PDA

View Full Version : Τα scooter δεν είναι μοτοσικλέτες (ή είναι;)



SVX
17/01/2011, 17:22
http://www.motorcycle-usa.com/14/8945/Motorcycle-Article/Motorcycle-vs--Scooter-Comparison.aspx


μουχαχαχαχαχα! πηραν χαμπαρι την αντιπαραθεση και ειπαν να τα "στησουν"

:cry: :cry: :cry:

Ζεύκας
17/01/2011, 17:53
now that's what i call KONTRA

banditv400limit
17/01/2011, 18:24
φυσικα κ δεν ειναι:yuck: :yuck:

Joyrider
17/01/2011, 18:27
Mid Concept

Το πάντρεμα μηχανής και σκούτερ.

John Steed
18/01/2011, 04:57
"Another safety hazard of scooters doesn't actually have anything to do with the scooter's engineering. It's the carefree, adventurous nature of the scooterists themselves. The perception is that while a motorcycle requires full roadracing gear and lengthy training and preparation, one can ride a scooter with no training and minimal (or no!) clothing, let alone motorcycle-specific protective gear. It's a syndrome that even I confess to succumbing to...."


:bigcry: :bigcry: :bigcry:


Εδώ ακριβώς είναι το πρόβλημα...

Τα σκούτερ είναι τόοοοσο εύκολα στην οδήγηση, που τα οδηγούν ακόμη και άνθρωποι που δεν έχουν ιδέα από οδήγηση...

Επίσης, ακριβώς επειδή δεν κάνεις τίποτα πάνω σε ένα σκούτερ, ξεχνιέσαι και ρεμβάζεις...

Έχω δει σκηνικό, κοπελιά με καινούρια βέσπα-σκούτερ σταματάει στο κόκκινο φανάρι, σιγά-σιγά γέρνει και τσακίζεται....:bigcry: :bigcry: Ξέχασε να κατεβάσει τα πόδια όταν σταμάτησε!

Για τον εξοπλισμό, τι να λέμε.... Ένας θείος κυκλοφορεί με κράνος της πυροσβεστικής (ναι, αυτά τα παλιά με το μεγάλο γείσο από πίσω)....

Θυμάμαι παλιότερα που ήμουν αναγκασμένος που και που να οδηγώ αυτόματα αυτοκίνητα, η προσοχή μου στο δρόμο έπεφτε κατακόρυφα και κατέβαλα μεγάλες προσπάθειες να μην κοιμηθώ στο βαρετό τιμόνι....

Τι να λέμε τώρα....

John Steed
18/01/2011, 04:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Mid Concept

Το πάντρεμα μηχανής και σκούτερ.

DN-1? :confused: :confused:

Gandalf dr685sm
18/01/2011, 05:08
υπάρχει ήδη νήμα ΤΕΡΑΣΤΙΟ με τέτοιο θέμα...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=31758&highlight=scooters+%EC%EF%F4%EF%F3%F5%EA%EB%DD%F4%E5%F2

Joyrider
18/01/2011, 05:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
DN-1? :confused: :confused:

http://hondamc2011.com/bikes/concept-nm-2-3/

Εχετλαίος
18/01/2011, 05:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
DN-1? :confused: :confused:

Tι DN; Luxair Hybrid!
http://thekneeslider.com/archives/2007/10/05/yamaha-luxair-hybrid-motorcycle-concept/
:smokin:

SVX
18/01/2011, 05:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
υπάρχει ήδη νήμα ΤΕΡΑΣΤΙΟ με τέτοιο θέμα...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=31758&highlight=scooters+%EC%EF%F4%EF%F3%F5%EA%EB%DD%F4%E5%F2


ναι αλλα τωρα παιρνει διαστασεις το θεμα...

HelenKoR
18/01/2011, 05:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed

Εδώ ακριβώς είναι το πρόβλημα...

Τα σκούτερ είναι τόοοοσο εύκολα στην οδήγηση, που τα οδηγούν άνθρωποι που δεν έχουν ιδέα από οδήγηση...


δεν καταλαβαινω γιατι ειναι προβλημα αυτο...
υποτιθεται οτι ειναι μηχανηματα για να εξυπηρετουν τους ανθρωπους, οχι να τους κανει την ζωη δυσκολη.

XJR_Billy
18/01/2011, 05:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Tι DN; Luxair Hybrid!
http://thekneeslider.com/archives/2007/10/05/yamaha-luxair-hybrid-motorcycle-concept/
:smokin:

Τι αηδία είν' ευτούνη? :yuck:

John Steed
18/01/2011, 06:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από HelenKoR
δεν καταλαβαινω γιατι ειναι προβλημα αυτο...
υποτιθεται οτι ειναι μηχανηματα για να εξυπηρετουν τους ανθρωπους, οχι να τους κανει την ζωη δυσκολη.

Το θέμα είναι να υπάρχει κάποιο υπόβαθρο... κάποια παιδεία....

Φυσικά και να εξυπηρετούν τους ανθρώπους, απλά όταν κάποιοι βλέπουν το πόσο εύκολο είναι, το παίρνουν σαν παιγνίδι και δεν του αποδίδουν τη σοβαρότητα που του πρέπει....

Η άσφαλτος είναι εξίσου σκληρή, είτε με σκούτερ είτε με 'μπούσα. Αυτό δεν καταλαβαίνουν.

John Steed
18/01/2011, 06:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
http://hondamc2011.com/bikes/concept-nm-2-3/


:lol: :lol: :lol: Οκ, το νέο βαραντέρο!

Joyrider
18/01/2011, 06:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
:lol: :lol: :lol: Οκ, το νέο βαραντέρο!

Μάλλον για το crosstourer λες.. Αυτό έχει λόγο που λέγεται mid concept είναι κάπου στην μέση μεταξύ μηχανής και σκούτερ.

Κάτι σαν το aprilia mana με ποδιά το βλέπω.

Άνετο θα είναι. Αν έχει αυτονομία μεγάλη, καλή καλυψη αέρα και πέρνει και παίρνει και τριπλέτα μια χαρά είναι..

John Steed
18/01/2011, 06:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Μάλλον για το crosstourer λες.. Αυτό έχει λόγο που λέγεται mid concept είναι κάπου στην μέση μεταξύ μηχανής και σκούτερ.

Κάτι σαν το aprilia mana με ποδιά το βλέπω.

Άνετο θα είναι. Αν έχει αυτονομία μεγάλη, καλή καλυψη αέρα και πέρνει και παίρνει και τριπλέτα μια χαρά είναι..


Είναι μια χαρά, αν αυτό που ζητάς είναι να σε πηγαίνει... Easy Rider του 21ου αιώνα....

Κατά τη δική μου (ταπεινή άποψη) η οδήγηση από μόνη της είναι μια απόλαυση, μια διαδικασία που απαιτεί τεχνική και συγκέντρωση, μια διαδικασία που οξύνει τις αισθήσεις.... Οτιδήποτε άλλο μου φαίνεται ανάλατο.

Βλέπω έναν σκουτερά από τον καθρέφτη μου να με προσπερνά πριν από μια στροφή, να έχει το ένα χέρι στην τσέπη και να μπαίνει σαν κούτσουρο με καμμιά 60άρα στη στροφή και μετά να τον χάνω.

Εγώ κατεβάζω πριν τη στροφή, παίρνω σωστή θέση στο οδόστρωμα, σπάω λίγο λεκάνη και προσπαθώ να βελτιώσω την τεχνική μου, αυτό είναι η απόλαυση της οδήγησης και πρέπει να είναι απόλαυση ακόμη και αν πηγαίνω από το σπίτι μέχρι τη δουλειά και πίσω....

Ακόμη και αυτό το σούπερ-ντούπερ σκουτερομοτοσακό δεν μου προσφέρει αυτά που θέλω, κι ας κάθομαι πάνω στα κ@λόχαρτα για να μεταφέρω τα ψώνια από το σούπερ-μάρκετ

Ο μόνος λόγος που χλευάζω τους σκουτεράδες είναι η παντελής έλλειψη της αίσθησης του κινδύνου που έχουν, ακριβώς επειδή νομίζουν πως οδηγάνε το σκούτερ της Ντόρας της μικρής εξερευνήτριας.... :lol: :lol:

makis206
18/01/2011, 06:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Εγώ κατεβάζω πριν τη στροφή, παίρνω σωστή θέση στο οδόστρωμα, σπάω λίγο λεκάνη και προσπαθώ να βελτιώσω την τεχνική μου....

Τουλάχιστον πες ρε Σταύρο τι κατεβάζεις πριν τη στροφή μη βάζουμ'άλλα στο μυαλό..:lol:

Joyrider
18/01/2011, 06:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed


Αυτά που κάνεις στην μηχανή μπορείς να τα κάνεις και στο σκούτερ και ας λείπουν οι ταχύτητες. Το ότι σε πέρασε ένας καθισμένος σαν κούτσουρο δεν σημαίνει ότι μόνο έτσι γίνεται.

Συμφωνώ ότι είναι μέρος της απόλαυσης να οδηγάς με ταχύτητες αλλά υπάρχουν κι'άλλα..Μηχανή δεν είναι μόνο ταχύτητες.

John Steed
18/01/2011, 06:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Τουλάχιστον πες ρε Σταύρο τι κατεβάζεις πριν τη στροφή μη βάζουμ'άλλα στο μυαλό..:lol:

Αν έχει κίνηση ο δρόμος κατεβάζω ταχύτητα...

Αν είναι ερημικά.... Έχει και τίποτα θάμνους.... :look:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Αυτά που κάνεις στην μηχανή μπορείς να τα κάνεις και στο σκούτερ και ας λείπουν οι ταχύτητες. Το ότι σε πέρασε ένας καθισμένος σαν κούτσουρο δεν σημαίνει ότι μόνο έτσι γίνεται.

Συμφωνώ ότι είναι μέρος της απόλαυσης να οδηγάς με ταχύτητες αλλά υπάρχουν κι'άλλα.. Μηχανή δεν είναι μόνο ταχύτητες.

Μα φυσικά!

Είναι το τι ζητάει ο καθένας.

Σίγουρα την μίξη σκούτερ με μοτό τη θεωρώ καλή, γιατί παίρνει τα καλύτερα και των δύο (φρένα, αναρτήσεις, άνεση κλπ)

Αλλά αν είναι η άνεση το ζητούμενο, παίρνω το αμάξι μου.... :wave2:

Joyrider
18/01/2011, 07:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Μα φυσικά!

Είναι το τι ζητάει ο καθένας.

Σίγουρα την μίξη σκούτερ με μοτό τη θεωρώ καλή, γιατί παίρνει τα καλύτερα και των δύο (φρένα, αναρτήσεις, άνεση κλπ)

Αλλά αν είναι η άνεση το ζητούμενο, παίρνω το αμάξι μου.... :wave2:

Δεν είναι μόνο η άνεση αλλιώς δεν θα μπαίνανε στον κόπο να τα μπερδέψουν..και με το αμάξι χάνεις και άλλα καλά της μηχανής.

Η έλλειψη ταχυτήτων πάντως δεν εμποδίζει να οδηγάς όπως στην μηχανή
http://www.youtube.com/watch?v=adu2iY-934c&feature=related

John Steed
18/01/2011, 07:15
Δεν εμποδίζει, αλλά χάνει ένα μεγάλο μέρος της "μαγείας" της.

Αν δηλαδή έβγαινε ένα gsxr αυτόματο, θα το προτιμούσαν όλοι? Δε νομίζω.

Είναι όπως τα αυτόματα αυτοκίνητα. Ακόμη και μετά από τόσα χρόνια, οι περισσότεροι χειροκίνητο οδηγούν.

Joyrider
18/01/2011, 07:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Δεν εμποδίζει, αλλά χάνει ένα μεγάλο μέρος της "μαγείας" της.

Ένα μέρος ναι, ίσως.

HelenKoR
18/01/2011, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Το θέμα είναι να υπάρχει κάποιο υπόβαθρο... κάποια παιδεία....

Φυσικά και να εξυπηρετούν τους ανθρώπους, απλά όταν κάποιοι βλέπουν το πόσο εύκολο είναι, το παίρνουν σαν παιγνίδι και δεν του αποδίδουν τη σοβαρότητα που του πρέπει....

Η άσφαλτος είναι εξίσου σκληρή, είτε με σκούτερ είτε με 'μπούσα. Αυτό δεν καταλαβαίνουν.

:hypnotize

ενω οοοολοι οσοι οδηγανε μοτοσυκλετες ειναι τυπικοι και εχουν μια ελαχιστη παιδεια....
ok, whatever

επειδη εσυ εισαι προβλεπομενος, δεν σημαινει οτι ειναι και ολοι οι αλλοι. :winka:

John Steed
18/01/2011, 08:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από HelenKoR
:hypnotize

ενω οοοολοι οσοι οδηγανε μοτοσυκλετες ειναι τυπικοι και εχουν μια ελαχιστη παιδεια....
ok, whatever

επειδη εσυ εισαι προβλεπομενος, δεν σημαινει οτι ειναι και ολοι οι αλλοι. :winka:


Στο μικρόκοσμο που ζω (Ρέθυμνο) τα περισσότερα ατοπήματα τα κάνουν οι σκουτεράδες παρά οι μοτοσυκλετιστές. Άσχετα πλέον αν σχεδόν όλοι δε φοράνε κράνος....

Η δική μου αποτύπωση της πραγματικότητας σίγουρα έρχεται σε αντίθεση με τη δική σου, αλλά νομίζω πως σε αυτό θα σε βρω σύμφωνη



Φυσικά και να εξυπηρετούν τους ανθρώπους, απλά όταν κάποιοι βλέπουν το πόσο εύκολο είναι, το παίρνουν σαν παιγνίδι και δεν του αποδίδουν τη σοβαρότητα που του πρέπει....

Εχετλαίος
18/01/2011, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Στο μικρόκοσμο που ζω (Ρέθυμνο) τα περισσότερα ατοπήματα τα κάνουν οι σκουτεράδες παρά οι μοτοσυκλετιστές.

Ναι αλλά γιατί μάλλον οι πρώτοι είναι και περισσότεροι και το πράμα "δείχνει"
:wave2:

HelenKoR
18/01/2011, 08:12
@John Steed

λυπαμαι, δεν με βρισκεις συμφωνη με την ατακα σου. :)

(γιατι δεν εχει να κανει με το ποσο ευκολο ειναι το μηχανημα)

John Steed
18/01/2011, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Ναι αλλά γιατί μάλλον οι πρώτοι είναι και περισσότεροι και το πράμα "δείχνει"
:wave2:

Έστω, αλλά αν το πάμε "ποιοτικά"?



λυπαμαι, δεν με βρισκεις συμφωνη με την ατακα σου.

(γιατι δεν εχει να κανει με το ποσο ευκολο ειναι το μηχανημα)

Κανένα πρόβλημα, αν θες μπορείς να εμβαθύνεις :wave2:

lef50
18/01/2011, 08:16
το σκουτερ θα μεγαλουργηση ειναι το μελλον εκαντονταδες εργοστασια στον πλανητη θα παραγουν ραουλα
και ιμαντες :D
οσοι δεν τα ασπαστουμε θα μας δειχνουν ως γραφικους
αυτο ειναι το μελλον
ο πολεμος εχει ηδη ξεκινησει :D

HelenKoR
18/01/2011, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed

Κανένα πρόβλημα, αν θες μπορείς να εμβαθύνεις :wave2:

θελω αλλά δεν μπορω :o

αλλωστε οδηγω scooter και κατα τα γνωστα:


Τα σκούτερ είναι τόοοοσο εύκολα στην οδήγηση, που τα οδηγούν άνθρωποι που δεν έχουν ιδέα από οδήγηση...

:beer:

Εχετλαίος
18/01/2011, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από HelenKoR
θελω αλλά δεν μπορω


Και εγώ, δυο μέρες τώρα...
:sad:

John Steed
18/01/2011, 08:29
Λυπάμαι που σε έθιξα, δεν ήταν στις προθέσεις μου. Παντού υπάρχουν οι απαραίτητες εξαιρέσεις, απλά έπρεπε να το διατυπώσω διαφορετικά.

Πάντως από τα γραφόμενά μου, σίγουρα κατάλαβες πως είμαι διαλλακτικός και δεν κρύβομαι πίσω από δογματισμούς... :wave2:




Τα σκούτερ είναι τόοοοσο εύκολα στην οδήγηση, που τα οδηγούν ακόμη και άνθρωποι που δεν έχουν ιδέα από οδήγηση...

John Steed
18/01/2011, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Και εγώ, δυο μέρες τώρα...
:sad:

:sad: :sad: :sad:

Έντιτ: θα σου βαστάω αύριο :lol: :lol:


221457

STOYBI
18/01/2011, 08:48
Θεωρω τα σκουτερ απο τα επικινδυνα ειδη μοτοσικλετας...!

Και αυτο γιατι στο κρισιμο σημειο η ελειψη σασμαν, και η εξαρτηση του στο φρεναρισμα η στην απλη επιβραδυνση μονο απο τα φρενα, ειναι ικανα να κρεμασουν και τον ποιο εμπειρο αναβατη ...!

Η φραση οτι τα " σκούτερ είναι τόοοοσο εύκολα στην οδήγηση, που τα οδηγούν άνθρωποι που δεν έχουν ιδέα από οδήγηση... "

Μου φαινετε περα για περα γελοια.....




:wave2:

John Steed
18/01/2011, 08:52
Είπαμε, λάθος διατύπωση...

Δες λίγο πιο πάνω.... :rolleyes:

STOYBI
18/01/2011, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Είπαμε, λάθος διατύπωση...

Δες λίγο πιο πάνω.... :rolleyes:

ok Δεκτο....!!

Αλλα απλα το βρηκα ως αφορμη να πω την αποψη μου γιατι δυστηχως την εντυπωση
αυτη ( περι σκουτερ και ευκολιας αυτων ) την εχουν πολλοι !!!

:wave2:

BlackAdder
18/01/2011, 09:56
Θεωρω τα σκουτερ απο τα επικινδυνα ειδη μοτοσικλετας...!

Και αυτο γιατι στο κρισιμο σημειο η ελειψη σασμαν, και η εξαρτηση του στο φρεναρισμα η στην απλη επιβραδυνση μονο απο τα φρενα, ειναι ικανα να κρεμασουν και τον ποιο εμπειρο αναβατη ...!



Τα σκούτερ φρενάρουν κανονικότατα με το σασμάν, απλά επειδή είναι αυτόματα το κάνουν προοδευτικά και εμπόδίζουν το "βιασμό" του κιβωτίου όταν κάποιος κατεβάζει 2ά με 80χ/α για να φρενάρει.

Όσο για το αν είναι επικίνδυνα επέτρεψε μου να διαφωνήσω κάθετα.
Πολύ ποιο επικίνδυνη είναι μια μοτοσυκλέτα με ιπποδύναμη που ξεπερνά τα 100 άλογα οδηγούμενη από έναν μέσο αναβάτη στους άθλιους ελληνικούς δρόμους, παρά ένα σκούτερ με 16άρηδες τροχούς, διπλά δισκόφρενα και μέγιστη τελική 100χ/α.

Τα φρένα τους επαρκούν και με το παραπάνω για να σταματήσουν με πολύ μεγάλη άνεση στις ταχύτητες που (δεν) αναπτύσουν.

DAYMAN
18/01/2011, 10:18
Παγκοσμιοι!!!Γιουργια!

STOYBI
18/01/2011, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από BlackAdder
Τα σκούτερ φρενάρουν κανονικότατα με το σασμάν, απλά επειδή είναι αυτόματα το κάνουν προοδευτικά και εμπόδίζουν το "βιασμό" του κιβωτίου όταν κάποιος κατεβάζει 2ά με 80χ/α για να φρενάρει.

Όσο για το αν είναι επικίνδυνα επέτρεψε μου να διαφωνήσω κάθετα.
Πολύ ποιο επικίνδυνη είναι μια μοτοσυκλέτα με ιπποδύναμη που ξεπερνά τα 100 άλογα οδηγούμενη από έναν μέσο αναβάτη στους άθλιους ελληνικούς δρόμους, παρά ένα σκούτερ με 16άρηδες τροχούς, διπλά δισκόφρενα και μέγιστη τελική 100χ/α.

Τα φρένα τους επαρκούν και με το παραπάνω για να σταματήσουν με πολύ μεγάλη άνεση στις ταχύτητες που (δεν) αναπτύσουν.



Αν μπορεις να μου εξηγησεις το πως εννοεις το σασμαν σε σκουτερ....???( Καβαλας ας πουμε το σκουτερ και ανεβαζει-κατεβαζει ταχυτητες μονο του οπως τα αυτοματα αυτοκινητα..??)


Την ιπποδυναμη την ελεγχουμε εμεις οι ιδιοι ( ανεξαρτητα τα ποσα αλογα βγαζει η μοτο μας......)
Η μεση ωριαια στο αστικο δικτυο ειναι 60-80κμ και οποιος δεν την σεβεται αυτη ,το ιδιο επικινδυνος ειναι οτι και να καβαλαει .... Εκτος αυτου ειναι ελαχιστα τα σκουτερ που εχουν τελικη 100 κμ ( τα περισσοτερα εχουν πολυ μεγαλυτερες τελικες..)

Τα φρενα και... Μπλοκαρουν και δεν διορθωνουν σε στιγμιαια συμβαντα οπως το κατεβασμα ταχυτητας ( πχ διορθωση τοποθετησης με ελατωση ταχυτητας μεσα στην στροφη σε βρεγμενο δρομο...) υποθεση ρουτινας σε εναν μεσο αναβατη ...!

:wave2:

stefanos
18/01/2011, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Αν μπορεις να μου εξηγησεις το πως εννοεις το σασμαν σε σκουτερ....???( Καβαλας ας πουμε το σκουτερ και ανεβαζει-κατεβαζει ταχυτητες μονο του οπως τα αυτοματα αυτοκινητα..??)


Την ιπποδυναμη την ελεγχουμε εμεις οι ιδιοι ( ανεξαρτητα τα ποσα αλογα βγαζει η μοτο μας......)
Η μεση ωριαια στο αστικο δικτυο ειναι 60-80κμ και οποιος δεν την σεβεται αυτη ,το ιδιο επικινδυνος ειναι οτι και να καβαλαει .... Εκτος αυτου ειναι ελαχιστα τα σκουτερ που εχουν τελικη 100 κμ ( τα περισσοτερα εχουν πολυ μεγαλυτερες τελικες..)

Τα φρενα και... Μπλοκαρουν και δεν διορθωνουν σε στιγμιαια συμβαντα οπως το κατεβασμα ταχυτητας ( πχ διορθωση τοποθετησης με ελατωση ταχυτητας μεσα στην στροφη σε βρεγμενο δρομο...) υποθεση ρουτινας σε εναν μεσο αναβατη ...!

:wave2:

Για τα άλλα δεν ξέρω αλλά πάρε ένα sh 300 abs βόλτα. :)

STOYBI
18/01/2011, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Για τα άλλα δεν ξέρω αλλά πάρε ένα sh 300 abs βόλτα. :)

Πατερα...... Σου ελειψε ο Βρωμοπουλος η μου φαινετε....?? :evil: :lol:

Να δω τι...??

:wave2:

stefanos
18/01/2011, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Πατερα...... Σου ελειψε ο Βρωμοπουλος η μου φαινετε....?? :evil: :lol:

Να δω τι...??

:wave2:

Πόσο "λίγες" είναι οι μοτοσυκλέτες στην καθημερινή οδήγηση και από ασφάλεια και από άνεση και από γκάζι και από φρένα και από στήσιμο.
Ότι πρέπει για μετακίνηση.

STOYBI
18/01/2011, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Πόσο "λίγες" είναι οι μοτοσυκλέτες στην καθημερινή οδήγηση και από ασφάλεια και από άνεση και από γκάζι και από φρένα και από στήσιμο.
Ότι πρέπει για μετακίνηση.

Aυτες ειναι προσωπικες αποψεις για μια συγκεκριμενη μοτο...!!!

Εγω με πανω απο 40000 κμ εντος της πολης σε ταπεινο ranner 125 και κανα 5χιλιαρο σε beverly 400 εχω εντελως διαφορετικη αποψη και αυτη εστιαζετε κατα 70% στο λαθος που θα προελθει απο τον ιδιο τον οδηγο...

:wave2:

H.A.Balafoutre
18/01/2011, 11:31
Όχι δεν είναι...με καμία μηχανή δεν θα έπεφτα επίτηδες με φούλ εξοπλισμό πάνω σε στροφή και θα γελούσα τόσο ώστε να το ξανακάνω....:lol: :rotflmao: :bawl:

Allst@rf
18/01/2011, 11:51
εγώ εχω την εξής ένσταση σχετικά με την οδήγηση σκούτερ...

Αφού τα σκούτερ δεν έχουν τεποζιτο για να στηρίξεις το βάρος σου σαν αναβατης,τι θα χρησιμοποιήσεις για το σκοπό αυτό;

το τιμόνι;


:cry:

BlackAdder
19/01/2011, 10:04
εγώ εχω την εξής ένσταση σχετικά με την οδήγηση σκούτερ...

Αφού τα σκούτερ δεν έχουν τεποζιτο για να στηρίξεις το βάρος σου σαν αναβατης,τι θα χρησιμοποιήσεις για το σκοπό αυτό;

το τιμόνι;


Για δοκίμασε τη σέλα...

Εκτός αν ενοείς το βάρος που δέχονται οι καρποί στο φρενάρισμα... τότε ναι είναι περισσότερο απ'ότι σε μια μοτοσυκλέτα.

Επίσης το ντεπόζιτο σε βοηθάει περισσότερο στις αλλαγές κατέυθυνσης καθώς κλειδώνεις πάνω στη μηχανή.
Στις συνθήκες οδήγησης ενός σκούτερ όμως δεν σε απασχολούν τέτοια θέματα.

Υπ'όψιν, πολλοί που γράφουμε για σκούτερ έχουμε και μηχανή/ές...

Allst@rf
19/01/2011, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από BlackAdder
Για δοκίμασε τη σέλα...

Εκτός αν ενοείς το βάρος που δέχονται οι καρποί στο φρενάρισμα... τότε ναι είναι περισσότερο απ'ότι σε μια μοτοσυκλέτα.

Επίσης το ντεπόζιτο σε βοηθάει περισσότερο στις αλλαγές κατέυθυνσης καθώς κλειδώνεις πάνω στη μηχανή.
Στις συνθήκες οδήγησης ενός σκούτερ όμως δεν σε απασχολούν τέτοια θέματα.

Υπ'όψιν, πολλοί που γράφουμε για σκούτερ έχουμε και μηχανή/ές...

ποιο πολυ ρητορικη ηταν η ερωτηση ,για να δειξω την ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΗ διαφορα μοτο με σκουτερ...

:wave2:

STOYBI
19/01/2011, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
εγώ εχω την εξής ένσταση σχετικά με την οδήγηση σκούτερ...

Αφού τα σκούτερ δεν έχουν τεποζιτο για να στηρίξεις το βάρος σου σαν αναβατης,τι θα χρησιμοποιήσεις για το σκοπό αυτό;

το τιμόνι;


:cry:

Θες απαντηση...???? :uplate:

Πρωτα το τιμονι χρησιμοποιουμε για να στηριζουμε το βαρος μας και κατα δευτερο καποιο υποβοηθημα......

Αν σου φαινετε παραξενο υπαρχουν καποια μηχανακια που ειναι αρκετα ποιο οδυνηρο το φρεναρισμα απο τα σκουτερ..... :(


221567

STOYBI
19/01/2011, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
ποιο πολυ ρητορικη ηταν η ερωτηση ,για να δειξω την ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΗ διαφορα μοτο με σκουτερ...

:wave2:


Φαουλ..... :wave2:

Allst@rf
19/01/2011, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Φαουλ..... :wave2:

δύσκολο το βλέπω να εχω κάνει φάουλ .

Και αυτό το λέω γιατί στην οδήγηση μιας μοτοσυκλέτας ΔΡΌΜΟΥ,σε ελάχιστες περιπτώσεις στηρίζεις το βάρος του κορμού σου στο τιμόνι...

Και αυτό γίνεται γιατί τα χέρια πρέπει να είναι χαλαρά,ακόμα και το πάνω μέρος του σώματος πρέπει να είναι χαλαρό.όλο το βάρος του κορμού πρέπει να πέφτει στα πόδια,που σφίγγουν το τεποζιτο για να πετύχουν το παραπάνω...

Καλύτερα τώρα;:wave2:

Joyrider
19/01/2011, 11:31
Μάλλον κάπως έτσι θα γίνεται


221572

Joyrider
19/01/2011, 11:32
...:sun:


221573

Allst@rf
19/01/2011, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Μάλλον κάπως έτσι θα γίνεται

σαφώς και κάπως θα γίνεται...

Το πρόβλημα είναι αυτό το "κάπως"...

ενώ σε μια μοτοσυκλέτα με τεποζιτο δεν υπάρχει "κάπως" .καθαρά και ξαστερα υπάρχει το παραπάνω...

το ότι γινόταί αγώνες με σκούτερ και βεσπα δεν αναιρεί τον κανόνα...

Joyrider
19/01/2011, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
σαφώς και κάπως θα γίνεται...

Το πρόβλημα είναι αυτό το "κάπως"...

ενώ σε μια μοτοσυκλέτα με τεποζιτο δεν υπάρχει "κάπως" .καθαρά και ξαστερα υπάρχει το παραπάνω...

το ότι γινόταί αγώνες με σκούτερ και βεσπα δεν αναιρεί τον κανόνα...

Κάθε τύπος ανάλογα με το πως είναι φτιαγμένος έχει και την δικιά του τεχνική. Εγώ έτσι το βλέπω. Και σε ένα enduro να ανέβεις δεν θα οδηγάς όπως στο duke σου παρόλο που θα είναι μηχανή. Το έβαλε και ο stoubi πιο πάνω για το enduro. Εκεί που να στηριχτείς αφού τεπόζιτο και σέλα έχουν ίδιο φάρδος..

Το κάθε ένα θέλει τον τρόπο του. Απλά εμείς έχουμε συνηθίσει σε έναν.

Allst@rf
19/01/2011, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Κάθε τύπος ανάλογα με το πως είναι φτιαγμένος έχει και την δικιά του τεχνική. Εγώ έτσι το βλέπω. Και σε ένα enduro να ανέβεις δεν θα οδηγάς όπως στο duke σου παρόλο που θα είναι μηχανή. Το έβαλε και ο stoubi πιο πάνω για το enduro. Εκεί που να στηριχτείς αφού τεπόζιτο και σέλα έχουν ίδιο φάρδος..

Το κάθε ένα θέλει τον τρόπο του. Απλά εμείς έχουμε συνηθίσει σε έναν.

ναι έτσι είναι...

Τα πάντα έχουν τον τρόπο τους...

Με 160+ στην ευθεία τον μεγάρων να περνάω την ταμπέλα των 100 και να πλησιάζει η Κ6 ,δεν θα ήθελα να μην είχα τεποζιτο κάτω από τα πόδια μου...και τα 160 είναι λίγα σε σχέση με κάποιους άλλους...

Joyrider
19/01/2011, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
...και τα 160 είναι λίγα σε σχέση με κάποιους άλλους...

Και πολλά για ένα σκουτεράκι οπότε δεν συγκρίνεται..
Vespa να φρενάρει από τα 160 :uplate:

STOYBI
19/01/2011, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
δύσκολο το βλέπω να εχω κάνει φάουλ .

Και αυτό το λέω γιατί στην οδήγηση μιας μοτοσυκλέτας ΔΡΌΜΟΥ,σε ελάχιστες περιπτώσεις στηρίζεις το βάρος του κορμού σου στο τιμόνι...

Και αυτό γίνεται γιατί τα χέρια πρέπει να είναι χαλαρά,ακόμα και το πάνω μέρος του σώματος πρέπει να είναι χαλαρό.όλο το βάρος του κορμού πρέπει να πέφτει στα πόδια,που σφίγγουν το τεποζιτο για να πετύχουν το παραπάνω...

Καλύτερα τώρα;:wave2:





Στα τερατοσκουτερ ( και οχι μονο ) ενα καλο κολπο ειναι η κοντρα με τα ποδια στο μπροστινο μερος του πατωματος ( στο σημειο που το πατωμα αρχιζει και σηκωνετε προς το τιμονι..) :winka:

Το ςς δεν εχει καμμια σχεση με το σκουτερ στα... Της επιταχυνσης.... Της επιβραδυνσης....και τις αλλαγες κατευθυνσης....
Με λιγα λογια οτι κανεις με το σκουτερ ( οσο μεγα και αν ειναι ) ειναι πολυ ποιο ηπιο απο το οποιοδηποτε ςς και οχι μονο !!!


Τα χερια πρπει να ειναι χαλαρα στην ροη της μοτο ομως.....

Αναγκαστικα στην τρελη επιταχυνση --- επιβραδυνση πρεπει να βαλεις δυναμη ( αλλιως σε κανα καλο φρεναρισμα θα βγουν τα @ρχιδι@ μας και θα μας βαρανε.. :lol: Να μην σου πω τι εχει να γινει οταν ο συνεπιβατης ειναι τεμπελης ..)

Οσο για το εντουρο αστο.....

Που να πηγαινεις πλακωμενος σε Εσακια οπου ενωνονται μεταξυ τους με μικρες ευθειες....

Απανωτα... Επιταχυνση -- επιβρανδυση καθε 60-80 μετρα απο το 10 στα 60-70 κμ και ξανα στο 10 με την δυναμη ενος καθαροαιμου....

Αντισταση στο φρεναρισμα αναγκαστικα με μονο χερια και τον κορμο κοντρα πισω ....

( Φαγωθηκαν οι κοπανοι τα τελευταια χρονια να τα κανουν σελα-ντεποζιτο φλατ ευθεια...)

Δεχομαι οτι....Καθε ειδος μοτο στο καθε τι Θελει τον τροπο της... :winka:

Αυτο που δεν δεχομαι ομως ειναι οτι δεν μπορουμε να πουμε οτι μια μοτοσυκλετα..

Δεν ειναι μοτοσυκλετα .... Λογο της διαφορετικοτητας της σε σχημα και τροπο οδηγησης απο αυτο που εμεις εχουμε συνηθισει...!!!






:wave2:

SVX
19/01/2011, 16:03
ρε παιδια....δεν υπαρχει λογος διαφωνιας.... :alien:



κοιταξτε παρακατω.. ΚΑΙ ΤΑ 2 κατασκευαστηκαν και πουλιουνται για ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΚΟΠΟ...


λειτουργουν ομως με ΤοοοΣο διαφορετικο τροπο... :a01:


221600

DrEvil
19/01/2011, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
now that's what i call KONTRA
Κοντρα παξιμάδι;:bigcry:

sergiosm
19/01/2011, 16:11
είναι δεν είναι
πάντως πάνε και αυτά ωραίες βόλτες

http://www.youtube.com/watch?v=avnJmJja2D8&feature=related

DAYMAN
19/01/2011, 18:56
Παρτε ενα σκούτερ οσοι εχετε την οικονομικη δυνατότητα να κυκλοφορείτε στην πολη και εχετε την μοτοσυκλέτα για πιστες ταξιδια και εξω απο πολη.Μην ψάχνετε κράτημα φρένα και μην κυνηγάτε τα χρονόμετρα η που θα στηρίξω ποδια αν θα βγαλω σωμα και μαλακίες τούμπανα!Το σκούτερ φτιάχτηκε για τον σκοπο κινουμαι στην πολη εχω χώρους δεν βρεχω τα ποδια σου και το σωμα σου δεν καίω πολυ καύσιμο κτλ.
Αν θελετε να γινετε σωστοί οδηγοι παρτε ενα εντουρο και βγητε στο βουνο να μαθετε να αντιδράτε στην πλαγιολίσθηση του εμπρος- πίσω τροχοί να μαθετε να χρησιμοποιείτε το σωμα σας και αλλα χρήσιμα πράγματα που μπορει να σας δειξει κάποιος παλιος χωμάτινος χαμηλομυτης και προσγειωμένος.
Αφήστε τις ανούσιες συγκρίσεις( ειδικα οι πιτσιρικαδα) επιτέλους!

Stubi γιατί τσιμπάς ρε παλικάρι σε εχω πιο ψηλά εδω μεσα!

:beer: Σε όλους.

Allst@rf
19/01/2011, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Και πολλά για ένα σκουτεράκι οπότε δεν συγκρίνεται..
Vespa να φρενάρει από τα 160 :uplate:


:winka:

Allst@rf
19/01/2011, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΗΛΙΑΣΚΤΜ
Παρτε ενα σκούτερ οσοι εχετε την οικονομικη δυνατότητα να κυκλοφορείτε στην πολη και εχετε την μοτοσυκλέτα για πιστες ταξιδια και εξω απο πολη.Μην ψάχνετε κράτημα φρένα και μην κυνηγάτε τα χρονόμετρα η που θα στηρίξω ποδια αν θα βγαλω σωμα και μαλακίες τούμπανα!Το σκούτερ φτιάχτηκε για τον σκοπο κινουμαι στην πολη εχω χώρους δεν βρεχω τα ποδια σου και το σωμα σου δεν καίω πολυ καύσιμο κτλ.
Αν θελετε να γινετε σωστοί οδηγοι παρτε ενα εντουρο και βγητε στο βουνο να μαθετε να αντιδράτε στην πλαγιολίσθηση του εμπρος- πίσω τροχοί να μαθετε να χρησιμοποιείτε το σωμα σας και αλλα χρήσιμα πράγματα που μπορει να σας δειξει κάποιος παλιος χωμάτινος χαμηλομυτης και προσγειωμένος.
Αφήστε τις ανούσιες συγκρίσεις( ειδικα οι πιτσιρικαδα) επιτέλους!

Stubi γιατί τσιμπάς ρε παλικάρι σε εχω πιο ψηλά εδω μεσα!

:beer: Σε όλους.

κάπου το έχασες...:wave2:

STOYBI
20/01/2011, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΗΛΙΑΣΚΤΜ
Stubi γιατί τσιμπάς ρε παλικάρι σε εχω πιο ψηλά εδω μεσα!

:beer: Σε όλους.

Δεν τσιμπαω σε κατι.....

Αποψεις με επιχειρηματα ανταλασσω απλα.....!!!!

:wave2:

Allst@rf
20/01/2011, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Δεν τσιμπαω σε κατι.....

Αποψεις με επιχειρηματα ανταλασσω απλα.....!!!!

:wave2:

:a10:

DAYMAN
21/01/2011, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
κάπου το έχασες...:wave2:

Εξήγησε μου τι εχασα;Ποσταρει καποιος μια μαλακια και αρχίζουν ανουσιες συγκρίσεις,αντιπαραθέσεις,το θεμα γίνεται πεδίο επίδειξης του στυλ εγω στρίβω ολα κατω με την βεσπα και να δεις ποιος ειμαι κτλ.

Ειναι ετσι η΄οχι; :wave2:

Allst@rf
21/01/2011, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΗΛΙΑΣΚΤΜ
Εξήγησε μου τι εχασα;Ποσταρει καποιος μια μαλακια και αρχίζουν ανουσιες συγκρίσεις,αντιπαραθέσεις,το θεμα γίνεται πεδίο επίδειξης του στυλ εγω στρίβω ολα κατω με την βεσπα και να δεις ποιος ειμαι κτλ.

Ειναι ετσι η΄οχι; :wave2:

και μονο που χαρακτηριζεις το ποστ του οποιουδηποτε σαν "μαλακια" ,χανεις το δικιο σου...:wave2:

DAYMAN
21/01/2011, 09:18
Ετσι το βλεπεις;Το οτι υπαρχουν εγκεφαλικα ανάπηροι που γραφουν οτι τους κατεβει δεν σε απασχολεί;

Allst@rf
21/01/2011, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΗΛΙΑΣΚΤΜ
Ετσι το βλεπεις;Το οτι υπαρχουν εγκεφαλικα ανάπηροι που γραφουν οτι τους κατεβει δεν σε απασχολεί;


φιλαρακι μη το χοντραινεις τοσο δεν ειναι αναγκη,ενα απλο ποστακι ειναι...

επειδη βλεπω και εχεις και ωραιο αβαταρ,θα κατανοησω την επαναστατικη σου φυση...:beer: :beer:

DAYMAN
21/01/2011, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
φιλαρακι μη το χοντραινεις τοσο δεν ειναι αναγκη,ενα απλο ποστακι ειναι...

επειδη βλεπω και εχεις και ωραιο αβαταρ,θα κατανοησω την επαναστατικη σου φυση...:beer: :beer:

οκ παύω και ας τα σβήσουν οι αρμόδιοι.Την επαναστατική μου φυση λιγο δυσκολο να την κατανοήσεις.Το αβαταρ μου ειναι το κολλημα μου απο το 1980 που τους πρωτοακουσα αλλα και το 85 που τους ειδα ζωντανά εδω στην Αθηνα.Οποτε καμια σχεση με επαναστάσεις!:beer:

Allst@rf
21/01/2011, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΗΛΙΑΣΚΤΜ
οκ παύω και ας τα σβήσουν οι αρμόδιοι.Την επαναστατική μου φυση λιγο δυσκολο να την κατανοήσεις.Το αβαταρ μου ειναι το κολλημα μου απο το 1980 που τους πρωτοακουσα αλλα και το 85 που τους ειδα ζωντανά εδω στην Αθηνα.Οποτε καμια σχεση με επαναστάσεις!:beer:

απο φυση του το πανκ δεν ειναι επαναστατικο?


να σαι καλα...:beer:

CIRUS
21/01/2011, 10:20
Τα scooter κατά την δική μου άποψη είναι μοτοσυκλέτες.


Είναι χειρότερα σε όλα τα χαρακτηριστικά έναντι μιας κλασικής μηχανής? Ναι είναι


Δεν σημαίνει τίποτα αυτό για μένα, δίνουν παρόμοια αίσθηση στον αναβάτη που οδηγάει μέσα στην πόλη συνετά και έχουν πιο πολύ χώρο άρα πιο πρακτικά.



Δηλαδή το Aprilia Mana τι διαφορά έχει μεγάλη από μια κλάσική μοτοσυκλέτα, επειδή είναι αυτόματο δεν είναι μοτοσυκλέτα? Αντίστοιχα το σκούτερ Gillera GP 800 είναι κατά 80% ίδιο με το aprilia Mana, πως μπορούμε να λέμε το ένα μοτοσυκλέτα και το άλλο όχι.


Τέλος πολλά scooter έχουν πολύ καλύτερη οδηγική συμπεριφορά για να χαρακτηριστούν μοτοσυκλέτες σε σχέση με μια κατηγορία που όλοι μας ανεξεραίτως χαρακτηρίζουμε αδιαπραγμάτευτα μοτοσυκλέτες και αυτή η κατηγορία είναι τα τσοπεροειδή.

και ναι πολλά σκουτερ είναι πολύ καλήτερα σε οδηγική συμπεριφορά από τα τσόπερ.


επίσης μην κρίνετε τα σκουτερ από τους περισσότερους οδηγούς τους που οδηγούν επικύνδυνα. Τα σκουτερ σαν σκούτερ είναι μια χαρά μηχανάκια όταν οδηγούνται σωστά και συνετά. Γιατί αν είναι να κρίνουμε με αυτόν τον τρόπο, το 80% αυτών που οδηγούν το TDM, οδηγούν Μ@λ@κισμένα, δεν τους βάζω όμως όλους στο ίδιο τσουβάλι ούτε λέω πως το TDM dεν είναι μοτοσυκλέτα.


Τέλος υπάρχουν επικύνδινα σε οδήγηση σκούτερ όπως υπάρχουν και επικύνδινες σε οδήγηση μηχανές που πωλούνται εκεί έξω οπότε ούτε αυτό δεν ευσταθεί σαν επιχείρημα.

είχα σκούτερ παλιά, τώρα έχω 2 μηχανάκια και δεν έχω scooter αλλά δεν σημαίνει ότι δεν τα θεωρώ μοτοσυκλέτες και αυτά. Απλά είναι ξεχωριστή κατηγορία μοτοσυκλετών και δεν συγκρίνονται με άλλες κατηγορίες, παρα μόνο μεταξύ τους.

Γιατί μπορεί να συγκρίνει κάποιος ένα τσόπερ με ένα soupersport μηχανάκι και να βγάλει συμπέρασμα ότι το ένα είναι και το άλλο δεν είναι μηχανή?????

Joyrider
21/01/2011, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΗΛΙΑΣΚΤΜ
Ποσταρει καποιος μια μαλακια

Και εσύ που συμμετέχεις τι είσαι?


Αρχικά δημιουργήθηκε από ΗΛΙΑΣΚΤΜ
το θεμα γίνεται πεδίο επίδειξης του στυλ εγω στρίβω ολα κατω με την βεσπα και να δεις ποιος ειμαι κτλ.

Τα πέτυχες όλα.Μ'αρέσει να επιδεικνύομαι, δικιά μου είναι η βέσπα και εγώ είμαι αυτός που στρίβει με όλα κάτω :rolleyes:


Αρχικά δημιουργήθηκε από ΗΛΙΑΣΚΤΜ
Το οτι υπαρχουν εγκεφαλικα ανάπηροι που γραφουν οτι τους κατεβει δεν σε απασχολεί;

Με απασχολεί πολύ και γιαυτό μπήκα και στον κόπο να σου απαντήσω.


Αρχικά δημιουργήθηκε από ΗΛΙΑΣΚΤΜ

:beer: Σε όλους.

:beer: κ σε σένα.

John Steed
22/01/2011, 03:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΗΛΙΑΣΚΤΜ
Ετσι το βλεπεις;Το οτι υπαρχουν εγκεφαλικα ανάπηροι που γραφουν οτι τους κατεβει δεν σε απασχολεί;


Σε ευχαριστώ! Εκτιμώ πολύ οποιοδήποτε καλοπροαίρετο σχόλιο για το ποιόν του εγκεφάλου μου :wave2:

SVX
22/01/2011, 03:50
:a06:


221853

stefanos
22/01/2011, 04:01
Τα σκούτερ φτιάχτηκαν με μοναδικό σκοπό να μην είναι μοτοσυκλέτες.
Σχεδιάζονται προσεκτικά ώστε να μην θυμίζουν καν μοτοσυκλέτες.
Οι μοτοσυκλέτες παλαιοτέρα και ίσως ακόμα τρομάζουν πολύ κόσμο και δεν βολεύουν πολύ κόσμο.
Γι αυτό δημιουργήθηκαν τα σκούτερ.
Γι αυτόν που θέλει την ευκολία και την φτήνια των δικύκλων αλλά φοβάται τις μοτοσυκλέτες , δεν γουστάρει αυτό που αντιπροσωπεύουν, δεν θέλει να ταυτιστεί με τους χρήστες τους, δεν τον βολεύει με την φούστα.
Το αυτόματο η το γρήγορο η το στριφτερό δεν έχει να κάνει.
Εξάλλου η μαμά των σκούτερ η vespa είχε ταχύτητες.
Νομίζω ότι πλέον στα μικρά κυβικά είναι καλύτερα από τις αντίστοιχες μοτοσυκλέτες παντού αλλά ναι αυτό είναι προσωπική άποψη που σηκώνει συζήτηση.

chr1s73
22/01/2011, 04:49
Τα σκουτερ για μενα ειναι πολυ πρακτικα εργαλεια για μεσα στην πολη οσον αφορα ανεση,χωρους , καταναλωση , συντηρηση.
Τα δικυκλα με την κλασικη εννοια της μοτοσυκλετας υπερτερουν ως προς την οδικη συμπεριφορα,ασφαλεια,φρενα,αναρτησεις,αξιοπιστια.
Τα εντουρο επειδη αναφερθηκαν κι αυτα ειναι μια αλλη κατηγορια για μια αλλη χρηση οπως και τα 2 προηγουμενα.
Δεν μπορεις να συγκρινεις ανομοια πραγματα κι εν πασει περιπτωση δεν μπορεις να κρινεις τον οποιοδηποτε για την επιλογη του.
:a15:

Cpt. Haddock
22/01/2011, 05:56
Tσακώνεστε για τα σκουτερ?

Καμενοι τελειως ειστε?

Κλειδωμα κ βλεπουμε :wave2: