PDA

View Full Version : O tempora o mores!



sakt
14/01/2011, 13:48
Γυρίζω λοιπόν με την κοπέλα μου απο το supermarket...
Παρκάρουμε το σκουτεράκι στο πεζοδρόμιο και ανεβαίνω στον πρώτο όροφο να δώ λίγο και τη μάνα μου πρίν γυρίσουμε σπίτι.
Τί μας έπιασε και αφήσαμε την τσάντα κάτω..στην ποδιά του σκούτερ..
Άστη λέμε στον πρώτο όροφο θα πάμε....για 5 λεπτά......θα κοιτάμε απο το μπαλκόνι...κλπ.
Η τσάντα δεν είχε τίποτα ιδιαίτερο. Κάπου 20Ε ψώνια.
Και δεν μιλάμε για καμιά περίεργη περιοχή. Για Ν.Σμύρνη λέμε.
Όταν κατεβήκαμε μετά απο 10 λεπτά η τσάντα είχε κάνει φτερά.
Ή εγώ είμαι πολύ αγαθός...
Ή κυκλοφορούν πολύ μ@λ@κες..
Ή είχε μεγάλη ανάγκη ο άνθρωπος....χαλάλι του....

O tempora o mores (http://en.wikipedia.org/wiki/O_tempora_o_mores!)

Cpt. Haddock
14/01/2011, 13:49
:rolleyes: :bigcry:

nio1981
14/01/2011, 14:12
ksaderfos deliveras phgainei paragkelia ston 1o orofo kai exei afhsei ksekleidwto to kouti.posh wra na ekane?5 lepta?max....e sto kateva den yphrxe oute makaroni mesa....perastika....

sakt
14/01/2011, 14:15
Ένα είναι σίγουρο.....δεν πάμε καλά......:hypnotize :hypnotize :hypnotize

argy_kap
14/01/2011, 14:16
Με τόσο κόσμο να πεινάει εγώ απορώ πως και αφήσατε την τσάντα κάτω....:wave2:

ziggΥ
14/01/2011, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Με τόσο κόσμο να πεινάει εγώ απορώ πως και αφήσατε την τσάντα κάτω....:wave2:
μ'αυτά που γίνονται εγώ απορώ πως αφήσατε και το σκούτερ κάτω.. :lol: :a47:

devil's animal
14/01/2011, 14:35
μαλλον δεν εχετε καταλαβει μερικοι ΤΙ συμβαινει στον κοσμο...:rolleyes: ΔΥΣΤΥΧΩΣ...:sad:

το καλοκαιρι, μπηκαν στο εξοχικο μας, μεσημερι, με τον πατερα μου να κοιμαται μεσα (γενικα ηταν μονος του εκεινη την περιοδο καθ'οτι ο αδερφος μου και μη μανα μου ειχαν ερθει Αθηνα)...

απολογισμος: μια σακουλα ντοματες και μισο καρβελι ψωμι απο το σπιτι..:uplate:

το καλυτερο: πηραν ακομα και το κλειδι του αμαξιου μεσα απο το σπιτι, βγηκαν εξω, το ανοιξαν και πηραν τα ψιλα που εχουμε στην κεντρικη θηκη για τα διοδια...:rolleyes:


πηγαμε να το αναφερουμε και μας ειπαν οτι το εχουν κανει σε 3-4 σπιτια και παραλληλα σε 3-4 αμαξια το ιδιο και περιπου ξερουν ποιοι ειναι αλλα δεν μπορουν να τους πιασουν γιατι δεν εχουν αποδειξεις.

οταν ρωτησαμε γιατι δεν πηραν το αμαξι..η απαντηση ηταν απλη και αποστωμοτικη:
θελουν κυριως χρηματα και φαγητο. με το αμαξι θα ειχαν αποδεικτικα στοιχεια και θα τους επιαναν.

πριν ενα βραδυ ειχαν μπει και στην θεια μου που ειναι διπλα και ΔΕΝ πηραν τα κοσμηματα που υπηρχαν στον παγκο της κουζινας. πηραν μονο το πορτοφολι της και αφου εβγαλαν τα λεφτα το πεταξαν.

και τα κοσμηματα ακριβως για τον ιδιο λογο που ανεφερα και για το αμαξι...

ενα συμπερασμα για ολα αυτα: ΠΕΙΝΑΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ..:sad:

Ζεύκας
14/01/2011, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
μ'αυτά που γίνονται εγώ απορώ πως αφήσατε και το σκούτερ κάτω.. :lol: :a47:

:lol:

7gibernau
14/01/2011, 14:36
μετα τη φτωχια ακολουθει η πεινα...και αν ερθει η πεινα ετοιμαστειτε να τα δειτε ολα...

αυτο το ειπε ανθρωπος που εχει περασει και κατοχη...κατι θα ξερει....

