PDA

View Full Version : Toπικο Βαψιμο



airpanos
19/01/2011, 20:59
Με αφορμη μια προσφατη μικροεπισκευη θα κανω ενα φωτορομαντζο για το πως διορθωνουμε μικροχτυπηματα και βαθιες γρατζουνιες χωρις να γινει ολικο βαψιμο γιατι ειναι ασυμφορο.


Το εν λογω τεποζιτο εχει βαθια γρατζουνια μαλλον απο κλειδι,lets rock λοιιιιιπον.


221624

airpanos
19/01/2011, 21:05
:o


221625

airpanos
19/01/2011, 21:07
εχει πεσει και λιγο κολλα εδω:wacko:


221626

airpanos
19/01/2011, 21:10
οποτε αφαιρουμε το σαθρο χρωμα ...


221627

airpanos
19/01/2011, 21:11
...και μετα μονωνουμε το σημειο που θα βαφτει.


221628

airpanos
19/01/2011, 21:17
Ακολουθει -τι αλλο- τριψιμο αγγαρεια:uplate:


221629

airpanos
19/01/2011, 21:19
...και συλλεγω τα ιχνη του δολοφονου.θα πανε για αναλυση στα εργαστηρια της dupont:eek:


221630

airpanos
19/01/2011, 21:24
ωρα για ασταρωμα....


221631

airpanos
19/01/2011, 21:26
μια γερη δοση ασταρι και περιμενουμε να στεγνωσει...


221632

lspiros
20/01/2011, 00:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
...και συλλεγω τα ιχνη του δολοφονου.θα πανε για αναλυση στα εργαστηρια της dupont:eek:

αυτο δεν ειναι βαφη,επεισοδιο CSI ειναι:beer: :beer: :beer:

airpanos
20/01/2011, 06:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
αυτο δεν ειναι βαφη,επεισοδιο CSI ειναι:beer: :beer: :beer:


:beer: :beer: :alien:


221650

loylas
20/01/2011, 12:05
:a014: :a014: :a014:

:beer: :beer: :beer:

jimmis5
20/01/2011, 15:14
Ακομα δεν στεγνωξε ο στοκος μπιστολιου...:confused: :confused: :lol:

airpanos
21/01/2011, 05:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Ακομα δεν στεγνωξε ο στοκος μπιστολιου...:confused: :confused: :lol:



http://www.youtube.com/watch?v=SkoPfV5tjWo


221754

zefos1100xx
21/01/2011, 08:18
Πανο η μεθοδος που επελεξες ειναι μεν σωστη , αλλα ο φασματογραφος πρεπει να ειναι υπερευαισθητος να διαβασει και να σου αποδωσει με ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ το ιδιο ακριβως χρωμα

....με τοσο μικρο δειγμα μπορει να μην γινει καλη δειγματοληψια (φυσικα το απευχομαι) , αλλα η παραμικρη διαφορα στον τονο του χρωματος ετσι οπως μονωσες θα κανει ''σκαλοπατι'' (οχι στο παχος , αλλα σε χρωματικη διαφορα).

τα χρωματα της Dupont ειναι αριστα , το θεμα ειναι αυτοι που τα φτιαχνουν , οτι δηλαδη μερικες φορες δεν πετυχαινουν την αποχρωση , τον τονο , το ''μεταλλο'' την περλα κλπ....

φυσικα αν το χρωμα βγει οκ δεν θα εχεις κανενα προβλημα.


αν μου επιτρεπεις να σου πω μερικες σκεψεις μου...

αν το χρωμα εχει οντως διαφορα δοκιμασε να ξεμονωσεις και να βαλεις ενα ακοροστομιο με διασπορα στα 20 cm τετοια ωστε να κανεις ''σβησιμο'' στα τελειωματα.....με σβησιμο θα καλυφτει η διαφορα (ως ενα σημειο) , τουλαχιστον καλυτερα απο το να ''κοβεται'' αποτομα λογω μονωσης.

Προσωπικα για τοσο μικρα σπασιματα (αν θελω να αποφυγω την ολικη βαφη-και φυσικα ειναι εφικτο) προτιμω τα ''γεμισματα'' με μπατονετα η καρφιτσα.
....παντα με το ιδιο ακριβως χρωμα , μετα τριψιμο με πολυ ψιλα γυαλοχαρτα νερου να ''ερθει'' , και αν κανεις το γεμισμα με ''μονης'' αποφευγεις και το βερνικι....στο τελικο σταδιο της αλοιφης θα γυαλισει κανονικατα οσο η υπολοιπη επιφανεια τριγυρω.

Βεβαια ακομα δεν τον ειδαμε γιαννη τον βαφτισαμε , απλα πιανομαι απο μια πιθανοτητα....απο την στιγμη που ασχολεισαι με βαφες , ξερεις οτι 99% ειναι θεμα ''χεριου''.....

καλη επιτυχια!

airpanos
21/01/2011, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
Πανο η μεθοδος που επελεξες ειναι μεν σωστη , αλλα ο φασματογραφος πρεπει να ειναι υπερευαισθητος να διαβασει και να σου αποδωσει με ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ το ιδιο ακριβως χρωμα

....με τοσο μικρο δειγμα μπορει να μην γινει καλη δειγματοληψια (φυσικα το απευχομαι) , αλλα η παραμικρη διαφορα στον τονο του χρωματος ετσι οπως μονωσες θα κανει ''σκαλοπατι'' (οχι στο παχος , αλλα σε χρωματικη διαφορα).

τα χρωματα της Dupont ειναι αριστα , το θεμα ειναι αυτοι που τα φτιαχνουν , οτι δηλαδη μερικες φορες δεν πετυχαινουν την αποχρωση , τον τονο , το ''μεταλλο'' την περλα κλπ....

φυσικα αν το χρωμα βγει οκ δεν θα εχεις κανενα προβλημα.


αν μου επιτρεπεις να σου πω μερικες σκεψεις μου...

αν το χρωμα εχει οντως διαφορα δοκιμασε να ξεμονωσεις και να βαλεις ενα ακοροστομιο με διασπορα στα 20 cm τετοια ωστε να κανεις ''σβησιμο'' στα τελειωματα.....με σβησιμο θα καλυφτει η διαφορα (ως ενα σημειο) , τουλαχιστον καλυτερα απο το να ''κοβεται'' αποτομα λογω μονωσης.

Προσωπικα για τοσο μικρα σπασιματα (αν θελω να αποφυγω την ολικη βαφη-και φυσικα ειναι εφικτο) προτιμω τα ''γεμισματα'' με μπατονετα η καρφιτσα.
....παντα με το ιδιο ακριβως χρωμα , μετα τριψιμο με πολυ ψιλα γυαλοχαρτα νερου να ''ερθει'' , και αν κανεις το γεμισμα με ''μονης'' αποφευγεις και το βερνικι....στο τελικο σταδιο της αλοιφης θα γυαλισει κανονικατα οσο η υπολοιπη επιφανεια τριγυρω.

Βεβαια ακομα δεν τον ειδαμε γιαννη τον βαφτισαμε , απλα πιανομαι απο μια πιθανοτητα....απο την στιγμη που ασχολεισαι με βαφες , ξερεις οτι 99% ειναι θεμα ''χεριου''.....

καλη επιτυχια!







Σωστος ο ζεφος:beer:


Βασικα το χρωμα ειναι κωδικος της Subaru,οποτε ο χρωματοποιος θα μου το βγαλει με το βιβλιο.
Αλλα

Επειδη υπαρχουν και αλλοι παραγοντες,π.χ. το παλιο χρωμα να εχει ξεθωριασει ελαχιστα απο τον ηλιο και τα λοιπα

Θα το παει με την εμπειρια:lol: εννοειται προσθαφαιρεσεις σκουρου και τα ρεστα.
Η συγκριση του δειγματος με το νεο χρωμα πρεπει να γινει υπο το φως του ηλιου.

Και ο φασματογραφος κανει δουλεια αλλα παιζει μεγαλο ρολο αυτος που σου φτιαχνει το χρωμα.

Οσο για το σβησιμο.
Η μονωση εγινε για να μην παθει τιποτα το υπολοιπο χρωμα,το σβησιμο θα γινει με ελευθερα μετα αφου τριφτει το ασταρι.


Αυτο που λες για χρωμα μονης ενδιαφερον. δεν ξερω ποσο θα ταιριαξει στον τονο γιατι το υπαρχον χρωμα ειναι διπλης.

Ειναι και θεμα χεριου αλλα και τεχνικης θα ελεγα 50/50 οταν μιλαμε αποκλειστικα για βαφη.


ιδωμεν
:beer: :beer: :beer:

OldMan
21/01/2011, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
Βασικα το χρωμα ειναι κωδικος της Subaru,οποτε ο χρωματοποιος θα μου το βγαλει με το βιβλιο.
Αλλα
Επειδη υπαρχουν και αλλοι παραγοντες,π.χ. το παλιο χρωμα να εχει ξεθωριασει ελαχιστα απο τον ηλιο και τα λοιπα
Θα το παει με την εμπειρια:lol: εννοειται προσθαφαιρεσεις σκουρου και τα ρεστα.
Η συγκριση του δειγματος με το νεο χρωμα πρεπει να γινει υπο το φως του ηλιου.
Θα κάνει αυτήν την ιστορία ο χρωματοποιός για 50 γραμμάρια χρώμα ..??? :look:

airpanos
21/01/2011, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θα κάνει αυτήν την ιστορία ο χρωματοποιοίς για 50 γραμμάρια χρώμα ..??? :look:


50 δε βγαζει κανενας,απο τεταρτακι (250) και πανω.

OldMan
21/01/2011, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
50 δε βγαζει κανενας,απο τεταρτακι (250) και πανω.
Τότε βάψε καλύτερα όλο το τεπόζιτο να μην μπλέξεις και με σβησίματα και άλλα φαιδρά ..

airpanos
21/01/2011, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τότε βάψε καλύτερα όλο το τεπόζιτο να μην μπλέξεις και με σβησίματα και άλλα φαιδρά ..


:confused: :confused: ολο??

Πολυ δουλεια ρε μαστορα!!:lol: :lol:

zefos1100xx
21/01/2011, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
Σωστος ο ζεφος:beer:


Βασικα το χρωμα ειναι κωδικος της Subaru,οποτε ο χρωματοποιος θα μου το βγαλει με το βιβλιο.
Αλλα

Επειδη υπαρχουν και αλλοι παραγοντες,π.χ. το παλιο χρωμα να εχει ξεθωριασει ελαχιστα απο τον ηλιο και τα λοιπα

Θα το παει με την εμπειρια:lol: εννοειται προσθαφαιρεσεις σκουρου και τα ρεστα.
Η συγκριση του δειγματος με το νεο χρωμα πρεπει να γινει υπο το φως του ηλιου.

Και ο φασματογραφος κανει δουλεια αλλα παιζει μεγαλο ρολο αυτος που σου φτιαχνει το χρωμα.

Οσο για το σβησιμο.
Η μονωση εγινε για να μην παθει τιποτα το υπολοιπο χρωμα,το σβησιμο θα γινει με ελευθερα μετα αφου τριφτει το ασταρι.


Αυτο που λες για χρωμα μονης ενδιαφερον. δεν ξερω ποσο θα ταιριαξει στον τονο γιατι το υπαρχον χρωμα ειναι διπλης.

Ειναι και θεμα χεριου αλλα και τεχνικης θα ελεγα 50/50 οταν μιλαμε αποκλειστικα για βαφη.


ιδωμεν
:beer: :beer: :beer:

ωπα ωπα.....μια μικρη παρενθεση!κατσε εχει ενδιαφερον!
...εχεις παρατηρησει ποτε στα ματ χρωματα , οτι εκει που ''τριβονται'' (πχ τα ρεζερβουαρ με καποιο ρουχο) παιρνουν καμποση γυαλαδα?....καταληγουν να γινονται απο σατινε εως γυαλιστερα!

...μου εχει τυχει και σε διπλης χρωμα να μην βαλω το βερνικι , να το τριψω , να το αλοιφαρω και να ΓΥΑΛΙΣΕΙ! (μαλιστα σε ικανοποιητικο επιπεδο θα ελεγα).
οταν μιλαμε για μια μικρη ''αμυχη'' ειναι πιθανον να ''ερθει'' πολυ!...τοσο πολυ ωστε να μην ειναι καν ορατο!
(εσυ που το ''ξερεις'' θα το βλεπεις ΠΑΝΤΑ!...δοκιμασε να βαλεις καποιον φιλο να το εντοπισει....καρατεστ!):lol:

βεβαια στα διπλης το βερνικι συνηθως ολοκληρωνει την αποχρωση , αλλα μπορει να σου ''κατσει''!
Δοκιμασε βαψε μια ασχετη επιφανεια για πλακα και πειραματισου , εγω εφτιαξα ετσι σπασιμο απο πετρα στο χρωμα ενος shoei φιλου (με τετοια γραφικα δεν τολμουσα να βαψω! - τοπικα χρωμα μεσα στην αμυχη , τριψιμο και αλοιφη...τελος!)


αυτο με τον κωδικο της subaru ισως δεν ειναι για να σε διευκοληνει και τοσο..

καποτε μου εβγαλαν χρωμα για το αμαξι μου με τον κωδικο (κωδ Bmw 420-αν θυμαμαι καλα) και τελικα ηταν ΑΣΧΕΤΟ ΕΝΤΕΛΩΣ!!

....με τα πολλα ειδαμε οτι ο κωδικος ηταν ο σωστος , αλλα τον εδινε 420-1,420-2,420-3 .....σε 3 αποχρωσεις οι οποιες ειχανε μεταξυ τους μια διαφορα που εβγαζε ματι!!!

..τσεκαρε το , αν δεν απατωμαι αυτες οι διαφορες στις αποχρωσεις ''παιζουν'' αναλογα και την παλαιοτητα του χρωματος (οπως ηδη αναφερεις) , οποτε δεν ειναι και κατι τοσο ασυνηθιστο.

airpanos
21/01/2011, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
ωπα ωπα.....μια μικρη παρενθεση!κατσε εχει ενδιαφερον!
...εχεις παρατηρησει ποτε στα ματ χρωματα , οτι εκει που ''τριβονται'' (πχ τα ρεζερβουαρ με καποιο ρουχο) παιρνουν καμποση γυαλαδα?....καταληγουν να γινονται απο σατινε εως γυαλιστερα!

...μου εχει τυχει και σε διπλης χρωμα να μην βαλω το βερνικι , να το τριψω , να το αλοιφαρω και να ΓΥΑΛΙΣΕΙ! (μαλιστα σε ικανοποιητικο επιπεδο θα ελεγα).
οταν μιλαμε για μια μικρη ''αμυχη'' ειναι πιθανον να ''ερθει'' πολυ!...τοσο πολυ ωστε να μην ειναι καν ορατο!
(εσυ που το ''ξερεις'' θα το βλεπεις ΠΑΝΤΑ!...δοκιμασε να βαλεις καποιον φιλο να το εντοπισει....καρατεστ!):lol:

βεβαια στα διπλης το βερνικι συνηθως ολοκληρωνει την αποχρωση , αλλα μπορει να σου ''κατσει''!
Δοκιμασε βαψε μια ασχετη επιφανεια για πλακα και πειραματισου , εγω εφτιαξα ετσι σπασιμο απο πετρα στο χρωμα ενος shoei φιλου (με τετοια γραφικα δεν τολμουσα να βαψω! - τοπικα χρωμα μεσα στην αμυχη , τριψιμο και αλοιφη...τελος!)


αυτο με τον κωδικο της subaru ισως δεν ειναι για να σε διευκοληνει και τοσο..

καποτε μου εβγαλαν χρωμα για το αμαξι μου με τον κωδικο (κωδ Bmw 420-αν θυμαμαι καλα) και τελικα ηταν ΑΣΧΕΤΟ ΕΝΤΕΛΩΣ!!

....με τα πολλα ειδαμε οτι ο κωδικος ηταν ο σωστος , αλλα τον εδινε 420-1,420-2,420-3 .....σε 3 αποχρωσεις οι οποιες ειχανε μεταξυ τους μια διαφορα που εβγαζε ματι!!!

..τσεκαρε το , αν δεν απατωμαι αυτες οι διαφορες στις αποχρωσεις ''παιζουν'' αναλογα και την παλαιοτητα του χρωματος (οπως ηδη αναφερεις) , οποτε δεν ειναι και κατι τοσο ασυνηθιστο.





Eννοειται οτι οποιοδηποτε χρωμα εαν εχει την απαραιτητη σκληροτητα θα γυαλισει!!
Συνηθως εγω τεσταρω τη σκληροτητα με το νυχι(ναι)

Εαν το βερνικι δεν κανει γρατζουνιες η βαθουλωματα οταν ασκησεις υπερβολικη πιεση με το νυχι τοτε ειναι οκ!:lol: οτιδηποτε αλλο με σκληροτερο υλικο θα το χαραξει.

Τωρα γυαλισμα σε σκετο χρωμα διπλης αβερνικωτο δεν θα το συνιστουσα εκτος αν γινει με το χερι οχι αλοιφαδορους και τετοια,και παλι δεν εχει καλη αντοχη στις καταπονησεις.

Και ναι οι διαφορες στις εργοστασιακες αποχρωσεις ειναι χαωδεις,αλλα οπως εγραψα πρεπει να ειναι γατος να εχει ματι ο χρωματοπωλης ωστε να πλησιαζει αρκετα η αποχρωση στο δειγμα.

Αλλωστε και οι κωδικοι παρασκευης χρωματος ειναι με τα γραμμαρια πχ στο μπλε της χοντα 50 τοις εκατο binder(βαση) 40 τοις εκατο βασικο χρωμα και 10 τοις εκατο περλες μεταλλα πρασινο κλπ

zefos1100xx
21/01/2011, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
...Τωρα γυαλισμα σε σκετο χρωμα διπλης αβερνικωτο δεν θα το συνιστουσα εκτος αν γινει με το χερι οχι αλοιφαδορους και τετοια,και παλι δεν εχει καλη αντοχη στις καταπονησεις...

Εχεις απολυτο δικιο για τα διπλης αβερνικωτα......ειπα οτι αυτο ισχυει για ''αμυχες'' , δεν εξηγησα καλα οτι εννοουσα οχι για ολοκληρη επιφανεια......παραληψη δικη μου φιλε!

airpanos
27/01/2011, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
Εχεις απολυτο δικιο για τα διπλης αβερνικωτα......ειπα οτι αυτο ισχυει για ''αμυχες'' , δεν εξηγησα καλα οτι εννοουσα οχι για ολοκληρη επιφανεια......παραληψη δικη μου φιλε!


Ok σωστος ο παικτης:beer:


Η εν λογω χαρακια ομως ηταν βαθια και ειχε πεταξει σκουρια απο μεσα οποτε δεν σηκωνει γεμισματα.

Συνεχεια λοιπον και αφου τριφτει το ασταρι με ευλαβεια τοσο ωστε να ερθει προσωπο με την υπολοιπη επιφανεια,ψεκαζω μερικες στρωσεις μπλε σε παρεμφερη τονο ωστε οταν πεσει το τελικο χρωμα να στρωσει με το ελαχιστο δυνατο γεμισμα.


222413

loylas
27/01/2011, 18:45
Ωραια δουλεια!!:wave2: :wave2: :wave2:

Απο στοιχημα πως πας;;; Κανα στανταρακι εχεις να μας δωσεις;;;

:lol: :lol: :lol: :lol:

:beer: :beer: :beer: :beer:

zefos1100xx
28/01/2011, 01:02
εχεις και στο λευκο ενα θεματακι ή ειναι λερωμενο?

αν ναι τι σκοπευεις να κανεις?


222459

airpanos
29/01/2011, 12:31
QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από loylas
Ωραια δουλεια!!:wave2: :wave2: :wave2:

Απο στοιχημα πως πας;;; Κανα στανταρακι εχεις να μας δωσεις;;;

:lol: :lol: :lol: :lol:

:beer: :beer: :beer: :beer: [/QUOTE]



Ασε μη σε στειλω κουβα!









Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
εχεις και στο λευκο ενα θεματακι ή ειναι λερωμενο?

αν ναι τι σκοπευεις να κανεις?




οχι ειναι απλα λερωμενο γιατι εκει ακουμπαει η σελα:beer: