PDA

View Full Version : Pair



asphyx
16/01/2011, 09:31
Με αφορμή αυτό http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=114983&perpage=15&pagenumber=2 θέλω να ρωτήξω πόσοι έχετε απενεργοποιήσει το PAIR και πως??
Και αν είναι αναγκαίο!!

jpsplus
17/01/2011, 08:31
σκεφτηκες οτι μπορει να παιζει και ρολο ψυξης στις κεφαλες?

ο καλυτερος τροπος και ο μοναδικος ειναι να βαλεις τις ταπες και να το αφαιρεσεις ολοκληρο.
γιατι ....... να κερδισεις .5-1κιλο?
αν πας για αγωνες δεν τρως το προηγουμενο βραδυ και δεν πινεις και εισαι στα ισια.

σοβαρα τωρα δεν νομιζω οτι κερδιζεις κατι.

ασε που βγαζεις "περισοτερα" καυσαερια

asphyx
31/01/2011, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpsplus
σκεφτηκες οτι μπορει να παιζει και ρολο ψυξης στις κεφαλες?

ο καλυτερος τροπος και ο μοναδικος ειναι να βαλεις τις ταπες και να το αφαιρεσεις ολοκληρο.
γιατι ....... να κερδισεις .5-1κιλο?
αν πας για αγωνες δεν τρως το προηγουμενο βραδυ και δεν πινεις και εισαι στα ισια.

σοβαρα τωρα δεν νομιζω οτι κερδιζεις κατι.

ασε που βγαζεις "περισοτερα" καυσαερια

Αυτό με την Ψύξη δεν για πες...??
Δεν με ενδιαφέρει το πόσα μείον kg θα μαι αλλα αυτά που γράφονται στο λινκ που έβαλα περί καμμένων βαλβίδων!!??

reinmeister
31/01/2011, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpsplus
σκεφτηκες οτι μπορει να παιζει και ρολο ψυξης στις κεφαλες?



εσυ το σκεφτηκες πριν το γραψεις?

jpsplus
02/02/2011, 02:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από asphyx
Αυτό με την Ψύξη δεν για πες...??

ASPYX Ο καθε κατασκευαστης πριν βγαλει ενα μηχανακι, παιρνει ολα τα βιβλια του reinmeister και ακομα παραπανω κανει μια σουμα προσθετει και καποιες δικες του παραμετρους κοστος, ηλικια αυτουνου που θα το αγορασει, δυνατοτητες γραμμης παραγωγης κλπ,κλπ,κλπ και το σχεδιαζει.

και πριν τοβγαλει στη παραγωγη φτιαχνει καμια 100, λεω εγω, πρωτοτυπα και τα βγαζει στη δοκιμη για να δει τι εχει κανει και να τα μετρησει.

δυστυχως δεν εχω τη δυνατοτητα ουτε τα μεσα(λεφτα) να κανω πειραματα για να σου πω ποσο επιρεαζει η αφαιρεση του pair.

γεγονος ειναι ενα. οτι περναει με αυτο κρυος αερας απο ενα μερος της κεφαλης κοντα στις βαλβιδες εξαγωγης οι οποιες ειναι καυτες απο τα καυσαερια. τωρα ποσο ειναι αυτο και ποσο επιρεαζει τη θερμοκρασια των βαλβιδων Και των γυρω περιοχων το ξερει μονο ο κατασκευαστης που το εχει, να εισαι σιγουρος, υπολογισει και ακομη ποιο σιγουρος οτι το εχει μετρησει.

ενα ακομη γεγονος ειναι οτι συστημα αυτο δινει σε καποιες στροφες καλυτερο ξεπλυμα στους κυλινδρους αρα καλυτερη αποδοση βλεπε reinmeister στο σημειο που λεει περι κυμματικης και αεροδυναμικης.

και σε ολα αυτα να προσθεσεις οτι ολοι μιλανε αλλα εσυ θα εισαι μονος σου με τη μηχανη και με το συνεργειο.

συμπερασμα? πριν μπεις σε διαδικασιες παρε δυο μπαταριες ΑΑ, βγαλε τους σωληνες απο τη βαλβιδα pair και ταπωσετα με αυτες κανε τις δοκιμες σου κανε και τις μετρησεις σου και αποφασισε.

εκεινο που θα δεις με το πρωτο ειναι μια μικρη αλλα αισθητη μειωση θορυβου απο το φιλτρο αερα.
στην αποδοση δεν ξερω αν θα δεις κατι.
εγω παντως εβγαλα τις μπαταριες και το ξανασυνδεσα οπως ηταν και απο τοτε το ξεχασα. η αληθεια ειναι οτι δεν πηγα στην πιστα.

τωρα οσον αφορα το θορυβο απο τις εξατμισεις, καλο θα ειναι να μαθουμε να σεβομαστε τον υπνο και την ησυχια του διπλανου μας. γιατι τον βλεπουμε καθε μερα. για το περιβαλλον θα μας ερθει αργοτερα η λυπητερη.

παντως αν θελεις κατι ανεξοδο για να δεις διαφορα, ψαξε το φορουμ και βρες εκει που γραφω για αλλαγη στην εισαγωγη του φιλτροκουτου. αφου εχεις και εσυ το 650.

και αν εχεις μοντελο απο 5 και μετα.

