PDA

View Full Version : Πτώση κράνους



HxC
17/01/2011, 12:26
Σήμερα παρ' όλη την προσοχή και υπευθυνότητα που έδειχνα απέναντι στο κράνος μου, είχα την άτυχη στιγμή μου, με αποτέλεσμα να μου πέσει απο ύψος λίγο λιγότερου του μέτρου, σπάζοντας την ζελατίνα του.Αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα τόσο, όσο δίαφορες συζητήσεις που έχω ακούσει και με βάζουν σε σκέψεις, κατά τις οποίες σε περίπτωση όπως τη δική μου το κράνος πλέον δεν είναι αρκούντως ασφαλές ακόμα και μετά απο αυτο το μικρό χτύπημα.

Έχει βάση κάτι τέτοιο ή τζάμπα ανησυχώ;

Να αναφέρω βέβαια ότι κανένα ράγισμα δεν υπάρχει απο μέσα, ενώ ούτε στο εξωτερικό φαίνεται κάτι σημαντικό πέραν κάποιων μικροεκδορών σε σημεία που σχηματίζουν γωνίες.

Joyrider
17/01/2011, 12:37
Και ειδικός να υπήρχε δεν νομίζω να απαντούσε έτσι χωρίς να το δει πρώτα..

Επίσης ποιος θα πάρει την ευθύνη αν αποδειχθεί λάθος ή όποια γνώμη?

Θα πρότεινα να ξαναδιαβάσεις κάτι έγκυρο περί μη χρησιμοποίησης κράνους μετά από πτώση και να κρίνεις μόνος.

Tpap
17/01/2011, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από HxC
Έχει βάση κάτι τέτοιο ή τζάμπα ανησυχώ;

Τσάμπα...άλλαξε ένα ζελατινάκι κ όλα οκ.. :wave2:

jou-jou
17/01/2011, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Τσάμπα...άλλαξε ένα ζελατινάκι κ όλα οκ.. :wave2:
+1000

BLACKGAS
17/01/2011, 15:31
Θα ξαναπήδαγες με χρησιμοποιημένο προφυλακτικό?
:confused:

Λεωνίδας
17/01/2011, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Θα ξαναπήδαγες με χρησιμοποιημένο προφυλακτικό?
:confused: αν δεν έχεις το κεφάλι μέσα δεν είναι χρησιμοποιημένο :blush:

BLACKGAS
17/01/2011, 15:52
Και έσπασε η ζελατίνα από την πολύ χαλαρότητα?Μπορεί να ήταν σαν του Πασχάλη "στιγμιαίο" και να μην πιάνεται!

SVX
17/01/2011, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από HxC
Σήμερα παρ' όλη την προσοχή και υπευθυνότητα που έδειχνα απέναντι στο κράνος μου, είχα την άτυχη στιγμή μου, με αποτέλεσμα να μου πέσει απο ύψος λίγο λιγότερου του μέτρου, σπάζοντας την ζελατίνα του


να ρωτησω αν επιτρεπεται?


σε ποια υπευθυνη θεση το ειχες "τοποθετησει"? στον καθρεφτη? ή στην σελα ?

daz
17/01/2011, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
να ρωτησω αν επιτρεπεται?


σε ποια υπευθυνη θεση το ειχες "τοποθετησει"? στον καθρεφτη? ή στην σελα ?


Απ τον καθρέπτη δεν πέφτει ποτέ. :cool:

:lol:

dmf
17/01/2011, 15:57
φιλε μου απο 1m ειναι τοσο λιγη η ενεργεια που δεχτηκε το κρανος σου (δεν ειχε κεφαλι μεσα, αρα δεν συμπιεστηκε το "φελιζολ" του) που τσαμπα θα κανεις ο,τι ειναι να κανεις..
Κι εμενα μου εχει πεσει απο το ρεζερβουαρ και μια απλη γρατζουνια εκανε.
Και η ζελατινα ειμαι σιγουρος οτι εσπασε επειδη την ειχες ανοιχτη.

Εδω ποτηρι μας πεφτει απ'τα χερια στα πλακακια κατω και δεν σπαει παντα..

Κοιτα λιγο τί δυναμεις αντεχουν τα κελυφη των κρανων.. :winka:

http://www.youtube.com/watch?v=xJxmGvh_bPE

SVX
17/01/2011, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Απ τον καθρέπτη δεν πέφτει ποτέ. :cool:

:lol:

αν γυρισει το τιμονι(ξεκλειδωτο) αποτομα, πεφτει ... :(

Joyrider
17/01/2011, 16:09
Όπως και αν βάλει το χέρι του θηλυκό :evil: ..και με διχτάκι να το'χεις πέφτει

BLACKGAS
17/01/2011, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
φιλε μου απο 1m ειναι τοσο λιγη η ενεργεια που δεχτηκε το κρανος σου (δεν ειχε κεφαλι μεσα, αρα δεν συμπιεστηκε το "φελιζολ" του) που τσαμπα θα κανεις ο,τι ειναι να κανεις..
Κι εμενα μου εχει πεσει απο το ρεζερβουαρ και μια απλη γρατζουνια εκανε.
Και η ζελατινα ειμαι σιγουρος οτι εσπασε επειδη την ειδες ανοιχτη.

Εδω ποτηρι μας πεφτει απ'τα χερια στα πλακακια κατω και δεν σπαει παντα..

Κοιτα λιγο τί δυναμεις αντεχουν τα κελυφη των κρανων.. :winka:

http://www.youtube.com/watch?v=xJxmGvh_bPE :confused: :confused:

:confused: :confused: :confused: :confused:
Αυτό είναι έγκυρο τεστ????? Είναι δυνατό να συγκριθεί η δύναμη που δέχεται το κράνος από ένα κάγκουρα με αυτή μιας πτώσης????
Να μην αναφέρω ότι η ζημιά που παθαίνει το κράνος τις περισσότερες φορές είναι εσωτερική- μη ορατή! Ο ΗχC δεν μας λέει το υλικό κατασκευής του κράνους αλλά τα περισσότερα σύγχρονα-ακριβά από ανθρακονήματα ή συνθέσεις SNC (Arai) κλπ ουσιαστικά προστατεύουν πάρα πολύ καλά από την πρώτη πτώση αλλά μετά από αυτή η διάταξη των ινών μεταβάλλεται και χάνουν το μεγαλύτερο μέρος της προστασίας τους. Αν θεωρείται το εν λόγο ατύχημα "πτώση" δεν το ξέρω αλλά προσωπικά απλα΄δεν θα το επαιζα. Γι' αυτό και δεν έχω αγοράσει (ούτε πρόκειται) κράνος μεταχειρισμένο.
Τώρα το τι βάζει ο καθένας στο κεφάλι του και πόσο το κοστολογεί είναι δικό του θέμα. :wave2:

nihristo
17/01/2011, 16:11
όπως αναφέρθηκε ήδη αν δεν έχεις μέσα το πουλί εεεε το κεφάλι σου δεν μετράει. Άρα μια χαρά το κράνος και το προφυλακτικό.

:beer:

ΜΗΝ βάζετε το κράνος πάνω στον καθρέφτη γιατί χαλάει το ειδικό φελιζόλ (συμπιέζεται)

BLACKGAS
17/01/2011, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Όπως και αν βάλει το χέρι του θηλυκό :evil: ..και με διχτάκι να το'χεις πέφτει

Αν σε ακούσουν/διαβάσουν ορισμένες δεν σε ξεπλένει ούτε όλος ο Θερμαϊκός!:lol:

KIMONAS
17/01/2011, 16:16
Αλλαξε την ζελατινα του.
Δεν υπαρχει λογος για τρομολαγνειες.
Αν σου επεφτε απο την μηχανη ενω οδηγαγες θα μιλαγαμε διαφορετικα.

Joyrider
17/01/2011, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Αν σε ακούσουν/διαβάσουν ορισμένες δεν σε ξεπλένει ούτε όλος ο Θερμαϊκός!:lol:

Δεν ξέρω για ποιες λες πάντως η δικιά μου είναι ταλέντο στις ζημιές :lol:

Ευτυχώς δεν διαβάζει :look:

dmf
17/01/2011, 16:17
φυσικα και δεν ειναι εγκυρο, το εβαλα απλως για να δει οτι δεν ειναι τσοφλι απο αυγο.

BLACKGAS
17/01/2011, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Δεν ξέρω για ποιες λες πάντως η δικιά μου είναι ταλέντο στις ζημιές :lol:

Ευτυχώς δεν διαβάζει :look:

Πάντα υπάρχει ένας καλός και τίμιος ΡΟΥΦΙΑΝΟΣ!
:rotflmao:

ΥΓ Φυσικά στο πρώτο ποστ αναφερόμουν στις γρήγορες του φόρουμ!

daz
17/01/2011, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
αν γυρισει το τιμονι(ξεκλειδωτο) αποτομα, πεφτει ... :(

:a01:

benny
17/01/2011, 16:32
παλικαρια αλλο τι λεμε για πλακα και για κουβεντουλα να περναει η ωρα κι αλλο να παει καποιος να σκασει μια τρακοσαρου επειδη του πεσε απ το ρεζερβουαρ.

φυσικα και δεν ειμαι κανας ειδικος ουτε μπορω να εγγυηθω τιποτα...οτι σε φωτισει ο θεος κανε, αλλα αν σε τετοια εποχη αλλαξεις κρανος γι αυτο το λογο , ε τοτε τι να πω ...μαγκια σου.

:wave2:

dmf
17/01/2011, 16:39
Το επομενο τοτε ποιο θα ειναι? Αλλαζω κρανος γιατι πανω στα φρενα τσουγκρισα με το κρανος του συνεπιβατη?? :wacko:

HxC
17/01/2011, 17:11
Mιας και βλέπω ότι υπάρχει μια τάση εκφυλισμού της συζήτησης να προλάβω να ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας παιδιά.:sun:

Με μπερδέψατε λίγο βέβαια, αλλά κι εμένα μου φαίνεται υπερβολικό να αγοράσω άλλο.Δυστυχώς για 10sec. το άφησα στη σέλα να κουμπώσω το μπουφάν μου και έφυγε...

daz
17/01/2011, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Το επομενο τοτε ποιο θα ειναι? Αλλαζω κρανος γιατι πανω στα φρενα τσουγκρισα με το κρανος του συνεπιβατη?? :wacko:

Οι κρίκοι αναρριχήσεως αντέχουν 30 και 35 ΚΝ (οι ασφαλείας). Αυτό σημαίνει πως μπορούν να σηκώσουν μερικούς τόνους. Είδατε πόσο γεροί είναι? Αν όμως πέσει ένας και χτυπήσει στο τσιμέντο, απ' το 1.5 μέτρο δεν τον ξαναχρησιμοποιούμε για να ασφαλιστούμε. Σημαδεύετε με κόκκινη ταινία και χρησιμοποιείται σε πιο lite καταστάσεις όπως πχ να τον βάλουμε μέσα σε ένα 8άρι ώστε να μην σφίξει πολύ και δεν λύνεται κτλ. Ο λόγος είναι πως το υλικό μπορεί να έχει υποστεί εσωτερική ζημιά μη ορατή. Και δεν υπάρχει και τρόπος να το μάθουμε.

Υπερβολικό?

Όσο τα πόδια σου πατάνε στη γη, ναι φαίνεται υπερβολικό.

Όταν όμως είσαι με τα δυο δάχτυλα στη σχισμή και κάτω απ' τα πόδια σου το κενό, όταν ζυγίζεις 80 κιλά και η τελευταία ασφάλεια που πέρασες είναι 3 μέτρα κάτω από σένα τότε δεν θα σου φανεί υπερβολικό που κρέμονται τα κλειδιά σου από καραμπίνερ ασφαλείας και όχι εσύ.

http://www.youtube.com/watch?v=qJEopoD-YYI&feature=related

Μάθημα αναρρίχησης τέλος. :rolleyes:


Το ίδιο νόμιζα πως ισχύει και για το κράνος. Κάπου ανέφερα εδώ μέσα πως αν σου πέσει απ' τα χέρια και χτυπήσει...
Και τέλος πάντως έφαγα άκυρο απ' όλους. :lol:

Είμαι σίγουρος πως κάπου το είχα διαβάσει αλλά δεν θυμάμαι πόσο αξιόπιστη ήταν η πηγή.
Και μένα υπερβολικό μου φαινόταν πάντως αυτό που ισχυριζόμουν. Και ίσως να είναι. Δεν μπορείς όμως να κατηγορήσεις κάποιον που σκέφτεται έτσι!

:beer: :beer: :beer:

nihristo
17/01/2011, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Οι κρίκοι αναρριχήσεως αντέχουν 30 και 35 ΚΝ (οι ασφαλείας). Αυτό σημαίνει πως μπορούν να σηκώσουν μερικούς τόνους. Είδατε πόσο γεροί είναι? Αν όμως πέσει ένας και χτυπήσει στο τσιμέντο..
Υπερβολικό?


Πολύ σωστός daz. Και για την αναρρίχηση (ασχολείσαι; ) και για το κράνος ισχύουν. Το κράνος άμα το φοράς και πέσεις- χτυπήσεις μια φορά έστω και λίγο πάει για αλλαγή. Η πχ έχεις κάποιο βαρύ αντικείμενο μέσα και σου πέσει κάτω. Το αφρώδες υλικό το οποίο προστατεύει το κεφάλι παραμορφώνεται πλαστικά απορροφώντας μέρος της ενέργειας της κρούσης. Τώρα, το κέλυφος μπορεί να είναι τζι τζί αλλά το μέσα να έχει παραμορφωθεί και να σε προστατεύει το ίδιο όσο αν φοράς μια κατσαρόλα. Για να παραμορφωθεί το αφρώδες χρειάζεται πίεση και από τις δύο μεριές- μέσα έξω, εκτός και αν το ρίξεις από πολύ μεγάλο ύψος. Όποτε προσέχετε τα κράνη σας, γιατί 1 φορά θα σε σώσει.


Υ.Γ η κραυγή στο βίνδεο όλα τα λεφτά
Υ.Γ2 μην αλλάξεις κράνος δεν έχει πρόβλημα!
:beer::smokin:

benny
17/01/2011, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Οι κρίκοι αναρριχήσεως αντέχουν 30 και 35 ΚΝ (οι ασφαλείας). Αυτό σημαίνει πως μπορούν να σηκώσουν μερικούς τόνους. Είδατε πόσο γεροί είναι? Αν όμως πέσει ένας και χτυπήσει στο τσιμέντο, απ' το 1.5 μέτρο δεν τον ξαναχρησιμοποιούμε για να ασφαλιστούμε. Σημαδεύετε με κόκκινη ταινία και χρησιμοποιείται σε πιο lite καταστάσεις όπως πχ να τον βάλουμε μέσα σε ένα 8άρι ώστε να μην σφίξει πολύ και δεν λύνεται κτλ. Ο λόγος είναι πως το υλικό μπορεί να έχει υποστεί εσωτερική ζημιά μη ορατή. Και δεν υπάρχει και τρόπος να το μάθουμε.

Υπερβολικό?

Όσο τα πόδια σου πατάνε στη γη, ναι φαίνεται υπερβολικό.

Όταν όμως είσαι με τα δυο δάχτυλα στη σχισμή και κάτω απ' τα πόδια σου το κενό, όταν ζυγίζεις 80 κιλά και η τελευταία ασφάλεια που πέρασες είναι 3 μέτρα κάτω από σένα τότε δεν θα σου φανεί υπερβολικό που κρέμονται τα κλειδιά σου από καραμπίνερ ασφαλείας και όχι εσύ.

http://www.youtube.com/watch?v=qJEopoD-YYI&feature=related

Μάθημα αναρρίχησης τέλος. :rolleyes:


Το ίδιο νόμιζα πως ισχύει και για το κράνος. Κάπου ανέφερα εδώ μέσα πως αν σου πέσει απ' τα χέρια και χτυπήσει...
Και τέλος πάντως έφαγα άκυρο απ' όλους. :lol:

Είμαι σίγουρος πως κάπου το είχα διαβάσει αλλά δεν θυμάμαι πόσο αξιόπιστη ήταν η πηγή.
Και μένα υπερβολικό μου φαινόταν πάντως αυτό που ισχυριζόμουν. Και ίσως να είναι. Δεν μπορείς όμως να κατηγορήσεις κάποιον που σκέφτεται έτσι!

:beer: :beer: :beer:

εγω ελπιζω να μην ισχυει το ιδιο για αν πεσω τον ηπια.... :sick:

και παρεπιπτοντως ενδιαφερουσες οι πληροφοριες για τους κρικους και λογικοτατη η αναγωγη στο κρανος, ωστοσο θες απο αγνοια θες απο αναγκη , δεν αισθανομαι καμια ανασφαλεια με το γρατζουνισμενο μου κρανος... :wacko:

κανονιστε αυριο να ειμαι χεσμενος στο δρομο... :lol:

daz
17/01/2011, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από benny
εγω ελπιζω να μην ισχυει το ιδιο για αν πεσω τον ηπια.... :sick:

και παρεπιπτοντως ενδιαφερουσες οι πληροφοριες για τους κρικους και λογικοτατη η αναγωγη στο κρανος, ωστοσο θες απο αγνοια θες απο αναγκη , δεν αισθανομαι καμια ανασφαλεια με το γρατζουνισμενο μου κρανος... :wacko:

κανονιστε αυριο να ειμαι χεσμενος στο δρομο... :lol:

Οι κρίκοι με το κράνος δεν είναι το ίδιο. Δεν λέω πως επειδή ισχύει το ένα ισχύει και το άλλο. Το θέμα του κράνους μπορεί να είναι εντελώς διαφορετικό. Εξ' άλλου άλλα είναι τα υλικά που χρησιμοποιούνται και άλλη η χρήση του.

Το παράδειγμα το χρησιμοποίησα για να δείξω πως ο προβληματισμός του παιδιού δεν είναι παράλογος και δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι σε θέματα ασφαλείας.

Οι γρατσουνιές στο κράνος μόνο αισθητικά να σε απασχολούν. :beer: :beer:

dmf
17/01/2011, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από benny
..και λογικοτατη η αναγωγη στο κρανος..

Οχι δεν ειναι.
Οι κρικοι που αναφερει εχουν φτιαχτει για να αντεχουν βαρος. Δηλ αυτο που αγγλικα λεγεται strain resistance (αντοχη στο τεντωμα). Πεφτοντας στο τσιμεντο δεχεται δυναμεις αλλους ειδους (impact) που δεν εχει μαθει να διαχειριζεται (εξαρταται απο υλικο, γεωμετρια, βαφη μεταλου κλπ). Ειναι ακριβως το ιδιο οπως με τις υνες kevlar. Αυτες οι υνες λοιπον εχουν πολυ μεγαλη αντοχη στο τεντωμα. Αν προσπαθησεις με γυμνα χερια να κοψεις μια κλωστη θα σου ματωσουν τα χερια. Αλλα κοβεται με την μια αν χρησιμοποιησεις ψαλιδι. Γιατι; Γιατι του ασκεις δυναμη που δεν μπορει να διαχειριστει (stress).

Το κρανος απο την αλλη εχει impact resistance (αντοχη στις κρουσεις) και abrasion resistance (αντοχη στη τριβη, αλλα αυτο δεν μας ενδιαφερει στο θεμα μας).
Οταν λοιπον το κρανακι σου πεφτει απο το χερι δεχεται ακριβως αυτες τις δυναμεις που το εργοστασιο το εχει "μαθει" να αντιμετωπιζει. Και επειδη το υψος ηταν πολυ μικρο, αρα και η ενεργεια που δεχτηκε ηταν πολυ μικρη, επομενως οι πιθανοτητες ειναι υπερ στο να μην επαθε κατι. Εκτος βεβαια αν η πτωση ηταν ειδικη, π.χ επεσε πανω σε καμια προκα, η χημικα, η καποια γωνια μεταλλικη κοκ. Αλλα κατι τετοιο δεν πρεπει να συνεβει, γιατι τοτε ο HxC τοτε θα ηξερε τί πρεπει να κανει και δεν θα ειχε ανοιξει το θρεντ. :smilea:

benny
17/01/2011, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Οχι δεν ειναι.
Οι κρικοι που αναφερει εχουν φτιαχτει για να αντεχουν βαρος. Δηλ αυτο που αγγλικα λεγεται strain resistance (αντοχη στο τεντωμα). Πεφτοντας στο τσιμεντο δεχεται δυναμεις αλλους ειδους (impact) που δεν εχει μαθει να διαχειριζεται (εξαρταται απο υλικο, γεωμετρια, βαφη μεταλου κλπ). Ειναι ακριβως το ιδιο οπως με τις υνες kevlar. Αυτες οι υνες λοιπον εχουν πολυ μεγαλη αντοχη στο τεντωμα. Αν προσπαθησεις με γυμνα χερια να κοψεις μια κλωστη θα σου ματωσουν τα χερια. Αλλα κοβεται με την μια αν χρησιμοποιησεις ψαλιδι. Γιατι; Γιατι του ασκεις δυναμη που δεν μπορει να διαχειριστει (stress).

Το κρανος απο την αλλη εχει impact resistance (αντοχη στις κρουσεις) και abrasion resistance (αντοχη στη τριβη, αλλα αυτο δεν μας ενδιαφερει στο θεμα μας).
Οταν λοιπον το κρανακι σου πεφτει απο το χερι δεχεται ακριβως αυτες τις δυναμεις που το εργοστασιο το εχει "μαθει" να αντιμετωπιζει. Και επειδη το υψος ηταν πολυ μικρο, αρα και η ενεργεια που δεχτηκε ηταν πολυ μικρη, επομενως οι πιθανοτητες ειναι υπερ στο να μην επαθε κατι. Εκτος βεβαια αν η πτωση ηταν ειδικη, π.χ επεσε πανω σε καμια προκα, η χημικα, η καποια γωνια μεταλλικη κοκ. Αλλα κατι τετοιο δεν πρεπει να συνεβει, γιατι τοτε ο HxC τοτε θα ηξερε τί πρεπει να κανει και δεν θα ειχε ανοιξει το θρεντ. :smilea:

ναι το διευκρινισε και ο daz οτι δεν προκυπτει το ενα απ το αλλο. δικη μου π@π@ρια ηταν το "αναγωγη" :D





παντως ενδιαφεροντα ολα αυτα αν και μπερδευτηκα λιγο...

τωρα που προσπαθησα με το ψαλιδι να κοψω το κρανος δεν κοβεται με τιποτα...


:hypnotize

andgeo
17/01/2011, 20:13
Καλά γαλαντόμοι αν ποτέ σας πέσει το κράνος από τη σέλα κάτω να τρέχετε να το αλλάζετε , ειδικότερα αν πρόκειται και για κανένα Arai/Shoei των 700+ ? .
Με την άνεση που διακρίνω εδώ μέσα να αλλάζετε και την μηχανή αν σας ακουμπήσει ποτέ κάτω το γκριπ ... /joke :smokin:

Gandalf dr685sm
18/01/2011, 03:10
Περί ελέγχου κράνους..

http://www.bhsi.org/replace.htm

Περί κράνους γενικά..

http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:4HUZw-1Rfp4J:www.msf-usa.org/downloads/helmet_CSi.pdf+when+to+replace+helmet&hl=en&pid=bl&srcid=ADGEESi1dwsDJvSDi0MiMKbj5JZs2ENRJ8rWX9cYh7S-nwcFobHP5Ii0kGyHQFj6w1rbTUGcURGc83PjwUHcBPyqnwe9zw19vVEeum7WRQ61jNpHUrnMFYrzUg-8kHcc4NsOVmGNWN1U&sig=AHIEtbRlaL7k2j7Vy6cfxYFybl7gQBp-VQ&pli=1

Και όσον αφορά το δίλημα...


Maintaining a Helmet
To ensure your helmet needs replacement only after its maximum lifespan, take care in maintaining it. Never drop a helmet and, if you accidentally do, make sure to inspect it completely for signs of spiderweb cracks and chips. Helmets can usually be brought to a manufacturer for inspection and, sometimes, repair. Take advantage of this service if possible. In addition, make sure to keep the interior of the helmet clean. Sweat and heat from your head will begin to break down the interior lining and foam and make the helmet loose on your head, so cleaning it after each use is recommended.



Read more: How Often Should One Replace a Motorcycle Helmet? | eHow.com http://www.ehow.com/way_5158426_should-one-replace-motorcycle-helmet.html#ixzz1BN0tX09q