PDA

View Full Version : Εμεινε απο μπαταρια...



t10vr
18/01/2011, 14:15
Ενα street triple R ενος φιλου εμεινε απο μπαταρια.Το μηχανακι ουτε ενος χρονου και χωρις να εχει ξεχασει διακοπτη ή φωτα παρκαρισματοε ανοιχτα..Το παραξενο ειναι οτι δεν ειχα καμια ενδειξη πιο πριν.Απλα δεν πηρε το επομενο πρωι μπροστα :confused:
Μηπως ξερει κανεις που μπορει να βρρε μπαταρια απο ιντερνετ μπας και ειναι πιο φτηνα?
Η μπαταρια ειχε κωδικο ΥΤΧ9-ΒS, αν βοηθαει :look:
Βρηκεμια βεβαια απο μαγαζι γυρω στα 50 κατι ευρω..

Ichigo
18/01/2011, 14:23
Δεν είσαι ο μόνος! Είναι γνωστό πρόβλημα η μπαταρία στα street triple :winka:
Και στα tiger :evil: :D

georgio
18/01/2011, 14:25
Αν είναι ενός χρόνου το μηχανάκι να πάει στην αντιπροσωπεία και να απαιτήσει αντικατάσταση και έλεγχο για το λόγο που άδειασε η μπαταρία, μήπως υπάρχει καμιά διαρροή.
Αν είναι όντως η μπαταρία και όχι το ρελέ της μίζας πχ.

Δε νομίζω να μπορείς να φέρεις από έξω μπαταρία, δε θα δεχτεί η μεταφορική λόγω του ότι θεωρείται εύφλεκτη κλπ.

Η τιμή καλή είναι πόσο να κάνει πια... και αν πάρει να πάρει Yuasa, είναι ακριβότερη αλλά αξίζει. Καινούργιο μηχανάκι έχει, μην είμαστε ακριβοί στα πίτουρα και φθηνοί στις κότες. :winka:

t10vr
18/01/2011, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Αν είναι ενός χρόνου το μηχανάκι να πάει στην αντιπροσωπεία και να απαιτήσει αντικατάσταση και έλεγχο για το λόγο που άδειασε η μπαταρία, μήπως υπάρχει καμιά διαρροή.
Αν είναι όντως η μπαταρία και όχι το ρελέ της μίζας πχ.

Δε νομίζω να μπορείς να φέρεις από έξω μπαταρία, δε θα δεχτεί η μεταφορική λόγω του ότι θεωρείται εύφλεκτη κλπ.

Η τιμή καλή είναι πόσο να κάνει πια... και αν πάρει να πάρει Yuasa, είναι ακριβότερη αλλά αξίζει. Καινούργιο μηχανάκι έχει, μην είμαστε ακριβοί στα πίτουρα και φθηνοί στις κότες. :winka:

Πηραμε τηλ την αντιπροσωπεια και μας ειπε οτι αντικατασταση μπαταριας παιζει στο πρωτο εξαμηνο, μετα δεν..........
Δεν το ειχα σκεφτει αυτο με τις μεταφορικες...:rolleyes:
Η μπαταρια αυτη που βρηκε στα 50 κατι ειναι Yuasa.
Απλα κανεις μας δεν ξερει τι παιζει με τιμες γι'αυτο ελεγα μπας και γλιτωσουμε κανενα ευροπουλο.
Οποτε παμε γι'αυτην και ας ελπισουμε να βγει καλυτερη :smokin:

:beer: :beer:

georgio
18/01/2011, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από t10vr
Πηραμε τηλ την αντιπροσωπεια και μας ειπε οτι αντικατασταση μπαταριας παιζει στο πρωτο εξαμηνο, μετα δεν..........
Δεν το ειχα σκεφτει αυτο με τις μεταφορικες...:rolleyes:
Η μπαταρια αυτη που βρηκε στα 50 κατι ειναι Yuasa.
Απλα κανεις μας δεν ξερει τι παιζει με τιμες γι'αυτο ελεγα μπας και γλιτωσουμε κανενα ευροπουλο.
Οποτε παμε γι'αυτην και ας ελπισουμε να βγει καλυτερη :smokin:

:beer: :beer:

Καλά δε ντρέπονται, καινούργιο μηχανάκι και ψόφησε η μπαταρία... έξι μήνες λέει μόνο η αντικατάσταση; Έξι μήνες μου δίνει ο περιπτεράς για τις μπαταρίες που βάζω στο φακό που λέει ο λόγος...

Άμα έχει όρεξη ας τους τρέξει λίγο, καμιά καταγγελία σε κέντρο προστασίας καταναλωτών κλπ. Για το γαμώτο για το πενηντάρικο που θα δώσει.

Για τη μπαταρία, και να τη φέρνανε, πάλι δε θα συνέφερε λόγω βάρους, πόσο πιο φθηνά να την έβρισκε;

Οι Yuasa γενικώς είναι εγγύηση, αλήθεια τι μπαταρία είχε επάνω από μαμά;

Blitzkrieg
18/01/2011, 15:23
Εμένα έμεινε στον χρόνο..
δυστυχώς είναι πολύ μικρή σε Αμπερώρια η μαμά-μπαταρία ..
έβαλα την ίδια, αλλά απέφευγα να αφήσω έστω και για λίγο τα φώτα αναμένα χωρίς να δουλεύει το μοτέρ καθώς την ξέσκιζα..
επίσης προσοχή στον διακόπτη, όταν κλειδώνεις το τιμόνι , η επόμενη θέση είναι τα φώτα παρκαρίσματος.

τα έχω ξεχάσει ένα βράδυ και το επόμενο πρωί πάλι με καλωδιο το έβαλα μπροστά :p

christos01
18/01/2011, 20:38
Τα Street Triple πριν το 2010 πάσχουν από ανορθωτή, για τσέκαρε και αυτό. Η μπαταριά όντως 6 μήνες έχει εγγύηση. 50Ε νομίζω ότι είναι καλή τιμή για yasa, αυτή που έχει πάνω δεν φορτίζει?

t10vr
19/01/2011, 11:13
Τωρα κυκλοφοραει με τη παλια.Τη φορτισε σε συνεργειο αλλα του ειπαν οτι ειναι θεμα χρονου να τον ξαναφησει.
Πως μπορει να δει αν ειναι ο ανορθωτης??

Specialized
06/05/2011, 14:43
Φίλοι θα ήθελα να πω μερικά πράγματα για τις μπαταρίες μέσα από την προσωπική μου εμπειρία. Πήρα πριν από ένα περίπου χρόνο μηχανή και ολοκαίνουργια μπαταρία YUASA. Με άφησε 3 φορές από μπαταρία, μία την πρώτη εβδομάδα, μία την Πρωτοχρονιά και μια τελειωτική πριν περίπου 2 μήνες. Η μπαταρία αλλάχτηκε στην εγγύηση από τον χονδρέμπορο φίλο μου (διαθέτει μπαταρίες), όχι από το μαγαζί (δεν ασχολήθηκα καθόλου μαζί του). το πρόβλημα προήλθε γιατί το μαγαζί φόρτισε μισή ώρα αρχικά τη μπαταρία (πήγα στο μαγαζί, τις έβαλε υγρά και μου την έδωσε μετά από μισή ώρα, μπορεί να ήταν και 20 λεπτά λέγοντας μου ότι αρκούν), πρακτική που απ ότι κατάλαβα παίζει σχεδόν παντού. Έβαλα καινούργια VARTA την οποία φόρτισα εγώ ο ίδιος με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή (περίπου 10% ρεύμα και περίπου 10 ώρες). Τι να σου κάνει δηλαδή η δόλια η μπαταρία όταν ο κάθε μαγαζάτορας θέλει να στην πουλήσει σε μισή ώρα??? Επίσης κάθε μπαταρία μοτοσυκλέτας θέλει τακτικά (κάθε 2 μήνες) φόρτιση (να μην αναλύω, υπάρχουν θέματα).

Προτού τα βάλετε δηλαδή με την τάδε εταιρεία ή το τάδε μηχανάκι καλό είναι να είστε σίγουροι ότι η μπαταρία έχει φορτιστεί αρχικά σωστά και συντηρηθεί δεόντως. Δεν ξέρω τις μηχανές σας αλλά φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο παίζει.

OldMan
06/05/2011, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Specialized
Προτού τα βάλετε δηλαδή με την τάδε εταιρεία ή το τάδε μηχανάκι καλό είναι να είστε σίγουροι ότι η μπαταρία έχει φορτιστεί αρχικά σωστά και συντηρηθεί δεόντως.
Quite right...

Αν δεν γίνει αρχική φόρτιση με συγκεκριμένη διαδικασία, δεν ενεργοποιούνται πλήρως οι πλάκες και σε κάθε κύκλο φόρτισης-εκφόρτισης πλέον μειώνεται η χωρητικότητα ..

jimV
06/05/2011, 16:29
Οντως η εγγυηση ειναι για 6μηνες στην μπαταρια γτ δεν θεωρειται μηχανικη βλαβη.Μεγαλο ρολο παιζει οπως ειπαν παραπανω ο τροπος με τον οποιο στην παραδωσε ο εκαστοτε μηχανικος σαν καινουργια.Απλα ας τσεκαρει και συναγερμο ειδικα αν εχει τον Datatool.Εμενα παντως στον Τιγρη η μπαταρια 1,5 χρονο ειναι οκ αλλα και ενα μηνα που ηταν ακουνητος λογω τραυματισμου ειχα βαλει τον συναγερμο στο winter mode που εχει για μινιμουμ καταναλωση ρευματος.

Allst@rf
06/05/2011, 16:53
50 € για YUΑSΑ είναι καλά...

Ναι ξέρεις όμως ότι δεν είναι γιαπωνέζικη...όχι ότι έχει σημασία .εντελώς πληροφοριακα το λέω.