για προηγουμενο ψαξε το snorkelectomy.
φιλικα παντα και χωρις διαθεση για παραννοησεις (reinmeister).

reinmeister
02/02/2011, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpsplus
ASPYX Ο καθε κατασκευαστης πριν βγαλει ενα μηχανακι, παιρνει ολα τα βιβλια του reinmeister και ακομα παραπανω κανει μια σουμα προσθετει και καποιες δικες του παραμετρους κοστος, ηλικια αυτουνου που θα το αγορασει, δυνατοτητες γραμμης παραγωγης κλπ,κλπ,κλπ και το σχεδιαζει.

και πριν τοβγαλει στη παραγωγη φτιαχνει καμια 100, λεω εγω, πρωτοτυπα και τα βγαζει στη δοκιμη για να δει τι εχει κανει και να τα μετρησει.

θα σου πω εγω ποια βιβλια μου παιρνει και κανει την σχεδιαση...αυτα που λενε "πως να τρυπησετε την ηδη υπαρχουσα κεφαλη,ετσι ωστε να εμπλουτισετε την εξαγωγη με οξυγονο"...ξερεις ποσες ΙΔΙΕΣ κεφαλες στην αμερικη δουλευαν χωρις pair και στην ευρωπη με?η θα ισχυριστεις οτι ηταν μελετημενες για καθε ηπειρο?


δυστυχως δεν εχω τη δυνατοτητα ουτε τα μεσα(λεφτα) να κανω πειραματα για να σου πω ποσο επιρεαζει η αφαιρεση του pair.

γεγονος ειναι ενα. οτι περναει με αυτο κρυος αερας απο ενα μερος της κεφαλης κοντα στις βαλβιδες εξαγωγης οι οποιες ειναι καυτες απο τα καυσαερια. τωρα ποσο ειναι αυτο και ποσο επιρεαζει τη θερμοκρασια των βαλβιδων Και των γυρω περιοχων το ξερει μονο ο κατασκευαστης που το εχει, να εισαι σιγουρος, υπολογισει και ακομη ποιο σιγουρος οτι το εχει μετρησει.

δεν το ξερει ο κατασκευαστης,οπως και κανενας απο μας μια και ειναι σε ολους μας αδιαφορο...τις βαλβιδες δεν τις επηρρεαζει καθολου μια και δεν ερχεται σε επαφη μαζι τους,αλλα μονο με τους οδηγους τους και μερος των στελεχων τους...η διαφορα θερμοκρασιας ειναι ,πολυ απλα,ανυπαρκτη...



ενα ακομη γεγονος ειναι οτι συστημα αυτο δινει σε καποιες στροφες καλυτερο ξεπλυμα στους κυλινδρους αρα καλυτερη αποδοση βλεπε reinmeister στο σημειο που λεει περι κυμματικης και αεροδυναμικης.

αν δει reinmeister και καταλαβει τι διαβαζει θα βγαλει το εξης συμπερασμα...οτι η διαφορα θερμοκρασιας ,πτωση με την υπαρξη pair, κανει βαρυτερο το συνολο των παρηγμενων προϊοντων καυσης,αρα τα κυμματα ανακλασης εχουν μικροτερη ταχυτητα απο πριν,αρα το οποιο scavenging γινεται πλημμελες...στο δια ταυτα βεβαια,στ @@ μας,αλλα μια και θα με "διαβασει" να ξερει και τι του γινεται...

στις περιπτωσεις,δε, που τα υπολλειματα καυσεως αναφλεγονται λογω του pair,μια και δεν συμβαινει παντα αυτο,τα συμπαθη σου κυμματα ανακλασης τα επιστρεφουν στην πηγη τους,τον θαλαμο καυσεως δηλαδη,και γινεται το μεγαλο πανηγυρι... τι καλυτερο για την ψυξη της βαλβιδας,θα μου πεις,απο ενα μετωπο φλογας που την κοπαναει απο την πανω της πλευρα οταν δεν εχει προλαβει να αποβαλλει καθολου θερμοτητα ερχομενη σε επαφη με την εδρα της...ανεκτιμητο...


και σε ολα αυτα να προσθεσεις οτι ολοι μιλανε αλλα εσυ θα εισαι μονος σου με τη μηχανη και με το συνεργειο.

συμπερασμα? πριν μπεις σε διαδικασιες παρε δυο μπαταριες ΑΑ, βγαλε τους σωληνες απο τη βαλβιδα pair και ταπωσετα με αυτες κανε τις δοκιμες σου κανε και τις μετρησεις σου και αποφασισε.

εκεινο που θα δεις με το πρωτο ειναι μια μικρη αλλα αισθητη μειωση θορυβου απο το φιλτρο αερα.
στην αποδοση δεν ξερω αν θα δεις κατι.
εγω παντως εβγαλα τις μπαταριες και το ξανασυνδεσα οπως ηταν και απο τοτε το ξεχασα. η αληθεια ειναι οτι δεν πηγα στην πιστα.

τωρα οσον αφορα το θορυβο απο τις εξατμισεις, καλο θα ειναι να μαθουμε να σεβομαστε τον υπνο και την ησυχια του διπλανου μας. γιατι τον βλεπουμε καθε μερα. για το περιβαλλον θα μας ερθει αργοτερα η λυπητερη.



παντως αν θελεις κατι ανεξοδο για να δεις διαφορα, ψαξε το φορουμ και βρες εκει που γραφω για αλλαγη στην εισαγωγη του φιλτροκουτου. αφου εχεις και εσυ το 650.

και αν εχεις μοντελο απο 5 και μετα.

για προηγουμενο ψαξε το snorkelectomy.
φιλικα παντα και χωρις διαθεση για παραννοησεις (reinmeister).



παντα χωρις παραννοησεις...το μεσαιο μου ονομα ειναι "ευγενης"