PDA

View Full Version : Multistrada620



620
03/08/2005, 12:22
Παιδιά για χαρά.Έκανα testdrive το νέο 620 και έμεινα καταενθουσιασμένος.Σε κανα 2μηνο το πολύ θα το έχω πάρει.
Γουστάρω πολύ το μαύρο ματ χρώμα αλλά έχει 1 δισκόφρενο μπροστά 320 με 4πίστονη ενώ το κόκκινο έχει 2 δισκόφρενα με 2πίστονες δαγκανες.Πιστεύετε ότι το dark (με το 1 δισκόφρενο) θα έχει πρόβλημα στο φρενάρισμα.Σε ένα τεστ που διάβασα έγραφε οτι κουράζεται εύκολα και τα σχετικα και μετά από κατι σελίδες στο ίδιο περιοδικο που είχε τεστ το aprillia strada με 1δισκόφρενο 320 με 4πιστονη brembo δηλαδη το ίδιο φρενο με το ducati και αυτό έλεγε οτι μαμάει το φρένο,πως γινεται αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω πώς δηλαδή το ιδιο πράγμα να έχει διαφορετική συμπεριφορά στο ένα αδυναμο και στο αλλο δυνατο αν δει κάποιος οτι τα μηχανακια εχουν πανω κατω τα ιδια κιλά και το ιδιο στιλ.

AFTER
03/08/2005, 13:03
Το ξερεις ομως οτι μπορεις να βαλεις και δευτερο δισκο 320mm με 4εμβολη δαγκανα?

καλο ε?? :winka:

620
03/08/2005, 13:33
Να πω την αληθεια δεν το ηξερα αυτο.Οποτε παω για το dark και μετα αν δεν ειμαι ικανοποιημενος βαζω αλλο ενα και εχω ουσιαστικα τα φρενα του 1000.
:beer:

DimST
03/08/2005, 14:40
Το οτι εξωτερικά τα φρένα είναι μάλλον ίδια δεν σημαίνει πως πρέπει να έχουν και ίδια απόδοση, ειδικά μάλιστα όταν μιλάμε για διαφορετικής φιλοσοφίας μοτοσυκλέτες.
Στοιχεία όπως η τρόμπα, το σωληνάκι, το υλικό τριβής και η ποιότητα των υγρών, ο δισκος, φυσικά το βάρος της μοτοσυκλέτας, το στήσιμο η γεωμετρία αλλά... και ο αναβάτης (και η αίσθηση που του δίνει το εκάστοτε σύστημα πέδησης) παίζουν σημαντικότατο ρόλο για το τελικό σχόλιο του.

:D :beer: :D

tsoukas77
03/08/2005, 20:46
Παντως,αυτο το ματ μαυρο ειναι απιστευτο.Σε monster που το εχω δει,ειναι απεριγραπτο...

Runner Ducati
03/08/2005, 23:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από 620
Παιδιά για χαρά.Έκανα testdrive το νέο 620 και έμεινα καταενθουσιασμένος.Σε κανα 2μηνο το πολύ θα το έχω πάρει.
Γουστάρω πολύ το μαύρο ματ χρώμα αλλά έχει 1 δισκόφρενο μπροστά 320 με 4πίστονη ενώ το κόκκινο έχει 2 δισκόφρενα με 2πίστονες δαγκανες.Πιστεύετε ότι το dark (με το 1 δισκόφρενο) θα έχει πρόβλημα στο φρενάρισμα.Σε ένα τεστ που διάβασα έγραφε οτι κουράζεται εύκολα και τα σχετικα και μετά από κατι σελίδες στο ίδιο περιοδικο που είχε τεστ το aprillia strada με 1δισκόφρενο 320 με 4πιστονη brembo δηλαδη το ίδιο φρενο με το ducati και αυτό έλεγε οτι μαμάει το φρένο,πως γινεται αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω πώς δηλαδή το ιδιο πράγμα να έχει διαφορετική συμπεριφορά στο ένα αδυναμο και στο αλλο δυνατο αν δει κάποιος οτι τα μηχανακια εχουν πανω κατω τα ιδια κιλά και το ιδιο στιλ.

Ειχα το Μονστερακι το Dark με το μονο δισκοφρενο 320mm με τετραπιστονη, δεν θα εχεις προβλημα στα σχετικα λιγα χιλιομετρα, πχ φρεναρισμα απο τα 120-150 χλμ/ωρα οπου αποδιδει εξαιρετικα, επισης σε νορμαλ ρυθμο οδηγησης δεν κουραζεται και παει μια χαρα.............
τωρα εαν κατεβεις πχ την Β.Εβοια ταπα 80-100 χιλιομετρα διαδρομης με ατελιωτο σφιχτο στροφιλικι, ναι θα καταλαβεις οτι εχει χασει μερος απο την αποδοση του, αλλα και παλι θα τα πηγαινει καλα, οπως και το οτι να κοψει ταχυτητα απο τα 180+χλμ στα 50 χλμ/ωρα πχ σιγουρα με το μονο θελεις περισσοτερα μετρα σε σχεση με τα διπλα 320αρια με τετραπιστονες των παλαιοτερων Ducati, ομως τα καινουρια εχουν η' 1χ320mm με τετραπιστονη, η' 2χ300mm με διπιστονες με γλυστρα, αποτελεσμα να μην εχεις και μεγαλο οφελος με τις 2χ300mm διπιστονες σε σχεση με τον ενα δισκο 320mm με τετραπιστονη..............
εαν παιρνει το dark με το ενα δισκοφρενο 1χ320mm και τετραπιστονη οταν και αν το θελησεις στο μελλον και το αλλο, παρε αυτο και βλεπεις...............

καλες βολτες............

:beer:

AFTER
04/08/2005, 07:32
Παντως καπου ειχα διαβασει οτι μπαινει δευτερος δισκος με τετραεμβολη!

620
04/08/2005, 20:52
Πρωτα θα μπουν οι Remus και μετα αν δω οτι χρειαζεται ο δισκος τον βαζω και αυτον:)
Αντε για να ακουμε και τον πραγματικο ηχο ενος ducati
:)
και ενα ανοιχτο καπακι στην καμπανα για να θυμαμαι τις εποχες των nsr στα φαναρια που γυρναγανε ολοι και προβληματιζοντουσαν αν ειναι χαλασμενα η οχι :D

Runner Ducati
05/08/2005, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από 620

και ενα ανοιχτο καπακι στην καμπανα για να θυμαμαι τις εποχες των nsr στα φαναρια που γυρναγανε ολοι και προβληματιζοντουσαν αν ειναι χαλασμενα η οχι :D

εδω εισαι ατυχος (και τυχερος γιατι ειναι πιο ευκολο γαι καθε μερα) μιας και δεν γνωριζεις, το 620 δεν εχει ξηροκαμπανο, εχει μονοδρομο υδραυλικο συμπλεκτη.........................


:) :beer:

620
05/08/2005, 15:15
:bigcry:
Να πω την αληθεια δεν το ηξερα.Αν και το εκανα testdrive ο ηχος στο ρελαντι μου φανηκε για ξεροκαμπανος για ειχε τον κλασικο ηχο ducati γι αυτο και το ειπα.
Τι να κανουμε θα το φαμε ετσι ξερο(καμπανο) :D

skous
05/08/2005, 15:23
Εγώ έχω το 620 dark. Και εγώ είχα προβληματιστεί για το φρένο, αλλά το dark μου άρεσε πιο πολύ από το μαύρο το γυαλιστερό.

Μου είπαν στo Hellinstore, ότι εφόσον προτιμώ το dark, καλύτερα να πάρω dark, και εάν είανι μετά του βάζω και δεύτερο δισκόφρενο. Το κόστος για να μπεί το δεύτερο είναι επίσης μικρότερο από την διαφορά τιμής dark και κανονικού, οπότε έτσι θα είχα και το χρώμα που ήθελα, και πιο φτηνά, εάν έβαζα και δεύτερο! Και επίσης πιο δυνατα φρένα καθώς ο δίσκος του dark είνια μεγαλύτερος απο αυτόν του κανονικού

620
05/08/2005, 17:07
Ναι χαλαρα το dark μου αρεσει παρα πολυ.Μετα το στρωσιμο και 2 τελικα remus kai ειμαι κομπλε;)

Runner Ducati
05/08/2005, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από skous
Εγώ έχω το 620 dark. Και εγώ είχα προβληματιστεί για το φρένο, αλλά το dark μου άρεσε πιο πολύ από το μαύρο το γυαλιστερό.

