PDA

View Full Version : bmw f650cs - scarver



bllz
03/08/2005, 01:41
Anarotiemai:...kaneis den kavalaei scarver??? ... Ti gnomi exete gia to montelo? (osoi to exete kai osoi exete mono apopsi)

Molis teleiosa tin anagnosi sxetikou arthrou sto periodiko MOTO (teyxos #354) kai boro na po pos me psiloepsise, afou imoun metaksi tou scarver kai tou Honda CBF 600.

Xlitos
03/08/2005, 02:12
Το'χει η αδερφή μου.
Μειονέκτηματα:
Αντικειμενικό--->έχει κραδασμούς.Μα ΠΟΛΛΟΥΣ κραδασμούς και θορυβώδη κινητήρα
Υποκειμενικό--->ΠΟΛΥ χαμηλούς μαρσπιέδες

Κατα τ'άλλα το μηχανάκι είναι καλό.Κινητήρας πολύ καλός,ίσως ο δυνατότερος στην κατηγορία του που μαζί με την επιθετική θέση οδήγησης σε μπριζώνει αρκετά μπορώ να πω. :evil: Σε επαρχιακό δεν το έχω δοκιμάσει γιατί έτσι κι αλλιώς οι αναρτήσεις είναι στα τελευταία τους(μεταχειρισμένο γαρ) αλλά είπαμε μαρσπιέδες και εξάτμιση είναι χαμηλά για να έχεις φιλοδοξίες.Κρίμα γιατί ο κινητήρας προδιαθέτει για πολύ παιχνίδι.

Στην πόλη είναι άνετο,ασφαλές(στάνταρ ABS),πατάς άνετα κάτω με τα 2 πόδια (1.74),είναι εύκολο στον χειρισμό,δεν ακούς αλυσίδα γιατί δε έχει(ιμάντας),λάδια δεν καίει,κατανάλωση δεν ξέρω(δεν το οδηγάω κάθε μέρα).Προσοχή θέλει στην κίνηση γιατί έχει μακρυα αντίβαρα τιμονιού(!) και μπορεί να βρουν πουθενα.Top case δεν χρειάζεσαι,η sister την έχει καταβρεί με τον αποθηκευτικό χώρο που έχει στην θέση του ρεζερβουάρ(κράνος,τσάντα ότι θες χωράει και κλειδώνει με ειδικό αξεσουάρ της BMW).Έχει και θερμαινόμενα γκριπ για το χειμώνα.
χ,μμμμ...τι άλλο;

Α...τελική είδα στην Κύμης σε μικρή κατηφόρα πάνω από 180χλμ/ώρα.Σε ταξίδι δεν έχει δοκιμαστεί ακόμα.
Αυτά


21039

bugsbunny
03/08/2005, 10:46
Δεν ξέρω για το scarver αλλά εγώ που έχω το GS, δεν έχει τόσους πολλούς κραδασμούς για μονοκύλινδρο . Έχω βέβαια το καινούργιο ( 2 spark ) για το προηγούμενο δεν ξέρω αλλά μου κάνει εντύπωση. Η διαφορά πάντως από το προηγούμενο μου F650 μοντέλο ’97 ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΑ!!!
Φυσικά και το scarver βγαίνει με αυτό τον κινητήρα ( 2 spark ), οπότε ένα test ride θα σε βοηθήσει.
Ας μην ξεχνάμε βέβαια ότι είναι αδύνατο να εξαλείψεις τελείους τους κραδασμούς σε μονοκύλινδρες μηχανές.

Ελπίζω να καλωσορίσουμε ένα ακόμα μέλος στην οικογένεια της BMW:wave2:

toyota
03/08/2005, 11:20
Έχω το scarver μοντέλο 03 και διαφωνώ ως προς τους πολλούς κραδασμούς.Το ΧΤ μοντ. 03 έχει πολύ περισσότερους.

Έχει πολύ δύναμη (για μονοκύλινδρο πάντα).Στη Συγγρού στο ρεύμα για Αθήνα (ανηφόρα),έχω δει στο κοντέρ 180 χλμ.Είναι πολύ εύκολο μέσα στη κίνηση,χωράς παντού,γεμίζει με περίπου 10 ευρώ και μου βγάζει 200+ χλμ (μέσα στη πόλη πάντα).Σε ταξίδι είναι πολύ άνετο (πήγα Βόλο και σε όλο το δρόμο ήμουν με 160+) και δεν πιάστικα καθόλου (χωρίς καμιά στάση).Στο ταξίδι μου έβγαλε 230 χλμ.

Γενικά είναι πολύ καλό,δεν βγάζει προβλήματα,και το καινούριο μοντέλο καίει ακόμα λιγότερο (το δικό μου είναι το μονόμπουζο).

Καλή αγορά,θα το ευχαριστηθείς σίγουρα.

Xlitos
03/08/2005, 15:20
Για να πω την αλήθεια μεγάλο μονοκύλινδρο δεν είχα ξαναοδηγήσει.Αλλά αν κάποιος κατέβει από CBF ξερω γω και ανέβει στο σκάρβερ το πρώτο πράγμα που θα προσέξει είναι σίγουρα οι κραδασμοί.Σόρυ αν το κάνω μεγάλο θέμα αλλά όντας συνηθισμένος σε τετρακύλινδρο νομίζω ότι γίνεται σεισμός όταν ανεβαίνω στο BMW.Αλλά μια συνήθεια είναι όλα... :D

xifias
03/08/2005, 16:59
σιγουρα σε σχεση με ενα τετρακυλινδρο οποιοδηποτε μονοκυλινδρο εχει περισσοτερους κραδασμους.

το μονοκυλινδρο της bmw δεν εχει εντονους κραδασμους σε συγκριση παντα με αλλα μονοκυλινδρα

Natassa
03/08/2005, 19:53
...Εγώ λοιπόν είμαι η αδερφή του χλήτου με το scarver :wave2: ...Το προηγούμενο μοτόρι μου ήταν ένα Αχ-250..
Εντυπώσεις από το τωρινό μου απόκτημα (το scarverάκι?)??..Μόνο θετικές σκέψεις μου έρχονται...
..Πολύ ροπή,καλή τελική,άνετο...από κραδασμούς δεν καταλαβαίνω κ πολλά να σας πώ.. (ο αδερφούλης είναι λίγο ευαισθητούλης μάλλον....,:rotflmao: :rotflmao: :wave2: ), είναι ευκίνητο, άνετο, πολύ πρακτικό, έχει πολύ χαμηλό κέντρο βάρους (γι'αυτό κ τα 190 του κιλά γίνονται παιχνιδάκι...), άποθηκευτικούς χώρους κ κατά την γνώμη μου είναι πανέμορφο!!!:D

Είμαι καταενθουσιασμένη κ πολύ ευχαριστημένη ..Το ήθελα πολύ καιρό κ κατάφερα επιτέλους να το αποκτήσω...
..Φώτο σας έβαλε ο brother... ;)

Ν.:wave2: :cool:

antares
03/08/2005, 23:36
Ρε! είναι ΤΟ μηχάνημα μιλάμε!
Εντάξει, είναι λίγο σα να κρατάς κομπρεσέρ, όταν είσαι πάνω από τις 6000 στροφές, άλλα μια συνήθεια είναι.
Ίσα- ίσα που σου ανάβει και τα αίματα.
Βολικότατο μέσα στην Αθήνα, λόγω χαμηλού κέντρου βάρους, σε βοηθάει απίστευτα στην οδήγηση ανάμεσα στα αμάξια (λίγο διαφέρει από παπί). Ωραίο πάτημα στα φρένα,γεμάτο γκάζι από τις 4000 και πάνω.
Και στο ταξιδάκι, δεν λέει όχι. Τελική με μπαγκαζιέρες μου έβγαλε 185, στην ευθεία μετά την Κατερίνη. Η στάση οδήγησης, είναι άνετη για μακριά ταξίδια, δε σε κουράζει. Και άμα λέμε μακριά ταξίδια τι εννοούμε; Το περασμένο καλοκαίρι με πήγε Nordcapp!!!!!
Ναι, καλά διαβάσατε, βόρεια Νορβηγία. Μόνο καλά λόγια έχω να πω
:D

antares
03/08/2005, 23:42
Α! με την ευκαιρία!
Αν κάποιος κάτοχος scarver, ενδιαφέρεται να ανταλλάξουμε αυτά τα πλαϊνά καπάκια με το σήμα, ας μου πει. Έχω τα χρυσαφιά και δε μου αρέσουν και πολύ τελικά με το σκούρο μπλέ υπόλοιπο μηχάνημα. Θα προτιμούσα τα ασημένια (ματ εννοείται). Αν κανένας ενδιαφέρεται να αλλάξει εμφάνιση, εδώ είμαστε.

Εννοείται πως τα δικά μου είναι σε άριστη κατάσταση , αγρατζούνιστα, σαν καινούργια, κλπ κλπ κλπ

Spike
06/08/2005, 17:00
Kalo einai alla min pate xoma..... "petaei" .... o odigos an mpei kana maliki ston imanta.....