PDA

View Full Version : Με προσπέρασε η μπαγκαζιέρα μου



takis-kk
16/01/2011, 05:36
Χθές καταπληκτική μέρα για βόλτα , αποφάσισα μια "γρήγορη" για Ανάβυσσο απο Αττική οδό.
Στον περιφερειακό δρόμο των Καλυβίων έπεσα στο καπάκι ενός φρεατίου, απο αυτά που βρίσκονται 10 εκατοστά κάτω απο το οδόστρωμα και δεν καλοφαίνονται αν (κακώς) είσαι ανυποψίαστος ή ακόμα χειρότερα αν .. ρεμβάζεις.
Το αποτέλεσμα ήταν ένα γερό τράνταγμα (όχι και το χειρότερο που μου έχει συμβεί) , ένα μπαμ πίσω και είδα την μπαγκαζίερα μου να με προσπερνά απο αριστερά σέρνοντας και χωρις φλας...

Μιλάμε για κατάλληλα τοποθετημένη και κλειστή, στην κατάλληλη βάση-σχάρα που προβλέπεται, συμφωνα πάντα με τις οδηγίες της BMW.
H μπαγκαζιέρα είναι αυτή η μαύρη πλαστική (ναι αυτή η ακριβή) που φοράνε όλα τα street μοντέλα r1200r , f800st κα.
Εχει ξεχωριστό μηχανισμό ανοίγματος απο τον μηχανισμό που την απελευθερώνει απο την σχάρα που απαιτεί εξάλλου και το κλειδί.

Μετά το πρώτο σοκ δοξάζοντας και τους 12 θεούς που δεν είχα προκαλέσει ατύχημα, την περιμάζεψα , καταγρατζουνισμένη και με ένα μικρό σπάσιμο-ράγισμα και απλά την επανατοποθέτησα χρησιμοποιώντας το κλειδί (δεν γίνεται και διαφορετικά) στριβωντάς το στη θέση απελευθέρωσης της λαβής που ανασηκώνεται και επιτρέπει στα δυο πίσω άγκιστρα να μπουν στα κατάλληλα σημεία της σχάρας ώστε με το κατέβασμα , της λαβής, να ασφαλίσουν κόντρα στα δύο μπροστινά άγκιστρα που είναι σταθερά.

Η θέση αυτη του κλειδιού δεν μπορεί να παραμείνει γιατί με το κλείσιμο της λαβής επιστρέφει στην αρχική όρθια θέση και η μπαγκαζιέρα κλειδώνει πάνω στη σχάρα. Δηλ για να βγεί απο τη σχάρα απαιτούνται 2 κινήσεις , γύρισμα του κλειδιου σε ξεχωριστή μη παραμένουσα θέση και ταυτόχρονο σήκωμα της λαβής απελευθέρωσης των πίσω άγκιστρων.

Η ίδια κλειδαριά έχει δύο ακόμη θέσεις , όρθια που επιτρέπει στο καπάκι να ανοίξει (πιέζοντας τον αφαλό της κλειδαριάς που λειτουργεί σαν μπουτόν) ή οριζόντια που κρατα κλειδωμένο το καπάκι.

Ξαναγράφω πως οι δυο μηχανισμοί κλειδώματος μπαγκαζιέρας στη σχάρα και ανοίγματος-κλειδώματος του καπακιού είναι ανεξάρτητοι αν και μοιράζονται την ίδια κλειδαριά.

Για να απελευθερωθεί η μπαγκαζιέρα απο τη βαση της (τη σχάρα εν προκειμένω) πρέπει απαραιτητα και με το κλειδι να γυρίσει η κλειδαριά που θα επιτρέψει στη λαβή να σηκωθεί και να απελευθερώσει τα πίσω άγκιστρα κλπ κλπ....

Τώρα πως συνέβει αυτό και πόση εμπιστοσύνη πρέπει να έχω στο μέλλον......


Τα σχόλια δικά σας.



:confused: :confused:

sergiosm
16/01/2011, 05:55
κατ' αρχάς ευτυχώς όλα καλά, όταν είπες στο άλλο ποστ για στραβά και ανάποδα, μόνο αυτό δεν περίμενα να ακούσω.


τώρα στο θέμα τί να σου πώ;

το κοίταξες μήπως με το τράνταγμα έσπασε ή ράγιζε κάτι και έτσι έφυγε;

Δεν βγάζεις και τις δύο μπαγκαζέριες να ελέγχξεις / συγκρίνεις τις βάσεις.

Στη θέση σου πάντως θα το ανέφερα στην αντιπροσωπεία και θα ζητούσα τη γνώμη τους.


:wave2:

toyar
16/01/2011, 06:01
σε αντίστοιχη βάση givi-kappa που γνωρίζω γιατί χρησιμοποιώ είναι εύκολονα τοποθετήσεις την μπαγκαζιέρα και να βγάλεις το κλειδί και να μέίνει μισοκουμπωμένη
γιαυτό πάντα τη δοκιμάζω αν κούμπωσε τραβώντας προς τα πάνω:rolleyes:

daz
16/01/2011, 06:16
:sick:
Μήπως ήταν παραφορτωμένη? Μήπως δεν είχε πατήσει καλά στη βάση? :(

MikeG
16/01/2011, 06:22
Έχει υπάρξει πρόβλημα με αυτά τα top case της BMW. Πήγαινε στην αντιπροσωπία, θα στο αλλάξουν. Έχει δυστυχώς συμβεί σε κάποιους ακόμα.

benny
16/01/2011, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Έχει υπάρξει πρόβλημα με αυτά τα top case της BMW. Πήγαινε στην αντιπροσωπία, θα στο αλλάξουν. Έχει δυστυχώς συμβεί σε κάποιους ακόμα.


ελεος ! λογω ελαττωματικου top case προκαλειται ανετα δυστηχημα και η εταιρια εκρινε οτι δεν οφειλει να ενημερωσει. μαλιστα...

TROOPER
16/01/2011, 10:57
εγω λεω να αρχισουμε ολοι μαζι τα μπινελικια στη μπεμβε για να σπασουμε τα νευρακια του μιχαλη :lol: :lol:

takis-kk
16/01/2011, 13:56
Καλησπέρα.
Λοιπόν..
Η μπαγκαζιέρα ήταν άδεια ή σχεδόν άδεια, ένα καπελάκι, ένα ζευγάρι δεύτερα γάντια, ένα ελαφρύ αδιαβροχο και ένα πακέτο τσιγάρα δεν θεωρούνται φορτίο.
Δεν άνοιξε παρά τις τούμπες που έφαγε.
Δεν γίνεται να μην τοποθετηθεί σωστά γιατί τότε φεύγει με το "χάδι".
Ειναι το small topcase for the models r1200r,st K1200,1300 , f800st,s κλπ.

Αντιλαμβάνομαι ότι όσοι δεν την έχουν δεί-χρησιμοποιήσει είναι δύσκολο να καταλάβουν τον μηχανισμό της μέσα απο μία περιγραφή χωρίς εικόνες, συνεχίζω όμως για όσους ήδη την έχουν με σκοπό να τους προφυλάξω απο παρόμοιο ενδεχόμενο, αυτοί θα καταλάβουν.

Στο manual αναφέρει..
Warning.
Always turn the key into "LOCK" position so that the topcase cannot become detached while driving!

Οπως έγραψα και στην αρχή η θέση lock έχει να κάνει με το κλείδωμα του καπακιού, για να μη μπορεί πχ κάποιος να το ανοίξει, και όχι με το "κούμπωμα" της ίδιας της μπαγκαζιέρας στη βάση της που γίνεται με ξεχωριστή διαδικασία.

Για να είμαι τίμιος (τα του Καίσαρος τω Καίσαρι) την θέση lock την χρησιμοποιούσα μόνο όταν άφηνα τη μηχανή παρκαρισμένη (και αυτό όχι πάντα), όμως πως διάβολο γίνεται χωρίς κλειδί να γυρίσει μια κλειδαριά μόνη της και αφού γυρίσει να σηκωθεί και ο μοχλός απελευθέρωσης (που απαιτεί και κάποια δύναμη) ώστε να "πετάξει" η μπαγκαζιέρα???
Οπως όμως τελικά αποδείχτηκε ... Ναι ! Ο γάιδαρος πετάει..

Η μήπως κάτι άλλο ??

Και αφού αυτό το Warning είναι τοσο σημαντικό , γιατι μπορεί να προκαλέσει δυστύχημα, γιατι είναι Warning και όχι Caution??

Και αν είναι τόσο σημαντική η θέση lock για την ασφάλεια, γιατί ο μηχανισμός λειτουργίας ανοίγματος του καπακιού επιτρέπει την παραμονη της κλειδαριάς στη θέση open???

Και φυσικά θα τα κουβεντιάσω όλα αυτά με τους υπεύθυνους της BMW που την τοποθέτησαν και ίσως γίνει και "νεκροψία" (ευτυχώς της μπαγκαζιέρας) και θα σας ενημερώσω....

Προς το παρόν έχει μπεί στη θέση της και αρνείται πεισματικά να φύγει (στη θέση open το κλειδί ε! ) παρα τα χαστούκια και τις μπουνιές που της δίνω με σκοπό να αναπαράγω το συμβάν.

g.kounoupis
16/01/2011, 14:27
Τα top case της bmw είναι αναρχοαυτόνομα και κάνουν ότι θέλουν :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

http://www.youtube.com/watch?v=SboCAsNUU7Q&feature=channel

ermiss
16/01/2011, 14:50
http://www.youtube.com/watch?v=btRvVLA0KzM

same here 1:10

foler
16/01/2011, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
http://www.youtube.com/watch?v=btRvVLA0KzM

same here 1:10
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

BLACKGAS
16/01/2011, 15:38
Γαμάτη η BMW! Τώρα θα κάνει ανάκληση και στα top case!! Τι άλλο θα ακούσουμε!!!
:bawl:

g.kounoupis
16/01/2011, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
http://www.youtube.com/watch?v=btRvVLA0KzM

same here 1:10


Αυτές οι βαλίτσες δεν είναι της bmw αλλά της trax sw motech
Η bmw φοράει touratech.
Ο takis-kk μιλάει για το πλαστικό top case .
Στις πρώτες πλαστικές βαλίτσες είχαν πολλά παράπονα ότι το top case φεύγει και μετά το διόρθωσαν βάζοντας έναν πύρο κάπου στη βάση ο όποιος συγκρατεί την βαλίτσα να μην φεύγει .

spyrval
18/01/2011, 04:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Χθές καταπληκτική μέρα για βόλτα , αποφάσισα μια "γρήγορη" για Ανάβυσσο απο Αττική οδό.
Στον περιφερειακό δρόμο των Καλυβίων έπεσα στο καπάκι ενός φρεατίου, απο αυτά που βρίσκονται 10 εκατοστά κάτω απο το οδόστρωμα και δεν καλοφαίνονται αν (κακώς) είσαι ανυποψίαστος ή ακόμα χειρότερα αν .. ρεμβάζεις.
Το αποτέλεσμα ήταν ένα γερό τράνταγμα (όχι και το χειρότερο που μου έχει συμβεί) , ένα μπαμ πίσω και είδα την μπαγκαζίερα μου να με προσπερνά απο αριστερά σέρνοντας και χωρις φλας...

Μιλάμε για κατάλληλα τοποθετημένη και κλειστή, στην κατάλληλη βάση-σχάρα που προβλέπεται, συμφωνα πάντα με τις οδηγίες της BMW.
H μπαγκαζιέρα είναι αυτή η μαύρη πλαστική (ναι αυτή η ακριβή) που φοράνε όλα τα street μοντέλα r1200r , f800st κα.
Εχει ξεχωριστό μηχανισμό ανοίγματος απο τον μηχανισμό που την απελευθερώνει απο την σχάρα που απαιτεί εξάλλου και το κλειδί.

Μετά το πρώτο σοκ δοξάζοντας και τους 12 θεούς που δεν είχα προκαλέσει ατύχημα, την περιμάζεψα , καταγρατζουνισμένη και με ένα μικρό σπάσιμο-ράγισμα και απλά την επανατοποθέτησα χρησιμοποιώντας το κλειδί (δεν γίνεται και διαφορετικά) στριβωντάς το στη θέση απελευθέρωσης της λαβής που ανασηκώνεται και επιτρέπει στα δυο πίσω άγκιστρα να μπουν στα κατάλληλα σημεία της σχάρας ώστε με το κατέβασμα , της λαβής, να ασφαλίσουν κόντρα στα δύο μπροστινά άγκιστρα που είναι σταθερά.

Η θέση αυτη του κλειδιού δεν μπορεί να παραμείνει γιατί με το κλείσιμο της λαβής επιστρέφει στην αρχική όρθια θέση και η μπαγκαζιέρα κλειδώνει πάνω στη σχάρα. Δηλ για να βγεί απο τη σχάρα απαιτούνται 2 κινήσεις , γύρισμα του κλειδιου σε ξεχωριστή μη παραμένουσα θέση και ταυτόχρονο σήκωμα της λαβής απελευθέρωσης των πίσω άγκιστρων.

Η ίδια κλειδαριά έχει δύο ακόμη θέσεις , όρθια που επιτρέπει στο καπάκι να ανοίξει (πιέζοντας τον αφαλό της κλειδαριάς που λειτουργεί σαν μπουτόν) ή οριζόντια που κρατα κλειδωμένο το καπάκι.

Ξαναγράφω πως οι δυο μηχανισμοί κλειδώματος μπαγκαζιέρας στη σχάρα και ανοίγματος-κλειδώματος του καπακιού είναι ανεξάρτητοι αν και μοιράζονται την ίδια κλειδαριά.

Για να απελευθερωθεί η μπαγκαζιέρα απο τη βαση της (τη σχάρα εν προκειμένω) πρέπει απαραιτητα και με το κλειδι να γυρίσει η κλειδαριά που θα επιτρέψει στη λαβή να σηκωθεί και να απελευθερώσει τα πίσω άγκιστρα κλπ κλπ....

Τώρα πως συνέβει αυτό και πόση εμπιστοσύνη πρέπει να έχω στο μέλλον......


Τα σχόλια δικά σας.



:confused: :confused:
Θα έλεγα να δυναμομετρήσεις την μπαγκαζιέρα και να μάθεις αν σε "έχει" σε ροπή ψηλά. Μάλλον σου'κατσε τετρακύλινδρη....
Κάνω πλάκα αφού όλα είναι καλά (και μερικές φορές σκέφτομαι ότι δεν ξέρουμε από πού θα μας έρθει) :beer:

takis-kk
18/01/2011, 06:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.kounoupis
Αυτές οι βαλίτσες δεν είναι της bmw αλλά της trax sw motech
Η bmw φοράει touratech.
Ο takis-kk μιλάει για το πλαστικό top case .
Στις πρώτες πλαστικές βαλίτσες είχαν πολλά παράπονα ότι το top case φεύγει και μετά το διόρθωσαν βάζοντας έναν πύρο κάπου στη βάση ο όποιος συγκρατεί την βαλίτσα να μην φεύγει . Α

Ακριβώς!
Εχω μιλήσει ήδη με το εξουσιοδοτημένο απ όπου την αγόρασα και θα πάει για εξέταση ...
Ισως είναι αυτό που γράφεις (αγοράστηκε το 2006 ή 2007 δεν καλοθυμάμαι)

ERRIKA
21/01/2011, 06:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εγω λεω να αρχισουμε ολοι μαζι τα μπινελικια στη μπεμβε για να σπασουμε τα νευρακια του μιχαλη :lol: :lol:

Ομολογώ, ήταν η πρώτη μου σκέψη... :blush:

... αλλά έδειξα χαρακτήρα και κρατήθηκα!!! :lol:

sergiosm
21/01/2011, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Ομολογώ, ήταν η πρώτη μου σκέψη... :blush:

... αλλά έδειξα χαρακτήρα και κρατήθηκα!!! :lol:


αλλά τελικά .... δεν άντεξες

:lol: :lol: :lol:

g.kounoupis
21/01/2011, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Α

Ακριβώς!
Εχω μιλήσει ήδη με το εξουσιοδοτημένο απ όπου την αγόρασα και θα πάει για εξέταση ...
Ισως είναι αυτό που γράφεις (αγοράστηκε το 2006 ή 2007 δεν καλοθυμάμαι)


Λογικά αυτό θα κάνουν και σε σένα αλλά δεν ξέρω αν θα σου δώσουν καινούργια βαλίτσα
Μπες και ρώτα στο bmwbikers.gr