερω αν ισχυει το μετρο γιατι ανηκουν στα μοτοποδηλατα...;)

αν ισχυσει παντως, θα υπαρξει σοβαρο προβλημα με τα χρεπια των απανταχου παππουδων και τα καγκουρικα των απανταχου νεολαιων...:lol: :lol: :lol:


ena σορο χτ υπαρχουν 650+ κυβικα απο 600 με μονα διπλα 3πλα καρμπ εκκεντροφορους...και οσα ειναι μοταρντ αλλαζαν και φρενα εντελως μετα...λιγοι αναλογικα τα εκαναν και usd αλλα υπαρχουν πολλα...γενικα πολυ πραμα...θα φανε καλα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



οσο για τις καγκουροπαπιες...οι μονες που δεν εχουν προβλημα, ειναι οσες στρογγυλοφαναρες ειναι δηλωμενες 50αρια...οτιδηποτε πανω απο 50 θεωρειται μοτοσυκλετα...και θα πρεπει να περασει κτεο...


τελος παντων δεν εχει αυτο σημασια...σημασια εχει το ποσο λογικη εχει ολο αυτο το παραλογο...μιας και ολη η δουλεια ειναι για το παραβολο...και εκει κολλαει και το παραλογο...


θα επιστρεψω αργοτερα για να θεσω τον προβληματισμο μου, κρατηθητε :D

nikos_abel
11/01/2011, 15:14
Για κρατήστε μας ενήμερους γιατί χαμπάρι δεν το είχα πάρει.

Και δεν δουλεύει και ίντερνετ στη δουλειά και δεν βλέπω ειδήσεις (η TV απαγορεύεται).:nono: :nono:

p@nos
11/01/2011, 16:04
loipon εμενα η απορια μου εχει να κανει, οχι με το κτεο, τον τεχνικο ελεγχο δηλαδη...αλλα με το παραβολο...το οποιο θα πηγαινει κανα 50αρι στο χαλαρο...αλλα και 5? να πηγαινει, δεν ειναι εκει το θεμα...το θεμα ειναι η υπαρξη του(γι αυτο γινεται και ολο το πανηγυρι θα πουν μερικοι κακοπροαιρετοι :winka: )


οκει σιγουρα θα υπαρχουν καποιοι που θα συμφωνισουν να πληρωσουν, αλλα αυτους δε τους λαμβαονουμε υποψιν ουτε τα προβληματα τους:lol: :lol: :lol:

και παμε στο θεμα...
να ξεκαθαρισω, δεν εχει να κανει σχεση με το αν εχεις εξατμισεις...και πρεπει να τις αλλαξεις...η αν εχεις μπουρδελο και πρεπει να το συμαζεψεις...δε τα λαμβανουμε υποψιν...καθως επισης και την περιπτωση της λαδιας...ουτε εκει το πηγαινω...


λοιποοοοοον...

ο καθε ιδιοκτητης μοτο, οφειλει να εχει τη μηχανη του σε σωστη λειτουργικη κατασταση, ετσι ωστε να μη κινδυνευει να την οδηγει...αυτο το κανουν οι περισσοτεροι...μιας και οταν στη μοτο κατι δε παει καλα, η αισθηση ανασφαλειας εινα μεγαλη...και φυσικα ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΤΑΙ οικονομικα, για να διατησει σε σωστη κατασταση το οχημα του...


το ΚΡΑΤΟΣ, οφειλει να διασφαλισει, οτι ολα τα οχηματα που κυκλοφορουν στο δρομο, ειναι ασφαλη για κυκλοφορια, και δε προκειται να προκαλεσουν οποιοδηποτε ατυχημα, λογω κακης καταστασης/συντηρησης...

Το κρατος λοιπον, ΓΙΑΤΙ μας επιβαρυνει, για τον ελεγχο που ΟΦΕΙΛΕΙ το ΙΔΙΟ να κανει, απεναντι στο δημοσιο?
Γιατι μας βαραινει οικονομικα, για εναν ελεγχο ρουτινας?και μαλιστα εντελως δυσαναλογα με την δυσκολια του ελεγχου που κανει...?


βεβαια θα πει κανεις...καποιος πρεπει να πληρωσει τα μηχανηματα ελεγχου...τους υπαλληλους...ναι οκ...εστω οτι δεν εινια ιδιοτικα και πρεπει να τα πληρωσουμε...

ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ δινουμε ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ τελη ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ, στις αρχες καθε χρονου?για χαβαλε???




σε ολες τις ευρωπαικες χωρες...το κρατος εχει καποιο τροπο, να παιρνει καποια εσοδα...και απο τη μηχανοκινηση...ξεχωριστα ο καθενας...

αλλοι το λενε κτεο...αλλοι διοδια...αλλοι τελη...αλλοι ασφαλιστρα...αλλοι αυτοκολλητα κυκλοφοριας...αλλοι φοροι στις βενζινες
αλλα ενα απο αυτα...

και δε λεω για τους μισθους εξω...παροτι η διαφορα ειναι τραγικη...εχει φτασει να ειναι η φτηνη δικαιολογια...μας επεισαν και γι αυτο...


αυτο που εχουν κανει οι δικοι μας εξυπνακηδες...ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ...απο ολα τα κρατη...και μας τα εχουν βαλει...για να πληρωνουμε σα τα γιδια...γιατι μας δημιουργουν το φοβο...πληρωσε αλλιως την εβαψες...και τρωμε οτι ΠΑΠΑΡΙΑ μας πετανε...και μας εχουν γαμησει...και θα μας γαμανε...ΞΥΠΝΑΤΕ ΓΙΔΙΑ!!!!!!

δε παει αλλο το πραγμα!!!!!κατι πρεπει να γινει...!!!!!αμα θελει τεχνικο ελεγχο...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ!!!!το παραβολο ομως να το βαλουν στον κωλο τους...


δε μπορει...κατι παρανομο θα υπαρχει στην ιστορια...κανεις διαθεσιμος να το ψαξουμε????η ολοι στην κλαψα...μας τα παιρνουν μας τα παιρνουν???





τη βλεπω τη δουλεια...mad max καταστασεις...η θα γινουμε ταλιμπαν...η θα γινουμε ζητιανοι...

γιατι εναλλακτικη δεν υπαρχει...για κατι συλλογικο...παιζει ρολο ποιος εχει το πιο μακρυ πουλι...και εχει και ποδοσφαιρο...σε λιγο καιρο θα εχει και eurovision...


μαζι τα φαγαμε ετσι κι αλλιως...

:wave2:

guzzistas
11/01/2011, 16:08
Οσο έχω πάει το κουτί... άλλο τόσο θα πάω τη μηχανή...

Ρε δεν με παρατάνε μην πάρω τα βουνά πάλι.....

Ειδικά στην Κορινθία το τι σαβούρα από γυφτοντατσουν κυκλοφορεί δεν συζητάμε... αυτοί περνάνε ΚΤΕΟ? Η θα είμαστε ρατσιστές?

:mad:

faraway
11/01/2011, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
αυτοί περνάνε ΚΤΕΟ?

Συνέχεια Φάνη και ανελλιπώς .:lol:

....όπως επίσης έχουν ασφάλειες , δίπλωμα οδήγησης , τέλη κυκλοφορίας , σωστά λάστιχα , κινητήρα σωστά ρυθμισμένο, αναρτήσεις ......
.....επίσης .....δεν κλέβουν , λατρεύουν τη μόρφωση , δεν ενοχλούν άλλους συμπολίτες και ΚΥΡΙΩΣ , ΚΥΡΙΩΣ λέω απεχθάνονται τα ναρκωτικά και αυτούς που τα πουλάνε . :cry:

BLACKGAS
11/01/2011, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf ........
[/B]

Δεν μπορώ να βρω ένα τρόπο να ελεγξει το Υπουργείο Μεταφορών που έχει τα ΚΤΕΟ που μένει κάποιος! Πιθανόν να έχει μετοικίσει (έστω και νοητά) σε άλλο νομό ας πούμε που δεν χρειάζεται έλεγχος! Να μην σχολιάσω ότι πλέον δεν υφίσταται νομός αλλά περιφέρεια. Δλδ τι λέμε ότι η αυτή υπηρεσία εφαρμόζει Χ μέτρα σε όσους μένουν στην Ανω ραχούλα και Ψ σε όσους μένουν στην Κάτω??

Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες στο δημοσίευμα!

:wave2:

guzzistas
11/01/2011, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
Συνέχεια Φάνη και ανελλιπώς .:lol:

....όπως επίσης έχουν ασφάλειες , δίπλωμα οδήγησης , τέλη κυκλοφορίας , σωστά λάστιχα , κινητήρα σωστά ρυθμισμένο, αναρτήσεις ......
.....επίσης .....δεν κλέβουν , λατρεύουν τη μόρφωση , δεν ενοχλούν άλλους συμπολίτες και ΚΥΡΙΩΣ , ΚΥΡΙΩΣ λέω απεχθάνονται τα ναρκωτικά και αυτούς που τα πουλάνε . :cry:

Επ... Γιώργο... ένσταση! Τα σωστά λάστιχα είναι το παν.. ειδικά με νίκελ ζαντες.....
:rotflmao:

Allst@rf
11/01/2011, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Δεν μπορώ να βρω ένα τρόπο να ελεγξει το Υπουργείο Μεταφορών που έχει τα ΚΤΕΟ που μένει κάποιος! Πιθανόν να έχει μετοικίσει (έστω και νοητά) σε άλλο νομό ας πούμε που δεν χρειάζεται έλεγχος! Να μην σχολιάσω ότι πλέον δεν υφίσταται νομός αλλά περιφέρεια. Δλδ τι λέμε ότι η αυτή υπηρεσία εφαρμόζει Χ μέτρα σε όσους μένουν στην Ανω ραχούλα και Ψ σε όσους μένουν στην Κάτω??

Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες στο δημοσίευμα!

:wave2:

κατ'αρχήν δεν μπορώ να καταλαβω τα γραφόμενα σου.

Δεύτερον νομοί υπάρχουν,νομάρχες δεν υπάρχουν...

Τρίτον μην ψάχνεις να βρεις κρυφά νοήματα πίσω από τις λέξεις...ότι διάβασα το μετέφερα εδώ,δε χρειάζεται και πολύ μυαλό για να καταλάβεις (όχι εσυ συγκεκριμέν,για όλους μας μιλάω) κάτι τόσο απλό.

τέταρτον ,το δημοσίευμα δε φέρει
υπογραφή κανενός φορέα ή υπηρεσίας.

Και τέλος το είπα και παραπάνω.μου έκανε εντύπωση το δημοσίευμα, γιατί το ζήτημα "ΚΤΕΟ ΜΟΤΟ" το είχα σαν κάτι πολύ μακρινό στο νου μου να συμβεί ,και αν συνέβαινε πότε.τίποτα λιγότετο ,τίποτα περισσότερο...

TROOPER
12/01/2011, 04:12
κωστακη ειδες τι παθαινεις για να χεις κτμ...?:winka:

Allst@rf
12/01/2011, 07:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
κωστακη ειδες τι παθαινεις για να χεις κτμ...?:winka:


ναι τα ΚΤΜ φταινε...:lol:

καποιους αλλους παραπανω δεν τους κοιτας???:evil:

BLACKGAS
12/01/2011, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
κατ'αρχήν δεν μπορώ να καταλαβω τα γραφόμενα σου.

Δεύτερον νομοί υπάρχουν,νομάρχες δεν υπάρχουν...

Τρίτον μην ψάχνεις να βρεις κρυφά νοήματα πίσω από τις λέξεις...ότι διάβασα το μετέφερα εδώ,δε χρειάζεται και πολύ μυαλό για να καταλάβεις (όχι εσυ συγκεκριμέν,για όλους μας μιλάω) κάτι τόσο απλό.

τέταρτον ,το δημοσίευμα δε φέρει
υπογραφή κανενός φορέα ή υπηρεσίας.

Και τέλος το είπα και παραπάνω.μου έκανε εντύπωση το δημοσίευμα, γιατί το ζήτημα "ΚΤΕΟ ΜΟΤΟ" το είχα σαν κάτι πολύ μακρινό στο νου μου να συμβεί ,και αν συνέβαινε πότε.τίποτα λιγότετο ,τίποτα περισσότερο...

Εννοώ ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να υποχρεωθείς να περάσεις ΚΤΕΟ. Μπορείς σε ενδεχόμενο έλεγχο να δηλώσεις μόνιμη κατοικία την Κοζάνη και ότι πηγαινοέρχεσαι κάθε μέρα με ελικόπτερο στη δουλειά σου (ή ας πούμε τα Μέγαρα για να είναι πιο αληθοφανές και να λες και μισή αλήθεια!). Η τροχαία και το Υπουργείο Μεταφορών δεν μπορούν να το ελέγξουν. Μόνο η εφορία μπορεί να κάνει τέτοια δουλειά και μάλιστα όχι απόλυτα. Οπότε ποιος θα βεβαιώσει παράβαση ΚΤΕΟ???

:beer:

byron
17/01/2011, 07:55
Χαμός με τα ΚΤΕΟ !

Νόμο του κράτους αποτελεί πλέον και ο υποχρεωτικός Τεχνικός Ελεγχος των μοτοσικλετών αλλά όπως φαίνεται ακόμη δεν έχει εφαρμοστεί. Μάλιστα σύμφωνα με πληροφορίες από την υποχρεωτικό έλεγχο εξαιρούνται προσωρινά τα δίκυκλα που εφοδιάζονται με κινητήρες έως και 49 κ.εκ. καθώς δεν υπάρχει βάση δεδομένων στο υπουργείο και όταν συγκεντρωθούν τα στοιχεία από τα κατά τόπους αστυνομικά τμήματα Τροχαίας κατόπιν θα περνούν και αυτά από έλεγχο…
Παρόλα αυτά όλες οι μοτοσικλέτες με κινητήρες από 50 κ.εκ. Και άνω θα πρέπει να περνούν από ΚΤΕΟ κάθε 2 χρόνια αν υπάρχει κάποια μονάδα στο Νομό τους! Αν δεν έχει δημιουργηθεί κάποιο ΚΤΕΟ δεν υποχρεούνται να περάσουν από Τεχνικό Ελεγχο μέχρις ότου δραστηριοποιηθεί κάποια μονάδα στην περιοχή τους!
Ωστόσο τα προβλήματα με τα ΚΤΕΟ για μοτοσικλέτες δεν σταματούν εδώ καθώς ακόμη δεν έχει εκδοθεί η υπουργική απόφαση η οποία θα ορίζει το αντίτιμο του Ελέγχου όπως επίσης και της Κάρτας Θορύβου αλλά ούτε έχει οριστεί και το πρόστιμο για μια μοτοσικλέτα που περνά από Ελεγχο εκπρόθεσμα.
Σύμφωνα με όσα αναφέρει στην “Η” ο Πρόεδρος των Ιδιωτικών ΚΤΕΟ Ελλάδος κ. Σωτήρης Μουρίκης και ιδιοκτήτης του πρώτου ιδιωτικού ΚΤΕΟ για μοτοσικλέτες στην Κόρινθο , ο Καλλικράτης αντί να απλοποιήσει τις διαδικασίες τις έχει περιπλέξει. “Καταφέραμε μετά από 2,5 χρόνια να αδειοδοτηθούμε για τον Τεχνικό Ελεγχο Μοτοσικλετών και χωρίς να έχουν εκδοθεί ακόμη οι υπουργικές αποφάσεις για την υλοποίηση του νόμου (Κάρτα Θορύβου, Αντίτιμο Ελέγχου, Πρόστιμο εκπρόθεσμου Ελέγχου). Μάλιστα μετά την εφαρμογή του Καλλικράτη και την μεταφορά αρμοδιοτήτων στην Περιφέρεια τα πράγματα περιπλέκονται ακόμη περισσότερο και έχει δημιουργηθεί μια απίστευτη γραφειοκρατία τη στιγμή που η κυβέρνηση επιδιώκει την ανάπτυξη και να βοηθήσει τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις. Οσον αφορά τα ιδιωτικά ΚΤΕΟ είναι οι μοναδικές επιχειρήσεις στην Ελλάδα που καταβάλουν 23% ΦΠΑ και 10% κεφαλικό φόρο στο υπουργείο…”.

Κόρινθος: 31 Ιανουαρίου οι πρώτοι Ελεγχοι ΜΟΤΟ

Στην Κόρινθο θα λειτουργήσει το πρώτο ιδιωτικό ΚΤΕΟ (Autovision) για Μοτοσικλέτες και σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη του κ. Σωτήρη Μουρίκη οι πρώτοι επίσημοι έλεγχοι μοτοσικλετών θα πραγματοποιηθούν στις 31 Ιανουαρίου του 2011. Σύμφωνα με στοιχεία της Νομαρχία Κορίνθου έχουν ταξινομηθεί περίπου 16.000 μοτοσικλέτες στην περιοχή των οποίων οι ιδιοκτήτες θα πρέπει να τα περάσουν από το ιδιωτικό ΚΤΕΟ αφού δεν δραστηριοποιείται κάποιο άλλο στο Νομό.
Η διαδικασία θα είναι παρόμοια με εκείνη των αυτοκινήτων καθώς η Περιφέρεια θα ανακοινώνει ανά τακτά χρονικά διαστήματα τους αριθμούς κυκλοφορίας των μοτοσικλετών που πρέπει να περάσουν από έλεγχο βάσει της δυναμικότητας του ιδιωτικού ΚΤΕΟ που δραστηριοποιείται στον εκάστοτε Νομό.
Πάντως όσοι τυχεροί πρέπει να περάσουν από Τεχνικό Έλεγχο στα τέλη Ιανουαρίου στην Κόρινθο μάλλον δεν θα λάβουν την Κάρτα Θορύβου αλλά ούτε γνωρίζουν τι θα καταβάλουν για τον έλεγχο καθώς η υπουργική απόφαση που ορίζει το αντίτιμο ακόμη δεν έχει εκδοθεί!

Το κόστος ελέγχου ΜΟΤΟ

Το κόστος Ελέγχου στις μοτοσικλέτες έως 250 κ.εκ., σύμφωνα πάντως με πληροφορίες, θα ανέρχεται σε 30 ευρώ ενώ τα δίκυκλα με κινητήρες άνω των 250 κ.εκ. θα πρέπει να καταβάλουν 35 ευρώ. Όσον αφορά σε περίπτωση επανελέγχου το κόστος υπολογίζεται σε 8 ευρώ ενώ αν κάποιος περάσει εκπρόθεσμα από την στιγμή που δεν υπάρχει υπουργική απόφαση δεν υπάρχει και κανένα απολύτως πρόστιμο.
Όσον αφορά στο κόστος για την έκδοση της Κάρτας Θορύβου θα κυμαίνεται από 8 έως 10 ευρώ

John Steed
17/01/2011, 08:32
Οκ, είχαν δεν είχαν, άρχισαν και την αφαίμαξη στους μοτοσυκλετιστές....

Μόλις δουν τα κέρδη να συρρέουν, θα διπλασιάσουν και την τιμή και θα μας έρχεται το ίδιο να έχουμε ένα σαπάκι 50cc με ένα αυτοκίνητο....

:mad: :mad: :mad:

Λεωνίδας
17/01/2011, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
οχι ρε φιλε δεν εννοω κακοσυντηρημενα...
εννοω τουμπανιασμενα!!

εσυ μπορει να μην εχεις καθρευτες επανω...αλλα μπορεις να βαλεις...εγω δεν μπορω γιατι δεν εχω!

μπορει να εχεις ξεταπωτη επανω..αλλα μπορεις να την ταπωσεις...εγω δεν μπορω!

εσυ εχεις λιωμενα λαστιχα..αλλα μπορεις να τα αλλαξεις..εγω το εχω motard με αλλες διαστασεις ζαντων και ελαστικων, και φυσικα ΔΕΝ μπορω να τα αλλαξω..

επισης εχεις και φλας...εγω εχω κοψει ακομα και τις καλωδιωσεις για τα φλας και εχω πεταξει και το μαραφετακι που τα εκανε να αναβοσβηνουν...:cry:

αυτα ειναι μονο αυτα που ξερω οτι θα ειμαι παρανομος για το XR...μπορει να ειναι και αλλα που θα μου βγαλουν εκει...:bawl:

βασικα προβλεπω οτι με το που θα το δουν, θα καλεσουν κατευθειαν τα στρουμφ για κατασχεση!!
:rotflmao: :rotflmao: δηλαδή αν σε σταματήσουν εσένα, το πρόβλημά σου είναι το ΚΤΕΟ :confused:

reinmeister
17/01/2011, 08:57
φλας εχω,που λεει ο λογος...καθρεφτες βαζω,οπως και μαμα εξατμιση...

το μονο που με προβληματιζει, ειναι τι θα συμβει εαν τυχον ανοιξουν τερμα γκαζι με την μαμα εξατμιση...η θα σκοτωσει καναν δορυφορο, η θα καρφωσει κανεναν και θα αποκτησουμε τον πρωτο ελληνα στο διαστημα...

θα χει ενδιαφερον αν μη τι αλλο...

arxaios
17/01/2011, 09:03
Eγώ πάντως το βλέπω σαν μια ευκαιρία να βγάλω κανένα ψιλό !!!

ΕΝΟΙΚΙΑΖΕΤΑΙ ΟΛΟΣΩΜΗ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΜΕ ΜΑΜΑ ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ HAYABUSA GEN 1 !!!
TIΜΕΣ ΛΟΓΙΚΕΣ !!!
Πληροφορίες στο τηλ ........

:lol: :lol: :lol:

BLACKGAS
17/01/2011, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Χαμός με τα ΚΤΕΟ !

...........Στην Κόρινθο θα λειτουργήσει το πρώτο ιδιωτικό ΚΤΕΟ (Autovision) για Μοτοσικλέτες και σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη του κ. Σωτήρη Μουρίκη οι πρώτοι επίσημοι έλεγχοι μοτοσικλετών θα πραγματοποιηθούν στις 31 Ιανουαρίου του 2011............

Το κόστος ελέγχου ΜΟΤΟ

Το κόστος Ελέγχου στις μοτοσικλέτες έως 250 κ.εκ., σύμφωνα πάντως με πληροφορίες, θα ανέρχεται σε 30 ευρώ ενώ τα δίκυκλα με κινητήρες άνω των 250 κ.εκ. θα πρέπει να καταβάλουν 35 ευρώ. Όσον αφορά σε περίπτωση επανελέγχου το κόστος υπολογίζεται σε 8 ευρώ ενώ αν κάποιος περάσει εκπρόθεσμα από την στιγμή που δεν υπάρχει υπουργική απόφαση δεν υπάρχει και κανένα απολύτως πρόστιμο.
Όσον αφορά στο κόστος για την έκδοση της Κάρτας Θορύβου θα κυμαίνεται από 8 έως 10 ευρώ

Αφού δεν υφίσταται υπουργική απόφαση πως αποφάσίστηκε "κόστος" ελέγχου????:confused:

Και ακόμα χειρότερα από τη στιγμή που δεν υπάρχει ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΤΕΟ, πως υπάρχει ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να πας στον ιδιώτη???????????????????????
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Cpt. Haddock
17/01/2011, 09:10
Υποχρέωση ειναι ο τεχνικός έλεγχος, όχι η υπαρξη δημοσίου κτεο

(ρε γιατι βγαζετε σπυρια όλοι σας με τη λέξη ιδιωτης; :confused: )

ERRIKA
17/01/2011, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
φλας εχω,που λεει ο λογος...καθρεφτες βαζω,οπως και μαμα εξατμιση...

το μονο που με προβληματιζει, ειναι τι θα συμβει εαν τυχον ανοιξουν τερμα γκαζι με την μαμα εξατμιση...η θα σκοτωσει καναν δορυφορο, η θα καρφωσει κανεναν και θα αποκτησουμε τον πρωτο ελληνα στο διαστημα...

θα χει ενδιαφερον αν μη τι αλλο...

Noμίζω μπορώ να φανταστώ τη σχετική ανακοίνωση Τύπου:

"Απροσδιόριστα παραμένουν τα αίτια ολικής καταστροφής ιδιωτικού ΚΤΕΟ της Περιφέρειας Πειραιώς κατά τη διενέργεια τεχνικού ελέγχου ρουτίνας σε δίκυκλο. Τα στοιχεία του δικύκλου και του κατόχου του εξαφανίστηκαν λόγω των εκτεταμένων ζημιών, ο δε ιδιοκτήτης του θεωρείται από την αστυνομία ως ο μόνος επιβιώσας λόγω εγκαίρου απομάκρυνσής του από το χώρο του ατυχήματος..." :lol: :rotflmao: :lol:

BLACKGAS
17/01/2011, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Υποχρέωση ειναι ο τεχνικός έλεγχος, όχι η υπαρξη δημοσίου κτεο

(ρε γιατι βγαζετε σπυρια όλοι σας με τη λέξη ιδιωτης; :confused: )

Γιατί ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ τεχνικός έλεγχος αποτελεί εκχώρηση δικαιώματος δημοσίου! Ποιά σύμβαση ΣΔΙΤ υπογράφηκε και υπό ποίους όρους???
:confused: :confused: :confused:

ERRIKA
17/01/2011, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ρε γιατι βγαζετε σπυρια όλοι σας με τη λέξη ιδιωτης

μάλλον γιατί σημαίνει Βλάκας..... :lol:

Cpt. Haddock
17/01/2011, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Γιατί ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ τεχνικός έλεγχος αποτελεί εκχώρηση δικαιώματος δημοσίου! Ποιά σύμβαση ΣΔΙΤ υπογράφηκε και υπό ποίους όρους???
:confused: :confused: :confused:

Καλα, αυτο σε χαλάει;

Για μενα το ουσαστικό γεγονος ειναι η ίδια η ύπαρξη ελεγχου καθως και το οικονομικό βαρος που αυτή συνεπαγεται.

Δηλαδή ειναι άλλα τα 200 ευρω εαν τα δινεις στο δημόσιο και αλλα εαν τα δίνεις στο Ι-ΚΤΕΟ?

Μην κολλαμε σε δευτερεύοντα



Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
μάλλον γιατί σημαίνει Βλάκας..... :lol:

Ναι, εαν εισαι ο Αριστοτέλης :D

byron
17/01/2011, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Γιατί ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ τεχνικός έλεγχος αποτελεί εκχώρηση δικαιώματος δημοσίου! Ποιά σύμβαση ΣΔΙΤ υπογράφηκε και υπό ποίους όρους???
:confused: :confused: :confused:

Για τα παραπάνω που ρωτάς, δεν έχω ιδέα. Copy από άρθρο έκανα.

Σε ότι αφορά τα ιδιωτικά κτεο, μιας και πηγαίνω το αυτοκίνητο μπορώ να σου πω ότι είναι άψογοι.
Προσωπικά, μετά από 10 χρόνια συναναστροφή με φτωχομπινεδιάρικα κοράκια που ήταν με το χέρι απλωμένο προκειμένου να περάσω έλεγχο σε σχολικό λεωφορείο, μακάρι να είχε ιδιωτικοποιηθεί όλο το υπουργείο μεταφορών και όχι μόνο τα κτέο. :wave2:

ERRIKA
17/01/2011, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Προσωπικά, μετά από 10 χρόνια συναναστροφή με φτωχομπινεδιάρικα κοράκια που ήταν με το χέρι απλωμένο προκειμένου να περάσω έλεγχο σε σχολικό λεωφορείο, μακάρι να είχε ιδιωτικοποιηθεί όλο το υπουργείο μεταφορών και όχι μόνο τα κτέο. :wave2:

+ 1.000.000.000 και κάτι ψιλά... :beer:

sniper
17/01/2011, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
....



Ναι, εαν εισαι ο Αριστοτέλης :D


ή νομικός... :lol:

Allst@rf
17/01/2011, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
μακάρι να είχε ιδιωτικοποιηθεί όλο το υπουργείο μεταφορών και όχι μόνο τα κτέο. :wave2:


:lol:

εσυ μάλλον είσαι του ΔΝΤ ,και σου χρωστάει δόσεις το δημόσιο και θες τα λεφτά σου πίσω...

byron
17/01/2011, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
:lol:

εσυ μάλλον είσαι του ΔΝΤ ,και σου χρωστάει δόσεις το δημόσιο και θες τα λεφτά σου πίσω...


Μπα....απλά αγανακτισμένος με τους γύφτους και με ένα ρεμάλι ιδιαίτερα, που με έστειλε να περάσω από μηχανολόγο του υπουργείου (άλλη λυπηρή ιστορία) γιατί ήταν σκοτεινά και δεν ...... έβλεπε καλά τον αριθμό κινητήρα.
5 μέρες άδεια μου στοίχισε το ότι δεν γούσταρα να λαδώνω, και το ωραίο ήταν που κανείς δεν έλεγξε τον αριθμό όταν πήγα για επανέλεγχο. :evil: :evil:

Μπουρλότο λέμε....

dmf
17/01/2011, 10:44
Ρε παιδια οριστικο ειναι αυτο με το κτεο ή λενε οτι θα το κανουν;;; :confused:
Κι αλλα κερατιατικα θα πληρωσουμε;;
Σε ενημερωνει καποιος ποτε και αν πρεπει να πας ειναι μαθαινεις μονος σου?? :confused:

sapila racing
17/01/2011, 10:48
Μας βλέπω σιγά σιγά να βγαζουμε τις μαμα εξατμίσεις απο τις καβάντζες...

Το ξέραμε, ακουγόταν εδω και χρόνια, αλλά φαίνεται οτι τώρα έφτασε η ώρα. :sick:

o teos
17/01/2011, 12:43
ρε δε μας...... λεω γω..δεν περναω τπτ...

α:γιατι το rr με τερμιγκνιονι ελευθερη δνννν...τη μαμα τν εδωκα..
β:φιλτρο ποιος τ αλαζει τωρααα...
γ:γραναζι πισω μια απ τα ιδια...

περαν της ταλαιπωριας ημαρτον πια!!!! ολο πληρονουμε..τα διπλωματα 1000 ευρο,ασφαλεια 100 ευρω τελη 50 ευρω εε αμα δωσουμε φετος αλλα 50 του χρονου θα γινουν 100 να στε σιγουροι..οποτεεεε.....:wave2: :wave2: :wave2:

John Steed
17/01/2011, 17:07
Τα σημεία της μοτοσυκλέτας που θα ελέγξουν τα γνωρίζετε? Έψαξα και δεν βρήκα κάτι....:confused:

Hell_Rider
17/01/2011, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Μπουρλότο λέμε.... [/B]

http://www.youtube.com/watch?v=6SilOsW4ozw :lol:

pilotos_xtreme
17/01/2011, 18:26
την φουτσισαμε.

ποτε ερχετε κ αθηνα αυτο το υπεροχο νεο μετρο?

7gibernau
17/01/2011, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Τα σημεία της μοτοσυκλέτας που θα ελέγξουν τα γνωρίζετε? Έψαξα και δεν βρήκα κάτι....:confused:
εδω δεν ξερουν ποια σημεια πρεπει να ελεγξουν αυτοι που εθεσαν σε εφαρμογη το μετρο,εσυ κι εγω και ο καθενας μας γιατι πρεπει να το γνωριζει???????????

αλλα οι ποστηδες το κοστολογησαν!!!!

John Steed
18/01/2011, 06:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
εδω δεν ξερουν ποια σημεια πρεπει να ελεγξουν αυτοι που εθεσαν σε εφαρμογη το μετρο,εσυ κι εγω και ο καθενας μας γιατι πρεπει να το γνωριζει???????????

αλλα οι ποστηδες το κοστολογησαν!!!!

Ε, πάμε να περάσουμε ΚΤΕΟ τώρα, που δεν ξέρουν τι να ελέγξουν:lol: :lol:

dmf
18/01/2011, 08:30
καποιος να αλλαξει τον τιτλο σε "καλως μας μπηκε" :bigcry: :bigcry:

yiannis172
29/01/2011, 11:33
ξερετε πανω κατω ,σε ποιους τομεις 8α ελεγχομεθα...; και αυτο με το γραναζι τι ανεκδοτο ειναι παλι...; θα ελεγχουν και τι γραναζωμα φοραμε.;:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Allst@rf
29/01/2011, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiannis172
ξερετε πανω κατω ,σε ποιους τομεις 8α ελεγχομεθα...; και αυτο με το γραναζι τι ανεκδοτο ειναι παλι...; θα ελεγχουν και τι γραναζωμα φοραμε.;:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

αναλογος ποια θα είναι τα σημεία ελέγχου και με ποια μέσα θα ελέγχουν το μηχανάκι...

Αν το ξεψαχνισουν και πρέπει να μετρηθεί σε τύμπανο ,με κάποιες σταθερές που λογικα υπάρχουν στην άδεια ,και τα συγκρίνουν με τα νούμερα που θα δουν ,τότε κάποια διαφορά θα υπάρχει...

Νομίζω...

Για πείτε ρε και οι γνώστες...

DAYMAN
29/01/2011, 15:44
Την πουτανα και να την βαψεις παρθένα δεν γινεται!Αλλάζει ο Ελληνας μωρε κάποιοι θα λαδωθούν αλλοι τοσοι θα κονομισουν και ολα τα μηχανακια θα περασουν ΚΤΕο και οτι αλλο προκύψει και ολα ωραία και καλα.Τι μου αγχώνεστε;:beer: ΒΙΒΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!

Allst@rf
29/01/2011, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΗΛΙΑΣΚΤΜ
Την πουτανα και να την βαψεις παρθένα δεν γινεται!Αλλάζει ο Ελληνας μωρε κάποιοι θα λαδωθούν αλλοι τοσοι θα κονομισουν και ολα τα μηχανακια θα περασουν ΚΤΕο και οτι αλλο προκύψει και ολα ωραία και καλα.Τι μου αγχώνεστε;:beer: ΒΙΒΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!

εβίβα λιάκο...:beer:

εμένα ούτε ζωγραφιστό δε θα με δουν...:lol:

tman
29/01/2011, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Τα σημεία της μοτοσυκλέτας που θα ελέγξουν τα γνωρίζετε? Έψαξα και δεν βρήκα κάτι....:confused:

Είναι πολύ γενικός ο νέος νόμος, και πιθανότατα το μέτρο είναι εισπρακτικό, για μία ακόμη φορά. Παράδειγμα: Ακόμη δεν έχουν καταλήξει σε πόσα σημεία θα ελέγχουν, και έχουν μεταφράσει ένα ξένο κείμενο με 260 σημεία ελέγχου, κάτι αδύνατο να συμβεί φυσικά, αφού θα πρέπει να λύσεις βίδες την μοτοσυκλέτα. Έτσι, δεν θα ελέγχει κανείς, και το "όργανο" θα μπορεί άνετα να βεβαιώσει παράβαση ύψους... 70Ο euro!!!!

Το δεύτερο σημαντικό έχει να κάνει με την θορυβομέτρηση: Πρέπει να γίνεται σε κλειστό χώρο, 56 τετραγωνικών μέτρων. Όπου αλλού, απλά δεν μπορεί να γίνει σωστά. Τέτοιος χώρος, δεν υπάρχει πουθενά στην Ελλάδα, οπότε, πάλι άκυρο.

Περισσότερα στο σχετικό άρθρο και ελπίζω να βοήθησα


]http://www.bikeit.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=616:2010-12-07-14-19-06&catid=5:2010-06-20-21-28-52&Itemid=91

Tigas
29/01/2011, 23:30
αν διαβάσετε ΑΥΤΟ (http://www.yme.gr/?tid=894&aid=0) δίνει τα σημεια που ελέγχονται τα δίκυκλα(200 παρακαλώ :hypnotize ) λεει ότι θα περνάνε κάθε 2 χρόνια οι ιδιωτικές κάθε χρόνο οι εκπαιδευτικές αλλά δεν λεει σε πόσο χρόνο πουθενα από την ημερομηνία ταξινόμησης τους ως καινούργια.

Ο νόμος έχει βγεί από το 2009 αλλά δεν είχε προχωρήσει διότι δεν υπήρχαν οι κατάλληλες προυποθέσεις(μηχανολογικές-εξοπλισμός) και από οτι κατάλαβα είναι στο χέρι κάθε Νομάρχη να ξεκινήσει το μέτρο εάν υπάρχουν ΚΤΕΟ που πληρουν τις προδιεγραφές.


ΥΓ όσοι έχουμε εξατμίσεις ελευθερες και χωρίς καταλύτες καλό είναι να ψάχνουμε στις αποθήκες μας για τις εργοστασιακες, θα φορεθούν πολύ το 2011:D

guzzistas
29/01/2011, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
εβίβα λιάκο...:beer:

εμένα ούτε ζωγραφιστό δε θα με δουν...:lol:

Παρομοίως....

:cool:

Tigas
30/01/2011, 00:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
Παρομοίως....

:cool:

εάν σε σταματήσουν έχει αφαίρεση άδειας και σου πέρνουν την μηχανή.

Κανένας να έχει διαβάσει καθε πότε περνάμε ΚΤΕΟ ???

εάν είναι όπως τα αυτοκίνητα τότε είναι μόλις κλείσει 4 χρόνια από καινούργιο και μετά κάθε 3 για Αττική και 2 για επαρχία αλλά είναι έτσι :confused:

tman
30/01/2011, 00:44
Ο νέος νόμος ήταν να ψηφιστεί στις 18 Δεκεμβρίου και δεν έγινε τίποτα. Ότι συμβαίνει μέχρι στιγμής, είναι απλά φούμαρα και μεταξωτές κορδέλες για να τσιμπήσουν χρήματα. Σε λίγο καιρό θα ανακοινωθούν νέα, υπομονή

Tigas
30/01/2011, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από tman
Ο νέος νόμος ήταν να ψηφιστεί στις 18 Δεκεμβρίου και δεν έγινε τίποτα. Ότι συμβαίνει μέχρι στιγμής, είναι απλά φούμαρα και μεταξωτές κορδέλες για να τσιμπήσουν χρήματα. Σε λίγο καιρό θα ανακοινωθούν νέα, υπομονή

αφου έχει βγεί στην εφημερίδα της κυβερνήσεως από το 2009 θα ξαναψηφίσουν πάλι άλλο νόμο ή εννοείς ότι μέσα στο 2011 θα τον εφαρμόσουν αφού οργανωθούν :confused:

είναι λίγο ρδελομπου η κατάσταση :rolleyes:

κάτι έχω ακούσει θα περνάνε και ΚΤΕΟ τα ποδήλατα :lol:

McTalas
30/01/2011, 21:16
για τα αυτοκινητα εκτος απο τον νομο κυκλαδων ισχυει:
πρωτη φορα στα 4 χρονια απο την ημερομηνια 1ης εκδοσης της αδειας (προσεχετε γιατι αλλη η ημερομηνια εκδοσης και αλλο η χορηγησης) εκτος και εαν εχει γινει μεταβιβαση απο εναν νομο σε εναν αλλον και την ημερομηνια που εγινε η μεταβιβαση το οχημα δεν ηταν υποχρεο να περασει απο ελεγχο, τοτε μετραει παλι 4 χρονια απο την ημερομηνια μεταβιβασης.

παραγειγμα:
ενα το οχημα μου εχει ημερομηνια 1ης αδεια 1/3/07 και υπαγεται στον νομο κολοπετινιτσασ και αυριο το κανω μεταβιβαση εδω στην αθηνα, θα το περασω απο κτεο το 2015 βαση του προγραμματος προσκλησης.

μετα απο τον αρχικο ελεγχο περναει καθε 2 χρονια (ΙΧΕ).

οσα ανοικουν στον νομο κυκλαδων δεν ειναι υποχρεα να περασουν απο κτεο.


για τις μοτο απο το 2009 δεν τα εχουν βρει ακομα οποτε αναμενουμε.

οταν θα γινει κατι οριστικο θα σας ενημερωσω, προς το παρων μην αγχωνεστε.
:beer:
κανενας δεν ανεφερε πως για να ασφαλισεις το οχημα πρεπει να εχει περασει απο ελεγχο, αρα αργα ή γρηγορα που θα εφαρμοζεται σωστα ο νομος ολοι θα πρεπει να εχετε ενεργο κτεο.
αυτα και περαστικα μας. ξανα:beer:

Gandalf dr685sm
11/05/2011, 12:25
τώρα το είδα... το ξεθάβω και πάλι... Ο νόμος ισχύει κανονικότατα ( νόμος 3897/2010 ) απο 31.12.2010 με την διαφορά όπως ειπώθηκε οτι το θέμα με τις μοτό είναι λίγο πολύ στον αέρα ακόμη αφού υπάρχει πρόβλημα με την συνεργασία με τα ιδιωτικά ΚΤΕΟ που αρνούνται να επωμιστούν το παραπάνω έξοδο εξοπλισμου για τις μετρήσεις σε μοτό. Δηλαδή άρθρο 41 παρ 3.

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=uFji2vbDels%3D&tabid=502&language=el-GR

Τώρα το τι θα γίνει δεν γνωρίζω αλλά απο γνωστό που έφαγε καμπάνα για ΚΤΕΟ σε Ι.Χ. τα προβλεπόμενα για διοικητικά πρόστιμα και μειώσεις ισχύουν κανονικότατα (1/8 αρχικού αν προσκομιστεί δελτίο ΚΤΕΟ μέσα σε 10 μέρες).

Επίσης αλλάζουν και τα πρόστιμα για τους εκπρόθεσμους προς τα πάνω, ειδικά εκείνους που ξεπερνάνε τον μήνα!!!
http://www.tovima.gr/auto-moto/article/?aid=398938

Για το θέμα μοτό & ΚΤΕΟ


Χαμός με τα ΚΤΕΟ!
Νόμο του κράτους αποτελεί πλέον και ο υποχρεωτικός Τεχνικός Ελεγχος των μοτοσικλετών αλλά όπως φαίνεται ακόμη δεν έχει εφαρμοστεί. Μάλιστα σύμφωνα με πληροφορίες από την υποχρεωτικό έλεγχο εξαιρούνται προσωρινά τα δίκυκλα που εφοδιάζονται με κινητήρες έως και 49 κ.εκ. καθώς δεν υπάρχει βάση δεδομένων στο υπουργείο και όταν συγκεντρωθούν τα στοιχεία από τα κατά τόπους αστυνομικά τμήματα Τροχαίας κατόπιν θα περνούν και αυτά από έλεγχο...
Παρόλα αυτά όλες οι μοτοσικλέτες με κινητήρες από 50 κ.εκ. Και άνω θα πρέπει να περνούν από ΚΤΕΟ κάθε 2 χρόνια αν υπάρχει κάποια μονάδα στο Νομό τους! Αν δεν έχει δημιουργηθεί κάποιο ΚΤΕΟ δεν υποχρεούνται να περάσουν από Τεχνικό Ελεγχο μέχρις ότου δραστηριοποιηθεί κάποια μονάδα στην περιοχή τους!

Ωστόσο τα προβλήματα με τα ΚΤΕΟ για μοτοσικλέτες δεν σταματούν εδώ καθώς ακόμη δεν έχει εκδοθεί η υπουργική απόφαση η οποία θα ορίζει το αντίτιμο του Ελέγχου όπως επίσης και της Κάρτας Θορύβου αλλά ούτε έχει οριστεί και το πρόστιμο για μια μοτοσικλέτα που περνά από Ελεγχο εκπρόθεσμα.

Σύμφωνα με όσα αναφέρει ο Πρόεδρος των Ιδιωτικών ΚΤΕΟ Ελλάδος κ. Σωτήρης Μουρίκης και ιδιοκτήτης του πρώτου ιδιωτικού ΚΤΕΟ για μοτοσικλέτες στην Κόρινθο ο Καλλικράτης αντί να απλοποιήσει τις διαδικασίες τις έχει περιπλέξει. "Καταφέραμε μετά από 2,5 χρόνια να αδειοδοτηθούμε για τον Τεχνικό Ελεγχο Μοτοσικλετών και χωρίς να έχουν εκδοθεί ακόμη οι υπουργικές αποφάσεις για την υλοποίηση του νόμου (Κάρτα Θορύβου, Αντίτιμο Ελέγχου, Πρόστιμο εκπρόθεσμου Ελέγχου). Μάλιστα μετά την εφαρμογή του Καλλικράτη και την μεταφορά αρμοδιοτήτων στην Περιφέρεια τα πράγματα περιπλέκονται ακόμη περισσότερο και έχει δημιουργηθεί μια απίστευτη γραφειοκρατία τη στιγμή που η κυβέρνηση επιδιώκει την ανάπτυξη και να βοηθήσει τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις. Οσον αφορά τα ιδιωτικά ΚΤΕΟ είναι οι μοναδικές επιχειρήσεις στην Ελλάδα που καταβάλουν 23% ΦΠΑ και 10% κεφαλικό φόρο στο υπουργείο...

Πρόσθετα να αναφέρω οτι σε περίπτωση ατυχήματος πλέον υποχρεωτικά πρέπει να υπάρχει και έγγραφο ΚΤΕΟ έγκυρο, καθώς διαφορετικά η ασφάλεια δεν αποζημιώνει...

Πάρε το αυγό και κούρευτο!!!

sniper
11/05/2011, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
.....

Πρόσθετα να αναφέρω οτι σε περίπτωση ατυχήματος πλέον υποχρεωτικά πρέπει να υπάρχει και έγγραφο ΚΤΕΟ έγκυρο, καθώς διαφορετικά η ασφάλεια δεν αποζημιώνει...

Πάρε το αυγό και κούρευτο!!!


Δεν μπορεί να παίζει αυτό ρε Μάγε.... αν ισχύει, είμαστε όλοι ανασφάλιστοι;

Υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο που το λέει;

Gandalf dr685sm
11/05/2011, 12:34
Δυστυχώς ναι... είναι μέσα στον νόμο...

http://www.asfalisinet.gr/%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B6%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CF%8E%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9/

Για αυτό λέω... ΠΑΡΕ ΤΟ ΑΥΓΟ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΥΤΟ....

sniper
11/05/2011, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Δυστυχώς ναι... είναι μέσα στον νόμο...

http://www.asfalisinet.gr/%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B6%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CF%8E%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9/

Για αυτό λέω... ΠΑΡΕ ΤΟ ΑΥΓΟ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΥΤΟ....


δεν παιζει το λινκ Μαγε..

Gandalf dr685sm
11/05/2011, 12:39
Δεν αποζημιώνονται από τις ασφαλιστικές τα οχήματα που δεν έχουν περάσει ΚΤΕΟ

Posted by News Team on Jan 12th, 2011 // View Comments

imageΑσφαλισμένοι ανασφάλιστοι είναι όσοι κάτοχοι αυτοκινήτων έχουν ασφαλίσει το αυτοκίνητο τους μετά τις 21 Δεκεμβρίου 2010 έστω και αν δεν έχουν προσκομίσει στην ασφαλιστική τους εταιρία τον έλεγχο ΚΤΕΟ και μετά από τροχαίο ζητήσουν αποζημίωση. Θα τους ζητηθεί το πιστοποιητικό ελέγχου του ΚΤΕΟ και αν έχει μεταγενέστερη ημερομηνία από αυτή που που έγινε το ατύχημα ή δεν έχει καθόλου τότε δεν υπάρχει καμία περίπτωση να αποζημιωθούν.
Αυτή την τακτική ακολουθούν όλες οι ασφαλιστικές μετά την εφαρμογή του νέου νόμου (3897/2010) , για τον έλεγχο των οχημάτων από ΚΤΕΟ, που καθιστά υποχρεωτική την ασφάλιση με την προσκόμιση της βεβαίωσης του ΚΤΕΟ. Ωστόσο χιλιάδες συμβόλαια έχουν ανανεωθεί χωρίς να έχει γίνει η προσκόμιση της σχετικής βεβαίωσης επειδή όπως αναφέρουν στελέχη της ασφαλιστικής αγοράς η ανανεώσεις έγιναν αυτόματα και η αποστολή των συμβολαίων ταχυδρομικά.

Σύμφωνα με τα όσα αναφέρει δημοσίευμα της εφημερίδας Ημερησία όλες οι ασφαλιστικές θα ζητούν το Δελτίο Τεχνικού Ελέγχου του οχήματος ή των οχημάτων που εμπλέκονται σε τροχαία ατυχήματα και σε περίπτωση που κάποιο όχημα δεν έχει περάσει από τον τακτικό έλεγχο ΚΤΕΟ τότε η ασφαλιστική δεν καλύπτει τις ζημιές που έχει προκαλέσει το εν λόγο όχημα.

Επίσης όπως σημειώνεται στο σχετικό ρεπορτάζ μπορεί οι ασφαλιστικές να μην ζητούν το Δελτίο Τεχνικού Ελέγχου των οχημάτων στα ΚΤΕΟ ωστόσο ο νόμος φαίνεται πως τηρείται με το παραπάνω και κανένα όχημα δεν μπορεί να περάσει από έλεγχο αν δεν έχει προσκομίσει στην γραμματεία των ΚΤΕΟ την άδεια κυκλοφορίας του οχήματος μαζί με το ασφαλιστήριο συμβόλαιο το οποίο βέβαια είναι σε ισχύ.


ΠΗΓΉ: www.asfalisinet.gr

πρόσθετα του παραπάνω, αν δεν βαριέσαι ψάξε το pdf του νόμου 3897/2010 για να το βρείς και εκεί μέσα ώς αναφορά συσχετισμού για ΚΤΕΟ και ασφάλεια.

nikos_abel
11/05/2011, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Δυστυχώς ναι... είναι μέσα στον νόμο...

http://www.asfalisinet.gr/%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B6%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CF%8E%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9/

Για αυτό λέω... ΠΑΡΕ ΤΟ ΑΥΓΟ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΥΤΟ....

Λινκ ντεν ντουλέβει.

Gandalf dr685sm
11/05/2011, 12:45
Νίκο ,, ... το έγραψα απο πάνω το κείμενο ρε φίλε... αλλά μπορείς να βρείς καμιά 20αρια πηγές με αυτό το θέμα.

Βάλε στο google.gr τις λέξεις Ασφάλεια ΚΤΕΟ και νόμος 3897/2010.. και θα δείς τι θα βγάλει.

Cpt. Haddock
11/05/2011, 12:48
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4630417

Gandalf dr685sm
11/05/2011, 12:52
και το σχετικό άρθρο για να μην ψαχνόμαστε...


Επισημαίνεται ότι ο νέος νόμος 3897/2010 για τα ΚΤΕΟ προβλέπει ότι: «7. Οι ιδιοκτήτες οχημάτων κάθε κατηγορίας, προκειμένου να ασφαλίσουν αυτό, υποχρεούνται να έχουν εφοδιαστεί με ισχύον Δελτίο Τεχνικού Ελέγχου όταν αυτό απαιτείται σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις. Ειδικά όταν το Δελτίο Τεχνικού Ελέγχου χρησιμοποιείται για την έκδοση ασφαλιστηρίου συμβολαίου τότε το Δελτίο Τεχνικού Ελέγχου και μόνο για τους σκοπούς της έκδοσης του ασφαλιστηρίου συμβολαίου θα ισχύει για δύο (2) μήνες επιπλέον της αναγραφόμενης ημερομηνίας ισχύος του.»

Το θέμα είναι οτι επειδή όπως είπα αρχικά δεν έχει τίποτα οριοθετηθεί στην ουσία για μοτό , παρόλη την ύπαρξη του νόμου, έχουμε μια "γκρί" περιοχή για τα δίκυκλα που αίντε να ξεμπλέξεις αν μπλέξεις με κανέναν... Το μόνο ΚΤΕΟ που σίγουρα έχει εξοπλισμό και γνωρίζω γιατί το έχω δέι είναι στην Κόρινθο για μηχανές... τώρα τι ακριβώς γίνεται και εκεί... το καραφλιάσαμε το αυγουλάκι πάλι!

Πάντως καλού κακού , όσοι έχετε μαμά εξατμίσεις , μην τις πετάτε καθώς σίγουρα κάποια στιγμή θα χρειαστούν.

nikos_abel
11/05/2011, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Νίκο ,, ... το έγραψα απο πάνω το κείμενο ρε φίλε... αλλά μπορείς να βρείς καμιά 20αρια πηγές με αυτό το θέμα.

Βάλε στο google.gr τις λέξεις Ασφάλεια ΚΤΕΟ και νόμος 3897/2010.. και θα δείς τι θα βγάλει.

Σορρυ, το μύνυμα στάλθηκε εκ παραδρομής (δουλεύουμε και κανά 10% :lol: )