PDA

View Full Version : ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ



cbf600sa
03/08/2005, 21:04
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΕΝΑ Ζ750S ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΤΡΕΜΕΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΖΟΡΙΖΩ ΛΙΓΟ.ΤΙ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΗ ΟΜΩΣ???

bonepeeler
03/08/2005, 23:16
Πρώτον καλώς ήρθες.:wave2:

Δεύτερον Πότε τρέμει;
Στα πολλά;
Στα λίγα;

Πάντως αν τρέμει στα πολλά και σου πηγαίνει δεξιά-αριστερά το τιμόνι,δοκιμασμένη λύση (από εμένα) είναι τα aftermarket αντίβαρα της Kawa.

Τώρα αν κάνει την ίδια κίνηση στα πολύ λίγα όταν αφήνεις το τιμόνι και τραβάει προς τα δεξιά διάβασε εδώ (www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=7362) και εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=10253)


Ότι άλλο θες εδώ είμαστε.


Ζ rulezzzzzzzzzzzzzzzzzzzz...




:beer:

AFTER
03/08/2005, 23:36
Πρωτον καλως ηλθες!

Δευτερον,εχεις Ζ750 και τετοιο nickname? :eek: :eek:

Το τρεμουλο που λες, τι ακριβως ειναι?

Πρεπει να γινεις πιο κατατοπιστικος :wave2:

idi
04/08/2005, 00:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbf600sa
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΕΝΑ Ζ750S ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΤΡΕΜΕΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΖΟΡΙΖΩ ΛΙΓΟ.ΤΙ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΗ ΟΜΩΣ???

Ελατήρια και λαδια WP

Δοκιμασμενη (από φιλο) λυση και σχετικα φτηνη με αποτέλεσμα απλα ...άλλο μηχανακι!!!

Μερικοι βαζουν και ταπες με ρύθμιση αποσβεσης αλλα καλυτερα να σου πουν αυτοι αποτελεσματα (προσωπικά νομιζω ότι και μονο με τα ελατήρια θα εισαι σουπερ οκ)

Καλως ηρθες πρωην(?) "άπιστε"!:lol:

Τωρα που μπηκες στο σωστο δρομο φρόντισε να μείνεις!!! παρε και το νουμερο 47 (το 46 ειναι ρεζερβε απο τον ΤΙΓΚΑ)
:lol: :lol: :wave2:

AFTER
04/08/2005, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Ελατήρια και λαδια WP

Δοκιμασμενη (από φιλο) λυση και σχετικα φτηνη με αποτέλεσμα απλα ...άλλο μηχανακι!!!

Μερικοι βαζουν και ταπες με ρύθμιση αποσβεσης αλλα καλυτερα να σου πουν αυτοι αποτελεσματα (προσωπικά νομιζω ότι και μονο με τα ελατήρια θα εισαι σουπερ οκ)

Καλως ηρθες πρωην(?) "άπιστε"!:lol:

Τωρα που μπηκες στο σωστο δρομο φρόντισε να μείνεις!!! παρε και το νουμερο 47 (το 46 ειναι ρεζερβε απο τον ΤΙΓΚΑ)
:lol: :lol: :wave2:

Γιωργο ποσο εχουν τα ελατηρια?
Προτεινεις WP ή καποιας αλλη εταιριας?(ohlins κτλ.)

adam_tsouk
04/08/2005, 11:37
Τα ελατήρια αν δεν κάνω λάθος πάνε στα 100+ ευρώ.



wellcome X-cbr :D



:wave2:

modeerf
04/08/2005, 11:42
Ελατήρια Ohlins για Ζ750 88,05 ευρώ στο δικτυο της Μοτοδυναμικής...


(μεχρι τέλος Αυγουστου παιζει 25% εκπτωση στα Ohlins οπότε οποιος σκέφτεται για αναρτήσεις καλό θα ήταν να έκανε την κίνηση του γρήγορα...)

ΥΓ: αλλά μεχρι να εξηγήσει ο cbf600sa ποιο ΑΚΡΙΒΩΣ είναι το πρόβλημα διατηρώ τις αμφιβολίες μου στο αν τα aftermarket ελατήρια είναι η λύση του προβλήματος του

cbf600sa
04/08/2005, 11:58
ΒΑΣΙΚΑ ΤΟ ΝΙCK ΤΟ ΕΧΩ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ CBF,ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΕ,ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΑΛΛΑΞΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΗΧΑΝΕΣ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΑΛΛΑΖΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΙCK.ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΤΩΡΑ-ΤΟ ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΛΟΓΟ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΜΕ ΓΚΑΖΙΑ,ΕΝΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΟ ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΛΑΦΡΥΑ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΤΙΜΟΝΙΟΥ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΜΕ ΓΚΑΖΙΑ.Η ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΑ ΤΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

modeerf
04/08/2005, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbf600sa
ΤΟ ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΛΟΓΟ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΜΕ ΓΚΑΖΙΑ,ΕΝΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΟ ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΛΑΦΡΥΑ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΤΙΜΟΝΙΟΥ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΜΕ ΓΚΑΖΙΑ.

Καλημέρα...

Μήπως στηρίζεσαι/πιάνεσαι/σφίγγεις το τιμόνι στα "πολλά" και στις επιταγχύνσεις???

giannisman
04/08/2005, 12:14
ΠΛΑΚΑ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΧΟΝΤΑΚΙΔΕΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΞΥΠΝΗΣΤΕ

cbf600sa
04/08/2005, 12:22
ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΤΟ FORUM EINAI ΣΟΒΑΡΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΝΑ ΛΕΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ,ΟΥΤΕ ΔΕΧΟΜΑΙ ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΛΕΩ.ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΛΥΣΗ.ΟΧΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΦΙΓΓΟΜΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ.ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ SITE ΜΕ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΥ Η ΚΑΠΟΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΗ ΛΥΣΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ

AFTER
04/08/2005, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
Ελατήρια Ohlins για Ζ750 88,05 ευρώ στο δικτυο της Μοτοδυναμικής...


(μεχρι τέλος Αυγουστου παιζει 25% εκπτωση στα Ohlins οπότε οποιος σκέφτεται για αναρτήσεις καλό θα ήταν να έκανε την κίνηση του γρήγορα...)

ΥΓ: αλλά μεχρι να εξηγήσει ο cbf600sa ποιο ΑΚΡΙΒΩΣ είναι το πρόβλημα διατηρώ τις αμφιβολίες μου στο αν τα aftermarket ελατήρια είναι η λύση του προβλήματος του

Δηλαδη 66€ τα ελατηρια?

Ακουγεται πολυ καλη προσφορα!

Εχετε καποιο τηλεφωνο να παρω(δεν μπορω να ψαξω τωρα..)

modeerf
04/08/2005, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Δηλαδη 66€ τα ελατηρια?

Ακουγεται πολυ καλη προσφορα!

Εχετε καποιο τηλεφωνο να παρω(δεν μπορω να ψαξω τωρα..)

Οχι αδελφέ, η τιμή που εγραψα είναι ΜΕ την εκπτωση...705 ευρώ μου βγήκαν εμένα ελατήρια+πλήρως ρυθμιζόμενη ανάρτηση την στιγμή που οι πιο "φθηνοι" προμηθευτές μου έδιναν ΜΟΝΟ την ανάρτηση με 695ευρώ (και άλλα 105 τα ελατήρια)...

Απευθύνσου σε οποιονδήποτε dealer της Yamaha...αν χρειάζεσαι τους κωδικούς (part numbers) για να κάνεις επιβεβαίωση και να μην σου δώσουν κατι άλλο πες μου να στα δώσω...

modeerf
04/08/2005, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbf600sa
ΟΧΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΦΙΓΓΟΜΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ.ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ SITE ΜΕ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΥ Η ΚΑΠΟΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΗ ΛΥΣΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ

Αν θέλεις κάνε και μία ερώτηση στο http://www.riderforums.com/ μπας και κάποιος έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα με εσένα...

Εχεις πάει σε κάποιο εξουσιοδοτημένο να τους εξηγήσεις το πρόβλημα και να σου κάνουν και έναν γρήγορο έλεγχο στην μοτοσυκλέτα σου??? (πχ αν η αλυσίδα σου είναι υπερβολικά τεντωμένη κοκ)

Πόσα χλμ έχεις κάνει???

Για βελτίωση του μπροστινου...εκτός απο αλλαγή ελατηρίων ή/και λαδιών μπορείς να παίξεις "φθηνά" με αποστάτες...αν το μπροστινό του S έχει ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις με του απλου τότε αν πάρεις τάπες προφόρτισης θα μειώσεις μεν την βύθιση, θα γίνει πιο "στιβαρό" το μπροστινό ΑΛΛΑ θα έχεις άλλα φαινόμενα...

Καλή τυχη...

idi
04/08/2005, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
Οχι αδελφέ, η τιμή που εγραψα είναι ΜΕ την εκπτωση...705 ευρώ μου βγήκαν εμένα ελατήρια+πλήρως ρυθμιζόμενη ανάρτηση την στιγμή που οι πιο "φθηνοι" προμηθευτές μου έδιναν ΜΟΝΟ την ανάρτηση με 695ευρώ (και άλλα 105 τα ελατήρια)...

Απευθύνσου σε οποιονδήποτε dealer της Yamaha...αν χρειάζεσαι τους κωδικούς (part numbers) για να κάνεις επιβεβαίωση και να μην σου δώσουν κατι άλλο πες μου να στα δώσω...

εβαλες Ohlins αμορτισερ? με την υδραυλικη προφορτηση δε λες? το ιδιο δεν εχουμε ρε συ?

πωπω μονο 705 μπρος πισω?????

γαι πες για πες....

AFTER
04/08/2005, 12:53
Μαλλον για ελατηρια με βλεπω...

Επειδη εχω εμπειρια στις mx μηχανες με ελατηρια-αναρτησεις,αν και εδω(street) με μονο αλλαγη ελατηριων δω τετοια διαφορα,τοτε αξιζει!!!

modeerf
04/08/2005, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
εβαλες Ohlins αμορτισερ? με την υδραυλικη προφορτηση δε λες? το ιδιο δεν εχουμε ρε συ?

πωπω μονο 705 μπρος πισω?????

γαι πες για πες....


Παρήγγειλα το "σετακι" χθές και το περιμένω έως αυριο...

Το αμορτισερ είναι το 46PRC το οποίο δεν έχει υδραυλική προφόρτιση...για το Ζ1000 η Ohlins έχει το 46PRCLS το οποίο απο τα specs φαινεται οτι εκτός απο την υδραυλική προφόρτιση έχει και δυνατότητα ρυθμισης υψους...εκτος απο αυτή την διαφορά φαινεται οτι το μήκος της ανάρτησης του 1000 είναι μεγαλύτερο απο του 750...

Οντως η τιμή είναι 620,02ευρώ για την ανάρτηση και 88,05 ευρώ για τα ελατήρια (αυτά για το Ζ750)...τα λάδια μάλλον θα είναι κανά 25άρι (εχω παραγγείλει ένα λίτρο 10άρι) και αν μη τι άλλο σε σχεση με τις κλασσικές τιμες που κυκλοφορουν στην αγορά είναι σαν να μην πληρώνω λάδια και εργατικά τοποθέτησης μπροστινου...

ΥΓ: για να δείτε για τις δικιές σας μοτο κατεβάστε το pdf http://www.ohlins.nl/docs/oh_rtcatalog.pdf ...είναι ο κατάλογος της Ohlins του 2005...

modeerf
04/08/2005, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Μαλλον για ελατηρια με βλεπω...

Επειδη εχω εμπειρια στις mx μηχανες με ελατηρια-αναρτησεις,αν και εδω(street) με μονο αλλαγη ελατηριων δω τετοια διαφορα,τοτε αξιζει!!!

Τι να σου πώ αδερφέ...σημφωνα με την Ohlins είναι 10% σκληρότερα...απο εκει και πέρα περιμένω και εγώ να δώ το αποτέλεσμα...

idi
04/08/2005, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
... έχει και δυνατότητα ρυθμισης υψους...

