PDA

View Full Version : Χαμηλώνει το Transalp (650 '03)



tifozif1
02/11/2003, 23:11
Και αν ναι πως ?

petridist
04/11/2003, 14:19
εγω που πήρα transalp και είχα πρόβλημα λόγω ύψους (1.70 με το ζόρι) τη χαμήλωσα 3-4 πόντους αλλα απο τη σέλα (σκάψιμο σέλας καινουρια αφρολεξ κλπ κλπ.. πανευκολη δουλεια σε σελά).

τώρα αν θες παραπάνω ή αν δεν είναι πρόβλημα ύψους και το θέλεις για κάτι άλλο.. δεν ξέρω..

peterv
04/12/2003, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από petridist
εγω που πήρα transalp και είχα πρόβλημα λόγω ύψους (1.70 με το ζόρι) τη χαμήλωσα 3-4 πόντους αλλα απο τη σέλα (σκάψιμο σέλας καινουρια αφρολεξ κλπ κλπ.. πανευκολη δουλεια σε σελά).

τώρα αν θες παραπάνω ή αν δεν είναι πρόβλημα ύψους και το θέλεις για κάτι άλλο.. δεν ξέρω..

επειδή έχουμε το ίδιο ύψος με το να πειράξεις τι σέλα πατάς κάτω κανονικά ? :confused:

petridist
05/12/2003, 14:21
η σέλα σκάφτηκεπερίπου 2 πόντους.. εννοείται οτι δεν μιλάμε για κανονικό πάτημα... αλλα ούτε και εντελως στη μύτη του ποδιού όπως πριν!

Το θέμα είναι οτι σε στάση έστι κι αλλιώς κατεβάζεις το ένα πόδι οπότε και πατάς πολύ καλύτερα.. πάντως υπάρχει ενα αρκετά καλό αποτέλεσμα..

afrotwin
23/12/2003, 15:12
Βαλε ρόδες από ζιτακι (μπομπο) θα χαμηλώσει αισθητά

:D :p :D :p

superspy
23/12/2003, 18:02
Αντί να σκάβεις τι σέλα (δε λυπάσαι τον.... πισινό σου; ) δοκίμασε αρχικά να κατεβάσεις 1 πόντο το πιρούνι από τις πλάκες (όχι παραπάνω από 3 πόντους).
Να ξέρεις ότι θα αλλάξει η συμπεριφορά της καλή σου (πιο γρήγορη), αλλά αν δε σου αρέσει τις ξαναβάζεις πίσω.
Επίσης για πίσω υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξεις τη σχέση του μοχλικού. (Προσοχή δεν εννοώ την προφόρτιση του ελατηρίου, αλλά το μήκος στα λαμάκια που στηρίζουν την κάτω μεριά του αμορτισέρ)

peterv
23/12/2003, 18:22
kala ola ayta alla etsi allazei h symperifora tis mixanis :( .
kapoia allagi poy na krataei sosta ti mixani stis arxikes tis rythmiseis alla na xamilosei to idio kai mpros kai piso gnorizei kaneis ????
:confused: :confused:

Julius
23/12/2003, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από peterv
kala ola ayta alla etsi allazei h symperifora tis mixanis :( .
kapoia allagi poy na krataei sosta ti mixani stis arxikes tis rythmiseis alla na xamilosei to idio kai mpros kai piso gnorizei kaneis ????
:confused: :confused:

pera apo to skapsimo tis selas, to poio tha kratisei thn motosykleta stis arxikes rythmiseis tis, h amesos kalyteri lysh einai auth pou protinei o superspy, alla thelei ligo psaksimo parapano kai mikreneis thn apostash apo to edafos arketa.

superspy
23/12/2003, 19:53
Με το χαμήλωμα απο τις πλάκες δεν αλλάζει η διαδρομή της ανάρτησης, αλλά η γεωμετρία γίνεται πιο γρήγορη. Σίγουρα μικραίνει και η απόσταση από το έδαφος.
Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά ακόμα πάντως, χωρίς να πας μακριά τη βαλίτσα!

stefanos
24/12/2003, 20:02
Και να προσθέσω οτι ακόμα και αλλαγή στο υψος της σέλας αλλάζει την συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας πολύ.Εγω δεν την χαμήλωσα ,την ψήλωσα για να κάθομαι λίγο πιο μπροστά πάνω στο τεπόζιτο (το XR 600 έχει αρχαία θέση οδήγησης).
Τέλος πάντων το μηχανάκι ελάφρυνε πίσω με αποτέλεσμα να διώχνει περισσότερο (καλό αυτό) και βγήκε και μια ανεπάρκεια στα μπροστινά ελατήρια οπότε αλλάχθηκαν με σκληρότερα προοδευτικά.
Υποθέτω λοιπόν οτι χαμηλώνοντας την σέλα ΚΑΙ χαμηλώνοντας τιμονοπλακες κανα πόντο είμαστε πολύ κοντά στο εργοστασιο.

NLS
25/12/2003, 00:03
πρώτα απ'όλα no offense δεν πάω να κοροϊδέψω κλπ. (ούτε εγώ είμαι ψηλός)

αλλά μια ΗΔΗ χαμηλή (από της χαμηλότερες του είδους της) μηχανή θέλετε να την κοντύνετε;

οι on-off ΔΕΝ είναι για να πατάς άνετα όλη την πατούσα και των δυο ποδιών κάτω

δεν είναι βέβαια να θες και σκάλα, αλλά μην τρελαθούμε... απλά συνήθειο είναι

αν είναι η πρώτη σου "ψηλή" (Ο Θεός να την κάνει ψηλή - ειδικά την φετινή!) μηχανή τότε απλά ΔΕΣ ΠΩΣ ΤΑ ΠΑΣ μετά από 2-3 μήνες και μην βιαστείς να κάνεις καμιά βλακεία

ξέρω άτομο που έχει ντακάρ, έχει αλλάξει αμορτισέρ πλήρως σε WP με διαδρομή 300mm! (αλλαγμένη από την ΚΑΘΟΛΟΥ ΛΙΓΗ μαμίσια 210mm μπρος-πίσω)

το άτομο είναι ΚΑΤΩ από 1.70 και κάνει off-road διαδρομές μέχρι αηδίας... ανεβαίνει ΕΝ ΚΙΝΗΣΗ στη μηχανή (εφυπεύει δηλαδή)

μην βιαστείς

peterv
25/12/2003, 13:07
NLS δίκιο έχεις μια on off μηχανή δεν γίνεται να έχει το ύψος μιας sreet μηχανής .
Τελικά είναι και θέμα συνήθειας .

Απλά στις επιτόπιες μανούβρες αλλά και σε μιά δύσκολή στροφή με μηδέν χιλιόμετρα θα ήθελες μιά καλύτερη ισορροπία πατώντας όλο το πόδι κάτω. Αλλιώς πιστεύω οταν τρέχεις εστω και με 20 χιλιόμετρα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα .

:) :) :) :)

NLS
25/12/2003, 19:59
εγώ έμαθα και γλυστρώ ελαφρά από τη σέλα (χωρίς καν να το σκεφτώ) και σε τέτοια περίπτωση τελικά πατάω (εξάλλου γέρνεις λίγο τη μηχανή σε τέτοιες περιπτώσεις)... αλλά δεν είναι κάτι που χρειάζεται συχνά, εξάλλου παίρνεις τα βάρη της μηχανής με τον καιρό και τα κάνεις αυτά χωρίς να πατάς

επίσης με τον καιρό κάαααατι χάνει και το αμορτισέρ από τα αρχικά του, κάτι που κάθεται περισσότερο το γέμισμα της σέλας και είσαι οκ

afrotwin
30/12/2003, 15:29
POLOUNTE ZANTOLASTIXA APO MPOMPO ZITAKI

tifozif1
30/12/2003, 15:43
Eσκαψα την σέλα 3-4 πόντους και είναι ΟΚ τωρα.

Δεν πήραξα τίποτε άλλο (ευτυχώς γιατι δεν θα έβγαζα καθαρός το Τριαλ της Πάρνηθας)

Ααα και σταμάτισα να φορώ παπούτσια με λεία σόλα... (μεγαλη η μαλακια μου στοίχισε 2 πτώσεις σε χώμα σταματημενος)

Ευχαριστώ παίδες....

xtptolemais
16/01/2004, 11:58
ΚΑΤΕΒΑΣΑ 30 mm ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΛΑΚΕΣ ΤΙΜΟΝΙΟΥ ΣΕ YAMAHA XT 600
TO ΤΙΜΟΝΙ ΒΑΡΥΝΕ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΑ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΠΟΛΥ ΗΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΣΤΙΣ ΑΣΦΑΛΤΙΝΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΠΑΕΙ ΛΙΓΟ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΣΤΙΣ ΧΩΜΑΤΙΝΕΣ ΘΑ ΠΩ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΙΔΙΑ
(ετσι κι αλλοιως δεν εχω πολλες απαιτησεις) ΚΑΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΖΑΝΤΕΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΧΤ 17-18 ΕΜΠΡΟΣ
ΚΑΙ 17 ΠΙΣΩ ΑΣ ΦΑΝΕΙ ΓΕΝΑΙΟΣ ΚΑΙ ΑΣ ΤΟ ΠΕΙ
ΣΗΜ (ουτε κι εγω ειμαι πανυψηλος 1.72)
ΚΑΛΑ ΧΩΜΑΤΑ

Julius
16/01/2004, 12:10
H kalyterh apodosh Timhs-Poiotitas gia zanta 17" gia kathimerinh metakinish alla kai gia pista einai h MORAD

Agorazeis dyo stefania kai tis analoges aktines kai ta plekeis sta kentra pou exeis.

Ta lastixa einai allh ypothesh, kathara prosopikh epilogh analoga me thn xrhsh. pantos to xoma ksexnato, mono polyyyyy xalara kai gia mikro diastima.

xtptolemais
18/01/2004, 08:28
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΒΟΥΛΗ ΑΛΛΑ (το ρημαδι αλλα που υπαρχει παντα)ΑΝ ΚΑΝΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΣΤΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΜΕ ΚΟΠΑΝΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΤΗΓΑΝΙ (αρκετα βαρυ)
ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΘΑ ΜΕ Χ Ω Ρ Ι Σ Ε Ι (Λες;;;;;;;) ΤΕΛΙΚΑ
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΝΟΟΥΣΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΤΥΠΩΣΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΥΚΡΙΝΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΖΑΝΤΕΣ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΜΟΤΟ
(π.χ. YAMAHA RG 250 το ειδα καπου) ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΚΟΣΤΙΣΕΙ Η ΠΟΣΟ ΘΑ ΨΑΞΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΠΑΝΤΩΣ ΦΙΛΟΣ ΑΓΟΡΑΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΠΟ GPz 550 ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΓΙΑ 150 ΕΥΡΟΥΛΙΑ