PDA

View Full Version : freewind



sprite
04/08/2005, 08:33
Καλησπερα σε ολους! Σε λιγες μερες θα αγορασω (ελπιζω) ενα freewind ΄02 μοντελο. Ξερω, δεν ειναι ο, τι πιο δυνατο, αλλα αξιοπιστο και κατι εφικτο, για την ωρα. Θα ηθελα καμια γνωμη, καθως και προτασεις για βελτιωσεις και extra, που εχετε διαπιστωσει ειναι απαραιτητα. Η χρηση του θα ειναι καθαρα τουριστικη. Σας ευχαριστω!

xifias
05/08/2005, 17:52
γεια σου φιλε.

το ειχα για ενα χρονο , το πηρα με 20000χλμ και εκανα αλλα 20000

ζημιες δεν εβγαλε, ουτε λαμπακι δεν καηκε

Ειναι οικονομικο, ανετο , στριβει,παει στο χωμα και εχει και γκαζι για την κατηγορια του.

Το πουλησα γιατι δεν με βολευε στην εθνικη.Το τιμονι του μου επεφτε πολυ κοντα, και η μεση μου εβγαινε μπιελαρ.

αλλα η εθνικη δεν ειναι και το στοιχειο του.Δηλ. Ταξιδι με μπαγκαζια δικαβαλος Θεσσαλονικη αθηνα ουτε να το σκεφτομαι.

ενασ φιλος βεβαια εχει παει σε 3 χωρες της ευρωπης με το freewind.

εξαρταται ποσο καλη φυσικη κατασταση εχεις

Αν σε ενδιαφερουν τα ταξιδια και οχι μονο τα νησια και τα βουνα και οι παραλιες της αττικης, κοιτα και to transalp 600 η το 650.

τα καταφερνει καλυτερα

το μηχανακι παντως ειναι αστερι γι αυτο που σχεδιαστηκε να κανει

supergoofy
01/09/2005, 23:04
Γεια σου φιλε.
Θα σου πω κι εγω την αποψη μου για το Freewind με την ευκαιρια που το εβαλα στο site στις αγγελιες και σημερα μαλλον θα το βαλω kai sto forum.
Ειναι αξιοπιστο μηχανακι (περα απο την φλαντζα που βγηκε προβληματικη και αλλαχτηκε στιν πορεια μετα απο καλεσμα του Σφακιανακη λογω μαλακυνσης των Γιαπωνεζων να κατεβασουν το κοστος κι εβαλαν χαρτινη αντι για χαλκου που εχει τωρα), το εχω 2,5 χρονια με γυρω στα 22.000 χλμ. Δεν θα σου πω οτι ειναι το καλυτερο στην κατηγορια του αλλα ηταν (μια και δεν βγαινει πλεον) το οικονομικοτερο (και απο αποψη βενζινης), εχει την καλυτερη σελα μαζι με το 650 της BMW, το σερβισ του κυμαινεται σε λογικα πλαισια κι εχει και αξεσουαρ αρκετα εκτοσ απο το bagster και τα καγκελα που ειναι χαλια.Δεν ειναι το οχημα που θα παρεις για Σαλονικα αλλα μεχρι Αγιο Κωνσταντινο και Αγ.Αννα εχει παει μια χαρα 2καβαλο με μπαγκαζια. Ευτυχως εχω αλλαξει εδω και μερικους μηνες ελαστικα και παει μια χαρα σε συγκριση με της μανας του.
Εχω περασει ομορφα μαζι του αλλα ηρθε η στιγμη να το αποχωριστω για κατι μεγαλυτερο .
Α! Να μην ξεχασω.Αμα θυμασαι εποχη 17Ν 4 στα 5 μηχανακια απο τουσ "σκουφατους" που εδειχνε η tv ηταν Freewind. θυμασαι?Τωρα πλεον τα απεσυραν και τα αντικατεστησαν με V-Strom.
Αν ακομα ενδιαφερεσαι ριξε μια ματια στις αγγελιες (εχω και φοτο).


22907

supergoofy
01/09/2005, 23:08
!!!!!!!!!Να συμφωνησω με τον xifia και να προσθεσω οτι κι εγω ξερω Freewind του 98 να εχει γυρισει (κυριολεκτικα) ολη την Ευρωπη ;)

Dexter
02/09/2005, 01:51
...το δικο μου ειναι 97αρι και το πηρα με 5500κμ πριν 4 χρονια και τωρα εχει 60000κμ..δεν μου χει κανει τιποτα (εκτος απο την κλασσικη φλαντζα κεφαλης ) και του χω κανει τα παντα.Στην εθνικη εισαι ανετος στα 120/135 απο κει και εως τα δυσκολα 160 της τελικης ταλαιπωρηστε και οι δυο....Και μενα το τιμονι δεν με βολευε και εχω βαλει ενα ΜΧ το οποιο βοηθαει πολυ στα στροφιλικια οπου το μηχανακι ειναι παρα πολυ αποτελεσματικο (τηρουμενων των αναλογιων παντα)...Το πιο σημαντικο για μενα ειναι οτι καταφερε μεσα σ αυτα τα χρονια συμβιωσης να επιβιωσει χωρις να με απογοητευσει ουτε μια φορα .Το πηγαινα στο 80% της ζωης του σχεδον τερμα γκαζι και δυσανασχετησε ποτε.Αυτα τα λογια απο ενα φανατικο οπαδο αλλης εταιρειας θεωρω οτι ειναι δυσκολο να ειπωθουν αλλα ειναι αληθεια....