PDA

View Full Version : sxv 550...690smc....και άλλα fun-to-ride motard



Xrated
12/01/2011, 13:10
Απο τα δύο μοντέλα ,όσον αφορά κραχτές διαφορές ,το sxv δικύλινδρο και μαλλον οχι πολίτικο,το 690 μονοκύλινδρο και μάλλον πολίτικο.Το λοιπόν:Το sxv πως αντιδρα σε καθημερινη μετακινηση?
Το ktm φανταζομαι δεν θα εχει προβλημα.Ποιο δυνατο ειναι σαφως το aprilia αλλα τι παιζει με τα περιφερειακα?Το aprilia απο οτι εχω διαβασει απαιτει συντηρηση αγωνιστικης μοτοσυκλετας δηλαδη παραπανω χρηματα αλλα παραλληλα εχει το ατου της χαμηλης τιμης αγορας.(μεταχ.)Γενικα,φαινεται το aprilia να μην ειναι για καθε μερα σπιτι-σχολη αλλα θελω να ακουσω και τη γνωμη καποιου κατοχου η καποιου που ξερει απο μεσα τα πραγματα.Τελος,τι αλλο υπαρχει σε αυτη την κατηγορια που να πλησιαζει αυτα τα μηχανακια?

Joyrider
12/01/2011, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
και μαλλον οχι πολίτικο

Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
και μάλλον πολίτικο

Δεν πιστεύω να εννοείς κάτι τέτοιο? :look: (σόρρυ αλλά δεν κρατήθηκα, no offence:D)


220714

Xrated
12/01/2011, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Δεν πιστεύω να εννοείς κάτι τέτοιο? :look: (σόρρυ αλλά δεν κρατήθηκα, no offence:D)
χαχαχαχαχα Xαθηκε να σταματησω τους τονους λιγο νωριτερα?!

panos-ohli
13/01/2011, 05:08
καλημερα φιλε,αποψη μου,και τα δυο ειναι εξισου καλα,οντως το sxv θελει λιγο περισσοτερη συντηρηση!ερχετε ομως και στεκετε απεναντι σε husa,θα πρεπει να σκεφτεις τι θελεις πρωτα,δηλαδη στα ευρωπαικα το manual ειναι ευαγγελιο και στο πισω μερος του μυαλου σου θα εχεις την ζημια.οδηγικα ειναι κορυφη σε ολα θα ευχαριστηθεις την οδηγηση καθε μερα.τα japan ειναι αξιοπιστα απροβληματιστα και μικρη συντηρηση,σε αντιθεση ομως θα συμβιβαστεις σε ολα ισως και να ξενερωσεις εαν εχεις απαιτησεις στην οδηγηση,παρε ενα xtx 660.εχω sxv 550
σημειωσε επισης οτι η aprilia ειναι φθηνοτερη σε ανταλλακτικα σε σχεση με την ktm.

byron
13/01/2011, 05:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos-ohli
τα japan ειναι αξιοπιστα απροβληματιστα και μικρη συντηρηση,σε αντιθεση ομως θα συμβιβαστεις σε ολα ισως και να ξενερωσεις εαν εχεις απαιτησεις στην οδηγηση,παρε ενα xtx 660.εχω sxv 550
σημειωσε επισης οτι η aprilia ειναι φθηνοτερη σε ανταλλακτικα σε σχεση με την ktm.

panos το ΧΤΧ μπορεί να είναι απροβλημάτιστο κλπ, αλλά η μόνη σχέση που έχει με αγωνιστικά μηχανάκια τύπου SXV-CRF είναι ότι έχει δύο ρόδες.

panos-ohli
13/01/2011, 05:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
panos το ΧΤΧ μπορεί να είναι απροβλημάτιστο κλπ, αλλά η μόνη σχέση που έχει με αγωνιστικά μηχανάκια τύπου SXV-CRF είναι ότι έχει δύο ρόδες.

byron εισαι πολυ μπροστα!:cool: εχεις δικιο απλα του το ανεφερα γιατι ψαχνει αξιοπιστια σε ktm και φτηνη συντηρηση,αν και τα αγαπαω τα ktm.οπως και το δικο μου θελει να τα σκας στην συντηρηση του για να μην βγαλει κατι.κανω λαθος?

MikeG
13/01/2011, 06:43
Το 690 smc είναι μια χαρά αξιόπιστο & γκ@βλ@

byron
13/01/2011, 06:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos-ohli
byron εισαι πολυ μπροστα!:cool: εχεις δικιο απλα του το ανεφερα γιατι ψαχνει αξιοπιστια σε ktm και φτηνη συντηρηση,αν και τα αγαπαω τα ktm.οπως και το δικο μου θελει να τα σκας στην συντηρηση του για να μην βγαλει κατι.κανω λαθος?

Όχι βέβαια δεν κάνεις κάτι λάθος.
Απλά τα μηχανάκια αυτά δεν είναι για everyday use όπως ξέρεις. Στα πολιτικά μηχανάκια μπορείς και να ξεχαστείς λίγο ή πολύ σε ότι αφορά τη συντήρηση του.
Στα προαναφερόμενα αν ξεχαστείς στις ώρες συντήρησης του, το μοτέρ στο χέρι το έχεις σίγουρο.
:wave2:

panos-ohli
13/01/2011, 07:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Όχι βέβαια δεν κάνεις κάτι λάθος.
Απλά τα μηχανάκια αυτά δεν είναι για everyday use όπως ξέρεις. Στα πολιτικά μηχανάκια μπορείς και να ξεχαστείς λίγο ή πολύ σε ότι αφορά τη συντήρηση του.
Στα προαναφερόμενα αν ξεχαστείς στις ώρες συντήρησης του, το μοτέρ στο χέρι το έχεις σίγουρο.
:wave2:
εννοεις και το smc?

PERIPETEIAS
19/01/2011, 09:08
Παρε το ΚΤΜ, ειναι αυτο που ψαχνεις, καθημερινο μηχανακι για καθημερινο χαμογελο :smokin:

Xrated
19/01/2011, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από PERIPETEIAS
Παρε το ΚΤΜ, ειναι αυτο που ψαχνεις, καθημερινο μηχανακι για καθημερινο χαμογελο :smokin:
Δεν εχω λογο να διαφωνισω φιλε μου αλλα θα ηθελα μια που ουσιαστικη συγκριση=D

DrBig
19/01/2011, 10:14
To SXV θελει πιστονια καθε δευτερη βδομαδα, το ΚΤΜ εχει ΚΑΘΑΡΑ πολιτικό service schedule.

p@nos
19/01/2011, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Δεν εχω λογο να διαφωνισω φιλε μου αλλα θα ηθελα μια που ουσιαστικη συγκριση=D



τι ουσιαστικη συγκριση θες σε ενα πολιτικο με ενα αγωνιστικο μηχανακι δλδ?