Μου είπαν στo Hellinstore, ότι εφόσον προτιμώ το dark, καλύτερα να πάρω dark, και εάν είανι μετά του βάζω και δεύτερο δισκόφρενο. Το κόστος για να μπεί το δεύτερο είναι επίσης μικρότερο από την διαφορά τιμής dark και κανονικού, οπότε έτσι θα είχα και το χρώμα που ήθελα, και πιο φτηνά, εάν έβαζα και δεύτερο! Και επίσης πιο δυνατα φρένα καθώς ο δίσκος του dark είνια μεγαλύτερος απο αυτόν του κανονικού

Τo Dark με το ενα δισκοφρενο, εκτος του οτι εχει μεγαλυτερο δισκο, 320mm, εχει 4 πιστονια η δαγκανα, τα καινουρια διπλα δισκοφρενα με τους 300ρηδες δισκους εχουν 2 πιστονια στην καθε δαγκανα, αρα εαν βαλει καποιος και το δευτερο δισκοφρενο στο dark με τον μονο 320αρι, θα εχει 2 δισκοφρενα με 320mm και 8 πιστονια δυναμης στον εμπρος τροχο (εναντι 300mm των νεων διπλων και 4 πιστονιων συνολικα)... αρα πολυ μεγαλυτερη επιβραδυντικη δυναμη και σαφεστατα διαρκεια στην αποδοση...
:) :beer:

skous
05/08/2005, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
Τo Dark με το ενα δισκοφρενο, εκτος του οτι εχει μεγαλυτερο δισκο, 320mm, εχει 4 πιστονια η δαγκανα, τα καινουρια διπλα δισκοφρενα με τους 300ρηδες δισκους εχουν 2 πιστονια στην καθε δαγκανα, αρα εαν βαλει καποιος και το δευτερο δισκοφρενο στο dark με τον μονο 320αρι, θα εχει 2 δισκοφρενα με 320mm και 8 πιστονια δυναμης στον εμπρος τροχο (εναντι 300mm των νεων διπλων και 4 πιστονιων συνολικα)... αρα πολυ μεγαλυτερη επιβραδυντικη δυναμη και σαφεστατα διαρκεια στην αποδοση...
:) :beer:

και για αυτον τον λόγο αξίζει.
Βάζεις δεύτερο, έχεις καλύτερα φρένα, και πληρώνεις και λιγότερα!

Konti
08/08/2005, 11:04
ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΟ MONSTER DARK SD ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΙΣΚΟΦΡΕΝΟ ΘΑ ΣΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 360 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΤΙΜΗ?

zero76
09/08/2005, 22:46
skous πιο ελληνιστορε σου ειπε οτι εχει φθηνότερα να παμε γιατι απο δική μου έρευνα γύρω στα 200 ευρώ εχει ο δισκος 250 η δαγκάνα και κανα 150 σωληνάκια και τοποθέτηση σιγουρα, ξέρανε δε να σου πούνε αμα η τρομπα κάνει για 2 320 δισκους???
εγώ γύρω στα 850 ευρω υπολογίζω, σε ενα σιτε που εχει στο ιδιο forum saarland.de ...κατι δινουν ενα κιτ με 450 ευρω βαλε και μεταφορικα. παιδια δεν συμφερει ειναι πολυ καλο το φρένο και με το δευτερο μπορει να μπλοκάρει ευκολα edo κτλ..
καντε μια ερευνα και εσεις και βλέπουμε , και εγω θελω να το βαλω οποτε αμα βρειτε κατι καλο τιμη και λοιπές info τα λέμε..
Αντώνης

GyPsy
10/08/2005, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από 620
Ναι χαλαρα το dark μου αρεσει παρα πολυ.Μετα το στρωσιμο και 2 τελικα remus kai ειμαι κομπλε;)

Θα πας να βάλεις REMUS σε DUCATI?:nono: :nono:

μόνο TERMIGNIONI :smilea: :smilea:

620
10/08/2005, 11:27
Εχει και ενας γνωστος μου remus (στο 1000 ομως) και δουλευει μια χαρα.Εφοσον βγαλεις καταλυτη και φιλτρο χρειαζεται power commander για να δουλεψει σωστα.Termignioni αποκλειεται να βαλω γιατι στην ουσια ειναι σαν τις μαμα.Αυτο που με απασχολει δεν ειναι μονο αποδοση αλλα και ηχητικο αποτελεσμα που δυστηχως οι termignioni δεν εχουν σχεδονα καμια διαφορα με τις μαμα.Ασε εχω διαβασει ολο το Multistrada.net δεν ξυπνησα μια μερα και ειπα θα βαλω remus :)

Runner Ducati
10/08/2005, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από zero76
skous πιο ελληνιστορε σου ειπε οτι εχει φθηνότερα να παμε γιατι απο δική μου έρευνα γύρω στα 200 ευρώ εχει ο δισκος 250 η δαγκάνα και κανα 150 σωληνάκια και τοποθέτηση σιγουρα, ξέρανε δε να σου πούνε αμα η τρομπα κάνει για 2 320 δισκους???
εγώ γύρω στα 850 ευρω υπολογίζω, σε ενα σιτε που εχει στο ιδιο forum saarland.de ...κατι δινουν ενα κιτ με 450 ευρω βαλε και μεταφορικα. παιδια δεν συμφερει ειναι πολυ καλο το φρένο και με το δευτερο μπορει να μπλοκάρει ευκολα edo κτλ..
καντε μια ερευνα και εσεις και βλέπουμε , και εγω θελω να το βαλω οποτε αμα βρειτε κατι καλο τιμη και λοιπές info τα λέμε..
Αντώνης

Μεχρι πριν 5 μηνες ειχα το μικρο Μονστερ 600, το παλιο καρμπυρατερατο με τα 53 αλοκια, το dark με το ενα δισκοφρενο, οταν ρωτησα τον μηχανικο μου να βαλω και το δευτερο δισκοφρενο-δαγκανα-σωληνακι κλπ, το κιτ δηλαδη, μου ειπε οτι εκανε (πριν 6-7 μηνες) 500 ευρω... και οτι παρει να το τοποθετησει, εμενα προσωπικα δηλαδη 550 ευρω.........................................
τωρα για το μικρο μουλτι δεν ξερω τι ακριβως παιζεται.................

:beer: :beer:


21610

GyPsy
10/08/2005, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από 620
Εχει και ενας γνωστος μου remus (στο 1000 ομως) και δουλευει μια χαρα.Εφοσον βγαλεις καταλυτη και φιλτρο χρειαζεται power commander για να δουλεψει σωστα.Termignioni αποκλειεται να βαλω γιατι στην ουσια ειναι σαν τις μαμα.Αυτο που με απασχολει δεν ειναι μονο αποδοση αλλα και ηχητικο αποτελεσμα που δυστηχως οι termignioni δεν εχουν σχεδονα καμια διαφορα με τις μαμα.Ασε εχω διαβασει ολο το Multistrada.net δεν ξυπνησα μια μερα και ειπα θα βαλω remus :)

Ο γνωστός σου δουλεύει στη DUCATI ?

Runner Ducati
10/08/2005, 12:32
Το κοκκινο Μονστερ 800S που εχω τωρα, φοραει DUCATI PERFORMANCE Carbon εξατμισεις, απο την μαμα Ducati δηλαδη, αλλα ειναι κατασκευη Remus, και κανει απιθανο ηχο... και ειναι εξαιρετικα αποδοτικες............................................
οποτε ισως και να βγαινουν οι ιδιες απο την Remus κατευθειαν??? ..........................

:) :beer:

στην φωτο εδω φαινονται...
( κριμα :( ομως που "εφαγα" την δεξια εξατμιση γιατι εβρισκε κατω σε μερικες περιπτωσεις... βλεπε φωτο εδω και αβαταρ..)


21611

620
10/08/2005, 12:43
Οχι δεν δουλευει στην ducati.Γιατι ρωτας?
Το παλικαρι εχει το 1000 2003μοντ και τις εβαλε πριν κανα 2μηνο.

GST
10/08/2005, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από 620
Οχι δεν δουλευει στην ducati.Γιατι ρωτας?
Το παλικαρι εχει το 1000 2003μοντ και τις εβαλε πριν κανα 2μηνο.


η διαφορα με τις τερμι χωρις να βγαλεις καταλυτι ειναι μονο ηχητικη και αυτη μονο αν ανοιξεις τα τελικα ...απο αποδοση το ιδιο ειναι ...συμαντικη διαφορα θα δεις αφαιροντας τον καταλυτη .....παντως οι remus προσωπικη αποψη αφηνουν πολυ αδια την ουρα του multi

tsoukas77
10/08/2005, 21:26
Εμφανισιακα παντως υπερτερουν οι Remus...

620
11/08/2005, 12:04
Ειναι ολα τα λευτα με τις remus τρομοκρατια κανονικα και πετας και τα silencer στα σκουπιδια για να απολαμβανεις ηχο ducati v2.
Αντε παλι γλαστρες θα φαω απο την πολυκατοικια καθε φορα που θα μπαινω στο γκαραζ.:evil:

skous
11/08/2005, 12:11
καμια photo me multi + remus paizei?

620
11/08/2005, 13:16
Πανε www.multistrada.net θα δεις πολλα Multi.Στο photo album.

GyPsy
11/08/2005, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από 620
Οχι δεν δουλευει στην ducati.Γιατι ρωτας?
Το παλικαρι εχει το 1000 2003μοντ και τις εβαλε πριν κανα 2μηνο.

Γιατι ξέρω τον τύπο που δουλεύει στην Ducati

και έχει το 1000S '05 και έχει Remus πάνω.

620
12/08/2005, 08:12
Ναι το εχω δει το S αυτο που λες στην καλλιροης αν δεν κανω λαθος.

Lonely
16/09/2005, 00:12
Λοιπον επειδη εχω τρελαθει με αυτο το θεικο μωρο που λεγεται Μultistrada 620 θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις μπας&το γνωρισω καλυτερα..
1)Βγαζει καθολου προβληματα?-απο μικρα ως τεραστια..!
2)ποσο περιπου καιει&ποσο κοστιζουν τα σερβις του?
3)ABS εχει?(μπορει ν'ακουγεται ηλιθια...ε?)
4)ποσο Οff μπορει να χρησιμοποιηθει?
5)μετα απο ποση ωρα αρχιζει ο αναβατης&πιανεται σε αυτη τη θεση?
6)Αξιοπιστια&συνεργασια με τον αντιπροσωπο??
7)ειναι ευκολη μηχανη ή αρκετα απαιτητικη?Λαβετε υπ'οψιν οτι θα ειναι η πρωτη μου μηχανη!
Ευχαριστω για τον χρονο σας&θα χαρω πολυ να γινω συντομα ενας ακομη κατοχος Ducati!

620
16/09/2005, 10:20
1)Gia problhmata ti na sou pw to moter einai dokimasmeni syntagh kai filous pou exw me monster exoun tis mhxanes xwris blabes 2 kai 3 xronia.Egw ekana kai to deytero service kai den exw mexris stigmhs kanena problhma.Mhn ksexnas paizei kai eggyhsh 2 xronakia.ayth thn stigmh exw 6000xlm.
2)to poso kaiei den mporw na sto pw me noumera to ntepozito 15litra bgazei 200xlm.To proto service mou eixe paei 150e etsi kai etsi diladi.Einai ligo tsimpimena se sxesi me ena giapwnezo alla oxi tipota to tromero.
3)Abs den exei oxi.
4)Off katholou, einai sthn ousia ena psilo street.Sou bgazei thn panagia se anomalo dromo exei sklhres anarthseis kai 17ari mprosta.(An theleis kai off pigene gia kana transalp-vstrom,opws sou eipa parapanw milame gia psilo street sthn ousia).
5)Egw se taksidakia pou exw paei nayplio,b.Eyboia den exw kourasti idiaitera alla gia synodhgo den mporw na sou pw giati den exw balei se tetoies apostaseis,den nomizw na perasei kai poly kala ekei pisw :)
6)Gia aksippistia des (1) ,gia synergasia me antiproswpo mazi pinoume kafedakia :)
7)Eykoli mhxanh tha detheis grhgora mazi ths tha se boithisei poly stis strofes sta frena alla opws kai kathe mhxanh an den thn sevasteis den tha se sevastei.
Kales agores