απλα φανταστειται τον εαυτο σας να γυρνα σπιτι μετα τη δουλεια και να μην εχει φαγητο...

τωρα φανταστειται εναν ανθρωπο να ξυπναει και να κοιματε με αυτο στο μυαλο του...το πως θα φαει..

και μη χειροτερα...

Cpt. Haddock
14/01/2011, 14:37
Καλα ρε μλκες....

Χρειάζεται φτώχια ή πείνα για να κλέψουν μια παρατημένη τσαντα; :lol:

7gibernau
14/01/2011, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καλα ρε μλκες....

Χρειάζεται φτώχια ή πείνα για να κλέψουν μια παρατημένη τσαντα; :lol:
ναι
κανενας δεν κλεβει απο χομπυ(????)
απο αναγκη για επιβιωση κλεβουν

Cpt. Haddock
14/01/2011, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
ναι
κανενας δεν κλεβει απο χομπυ(????)
απο αναγκη για επιβιωση κλεβουν

Προφανως, αλλα μια παρατημένη τσαντα θα στην έκλεβαν παντου. Μη θεωρούμε και την αφηρημάδα/αφέλεια σημειο των καιρών τωρα...

7gibernau
14/01/2011, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Προφανως, αλλα μια παρατημένη τσαντα θα στην έκλεβαν παντου. Μη θεωρούμε και την αφηρημάδα/αφέλεια σημειο των καιρών τωρα...
εσυ θα την εκλεβες?

Ζεύκας
14/01/2011, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
ναι
κανενας δεν κλεβει απο χομπυ(????)
απο αναγκη για επιβιωση κλεβουν


ναι τράβα πέστο αυτό σε ισπανικό φόρουμ :lol:

7gibernau
14/01/2011, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
.

7gibernau
14/01/2011, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
ναι τράβα πέστο αυτό σε ισπανικό φόρουμ :lol:
vamos..

VALES
14/01/2011, 14:50
Μια παρατημένη τσάντα με μαρούλια μακαρόνια και κριθαράκι... ναι, θέλει φτώχεια και πείνα.
Αν δείτε τι γίνετε στις Λαϊκές αγορές θα φρίξετε. Οι καημένες οι γιαγιάδες κουβαλάνε τη σακουλίτσα με τα ψώνια τους, όπως στην κατοχή κουβαλούσε κάποιος ένα καρβέλι ψωμί... μέσα από το σακάκι και γυρνώντας κάθε τόσο το κεφάλι αριστερά δεξιά.
Στην περιοχή που μένω, έχουν σημειωθεί πάνω από 15 τέτοια περιστατικά.

Και τα χειρότερα έπονται. :(

Cpt. Haddock
14/01/2011, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
εσυ θα την εκλεβες?

Αλλο ειπα, τεσπα...

Συνεχίστε
:wave2:

7gibernau
14/01/2011, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
εσυ θα την εκλεβες?
και τι εννοω με αυτηη την ερωτηση γιατι πρεπει να παω για μπυρες..
καποτες εδω κοιμομασταν με τις πορτες ανοιχτες και τα κλειδια απανου..

7gibernau
14/01/2011, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αλλο ειπα, τεσπα...

Συνεχίστε
:wave2: καταλαβα τι ειπες καπεταν
η ερωτηση δεν ηταν μονο για σενα,για ολους μας ηταν...
ευχομαι να μη βρεθουμε ποτε στην κατασταση να σκεφτουμε.....ΕΓΩ ΘΑ ΤΗΝ ΕΚΛΕΒΑ???

devil's animal
14/01/2011, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Μια παρατημένη τσάντα με μαρούλια μακαρόνια και κριθαράκι... ναι, θέλει φτώχεια και πείνα.
Αν δείτε τι γίνετε στις Λαϊκές αγορές θα φρίξετε. Οι καημένες οι γιαγιάδες κουβαλάνε τη σακουλίτσα με τα ψώνια τους, όπως στην κατοχή κουβαλούσε κάποιος ένα καρβέλι ψωμί... μέσα από το σακάκι και γυρνώντας κάθε τόσο το κεφάλι αριστερά δεξιά.
Στην περιοχή που μένω, έχουν σημειωθεί πάνω από 15 τέτοια περιστατικά.

Και τα χειρότερα έπονται. :(


το χειροτερο ειναι να πηγαινουν αφου τελειωσει η λαϊκη και να παιρνουν απο κατω τα χαλασμενα μαρουλια και τις πατατες...:sad:

Cpt. Haddock
14/01/2011, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
το χειροτερο ειναι να πηγαινουν αφου τελειωσει η λαϊκη και να παιρνουν απο κατω τα χαλασμενα μαρουλια και τις πατατες...:sad:

Παιδες, χρονια γινεται αυτο.

Το θυμάμαι το 1995, οταν πρωτοδουλεψα σε καταστημα τραπεζας ταμιας και τις Παρασκευές μπροστά ειχε λαική.

Σχολάγαμε και βλέπαμε τα γερόντια να μαζεύουν.

Απλα ειστε μικρα και δεν τα θυμαστε :wave2:

VALES
14/01/2011, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


Απλα ειστε μικρα και δεν τα θυμαστε :wave2:











:rolleyes: :nono: :lol:

devil's animal
14/01/2011, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


Απλα ειστε μικρα και δεν τα θυμαστε :wave2:


:beer: :beer: :beer: :beer:

stavrogin
14/01/2011, 21:03
Nαι κι εγω κλειδωσα τη μηχανη κι αφησα ενα ζευγαρι dianese γαντια πανω στη σελα. Εφυγα για μακεδονια με τρενακι ,γυρισα μετα απο τεσσερις μερες και τα γαντια με περιμεναν πανω στη σελα σε δρομο του δαχτυλιου, οχι κεντρικο αλλα με κινηση.

Που εχουμε καταντησει ρε π@υστη μου.:lol:

gixxerpap
14/01/2011, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Nαι κι εγω κλειδωσα τη μηχανη κι αφησα ενα ζευγαρι dianese γαντια πανω στη σελα. Εφυγα για μακεδονια με τρενακι ,γυρισα μετα απο τεσσερις μερες και τα γαντια με περιμεναν πανω στη σελα σε δρομο του δαχτυλιου, οχι κεντρικο αλλα με κινηση.

Που εχουμε καταντησει ρε π@υστη μου.:lol:

και δεν βρέθηκε κανείς, να σου αφήσει και ένα κράνος? μα τι ζώα είμαστε τελικά ...

VALES
15/01/2011, 01:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Nαι κι εγω κλειδωσα τη μηχανη κι αφησα ενα ζευγαρι dianese γαντια πανω στη σελα. Εφυγα για μακεδονια με τρενακι ,γυρισα μετα απο τεσσερις μερες και τα γαντια με περιμεναν πανω στη σελα σε δρομο του δαχτυλιου, οχι κεντρικο αλλα με κινηση.

Που εχουμε καταντησει ρε π@υστη μου.:lol:









Επειδή δεν τρώγονται... αλλιώς... :lol:

arxaios
15/01/2011, 04:16
Μένω στο κέντρο του Ηρακλείου Κρήτης ....... κάθε πρωί που πάω για τη δουλειά, υπάρχουν άνθρωποι 55-65 χρονών που ψάχνουν στους κάδους ..... 2-3 κάθε μέρα και όχι απαραίτητα οι ίδιοι !!!
Να πω ότι αυτό γίνεται γύρω από το Παρκο Θεοτοκόπουλου ..... δίπλα από τα "Λιοντάρια", το Δημαρχείο, τον ΟΤΕ και την α' ΔΟΥ Ηρακλείου !!!
Να πω ακόμη ότι στην περιοχή αυτή υπάρχει παράδοση οι άστεγοι κ.λ.π. να σιτίζονται εκ περιτροπής από τους κατοίκους της περιοχής .... χαρακτηριστικά ένας νεαρός κούρδος που έχει κάνει και κοιλίτσα !!!
Αυτοί που ψάχνουν στα σκουπίδια δεν είναι σταθερά στην περιοχή από όσο φαίνεται ......
Στην περιοχή μου ΠΟΤΕ ή σχεδόν ποτέ δεν είχαμε δει ανθρώπους να ψάχνουν στα σκουπίδια !!!
Είναι σχετικά πρόσφατη κατάσταση και αυτό κάτι δείχνει ....

the who
15/01/2011, 06:28
Οποιος περναει απο Καρολου,πλατεια Βαθη και τριγυρω με κουτι να προσεχει.Αλγερινοι και Μαροκανοι (στην πλειοψηφια) ανοιγουν πορτες στα σταματημενα κουτια βουτανε οτι βλεπουν και την κανουν.
Α κι αν σας κλεψουν μην τσαμπουκαλευτειτε γιατι ειναι πολλοι στο κολπο καθε φορα.

TROOPER
15/01/2011, 07:26
:lol: :lol: :lol:

foogr01
15/01/2011, 07:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Μένω στο κέντρο του Ηρακλείου Κρήτης ....... κάθε πρωί που πάω για τη δουλειά, υπάρχουν άνθρωποι 55-65 χρονών που ψάχνουν στους κάδους ..... 2-3 κάθε μέρα και όχι απαραίτητα οι ίδιοι !!!
Να πω ότι αυτό γίνεται γύρω από το Παρκο Θεοτοκόπουλου ..... δίπλα από τα "Λιοντάρια", το Δημαρχείο, τον ΟΤΕ και την α' ΔΟΥ Ηρακλείου !!!
Να πω ακόμη ότι στην περιοχή αυτή υπάρχει παράδοση οι άστεγοι κ.λ.π. να σιτίζονται εκ περιτροπής από τους κατοίκους της περιοχής .... χαρακτηριστικά ένας νεαρός κούρδος που έχει κάνει και κοιλίτσα !!!
Αυτοί που ψάχνουν στα σκουπίδια δεν είναι σταθερά στην περιοχή από όσο φαίνεται ......
Στην περιοχή μου ΠΟΤΕ ή σχεδόν ποτέ δεν είχαμε δει ανθρώπους να ψάχνουν στα σκουπίδια !!!
Είναι σχετικά πρόσφατη κατάσταση και αυτό κάτι δείχνει ....

το ίδιο συμβαίνει κ εκτός κέντρου... τα πράγματα δυσκολεύουν... πολύ !!!

gixxerpap
15/01/2011, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Μένω στο κέντρο του Ηρακλείου Κρήτης ....... κάθε πρωί που πάω για τη δουλειά, υπάρχουν άνθρωποι 55-65 χρονών που ψάχνουν στους κάδους ..... 2-3 κάθε μέρα και όχι απαραίτητα οι ίδιοι !!!
Να πω ότι αυτό γίνεται γύρω από το Παρκο Θεοτοκόπουλου ..... δίπλα από τα "Λιοντάρια", το Δημαρχείο, τον ΟΤΕ και την α' ΔΟΥ Ηρακλείου !!!
Να πω ακόμη ότι στην περιοχή αυτή υπάρχει παράδοση οι άστεγοι κ.λ.π. να σιτίζονται εκ περιτροπής από τους κατοίκους της περιοχής .... χαρακτηριστικά ένας νεαρός κούρδος που έχει κάνει και κοιλίτσα !!!
Αυτοί που ψάχνουν στα σκουπίδια δεν είναι σταθερά στην περιοχή από όσο φαίνεται ......
Στην περιοχή μου ΠΟΤΕ ή σχεδόν ποτέ δεν είχαμε δει ανθρώπους να ψάχνουν στα σκουπίδια !!!
Είναι σχετικά πρόσφατη κατάσταση και αυτό κάτι δείχνει ....

κανονίστε να τον στείλετε με κανα έμφραγμα, να σας κυνηγάει κι απο πάνω ...γράψτε τον σε ένα γυμναστήριο να ΄χετε την κεφάλα σας ήσυχη...

LiakosVstrom
15/01/2011, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Οποιος περναει απο Καρολου,πλατεια Βαθη και τριγυρω με κουτι να προσεχει.Αλγερινοι και Μαροκανοι (στην πλειοψηφια) ανοιγουν πορτες στα σταματημενα κουτια βουτανε οτι βλεπουν και την κανουν.
Α κι αν σας κλεψουν μην τσαμπουκαλευτειτε γιατι ειναι πολλοι στο κολπο καθε φορα.


μη λες τέτοια θα πλακώσουν οι παρθένες του φόρουμ και θα μιλάνε για τρομολαγνεία!
αυτά δεν γίνοντε στο ελλαντιστάν....

liakaros
16/01/2011, 03:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
μη λες τέτοια θα πλακώσουν οι παρθένες του φόρουμ και θα μιλάνε για τρομολαγνεία!
αυτά δεν γίνοντε στο ελλαντιστάν....

Οχι ρε συ...και φυσικα δεν γινοντε (http://www.youtube.com/watch?v=Uy4Bi8AUMZU&feature=related)

XTakias
17/01/2011, 15:32
Εγώ τόλμησα σε μονοκατοικία 2 ορόφων(εγώ και κάτι συγγενείς από πάνω),
να αφήσω ποδοσφαιρικά παπούτσια έξω από την πόρτα μου...
Κάποιος ντελιβεράς κατά μεγάλο ποσοστό, τόλμησε να τα πάρει!!!

Ζεύκας
17/01/2011, 15:40
εγώ έχω αφήσει στον Άγιο Παντελεήμωνα σκούτερ με τα κλειδιά πάνω για τρείς μέρες.... :smokin:

BLACKGAS
17/01/2011, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
εγώ έχω αφήσει στον Άγιο Παντελεήμωνα σκούτερ με τα κλειδιά πάνω για τρείς μέρες.... :smokin:

Μέσα στην εκκλησία αθεόφοβε? Ουδένα σέβας!
:D

Ζεύκας
17/01/2011, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Μέσα στην εκκλησία αθεόφοβε? Ουδένα σέβας!
:D

εδώ μπαίνουν κουκουλοφόροι χρυσαυγίτες.

εγώ θα κωλώσω?