Xrated
19/01/2011, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
To SXV θελει πιστονια καθε δευτερη βδομαδα, το ΚΤΜ εχει ΚΑΘΑΡΑ πολιτικό service schedule.
Το καθε δευτερη βδομαδα το λαμβανω σαν υπερβολη σωστα?¨^^

Xrated
19/01/2011, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
τι ουσιαστικη συγκριση θες σε ενα πολιτικο με ενα αγωνιστικο μηχανακι δλδ?
Να πει καποιος που εχει το aprilia τι αναλωσιμα εχει και καθε ποτε για να μπορεσω να κανω μια χρηματικη συγκριση αρχικα.Και επισης αν ολα γινονται στην ωρα τους πχ το μηχανακι θα μεινει καθαρο η παλι υπαρχει περιπτωση να βγει καποιο προβλημα.

p@nos
19/01/2011, 13:09
πρεπει να καταλαβεις οτι τα μηχανακια που συγκρινεις ΔΕΝ εχουν σχεση μεταξυ τους...

το ενα εχει κανονικη συντηρηση, για χρηση δρομου, και το αλλο εχει συντηρηση με βαση τις ωρες λειτουργιας που βαζει σε πιστα, και φυσικα εχει και ανοιγμα μοτερ(πραγμα που για τετοια μηχανακια θεωρειται δεδομενο)...

το αν το εχει καποιος δλδ δεν εχει να σου πει κατι μιας και δεν εχεις καταλαβει για τι μιλας...ειναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ πραγματα...και γι αυτο φυσικα δεν βλεπεις το 550 στο δρομο...


εχεις οδηγησει καποιο απο τα δυο?

Allst@rf
19/01/2011, 13:12
κατά την γνώμη μου καλύτερα κοίτα κάτι σε "πολεμικό" με πολιτική περιβολή...

Το απριλια είναι καθαρό πολεμικό SΜ και εκτός από αγωνιστική συντήρηση θέλει και ανάλογα χέρια...

Τα ktm και τα Βerg ,πλησιάζουν το πολεμικό απριλια ,αλλά βάζουν και λίγο νερό στο κρασί τους...

Και τι δε θα έδινα να είχα και ένα Smc ή ένα Ηusaberg...

Xrated
19/01/2011, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
πρεπει να καταλαβεις οτι τα μηχανακια που συγκρινεις ΔΕΝ εχουν σχεση μεταξυ τους...

το ενα εχει κανονικη συντηρηση, για χρηση δρομου, και το αλλο εχει συντηρηση με βαση τις ωρες λειτουργιας που βαζει σε πιστα, και φυσικα εχει και ανοιγμα μοτερ(πραγμα που για τετοια μηχανακια θεωρειται δεδομενο)...

το αν το εχει καποιος δλδ δεν εχει να σου πει κατι μιας και δεν εχεις καταλαβει για τι μιλας...ειναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ πραγματα...και γι αυτο φυσικα δεν βλεπεις το 550 στο δρομο...


εχεις οδηγησει καποιο απο τα δυο?
Αν διαβασεις την πρωτη γραμμη απ το τοπικ πιστευω φαινεται οτι γνωριζω τι ειναι το καθενα.Δεν εχω οδηγησει κανενα οχι.Και ναι θα με βοηθαγε αν καποιος ελεγε τι θελει το μηχανακι και καθε ποτε.

Xrated
19/01/2011, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
κατά την γνώμη μου καλύτερα κοίτα κάτι σε "πολεμικό" με πολιτική περιβολή...

Το απριλια είναι καθαρό πολεμικό SΜ και εκτός από αγωνιστική συντήρηση θέλει και ανάλογα χέρια...

Τα ktm και τα Βerg ,πλησιάζουν το πολεμικό απριλια ,αλλά βάζουν και λίγο νερό στο κρασί τους...

Και τι δε θα έδινα να είχα και ένα Smc ή ένα Ηusaberg...
Ε μα αυτο λεω smc η sxv!Husaberg δεν το βαζω καν γιατι εκτος του οτι ειναι ψιλογνωστο οτι ειναι παραξενιαρικα, στα aprilia εχω και χοντρικη στα ανταλλακτικα.Οποτε προτιμω να ειναι αυτο σαν δευτερη "καθαρη" επιλογη.

p@nos
19/01/2011, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Αν διαβασεις την πρωτη γραμμη απ το τοπικ πιστευω φαινεται οτι γνωριζω τι ειναι το καθενα.Δεν εχω οδηγησει κανενα οχι.Και ναι θα με βοηθαγε αν καποιος ελεγε τι θελει το μηχανακι και καθε ποτε.


απο την πρωτη γραμμη φαινεται οτι δε γνωριζεις τι ειναι το καθενα...καθως επισης φαινεται και οτι δεν εχεις οδηγησει κανενα απο τα δυο...

και ολα αυτα ειναι θεωρητικοι προβληματισμοι που εχεις...που πηγαζουν απο τα φορουμ και τα περιοδικα...



λοιπον, ΑΝ ενδιαφερεσαι να αγορασεις καποιο, κανε αυτο που θα σου πω...

θα πας, θα βρεις ενα 690, και θα το κανεις βολτα...ζητα το κανα 20λεπτο τουλαχιστον, οχι βολτα στο τετραγωνο η σε παρκινγκ...να καταλαβεις για τι πραγμα μιλαμε...


οταν το κανεις αυτο...συζηταμε αργοτερα αυτα που θες να μαθεις(αν και δε προκειται να εχεις καποια απορια μετα...)

Allst@rf
19/01/2011, 13:28
τα Ηusaberg πλέον τα κατασκευάζει η ktm και τα περιφερίακά τους είναι ίδια με τα ktm...:winka:
μη σου πω και οι κινητήρες τους είναι σχεδόν ίδιοι...
μπορείς να εμπιστεύεισ και έναν καλό μάστορα της ktm για να στο συντηρεί...

Για το απριλια ,μπες και στο apriliabikers.gr...

Κάπου μέσα στον ωκεανό των θρέντ του φόρουμ μας ,επιπλεει και ένα θρέντ με θέμα το SΧV...

Xrated
19/01/2011, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
απο την πρωτη γραμμη φαινεται οτι δε γνωριζεις τι ειναι το καθενα...καθως επισης φαινεται και οτι δεν εχεις οδηγησει κανενα απο τα δυο...

και ολα αυτα ειναι θεωρητικοι προβληματισμοι που εχεις...που πηγαζουν απο τα φορουμ και τα περιοδικα...



λοιπον, ΑΝ ενδιαφερεσαι να αγορασεις καποιο, κανε αυτο που θα σου πω...

θα πας, θα βρεις ενα 690, και θα το κανεις βολτα...ζητα το κανα 20λεπτο τουλαχιστον, οχι βολτα στο τετραγωνο η σε παρκινγκ...να καταλαβεις για τι πραγμα μιλαμε...


οταν το κανεις αυτο...συζηταμε αργοτερα αυτα που θες να μαθεις(αν και δε προκειται να εχεις καποια απορια μετα...)
Οι γνωσεις μου ειναι μηδενικες,δεν εχω καβαλησει ουτε μπραχαμιωτικο glx,και το μονο περιοδικο που διαβαζω ειναι το βιβλιο του δημοτικου.Παντως χαιρομαι που σαν λυση δεν μου προτεινες να παρω και τα 2 και να κρατησω αυτου που μου αρεσει πιο πολυ.

p@nos
19/01/2011, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Οι γνωσεις μου ειναι μηδενικες,δεν εχω καβαλησει ουτε μπραχαμιωτικο glx,και το μονο περιοδικο που διαβαζω ειναι το βιβλιο του δημοτικου.Παντως χαιρομαι που σαν λυση δεν μου προτεινες να παρω και τα 2 και να κρατησω αυτου που μου αρεσει πιο πολυ.



καλα ενταξει εχεις προβλημα βαθυτερο φαινεται αφου δε καταλαβαινεις...τουλαχιστον εχεις αυτογνωσια...

Xrated
19/01/2011, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
τα Ηusaberg πλέον τα κατασκευάζει η ktm και τα περιφερίακά τους είναι ίδια με τα ktm...:winka:
μη σου πω και οι κινητήρες τους είναι σχεδόν ίδιοι...
μπορείς να εμπιστεύεισ και έναν καλό μάστορα της ktm για να στο συντηρεί...

Για το απριλια ,μπες και στο apriliabikers.gr...

Κάπου μέσα στον ωκεανό των θρέντ του φόρουμ μας ,επιπλεει και ένα θρέντ με θέμα το SΧV...
Εχω διαβασει και τα τοπικ εδω και τα τοπικ του apriliabikers.Η αληθεια ειναι οτι δεν βρηκα πολυ συγκεκριμενες απαντησεις μονο σε κατι ξενα αλλα και αυτες ψιλοελιππεις.Τωρα ποσο ιδια ειναι ktm με husa δε ξερω.Απο κατοχους εχω ακουσει μακρια....Η ενσωματωση των 2 εταιριων εχει χρονια που εχει γινει?

Allst@rf
19/01/2011, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Εχω διαβασει και τα τοπικ εδω και τα τοπικ του apriliabikers.Η αληθεια ειναι οτι δεν βρηκα πολυ συγκεκριμενες απαντησεις μονο σε κατι ξενα αλλα και αυτες ψιλοελιππεις.Τωρα ποσο ιδια ειναι ktm με husa δε ξερω.Απο κατοχους εχω ακουσει μακρια....Η ενσωματωση των 2 εταιριων εχει χρονια που εχει γινει?

μια πενταετία ,ΑΝ έχει...

billk
19/01/2011, 14:13
Μιάς και είμαι κάτοχος του 690 θα πω και γω την γνώμη μου.

Αν είναι το πρώτο σου μηχανάκι όπως αναφέρεις θα σου προτείνω για αρχή να πας σε κάποιο μεταχειρισμένο στύλ xt ή suzuki drz, που θα είναι πιο φθηνή επιλογή και θα σου δώσει εμπειρία για να οδηγήσεις κάτι πολύ πιο γρήγορο με ασφάλεια, όπως τα 2 μηχανάκια που αναφέρεις.

Τώρα όσον αφορά την σύγκιση του 690 με το sxv, την υποτυπώδη σύγκριση δλδ, όπως ανέφεραν και οι υπόλοιποι.
Το sxv είναι φτιαγμένο για αγωνιστική οδήγηση και μόνο και αυτό φαίνεται μέχρι και στην σέλα, στενή και με δυσκολία ανεβάζεις δικάβαλο.Γκάζι που εμένα στην αρχή με τρόμαξε. Πέρι συντήρησης τα είπαν οι παραπάνω, θα το έπαιρνα μόνο αν κάθε σκ πήγαινα σε πίστα.
Τώρα για το 690 είναι ένα μηχανάκι που μετά από κάθε βόλτα σου αφήνει ένα πλατύ χαμόγελο. Το γκάζι του αν μην τι άλλο θα σε ενθουσιάσει, αν και μονοκύλινδρο επιταχύνει πολύ γρήγορα και στις ψηλές στροφές μέχρι και τα 190-200 χλμ τελικής και πολύ καλή ροπή χαμηλά. Αν προσθέσουμε και τα πολύ καλά περιφερειακά (αναρτήσεις white power, brembo φρένα, πολύ καλό πίσω ψαλίδι) δνε είναι πολύ πίσω στο θέμα πίστας από το sxv. Ειδικά αν προτιμήσεις το smc.
Κινητήρας πολύ πιο αξιόπιστος από τα προηγούμενα μοντέλα που βγάζαν πρόβλημα σε κεφαλές, δεν τρέμει τόσο στις ψηλές ταχύτητες χάρη στον αντικραδασμικό άξονα.
Σέρβις θα έλεγα κυμαίνεται στο μέσο όρο, με λίγο πιο τσιμπημένες τιμούλες. Και αν είσαι τυπικός δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα.
Υπάρχουν 2-3 θεματάκια που για μένα είναι αρνητικά, όπως στις πολύ χαμηλές στροφές ο ψεκασμός παρουσιάζει κάποια μικρά κενά, όχι και τόση καλή αίσθηση από το κιβώτιο ταχυτήτων κατά την αλλαγή ταχύτητας, και τέλος επειδή το φτερό μπροστά είναι πολύ ψηλά αν οδηγείς με βροχή βρέχεσαι αρκετά.
Λόγω μονοκύλινδρου κυρίως αλλά και έλλειψη φερινγκ είναι απαγορευτικά τα μεγάλα ταξίδια με λιώσιμο συνέχεια κοντά στην τελική, αλλά άνετα πας εκδρομούλα με 130 - 140 χλμ μέση ωριαία ταχύτητα και υπάρχει χώρος να βάλεις ένα bagster μπροστά και μια βαλιτσούλα πίσω.

Ελπίζω να βοήθησα

byron
19/01/2011, 15:51
SXV 550, κάθε 5 ώρες (αγωνιστικές) ή κάθε 3.000χλμ θέλει full service δλδ έλεγχο σε 500 σημεία.
Στα 9.000 χλμ ή 80 ώρες θέλει λύσιμο μοτέρ και έλεγχο ανοχών σε όλα τα κινούμενα μέρη + αντικατάσταση πιστονιών και ελατηρίων.

Η συντήρηση αυτή αφορά ανοιχτό μοτέρ και "πολιτική" χρήση. Αν είναι μόνο race κατάσταση, η συντήρηση γίνεται σε μικρότερα διαστήματα.

Τα μοντέλα μέχρι 2006 έβγαζαν πρόβλημα και ανακάτευαν νερά με λάδια. :wave2:

konsttanttinos
19/01/2011, 17:20
Στην σωστοτατη αναλυση του Βυρωνα, προσθετω κατι πιο γενικο.
Το sxv ειναι οπλο. Φιλος μου εχει ενα crf 450 '09 γραναζομενο με ολοσωμη, ελαφρωμενες ζαντες, κολαρα κτλ.Το'χω παρει αρκετες φορες και πραγματικα το μηχανακι ξυριζει, μεχρι που ''οδηγησα'' το sxv..
Στα φαναρια κανεις ενα back flip και μετα ξεκινας.Εχει τρελη δυναμη παντου και ξεριζωνει χερια οταν αποφασισεις να σοβαρευτεις μαζι του.Ειναι στημενο στην πιστα για πιστα.Ειναι ακαταλληλο για την κινηση της πολης, ειδικοτερα τους θερμους μηνες γιατι υποφερει.Το γκαζι του ειναι ''ανυποφορο''.
Απο την αλλη το 690 ειναι ενα πολιτικο μηχανακι, πανω απο τον μεσο ορο, με πολυ γκαζι, καλο στησιμο και καταλληλο για πολυ παιχνιδι.Η συντηρηση του δεν διαφερει απο τα μηχανακια της κατηγοριας του, και εχει καλο ονομα στην πιατσα.Το εχω παρει 2 καλες βολτες, στην αναβαση πηλιου απο την ειδικη δρακειας, και οταν εφτασα χανια το χαμογελο μου δεν ξεκολουσε.

Αν στο επιτρεπει η τσεπη σου παρε το sxv, γιατι το γκαζι ειναι ατελειωτο και δεν χορταινεται,και γιατι ειναι ενα καθαροαιμο V2 motard.
:wave2:

Allst@rf
19/01/2011, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos

Αν στο επιτρεπει η τσεπη σου παρε το sxv, γιατι το γκαζι ειναι ατελειωτο και δεν χορταινεται.

από τα λεγόμενα του βύρωνα παντος,βγαίνει το συμπέρασμα ότι πρέπει να στο επιτρέπει ΠΟΛΥ η τσέπη σου για τέτοιο όπλο...

DrBig
19/01/2011, 17:53
Σε ισχυ δεν εχουν τεραστια διαφορα, 5 αλογα να ειναι πανω το απριλια, αλλα ειναι πιο ευστροφο, το οποιο δεν ειναι και τοσο καλο δεδομενης της βιαιοτητας του.

Αν θελεις φτηνο βρωμογκαζο παρε κανενα ΚΤΜ300 διχρονο. Και λιγοτερο θα καιει και πολυ πιο φτηνη θα ειναι η συντηρηση του (θα μπορεις να την κανεις και μονος σου).

Με το απριλια μπαινεις στα πολυ βαθια.

p@nos
19/01/2011, 18:03
ρε παιδια μου αρεσει που καθεστε και απαντατε...


νομιζε πως επειδη του πα να οδηγησει οτι του το πα για να τον κοροιδεψω(ο χρατεδ το εχει αυτο το κομπλεξ γενικοτερα, να το κοιταξει...)

αμα οδηγησει το 690 θα του φανει διαστημοπλοιο...τοσο που διαφορα και απο το απριλια δε θα καταλαβει, γιατι τα δυο αυτα μηχανακια, παροτι ουτε μεταξυ τους δεν εχουν σχεση, απεχουν ετη φωτος απο το χτ...

μη καθεστε και αναλυετε τι και πως...το ενα ειναι το πιο γαμηστερο μονοκυλιδρο αυτη τη στιγμη που βγαινει, και το αλλο ειανι το πιο δυνατο αγωνιστικο μοταρντ με 70τοσα αλογα σε 120 κιλα...που η χρηση του φυσικα ειναι να το βαζεις σε πιστα για καρτακια και να γινεται η κολαση...


μου αρεσει που καθεστε και γραφετε για συντηρηση κλπ κλπ κλπ σε καποιον που δεν εχει ιδεα γιατι μιλαμε...

δεν αποφασιζουμε για μηχανακια απο το φορουμ, αλλα και αυτο τον εθιξε που του πα πως δε ξερει...


ας οδηγησει πρωτα το 690 να δει τι εστι βερικοκο και τα φιλοσοφικα περι συντηρησης τα πιανουμε μετα...

byron
19/01/2011, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Σε ισχυ δεν εχουν τεραστια διαφορα, 5 αλογα να ειναι πανω το απριλια, αλλα ειναι πιο ευστροφο, το οποιο δεν ειναι και τοσο καλο δεδομενης της βιαιοτητας του.

Αν θελεις φτηνο βρωμογκαζο παρε κανενα ΚΤΜ300 διχρονο. Και λιγοτερο θα καιει και πολυ πιο φτηνη θα ειναι η συντηρηση του (θα μπορεις να την κανεις και μονος σου).

Με το απριλια μπαινεις στα πολυ βαθια.

Για το ΚΤΜ 300 δεν διαφωνώ. Ίσως είναι εξίσου διασκεδαστικό, αλλά δεν έχει τύχει να δω κάποιο SΜ.
Τα 5 πάνω το απρίλια σε σχέση με τι? Το 550 έχει περίπου 70 άλογα ανοιχτό, ενώ με εξατμίσεις και χάρτη φεύγει παραπάνω. Το ποιό δυνατό που εχω δεί ήταν ενός Βέλγου με 81 άλογο τροχό.

Προσωπικά το έχω οδηγήσει 2-3 φορές και είναι ...... εμπειρία :lol:. Δύναμη ατελείωτη από χαμηλά μέχρι τον κόφτη κάπου στις 10.000 όπου μπαίνει σε χρόνο dt. Power wheelies σχεδόν με κάθε ταχύτητα και drift ατελείωτα.
Έχει ένα 550 ένας πελάτης του μηχανικού μου, και χαίρομαι να το βλέπω συχνά πυκνά για στον πάγκο για service, αλλά με λάστιχα που είναι πάντα γεμάτα κόμπους στις άκρες. Εχει βρει το ελιξήριο της νιότης ο τύπος και ξέρει που να το πιεί. :winka:

DrBig
19/01/2011, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n

Προσωπικά το έχω οδηγήσει 2-3 φορές και είναι ...... εμπειρία :lol:. Δύναμη ατελείωτη από χαμηλά μέχρι τον κόφτη κάπου στις 10.000 όπου μπαίνει σε χρόνο dt. Power wheelies σχεδόν με κάθε ταχύτητα και drift ατελείωτα.
Έχει ένα 550 ένας πελάτης του μηχανικού μου, και χαίρομαι να το βλέπω συχνά πυκνά για στον πάγκο για service, αλλά με λάστιχα που είναι πάντα γεμάτα κόμπους στις άκρες. Εχει βρει το ελιξήριο της νιότης ο τύπος και ξέρει που να το πιεί. :winka:


Δεν επιμενω για την ισχυ, τα ειχα δει στα 60 και 65 αλογα αντιστοιχα μαμισια στην οθονη του υπολογιστη μου. Την επομενη φορα που θα τον δεις τον μηχανικο σου, για ρωτα τον απο περιεργεια ποσο παει το μαλλι στη συντηρηση, ειμαι πολυ περιεργος!

Xrated
19/01/2011, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από billk
Μιάς και είμαι κάτοχος του 690 θα πω και γω την γνώμη μου.

Αν είναι το πρώτο σου μηχανάκι όπως αναφέρεις θα σου προτείνω για αρχή να πας σε κάποιο μεταχειρισμένο στύλ xt ή suzuki drz, που θα είναι πιο φθηνή επιλογή και θα σου δώσει εμπειρία για να οδηγήσεις κάτι πολύ πιο γρήγορο με ασφάλεια, όπως τα 2 μηχανάκια που αναφέρεις.

Τώρα όσον αφορά την σύγκιση του 690 με το sxv, την υποτυπώδη σύγκριση δλδ, όπως ανέφεραν και οι υπόλοιποι.
Το sxv είναι φτιαγμένο για αγωνιστική οδήγηση και μόνο και αυτό φαίνεται μέχρι και στην σέλα, στενή και με δυσκολία ανεβάζεις δικάβαλο.Γκάζι που εμένα στην αρχή με τρόμαξε. Πέρι συντήρησης τα είπαν οι παραπάνω, θα το έπαιρνα μόνο αν κάθε σκ πήγαινα σε πίστα.
Τώρα για το 690 είναι ένα μηχανάκι που μετά από κάθε βόλτα σου αφήνει ένα πλατύ χαμόγελο. Το γκάζι του αν μην τι άλλο θα σε ενθουσιάσει, αν και μονοκύλινδρο επιταχύνει πολύ γρήγορα και στις ψηλές στροφές μέχρι και τα 190-200 χλμ τελικής και πολύ καλή ροπή χαμηλά. Αν προσθέσουμε και τα πολύ καλά περιφερειακά (αναρτήσεις white power, brembo φρένα, πολύ καλό πίσω ψαλίδι) δνε είναι πολύ πίσω στο θέμα πίστας από το sxv. Ειδικά αν προτιμήσεις το smc.
Κινητήρας πολύ πιο αξιόπιστος από τα προηγούμενα μοντέλα που βγάζαν πρόβλημα σε κεφαλές, δεν τρέμει τόσο στις ψηλές ταχύτητες χάρη στον αντικραδασμικό άξονα.
Σέρβις θα έλεγα κυμαίνεται στο μέσο όρο, με λίγο πιο τσιμπημένες τιμούλες. Και αν είσαι τυπικός δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα.
Υπάρχουν 2-3 θεματάκια που για μένα είναι αρνητικά, όπως στις πολύ χαμηλές στροφές ο ψεκασμός παρουσιάζει κάποια μικρά κενά, όχι και τόση καλή αίσθηση από το κιβώτιο ταχυτήτων κατά την αλλαγή ταχύτητας, και τέλος επειδή το φτερό μπροστά είναι πολύ ψηλά αν οδηγείς με βροχή βρέχεσαι αρκετά.
Λόγω μονοκύλινδρου κυρίως αλλά και έλλειψη φερινγκ είναι απαγορευτικά τα μεγάλα ταξίδια με λιώσιμο συνέχεια κοντά στην τελική, αλλά άνετα πας εκδρομούλα με 130 - 140 χλμ μέση ωριαία ταχύτητα και υπάρχει χώρος να βάλεις ένα bagster μπροστά και μια βαλιτσούλα πίσω.

Ελπίζω να βοήθησα
Αρχικα σε ευχαριστω για την τοσο αναλυτικη απαντηση.Κοιτα,xt εχω ηδη,σιγουρα η μερα με τι νυχτα με αυτα τα μηχανακια,αλλα οκ δεν θα ειναι το πρωτο^^.Mιας και λες" αν προτιμησεις το smc",σε σχεση με τα αλλα 690(duke και απλο) τι εχει που υπερτερει(η αρνητικο) ας πουμε?

Xrated
19/01/2011, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
SXV 550, κάθε 5 ώρες (αγωνιστικές) ή κάθε 3.000χλμ θέλει full service δλδ έλεγχο σε 500 σημεία.
Στα 9.000 χλμ ή 80 ώρες θέλει λύσιμο μοτέρ και έλεγχο ανοχών σε όλα τα κινούμενα μέρη + αντικατάσταση πιστονιών και ελατηρίων.

Η συντήρηση αυτή αφορά ανοιχτό μοτέρ και "πολιτική" χρήση. Αν είναι μόνο race κατάσταση, η συντήρηση γίνεται σε μικρότερα διαστήματα.

Τα μοντέλα μέχρι 2006 έβγαζαν πρόβλημα και ανακάτευαν νερά με λάδια. :wave2:
Καθε 5 ωρες αγωνιστικες η με πολιτικη χρηση?

Xrated
19/01/2011, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Στην σωστοτατη αναλυση του Βυρωνα, προσθετω κατι πιο γενικο.
Το sxv ειναι οπλο. Φιλος μου εχει ενα crf 450 '09 γραναζομενο με ολοσωμη, ελαφρωμενες ζαντες, κολαρα κτλ.Το'χω παρει αρκετες φορες και πραγματικα το μηχανακι ξυριζει, μεχρι που ''οδηγησα'' το sxv..
Στα φαναρια κανεις ενα back flip και μετα ξεκινας.Εχει τρελη δυναμη παντου και ξεριζωνει χερια οταν αποφασισεις να σοβαρευτεις μαζι του.Ειναι στημενο στην πιστα για πιστα.Ειναι ακαταλληλο για την κινηση της πολης, ειδικοτερα τους θερμους μηνες γιατι υποφερει.Το γκαζι του ειναι ''ανυποφορο''.
Απο την αλλη το 690 ειναι ενα πολιτικο μηχανακι, πανω απο τον μεσο ορο, με πολυ γκαζι, καλο στησιμο και καταλληλο για πολυ παιχνιδι.Η συντηρηση του δεν διαφερει απο τα μηχανακια της κατηγοριας του, και εχει καλο ονομα στην πιατσα.Το εχω παρει 2 καλες βολτες, στην αναβαση πηλιου απο την ειδικη δρακειας, και οταν εφτασα χανια το χαμογελο μου δεν ξεκολουσε.

Αν στο επιτρεπει η τσεπη σου παρε το sxv, γιατι το γκαζι ειναι ατελειωτο και δεν χορταινεται,και γιατι ειναι ενα καθαροαιμο V2 motard.
:wave2:
"Ειναι ακαταλληλο για την κινηση της πολης, ειδικοτερα τους θερμους μηνες γιατι υποφερει"
Τι ενοεις χοντρικα?Μπορει να βγαλει καποιο προβλημα ετσι?Η πεφτει η αποδοση πχ λογω θερμοκρασιας?

Xrated
19/01/2011, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
από τα λεγόμενα του βύρωνα παντος,βγαίνει το συμπέρασμα ότι πρέπει να στο επιτρέπει ΠΟΛΥ η τσέπη σου για τέτοιο όπλο...
Σαν υποσημειωση,τα ανταλλακτικα θα τα εχω χοντρικη και δεν θα πληρωνω εργασια στο μηχανακι.Αν ειναι μονο πιστονι ελατηρια καθε 9000χλμ κανα κατοσταρι δηλαδη ειναι οκ.+λαδια.Αλλα αρκουν αυτα η θελει και αλλα?

Xrated
19/01/2011, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Σε ισχυ δεν εχουν τεραστια διαφορα, 5 αλογα να ειναι πανω το απριλια, αλλα ειναι πιο ευστροφο, το οποιο δεν ειναι και τοσο καλο δεδομενης της βιαιοτητας του.

Αν θελεις φτηνο βρωμογκαζο παρε κανενα ΚΤΜ300 διχρονο. Και λιγοτερο θα καιει και πολυ πιο φτηνη θα ειναι η συντηρηση του (θα μπορεις να την κανεις και μονος σου).

Με το απριλια μπαινεις στα πολυ βαθια.
H αληθεια ειναι πως ειναι αρκετα ακριβα.Ασε που δεν ειναι motard απο μαμα οποτε υποθετω θα υστερουν στο στησιμο.Στα πλυν και το οτι ειναι διχρονο.

devil's animal
19/01/2011, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Σαν υποσημειωση,τα ανταλλακτικα θα τα εχω χοντρικη και δεν θα πληρωνω εργασια στο μηχανακι.Αν ειναι μονο πιστονι ελατηρια καθε 9000χλμ κανα κατοσταρι δηλαδη ειναι οκ.+λαδια.Αλλα αρκουν αυτα η θελει και αλλα?


αδερφε, το μεγαλυτερο προβλημα που θα εχεις ΑΝ παρεις sxv550, ΔΕΝ θα ειναι τα ανταλλακτικα και οι εργατοωρες του μαστορα...
θα ειναι, το να το πας σε μια ευθεια και να επιστρεφεις ενα κομματι μετα απο καθε βολτα...
:wave2:

billk
20/01/2011, 01:15
Μιας και ρώτησες για την διαφορά απλού 690 sm και smc,
πρώτον η εμφάνιση, φαίνεται πιο πιστάδικο, αλλά χάνεις από λειτουργικότητα(δεν εχει βάση για πίσω βαλιτσούλα) και έχει κατα 1,5 λίτρο μικρότερο ρεζερβουάρ, άν δεν κάνω λάθος.
Πέρα από την εμφάνιση, είναι σίγουρα 10 κιλά πιο ελαφρύ και οι αναρτήσεις έχουν μεγαλύτερη διαδρομή κάτι που υποδηλώνει τον πιο σπόρ χαρακτήρα του

byron
20/01/2011, 01:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Σαν υποσημειωση,τα ανταλλακτικα θα τα εχω χοντρικη και δεν θα πληρωνω εργασια στο μηχανακι.Αν ειναι μονο πιστονι ελατηρια καθε 9000χλμ κανα κατοσταρι δηλαδη ειναι οκ.+λαδια.Αλλα αρκουν αυτα η θελει και αλλα?

Λίγο μπερδεμένα τα λες. Αν έχεις τέτοιες προσβάσεις σε χοντρική και δωρεάν εργατικά, προφανώς και θα μπορούν να σου πουν όλες τις λεπτομέρειες του service manual εκεί που θα το φτιάχνεις.

Εχε υπ΄όψη σου οτι το μεγαλύτερο πρόβλημα σε ένα αγωνιστικό μοτέρ και ιδίως απρίλια, δεν είναι η συχνή συντήρηση αλλά να ξέρει τι και πως θα το φτιάχνει ο μηχανικός του. Διαφορετικά μπορώ να σου εγγυηθώ ότι το μηχανάκι θα γίνει ντεκόρ του συνεργείου.
Εξυπακούεται ότι σενάρια επισκευής από σένα (μια και είπες για δωρεάν εργατικά ) είναι ανέκδοτο.

DUKASII
20/01/2011, 02:13
xr 125 sm r leme
kai tha kaneis kontres k me tin latris..:wave2:

reinmeister
20/01/2011, 04:40
μεταξυ μπουρδελου και τριμπουρδελου,σαφεστατα να προτιμησεις το μπουρδελο...(ktm)...

Allst@rf
20/01/2011, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μεταξυ μπουρδελου και τριμπουρδελου,σαφεστατα να προτιμησεις το μπουρδελο...(ktm)...

ε προτεινε του και συ κατι καλο να μην ασχολειτε με μπουρδελα...

DUKASII
20/01/2011, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
ε προτεινε του και συ κατι καλο να μην ασχολειτε με μπουρδελα... xr re
me 10000000 extra...ginetai gamo to ergaleio leme

Allst@rf
20/01/2011, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
xr re
me 10000000 extra...ginetai gamo to ergaleio leme

ε μην είσαι υπερβολικός και συ...

Αυτα είναι τα λεφτά που θα δώσει για να βάλει τα έξτρα...

Νησάφι πια ,με την ίδια καραμέλα...:yuck:

p@nos
20/01/2011, 09:59
ρε παιδια κατηγορειτε το χρ...

με αλλο πλαισιο, μοτερ, ζαντες αναρτησεις φρενα ψαλιδια γαμαει...αμα αλλαξεις και οργανα ειδικα γινεται κολαση το πραμα


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

reinmeister
20/01/2011, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
ε προτεινε του και συ κατι καλο να μην ασχολειτε με μπουρδελα...

husqvarna sm 630...

Xrated
20/01/2011, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από billk
Μιας και ρώτησες για την διαφορά απλού 690 sm και smc,
πρώτον η εμφάνιση, φαίνεται πιο πιστάδικο, αλλά χάνεις από λειτουργικότητα(δεν εχει βάση για πίσω βαλιτσούλα) και έχει κατα 1,5 λίτρο μικρότερο ρεζερβουάρ, άν δεν κάνω λάθος.
Πέρα από την εμφάνιση, είναι σίγουρα 10 κιλά πιο ελαφρύ και οι αναρτήσεις έχουν μεγαλύτερη διαδρομή κάτι που υποδηλώνει τον πιο σπόρ χαρακτήρα του Σ ευχαριστω.Oντως αυτα ακριβως που ειπες ειναι συν οτι το smc φοραει μεγαλυτερη δισκοπλακα πισω και το duke μπροστα.Mε το απλο δεν το συγκρινω,ειναι απαισιο.^^

Xrated
20/01/2011, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Be RN
Λίγο μπερδεμένα τα λες. Αν έχεις τέτοιες προσβάσεις σε χοντρική και δωρεάν εργατικά, προφανώς και θα μπορούν να σου πουν όλες τις λεπτομέρειες του service manual εκεί που θα το φτιάχνεις.

Εχε υπ΄όψη σου οτι το μεγαλύτερο πρόβλημα σε ένα αγωνιστικό μοτέρ και ιδίως απρίλια, δεν είναι η συχνή συντήρηση αλλά να ξέρει τι και πως θα το φτιάχνει ο μηχανικός του. Διαφορετικά μπορώ να σου εγγυηθώ ότι το μηχανάκι θα γίνει ντεκόρ του συνεργείου.
Εξυπακούεται ότι σενάρια επισκευής από σένα (μια και είπες για δωρεάν εργατικά ) είναι ανέκδοτο.
Κανενα μπερδεμα,προτιμω απλα να παιρνω πολλες γνωμες και να γινεται και κουβεντα.Στο συγκεκριμενο μοτερ οντως δεν υπαρχουν οι γνωσεις,αλλα αφου νιωθει ο μηχανικος πιστευω δε θα υπαρξει προβλημα,ετσι και αλλιως και οι expert σε αυτα τα μοτερ ,καποτε τα πιασαν για πρωτη φορα.Παντως υπαρχει ενα ρισκο σιγουρα.

Xrated
20/01/2011, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
husqvarna sm 630...
Δεν υπαρχει ουτε ενα μεταχειρα...και τα καινουργια ξεφευγουν..

reinmeister
20/01/2011, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Δεν υπαρχει ουτε ενα μεταχειρα...και τα καινουργια ξεφευγουν..

παρε τοτε 610 που τα χαριζουν...

Xrated
20/01/2011, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
παρε τοτε 610 που τα χαριζουν...
Οντως παιζουν σε καλες τιμες αλλα σε τι πιστευεις οτι ειναι μπροστα συγκριτικα με τα 690?Το μονο που μπορω να δω οσον αφορα χοντρικα τις επιδοσεις του μοτερ ειναι -10αλογα.

reinmeister
20/01/2011, 16:27
πολυ ελαφρυτερο,αρα παιχνιδιαρικο,χωρις χαζοπροβληματα,πιο αξιοπιστο στο συνολο,(πλην καδενας εκκεντροφορου,εννιοτε) και κατ εμε,πολυ καλυτερα στημενα-ζυγισμενα...

επισης ειναι τσαμπα...το θεμα αποδοσης δεν το σχολιαζω,διοτι μιλαμε για ενα απο τα πιο βελτιωσιμα μοτερ της αγορας...ειναι οτι πιο κοντινο σε race,on-off παραγωγης...

billk
20/01/2011, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Σ ευχαριστω.Oντως αυτα ακριβως που ειπες ειναι συν οτι το smc φοραει μεγαλυτερη δισκοπλακα πισω και το duke μπροστα.Mε το απλο δεν το συγκρινω,ειναι απαισιο.^^

Να σαι καλά φίλε μου.Πάντως είμαι σίγουρος πως έχουν και τα τρία μοντέλα έχουν 320 μπροστά και 240 δίσκο πίσω.

Το μόνο που θα επισημάνω στην κουβέντα, γιατί και εγώ ψαχνόμουν σε αυτά τα μοντέλα πάνω κάτω, είναι πως αν το θες μόνο για πίστα και πολεμικές βόλτες και μόνο παίρνεις ένα από τα sxv, 610.Για το μόνο λόγο πως είναι απαγορευτικά ακόμα και για μια δικάβαλη βόλτα. Εγώ μαζί με κολλητό που είμαστε στα 78 κιλά έκαστος δεν μας xωρούσε η σέλα, ειδικά στο husky, και σίγουρα κανένας λόγος για αποσκευές όσο μικρές και νά είναι για ένα μικρό ταξιδάκι.
Το 690 το απλό και ο δούκας, όπως προείπα και fun to drive είναι και μπορείς άνετα να πας ένα ταξιδάκι με μικρές αποσκευές.
Το smc κάπου στην μέση.
Οπότε για εμένα είναι το θέμα τι ζητάς και στις μέρες μας είναι δύσκολο να μπορείς να διαθέτεις ένα αρκετά μεγάλο ποσό μόνο για την γάβλα σου και να μην σκεφτείς έστω και λίγο την λειτουργικότητα.

Υποσημείωση, πως στην κατηγορία παίζει και το hyper 796 και το dorsoduro (δικύλινδρα και τα 2, με τα + και τα - που μπορεί να έχουν), βέβαια το dorso χάνει λίγο σε αίσθηση για sm.

el patron
20/01/2011, 18:15
Rein, έχεις οδηγησει και στρίψει smc?

reinmeister
20/01/2011, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από el patron
Rein, έχεις οδηγησει και στρίψει smc?

ναι...σαν να οδηγουσα supersport με ενα κυλινδρο ηταν...your point being?

Xrated
20/01/2011, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
πολυ ελαφρυτερο,αρα παιχνιδιαρικο,χωρις χαζοπροβληματα,πιο αξιοπιστο στο συνολο,(πλην καδενας εκκεντροφορου,εννιοτε) και κατ εμε,πολυ καλυτερα στημενα-ζυγισμενα...

επισης ειναι τσαμπα...το θεμα αποδοσης δεν το σχολιαζω,διοτι μιλαμε για ενα απο τα πιο βελτιωσιμα μοτερ της αγορας...ειναι οτι πιο κοντινο σε race,on-off παραγωγης...
Bασικα με το Ktm εχουν ιδιο βαρος,το aprilia ελαφρυτερο.Τωρα σαν στησιμο δεν εχω λογο να διαφωνησω..

reinmeister
20/01/2011, 20:14
δεν εχει να κανει τοσο με το βαρος,αλλα με την αισθηση...αν τα οδηγησεις και τα δυο θα πιστεψεις οτι το ktm ειναι 20 κιλα βαρυτερο...

Xrated
20/01/2011, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από billk
Να σαι καλά φίλε μου.Πάντως είμαι σίγουρος πως έχουν και τα τρία μοντέλα έχουν 320 μπροστά και 240 δίσκο πίσω.

Το μόνο που θα επισημάνω στην κουβέντα, γιατί και εγώ ψαχνόμουν σε αυτά τα μοντέλα πάνω κάτω, είναι πως αν το θες μόνο για πίστα και πολεμικές βόλτες και μόνο παίρνεις ένα από τα sxv, 610.Για το μόνο λόγο πως είναι απαγορευτικά ακόμα και για μια δικάβαλη βόλτα. Εγώ μαζί με κολλητό που είμαστε στα 78 κιλά έκαστος δεν μας xωρούσε η σέλα, ειδικά στο husky, και σίγουρα κανένας λόγος για αποσκευές όσο μικρές και νά είναι για ένα μικρό ταξιδάκι.
Το 690 το απλό και ο δούκας, όπως προείπα και fun to drive είναι και μπορείς άνετα να πας ένα ταξιδάκι με μικρές αποσκευές.
Το smc κάπου στην μέση.
Οπότε για εμένα είναι το θέμα τι ζητάς και στις μέρες μας είναι δύσκολο να μπορείς να διαθέτεις ένα αρκετά μεγάλο ποσό μόνο για την γάβλα σου και να μην σκεφτείς έστω και λίγο την λειτουργικότητα.

Υποσημείωση, πως στην κατηγορία παίζει και το hyper 796 και το dorsoduro (δικύλινδρα και τα 2, με τα + και τα - που μπορεί να έχουν), βέβαια το dorso χάνει λίγο σε αίσθηση για sm.
http://www.bikez.com/motorcycles/ktm_690_duke_2008.php
http://www.bikez.com/motorcycles/ktm_690_smc_2008.php
Συμφωνα με αυτα παντα...Αλλα οκ πολλες φορες λεει και μπαρουφες το συγκεκριμενο.Αυτο το απαγορευτικο δικαβαλο ειναι σημαντικο, δεν το ηξερα.Για το aprilia μαλιστα ηξερα οτι εχει τις βασεις για πατακια,μου ειπαν οτι περνει,αλλα και παλι απο οτι φαινεται και αυτο θα εχει μεγαλο θεμα με τη σελα.Δεν μιλαω για ταξιδια βεβαια.Απο τα 2 που αναφερεις εκτος οτι ξεφευγουν αρκετα σε χρηματα ειδικα το dorso,μαλλον απεχει πολυ σε χαρακτηρα,ψευτομοταρντοστριτ μου κανει.

Xrated
20/01/2011, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
δεν εχει να κανει τοσο με το βαρος,αλλα με την αισθηση...αν τα οδηγησεις και τα δυο θα πιστεψεις οτι το ktm ειναι 20 κιλα βαρυτερο...
Πολυ πιθανο,ισως επειδη ειναι και πιο στενο το husq.Για test drive τα ktm αυτα παιζουν,ξερει κανεις?Αν και ειμαι ψιλο κατα της λογικης να παω να το δω καινουργιο ,ενω το ψαχνω για μεταχειρα.

DUKASII
21/01/2011, 02:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ναι...σαν να οδηγουσα supersport με ενα κυλινδρο ηταν...your point being? STA SOVARA TORA..
EXEIS ODIGISEI POTE SM ?:lol: :rotflmao: :lol: :bawl: :lol: :rotflmao:

reinmeister
21/01/2011, 04:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
STA SOVARA TORA..
EXEIS ODIGISEI POTE SM ?:lol: :rotflmao: :lol: :bawl: :lol: :rotflmao:

στα σοβαρα τωρα πιτσιρικο...οταν μεγαλωσεις και καταλαβεις την διαφορα μεταξυ του μετακινω και οδηγω,θα σου πω...:wave2:

DUKASII
21/01/2011, 04:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
στα σοβαρα τωρα πιτσιρικο...οταν μεγαλωσεις και καταλαβεις την διαφορα μεταξυ του μετακινω και οδηγω,θα σου πω...:wave2: pitsirikos xe pitsirikos..an metakiniso opos les sm..kai exei aisthisi ss..
i to sm einai gia to poytso h den exo idea ti leo k poy pao..

Allst@rf
21/01/2011, 04:59
αυτο το "σαν σουπερσπορ με ενα κυλινδρο" δεν μπορω να καταλαβω τι σημαινει...

καλο ειναι?

κακο ειναι?

αδιαφορο ειναι?


Μονο ο Γκλετσος τα πιανει με την μια...