αυτο ειναι ολα τα λεφτα γμτ...

για τη διαδρομη δε πρεπει να εχει διαφορα... νομιζω οτι αλλαζεις και ελατηριο στο αμορτισερ αναλογα το βαρος σου κατα παραγγελια (στιν ιδια τιμη)

δε χρειαζομαι την υδραυλικη προφορτηση αλλα θελω οποσδηποτε το ρυθμιση υψους γιατι θελω να ψηλωσω το μχανακι λιγο πισω

η τιμη εχει και την τοποθετηση μεσα? στη μοτοδυναμικη παω και ρωταω να μου στα πριζω :a027:

modeerf
04/08/2005, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
αυτο ειναι ολα τα λεφτα γμτ...

για τη διαδρομη δε πρεπει να εχει διαφορα... νομιζω οτι αλλαζεις και ελατηριο στο αμορτισερ αναλογα το βαρος σου κατα παραγγελια (στιν ιδια τιμη)

δε χρειαζομαι την υδραυλικη προφορτηση αλλα θελω οποσδηποτε το ρυθμιση υψους γιατι θελω να ψηλωσω το μχανακι λιγο πισω

η τιμη εχει και την τοποθετηση μεσα? στη μοτοδυναμικη παω και ρωταω να μου στα πριζω :a027:

Για παραγγελία ελατηρίου ανάλογα με το βάρος πραγματικά δεν ξέρω...οχι τουλάχιστον για την Ohlins...

Μωρε "χρειάζεσαι" υδραυλική προφόρτιση...μην την υποτιμάς...ευκολία...αν δεν κάνω λάθος κυκλοφορουν στο ιντερνετ εξαρτήματα του μοχλικου (αυτά τα μαδέρια) πιο μακρυά απο τα μαμά ακριβώς για να ανεβάσεις το πίσω πιο ψηλα...κάπου πρεπει να πήρε το μάτι μου και τετοια με 2-3 θέσεις (οπότε μπορείς να παίξεις οπως θέλεις)...

Στην τιμή δεν νομίζω να είναι και η τοποθέτηση μέσα...(για να ακριβολογώ ειμαι 99% σίγουρος οτι δεν είναι μέσα)...η ανάρτηση είναι 2 βίδες...το πακέτο είναι τα ελατήρια...

Δεν μου πρήζεις τίποτα, μην ανησυχείς...

AFTER
04/08/2005, 13:49
Ρε παιδια δεν ξερω,αλλα μηπως δεν ειναι καλο να αλλαζουμε τοσο πολυ την γεωμετρια της μηχανης?

Ενταξει,γινεται πιο ''κοφτερο''(στην γεωμετρια) και ''αγριο''(στην οψη).αλλα μηπως θα εχουμε προβληματα ασταθειας στα πολλα?

AFTER
04/08/2005, 16:13
Ενας φιλος μου εδωσε ενα τηλ. καταστηματος να ρωτησω για ελατηρια Ζ750 απο WP,OHLINS κτλ!

Ο πωλητης ισχυριστηκε οτι δεν εχει κυκλοφορησει κατι για το εν λογω μηχανακι και μαλιστα ητανε και ειρωνικος απεναντι μου!

Πειτε μου κατι/καποιος που ξερει καλυτερα,για να καταλαβω τι συμβαινει!

modeerf
04/08/2005, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Ενας φιλος μου εδωσε ενα τηλ. καταστηματος να ρωτησω για ελατηρια Ζ750 απο WP,OHLINS κτλ!

Ο πωλητης ισχυριστηκε οτι δεν εχει κυκλοφορησει κατι για το εν λογω μηχανακι και μαλιστα ητανε και ειρωνικος απεναντι μου!

Πειτε μου κατι/καποιος που ξερει καλυτερα,για να καταλαβω τι συμβαινει!

Ενα ένα...

Ohlins, part number 8705-90...

WP, δεν ξέρω part number, δεν ξέρω αν υπάρχουν στην Ελλάδα αλλά υπαρχουν για το Ζ750 και μάλιστα είναι απο την σειρά Pro-line και είναι προοδευτικά εκτός και αν αυτό http://www.carpimoto.com/product/Lang_EN/Chan_1/Brand_6/Bike_741/Firm_82/Prod_20358.htm είναι λάθος...

Hyperpro, απο όσο ξέρω δεν υπάρχουν ελατήρια πιρουνιου...

Αντί να ρωτήσεις απλά σε ένα κατάστημα, μάθε τους προμηθευτές/επίσημους αντιπρόσωπους κάθε εταιρίας και απευθύνσου εκεί...

AFTER
04/08/2005, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
Ενα ένα...

Ohlins, part number 8705-90...

WP, δεν ξέρω part number, δεν ξέρω αν υπάρχουν στην Ελλάδα αλλά υπαρχουν για το Ζ750 και μάλιστα είναι απο την σειρά Pro-line και είναι προοδευτικά εκτός και αν αυτό http://www.carpimoto.com/product/Lang_EN/Chan_1/Brand_6/Bike_741/Firm_82/Prod_20358.htm είναι λάθος...

Hyperpro, απο όσο ξέρω δεν υπάρχουν ελατήρια πιρουνιου...

Αντί να ρωτήσεις απλά σε ένα κατάστημα, μάθε τους προμηθευτές/επίσημους αντιπρόσωπους κάθε εταιρίας και απευθύνσου εκεί...

Φυσικα και πρεπει να ρωτησω τους αντιπροσωπους,πρωτα ομως πρεπει να ξεφτιλισω εναν πωλητη!

Δεν πειραζει η αμαθεια,αλλα η ημιμαθεια :mad:

modeerf
04/08/2005, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Φυσικα και πρεπει να ρωτησω τους αντιπροσωπους,πρωτα ομως πρεπει να ξεφτιλισω εναν πωλητη!

Δεν πειραζει η αμαθεια,αλλα η ημιμαθεια :mad:

Ρε συ μην τρελλαινεσαι...

Κάνε την δουλεια σου και άσε τους άλλους να κουρευονται...

Κατεβασε και τον κατάλογο της Ohlins του 2005 http://www.ohlins.nl/docs/oh_rtcatalog.pdf (2.75ΜΒ στο περίπου) που εχει ολους τους κωδικους και ασε να λένε οτι θέλουν...

AFTER
04/08/2005, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
Ρε συ μην τρελλαινεσαι...

Κάνε την δουλεια σου και άσε τους άλλους να κουρευονται...

Κατεβασε και τον κατάλογο της Ohlins του 2005 http://www.ohlins.nl/docs/oh_rtcatalog.pdf (2.75ΜΒ στο περίπου) που εχει ολους τους κωδικους και ασε να λένε οτι θέλουν...

Με συγχωρεις αλλα αν εγω στην δικη μου δουλεια απαντουσα αυτο που μου απαντησε ο πωλητης και με τετοιον τροπο,ο διευθυντης μου θα μου εδειχνε τον δρομο για το λογιστηριο και ο πελατης θα ερχοταν στην αντιπροσωπια να με εδερνε!

Σε ευχαριστω παντως για την πληροφορια!:wave2:

Επισης θα αναφερω στον Τασουλη οταν ανοιξει(ειναι κλειστα για Αυγουστο) οτι ακριβως εγινε,για να καταλαβει με τι ανθρωπους συνεργαζεται(λες και δεν το ξερει....)

Οπως ειπα και πριν,δεν με πειραζει να ειναι καποιος ασχετος,αλλα οχι να μου την βγει και απο πανω κιολας το λαμογιο!!!
Αν δεν ξερεις πες ΔΕΝ ΞΕΡΩ

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
05/08/2005, 14:29
ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ ΣΕ ΕΛΑΤΗΡΙΑ WP , ΛΑΔΑΚΙΑ , ΚΑΙ ΤΑΠΕΣ ΠΡΟΦΟΡΤΗΣΕΩΣ ..ΣΩΣΤΑ ????

modeerf
05/08/2005, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
...ΚΑΙ ΤΑΠΕΣ ΠΡΟΦΟΡΤΗΣΕΩΣ ..ΣΩΣΤΑ ????

Αν και τα έχουμε ξαναπεί...

Αν αλλάξεις ελατήρια/λάδια με κάποια aftermarket (που προφανώς εκτός των άλλων θα είναι και πιο σκληρά) ασε τις τάπες προφόρτισης για το τέλος ή παίξε με μικρους αποστάτες στην αρχή...μην πετάξεις τσάμπα 90 ευρώ...

modeerf
08/08/2005, 10:47
Α, παίδες, για να μην γίνει κανένα μπλέξιμο...

Οι κωδικοι ελατηρίων πιρουνιού είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ για το Ζ750 και για το Ζ750S...

Z750 (2004 και 2005): 8705-90
Ζ750S (2005): 8718-90

(για το S καλου κακου επιβεβαιώστε τον οποιοι ενδιαφέρεστε με την Μοτοδυναμική ΠΡΙΝ κάνετε την παραγγελία)...

Τον κωδικό του S τον βρήκα απο το επίσημο site της Ohlins ( http://www.ohlins.com/ ) , Motorcycle, Recomendation list, για Brand: Kawasaki, Model: Z750S και Year: 2005...

2 παρατηρήσεις...

...στο site της Ohlins, στην λίστα των μοντέλων δεν υπάρχει το απλό Ζ750 (συνολικά υπάρχουν τα Ζ750GP 1982-86, Z750L 1982-85, Z750S 2005 και Ζ750Sport 1982-1985)

...το μήκος των ελατήριων της Ohlins για το Ζ750 είναι 28 εκατοστά (τα μετρησα)...για το Ζ750S αναφέρει 32 εκατοστά...

"Öhlins front fork spring kit


Part No. 08718-90

Length 320 mm

"

Τι διάολο τόσο διαφορετικά είναι ή έχουν κάνει λάθος???

AFTER
08/08/2005, 10:56
Μπραβο ρε συ!

Εσωσες εμενα και αλλους,απο λαθος επιλογη και ταλαιπωρια(και αντε βρες το δικιο σου..)

:wave2:

modeerf
08/08/2005, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Μπραβο ρε συ!

Εσωσες εμενα και αλλους,απο λαθος επιλογη και ταλαιπωρια(και αντε βρες το δικιο σου..)

:wave2:

Στέλνω ένα email στην Μοτοδυναμική να τους ρωτήσω σχετικά γιατί μου φαινεται πολύ παράξενο το S να έχει 4 ολόκληρα εκατοστά πιο μακριά ελατήρια...

Θα επανέλθω...

AFTER
08/08/2005, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
Στέλνω ένα email στην Μοτοδυναμική να τους ρωτήσω σχετικά γιατί μου φαινεται πολύ παράξενο το S να έχει 4 ολόκληρα εκατοστά πιο μακριά ελατήρια...

Θα επανέλθω...


Οντως θελει ψαξιμο το θεμα!

Τι διαολο on-off μηχανακι εχω 320mm ελατηρια!!

idi
11/08/2005, 01:37
μαγκες μπροστινο+φρενα απο '04 636....

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=4567853770&sspagename=ADME%3AL%3ARTQ%3AUK%3A1

τον ρωτησα αν εχει τρακαρει το μηχανακι και αν τα στηλει Ελλαδα και απαντησε:

Yes the bike was crashed, but the forks have been disasembeled and are straight. Shipping to Athens Greece will be an additional $80 shipping cost.

adam_tsouk
11/08/2005, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
μαγκες μπροστινο+φρενα απο '04 636....

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=4567853770&sspagename=ADME%3AL%3ARTQ%3AUK%3A1

τον ρωτησα αν εχει τρακαρει το μηχανακι και αν τα στηλει Ελλαδα και απαντησε:

Yes the bike was crashed, but the forks have been disasembeled and are straight. Shipping to Athens Greece will be an additional $80 shipping cost.
Ρε παλιάνθρωπε, μου κλέβεις τις πληροφορίες;

:mad: :mad: :mad:




:lol: :lol: :lol: