PDA

View Full Version : Μηχανή vs ζώα στον δρόμο...



Gandalf dr685sm
18/01/2011, 09:38
Τελικά πρέπει να είσαι πολύ κωλόφαρδος σαν και αυτόν για να την γλυτώσεις.

http://www.youtube.com/watch?v=CaSEOaJ5phY&feature=related

για την ιστορία χτυπάει το ζώο με 72mph (μίλια την ώρα) με το μπροστινό και καταφέρνει παρόλα αυτά και μένει όρθιος!!!

Δεν ξέρεις απο που μπορεί να σου έρθει έτσι;

7gibernau
18/01/2011, 09:43
παλι καλα που το ελαφι εφυγε και δε σταματισε για τσαμπουκα..

http://www.youtube.com/watch?v=LNGGbozilko&feature=related

H.A.Balafoutre
18/01/2011, 11:35
Για τα ζώα στο δρόμο...αν προλάβεις...κορνάρεις συνέχεια. Μόνον αυτό πιάνει, αν προλάβεις.

vaska
18/01/2011, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Για τα ζώα στο δρόμο...αν προλάβεις...κορνάρεις συνέχεια. Μόνον αυτό πιάνει, αν προλάβεις.

Να σε δω να κορνάρεις πάνω στα Άγραφα στα γελάδια και αυτά να κάνουν στην άκρη και μετά εγώ αμέσως κόβω το τσιγάρο, χαχαχαχα.

Δεν καταλαβαίνουν τπτ λέμε. Τις προάλλες κατεβαίναμε με κάποιον φίλο από Άγραφα και μία γελάδα τρόμαξε από τον θόρυβο των μηχανών. Άρχισε λοιπόν να τρέχει παράλληλα μ' εμάς στην ίδια κατεύθυνση με μας. Τρομάξαμε να την προσπεράσουμε γιατί το ζώο λειτουργούσε ενστικτωδώς και δεν ήθελες για τίποτα στον κόσμο δίπλα σε γκρέμι σοβαρό, 700-800 κιλά πράμα να κινήται όπως να 'ναι. Ένα χάϊδεμα της κυρίας κι έχετε γεια βρυσούλες.

Lioulios
18/01/2011, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
παλι καλα που το ελαφι εφυγε και δε σταματισε για τσαμπουκα..

http://www.youtube.com/watch?v=LNGGbozilko&feature=related :eyepop: :eyepop:

H.A.Balafoutre
18/01/2011, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Να σε δω να κορνάρεις πάνω στα Άγραφα στα γελάδια και αυτά να κάνουν στην άκρη και μετά εγώ αμέσως κόβω το τσιγάρο, χαχαχαχα.

Δεν καταλαβαίνουν τπτ λέμε. Τις προάλλες κατεβαίναμε με κάποιον φίλο από Άγραφα και μία γελάδα τρόμαξε από τον θόρυβο των μηχανών. Άρχισε λοιπόν να τρέχει παράλληλα μ' εμάς στην ίδια κατεύθυνση με μας. Τρομάξαμε να την προσπεράσουμε γιατί το ζώο λειτουργούσε ενστικτωδώς και δεν ήθελες για τίποτα στον κόσμο δίπλα σε γκρέμι σοβαρό, 700-800 κιλά πράμα να κινήται όπως να 'ναι. Ένα χάϊδεμα της κυρίας κι έχετε γεια βρυσούλες.

Πραγματικά θέλει προσοχή με τις αγελάδες...άλλα εγώ μιλάω για κάτι που τα θηλαστικά αντιλαμβάνονται ασύγκριτα καλύτερα από το παίξιμο των φώτων....την παρατεταμένη κόρνα....αν προλάβεις.

webassasin
18/01/2011, 20:04
Μονο κορνα.
και φυσικα οταν δεις ενα ζωο στην ακρη,απλα ειναι δεδομενο οτι θα πεταχτει.
για αυτο φρενο παντα και προσπαθουμε να το περασουμε οσο το δυνατον πιο αθορυβα.
αν πεταχτει,μονο κορνα σε σωζει.

p@nos
18/01/2011, 20:55
ναι θα ακουσει την κορνα το ζωο και θα κλασει μεντες...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


σε σκυλο εχετε κορναρει ποτε ηθελα να ξερα? :bawl: :bigcry: :bawl:

dimr1
19/01/2011, 02:03
Είναι κρίμα ότι θέλουν να καταργήσουν την Αγροφυλακή, η υπηρεσία αυτή χρειάζεται σε μερικούς νομούς. Πχ Κεφαλονιά τα πράγματα είναι ανεξέλεκτα.
Δεν υπάρχει απόσταση 3 χιλιόμετρων δρόμου έξω από πόλη-χωριό που να μην υπάρχει κίνδυνος. Αυτό μεταφράζεται σε ατυχήματα από τα ίδια τα ζώα ή από πέτρες που πετάνε στο οδόστρωμα.

bulmont
19/01/2011, 02:34
Σοβαρά τώρα, πιστεύεις ότι οι αγροφύλακες θα απομακρύνουν τις πέτρες από τον δρόμο η ότι θα κρατούν τα πάσης φύσεως ζωντανά στα παζοδρόμια και στις ακρες των δρόμων;;;;;;;;;;;;;;;;;;; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

loylas
19/01/2011, 03:13
Eιχα τρακαρει με κατσικα πριν καμια 10αρια χρονια μαγκες, σχεδον μεσα στην Πατρα.

Οχι κορνα δεν προλαβα να πατησω, ουτε Παναγια βοηθα δεν προλαβα να πω...:rolleyes:

Σε σκοτεινο δρομο, με townmate 50αρι, μου πεταχτηκε καθετα απο οικοπεδο στο εναμιση μετρο.

Φυσικα αλλου εγω, αλλου το παπι... πρεπει να εμεινα χαμω κανα 10λεπτο κ οταν τελικα σηκωθηκα, η πουτ@ν@ ΑΦΑΝΤΗΗΗΗ

Δεν επαθε τιποτα κ ειχε φυγει:evil: :evil:

Με το πετσι της θα την ετρωγα την ατιμη.

Απολογισμος: Μπροστινο φτερο σπασμενο, αλλου εδειχνε το τιμονι αλλου πηγαινε η ροδα κ εγω μαυρα χαλια... Πονουσα τρεις εβδομαδες:mad: :mad:

Τωρα ομως το θυμαμαι κ γελαω:wave2: :wave2:

toyar
19/01/2011, 03:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimr1
Είναι κρίμα ότι θέλουν να καταργήσουν την Αγροφυλακή, η υπηρεσία αυτή χρειάζεται σε μερικούς νομούς. Πχ Κεφαλονιά τα πράγματα είναι ανεξέλεκτα.
Δεν υπάρχει απόσταση 3 χιλιόμετρων δρόμου έξω από πόλη-χωριό που να μην υπάρχει κίνδυνος. Αυτό μεταφράζεται σε ατυχήματα από τα ίδια τα ζώα ή από πέτρες που πετάνε στο οδόστρωμα.

ποια κεφαλλονια.........
που να δεις στην αθήνα κάτι ζωα που κυκλοφορουν:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

paramedic
20/01/2011, 12:14
Φίλος Ολλανδός πριν 6-7 χρόνια χτύπησε βράδυ με το αυτοκίνητο του ελάφι που πετάχτηκε ξαφνικά στον δρόμο. Είχε ένα Opel Astra το οποίο έγινε παλιοσίδερα και το ελάφι πέθανε. Φυσικά δεν κάλεσε τις αρχές γιατί θα πήγαινε φυλακή αμέσως όπως μου εξήγησε λόγω νόμων του κράτους του. Δυστηχώς τα ζώα πετάγονται απο παντού αφού τους έχουμε πάρει τους δρόμους τους.
Επίσης μεγάλη προσοχή με τα γατιά το βράδυ. Τυφλώνονται απο τα φώτα της μηχανής μας και με το πάμε δίπλα τους ξαναβλέπουν και μπορεί να πεταχτούν μπροστά μας και να πέσουμε αφού τα πατήσουμε. Το έχω πάθει και παραλίγο να φύγω αδιάβαστος. Το γατί μια χαρά έφυγε σιχτιρίζοντας με χαχα!!

dimr1
20/01/2011, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από bulmont
Σοβαρά τώρα, πιστεύεις ότι οι αγροφύλακες θα απομακρύνουν τις πέτρες από τον δρόμο η ότι θα κρατούν τα πάσης φύσεως ζωντανά στα παζοδρόμια και στις ακρες των δρόμων;;;;;;;;;;;;;;;;;;; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Όπως περιμένεις από το Δήμο να μαζεύει τα σκουπίδια, τις υπηρεσίες ύδρευσης να σου παρέχουν νερό κτλ, έτσι στα καθήκοντα της Αγροφυλακής είναι και να κρατά τα κοπάδια -αφύλακτα ζώα μακριά από τους δρόμους του επαρχιακού δικτύου, με ελέγχους. Μερικοί κτηνοτρόφοι τα έχουν ελεύθερα, με η χωρίς ενώτια, απλά για τις επιδοτήσεις τα έχουν.
Είναι πολύ συχνό λόγω αυτών των ζώων να πέφτουν μικρές και μεγάλες πέτρες στο οδόστρωμα, κάτι επικίνδυνο για ατύχημα.
Δυστυχώς για άλλη μια φορά συζητάμε στην Ελλάδα για το αν γίνονται τα αυτονόητα. Τα περιθώρια βελτίωσης σε συγκεκριμένες περιοχές τεράστια.
Ελπίζω οι μοτοσυκλετιστές να καταλαβαινόμαστε μεταξύ μας. Δεν μιλάμε για πυρηνική φυσική.

kalogeros
20/01/2011, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimr1
Όπως περιμένεις από το Δήμο να μαζεύει τα σκουπίδια

Από την πρώτη κιόλας φράση σου ακυρώνεις το οτιδήποτε σωστό ίσως πεις παρακάτω.
Δες εδώ (http://edessapolice.wordpress.com/2010/12/27/ζητείται-λύση-για-τα-σκουπίδια-και-στη/) και εδώ (http://www.rthess.gr/articles_det.asp?artid=4010) και εδώ (http://www.seleo.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=19013:2011-01-19-13-36-09&catid=1:latest-news&Itemid=50) και εδώ (http://www.seleo.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=18964:2011-01-19-05-40-28&catid=1:latest-news&Itemid=50) και εδώ (http://www.skai.gr/news/greece/article/160926/stratos-sti-thessaloniki-gia-ta-skoupidia/?utm_source=rss_news_top&utm_campaign=skai200905190000&utm_medium=rss) και χιλιάδες ακόμα άρθρα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από dimr1
...έτσι στα καθήκοντα της Αγροφυλακής είναι και να κρατά τα κοπάδια -αφύλακτα ζώα μακριά από τους δρόμους του επαρχιακού δικτύου, με ελέγχους....
Είμαι σίγουρος ότι η αγροφυλακή δεν θα κάνει τίποτε άλλο. Όλη μέρα ελέγχους στα κοπάδια θα κάνουν οι άνθρωποι. Άλλωστε, τα λιγοστά αυτά χρόνια που υπήρχε η αγροφυλακή (2-3 χρόνια ίσως και περισσότερα) δεν προλαβαίνανε να κόβουν κλήσεις στους τσομπάνους. Τα μπλοκάκια είχαν πάρει φωτιά.


Αρχικά δημιουργήθηκε από dimr1
...Είναι πολύ συχνό λόγω αυτών των ζώων να πέφτουν μικρές και μεγάλες πέτρες στο οδόστρωμα, κάτι επικίνδυνο για ατύχημα. ...

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα που δημιουργούν τα ζώα. Οι πέτρες στο οδόστρωμα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από dimr1
Δυστυχώς για άλλη μια φορά συζητάμε στην Ελλάδα για το αν γίνονται τα αυτονόητα. Τα περιθώρια βελτίωσης σε συγκεκριμένες περιοχές τεράστια.
Ελπίζω οι μοτοσυκλετιστές να καταλαβαινόμαστε μεταξύ μας.
+1000


Αρχικά δημιουργήθηκε από dimr1
Δεν μιλάμε για πυρηνική φυσική.
Αυτό ακριβώς. Δεν μιλάμε για πυρηνική φυσική. Για την ελληνική πραγματικότητα μιλάμε.

dimr1
21/01/2011, 01:56
Δεν καταλαβαίνω. Το ότι υπάρχουν προβλήματα οι Δήμοι μερικές φορές να μαζεύουν τα σκουπίδια, θα πει ότι δεν έχουν αυτή την υποχρέωση? Αν δεν κάνει ο Δήμος τη συγκεκριμένη δουλειά. η αγροφυλακή τη δική της, ποιός θα τους αναπληρώσει? Η εξαίρεση σε αυτό τον παλαβό κόσμο που ζούμε δεν είναι και δεν πρέπει να είναι ο κανόνας.
Ξέρω αρκετές περιπτώσεις που επιβλήθηκαν πρόστιμα-μηνύσεις σε κτηνοτρόφους, μερικοί υπάκουσαν, άλλοι όχι. Ας μην τα ισωπεδώνουμε όλα.
Στο κάτω κάτω ο πολίτης κινδυνεύει απο αυτή την κατάσταση. Ποιος άλλος είναι πιο αρμόδιος να τον προστατεύσει στο πρόβλημα του από τις συγκεκριμένες υπηρεσίες του κράτους? :uplate:

Gandalf dr685sm
21/01/2011, 03:18
Υπόψιν κύριοι οτι και εδώ αν χτυπήσετε κατσίκι , αγελάδα κτλ... θα τα πληρώσετε κανονικότατα γιατί πολύ απλά δεν μπορείτε να αποδείξετε οτι ο τσοπάνης δεν ήταν μαζί τους.


Δηλαδή και κερατάδες και δαρμένοι.

bulmont
21/01/2011, 03:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimr1
Δεν καταλαβαίνω. Το ότι υπάρχουν προβλήματα οι Δήμοι μερικές φορές να μαζεύουν τα σκουπίδια, θα πει ότι δεν έχουν αυτή την υποχρέωση? Αν δεν κάνει ο Δήμος τη συγκεκριμένη δουλειά. η αγροφυλακή τη δική της, ποιός θα τους αναπληρώσει? Η εξαίρεση σε αυτό τον παλαβό κόσμο που ζούμε δεν είναι και δεν πρέπει να είναι ο κανόνας.
Ξέρω αρκετές περιπτώσεις που επιβλήθηκαν πρόστιμα-μηνύσεις σε κτηνοτρόφους, μερικοί υπάκουσαν, άλλοι όχι. Ας μην τα ισωπεδώνουμε όλα.
Στο κάτω κάτω ο πολίτης κινδυνεύει απο αυτή την κατάσταση. Ποιος άλλος είναι πιο αρμόδιος να τον προστατεύσει στο πρόβλημα του από τις συγκεκριμένες υπηρεσίες του κράτους? :uplate: Μαλλον δεν θέλεις να καταλάβεις ότι και οι αγροφύλακες που διορίστηκαν κατά την επανασύσταση της αγροφυλακής πριν απο λίγα χρόνια(η οποία επανασύσταση πιστεύω ότι έγινε μόνο γι' αυτόν τον σκοπό - εξόφληση αγοράς ψήφων) δεν πρόκειται να βάλουν τάξη στο χάος της ελληνικής υπαίθρου. Δεν διορίστηκαν γιά να δουλέψουν, γιά να βολευτούν διορίστηκαν :a04: :a04: :a04:

toyar
21/01/2011, 03:48
για όποιον δεν γνωρίζει το αρχηγείο της αγροφυλακής ήταν (;) στη Συγγρού (γνωστό μονοπάτι για πέρασμα κοπαδιων):rotflmao: :rotflmao:

dimr1
21/01/2011, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από bulmont
Μαλλον δεν θέλεις να καταλάβεις ότι και οι αγροφύλακες που διορίστηκαν κατά την επανασύσταση της αγροφυλακής πριν απο λίγα χρόνια(η οποία επανασύσταση πιστεύω ότι έγινε μόνο γι' αυτόν τον σκοπό - εξόφληση αγοράς ψήφων) δεν πρόκειται να βάλουν τάξη στο χάος της ελληνικής υπαίθρου. Δεν διορίστηκαν γιά να δουλέψουν, γιά να βολευτούν διορίστηκαν :a04: :a04: :a04:
Nαι το καταλαβαίνω αυτό, αλλά:
α) χτύπησα εδώ και 6 χρόνια κατσίκα με τη μηχανή σε ευθεία, ευτυχώς δεν έπεσα, υλικές ζημιές.
β)Φίλος έπεσε δικάβαλος σε βόλτα μοτοσυκλετιστών, ανάμεσα τους με R1, σπασμένη κλείδα-βραχίονας, από κατσίκα
γ)Πολύ πιθανό αδερφός φίλου να έφυγε για πάντα και το μόνο που φαίνεται στο δρόμο είναι 10 μέτρα ανεξήγητο μπλοκάρισμα μπροστινού προς τα έξω σε σημείο για φυσικό πέρασμα για τις κατσίκες
δ)τον πατέρα μου (πολύ αργός οδηγός) τον πήρε στο κυνήγι αγελάδα με το παπί του
ε)Hayabusa με μπροστινή ζάντα σπασμένη και φοβερά εγκάυματα το παιδί από κατσίκα
ζ) μεγάλο άγχος σε κάθε βόλτα για όλους, πχ γουρούνα με τα μικρά της στη μεγαλύτερη ευθεία του νησιού,

έτσι πρόχειρα, ότι ήρθε πρώτο στο μυαλό μου από τα συμβάντα στους επαρχιακούς δρόμους .

Μετά από αυτά και πόσα ακόμη που δεν ξέρω, δεν είναι το πρώτο μου πρόβλημα αν μπήκαν τα παιδιά οποιουδήποτε χρώματος στην υπηρεσία. Είναι κατακριτέο βεβαίως. Θέλω απλά να μην είναι ασύδοτοι οι κτηνοτρόφοι σε βάρος της υγείας του κόσμου.

Εντύπωση μου έκανε σε ταξίδι στην Λευκάδα, διπλανό νησί, που δεν είδα αφύλακτα ζώα στους επαρχιακούς δρόμους. Ζητάω πολλά?


:eyepop:

loylas
21/01/2011, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Υπόψιν κύριοι οτι και εδώ αν χτυπήσετε κατσίκι , αγελάδα κτλ... θα τα πληρώσετε κανονικότατα γιατί πολύ απλά δεν μπορείτε να αποδείξετε οτι ο τσοπάνης δεν ήταν μαζί τους.


Δηλαδή και κερατάδες και δαρμένοι.

:uplate: :uplate: :uplate:

Κ εγω περναγα μετα να βρω τον κιορατα τον ιδιοκτητη της κατσικας να του ζητησω κ τα ρεστα;;;

Οχι χρηματα, αλλα να τον μπινελικωσω να ξαλαφρωσω...