PDA

View Full Version : Σακιδιο πλατης.Καλο η οχι για μηχανη?



vicr108
19/01/2011, 10:12
Καλησπερα τι λεει αυτο το σακιδιο απο ebay που πετυχα.
Απο υψος θα βολευει πανω στη μηχανη μιας και φτανει μεχρι λιγο πανω απο σβερκο?
Παντως απο σχεδιασμο και χωρητικοτητα πρεπει να σκιζει.
Καμια γνωμη?
Κανα σαιτ ελληνικο με παρομοια προιοντα?

εδω το σακιδιο (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=250757234036&ssPageName=STRK:MEWAX:IT)

Tpap
19/01/2011, 10:15
Νίκο.....πούΣΤΕ....?

Η φέτα σου. (ένα μολ για το κομμάντο)


:rotflmao: :rotflmao:

Gandalf dr685sm
19/01/2011, 10:24
Έχω περίπου το ίδιο αλλά σε μέγεθος 30l.

Για το περπάτημα που το δοκίμασα είναι μια χαρά , μιας και η κάτω ζώνη κρατάει καλά και "αφαιρεί" μέρος απο το βάρος που πέφτει στους ώμους και στην μέση.

Στην μηχανή θέλει όμως καλό ζύγισμα και τοποθέτηση των βαρύτερων πραγμάτων κάτω και των πιο ελαφριών επάνω για να έχεις ευκολία κίνησης στα χέρια και να μην σε κόβουν οι ιμάντες στους ώμους.

Αδιάβροχο σε μικρή βροχούλα... σε μπόρα.. καλύτερα να κάνεις στην άκρη.

Καλορίζικο.

vicr108
19/01/2011, 10:30
Δε το χω παρει το σκεφτομαι ομως.
Εσενα φιλε μου ποσα εκατοστα εχει υψος?
Απο που το χεις παρει το δικο σου 30lt?
Επισης για να καταλαβω χωριτηκοτητα 40lt περιπου ειναι σα να λεμε 2 φορες μια απλη σχολικη τσαντα που χαμε?

blackbusa
19/01/2011, 10:41
δεν αναφερεις χρηση...και βεβαια για ποια μηχανη λεμε...σε κοντινες αποστασεις δεν πιστευω να εχεις προβλημα αλλα σε μακρυνες εναν τσαμπουκα τον τρως...οπως και βεβαια αν εχεις κανα ss μηχανακι οπου σε μακρινες αποστασεις με τα παραπανω χλμ τα πραγματα σκουρενουν πολυ...

sniper
19/01/2011, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Νίκο.....πούΣΤΕ....?

Η φέτα σου. (ένα μολ για το κομμάντο)


:rotflmao: :rotflmao:

:bawl: :lol:

Βγαίνει και σε έκδοση "biker-camper" :bigcry: :bigcry: :lol:

@vicr108 : Mην το πάρεις... Με το που θα το φορέσεις θα βρίσκει το κράνος σου


221574

vicr108
19/01/2011, 10:47
Αυτο σκεφτομαι μαγγα .Ενα r1 εχω και πιστευω θα δυσκολευομαι πολυ.
Το θελω για πολυ συχνο ταξιδακι 1-2 ωρες που χρειαζομαι πραγματα μαζι μου.
Και για διακοπες οπωσδηποτε αργοτερα.
Δικαβαλια θα ειναι σκοτωμα.

vicr108
19/01/2011, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
:bawl: :lol:

Βγαίνει και σε έκδοση "biker-camper" :bigcry: :bigcry: :lol:

@vicr108 : Mην το πάρεις... Με το που θα το φορέσεις θα βρίσκει το κράνος σου

Εργαλειο θα μαι μ αυτο μονο που θα χει ισως......μια μικρη αντισταση αααα και πρεπει να καθομαι και ορθιος ε?;)

Cpt. Haddock
19/01/2011, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από vicr108
Αυτο σκεφτομαι μαγγα .Ενα r1 εχω και πιστευω θα δυσκολευομαι πολυ.
Το θελω για πολυ συχνο ταξιδακι 1-2 ωρες που χρειαζομαι πραγματα μαζι μου.
Και για διακοπες οπωσδηποτε αργοτερα.
Δικαβαλια θα ειναι σκοτωμα.

Αντι να σκέφτεσαι μηπως παρεις λαθος σακίδιο, σκέψου μηπως έχεις λαθος μηχανάκι γι' αυτα που θες να κανεις :wave2:

Ζεύκας
19/01/2011, 10:52
αυτό δεν λέει πόσα λίτρα είναι αν και το κόβω για κανά σαραντάρι....

εγώ πάντως που έχω ένα στρατιωτικό μπέργκιν 100 λίτρων δεν την παλεύω πάνω από μισή-μία ώρα (πάνω στη μηχανή γ να προλάβω τους στρατόκαυλους)

θα σου πρότεινα ένα tail bag και άμα δε σου φτάνει μια μικρή τσάντα πλάτης.

τα μπέργκιν άμα είναι φουλ φορτωμένα θα σε κουράσουν

Ζεύκας
19/01/2011, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αντι να σκέφτεσαι μηπως παρεις λαθος σακίδιο, σκέψου μηπως έχεις λαθος μηχανάκι γι' αυτα που θες να κανεις :wave2:

άσχετο :wave2:

vicr108
19/01/2011, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αντι να σκέφτεσαι μηπως παρεις λαθος σακίδιο, σκέψου μηπως έχεις λαθος μηχανάκι γι' αυτα που θες να κανεις :wave2:

Ρε αδερφε δλδ αυτη μου βρισκεται τωρα τι να κανουμε οταν θα παρω αλλη το βλεπουμε.

Ευχαριστω παντως για το χρονο σου.

Cpt. Haddock
19/01/2011, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από vicr108
Ρε αδερφε δλδ αυτη μου βρισκεται τωρα τι να κανουμε οταν θα παρω αλλη το βλεπουμε.
Ευχαριστω παντως για το χρονο σου.

Προφανώς, δε σου είπα πέτα την, απλα αυτο που λέω ειναι οτι υπάρχει όριο στο τι μπορεις να κουβαλησεις με ενα ss για διακοπες/ταξιδια.

tail & tank bag για μενα η καλυτερη λυση κ σαμαρια εαν εισαι δικαβαλος

Οσο λιγότερα πανω σου, τοσο καλυτερα

blackbusa
19/01/2011, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από vicr108
Αυτο σκεφτομαι μαγγα .Ενα r1 εχω και πιστευω θα δυσκολευομαι πολυ.
Το θελω για πολυ συχνο ταξιδακι 1-2 ωρες που χρειαζομαι πραγματα μαζι μου.
Και για διακοπες οπωσδηποτε αργοτερα.
Δικαβαλια θα ειναι σκοτωμα.

το 1-2 ωρες δεν προσδιοριζει αποσταση...γιατι με πανω απο 160χλμ την ωρα με ενα τετοιο στην πλατη θα αρχιζει να σου ξεκολλαει ο λαιμος....ωμοι...πλατη (ΜΕΣΙ...ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ)..για διακοπες ειναι μεγαλο θεμα πως το εννοεις...δικαβαλο θα σκοτωσεις τον πισω γιατι αυτος υποχρεωτικα θα το φοραει...ασε που σε κανα ανοιγμα του γκαζιου μπορει και να τον χασεις...

vicr108
19/01/2011, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
αυτό δεν λέει πόσα λίτρα είναι αν και το κόβω για κανά σαραντάρι....

εγώ πάντως που έχω ένα στρατιωτικό μπέργκιν 100 λίτρων δεν την παλεύω πάνω από μισή-μία ώρα (πάνω στη μηχανή γ να προλάβω τους στρατόκαυλους)

θα σου πρότεινα ένα tail bag και άμα δε σου φτάνει μια μικρή τσάντα πλάτης.

τα μπέργκιν άμα είναι φουλ φορτωμένα θα σε κουράσουν

Συγνωμη εχεις 100 λιτρα και μπορεις να ανεβεις σε μηχανη δλδ το 40 αρι (που μαλλον ειναι αυτο) θα ναι αερας..εξ αλου για να το γεμισω τελειως μονο διακοπες οταν θα παω.
Κατ ταλλα για τη χρηση που το θελω ρουχα δλδ δε θα γεμιζει τελειως.
Εμενα με ενδιαφερει να ασφαλιζει καλα και απο οτι φαινεται στις photo με ικανοποιει.

Επισης σκεφτομουν για ενα tank bag αλλα 1)ειναι πολη μικρα σε χωρητικοτητα 2)λιγο επιφοβα(με τους μαγνητες).

Ο ενδοιασμος μου ειναι αν θα βρισκει στο κρανος και θα με ενοχλει...Οπως φαινεται στις φωτογραφιες το ακουμπαει για τα καλα το κρανος..(εαν φορουσε η κουκλα που δοκιμαζει το σακο)

Ζεύκας
19/01/2011, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από vicr108
Συγνωμη εχεις 100 λιτρα και μπορεις να ανεβεις σε μηχανη δλδ το 40 αρι (που μαλλον ειναι αυτο) θα ναι αερας..εξ αλου για να το γεμισω τελειως μονο διακοπες οταν θα παω.
Κατ ταλλα για τη χρηση που το θελω ρουχα δλδ δε θα γεμιζει τελειως.
Εμενα με ενδιαφερει να ασφαλιζει καλα και απο οτι φαινεται στις photo με ικανοποιει.

Επισης σκεφτομουν για ενα tank bag αλλα 1)ειναι πολη μικρα σε χωρητικοτητα 2)λιγο επιφοβα(με τους μαγνητες).

Ο ενδοιασμος μου ειναι αν θα βρισκει στο κρανος και θα με ενοχλει...Οπως φαινεται στις φωτογραφιες το ακουμπαει για τα καλα το κρανος..(εαν φορουσε η κουκλα που δοκιμαζει το σακο)

μάγκα μου πάρε ένα tail bag να βρεις την ησυχία σου.

να θυμάσαι πως επειδή θα ταξιδεύεις κλιπονάτος θα είναι έντονη η προσθήκη βάρους στη πλάτη σου.

χίλιες φορές ένα καλό tail bag κι ας δώσεις και 50 ευρώ παραπάνω.τα αξίζει

suzukimaniac
19/01/2011, 11:42
Επειδη καταλαβα τι ζητας και ημουνα και γω σε τετοια αναζητηση το καλοκαιρι, μια ειναι η λυση: kriega.
Kriega R35.Ειναι το μεγαλο σακιδιο που εχει δεσιματα πολυ καλυτερα απο αυτο που δειχνεις και ΑΨΟΓΗ εφαρμογη.Η κορυφαια εταιρια σε τετοια ειδη αποκλειστικα για μοτο.Δεν το συζυτω.Μπορει να σου φανει ακριβο αλλα δεν παιζεται το εργαλειο.....Εφαρμογη, αντοχη.εχει μελετηθει τοσο πολυ που ειναι απλα κορυφαιο.Παρτο και θα με θυμηθεις.

http://www.kriega.com/products/R35.html

Cpt. Haddock
19/01/2011, 11:53
+1050 για τις Kriega :beer: :beer: :beer:

Tpap
19/01/2011, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από vicr108
Συγνωμη εχεις 100 λιτρα και μπορεις να ανεβεις σε μηχανη δλδ το 40 αρι (που μαλλον ειναι αυτο) θα ναι αερας..εξ αλου για να το γεμισω τελειως μονο διακοπες οταν θα παω.
Κατ ταλλα για τη χρηση που το θελω ρουχα δλδ δε θα γεμιζει τελειως.
Εμενα με ενδιαφερει να ασφαλιζει καλα και απο οτι φαινεται στις photo με ικανοποιει.

Επισης σκεφτομουν για ενα tank bag αλλα 1)ειναι πολη μικρα σε χωρητικοτητα 2)λιγο επιφοβα(με τους μαγνητες).

Ο ενδοιασμος μου ειναι αν θα βρισκει στο κρανος και θα με ενοχλει...Οπως φαινεται στις φωτογραφιες το ακουμπαει για τα καλα το κρανος..(εαν φορουσε η κουκλα που δοκιμαζει το σακο)

Άκου μπζηλέ άλλη μία, μιάς και δεν το έπιασες εξ'αρχής, αν και στα ρίξανε πολύ όμορφα τα παλλουκάρια.

Το εικονιζόμενο μπεργκενάκι της molle είναι ένα από τα μπεστ σέλλερς ΓΙ ΑΥΤΌ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ.
Όχι για κάτι άλλο.
ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΗ. Τελεία και παύλα. Έίναι ένα τάκτικαλ μπακ πακ, που σηκώνει πολλές προσθήκες εξαρτήσεων και άλλων υλικών, για ''άλλους'' σκοπούς.

Δεν θές κάτι τέτοιο πάνω σου όταν κυκλοφορείς με το μηχανάκι σου, για πολλούς λόγους.
Την δουλειά που θές να κάνεις την κάνουν άλλα πάκς καλλίτερα.

Η πραγματική λύση στην περίπτωσή σου είναι ένα tail bag.
Προτίμησε κάτι τέτοιο κ δεν θα χάσεις. :wave2:

Lioulios
19/01/2011, 12:07
Tί στρατιωτικά και μ@λ@κιες . Εγώ ένα μικράκι ορειβατικό έβελα μία φορά στην πλάτη μου , εκανα μιάμιση ώρα δρόμο και γ@μ@θηκε η μέση μου .

Έσχατη λύση για μένα η πλάτη .

:wave2:

gmeles
19/01/2011, 12:17
Εγω εχω ενα σαν και αυτο (δεν ειναι ακριβως το ιδιο γιατι το δικο μου ειναι 30l)

http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=950

Και το εχω καταευχαριστηθει. Ποτε δεν με εχει κουρασει, ακομα και σε πολυημερα εντουροταξιδια

Δενει σε στηθος και μεση και μοιραζει το βαρος σε ολο τον κορμο, οχι μονο στους ωμους.
Βεβαια για ss κατι τετοιο δε νομιζω οτι παιζει με τα χλμ που πας και την σταση του σωματος...

Για παραδειγμα στην ορθια θεση οδηγησης που εχει ενα εντουρο το εχω ρυθμισει ετσι που οταν καθομαι στην σελα να ακουμπαει στο καθισμα κ να μην το σηκωνω καθολου, κατι τετοιο σε σενα δεν παιζει.

SVX
19/01/2011, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Tί στρατιωτικά και μ@λ@κιες
:wave2:


:a10:


πατα ΕΔΩ ρε ΦΙΛΕ να βρεις την ΥΓΕΙΑ ΣΟΥ! (http://www.youtube.com/watch?v=5tkh-ZsD5Zk)


221578

giuzer
19/01/2011, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
+1050 για τις Kriega :beer: :beer: :beer:




Επειδή τα Kriega τα είχες αναφέρει και σε παλαιότερο Post, εκμεταλλεύτηκα μια δωροεπιταγή για το amazon και πήρα την εικοσάλιτρη R20. Έχει απίστευτη εφαρμογή, οι ιμάντες ασφαλίζουν πλήρως και δεν κοπανάνε, το βάρος του περιεχομένου κατανέμεται τέλεια στα τέσερα σημεία δεσίματος, με αποτέλεσμα να μην την αiσθάνεσαι καθόλου στην οδήγηση, τουλάχιστον εως τα 160 - 170 χλμ. (έχω naked).



... γιαυτό: :beer:

Bladerunner
19/01/2011, 12:41
Έχω κάνει πολλά και πολύωρα ταξίδια αποκλειστικά με SS μηχανάκια.

Το tank-bag δε με βόλεψε καθόλου. Μία φορά το χρησιμοποίησα και ορκίστηκα ποτέ ξανά. Δε μπορούσα να σκύψω αρκετά διότι έβρισκε το κράνος επάνω του. Και με ++χλμ την ώρα δεν είναι ό,τι καλύτερο να οδηγάς όρθιος.

Μονοκάβαλος για ταξιδάκι αστραπή των 600χλμ, δένω σακίδιο στο πίσω σελάκι. Καμία ενόχληση. Αν το δέσεις σωστά, οδηγάς γρήγορα χωρίς να ενοχλεί.

Δικάβαλος, ό,τι χωράει αυστηρά και μόνο σε σαμάρια.

Αν εκεί που πας, αγοράσεις πράγματα, τα στέλνεις με ταχυδρομείο στο σπίτι σου.

(Έχω στείλει από Ιταλία μπουφάν που αγοράστηκαν εκεί, με τα Ιταλικά ταχυδρομεία. Οικονομικά και σίγουρα)

Μη φορτωθείς στην πλάτη τίποτα, και κυρίως μη φορτώσεις τίποτα στην πλάτη του ή της συνεπιβάτη.

Θα κουραστείς σε μεγάλο ταξίδι.

Gandalf dr685sm
20/01/2011, 02:32
μην υποτιμάτε τα στρατιωτικά. Αρκεί όταν τα παίρνει κάποιος να έχει υπόψη το τι χρήση θα τους κάνει και να μην υπερβάλει.

100l για παράδειγμα είναι τσάντα που χρησιμοποιούν για εκστρατείες και θέλει να είσαι ο Swartzenager για να την έχεις για ώρα φορτωμένη πάνω σου. Ακόμα και σε περπάτημα. Είναι σάκοι σε μέγεθος σαν αυτή που έβαλε ο Sniper και μπορεί να χωρέσει εώς και 50 κιλά αντικειμένων. Αν τώρα είναι μισοάδεια θα κοπανάει.

τα 30l που επέλεξα είναι σε ενα κλικ μεγαλύτερο απο σχολική τσάντα , ίσα ίσα να χωράει 15''αρι latop, φωτογραφική μηχανή DSLR και διάφορα καλώδια κτλ κτλ.. πάνω στην μηχανή. Το δέσιμο με 4 ιμάντες , ουσιαστικά μοιράζει το βάρος ομοιόμορφα συν το οτι το κάτω δέσιμο αφαιρεί βάρος απο τους ώμους και σε βοηθάει στο να οδηγείς πιο εύκολα.

Τις Kriega τις είχα δέι... αλλά 120 λίρες παιδιά είναι το 3πλασιο απο όσο πλήρωσα για αυτήν που έχω τώρα και είμαι και πολύ ευχαριστημένος ήδη!

vicr108
20/01/2011, 03:07
Μαγγες ευχαριστω για τις απανντησεις και το ενδιαφερον σας.
Λοιπον
- tank bag απορριπτεται
- Tail bag το ιδιο( ο συνεπιβατης που θα καθεται οεο)
- σαμαρια το ιδιο
- Της kriega που ειπατε ειναι πανακριβες ρε μαγγες.Εξαλου ουτε εχουν το συστημα με το αυλακι για να μην ιδρωνει η πλατη .

Ρωτησα τον τυπα στο e-bay ειναι 38 λιτρα η συγκεκριμενη.Καταμαυρη οπως τη θελω.

Οσον αφορα για φορτωμα στη πλατη δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα να φορτωσω και το σακο που χει η φωτο του παλικαριου με τα χακι.....
:smilea:

οι αποστασεις που κανω με τη μηχανη ειναι μικρες (σχετικα) και οταν ειμαι φορτωμενος πολυ νορμαλ ταχυτητες .:wave2:



Ε αμα δε κανει στο κατω κατω περνουμε μια αλλη...:beer: καλα να ειμαστε!

SVX
20/01/2011, 03:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από vicr108
Ε αμα δε κανει στο κατω κατω περνουμε μια αλλη...:beer: καλα να ειμαστε!


:uplate:





παιζει το Honda -[παρεξηγημένο]- Ντουβλήλ σε κάποιο άλλο Thread... :wave2:















































:cry: :bigcry: :wacko: :cry: :bigcry: :wacko:

vicr108
20/01/2011, 03:15
Αλλη τσαντα εννουσα ....οχι μηχανη (παρεξηγηση)
:wave2:

Cpt. Haddock
20/01/2011, 03:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από vicr108
Μαγγες ευχαριστω για τις απανντησεις και το ενδιαφερον σας.
Λοιπον
- tank bag απορριπτεται
- Tail bag το ιδιο( ο συνεπιβατης που θα καθεται οεο)
- σαμαρια το ιδιο
- Της kriega που ειπατε ειναι πανακριβες ρε μαγγες.Εξαλου ουτε εχουν το συστημα με το αυλακι για να μην ιδρωνει η πλατη .

Τα σαμαρια γιατι; :confused:

HORNET600F
20/01/2011, 04:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από vicr108
Μαγγες ευχαριστω για τις απανντησεις και το ενδιαφερον σας.
Λοιπον
- tank bag απορριπτεται
- Tail bag το ιδιο( ο συνεπιβατης που θα καθεται οεο)
- σαμαρια το ιδιο
- Της kriega που ειπατε ειναι πανακριβες ρε μαγγες.Εξαλου ουτε εχουν το συστημα με το αυλακι για να μην ιδρωνει η πλατη .

Ρωτησα τον τυπα στο e-bay ειναι 38 λιτρα η συγκεκριμενη.Καταμαυρη οπως τη θελω.

Οσον αφορα για φορτωμα στη πλατη δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα να φορτωσω και το σακο που χει η φωτο του παλικαριου με τα χακι.....
:smilea:

οι αποστασεις που κανω με τη μηχανη ειναι μικρες (σχετικα) και οταν ειμαι φορτωμενος πολυ νορμαλ ταχυτητες .:wave2:



Ε αμα δε κανει στο κατω κατω περνουμε μια αλλη...:beer: καλα να ειμαστε!

Με αυτό το σάκο στην πλάτη δεν μπαίνει συνεπιβάτης, εκτός κ αν τον κουβαλάει αυτός :smilea:

Με το αυλάκι δε λύνεις το πρόβλημα του ιδρώτα στην πλάτη, το αντιμετωπίζεις κάπως.

Μια χαρά είναι ο σάκος ..... όσο είναι δεμένος στην ουρά.

Στην πλάτη έχεις πάντα το ρίσκο της βλάβης σε αυχένα, πλάτη, καρπούς κτλ :nono: (Φυσικοθεραπευτής=40-50 Ευρώ η επίσκεψη) .

Τα σαμάρια μια χαρά λύση είναι, σχετικά φθηνά, με καλή χωρητικότητα, βάζεις συνεπιβάτη, και όταν αλλάξεις μηχανή χρησιμοποιούνται στην επόμενη ή πωλούνται σχετικά εύκολα.

Μάλλον όμως δίνεις έμφαση στην εμφάνιση και είσαι προαποφασισμένος για σάκο, οπότε με γειες και καλές βόλτες! (με μικρά φορτία ;) )

vicr108
20/01/2011, 04:12
Κοιτα καλη και η εμφανιση αλλα πανω απ ολα να κανουμε τη δουλεια μας.Οντως τα σαμαρια ειναι πολυ καλη επιλογη για διακοπουλες ( η καλυτερη μαλλον).
Αλλα:
- Στο r1 η συνεπιβατης δε θα χει προβλημα στα ποδια της που θα τα βαλει?
- Με τις εξατμισεις δε θα υπαρξει προβλημα?(ενοοω αμα τα βαλω χωρις βασεις)

Cpt. Haddock
20/01/2011, 04:14
Για το πρωτο σιγουρα δε θα χει προβλημα, τα ποδια κανουν γωνια πανω απο τα σαμαρια.

Για το δευτερο δε γνωριζω που ειναι οι εξατμισεις της ρενας για να σου πω

vicr108
20/01/2011, 04:17
Αμα τα σαμαρια ειναι φουσκωμενα τιγκα πρεπει να κανει σπαγγατο η αλλη για να κατσει.
Οι εξατμισεις πισω κατω απ τη σελα.
Τεσπα βλεπουμε ....

edit βρηκα αυτο εδω (http://www.rka-luggage.com/pages/14gallry/10yam/page1/model1.html) και απο οτι φαινεται που χει βαλει ο τυπας σαμαρια στη μαυρη ρ1 τουλαχιστον δε παιζει να μπορει να ανεβει συνεπιβατης.

nikos_abel
20/01/2011, 06:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
μην υποτιμάτε τα στρατιωτικά. Αρκεί όταν τα παίρνει κάποιος να έχει υπόψη το τι χρήση θα τους κάνει και να μην υπερβάλει.

100l για παράδειγμα είναι τσάντα που χρησιμοποιούν για εκστρατείες και θέλει να είσαι ο Swartzenager για να την έχεις για ώρα φορτωμένη πάνω σου. Ακόμα και σε περπάτημα. Είναι σάκοι σε μέγεθος σαν αυτή που έβαλε ο Sniper και μπορεί να χωρέσει εώς και 50 κιλά αντικειμένων. Αν τώρα είναι μισοάδεια θα κοπανάει.

τα 30l που επέλεξα είναι σε ενα κλικ μεγαλύτερο απο σχολική τσάντα , ίσα ίσα να χωράει 15''αρι latop, φωτογραφική μηχανή DSLR και διάφορα καλώδια κτλ κτλ.. πάνω στην μηχανή. Το δέσιμο με 4 ιμάντες , ουσιαστικά μοιράζει το βάρος ομοιόμορφα συν το οτι το κάτω δέσιμο αφαιρεί βάρος απο τους ώμους και σε βοηθάει στο να οδηγείς πιο εύκολα.

Τις Kriega τις είχα δέι... αλλά 120 λίρες παιδιά είναι το 3πλασιο απο όσο πλήρωσα για αυτήν που έχω τώρα και είμαι και πολύ ευχαριστημένος ήδη!

'Α ρε κομάντα, τι μου θυμίσατε τώρα...

Πορεία βολή, 50 χλμ με φόρτο 50+ κιλάκια (ο λοχαγός αποφάσισε ότι μπορούσα να κουβαλήσω
και "μερικά" από τα δικά του).

Ωραία χρόνια, ωραία νυχτερινή εκδρομή, χαλαρά με το τσιγαράκι στο στόμα και να μη
λαχανιάζουμε.

Νιάτα βλέπεις....

HORNET600F
20/01/2011, 07:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από vicr108
Κοιτα καλη και η εμφανιση αλλα πανω απ ολα να κανουμε τη δουλεια μας.Οντως τα σαμαρια ειναι πολυ καλη επιλογη για διακοπουλες ( η καλυτερη μαλλον).
Αλλα:
- Στο r1 η συνεπιβατης δε θα χει προβλημα στα ποδια της που θα τα βαλει?
- Με τις εξατμισεις δε θα υπαρξει προβλημα?(ενοοω αμα τα βαλω χωρις βασεις)

Στο link που έστειλες τα μικρά saddlebags αφήνουν χώρο για τα πόδια, η εξάτμιση δε φαίνεται αλλά μπορείς να τους ρωτήσεις.

Νομίζω πως ο συνδιασμός tankbag και sadlebags είναι η μόνη λύση για δικάβαλο ταξίδι.

Το tankbag ίσως σε βόλευε και για μέσα στην πόλη ενώ ένας σάκος μικρός ή μεγαλύτερος δεμένος με χταπόδια στην πίσω θέση, με ή χωρίς tankbag, είναι η λύση για μονοκάβαλο.

Σίγουρα θα κάνεις μερικούς συμβιβασμούς.

Τα ίδια, σε πιο "ήπια" μορφή, είχα κ εγώ με το hornet, μόνο που το tankbag χωρούσε πολλά πράγματα και έκοβε πολύ αέρα, ουσιαστικά εξυπηρετούσε παρά ενοχλούσε και η εξάτμιση είχε προστατευτικό που ήταν τελείως κρύο.

edit: στη φωτό δε φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα με την εξάτμιση
http://www.rka-luggage.com/pages/14gallry/10yam/page1/pics/2004R147rearbi.jpg

αλλά το γράφει κιόλας "The shields are cool enough so there is NO heat problem."

Το δικό σου R1 έχει διαφορετικές εξατμίσεις?

sniper
20/01/2011, 07:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel

....ωραία νυχτερινή εκδρομή, χαλαρά με το τσιγαράκι στο στόμα.....

:bawl:

kyrt
20/01/2011, 08:31
Είναι ακατάλληλο για μηχανή. Όπως ήδη έγραψε κάποιος θα βρίσκει το κράνος και δεν θα μπορείς να σηκώσεις το κεφάλι σου.

gmeles
20/01/2011, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
μην υποτιμάτε τα στρατιωτικά. Αρκεί όταν τα παίρνει κάποιος να έχει υπόψη το τι χρήση θα τους κάνει και να μην υπερβάλει.

100l για παράδειγμα είναι τσάντα που χρησιμοποιούν για εκστρατείες και θέλει να είσαι ο Swartzenager για να την έχεις για ώρα φορτωμένη πάνω σου. Ακόμα και σε περπάτημα. Είναι σάκοι σε μέγεθος σαν αυτή που έβαλε ο Sniper και μπορεί να χωρέσει εώς και 50 κιλά αντικειμένων. Αν τώρα είναι μισοάδεια θα κοπανάει.
!

Ή το ραβεις, το χωριζεις σε μερη και με τα αναλογα φερμουαρ το κανεις εντουραδικο σαμαρι. Δοκιμασμενο απο τουμπες, νερο βαζει βεβαια, αλλα ετσι κι'αλλιως τα πραγματα μου τα εχω σε σακουλες
Κοστος, 10 γιουρια.....

http://i270.photobucket.com/albums/jj101/gmeles/Pindos_2010/_MG_2277.jpg
:beer: :beer:

nikos_abel
20/01/2011, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
:bawl:

Meaning?

sniper
20/01/2011, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Meaning?


δεν συνάδουν....


221683

Ζεύκας
20/01/2011, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Meaning?


η κάφτρα του τσιγάρου σε πήχτρα σκοτάδι μπορεί να φανεί κ από 3 χιλιόμετρα μακρυά

vicr108
20/01/2011, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
η κάφτρα του τσιγάρου σε πήχτρα σκοτάδι μπορεί να φανεί κ από 3 χιλιόμετρα μακρυά

Η αλλιως 1.62 ναυτικα μιλια :smokin:

nikos_abel
20/01/2011, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από vicr108
Η αλλιως 1.62 ναυτικα μιλια :smokin:

Άντε ρε, τη πιάσατε την ανάμνηση και τη βάλατε στους κανόνες της λογικής.

Λοιπόν εντάξει, μας πήξανε 12 ώρες περπάτημα, ούτε τζούρα δε κάναμε και τελικά όλα τελείωσαν με
μια βολή σε ένα στόχο.

Ικανοποιημένοι;

DrEvil
20/01/2011, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Ικανοποιημένοι;


Αν μας δώκεις και το τηλ. της Τ'πολ, ναι θα ικανοποιηθούμε... ;)

nikos_abel
21/01/2011, 01:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrEvil


Αν μας δώκεις και το τηλ. της Τ'πολ, ναι θα ικανοποιηθούμε... ;)



[spam on (συνέχεια)]

Σε κάνει της seven of nine που έχω εύκαιρο;

Σταθ. τηλ: 21085LOWER646YOUR56546SHIELDS546546546544
Κιν. τηλ: 694524POWER654DOWN6871YOUR164WEAPONS118
Φαξ: 2105YOU8354ARE8512ASSIMILATED465454126545


[spam off (το έχουμε μ@λκσ γενικώς τελικά)]


221745