PDA

View Full Version : Λαμπες Xenon αγορα ?



PortisHead
19/01/2011, 05:51
Εχει να προτειενει κανεις καποιο μαγαζι (κατα προτιμηση διαδυκτυακο) για
λαμπτηρες Xenon (H.I.D.) ?
Επειδη ειναι εκατονταδες τα sites (και αλλα τοσα στο e-bay) θα προτιμουσα καποιο που να εχει αγορασει καποιος ήδη απο εκει.

Μιλαμε παντα για πραγματικες λαμπες , και όχι "τυπου", xenon.



:wave2:

bros_pgm
19/01/2011, 08:15
http://stores.ebay.com/koopaestudio

Από τον συγκεκριμένο έχω πάρει 2 σετ χωρίς κανένα πρόβλημα.
Οι τιμές του είναι από τις καλύτερες.

ares_tz
19/01/2011, 08:41
Δεν ξέρω να μου πει καποιος πως ξερω να ψάξω τι τυπος ΧΕΝΟΝ κανει για το δικο μου μηχανακι?
Suzuki GSR600?

PortisHead
19/01/2011, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από bros_pgm
http://stores.ebay.com/koopaestudio

Από τον συγκεκριμένο έχω πάρει 2 σετ χωρίς κανένα πρόβλημα.
Οι τιμές του είναι από τις καλύτερες.

Thank You , αλλα απο Αμερικη ? Με τελωνειο ? Ολα οκ ?

blackbusa
19/01/2011, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Thank You , αλλα απο Αμερικη ? Με τελωνειο ? Ολα οκ ?

που την ειδες την Αμερικη???Ταιλανδη ειναι...λαθος Hong Kong...υπαρχει ενα μαγαζι στους Αμπελοκηπους που εχουν πολυ καλες τιμες...θα ελεγα ανταγωνιστικοτατες με το ebay και ισως και καλυτερες...http://www.fotologic.gr/ μια κουβεντουλα μαζι τους πιστευω θα σε βοηθησει...

:wave2:

υ.γ. εχω αγορασει για εμενα και για φιλους πολλα κιτ απο εξωτερικο...τωρα πια δεν αξιζει...πολυ μικρη διαφορα για ενα τοσο ''δυσκολο'' προιον...

bros_pgm
19/01/2011, 12:26
Όντως ο fotologic έχει καλές τιμές αλλά τα ballast είναι μεγάλα.
Στα slim ballast η διαφορά τιμής είναι μεγάλη (45 ευρώ από ebay το σετ Η4 hi/lo)

Τελωνείο δεν πληρώνεις τίποτε γιατί τα στέλνει με ταχυδρομείο και επειδή η τιμή είναι μικρή δεν σε χρεώνουν τίποτε ή στην χειρότερη των περιπτώσεων το κλασικό 3 ευρώ που βάζουν σε όλα τα δέματα (αν το θεωρήσουν γράμμα δεν σε χρεώνουν.

Φίλε aris_tz θα πρέπει να βγάλεις τη λάμπα του GSR να δεις τον τύπο της π.χ. Η1 , Η4 κλπ

dmf
19/01/2011, 12:47
αν θες μονο λαμπες και οχι ballast εχω εγω μια 6000K ολοκαινουρια (τις πουλανε δυο-δυο και χρειαζομουν μονο μια) και μια 8000K την οποια εβγαλα απο την μηχανη (ηταν στην μεγαλη σκαλα, οποτε δεν εχει δουλεψει πολλες ωρες). Ειναι H7 35W.
Δεν σκοπευα να τις πουλησω, αλλα αν τις θες παρ'τες για να μην περιμενεις 2 εβδομαδες++ για να ερθουν.

PortisHead
19/01/2011, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
αν θες μονο λαμπες και οχι ballast εχω εγω μια 6000K ολοκαινουρια (τις πουλανε δυο-δυο και χρειαζομουν μονο μια) και μια 8000K την οποια εβγαλα απο την μηχανη (ηταν στην μεγαλη σκαλα, οποτε δεν εχει δουλεψει πολλες ωρες). Ειναι H7 35W.
Δεν σκοπευα να τις πουλησω, αλλα αν τις θες παρ'τες για να μην περιμενεις 2 εβδομαδες++ για να ερθουν.

Ναι φιλε μου.
Μονο για λαμπα ψαχνω.
Στειλε μου ενα p.m.για την H7 την 6Κ , τιμουλα-περιοχη.

dmf
19/01/2011, 14:08
σου εστειλα p.m

thePrince
19/01/2011, 15:25
Θα ζητήσω προκαταβολικά συγγνώμη για την παρέμβαση — αφορμή στάθηκε ακόμα ένα TDM με "Xenon" στους καθρέπτες μου, τόσο έντονα και τόσο ψηλά που, ίσως λόγο κούρασης, για 2 δευτερόλεπτα αποπροσανατολίστηκα.

Θα ήθελα να υπενθυμίσω / επισημάνω στον συμφορουμίτη / συμπολίτη PortisHead πως άδικα ψάχνει για «πραγματικες λαμπες , και όχι "τυπου", xenon» αφού το χαρακτηριστικό Xenon δεν αφορά μόνο στη λάμπα αλλά σε όλο το φωτιστικό σώμα και, καλώς ή κακώς, δεν υπάρχει φως Xenon για δίκυκλα.

Οποιαδήποτε μετατροπή στα φώτα θα είναι είτε κακής είτε λιγότερο κακής ποιότητας και αμφίβολης αποτελεσματικότητας «μόντα» και, παρακαλώ θερμά, να σταματήσει αυτή η επικίνδυνη μόδα για χάρη όλων μας. Ζητώ και πάλι συγγνώμη για το λογίδριο και αποχωρώ. Δεν θα ενοχλήσω ξανά.

dmf
19/01/2011, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
καλώς ή κακώς, δεν υπάρχει φως Xenon για δίκυκλα.

υπαρχει και το εχει η νεα mv agusta f4 :winka:

Acacius
19/01/2011, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
Θα ζητήσω προκαταβολικά συγγνώμη για την παρέμβαση — αφορμή στάθηκε ακόμα ένα TDM με "Xenon" στους καθρέπτες μου, τόσο έντονα και τόσο ψηλά που, ίσως λόγο κούρασης, για 2 δευτερόλεπτα αποπροσανατολίστηκα.

Θα ήθελα να υπενθυμίσω / επισημάνω στον συμφορουμίτη / συμπολίτη PortisHead πως άδικα ψάχνει για «πραγματικες λαμπες , και όχι "τυπου", xenon» αφού το χαρακτηριστικό Xenon δεν αφορά μόνο στη λάμπα αλλά σε όλο το φωτιστικό σώμα και, καλώς ή κακώς, δεν υπάρχει φως Xenon για δίκυκλα.

Οποιαδήποτε μετατροπή στα φώτα θα είναι είτε κακής είτε λιγότερο κακής ποιότητας και αμφίβολης αποτελεσματικότητας «μόντα» και, παρακαλώ θερμά, να σταματήσει αυτή η επικίνδυνη μόδα για χάρη όλων μας. Ζητώ και πάλι συγγνώμη για το λογίδριο και αποχωρώ. Δεν θα ενοχλήσω ξανά.

+1 κι από εμένα, αν και το μεγαλύτερο πρόβλημα μου το δημιουργούν τα αυτοκίνητα. Όχι τίποτα άλλο, αλλά σύμφωνα με όσα ξέρω πρόκειται για σκέτη φιγούρα αφού παρέχουν χειρότερο φωτισμό από τις συμβατικές λάμπες.

Τώρα βέβαια για το Q7 με τα μάλλον εργοστασιακά ξένον που κόντεψε να μου τηγανίσει τους αμφιβληστροειδείς προχθές τι να πω....

ares_tz
20/01/2011, 08:45
Πριν βαλετε φωτα XENON διαβαστε απο αλλο φορουμ...φωτα Xenon (http://www.mybike.gr/topic/40127-%CE%BE%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CE%BD-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B1/)

pektis
21/01/2011, 10:05
Πολυ σωστοι στο ''γειτονικο'' forum...Οσα λεγονται για τους projectors ειναι σωστα.
Αν δεν εχει η μηχανη αυτο το ''δευτερο'' τζαμι στο φαναρι του κατασκευαστη καλο θα ηταν να μη τα προτιμησετε,γιατι με σκετο τον καθρεπτη στραβωνει υπερβολικα!:smilea:

stavrouliasp
23/01/2011, 09:42
Καλά και χρυσά όσα λέγονται παραπάνω αλλά τα άτιμα το βράδυ και χωρίς ομίχλη-βροχή κάνουν τρελή διαφορά...

blackbusa
23/01/2011, 13:30
παντως στο busa που τις εχω εδω και 4 χρονια δεν ενοχλουν καθολου...με προυποθεση να ειναι ρυθμισμενα σωστα (και να μην δειχνουν το φεγγαρι)....και βεβαια να μην κοιτας απευθειας στο φως...αλλωστε και σε απλες λαμπες αν κολλησεις το βλεμμα σου στο φως τυφλωνεσε...βεβαια επειδη εχω και την μεγαλη σκαλα με xenon οταν τα αναβω με βλεπουν οι μαλακες που κοιμουνται...αυτα οντως ενοχλουν παρα πολυ...οπως βεβαια και οι απλοι συμβατικοι προβολεις των αυτοκινητων...



:wave2:

panos-ohli
23/01/2011, 22:35
τα φωτα xenon ειναι μια ψευδαισθηση λογο του ψυχρου φωτος νομιζουμε οτι φωτιζουν καλυτερα αλλα στην πραγματικοτητα το φως διαχεεται ακανονιστα λογω του καθρεφτη στο πισω μερος του φαναριου μας.σε βροχη και ομιχλη ειναι ακομα χειροτερα.σταματηστε το λοιπον γιατι απλα στραβωνετε τον κοσμο και η σωστη ρυθμιση τους ειναι απλα μια δικαιολογια.μην ειστε εγωιστες!!!

kaiba
23/01/2011, 23:05
Σταματήστε να στραβώνετε τον κόσμο με αυτές τις γυφτιές . ¨Έλεος . Και με τους προβολείς στα αμάξια άλλη μαλάκια και αυτή . Αναμμένοι μπρος πίσω με πανσέληνο . Είναι για ομίχλη ρε ζώα να πούμε και όχι για εφέ . Και τώρα μη μου πει κάνεις δε βλέπει χωρίς αυτούς . Το αμάξι του πατέρα μου δεν έχει και οδηγώ σε επαρχιακό δρόμο και βλέπω μια χαρά . Μιλάμε για παλιό κιόλας . Και επί 1 χρόνο είχε χαλάσει και ο διακόπτης της μεγάλης σκάλας και πήγαινα και με τι μικρή . Η αστυνομία έπρεπε να κόβει αβέρτα κλήσεις και στις 2 περιπτώσεις . Για τους προβολείς υπάρχει και νομός . Κάτι τελευταίο τα φώτα έχουν και μικρή σκάλα που πάτε συνεχεία με τη μεγάλη.

Gandalf dr685sm
01/02/2011, 19:49
Δεν είναι άσπρο μαύρο παιδιά...

Έχω βγεί σε Ε.Ο. κιόλας , βράδυ αργά καλοκαίρι (3.00am) και ώς συνήθως δεν υπάρχει φωτισμός... ο δρόμος άδειος και έχω ανάψει μεγάλη σκάλα με το ΧΤΧ... στα 30 μέτρα λοιπόν ίσα ίσα που πρόλαβα να κάνω ελιγμό απο καφάσι (:hypnotize :uplate: :alien: :dizzy: ) που ηταν στην μέση του δρόμου. Με μεγάλη σκάλα λοιπόν και καμιά 100αρια ΚΜ στο κοντέρ και ίσα που πρόλαβα να το δώ.

Ο φίλος που ερχόταν μετά απο μένα, απο πίσω με ενα TDM και XENON που είχε βάλει πρόσφατα το είδε πολύ πιο νωρίς χωρίς καν να έχει μεγάλη σκάλα...

Είναι και λίγο θέμα ασφαλείας.. και αν η σωστή ρύθμιση όντως βοηθάει στο να μην στραβώνει τον προπορευόμενο ή τον απέναντι.. τότε γιατί οχι;

Gandalf dr685sm
01/02/2011, 19:52
α... και όσον αφορά το "στράβωμα" διαβάστε αυτό..

http://www.fotologic.gr/el/-xenon-.html

stavrouliasp
01/02/2011, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos-ohli
τα φωτα xenon ειναι μια ψευδαισθηση λογο του ψυχρου φωτος νομιζουμε οτι φωτιζουν καλυτερα

Δεν έχεις βάλει ποτέ, ε;

panos-ohli
02/02/2011, 00:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrouliasp
Δεν έχεις βάλει ποτέ, ε;
εχω βαλει στην παλια μου μηχανη και τα πεταξα ενα βραδυ στην πετρου ραλλη μαζι με την καλωδιωση και γυρισα χωρις φωτα!
φιλε gandalf το xenon θελει φακο lens γιατι πρεπει το φως να βγαινει σε συγκεντρωμενη δεσμη οχι μονο για να μην στραβωνει αλλα και για να βλεπεις σωστα
Το τι γραφει ο καθε κατασκευαστης η προβοκατορας για να πουλησει μην τα ακους.καπου υπηρχε ενα αρθρο απο 4τροχους σε δοκιμη να δεις

infidel
02/02/2011, 09:22
Εγώ διάβασα και αυτό
http://www.fotologic.gr/el/proidopoiisi.html
Στο μυαλό μου μέσα αυτό:
"Κατά την διάρκεια δοκιμών που έχουμε κάνει διαπιστώσαμε ότι ασφάλειες
αυτού του τύπου, δεν ανταποκρίνονται στα χαρακτηριστικά τους!"
Έγινε αυτό:
"Πολλοί πελάτες έχουν επιστρέψει με λιωμένες καλωδιώσεις και τελικά βρήκαμε ότι οι ασφάλειες δεν είχαν δουλέψει σωστά"

THEOD
02/02/2011, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
και αν η σωστή ρύθμιση όντως βοηθάει στο να μην στραβώνει τον προπορευόμενο ή τον απέναντι.. τότε γιατί οχι;

Καμία ρύθμιση δεν είναι ικανή να εξαλείψει την ενόχληση όταν διασταυρώνεσαι με κάποιον που φοράει ξένον από μετατροπή.
Και αυτό γιατί ο προβολέας αλογόνου δεν μπορεί να διαχειριστεί την διάχυση των λαμπών ξένον. Δεν έχει σχεδιαστεί για αυτό. Οι καθαρόαιμοι-εργοστασιακοί προβολείς ξένον σχηματίζουν φακό για να καταφέρουν να εστιάσουν την δέσμη στον δρόμο (εκεί που πρέπει δηλαδή...), κάτι που φυσικά δεν υπάρχει στους κλασσικούς προβολείς αλογόνου....

Ότι και να κάνεις (εκτός αν πια τα ρυθμίσεις τόοοοοοσο χαμηλά που να φωτίζουν 2 φορές χειρότερα από τα κλασσικά-πράγμα που φυσικά κανένας δεν κάνει) θα ενοχλείς....

panos-ohli
02/02/2011, 13:07
+ 550

Gandalf dr685sm
02/02/2011, 14:35
Μισό.. για να μην παρεξηγηθώ έτσι;.. μιλώ για ολική μετατροπή, καλωδίωση , ρελέ, λάμπα Η4 ΧΕΝΟΝ κτλ κτλ... οχι απλά μια λάμπα και τέρμα. Ακόμα και έτσι δηλαδή έχει πρόβλημα;

dimzan
02/02/2011, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Μισό.. για να μην παρεξηγηθώ έτσι;.. μιλώ για ολική μετατροπή, καλωδίωση , ρελέ, λάμπα Η4 ΧΕΝΟΝ κτλ κτλ... οχι απλά μια λάμπα και τέρμα. Ακόμα και έτσι δηλαδή έχει πρόβλημα;


φιλε μου αν δεν μπει προτζεκτορας σχεδιασμενος για ξενον τοτε το φως δεν διαχεεται σωστα οποτε τυφλωνεις τους αλλους, παρολο που βλεπεις εσυ σωστα.

δεν ειναι ηλεκτρολογικο το θεμα δηλαδη.

προτζεκτορας στα φωτα ειναι αυτοι οι τεραστιοι φακοι που μπαινουν μπροστα απο τη λαμπα.

Προφανως αν η μηχανη δεν εχει xenon εχει το κλασσικο κατοπτρο , και επισης δεν νομιζω να μπαινει σε καμια μηχανη aftermarket προτζεκτορας

Ελπιζω η φωτο να σε κατατοπισει

http://www.ecvv.com/product/1601892.html

THEOD
02/02/2011, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Μισό.. για να μην παρεξηγηθώ έτσι;.. μιλώ για ολική μετατροπή, καλωδίωση , ρελέ, λάμπα Η4 ΧΕΝΟΝ κτλ κτλ... οχι απλά μια λάμπα και τέρμα. Ακόμα και έτσι δηλαδή έχει πρόβλημα;

Αν και ήδη σου απάντησαν, εγώ θα σου πω κάτι άλλο...

Πλησίασε καμιά Mercedes εργοστασιακά εφοδιασμένη και δες από κοντά πως είναι φτιαγμένος ένας καθαρόαιμος-εργοστασιακός προβολέας ξένον. Και μόνο απ' έξω που θα τον παρατηρήσεις θα καταλάβεις....Και αυτά που θα δείς είναι μόνο ένα κομμάτι από το σύνολο...Από πίσω στα σώψυχα παίζουν επιπλέον αυτόματη ρύθμιση ύψους, αυτόματο σύστημα καθαρισμού κλπ...

Μετά αν μπορείς μπες μέσα (δεν εννοώ να την κλέψεις εεεε... :D ) και δες το βραδυ την δέσμη σε έναν σκοτεινό δρόμο . Θα δεις ότι η διαχυση, το περίγραμμα, και ο φωτισμός της δέσμης δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με αυτά που ξέρεις από τις μετατροπές και θα καταλάβεις γιατί κανονικά σε ένα σοβαρό κράτος η τροχαία θα έπρεπε να ροπαλιάζει ατάκα και επιτόπου κάθε όχημα με τέτοια μετατροπή... :wave2:

m/m990
02/02/2011, 16:53
και εγω ειχα κανει το λαθος και ειχα βαλει ΧΕΝΟΝ στο προηγουμενο μου μηχανακι ενα ΜΤ῏03 και το μετανιωσα!!και οπωσ εγραψε καποιος πιο πανω νομιζεις οτι εχεις καλυτερο φως αλλα δεν ισχυει...το μονο καλο που ειχαν αυτα τα φωτα ειναι οτι επειδη τυφλωνα κοσμο θελανε δεν θελανε θα με βλεπανε!!!!!οποτε δεν περναγεσ απαρατηρητος και στην εθνικη απο μεταμορφωση μεχρι και πειραια πιστεψτε με το χρειαζεσαι αυτο!!!!αυτα απο εμενα...η καλυτετρη λυση πιστευω πωσ ειναι να βαλεις δυο καλες λαμπες

banditgr
02/02/2011, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
φιλε μου αν δεν μπει προτζεκτορας σχεδιασμενος για ξενον τοτε το φως δεν διαχεεται σωστα οποτε τυφλωνεις τους αλλους, παρολο που βλεπεις εσυ σωστα.

δεν ειναι ηλεκτρολογικο το θεμα δηλαδη.

προτζεκτορας στα φωτα ειναι αυτοι οι τεραστιοι φακοι που μπαινουν μπροστα απο τη λαμπα.

Προφανως αν η μηχανη δεν εχει xenon εχει το κλασσικο κατοπτρο , και επισης δεν νομιζω να μπαινει σε καμια μηχανη aftermarket προτζεκτορας

Ελπιζω η φωτο να σε κατατοπισει

http://www.ecvv.com/product/1601892.html


μην είσαι σίγουρος...
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=95048&highlight=projectors

m/m990
02/02/2011, 20:21
μιλαμε ομωσ για τα μαμα τα φαναρια.αμα μπει στην διαδικασια για να βαλει atermarket φαναρι η κανει πατεντα με projectors sto δικο του φαναρι αλλαζει...αλλα και παλι (γνωμη μου)οπωσ και πολλα αυτοκινητα αμα δεν βγαινει απο το εργοστασιο με ΧΕΝΟΝ και προδιαγραφεσ ΧΕΝΟΝ δεν νομιζω οτι θα βγει καλο αποτελεσμα...γνωμη μου παντα και μετα απο τοποθετηση που ειχα κανει στο πρωην μηχανακι μου και με αυτα που βλεπω στον δρομο καθε μερα....βεβαια πανε και 3 χρονια απο τοτε και δεν ξερω τι καινουργιο κυκλοφορει στην αγορα

dimzan
02/02/2011, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
μην είσαι σίγουρος...
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=95048&highlight=projectors

μακαρι φιλε μου να καναν ολοι τετοια δουλεια!

για μενα ετσι ειναι η ιδανικη μετατροπη σε ξενον αλλα αν καποιος πρεπει να ανοιξει και να κανει μοντα στο φαναρι... απλα δεν το κανει!

κι εγω θα ηθελα να βαλω στο δικο μου ξενον αλλα δεν εχει χωρο για 2 λαμπες.. θα μου πεις και με μια γινεται αλλα αντε να κανεις κοψε ραψε με τον προτζεκτορα στο υπαρχον φαναρι...

PortisHead
03/02/2011, 08:56
Προβλεπω το post να μεταφερεται στις διαμάχες :lol:

Εγω προκαλω οποιον θελει , να ερθει και να σταθει απεναντι στα δικα μου φωτα.
Δεν ενοχλουν καθολου και το εχω τσεκαρει με πολλους οδηγους προπορευόμενων αυτοκινητων , ρωτώντας τους μαλιστα.

Το οτι δεν φωτιζουν καλυτερα , ειναι μυθος.Κανουν τη νυχτα μέρα.Μονο σε ομιχλη εχουν προβλημα.

Σημερα το πρωι (με το αυτοκινητο) , και επηρεασμενος απο το γεγονος του post , καρφωσα τα ματια μου , στον καθρεφτη , σε ενα toledo με κινεζικα xenon κουκουρουκου απο πισω μου.
Το "στραβωθηκα" , "τηγανιστηκαν τα ματια μου" κ.λ.π. νομιζω πως ειναι υπερβολικα.
Ενα πιο εντονο φως και τιποτα παραπανω.
Εξαλλου και στην εθνικη αν καποιος , νυχτα , μας ερχεται απο απεναντι με τη μεγαλη σκαλα ξεχασμενη . δεν κοιταμε σαν χάνοι , μεσα στα φωτα βρίζοντας , αλλα καρφωνουμε το βλεμμα μας στην δεξια πλευρα του δρομου.Νομος.

Το οτι δεν ειναι σωστο να μπαινουν , ναι συμφωνω, οπως δεν ειναι σωστο να κανουν καποιοι τους δρομους πιστες , τα ΣΚ να ξεχυνονται στα επαρχιακα οδικα δικτυα , και να φευγουν απ το ρευμα τους πεφτωντας πανω μου να με σκοτωσουν.

golis
03/02/2011, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Το οτι δεν ειναι σωστο να μπαινουν , ναι συμφωνω, οπως δεν ειναι σωστο να κανουν καποιοι τους δρομους πιστες , τα ΣΚ να ξεχυνονται στα επαρχιακα οδικα δικτυα , και να φευγουν απ το ρευμα τους πεφτωντας πανω μου να με σκοτωσουν.

Δηλαδή ενα πράγμα σαν να λέμε "μαζί τα φάγαμε" :lol: